Plan van de regering Onderzoek naar de consumptie van drinkwater WETHOUDER ONTKENT BESCHULDIGING NIET Nieuw systeem voor beveiliging taxi’s en dan dit noq J A 99 z KOE VEROOR ZAAKT BRAND Brandweerlieden trekken in het Gelderse Lichten voorde de gevel van een nog bran dende boerderij om. Het vuur was ontstaan toen een veearts, die een koe van haar over tollige maaggas- sen wilde bevrij den, een lucifer bij de buis hield die hij gebruikte om de kwalijke dam pen uit het dier af te voeren. De gevolgen bleven niet uit: de koe produceerde een steekvlam de boer derij in lichter laaie zette. ft li Ife Bl ■MHi BINNEN- EN BUITENLAND 19 7 6 SEPTEMBER 2 8 DINSDAG 2 nieuwe gebouw van het arbeidsbureau in Naaldwijk. Saturnus Op bezoek Overstromingen MIG-25 Kerncentrales Verkiezingen Rattenvanger Anti-inflatiepian 6.5 Verkeersongeluk Kissinger Condooms sr Onderzoekers r n i DEN HAAG (ANP). Het ligt in de bedoeling dat geen werk loosheidsuitkering meer zal worden verleend aan de werkloze werk nemer die bij zijn aanmelding op het arbeidsbureau, of bij de bedrijfsvereniging of gemeente, voor wat betreft zijn werkhervat ting al direct zodanige eisen stelt, dat het tevoren vaststaat dat een werkgever, die aan al die eisen kan voldoen, niet of nauwelijks te vinden zal zijn. Aldus staatssecretaris P. J. J. Mertens van Sociale Zaken gistermiddag in een toespraak bij de officiële opening van het ROTTERDAM (ANP). „Rotterdam geeft gelegenheid tot het bedrijven van ontucht”. Deze beschuldiging uitte mevrouw L. Lembke-Hoes, lid van de actiegroep „Redt Katendrecht” (Areka), gistermiddag tijdens een vergadering van de raadscommissie wij- kaangelegenheden. S E~ SÉ fc» MAATREGELEN TEGEN ONEIGENLIJK GEBRUIK SOCIALE VOORZIENINGEN NAVO teleurgesteld over Staatssecretaris Mertens her weer Vooruitzichten voor donderdag: p- Rotterdam geeft gelegenheid 27 I Aanhoudend onstandvastig. Weinig verande ring in temperatuur. Helaas komt het voor en de heer Mertens zei zijn ogen daar niet voor te sluiten dat op bescheiden schaal onei genlijk gebruik en misbruik van sociale voorzieningen wordt gemaakt. Dit krijgt echter minder kans naarmate de gehele uitvoeringsorganisatie beter functioneert. Hierdoor is onder meer ook een optimaal samenspel tussen de uitvoeringsorganen onderling en tussen deze en de organen van de arbeidsvoorziening onmisbaar. Waterstanden IJmuiden Hoogwater 7.16 uur en 19.40 uui Laagwater 3.02 uur en 15.21 uui 12 14 19 12 21 18 19 16 18 13 0 0 Wethouder W J. van de Have (wijkaan- gelegenheden). die zich tot doel stelt Zij wees erop, dat de gemeente sinds kort eigenaar is van 29 panden op Katen- dracht, waar prostitutie wordt bedreven. Mevrouw Lembke vroeg zich af hoe dit mogelijk was, aangezien de minister van Justitie Rotterdam verboden heeft „gele genheid te geven”. Dit in verband met de plannen om de Katendrechtse prostitutie te verplaatsen naar een ander stadsdeel, waar in gemeentelijke panden bordelen zouden kunnen worden ingericht. Dergelijke publikaties hebben niet zelden tot gevolg dat de werknemer die noodge dwongen een beroep op uitkering moet doen om in zijn levensonderhoud te voor zien, in zijn omgeving wordt geconfron teerd met misplaatste opmerkingen. Hoewel de heer Mertens zei te moeten beamen dat er in een aantal gevallen misbruik van onze sociale wetten wordt gemaakt, betreurde hij het dat vaak door onjuiste of ongegronde publicaties over misbruik en oneigenlijk gebruik een ver keerde voorstelling van zaken over het gebruik van de wetten wordt gegeven. kering meer wordt verleend. Deze maatre gel zal niet gelden voor de specifieke sei zoenarbeiders en de zogenaamde losse arbeiders. Het instituut kreeg van de Europese Commissie opdracht een studie te ver richten naar de gezondheidsaspecten van kwaliteitsverslechtering van drin kwater tussen het zuiveringsstation en