Ook aanvallen van rechtse christen en Fords herverkiezing bedreigd FNV-voorzitter Wim Kok: voor economische machten Bollenhandelaar Forensenvervoer NS besteelt Ierse opnieuw in de war 24 Mu»JS Kortsjnoi mag blijven seizoenkrachten’ „Regeringsbeleid is buiging DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN 1* Gesjacher het Midden-Oosten in B Saoedische olieboycot Verschil in boetes leidt tot chaos in l_ROULETTES Plaatselijk regen Aantal pagina’s vandaag: ro SHOWROOM visserijwereld AGENDA Kunsthandel Jos de Graaff „Geruchten over jegens VS ongegrond” et woord is aan vunu/wffmmwmHmm/mmt SYRIË VOEDINGSBONDEN FNV: rk 2 4 eigen ontwerpstudie voor nijman Haarlem 023-319309 houtmarkt 21 ImSl perspex lichtbakken neon lichtreklames pagina 5 12, 20, 22 Van der MEIJ de BIE AMSTERDAM (ANP) Voor zitter Wim Kok van de Federatie Nederlandse Vakbeweging (FNV) bestempelt de beleidsaanpak van C hde T elef oonbeantwoorders ïïïRïliiï V MG tien. 1 iiiiiiiiii Relatiegeschenken Damascus: 10 9 11 13 13 14 14 15 17, 19. 21 Is ^BEIROETg; LIBANON W Boo,bek* Q MOET HUIVEN IQ ÓEMELKMAN T KUNNEN WE NIET MISSEN r1 GEENDflG L DINSDAG 28 SEPTEMBER 1976 wnuummmfHHH/fmmmmui IJmuider Courant Napoleon Bonaparte: onge- Hoofdredactie: Jos L. Lodewijks, E. Koning Uitgave Damiatc Pers B.V. Directie: Mr. H. C. van der Mije, H. P. Stuurman f Abonnement bij vooruitbetaling - f 13,- p. mnd., f 37,40 p. kwartaal (p.post f 49.-), p. jaar f 146,90 (p.post f 189,-). Losse nummers 65 et. Syrisch offensief tegen Palestijnen (ADVERTENTIE) o or: latig WIM KOK (Van onze Haagse redactie) (ADVERTENTIES) is ver- Gedempte Oude Gracht 97 -103 -105 tel 324550 I I irk een een de regering op sociaal-economisch gebied als een buiging voor de be staand? economische orde. Bibliotheek Kunst Radio en tv Strips Modejournaal Beurs Economie Sport Wand- en vloertegels (ook aan de wand gezet) Mozaïek )7 CARPRESS, Internationaal Persagentschap copyright Carto pvba, Gaucheretstraat 139, 1000 Brussel, telefoon 2161545 (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. Vanmorgen hebben de forensen in Noord-Holland opnieuw veel last ondervonden van treinvertragingen. De oorzaak was het niet op lyd verschijnen van een treindienstleider in Hoorn. De man had zich ruim een uur verslapen. De grootste vertragingen ontstonden op de lyn Enkhuizen-Amsterdam, maar ook rei zigers die van treinen tussen Hoom-Alkmaar-HaarlemAmsterdam gebruik maken kwamen te laat op hun werk. De eerste problemen deden zich al voor om 7 uur. Volgens een voorlichter van de NS in Utrecht waren de vertragingen van treinen op bet drukste Nederlandse traject AmsterdamHaarlem van beperkte omvang, maar er werd wel grote hinder ondervonden by de treinen die vanuit Hoorn via Alkmaar naar Haarlem ryden. Wei is duidelijk geworden dat een storing op een van de grote stations het trein verkeer in een provincievoliedig in de war kan brengen en dat duizenden forensen daardoor te laat op hun werk komen. En dat kan vooral als op aansluitende treinen moet worden overgestapt, een grote omvang aannemen. Pas in de loop van de ochtend was het treinverkeer in Noord-Holland weer normaal. De 81-jarige mw. Kathryn Godwin biedt de Amerikaanse president Ford, die op verkiezingstoernee is, bloemen aan tij dens zijn bezoek aan het bejaardenhuis in Miami waar zij woont. Om geloofd te worden behoeft men slechts de waarheid loofwaardig te maken. (Van onze Haagse redacteur) KOOP vanaf 495,- HUUR vanaf 20,- p.m. IXATEBO-AMSTELVEEN. Tel. 020-456456 Luidsprekers Gierstraat 47-53 - Telefoon 31 28 01 Showrooms: Breestraat 30 en 24 d Weerrapporten Binnen- en buitenland 2, 3, Plaatselijk Nieuws 5, 6, 7, Plavuizen KI. Houtstraat 1 - Haarlem - t.o. Anegang - tel. 323994 Uil Troonrede en Miljoenennota blijkt een volstrekt onvoldoende beheersbaar heid van het totale economische proces, aldus Kok op een grote FNV-bijeen- komst in de RAI, waar vertegenwoordi gers van alle 24 FNV-bonden met elkaar van gedachten wisselden over Troonrede en Miljoenennota. Van der Schoot wijst elke beschuldi ging van de hand. „Deze Ierse meisjes kosten ons veel meer dan