Zirkusprinzessin werd feest van uitvoering. Uitgevers komen deze winter met groeiend aantal titels Kinderboekenweek wordt r uniek-uniek bij Edgar Vos Nostalgisch optreden Pia Beck Cinemanifestatie 1976 behoudt „art” karakter zijn nagenoeg zeker. Geprobeerd wordt om Jeanne Moreau naar Utrecht te halen en als dat lukt wordt Lumière de ope- ningsfilm. Deze film heeft Jeanne zelf geregisseerd. Waarschijnlijker is het op dit moment dat Alain Delon naar de Cine manifestatie komt, ter gelegenheid van de door Joseph Losey vervaardigde film Mr. Klein, waarin Delon de titelrol vertolkt. geopend met cabaret mime-projecten -fa-* 31 Extra subsidie Boekenbonnenomzet in ons land het grootst Ook speciale uitgave van schrijver steam 10 DINSDAG AMSTERDAM Hadden we bij de Hongaarse Staatsoperette vorige week al genoten van Kal man’s „Csardasfürstin”, gistera vond overtrof dit reizende gezel schap zichzelf in „Die Zirkusprin zessin”. Liep alles in de vorige opvoering al perfect, ditmaal waren de indrukken omtrent koorzang, solistische prestaties en aankleding duidelijk nóg posi-’ tiever. Werkelijk een feest van een uitvoering! DE COUTURESHOWS IN Amsterdam zullen deze week in de modejournaals weer alle aandacht van u vragen. Als eerste treedt dan nu Edgar Vos voor ons aan De presentatie van zijn bijzonder geïnspireerde herfst- en wintercollectie kreeg een extra feestelijk karakter vanwege het feit dat Edgar tevens zijn 12’Z>jarig jubileum als hoofdstedelijk couturier vierde. KUNST h, ---y— Staatsoperette overtreft zichzelf onder redactie van Bé ter Maat Aanvragen voor deze subsidie moeten gedaan worden op formulieren die ver krijgbaar zijn bij de afdeling Toneel en Letteren van het ministerie van CRM Sir Winston Churchilllaan 362, Rijswijk (ZH), en wel voor 1 november De suosidieaan vraag dient vergezeld te gaan van een duidelijke beschrijving van het project en een begroting van kosten en baten Vrolijkheid bij de „circusartiesten” van de Hongaarse Staatsoperette Al zijn erna het ontstaan van de„Csar- ddsfürstin" (1915) nog geen elf jaar verlo pen alvorens de „Zirkusprinzessin” op de planken komt, er heeft zich intussen wel een flinke verandering voltrokken in Kal man’s muzikale aanpak, die dan duidelijk de invloed van de veranderde mode ver raadt Alles heeft veel meer het karakter van de Amerikaanse musical gekregen. men. De voorbeelden van wat er mis is in de menselijke en de machtsverhoudingen moet hij dicht bij huis weten te vinden. Hij moet doseren, niet doceren (Willem Wil mink). Behalve het kindercabaret zullen tij dens de kinderboekenweek nog twee pro gramma’s worden opgevoerd, waaronder het muzikale programma „Kom op je ver haal” onder andere in Amstelveen. Ongeveer 50 uitgevers toonden maan dagmiddag in Amsterdam in Krasnapols- ky wat zij in de komende wintermaanden allemaal hopen uit te brengen. Dat is heel veel. Sommige rubrieken overheersen duidelijk, namelijk literatuur, occultisme, theologie en het grote dure boek. (Van onze kunstredactie) Amsterdam. Er worden in Neder land niet alleen veel boeken gelezen, er worden er ook veel cadeau gegeven. Ons land staat wat betreft omzet aan boeken- bonnen aan de top. In 1975 werd er in ons land 21 miljoen gulden uitgegeven aan 1,4 miljoen boekenbonnen. Bijna 800.000 van deze bonnen werden bij een andere boek handel ingeleverd en niet bij de winkel waar ze gekocht werden. Tweede in de boekenbonnenomzet is Engeland met 11 miljoen gulden. Een van de redenen die bij het kopen een rol spelen is het feit dat boekenbon nen