Batavus breekt met Ponsteen PETER POST DANKT VIJF COUREURS AF Peter de Roode favoriet voor schaaktitel GS: bondsbureau volleybalbond niet in Vleuten V Chemie Praha erg leergierig tototips 4 I 1 jij AMERIKA’S TOPPROMOTOR: Helling op eigen verzoek in c ream Ajax: rv „ER BESTAAT MEER DAN ALLEEN ZWAARGEWICHT” Moeilijke periode ISIF JSw 19 19 7 6 DINSDAG 2 8 SEPTEMBER SPORT I Bijdragen: Leen v.d. Lugt 1 2 3 I 3 Gunstig - Don King wil meer titels Amerika zal f (Van onze schaakmedewerker) Peter Post: toch enigszins teleurgesteld. Helst NAC - Eindhoven Ajax - FC VVV Sparta FC Twente FC Den Haag - FC Utrecht PS\/ Telstar Haarlem - GA Eagles AZ '67 - Feyenoord (Van onze softbalmedewerker) De Graafschap - FC A'dam NEC - Roda JC PEC - Veendam Vitesse Volendam Heracles - Willem II door Pieter Mul SC Amersfoort won drie van zijn zeven wedstrijden, met telkens 2-0 als uitslag. NEW YORK. „Wat ons dinsdaga vond in het Yankee Stadion gelukkig niet kan gebeuren is dat de wereldtitel bij de zwaargewichten over de grenzen verdwijnt. Dat is maar goed ook- want de titelhouders in alle gewichtsklassen, uitgezonderd Muhammad Ali, zijn alle maal buitenlanders. Ali heeft de afgelo pen twaalf jaar het boksen overscha- duwd. De hele wereld kent hem- Maar In Amerika zjjn we vergeten dat er ook nog titels in de andere klassen zijn te verdienen. De andere wereldkampioenen zijn bij het grote publiek onbekend en dat is een trieste ontwikkeling”. vragen. We gaan een aantal gevechten in gevangenissen organiseren. Dat levert niks op. maar ik weet hoezeer die men sen in de ellende zitten”. De Graafschap speelde tot op heden vier keer tegen Feyenoord in de Kuip. Het kwam in deze 360 minuten niet tot één doelpunt, maar incasseerde wel zeventien tegentreffers. De 1-2 overwinning van Sparta bij FC VW was de eerste uitoverwinning sinds de 0-1 bij FC Amsterdam op 4 april. a De 7-0 nederlaag van Excelsior bij Fortuna SC was de grootste sinds de nederlaag met dezelfde cijfers tegen PSV in Eindhoven op 16 februari 1975. Helmond Sport heeft dit seizoen nog niet gescoord op eigen terrein. Het laat ste doelpunt van de Brabanders viel daar op 27 mei De eerste tegengoal van NAC op eigen terrein betekende meteen de eer ste thuisnederlaag: 0-1 tegen Ajax. PSV heeft in de laatste drie uitwed strijden niet gescoord. 0-1, 0-2, 0-1. De 0-3 overwinning van PEC bij SC Cambuur betekende de eerste uitover winning voor de Zwolse club sinds 17 april. Ook toen kwam men winnend uit Friesland: 1-2 bij Heerenveen FC VVV verloor twee thuiswedstrij den, beide met dezelfde cijfers. Roda JC en Sparta wonnen in Venlo met 1-2. treffers en missers Herman Ponsteen, winnaar van de zilveren medaille op de individuele ach tervolging tijdens de Olympische Spelen van Montreal, maakt niet langer deel uit van de Batavus-ploeg. De firma heeft besloten met de talentvolle baanrenner te breken in verband met diens ..teleur stellende prestatie tijdens de Tour de Lorraine-Alsace". „Ponsteen kwam zaterdag, daags voor de laatste etappe, pas om half twee in de nacht binnen”, aldus ploegleider Kou- wenhoven. „Bovendien had hij andere renners meegenomen en het was beslist niet zo dat alle heren vrij waren van alcohol.” De ploegleider verwijt de ren ner uit Nijverdal gebrek aan discipline Batavus had gehoopt in de laatste twee UTRECHT (ANP). De bondsraads- vergadering van de NEVOBO, die zater dag in Utrecht werd gehouden* stond voor een belangrijk deel in het kader van de weigering van Gedeputeerde Sta ten van Utrecht, om het bondsbureau van de NEVOBO in Vleuten toe te laten. Dit gebouw is reeds geheel gereed en de NEVOBO had het voornemen om per 1 oktober naar Vleuten