Dode en zwaar AR en CHU voor een CDA Wiegel: Kabinet faalt in aanpak problemen en dan dit nog Protest tegen plannen inkrimping scheepsbouw gewonden bij verkeersongeluk het \xzeer] kandidatenlijst J /•a Oud-commissaris der koningin Houben overleden il tl H R SHI il Van Thijn: Hervormingsplannen moeten doorgaan Vliegrampen in VS Nog beraad over lijsttrekker VVD legt eisenpakket op tafel Chinese kernproef Jongen maakt dodelijke val uit boom MAANDAG 2 7 SEPTEMBER 19 7 6 BINNEN- EN BUITENLAND Verheugend Het hardst ^■■Bl Allemaal matigen Niet doodgeboren Als eerste Goedkoop Moties Niet mals Doorgereden Aanvaring Honden vergiftigd Gewonden Overleden Kind bij brand gedood Anti>atoomkoppenmars (Van onze parlementsredactie) AMSTERDAM. Premier Den Uyl heeft felle kritiek gele verd op de houding van de werk gevers en de VVD ten aanzien van het economische beleid van de regering. Den Uyl noemde de voorstelling van de werkgevers, dat je als ondernemer in Neder land wordt kaal geplukt, „onwaarachtig onvaderlandslie vend”. De premier sprak zater dag op de partijraad van de PvdA in Amsterdam, die hem met algemene stemmen koos tot lijsttrekker voor de verkiezingen van volgend jaar. «s «i's e- Den Uyl hekelt houding WEERRAPPORTEN ■óf o-o o Den Uyl herinnerde aan het vele dat dit kabinet al tot stand gebracht heeft. Van Thijn eiste van departners in dit kabinet, dat genoemde hervormingsplan nen nog in deze kabinetsperiode afgewik keld moeten zijn. „Mogen we na drieën half jaar tobben eindelijk eens weten waar we met onze partners aan toe zijn?", zo vroeg hij zich af. Ten slotte nam de partijraad een motie aan waarin van de regering wordt geëist dat zij de diplomatieke betrekkingen met Zuid-Afrika tot een minimum beperkt. Ook werd gevraagd om een boycot door PvdA-leden van Zuidafrikaanse produk- ten en financiële steun van de regering aan de slachtoffers van het apartheidsre- gime. Ook zal Nederland volgens de PvdA eventuele voorstellen in de Verenigde Naties voor een economische boycot van Zuid-Afrika moeten steunen. Den Uyl hekelde wat hij noemde de ..vervloekte prestatiemoraal”, die in de politiek van rechts doorklinkt. Hij noem de het WD-programma „een onverholen appel aan het eigenbelang en kortstondige materiële verrijking De premier gaf toe dat de collectieve lasten in ons land hoog zijn, maar hij signaleerde een verheugend inzicht bij de vakbeweging en de arbeiders om mee te werken. De toezegging van de Industrie bond NW om met een mindere prijscom pensatie genoegen te nemen, ontlokte Den Uyl de uitroep: „Arie Groenvelt, nu ken ik je weer". Den Uyl wees het verwijt van de hand dat het kabinet zich heeft neergelegd bij een aantal van 150.000 werklozen in 1980. „We hebben alleen de illusie afgewezen dat we daar gemakkelijk onder zouden kunnen komen", aldus de premier. Waterstanden IJmuiden Hoogwater 6.27 uur en 18.49 uui o windst. 27 31 18 18 Dit zei de voorzitter van de WD-fractie in de Tweede Kamer, Hans Wiegel, zater dag op een vergadering van de partijraad van de WD in Rotterdam. De WD- fractie zal bij de komende algemene poli tieke beschouwingen voor 1977 eisen dat de inflatiecorrectie voor de volle honderd percent wordt toegepast. De afschaffing van de kinderaftrek, die volgens Wiegel sterk nivellerend werkt, en van de investe ringsaftrek mag niet doorgaan Wiegel wil verder een extra belastingverlaging voor „De eerste taak voor een kabinet met de WD is het herstellen van het vertrouwen sen Wiegel en de PvdA, aldus mw. Van den Heuvel: tussen overheid en