gemakkelijk en goedkoop te verzen den zijn. Boven: mini-tunieken van flannel en ribfluweel liet Edgar Vos op wollen maillots dragen. Onder: luxueuze folklore uitgevoerd in verschillende uitbundige kleuren satijn. (Collectie Edgar Vos). EEN VAN DE VERRUKKELIJKSTE ontwerpen uit de collectie van Vos vond ik een pak van fluweel van Van Heek Schuttersveld met een dessin exclusief voor Vos. Dat pak bestond uit een doorknooprok met kort jasje met vossecol. En dan kwam de verrassing: een verfijnde striptease. Let op: jasje uit en zie, een geplisseerde zijden mousseline blouse; rok uit, en nu een zijden mousseline rok. Oneindig veel mogelijkheden, nietwaar, met een dergelijke combinatie? Bijzon der leuk waren ook lange baaien rokken met iets kortere fluwelen overrokken met een voering in contrasterende kleur. Wil je dan voor het oog even ondeugend doen, dan sla je de overrok vanachter omhoog, maar niks aan de hand, je drapeert hem over het hoofd, et voila, je ziet er weer heel anders uit. NIEUW BIJ EDGAR VOS IS ook de „bladertjesrok” bestaande dit vijf bloembladen aan een kort heupstuk gezet. Erg sexy, want zo tussen de bloembla den door is het zeer effectief koketteren met uw welgevormde benen. Niet minder sexy is voorts een blazer van lurex visnet, maar door de satijnen revers blijft er voor de aardige gluurders toch nog iets te raden over. Ach, en dat zijn van die modieuze grapjes die er tot verhoging van de gezelligheid bij horen. De jonge Amsterdamse uitgeverij Boelen brengt een nieuw boek uit van Jan Cremer, de titel is „Jongensleed”. De auteur vertelt hierin over zijn eerste levensjaren, die hij in Twente doorbracht, over „in puin geschoten huizen, razzia’s, stinkende schuilkelders, goederentreinen vol joden en gedreun van marcherende laarzen”. Verder heeft Gerrit Komrij voor deze uitgeverij een bundel homo-erotische verhalen samengesteld onder de titel „In het badhuis”. Elsevier brengt een Winkler Prins Geschiedenis der Nederlanden in drie delen. Sijthoff brengt voor een schappelij ke prijs een boek uit over Rembrandts Nachtwacht, dit naar aanleiding van de restauratie van dit schilderij. De auteurs willen vooral ook de fabelen rond dit schilderij terugverwijzen naar het rijk waar ze horen. Andere te verwachten films: Smile (van Michael Ritchie), Serail (regiedebuut van Eduard de Gregorio), La Cecilia (van Comolli, maar De Gregorio schreef het scenario), Grey Gardens (van de Maysley- Brothers) en The Shootist (van Don-Siegel en met John Wayne). Ten slotte mag Utrecht de wereldpre mière tegemoet zien van de in Nederland opgenomen, door André Techiné geregis seerde film Barocco, mits de film op tijd klaar zal zijn. Evergreens als Goody Goody, Misty, Summertime, September in the Rain, I left my heart in San Francisco, Lullaby of Birdland, Als sterren flonk’rend aan de hemel staan en Pia kon er niet onderuit tot slot the Flight of the Bumblebee in boogie woogie, werden keer op keer met applaus begroet. Pia Beck, die de komende wintermaan den in tientallen steden in ons land zal gaan optreden, besloot met haar interpre tatie van My Way en werd tenslotte met een minutenlange ovatie door het uitver kochte huis bedankt. In het voorprogramma trad de nieuw gevormde Spaanse dansgroep Basilio op met populaire flamenco en klassieke dan- sen van het Iberisch schiereiland. in la nd in de De lar ers ;er kei an te s ter len it. ten net nd, ige er op ten ci- rin >n- le- ler je- len de AMSTELVEEN (ANP). Nostalgie heeft maandagavond hoogtij gevierd tij dens het eerste optreden van