Hollandse meisjes van dezelfde leeftijd. Wanneer wordt beweerd dat Van der Schoot hier rijk van wordt, dan is dat een pertinente leugen”. „Melk moet” en Jaap ook, vin den de bewoners van de Amster damse Kerkstraat en omgeving. Melkboer Jaap zag zich bijna ge noodzaakt zijn winkel op te hef fen omdat hij geen grotere woon ruimte kon krijgen dan de kleine etage boven de zaak waar zijn vier leden tellende gezin nu woont. Een actie om ook de bo venste etage van het gerestau reerde pand los te krijgen voor Jaap heeft uiteindelijk ambte lijke molens malen traag het gewenste resultaat opgeleverd. De Amerikaanse onderminister van fi nanciën. Gerald Parsky, heeft dit giste ren in Washington meègedeeld. Hij zei dat de Saoediërs hem te verstaan had den gegeven dat een olie-embargo niet in hun beleid past. Hij ging daarmee in op geruchten dat Saoedie-Arabië zou hebben gedreigd de oliekraan voor de VS dicht te draaien als het wetsontwerp zou worden aangenomen. Bsjurre o Verwachting van het KNMI tot woensdagavond Spoorweg Oheleiding km 50 De regering haalt zich een conflict met de vakbeweging op de hals als zij niet twee eisen inwilligt: herstel van de onderhandelingsvrijheid van de vakbe weging volgend jaar en een aanvulling op de huidige loonmaatregel als de prij zen vergeleken met april twee percent zijn gestegen, aldus Wim Kok. DEN HAAG De 600 Nederlandse vissers die beboet werden omdat zij zich vorig jaar niet aan de vangstbeperking voor tong en schol hielden, weten hele maal niet meer waar ze aan toe zijn, nu is gebleken dat de betrokken officieren van Justitie sterk afwijkende maatsta ven hanteren. Dit heeft tot gevolg dat de boetes variëren van 500 -tot 20 000 gul den. (Zie verder pag. 5) Gouverneur Edmund Brown van de Amerikaanse staat Californië heeft een wetsontwerp getekend, dat het mogelijk maakt Amerikaanse ondernemingen te vervolgen die meewerken aan de Arabi sche boycot tegen Israel. De wet wordt per 1 januari a.s. van kracht. dingsfront heeft echter gezegd niets met de actie te maken te hebben gehad. Een woordvoerder uitte de veronderstelling dat de Syrische geheime dienst er achter zat. In dit verband wijzen waarnemers erop dat er al sinds langere tijd wordt gespeculeerd over een mogelijk Syrisch- christelijk offensief tegen de Palestijnen. Syrië en de christelijke troepen zouden willen proberen de Palestijnen uit de bergen te verjagen alvorens zij serieus willen gaan praten over een wapenstil stand. De eis van de Syriërs en de christenen dat de Palestijnen zich uit de bergen zouden terugtrekken, is een van de be langrijkste hinderpalen voor vooruitgang bij de vredesbesprekingen geweest. Een Syrisch-Palestijnse bijeenkomst ruim een week geleden liep op een volledi ge mislukking uit. Volgens berichten van reizigers uit het gebied hebben de Sy riërs de afgelopen twee weken grote troepeneenheden samengetrokken rond wat nu het toneel van de strijd is. De actie zou dus al geruime tijd van te voren gepland zijn. In een communiqué dat de Palestijnen vanochtend uitgaven, heette het: „Na een artillerie- en raketbeschieting die de hele nacht duurde, werd bij het aanbre ken van de dag op vier plaatsen het offensief ingezet. Tegelijkertijd begon nen ook rechtse christelijke strijdkrach ten een aanval om de guerrillatroepen in de tang te nemen.” Bij Sofar en Dahr cl Badier, aan de weg van Damascus naar Beiroet, woedt een zware strijd. Daar proberen de Sy riërs met tanks en artillerie door te stoten in de richting van Aintoura en DEN HAAG De Russische schaak grootmeester Viktor Kortsjnoi heeft een verblijfsvergunning van onbeperkte duur voor ons land gekregen. In juli van dit jaar vluchtte de 45-jarige Rus naar Nederland en vroeg asiel aan. Hij kreeg toen een verblijfsvergunning voor zes maanden. De schaker, die tot de beste ter wereld wordt gerekend, dook in juli onder bij kennissen in Zaandam na het in Amsterdam gehouden IBM- schaaktoernooi. De FNV is mede gezien de grote onzekerheid niet van plan bijvoor beeld de eenpercentsnorm die de rege ring hanteert bij het inperken van de groei van de overheidsuitgaven te zien als