werkgevers en werk nemers om zo tot een echt gemeenschap- ‘pelijke aanpak van de werkloosheid te komen”. Het aantal werklozen moet voor de pe riode tot 1980 teruggedrongen worden tot 125.000, het niveau waarop de werkloos heid stond, toen het kabinet drie jaar geleden van start ging. De inflatie moet niet, zoals de regering wil, op 6,5 percent uitkomen, maar 1 a 1,5 percent lager. De zin in de Troonrede, dat het kabinet streeft naar werk voor iedereen, noemde Wiegel „een belediging voor de kiezers”. inzetten voor een beleid, waarin de bijbel se boodschap herkenbaar is. „Wie het meest aan het CDA twijfelde zal het hardst moeten werken om zijn eigen onge lijk te bewerkstelligen”, zei Aantjes. is ingeslagen Maar het kabinet heeft het herstel vertraagd, zo niet onmogelijk gemaakt”, zei de WD-fractievoorzitter. Het kabinet schuift volgens Wiegel de problemen voor zich uit. Hij gaf daarbij als voorbeeld de verlaging van de rijksbij- dragen voor eigen woningen met gemid deld 25 percent. „Minder mensen zullen daardoor een eigen huis kopen. De bouw markt zal verder inzakken, veel bouwvak kers zullen werkloos worden. De maatre gelen worden pas merkbaar in 1978. Een volgend kabinet mag de verantwoorde lijkheid nemen voor een verder inzakken van de bouwmarkt en het groter worden van de werkloosheid”. de vakbonden, gekozen leden van de ondernemingsraden en andere arbeiders, die zaterdag op initiatief van de CPN in Rotterdam vergaderden over de proble men. waar de Nederlandse scheepsbouw momenteel tnee worstelt. De andere drie vliegtuigen waren een Grumman Gulfstream, een Aztec Piper en een eenmotorig toestelletje. Bij de onge lukken met deze vliegtuigen waren geen overlevenden. DEN HAAG (ANP) Op 78-jarige leef tijd is zaterdagmorgen in Den Haag over leden dr. F J. M. A. H Houben. die van 1947 tot 1963 commissaris der koningin in Limburg is geweest. De begrafenis vindt plaats op woensdag 29 september Om eW uur is er die dag een uitvaartdienst in de St. Servaaskerk in Maastricht Amsterdam De Bilt Deeien Belde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Zd.Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Bfussel Frankfort Genéve Innsbruck Kopenhagen Lissabon Locarno Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zurich Casablanca Istanboel Las Palmas New York Tel-Aviv Tunis Daarin staat onder meer dat alle antire volutionairen zich met alle kracht moeten HONGKONG (Reuter, AFP). De Chi nese volksrepubliek heeft gisteren weer een kernproef gehouden. Dit is meege deeld door het persbureau Nieuw China dat meldde dat de proef is geslaagd. Het persbureau deelde mee dat de proef was gehouden terwijl China de herinnering van wijlen voorzitter Mao Tse Toeng eert. HOOGKARSPEL (ANP) De veer tienjarige Annie Vis uit Hem (gem. Ven huizen) is gisteravond bij een verkeerson geluk om het leven gekomen. Met twee anderen reed het meisje op de fiets over de Houterweg in Hoogkarspel. toen zij van achteren door een auto werd aange reden. Ze overleed anderhalf uur na de aanrijding in een ziekenhuis. De automo bilist, die na de aanrijding met de fiets tegen een boom botste, moest zwaar gewond in een ziekenhuis worden opge nomen. C <5 2 1 3 0.4 3 2 0.6 4 0.1 29 0 0 2 0.5 0.5 0.1 01 0 0.1 10 9 1 27 27 19 23 15 24 25 23 15 17 19 29 22 28 10 10 10 1 11 11 5 9 14 14 12 17 19 10 18 18 9 10 9 10 15 15 13 16 18 19 9 16 8 14 1 9 12 19 15 22 0 0 0 0 0 2 o o o 0.2 0.1 0.6 0 zzo ozo zzo zzw nw windst ozo n nnw zzo o nw wnw ozo o w n windst. CDA-voorzitter Steenkamp noemde de