Pia Beek in het Cultureel Centrum in Amstelveen. Deze vrouwelijke entertainer, die kort na het uitbreken van het beat-tijdperk ons land verliet, zich in Torremolinos vestig de en daar in 1969 de piano zelf s helemaal aan de kant zette, hield ruim een uur lang met haar pianospel en zang het zeer enthousiast reagerende publiek van haar vroegere woonplaats in de ban van de muziek van de jaren vijftig. lag le de uis jen reg <se Hl- >e- Zet ng in aar ige tiet te eid id- ng ■i- Het hoofdprogramma van de Cinemani- festatie is nog minder vastomlijnd; pro grammeur Hans Saaltink zit deze week in Napels om op het filmfestival daar een laatste selectie te maken. Een paar titels Het schrijverscollectief heeft ter gele genheid van de kinderboekenweek ook een aantal stellingen geformuleerd. Enke le daarvan zijn: Hoed u voor ëuteurs die enkel kinderboeken schrijven (Hans Dor- restijn), bij de'beoordeling van kinderboe ken moetèn zaken als emotionele herken baarheid zwaarder wegen dan goed taal gebruik (Karei Eykman), de aandacht voor de opvöedkundige waarde van het kinderboek komt het lezende kind nietten goedé (Fetze Pijlman) en een kinderboe kenschrijver moet op de Partij van de Arbeid stemmen maar mag zijn lezers niet opzadelen met specifieke politieke proble- BIJ ZIJN DEUX-PIÈCES EN pakken liet Vos veelvuldig jumpers en blouses dragen met volumineuze cols die tevens als capuchon dienst konden doen. De zogenoemde „volle” rokken werden gecombineerd met rechtvallende jasjes die met een contrasterende kleur waren afgebieds. De „volle” rokken bestonden bij Edgar uit cirkelrokken soms met ingestikte plooien of ingerimpelde rokken. Bij het bedenken van deze outfits heeft onze jubilerende vriend wel veelvuldig geknipoogd naar de folklorestijl van zijn Parijse collega Yves St. Laurent. Het zij hem echter vergeven, omdat hij tijdens zijn show ook duidelijk liet zien over voldoende eigen ideeën te beschikken. Uitgeverij Gaade brengt ook een boek voor bijna 200 gulden, het heet Goud en wil dit element in allerlei cultuur historische, economische, psychologische en politieke aspecten behandelen. De uit gever verzekert, dat de linnen band met „echt goud” is gestempeld. Een topper zal ongetwijfeld l’Empire du Sens (Corrida) worden, de film van Nagi- sa Oshima, die tot de hoogtepunten behoorde van het laatste Cannes Festival en op het festival van Berlijn door de politie in beslag werd genomen. Pasolini’s laatste film Salo, de 120 dagen van Sodom, zal worden vertoond als het Ame rikaanse hoofdkantoor van United Artists tenminste toestemming verleend. De nieuwe film van Wemer Herzog (de maker van Jeder fur Sich) wordt gepre senteerd: Herz aus Glas, evenals de nieu we film van Syberberg (Winnifred Wag ner, in de lange versie), die van Volker Schlondorff (Der Fangschuss) en van Bob Rafelson (Stay Hungry). Bij Amsterdam Boek verschijnt een fotografische herdruk van de Camera Obscura van Hildebrandt in de uitgave van 1878 met tekeningen van F. C. Sierig voor de prijs van 195 gulden. Bij dezelfde uitgeverij ook een fotografische herdruk van de Bijbel geïllustreerd door Gustave Doré. Daarvan verschijnen maar een 600 exemplaren, hetgeen dit dure boek ook nog op een andere manier tot iets exclu siefs maakt. (Van onze kunstredactie) DEN HAAG. Het ministerie van CRM wil tijdelijke projecten op mimegebied mogelijk maken, die aan de betekenis van deze vorm van theaterkunst in ons land een grotere bekendheid en nieuwe impul sen kunnen geven. Daartoe wil CRM voor het seizoen 1976-’77 een bedrag