de tapkraan. Hierbij dienden voorna melijk de betekenis aan gebruiksge- woonten van de consument te worden nagegaan. Het ligt in de bedoeling op een later tijdstip een chemisch onderzoek van drinkwater in een twintigtal steden in Nederland te houden. Men zal trachten hieruit af te leiden of de voor eventuele reuk- en smaakbezwaren verantwoor delijke stoffen kunnen worden aange geven. Sinds de ondertekening van de verka- ring van Helsinki, ruim een jaar geleden, hebben de Europese NAVO-landen de Oosteuropese staten van het Pact van meende dat het argument van Van der Have niet opging. „Die vrouwen wonen helemaal niet in de panden. Ze oefenen er alleen hun beroep uit” De wethouder ging hier niet op in. actie was geweest. Wethouder Van der Have toonde zich daarop bereid het colle ge voor te stellen Areka weer als ge sprekspartner te aanvaarden. De ringen om de planeet Saturnus zijn in feite niets anders dan een regenboog. Deze ringen kunnen worden beschouwd als het optisch effect, dat men op aarde kent als „regenboog”, aldus het astrono mische observatorium van de umversiteit m de Russische stad Charkow. Een delegatie van de Arabische Repu bliek Jemen (Noord-Jemen) brengt van daag een bezoek aan Nederland. Met minister Pronk van Ontwikkelingssamen werking is gesproken over de Nederland se hulpverlening. Noord-Jemen is een concentratieland voor de Nederlandse ontwikkelingssamenwerking. Vorig jaar verschafte ons land 7 miljoen in de vorm van leningen en 6 miljoen als schenkin gen. Voor dit jaar leent Nederland Noord- Jemen 11 miljoen en schenkt f4 mil joen. Voor technische hulp is 10 miljoen uitgetrokken. Overstromingen in de Indiase deelstaat Oettar Praddesj hebben de afgelopen weken 240 mensenlevens geëist. Zeker 200.000 woningen zijn vernield en de scha de aan de landbouw is aanzienlijk, zo is gisteren in New Delhi bekendgemaakt. De Sovjet-Unie heeft gisteren Japan opnieuw verzocht de MIG-25, die begin deze maand door Victor Belenko naar Japan was gevlogen, terug te zenden. Tegenstanders van het Zwitserse kern programma beweren dat zij bij een onoffi cieel opinie-onderzoek de overweldigende steun van het publiek hebben gekregen. In het kanton Bazel is een opinie-peiling gehouden waaruit blijkt dat 34.632 men sen vóór de stelling zijn, dat „de regering van het kanton Bazel zich met alle legale en politieke middelen teweer moet stellen tegen de bouw van kerncentrales”. Het Westduitse weekblad Der Spiegel heeft gisteren de uitslagen gepubliceerd van enkele opiniepeilingen inzake de komende verkiezingen (zondag 3 oktober). Daaruit bleek dat de huidige regeringsco alitie van SPD en FDP zou kunnen reke nen op 51 percent van de stemmen. Drente wil dit jaar twee nieuwe provin ciale rattenvangers aanstellen. Hiervoor hebben zich tot dusver 596 gegadigden gemeld. De provinciale autoriteiten ver klaren het grote aantal sollicitanten uit het feit dat het een weliswaar tijdelijke overheidsbaan betreft, waarbij de nadruk valt op werken in de natuur (en niet op een kantoor). Het Franse dagblad Le Figaro heeft een opinie-onderzoek ingesteld naar de anti- inflatieplannen van premier Raymond Barre. Blijkens de resultaten van dit onderzoek is 39 percent van de onder vraagden tegen het plan en 47 percent ervoor. De rest had geen mening. Barre verklaarde tevreden te zijn over de uit slag. Hij vond het resultaat „beter dan hij had verwacht”. Amsterdam De Bilt Deelen Belde Eindhoven Den Helde: Rotterdam Twente Vlissingen Zd- Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Frankfort Genéve Helsinki Innsbruck Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zurich Casablanca Istanboel Las Palmas New York Tel-Aviv Tunis 0 34 27 1 2 0.1 0.2 0 3 0 0 0 0.1 0.4 wnw nno no zzw wmdst. n ozo o zzw n nnw n n wmdst.' 