te gaan verhuizen. Een tweede belangrijk punt, dat ter tafel kwam was het nemen van maatre gelen tegen een te grote toeloop van buitenlandse spelers in de volleybalere- divisie. Het bondsbestuur zal zich over dit probleem gaan buigen en zijn bevin dingen in een rapport opstellen. In de voorbereiding werd Dick Hel ling met in de gelegenheid gesteld zijn capaciteiten te tonen. Bij Rinus Michels was hij de twaalfde man. Hij kon vast op een oproep rekenen als een der basisspelers door welke oorzaak dan ook niet zou kunnen spelen. Zo speelde hij in het vorig seizoen twintig wedstrijden. Bij de huidige Ajax- trainer Ivic gaat het heel wat moeiza mer. Door een toevalligheid werd hij gewaar waarom hij niet goed genoeg voor het a-team wordt bevonden. „Ik schijn niet te passen in Ivic’s systeem. Volgens hem kan ik niet in de mandek king spelen. Een conclusie, die hij uit sluitend op de trainingen kan hebben opgedaan, omdat ik in de voorberei ding, en ook in de competitie, niet heb gespeeld. En toch gaat het op de trai ning uitstekend. Via deze training zal ik toch proberen mijn kans te pakken.” Momenteel speelt Helling in het c- elftal. Op eigen verzoek, dat wel. Hij speelt liever dan bankzitter te zijn bij het a-elftal. Financieel kost hem dat behoorlijk wat. Toch staat het spelen voor hem boven het zitten. Dick Hel ling: „Ik heb zelf gevraagd om in het c- elftal te mogen spelen en wil bekijken hoe het daar gaat. Het betekent een behoorlijke inkomstenderving. Ik ben er van overtuigd dat het huidige spel van het a-team ook door mij te berei ken is en dat geeft een wrange smaak. Bij Telstar heb ik in het begin ook een inzinking gehad, kwam er boven op, en ook nu maak ik het, maar dan op hoger niveau, weer mee.” .•Tien, 15 jaar terug hadden we goede boksers in elke klasse, die tijd moet terugkomen. Vandaar dat ik erg blij ben met het US Tournament of Champions, dat door ABC gedurende vier maanden zal worden uitgezonden. zijn boksers leren kennen, die als kam pioen in de ring gaan uitkomen om de wereldtitel”. Post: „De houding van de renners de goeden niet te na gesproken kan ik niet begrijpen. Ik heb het als ploeg leider goed willen doen, maar als ik sommige renners dan weer hoorde pra ten, begon ik toch weer aan mezelf te twijfelen”. In het nieuwe seizoen gaat Post in elk geval door met een ploeg. Op grote of kleine schaal. Dat hangt af van Ti, de holding maatschappij, die enkele weken geleden aankondigde met sponsoring van de ploeg te willen stoppen. Dat besluit is echter nog niet definitief gevallen. Post: „Als Ti zich terugtrekt zal de ploeg volgend seizoen kleiner zijn dan dit jaar, maar dat moeten we nog even afwach ten”. Voor het volgende seizoen blijven van de ploeg van dit jaar Hennie Kuiper. Gerrie Knetemann, Gerben Karstens. Aad van den Hoek, Piet van Katwijk, Bert Pronk, Dietrich Thurau, Günther Haritz en José de Cauwer. Over René Pijnen heeft Post nog geen beslissing genomen. SANTPOORT. Voor het Tsjechi sche Chemie Praha behoort de trip naar Nederland weer tot h et verleden. De softbalkampioen van Tsjecho-Slowakije, die afgelopen week geconfronteerd werd met de kracht van BMZ-EDO, heeft zich in de twee resterende wedstrijden uitste kend herstel van de zware 17-0 neder laag tegen de Haarlemse hoofdklasser. De Tsjechische gasten, die bewezen niet alleen leergierig te zijn, pasten zich bovendien wonderwel snel bij het Ne derlandse softbal aan. van de korte Toto nummer 40 staat in het teken van de 4 ere-divisieverenigingen die eerst op woensdag hun Europa- cupwedstrijden tot een goed einde willen brengen. Van hen hebben Ajax en PSV zo op het oog de eenvoudigste opgave, omdat