van 200.000 beschikbaar stellen voor profes sionele mimeprojecten, buiten het kader van de mimegroepen die subsidie ontvan gen via de Vereniging van Gezelschappen op Mimegebied. De Cinemanifestatie zal dit jaar niet worden gedeeld met Eindhoven. Het wordt een volledig Utrechtse aangelegen heid. Dit jaar wordt voor het eerst behalve de Wolfftheaters Camera en Studio, ook het Tuschinskitheater Rembrandt bij de festiviteiten betrokken. Daar worden films met mannenduo’s in de hoofdrollen vertoond. Het Rembrandt-programma ligt al vast met vertoningen van The Cha se, Borsalino, Vier Vuisten van de Duivel, Sleuth, Midnight Cowboy, Butch Cassidy en een Laurel and Hardy-film. Uitgeverij Ankh-Hermes drukt en herdrukt aan de lopende band boeken, die onderwerpen uit de zogeheten „Grenswe tenschappen” behandelen en pousseert deze winter onder meer een Duitse profes sor, Wilhelm Selhus. Hij stelt dat „onom- AMSTERDAM (ANP) Met een voor stelling door het kindercabaret „Pot- voordrie” in Frascati in Amsterdam wordt op 13 oktober de kinderboeken week 1976 geopend. Het cabaret gezelschap zal een speciaal door Karei Eykman geschreven programma, „Kind toch wat een taal”, brengen. Tot slot enige namen van schrijvers, van wie tussen nu en maart volgend jaar werk uitkomt bij de Bezige Bij: Jacques Hamelink, Margriet Poort (debuut van deze dichteres), Kees van Kooten, Marten Toonder, F. C. Terborgh (verzamelde wer ken deel 3), F. Montag, Remco Campert (door Joost Roelofsz, geïllustreerde her druk van de „zedenroman” Tjeempie), en Cees Buddingh’, van wie de bundel Gedichten 1939-1970 in tweede druk wordt uitgebracht. ZEER FRAAI ZIJN EVENWEL DE modellen die Edgar van prachtige handge- borduurde dessins laat voorzien. Ieder jaar gaat hij hiervoor naar Kashmir om het nodige uit te zoeken en te laten maken. Eenmaal thuis verwerkt hij ze tot de meest verfijnde creaties. Dit keer verwerkte Vos ze op de tunieken, rokken en op de korte jasjes en dan te bedenken dat geen enkele creatie de duizend gulden overschrijdt. Dat is een soort tumek-uniek. De komende 12‘/z jaar zal Edgar deze prijzen wellicht niet kunnen handhaven, maar hopelijk zal hij wel net zo geïnspireerd blijven zoals hij dat met deze collectie heeft gemanifesteerd. (Van onze correspondent) UTRECHT. De plannen voor een nieuwe Cinemanifestatie (27 oktober tot en met 4 november) beginnen vorm te krijgen. Het festival komt dit jaar voor het eerst onder auspiciën van de Neder landse Bioscoopbond, evenals de Filmweek-Arnhem. Het is de bedoeling dat het in de toekomst zo blijft, met in het ene jaar een Filmweek-Arnhem en het andere jaar een Cinemanifestatie in Utrecht. Daarbij kan de Cinemanifesta tie haar op de „artfilms” toegepaste karakter bewaren. Links een zwart baaien rok met kobaltblauwe blousje, hoofddoek en omslagdoek van wollen kashmir met handgeborduurde lila motieven. Rechts, zwarte baaien rok met zwarte katoenen velours overrok met een rode voering. De overrok doet het om het hoofd geslagen ook zeer goed. stotelijk bewezen kan worden, door mid del van onze kennis uit de natuurweten schappen en die van de archeologie, dat góden uit het heelal in raketten op de aarde kwamen, dat atoomkracht toen al bekend was, dat de mens ontstond door de genetische manipulaties. Tevens zet deze uitgeverij haar sprookjesserie voort en brengt zij diverse boeken van de Amster damse psychiater C. J. Schuurman om deze sprookjes en mythen te verklaren. Prof. Henri van Praag is natuurlijk ook present, ditmaal met een boek over Karl Marx. Dirigent