22 21 c 0.5 1 1 0.3 0 0.3 2 5 35 4 0 0 0 0.2 3 5 0.2 0 6 4 24 5 De heer Mertens vestigde er de aan dacht op dat het erg belangrijk is dat een werkloze werknemer, dife misschien voor het eerst in zijn leven met werkloosheid wordt geconfronteerd, in eerste instantie door het gewestelijke arbeidsbureau goed wordt voorgelicht, opgevangen en verder tijdens zijn werkloosheid wordt begeleid. Op Cuba heeft zich het afgelopen week einde een ernstig verkeersongeluk voor gedaan. Bij een botsing tussen een auto bus en een vrachtwagen m de provincie Las Villas kwamen 25 mensen om het leven en werden er elf gewond. De Amerikaanse ambassadeur bij de VN, William Scranton, heeft verklaard er geen behoefte aan te hebben Henry Kis singer op te volgen als Amerika’s minister van buitenlandse zaken. Scranton rea geerde hiermee op een bericht in het weekblad Newsweek volgens hetwelk pre sident Ford, ingeval hij de presidentsver kiezingen zou winnen, Kissinger zou wil len laten opvolgen door Scranton In het Westen werd en wordt grote bete kenis gehecht aan het uitwisselen van militaire waarnemers. Duidelijk is dat daarbij met name het politieke aspect zwaar weegt. Een juist daarom vragen experts van de NAVO-landen zich af door welke motieven Moskou en zijn bondge noten zich hebben laten leiden. Een veron derstelling die naar voren is gebracht, luidt dat de leiders in Oost-Europa en in Binnenkort krijgt de actiegroep de gele genheid in een speciale commissieverga dering haar bezwaren tegen het gemeen telijke beleid toe te lichten. Areka neemt het B. en W zeer kwalijk, dat zij er nog altijd niet in geslaagd zijn Katendrecht weer tot een „gewone” wijk te maken. Het plan van wethouder Van der Have de Rotterdamse prostitutie te centraliseren in het Wijnhavenkwartier leed schipbreuk door de eerder genoemde bezwaren van minister Van Agt en door de plannen van de NS om in het betreffende gebied een spoortunnel te graven. Ook aan de wetgevingskant zijn op kor te termijn maatregelen te verwachten die er toe moeten bijdragen dat oneigenlijk gebruik wordt tegengegaan. Als een der voorbeelden daarvan noemde de staatsse cretaris het bovenvermelde. Ook is bij het departement een maatregel in voorberei ding die er in voorziet dat aan degene die in steeds terugkerende perioden bij dezelfde werkgever werkt, over de tussen liggende werkloosheidsperioden geen uit- Moskou gaf de Noorse regering geen reden op voor zijn weigering waarnemers te sturen. Ook Polen wees de uitnodiging uit Oslo zonder enige uitleg van de hand. En dit wordt bij de NAVO als teleurstel lend ervaren, te meer omdat de Noren eerder dit jaar wel gebruik hadden gemaakt, van een Russische invitatie waarnemers te sturen. Het ging hierbij om Russische troepenmanoeuvres nabij de Noorse grens. Uit een in het begin van dit jaar gehouden proef-enquête is gebleken, dat 19 percent van de ondervraagden ’s morgens vroeg eerst water drinkt, terwijl 69 percent zich eerst gaat was sen. Ongeveer 23 percent stapt ’s nachts wel eens uit bed om water te drinken. Acht percent doet dit zelfs iedere nacht. In het tijdschrift H2O van de Vereniging van Waterleidingbedrij ven merkt het RID in verband hiermee op, dat het metaalgehalte na enige uren stilstand van het water in de leidingen belangrijk hoger is dan na doorstro ming. ROTTERDAM (ANP). De afgifte van bepaalde metalen uit buismateri- aal zoals lood en dadmium kunnen mogelijkerwijs gevaren opleveren voor de volksgezondheid. De gewoon ten van de consument bij het gebruik van drinkwater kunnen van grote invloed zijn op de hoeveelheid van eni ge metalen die via het leidingwater de mens kunnen bereiken. Vandaar dat het Rijksinstituut voor de Drinkwater voorziening (RID) onder tweeduizend huishoudens een enquête heeft gehou den. De resultaten van het onderzoek zullen in het najaar ter beschikking komen. Weer in binnen- en buitenland Staatsecretaris Hendriks