AR-beslissing „de geboorte” van het CDA. Volgens hem is het „klip en klaar” dat het CDA een christelijke politieke organisatie zal zijn, die aldus de Eind- hovense hoogleraar met een eigen pro fiel zijn eigen weg gaat in de Nederlandse politiek. Hij zei dat het CDA geen zijvleu gel van de WD, noch een voorportaal van de PvdA zal zijn. Volgens Wiegel kan de WD samen met het CDA een nieuwe regering vormen. „Het CDA-program biedt daarvoor aan knopingspunten. Het WD-program zal niet, zoals het program van de PvdA, als een dictaat op tafel liggen; er zal open en eerlijk worden gepraat”, zei hij. NEW YORK (AP) In de Verenigde Staten zijn gisteren binnen zes uur een militair transportvliegtuig en drie particu liere vliegtuigjes neergestort, waarbij in totaal 35 personen omkwamen. Het mili taire toestel was een KC-135 welke met in totaal 20 personen aan boord in een moe ras neerstortte en ontplofte. Van de inzit tenden overleefden slechts vijf de ramp. Vooruitzichten voor woensdag Eerst regen, daarna opklaringen afgewisseld door enkele buien. Weinig verandering in temperatuur. Den Uyl deed een beroep op de mensen om te matigen. „Werk voor iedereen kun nen we alleen scheppen als iedereen matigt". Volgens de minister-president zal de regering hardnekkig blijven werken aan de grondslagen van een nieuwe eco nomische orde. „We moeten vasthouden aan hervormingen en het spreiden van de zeggenschap. We staan op de drempel van belangrijke ontwikkelingen. Het is een kwestie van volhouden". De socialistische fractieleider in de Tweede Kamer, Ed van Thijn, uittfe scher pe kritiek op de frontale, keiharde aanval van de werkgevers. „Vooral door die bedrijven die juist het meest profiteren vanhet economische herstel”. Volgens Van Thijn zijn de hervormingsplannen van het kabinet (vermogensaanwasdeling, ondernemingsraden, grondpolitiek. inves- Partijvoorzitter mw. I. van den Heuvel liet er geen misverstand over bestaan, dat zij het niet eens is met die christen democraten die zeggen dat in een nieuw progressief kabinet mogelijk een CDA- man premier moet worden. „We gaan op naar een tweede kabinet-Den Uyl. Met •Joop den Uyl als minister-president en niemand anders”, zo zei zij. Bij de komen de verkiezingen gaat het om de keus tus- Op de (besloten) CH-bijeenkomst wer den 55 stemmen vóór aanvaarding van de ene CDA-lijst uitgebracht en drie stem men tegen. Bij de AR-partijraad was de uitslag als volgt, vóór 194, tegen 33 leden, één lid onthield zich van stemming. In de vergadering van de CHUUnie raad werd door de fractievoorzitters Krui- singa (Tweede Kamer) en Van Hulst (Eer ste Kamer) aandacht gegeven aan de „zor gelijke” financiële situatie van ons land. Zij beiden noemden het financie41e tekort op de rijksbegroting te groot. Unaniem werd door de unieraad aangedrongen op matiging van de rijksuitgaven voor 1977. CH-fractievoorzitter Kruisinga werd met eenstemmigheid als eerste geplaatst op de CH-kandidatenlijst, die in de CDA-lijst zal worden opgenomen. (Van onze parlementsredactie) ROTTERDAM. „Het kabinet-Den Uyl heeft gefaald in de aanpak van de werkloosheid en de inflatie. De politiek van het kabinet is niet radicaal omgebo- gen. Het is een politiek van „na ons de zondvloed". In de afgelopen drie jaar zijn de overheidsuitgaven verdubbeld, de investeringen van het bedrijfsleven zijn ingezakt en de werknemers zitten onder de nul-lijn”. Tijdens de oorlog was hij voorzitter van de Katholieke Actie in het bisdom Haarlem. „De Troonrede is een goedkoop verhaal, niet recht-door-zee, het