een vaststaand gegeven, als een heili ge koe. Elk jaar zal aan de hand van de actuele sociale en economische omstan digheden bekeken moeten worden of een verdere beleidsombuiging gewenst is. Veel bewolking en plaatselijk regen en in de nacht en ochtend hier en daar mist. Zwakke tot matige wind uit zuidelijke rich tingen. Minimumtemperaturen omstreeks 12 graden, maxima ongeveer 20 graden. BEIROET (UPI/AFP/AP) Nog geen twee dagen na de Pales tijnse guerrilla-aanval op het Se- miramis-hotel in Damascus zijn Syrische troepen vanochtend een groot offensief begonnen tegen de stellingen van de Palestijnse guer rillastrijders in de bergen ten noordoosten van Beiroet. Waarne mers zeggen te geloven dat hier mee de al lang verwachte grote slag om centraal Libanon is be gonnen. WASHINGTON Saoedi-Arabië niet van plan de levering van olie aan de Verenigde Staten stop te zetten als het Congres het wetsontwerp aanvaardt dat Amerikaanse ondernemingen ver biedt tnee te werken aan de Arabische boycot van Israel. 1 Saoedi-Arabië verkoopt op het ogen blik aan niemand olie tenzij het de verzekering krijgt dat de olie niet zal worden doorverkocht aan Israel. Het wetsontwerp verbiedt Amerikaanse on dernemingen die toezegging te doen. Parsky verklaarde dat hij tijdens be sprekingen met de Saoedische autoritei ten niets gemerkt heeft van dreigen met een olie-embargo of andere vergeldings maatregelen. De situatie in het Midden-Oosten ver slechtert snel. Het gevaar van een uit barsting op grote schaal, waarbij de verdeeldheid van de zich Arabisch noe mende staten in gewelddadige tegenstel lingen tot uiting zal komen, staat le vensgroot voor de deur. Toneel van handeling: Libanon, dat oorspronkelijk door de Palestijnen was uitverkoren te worden omgevormd tot de nieuwe Pa lestijnse staat aan de noordgrens van Israel. Het is aan dit gevaar ontsnapt maar ten offer gevallen aan de oorlog. Syrië, dat in de nog niet zo erg lang voorbije geschiedenis een geheel met Libanon vormde, duldt geen machtige Palestijnse staat aan zijn grens en be strijdt de Palestijnen nu even openlijk en fel als het altijd Israel heeft bestre den. Kortelings heeft Syrië uit de Arabi sche wereld tekenen opgevangen dat Arafat, de „vader van het Palestijnse vaderland” aanhang won in diverse sta ten van het Midden-Oosten die Syrië niet goed gezind zijn. Irak, in een poli tieke overeenkomst verbonden met Iran en economisch bevriend met andere oliestaten in het Midden-Oosten, zou van plan geweest zijn een krachtige actie te ondernemen tot een gezamenlijke be strijding van de Syrische interventie in Libanon. Het zal wel nooit bewezen worden dat de hotelkaping in Damascus, drie terroristen publiekelijk opgehangen, onderneming Metein om de bevoorradingsweg van de Palestijnen af te snijden. Vanuit het noordwesten proberen de christelijke strijdkrachten de Palestijnen terug te drukken. Aintoura en Metein zijn in een eerdere gevechtsronde door de Palestij nen veroverd. Het zijn belangrijke plaatsen omdat ze niet alleen de weg Beiroet-Damascus beheersen maar ook de verbinding tussen de hoofdstad van de rechtsen Jounieh en Oost-Libanon. Bechir Gemayel, leider van de christe lijke troepen, heeft vanochtend gezegd dat voor alle door zijn troepen beheerste gebieden de „staat van alarm” is afge- kondigd. Over het Syrische offensief zei hij dat de Syriërs een „zuiveringsopera- tie’ waren begonnen in verband met o.m. de guerrilla-actie van eerder deze week in het hotel Semiramis in Damas cus. De Syriërs geven het Palestijnse Bevrijdingsfront de schuld van de actie. Ze hebben gezegd „de arm af te hakken van hen die proberen ons schade te berokkenen. Het Palestijnse Bevrij - ^2§§Dz|oebeif s^gslBybloslj 'Oiezzinef' =j^|Tyrus) £Holba o/ J ^Sjtoun^c^ Sofor Bob Woodward en Carl Bernstein, dc twee verslaggevers van de Washington Post die indertijd de Watergate-zaak aan het rollen hebben gebracht, schreven gisteren in hun krant dat de beschuldigingen tegen Ford „ernstig en beteker.isvol” zyn. Ze schrijven die uitspraak toe aan een niet nader genoemde func tionaris in de regering van Ford. Op een