van Volksge zondheid heeft de Tweede Kamer meege deeld dat begin volgend jaar kwaliteitsei sen zullen gelden voor condooms en ande re anti-conceptiemiddelen. Hij onder schrijft de opvatting, dat aan middelen ter voorkoming van ongewénste zwanger schappen hoge kwaliteitsnormen moeten worden gesteld. Een en ander blijkt uit het antwoord van de staatssecretaris op vra gen van het PvdA-Kamerlid Drenth. Moskou in het bijzonder niet goed raad weten met de „vertrouwenwekkende maatregelen” uit de verklaring van Hel sinki. In dit verband wordt erop gewezen dat in de Russische pers ongebruikelijk scherpe kritiek is geuit op de najaarsma- noeuvres van de NAVO, die strijdig met de geest van Helsinki werden genoemd. mist regen mist mist geh.bew. regen mist geh.bew. geh.bew. zw.bew regen onbew zw.bew geh.bew. h.bew. zw.bew. mist h.bew. zw.bew mist onbew. regen mist mist zw.bew. zw. bew motr zw.bew regen zw.bew zw.bew h.bew onbew zw.bew. motr zw.bew regenb. onbew l.bew. regen onbew onbew zo verand. o no zzo zo zzo zzw ozo zo no nno n windst. zzw z windst nw w. zzw windst. windst. windst. zzo windst windst. Warschau steeds uitgenodigd waarne mers te sturen naar de daarvoor in aan merking komende militaire oefeningen. De Oosteuropese landen zijn nog niet één keer op zo’n uitnodiging ingegaan. Omge keerd stuurden de Sovjet-Unie, Polen en Hongarije het afgelopen jaar wel enige uitnodigingen naar westelijke landen, en deze maakten daarvan ook gebruik. Tijdens de commissievergadering werd de vrede getekend tussen de actiegroep en het gemeentebestuur. Burgemeester en Wethouders hadden het vertrouwen m Areka opgezegd, toen de leden van deze groep in de raadsvergadering van 10 juni met meel hadden gegooid. Zij waren boos, dat de raad instemde met de uitbreiding van een meelfabriek in Katendrecht. Boven op alle „ellende van de prostitutie” beschouwden zij de uitbreiding van de fabriek als de druppel, die de emmer deed overlopen. Nu gaf mevrouw Lembke toe, dat het meel gooien een ondemocratische Katendrecht te bevrijden van de overlast van de prostitutie, ontkende de juistheid van mevrouw Lembke’s woorden niet. Volgens hem is er echter heel weinig aan te doen, dat in de panden van „rentege- vende eigendommen”, die zijn aange kocht in het kader van de poging tot stadsvernieuwing, vrouwen zich prostitu eren. „Een ieder heeft het recht om in zijn huis te doen wat hij of zij wil. Als een vrouw mannen wil ontvangen, is dat geen reden haar eruit te zetten. Zij heeft immers recht op huurbescherming”, aldus de wethouder. Mevrouw Lembke Het uitwisselen van waarnemers bij militaire oefeningen waar meer dan 25.000 man aan deelnemen, is een afrpraak die is neergelegd in de slotver klaring van Helsinki, het akkoord waar mee de Europese veiligheidsconferentie vorig jaar augustus werd besloten. Deze afspraak is het belangrijkste onderdeel van de zgn. vertrouwen wekkende maat regelen tussen Oost en West, waaraan de westelijke landen grote betekenis toe kennen. De Europese Commissie wi] in de perio de 1977-1980 een bedrag van 18 miljoen gulden besteden om „jonge onderzoe kers” met elkaar in contact te brengen. Ook minister Trip is voorstander van „amateuristische wetenschapsbeoefe ning”. Volgens de bewindsman dient deze vorm van wetenschap te worden gestimu leerd omdat zij een onderdeel vormt van de door dit kabinet nagestreefde „popula risering van de wetenschap”. De Westduitse en Noorse regering nodigden de Sovjet-Unie en andere Oost europese landen onlangs uit militaire waarnemers te sturen naar drie grote NAVO-oefeningen die op hun grondge bied plaats vonden. Twee werden in West- Duitsland gehouden en de derde eindigde vorige week aan de Noorse kust. In alle drie gevallen werden de westelijke uitno digingen van de hand gewezen. Tegenover de Westduitsers geven de Russen en hun bondgenoten van