zij in een thuiswed strijd ploegen uit de onderste regio nen ontvangen. Ajax krijgt FC VVV op visite en PSV zal het zaterdaga vond tegen Telstar moeten opnemen. De resultaten van de laatste vijf sei zoenen van PSV-Telstar zijn: 3-0, 3-0, 1-1, 1-0 en 6-1. nen gaat teruggeven en bovendien ver stevigt hij zijn image van weldoener. Hij heeft zijn oude makkers niet vergeten. „We hoeven niet overal geld voor te door Gerda Treuren terwijl Helma Welp als achtervangster opereerde kregen aanvallend maar weinig vat op de Tsje chische werpsters. Pas in de derde in ning kon de thuisclub na hits van Hel ma Welp en Renë van der Berg een 1-0 voorsprong nemen. De in tactisch op zicht goed voor de dag komende ploeg uit Praag zag zelf geen kans werpster Hone Vos in moeilijkheden te brengen. In de zesde inning van dit aantrekkelij ke duel bracht Ludy van Mourik de eindstand op 2-0. In het duel met Jong Oranje namen de Tsjechische speelsters zelfs een 2-0 voorsprong. De aankomends internatio nals die een weinig imponerende indruk maakten grepen uiteindelijk toch nog de 6-2 winst, omdat de Nederlandse aanval op beslissende momenten net iets doel- Tegen Terrasvogels leverde Chemie Praha zelfs een uitzonderlijk goede pres tatie. De Birds, die zonder Mia Spaarga ren aantraden zij werd vervangen kwam (hij „deed” vier jaar weigens doodslag) heeft hij een doel voor ogen gehadvia hard werken een eerzaam burger worden- Voor zijn onvrijwillig verblijf tussen vier muren had hij in zijn geboorteplaats Cleveland zijn naam eer aangedaan door als een koning te heersen over hen die betrokken waren bij het illegale wedden. Na zijn janen van heropvoeding nestelde hij zich in een waanzinnig duur appartement in New York. Om precies te zijn, op de hoogste verdieping van het luxueuze Rockefeller Center in het brandpunt van Manhaften. >,Kijk- daarom houd ik van dit mach tige land. Je krijgt hier alle mogelijkhe den, je moet ze alleen willen grijpen. De Verenigde Staten verdienen hun plaats als boksnatie nummer een terug te kra gen. Vla ons toernooi krijgen Amerika’s talentvolste boksers de kans aan de top te komen, nationaal kampioen te worden en vervolgens om de wereldtitel in de ring te gaan. Roberto Duran heeft bij voorbeeld al beloofd de winaar van het toernooi te willen bevechten. Lichtge wicht Duran komt uit Puerto Rico. Ik geloof dat ze daar wel vier of vijf wereldkampioenen hebben. W(j maar een. Ik wil het Amerikaanse volk zijn kampioenen teruggeven”. King heeft dat gefikst via zijn relaties met boksers en managers Hij is degene die ABC, een van de drie grote radio- en televisiemaatschappijen in de Vere nigde Staten, het pakket heeft weten aan te bieden. ABC telt daarvoor alleen al aan prijzengeld voor de boksers meer dan een miljoen dollar neer. In acht gewichtsklassen gaan acht boksers uit komen die een grooi mogen doen naar de kampioenschapsgordel en het grote geld. Twaalf weken lang verzorgt ABC televi- sie-uitzendingen met een direct gevecht en de andere op beeldband- etappes van zondag het algemene ploe- genklassement, waarin het team tweede stond, nog te kunnen grijpen. Herman Ponsteen ontkent de beschul diging dat er alcohol zou zijn gebruikt echter ten stelligste. „Bovendien was het niet half twee, maar exact twaalf uur”, verweerde hij zich.” en waarom moet ik dan alleen uit de ploeg? Als er sprake was van een overtreding dan waren er meer renners in overtreding geweest. Ik heb de indruk dat ze me kwijt willen. Na mijn medaille in Montreal heb ik niet eens een bedankje gehad.” Voor King komen de Olympische suc cessen inderdaad op een ongekend gun stig moment. Zo’n vijf maanden terug tekende de (tijdelijke) breuk met Ali’s manager zich af en begon hij de eerste onderhandelingen met zijn partners. Hij wist zich verzekerd van alle mogelijke steun. Nat Loubet, uitgever van het boksblad The Ring had vanaf 1973 ge probeerd promotors te interesseren voor het idee van een toernooi. „Alleen in de ring moet over titels worden beslist. Niet daarbuiten door managers of officials. Niemand wist wat hij met mijn idee aan moest. King besliste binnen vijf minuten”- Loubet en zijn staf moeten de integere club vor men die de boksers selecteert voor het toernooi. De handige zakenman King liet boks- aterren van heden en verleden hun in stemming met het initiatief betuigen en spreekt woorden van grote waardering voor „fantastische ondernemingen” als Ford, General Motors en Chrysler, die gegadigden zijn voor het sponsorschap van de boksprogramma’s van ABC. Jim Spense, vice-voorzitter van ABC-spprts: „We zijn net onderhandelingen met de firma's begonnen. De eerste uitzending is pas in januari, maar het geld dat we erin stoppen komt er makkelijk uit. Daar maak ik me helemaal geen zorgen over”. Hij bluft niet- daarvan is iedereen overtuigd die weet dat geldschieters vechten om het sponsorschap van sport op de televisie. Een medium dat in de Verenigde Staten onbestaanbaar is zon der de talloze advertenties tussen en tijdens de programma’s. King zal zich verheugd in de dikke handen wrijven. Geen financiële zorgen- hij is de man die boksminnend Amerika zijn kampioe- „Het is een moeilijke weg. Het eerste jaar bij Ajax, ondanks een vroege bles sure; vond ik redelijk. Alleen zo’n trai nerswissel brengt verandering met zich mee. Met Michels had ik een goed voetbal-technisch contact. Op de trai ning werkte ik hard bij hem, en nü ook, en dat vond ie fijn. Ik heb er geen spijt van dat ik het toentertijd gedaan heb.” Toch kan in de nabije toekomst een verandering te verwachten zijn. Spelen bij een topclub is interessant, ook al wordt het tijdelijk onderbroken door een verblijf in het c-elftal. Maar deze periode mag niet te lang duren. Het eergevoel van een „echte” voetballer wint het van de berusting, en hij gaat op zoek naar alternatieven. Een van die alternatieven zou Telstar kunnen zijn. Helling: „Als die aanbieding komt, en hij is acceptabel, dan is er over te praten. De basis is natuurlijk belangrijk. Ik moet het dan vergelijken met hetgeen ik bij Ajax heb, en ook de toekomst van de ploeg, die mij wil moet verzekerd zijn. Momenteel ben ik full-prof, mijn contract loopt tot het einde van het seizoen 1977-1978 en een overgang naar een semi- proforganisatie houdt automatisch terugkeer naar een vaste dagtaak in.” Don King, van wie dfit citaat afkom stig is, is niet te stoppen. Van de be kendste zwarte boks-promotor wordt ge zegd dat hij slaapt met het hoofd op woordenboeken. Een begenadigd spreker die deze eigenschap kundig uitbuit ten behoeve van Don King Productions, de maatschappij die in vier jaar tijd een miljoenenomzet bereikte. Voornamelijk dank zij de overredingskracht van de 44-jarige King, die Ali’s manager Her bert Muhammad ertoe wist te bewegen een overeenkomst met hem aan te gaan. Resultaat van Kings bemoeienissen waren onder meer de treffens tussen Ali en Forêman en tussen „The Champ” en Joe Frazier, die verleden jaar hun roem ruchte ..thriller in Manilla” uitvochten. Kings gladde babbel kon echter niet voorkomen dat Herbert Muhammad na het gevecht tussen Ali en Young, april van dit jaar, terugkeerde naar zijn oude compagnon in de bussiness. Bob Arum van Top Rank. Arum deed de promotie voor het schertsduel tussen Ali en Ri chard Dunn, terwijl hij samen met Ma dison Square Garden het Yankee