is in wezen een misleidend propagandapamflet. Hij gaat voorbij aan de realiteit van bijna 300.000 werklozen. Het kabinet probeert de indruk te wekken dat de weg naar herstel Met een gulle glimlach nemen premier Den Uyl en zijn vrouw de gelukwensen in ontvangst na de verkiezing van Den Uyl tot PvdA-lijsttrekker. mist mist mis» mist zw.bew. mist mist mist negenbui mist geh.bew. zw.bew. mist geh.bew. regen regenbui regen mist onbew. verander. regen h.bew. regen mist regen h.bêw. zw.bew. h.bew. zw.bew. geh.bew. zw.bew. zw.bew. l.bew. zw.bew. geh.bew. mist regen mist J.bew. regen onbew. onbew. UTRECHT (ANP). De Unieraad van de CHU en partijraad van de ARP hebben zich met overgrote meerderheid uitgesproken voor het uitkomen door KVP, ARP en CHU met één gezamenlijke CDA-kandidatenlijst bij de komende verkiezingen. AR- voorzitter De Boer sprak over een „historisch moment" en zei dat deze beslissing het tot dusver gescheiden optrekken van de drie ehristen-democratische partijen bij de verkiezingen tot verleden tijd maakt. Na afloop van de partijraadsvergadering in Utrecht ontmoetten CDA-voorzitter Steenkamp (rechts) en de fractievoorzitters van de drie partners v.l.n.r. Aantjes (AR(, Andriessen (KVP) en Kruisinga CHU) elkaar. De slechte orderpositie van de Neder landse werven is naar de mening van Wolff te verbeteren door in de eerste plaats de Nederlandse reders er toe te brengen hun nieuwe schepen in eigen land te laten bouwen. Deze reders moeten, aldus Wolff, desnoods gedwongen worden tot bestelling in eigen land. ROTTERDAM (ANP) Het beleid van de regering mag niet gericht zijn op het bij voorbaat inkrimpen van de scheeps werven. Men dient te streven naar het verwerven van orders en het verbeteren van de positie van de werven, ook van de kleinere Er kan geen genoegen worden genomen met gedwongen ontslagen. Tot deze conclusies kwamen de circa 150 deelnemers, merendeels kaderleden van De partijraad nam een motie aan waar in werd uitgesproken dat een voortzetting van deze regeringscoalitie niet mogelijk zou zijn als de vier voornoemde hervor mingsvoorstellen niet in de Tweede Kamer worden aangenomen. De partij raad nam ook een motie aan waarin wordt uitgesproken dat de financiële ruimte die in de bedrijven ontstaat door overheids steun, gebruikt moeten worden voor het scheppen van nieuwe arbeidsplaatsen. Partijvoorzitter De Boer deelde mee dat het vraagstuk van de lijsttrekker voor die ene lijst nog apart aan de orde zal worden gesteld. Eerst in AR-verband op 13 november en later (op 10 en 11 dedember a.s.) op het CDA-congres. Wel liet hij dui delijk blijken het onjuist te vinden als een van de drie betrokken partijen de eerste plaats voor zich ter zake zou opeisen. Het uitkomen met drie lijsttrekkers wees hij af, evenals het als eerste plaatsen op de CDA-lijst van een van de huidige christen- Jaap Wolff, lid van het dagelijks bestuur van de CPN die de conferentie inleidde, nam scherp stelling tegen de opvatting van Lubbers. Hij meende, dat het nationale belang en het belang van de werkgelegenheid zwaarder moeten wegen dan de eisen van internationale organisa ties. de zogenoemde modale werknemer (iemand met een inkomen van ongeveer 26.000 gulden per jaar). Deze maatregelen moeten gefinancierd worden door een lagere stijging van de overheidsuitgaven Het oordeel over het financieel- economisch beleid van het kabinet zal volgens Wiegel niet mals zijn. „Het beleid wordt ook door vooraanstaande socialisti sche economen gekarakteriseerd als het beleid van