Pazmany heeft met het virtuo ze orkest een contrastrijke muzikale en scenering verzorgd èn in de regie van Seregi en Mikolay lijkt alles wat maar mogelijk is ook te zijn uitgebuit. Boven dien was de kostumering gisteravond veel en veel mooier dan we bij de eerste ken nismaking hadden gezien en kreeg het geheel nog meer „glamour”. Je viel van de ene verrassing in de andere: heel vlot ballet en staaltjes van precies getimede acrobatiek; volumineuze koorzang van een reuze intensiteit, zonder ook maar in de verste verte in geschreeuw te ontaar den; fijne belichtingswisselingen en een overvloed aan kleine humoristische vond sten. Daarom was het zo jammer dat de opvoering van gisteravond bij lange na niet het bezoekersaantal haalde van de „Csardasfürstin” Marika Németh had geen moeite om het publiek in haar rol van prinses Fedora te overtuigen, zowel wat haar zang als haar wulpse verschijning betreft. De gemas kerde ridder, hier gespeeld door Péter Marik, aan wie Fedora haar hart verliest, weet zich in de eerste plaats muzikaal te laten gelden. Wie zich weer in werkelijk alle opzich ten waar kon maken was Sandor Németh, die we vorige keer ook al op die manier hadden leren waarderen en die ook nu, als Toni Slukk, opviel door zijn veelzijdigheid als podiumartiest. Met Erzsi Galambos, in de rol van het bevallige danseresje Mabel, als zijn volwaardige partner, zorgde Németh al meteen met het eerse, wild gedanste en met kostelijk gemene schreeuwstem gezongen duet, voor een schot in de roos. Circusdirecteur Benelli vond met veel „mama mia”-geroep een prima uitbeel ding bij de echte donker-Hongaarse bas Laslo Hadics. En, niet dat Arpad Ladanyi kan bogen op het bezit van rijke stemmid- delen, maar aan de rol van de geniepige groothertog weet hij als theaterman het juiste reliëf te geven, inclusief alle opge schroefde decadentie Wie twijfelt of hij wel van operette houdt, doordat hij ziek gemaakt is met slakkerig gestumper van goedwillende amateurs, raad ik aan om nog van de gelegenheid gebruik te maken naar deze uitvoering van niveau te gaan. Dat kan nog op dinsdag- en woensdagavond. Steeds in Carré. Wie dat doet, zal er geen spijt van krijgen. JOHAN VAN KEMPEN HOOFDTHEMA VAN EDGARS collectie was de tuniek in verschillende lengten en materialen, zowel voor de dag als voor de avond. Voor overdag maakte hij ze van prachtige wollen stoffen op cirkelrokken, plooirokken en pofbroeken, terwijl voor de avondcreaties met satijn, mousseline de soie en andere feestelijke materialen werd gewerkt. Aparte kleurcombinaties zoals paars met rood of omgekeerd rood met paars en kobaltblauw met paars leverden verrassende resultaten op. Theologie en filosofie: de markt wordt er letterlijk mee overstroomd. Bij J. N. Voorhoeve verschijnt een monografie over Spinoza van dr. F. de Graaf, dit ter gelegenheid van de 300e sterfdag van filo soof Spinoza, 2 februari 1977. De uitgeve rij brengt voorts een boek uit van dr. W. Aalders over de theoloog Kohlbrugge. v‘ Ter gelegenheid van de boekenweek verschijnt een speciale uitgave „Het ver dwenen plakboek”, samengesteld door een schrijversteam, dat in wisselende samenstelling meewerkt aan bekende televisieprogramma’s als „De stratenmaker-op-zee-show” en „De film van Ome Willem”. In dit boek heeft het schrijverscollectief ter ondersteuning van het boekenweekthema „Je eigen taal” alle mogelijke vormen van communicatie behandeld. Onder meer (geheim)taal, gebaren, signalen, tekens en symbolen.

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 11