Stadi on af huurde voor hét topgevecht tussen Ken Norton en de wereldkampioen. King, wiens massieve gestalte grappig contrasteert met zijn hoge, zangerige stemgeluid, zat echter niet bij de pakken neer. Sinds hij in 1971 uit de gevangenis Howard Gosell. commentator voor de maatschappij, wiens faam in Amerika die van Duys en Mies Bouwman samen bij ons vele malen overtreft: „Het Ame rikaanse publiek is door wat onze bok sers in Montreal presteerden echt warm gelopen voor de sport. Wij wonnen ze ven medailles op de Olympische Spelen, waarvan vijf gouden. Veel van de ge vechten moesten onze jongens van zo rond 20 jaar leveren tegen zogenaamde amateurs uit de communistische landen die al meer dan 200 gevechten hadden geleverd. De meeste gouden boksers zijn jongens die zich ontworsteld hebben aan de getto’s. Dat zegt me veel meer dan het succes van tienkamper Bruce Jenner die alles meehad om te slagen. Hij is blank, knap, atletisch gebouwd en WASP (White anglo saxon protestant, de aanduiding voor de -gemiddelde” Ameri kaan). De prestatie van de jongens heb ben gevoelens losgeslagen in het hele volk. Nu is het juiste ogenblik om onze jonge profs nieuwe mogelijkheden te bieden”. Achter de overgang naar Ajax, na ruim een seizoen voetbal, staat Hel ling nog steeds, ook al lijkt nu een (tijdelijk?) moeilijke periode aange broken. Helling: „Als zo’n kans zich voordoet, dan pak je hem. Achterom kijken is altijd gemakkelijk, door nu te zeggen dat het mee of tegen valt. Sportief gezien wilde ik die kans pakken." Heracles scoorde dit seizoen nog niet in een uitwedstrijd, maar kreeg op vreemd terrein wel vijftien goals tegen. Het laatste uit-doelpunt scoorden de Almeloërs op 11 april van dit jaar. treffender opereerde. Of veel Nederlandse jeugdspeelsters op termijn definitief zuilen doorbreken valt echter te betwijfelen. De Nederlandse jeugdkampioenschap pen van de afgelopen weken bewezen dat ook het jeugdsoftbal in Haarlem en omstreken nog op eenzame hogte staat. Met name de junioren van Terrasvogels ondervonden geen enkele tegenstand. Gelaten moesten Odiz en Shell toezien hoe de Birds de titel prolongeerden. De adspiranten van Bloemendaal hadden het in de beslissende wedstrijd tegen Ducks onverwacht moeilijk. Na een ach terstand werd het duel afgesloten op 6- 6. De winst van coach Wim Valster met zijn speelsters op Pirates (3-15) besliste echter de titelstrijd ten gunste van de Whites. - <n Feyenoord, morgen in Zweden, krijgt het in Alkmaar tegen AZ’67 erg moeilijk. De resultaten van deze wed strijden tonen een stijgende prestatie- curve voor AZ’67 getuige de cijfers: 0- 4, 0-2, 1-2, 1-1 en 1-0. Ook de andere koploper, Roda JC, staat tegen NEC voor een moeilijke uitwedstrijd. NEC won met 4-0 en 4-1 zijn laatste thuis wedstrijden tegen Roda JC, dat mor gen tegen Anderlecht tot het uiterste zal moeten gaan. De Graafschap en FC Amsterdam gaan in de degradatiesfeer een belang rijke wedstrijd tegemoet. Laatste resultaten: 0-2, 2-1 en 2-2. Haarlem ver loor geen van zijn laatste thuiswed strijden tegen Go Ahead Éagles: 1-1, 0- 0, 5-2, 2-1 en 2-0. NAC-Eindhoven werd het vorig seizoen 2-0. Sparta heeft tra ditiegetrouw op eigen veld veel moeite met FC Twente. Laatstgenoemde zit nog steeds in de versukkeling en zal met gematigd optimisme aan deze wedstrijd beginnen. De vorige resultaten: 1-1, 1-2, 1-2, 1-1 en 1-1. De resultaten van de eerste- divisiewedstrijden op deze toto over de laatste twee seizoenen zijn: PEC- Veendam 6-0 en 1-1. Vitesse-Volendam 0-0 en 3-0. Heracles-Willem II5-1 en 1-0, en FC Groningen-Heerenveen 2-0 en 3- 0. AMSTELVEEN (ANP) Voor de grootste en ook succesvolste wielerploeg