het failliet”, zei Wiegel, daar mee verwijzend naar uitspraken van de PvdA-econoom prof. Stevers. De verhou ding met werkgevers en werknemers is verstoord. „Het ondernemingsklimaat is door het kabinet aanzienlijk verziekt. Het midden- en kleinbedrijf, de landbouw, de ondernemers hebben geen vertrouwen in de politiek van de regering", aldus Wiegel. De zeventienjarige P. Emmerzaal uit Hellevoetsluis is gisternacht omgekomen toen de bromfiets waarop hij zat als bestuurder of als duopassagier is niet bekend frontaal tegen een auto reed. Volgens de politie was de bromfiets tegen de auto gebotst omdat hij links dóór een bocht reed. De Amsterdamse politie zoekt een nog onbekende automobilist die vrijdagavond na een dodelijke aanrijding met een bejaarde man is doorgereden. Het slacht offer is de 79-jarige Amsterdammer J. van Putten Hij werd aangereden toen hij de straat overstak bij het Sarphatipark. Vanuit de unieraad werd met nadruk naar voren gebracht dat met het uitspre ken van een intentieverklaring over de politieke samenwerking na de verkiezin gen „de grootst mogelijke voorzichtig heid” moet worden betracht. Dit stand punt zal ter kennis van het CDA-bestuur worden gebracht. Bij de besprekingen in de AR- partijraad werd er onder meer op gewe zen, dat de gezamenlijke CDA-lijst kan worden gewaardeerd. Fractieleider Aantjes, die niet verhulde met de totstandkoming van de CDA niet in zijn schik te zijn, riep zijn partijgenoten op de resolutie van het partijbestuur uit te voeren. Volgens Wolff is de huidige overcapaci teit in de wereld voor een groot deel te wijten aan het met name in Japan bouwen van een groot aantal werven met geen ander doel dan het veroveren van een groter aandeel van de markt De houding van de Japanse concerns die, geholpen door werven in Taiwan en Zuid-Korea, vandaag de dag schepen bouwen tegen prijzen die lang niet kostendekkend zijn, definieerde Wolff als een vorm van econo mische oorlogvoering. „Wat ons betreft wordt er met alle felheid op dit optreden gereageerd” Wolff bepleitte navolging van het voorbeeld van de Britse vakbon den, die hun regering gevraagd nebben de Japanners met gelijke munt terug te betalen. Uitgangspunt van de conferentie was de stelling van minister Lubbers (Economi sche Zaken) dat de capaciteit van de vaderlandse scheepsbouwindustrie met tenminste dertig percent teruggebracht moet worden In deze industrie werken ongeveer 50.000 mensen, terwijl eenzelfde aantal werknemers, dat in dienst is van toeleveringsbedrijven, er indirect van afhankelijk is De plannen van minister Lubbers houden verband met aanbevelin gen van de OESO en de EEG, dat de wereldcapaciteit omlaag moet. Het Nederlandse vrachtschip Cartago van zevenduizend ton is zaterdagochtend in de Straat van Kammon. ten westen van Japan, in aanvaring gekomen met de ruim vijfhonderd ton metende Japanse Genryu Maru. Een opvarende van het Japanse schip raakte gewond. Beide schepen kon den zij het met beschadigingen aan de boeg de reis voortzetten. Bij de gemeentepolitie van Kerkrade zijn gisteren zeven meldingen binnenge komen over vergiftigde honden Zes van de zeven zijn binnen een uur nadat ze op bepaalde terreinen natuj de voormalige abdij Rolduc hadden gelopen, overleden. Eén hond die door zijn eigenaai meteen naar een dierenarts werd gebracht, is er ernstig aan toe. Nader onderzoek heeft uitgewezen dat de zeven honden een bepaald vergif, welk is nog met bekend, Hebben binnengekregen. De politie heeft alle hondenbezitters aangeraden de ter reinen nabij