verkiezingsbijeenkomst in Portland (Oregon) heeft Fords tegenstander Carter de huidige regering van de VS ervan beschuldigd geld te hebben aangenomen van vertegenwoordi gers van de industrie en van enkele speciale belangengroepen. Carter zei: „Onze regering is niet eerlijk en hij uitte kritiek op de „bureaucratische rotzooi in Washington” waar een „bui tenstaander” hoognodig eens de bezem doorheen moest halen. DARHÜW1WILILMWUEENGOEIE W0MIN6 «JVOOA HE NI WASHINGTON (Reuter). De bewering als zou president Ford van de VS indertijd misbruik hebben gemaakt van giften aan de Republikeinse partij, kan uitgroeien tot een „zaak” die zijn herverkiezing in november a.s. in gevaar kan brengen, zo menen waarnemers in Washington. Zoals bekend hebben verschillende kranten in het afgelopen weekeinde gemeld dat de openbare Watergate-aanklager Char les Ruff bezig is met een onderzoek legen Ford. Uitgezócht zou moeten worden of de president in de tijd dat hij nog afgevaar digde voor Michigan was. bijdragen aan de Republikeinse ver- kiezingskas in eigen zak heeft gestoken. De bewuste giften zouden afkomstig zijn geweest van twee vakbonden. Het Witte Huis is weinig mededeelzaam over de berichten. Ook de openbare aanklager wil niets zeggen over een even tueel onderzoek tegen de president. Fords stafchef op het Witte Huis. Cheney, zei dat het Witte Huis geen gebruik zal maken van het recht dat iedere Amerikaan heeft: te vragen of er een onderzoek tegen hem loopt bij de FBI, waarbij de FBI dan verplicht is „ja” of „nee” te zeggen. Cheney ze; dat Ford die vraag niet aan de FBI zou stellen „omdat die vraag zou doen vermoeden dat het noodzakelijk is hem te stellen”. Cheney zegt dat die noodzaak niét bestaat. 66e jaargang nummer 278 Kantoor: Lange Nieuwstraat427, IJmuiden’ Postgiro 273107, Postbus 18, IJmuiden Tel. redactie: 15389, nakantoortijd 10709 Tel. adm. en adv. Tel. 15437 en 16450 Klachten bezorging: 18.30-19 uur en op zaterdagen van 17.30-18 uur: Tel. 10519 voor Santpoort: 32 43 41. waarvoor werden opgehangen, inderdaad een Iraakse onderneming was. Het kan evengoed waar zijn dat de kaping als provocatie is uitgevoerd om Syrië argument tot harder optreden in Libanon in handen te spelen. Provoceren en ophangen zijn geen ongewone ver schijnselen in het Midden-Oosten, er is geen sprake van een rechtsgang zoals wij die kennen en een mensenleven telt nauwelijks, zeker niet wanneer het kan worden gebruikt om politieke doeleinden te verwezenlijken. Hoe het zij, Syrië, geleid door de nagenoeg almachtige Assad, heeft ken nelijk besloten nu met de krachtigste middelen de situatie in Libanon te zij nen gunste op te helderen. De Palestijn se leider Arafat klopt aan alle Arabische deuren die binnen zijn bereik zijn en hij wordt overal met veel eerbetoon ont vangen. Maar hij en zijn Palestijnen hebben nog nooit zo deerlijk in de kou gestaan als in deze situatie. De strijd tegen Israel is op de achtergrond ge raakt, al behoren anti-Israelische dreige menten nog tot het dagelijkse gebed van de meeste Arabische politici. Op de keper beschouwd toont de ont wikkeling in het Midden-Oosten eigen lijk een mensonterend gesjacher met de grote massa Palestijnse ontheemden, die nergens welkom zijn en juist door hun verwante „vrienden” het grofst in de steek worden gelaten. Slechts hoogge stemde redevoeringen in de V.N. zijn hun deel, maar praktische hulp ontvan gen zij slechts incidenteel, als zij zich op het misdadigerspad begeven. HILLEGOM In hun blad „Bondig” beschuldigen de voedingsbonden FNV het HiUegomse bollenbedrijf W. R. van der Schoot van „diefstal uit de zakken van nietsvermoedende buitenlandse werkneemsters”. Het bedrijf heeft, aldus het artikel, niet alleen een aantal van ongeveer zestig Ierse meisjes ver bene den het minimumloon uitbetaald, maar ook gefraudeerd met belasting- en pre- mie-mhouding. Loonbelasting en sociale premies zouden wel worden ingehouden, maar niet afgedragen aan de fiscus en de bedrijfsvereniging. Het zou daarbij gaan om een totaalbedrag van minstens tienduizend gulden.

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 1