van Nederland, Ti-Raleigh van ploegleider Peter Post, is het seizoen na Tours-Ver- sailles afgelopen. Aan de Ronde van Lombardije en de najaarstjjdritten wordt niet deelgenomen. Ondanks overwinningen in Nederlands kampioenschap, Ronde van Zwitserland en een aantal etappes in de Ronden van Spanje en Frankrijk, is de vroegere Zesdaagse-keizer uit Amstelveen aan het einde van een loodzware com petitie licht teleurgesteld. BEVERWIJK. In het clubhuis van de Beverwijkse schaakclub Pat Mat is de strijd om de persoonlijke Noordhol- landse schaaktitel in de hoofd- en eerste klasse begonnen. Er worden zeven ron den Zwitsers gespeeld. Beide klassen tel len 12 deelnemers. De grote favoriet voor het kampioen schap in de hoofdklasse is de VHS-er Peter de Roode, die zich op die manier wil plaatsen voor de voorwedstrijden om de nationale titel. Zijn kansen lijken groot, temeer daar tal van sterke spelers niet van de partij zijn en de kampioen van vorig jaar Kees Dekker (Witte Paard) zijn titel niet verdedigt. De be langrijkste concurrentie komt voor De Roode vermoedelijk van routinier Paul de Rooi, de eerste bordspelen van Pat Mat. Beide spelers wonnen hun eerste duel. Hoofdklasse: Plukker-Feenstra 1-0, Hoeve-Veenhuysen 1-0, Luik-Van Praag 0-1 regl., Sprinkhuiizen-Waagmeester 1-0, Boersma-De Roode 0-1, De Rooi-De Vries 1-0, Programma 2e ronde: Van Praag-Plukker, De Roöde-Hoeve, De Rooi-Sprinkhuizen, De Vries-Waagmees- ter, Feenstra-Luik en Veenhuysen- Boersma. Ie Klasse: Wulms-De Brie rem., Ko- nijn-M. de Haas 0-1, P. de Haas-Nuyen afv„ Poncin-A. N. van der Berg 1-0, De Vries-Meijer en Seesink-De Vilder uitge steld. Uitspraak van Muhammad Ali aan de vooravond van zijn gevecht met Ken Norton: „Dat duel tussen Ford en Carter van vorige week stelde niets t>oor. Tussen mij en Norton zal het heel anders gaan”. „Liever spelen dan bankzitten’ Dick Helling: „Kans pakken via training” Post': ,,René is een apart geval. Hoogen- doorn, Jan van Katwijk, Cary. Van der Helst eh Van Dongen krijgen geen nieuw contract mee.r. Jan Raas gaat naar Frisol en Dave Lloyd was al eerder gestopt met wielrennen. Of ik de ploeg met veel renners kan uitbreiden weet ik nog niet. Het is nog vroeg. Tenslotte is er van het nieuwe wielerprogramma ook nog niets bekend. Slechts één ding staat vast: we rijden volgend jaar weer in de Ronde van Frankrijk”. Vorige week werd het bericht gelanceerd dat Ajax een ruil met FC Amster dam wilde aangaan. Heni Otto zou in ruil voor drie tussen het a- en c-elftal van Ajax pendelende spelers de gelederen van Ajax gaan versterken. Ook Dick Helling werd hiermee in verband gebracht. Als toeschouwer bij TelstarHaar lem op de tribune vertelde hij hierover: „Met Ajax noch met FC Amsterdam heb ik hierover contact gehad Dat er tussen beide clubs contact is geweest baseer ik op het feit dat men mij niet heeft ingelicht. Ik ben er de persoon niet naar voor een dergelijke publikatie naar het bestuur te stappen en opheldering te vragen. Een werkgever, vind ik, dient bij deze publikatie zijn werknemer in te lichten. Fatsoenshalve zeker. Nu heb ik zaterdag jl. weer via de radio moeten vernemen dat deze ruil van de baan is.” Door de weigering van Gedeputeerde Staten van Utrecht, die aan de hand van een oud streekplan en het ontbreken van economische binding met Vleuten de toestemming tot verhuizen onthiel den. is de NEVOBO nu in een zéér moeilijke situatie komen te verkeren. Tijdens de bondsraadsvergadering werd besloten een protesttelegram aan de commissaris van de koningin van de provincie Utrecht alsmede aan Gedepu teerde Staten te zenden. L 'V z

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 19