Rolduc te mijden. Het komt haar raadzaam voor dat ook kinderen daar voorlopig niet gaan spelen Bij een ongeval op het hoofdstation van Bordeaux zijn gisteravond 57 mensen gewond geraakt, van wie 10 ernstig. Het ongeluk gebeurde toen een koppelingsma- noeuvre van twee treindelen wat hard handig verliep. Door de schok kwamen veel mensen die al in de trein zaten ten val. Aantal uren zon: 1 tot 3. Minimum temperatu ren: omstreeks 13 graden. Maximum temperatu ren: omstreeks 19 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur 70 percent. Kans op een geheel droog etmaal 49 percent. Dr Frans Joseph Marie Anne Hubert Houben was zeventien jaar commissaris van de koningin in Limburg. Hij werd op 1 januari 1947 geïstalleerd en nam op 31 december 1963 afscheid. Hij maakte zich in Limburg erg geliefd door zijn grote toegankelijkheid en hartelijkheid Alle Limburgse zaken genoten zijn warme belangstelling, speciaal de na-oorlogse woningbouw, het onderwijs en de samen werking over de grenzen heen. Dankzij hem werden vooral de banden met Bel gisch Limburg nauw aangehaald. Bij zijn afscheid was één van zijn grote wensen: een eigen universiteit voor Limburg. De Zwitserse chemicus Leopold Ruzic- ka is gisteren op 89-jarige leeftijd overle den. Prof. Ruzicka, die van 1926 tot 1929 hoogleraar was in Utrecht en later in Zurich, kreeg in 1939 samen met zijn Duitse collega Butenandt de Nobelprijs voor scheikunde. De achtjarige Coby Burgers is zaterdag bij een brand in haar ouderlijke woning aan de Stuyvesantstraat in Amsterdam- West om het leven gekomen. Volgens de recherche had het kind zelf de brand veroorzaakt toen ze in haar slaapkamer met vuur speelde. De woning op de eerste etage brandde gedeeltelijk uit. De negentienjarige J Wouters uit Reu sel (N. Br) is vannacht in zijn woonplaats omgekomen toen hij met zijn fiets werd geschept door een auto die de maximum snelheid van 50 km per uur had over schreden De vijftienjarige Dirkje Schrikkema uit Oostwold is zaterdagavond in haar woon plaats omgekomen bij een botsing met een personenauto. Het meisje kwam met haar fiets frontaal in botsing met de auto. Ze overleed ter plaatse. De 25-jarige bestuurder van de auto werd zwaar gewond. Bij ongelukken elders in het land kwa men in het weekeinde zeker nog zes men sen om het leven. democratische fractievoorzitters. Een ontwerp-uitspraak van de Kamerkring Leeuwarden, waarin de „ongewenstheid” van een van de drie fractievoorzitters als CDA-lijsttrekker werd uitgesproken, werd daarop ingetrokken. In ’t Harde op de Noord-Veluwe is zater dagmiddag een door de afdeling Epe van de PSP georganiseerde anti- atoomkoppenmars gehouden. tenngsregelingen) geen doodgeboren kindje. „Dat bewijzen nu juist de felle reacties van het bedrijfsleven". GRONINGEN (ANP! Na een val uit een boom is zaterdagavond in het Acade misch Ziekenhuis te Groningen de 15- jarige Wiebe Doddema uit deze stad over leden. Zaterdagmiddag omstreeks vijf uur maakte hij in het Noorderplantsoen, ver moedelijk doordat de boomtak waarop hij zat afbrak, een val van ongeveer tweeën- eenhalve meter. Waarschijnlijk kwam hij daarbij op zijn hoofd terecht. Hij brak zijn nek. Weer in binnen- en buitenland DINSDAG 28 SEPTEMBER Zon- en maanstanden Zon op 6.36 uur onder 18.24 uur laan op 12.29 uur onder 21.19 uur van werkgevers en VVD OZO o ozo o ozo o ozo ozo ozo zo nw windst nno zzo zzo zzo no windst. 18 19 19 19 21 17 19 19 19 23 13 26 26 18 24 24 21 20 20 15 24 22 21

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 2