het Warschau-pact op dat ze nog geen militai re attachés naar Bonn hadden kunnen sturen en dus niet over waarnemers beschikten. Omdat een akkoord tussen Bonn en de Oosteuropese landen over het uitwisselen van militaire attachés in de maak is, werd het Oosteuropese antwoord op de Duitse uitnodiging in westelijke kringen niet negatief beoordeeld. (Van onze correspondent) ROTTERDAM. In een laatste poging om het „kluizenbesluit” van minister Westerterp tegen te houden, heeft het Landelijk Cotnité Veiligheid Taxichauf feurs gisteren in Rotterdam een automatisch geluid- en lichtalarmsysteem gepresenteerd. Volgens voorzitter van dit comité. W. van Koppen, maakt dit systeem, dat nog een aantal uitbreidingsmogelijkheden heeft, de invoering van de „inwerpsafe” in de taxi overbodig. Het bijzondere aan het systeem, dat is bedacht door een firma in Amsterdam, is dat het in werking wordt gezet voordat de taxirit begint. Als er onraad is en de chauffeur is knock-out geslagen, dan zet de aanvaller zelf het alarm in werking door het portier te openen. Het systeem voorziet ook in een aanval buiten de auto. Als de chauffeur niet binnen een tevoren vastgestelde termijn van een paar minuten terug in de auto is, brandt het alarm ook los. Taxichauffeur Van Koppen hoopt dat de presentatie van dit systeem de basis kan leggen voor meer landelijke en uniforme beveiligingsmaatregelen. Zoals het invoeren van één soort hoorn op de sirene, waardoor de taxi-in-nood voor iedereen herkenbaar wordt. Het systeem kan ook worden ingebouwd met een plaatsbepaler, waardoor de taxicentrale weet in welk stadsdeel de taxi zich bevindt. In Utrecht wordt al met zo’n systeem geëxperimenteerd. De maatregelen, die op 1 oktober in werking treden, zijn behalve de kluis in de taxi ook de verplichte aanwezigheid van een mobilofoon en een optisch- akoestische alarminstallatie. De controle op de uitvoering ligt bij de gemeenten, die ook ontheffingen (tijdelijk of voorgoed) kunnen geven. Hierdoor is op het moment niet duidelijk wat er van de beveiligingsmaatregelen terecht zal komen en in hoeverre verschillende systemen zullen worden toegepast. In elk geval is duidelijk, dat de Nederlandse taxichauffeur het idee van de kluis volstrekt verwerpt. Men vindt dat hierdoor juist mogelijke aanvallers worden aangetrokken, omdat het ding suggereert, dat er een hoop geld wordt vervoerd. In de meeste steden is dan ook ontheffing of afstel van dit deel van de maatregelen gevraagd. WOENSDAG 29 SEPTEMBER Zon- en maanstanden Zon op 6.38 uur onder 18.21 uur Maan op 13.30 uur onder 22.17 uui Aantal uren zon; 1 tot 6. Minimum temepratuur. omstreeks 12 graden. Maximum temperatuur omstreeks 19 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 70 percent. Kans op een geheel droog etmaal: 40 percent. WEERRAPPORTEN wegblijven van Russen (Van onze redacteur in Brussel, Jan Gerritsen) BRUSSEL. Op het hoofdkwartier van de NAVO is met grote teleurstelling kennis genomen van de weigering van de Sovjet-Unie en haar Oosteuropese bond genoten militaire waarnemers te sturen naar de grote militaire manoeuvres die troepen van NAVO-landen de afgelopen weken in West-Duitsland en Noorwegen hebben gehouden. Omdat het seizoen voor grote militaire oefeningen alweer voorbij is, zal het nog geruime tijd duren alvorens Moskou weer te antwoorden krijgt op een westelijke uitnodiging en er mogelijk meer duidelik- heid komt in de Russische houding. Moge lijk niet eerder dan volgend jaar juni, als in de Joegoslavische hoofdstad Belgrado een vervolg plaats heeft op de Europese veiligheidsconferentie. ÉS 12 13 13 11 14 11 13 13 16 15 12 17 17 17 16 16 15 ■6 13 13 12 13 12 14 12 16 22 13 18 21 22 22 21 22 20 20 21 20 22 15 26 25 23 25 23 21 9 26 13 23 21 22 20 18 26 31 25 23 11 22 26 24 14 16 22

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 2