Uit eis van guerrillaleider Robert Moegabe blijkt: in voorarrest Journalist Anderson vordert 22 miljoen dollar van Nixon Corsicanen weer in clinch met vreemdelingenlegioen jp <.1 op schip met Joemblatt aan boord Vijf Egyptenaren r= in Israel Ongeregeldheden in Zuid-Afrika Israëlische aanval sa sü I F/ i .yI sws n WREED NATALJA „Beheersfonds” Verwarring s Politie hardhandig in Bilbao en Guernica KINDERWAGEN Onder vuur Strafvermindering voor zeven Polen n n In Noord-Italië ruim 93.000 daklozen Tripoli OlMFi 2 19 7 6 SEPTEMBER 2 8 DINSDAG 3» BINNEN- EN BUITENLAND NB ‘k is 5 !S n Ie door Nico Scheepmaker (Van onze redactie buitenland) LOESAKA-WASHINGTON-SALISBURY Robert Moegabe, lei der van het 15.000 guerrillastrijders tellende volksleger van Zimbab we (de Afrikaanse naam van Rhodesië) wil dat niet alleen het Smith regime, maar ook het blanke bestuurs- en militaire apparaat direct na de vorming van een overgangsregering verdwijnt. De taken van politie en leger zouden moeten worden overgenomen door de zwarte nationalisten van ZANU en ZAPU, twee bevrijdingsbewegingen waarin fracties onderling van mening verschillen, maar waarvan het volksleger van Moegabe steeds meer de bindende factor lijkt te zijn. (Van onze redacteur in Barcelo na, R. Bosschart) BILBAO Protestacties van ongekende omvang in het Bas kenland en op de Canarische eilanden toonden gisteren aan dat de Spaanse regering voor gro te delen van de bevolking haar democratische beloften bij lange na nog niet heeft waargemaakt. Op Tenerife, een van de Canari sche eilanden, leidde het protest tegen het politieoptreden (vorige week werd de jongeman Bartolo mé Garcia Lorenzo „bij vergis sing” doodgeschoten door agen ten die al weken een vergeefse klopjacht op een gewone misda- diger houden) tot de eerste alge mene staking die dit toerisme- paradijs ooit meemaakte. probeert Smith uit te schakelen [1 1 l. 1 „Het vlaggetje had ik al op 21 augustus gemaakt: als we gingen wandelen maakte ik het vast aan de kinderwagen, als we thuis waren hing ik het uit het raam”. En toen iemand tijdens de demonstratie het vlaggetje beet pakte, zei ze: „Wat! U wilt mij de Tsjechoslowaakse nationale vlag afnemen?” De hand weifelde en liet los, maar een andere nam het werk over: „Het vlaggetje brak en in mijn hand bleef alleen een stomp van de vlaggestok achter”. De dichteres met de kinderwagen en het vlaggetje, zo kende ik haar al vele jaren, en toen stond zij daar opeens, onder hand bereik in hetzelfde vertrek. Ik wist wel dat ze niet zo lang geleden toestemming had gekregen met haar twee kinderen de USSR te verlaten en nu in Frankrijk zat, maar dat is bijna even abstract als demon streren met een vlaggetje en een kinder wagen op het Rode Plein. Gelukkig heb ik nog de leeftijd dat je van je helden een handtekening kunt vragen, dus dat deed ik. In Amalriks boek wou ze dat niet doen, omdat het zijn boek was, maar wel in mijn notitieboekje „Natalja Gorbanevskaja. Amsterdam 23.9.76”. Dat laatste zetten Russen er altijd onder. Amalrik deed het ook Diezelfde avond zag ik hoe een der teruggekeerde Russische astronauten zijn handtekening met krijt op net ruimtevaartuig zette en daarondei eveneens preciseerde 23.9 76. „Astronaut ot dissident, allen zijn het zo gewend „Wreed is de kat die de merel verslindt, wreed ook de merel die voor de kat weg vliegt”, aldus luidt een van de aforis men van J. Goudsblom in het bundeltje „Pasmunt”. Vul KGB in voor „kat” en dissident voor „merel”, dan is dit een aardige illustratie van de ingewikkelde verhouding tussen de Russische geheime dienst en haar slachtoffers. In „Niet begeerde reis naar Kaloega” schrijft Andrej Almalrik over de KGB-leden: „Zij hebben de wreedheid van pubers, het bij pubers uit onrijpheid voortkomen de onvermogen om andermans gevoelens te begrijpen, de puberachtige neiging al het afwijkende af te wijzen, het puberach tige om emoties te laten prevaleren boven verstand, de puberachtige leugenachtig heid en slimmigheid en het allerbelang rijkste: de voor pubers typische kwets baarheid en overgevoeligheid. Niemand kun je zo met een woord kwetsen als een KGB’er, niemand reageert zo pijnlijk getroffen op elke spot als zij”. in in ir n- ï- le n. ig Er is in het blanke kamp verwarring ontstaan over verschillende interpretaties van het plan-Kissinger. Smith zei bijvoor beeld in zijn uitleg ervan, vrijdagavond De Afrikaanse eis voor een buiten Rho- desië te houden conferentie die moet beslissen over Rhodesië’s onafhankelijk heid en toekomstige staatsvorm, is door Engeland en Amerika niet als een afwij zing van het plan-Kissinger gezien en wordt door deze landen aanvaard. Het is echter nog niet duidelijk wat er zal gebeu ren wanneer Smith (en mogelijk ook Vor- ster) onder het mom zich „bedrogen” te voelen, terugkeert tot de harde, isolatio nistische lijn. Dat voorzag in directe besprekingen tussen Smith en de Afrikaanse nationalis ten. De vijf presidenten van deze frontlijn staten hebben in nauw overleg met de bevrijdingsbewegingen dat gezien als een westerse poging om het Smith-regime te legaliseren. De eis van Moegabe, die in de Zambi- aanse hoofdstad Loesaka met ZANU- leider Nkomo probeert de onderlinge geschillen bij te leggen, duidt er eens te meer op dat „Zwart Afrika” probeert Smith en zijn aanhangers volledig buiten de komende onderhandelingen te houden. De reactie van het blanke minderheidsre- gime in Salisbury op het plan van de presidenten van Rhodesië’s buurstaten was dat alleen onderhandeld kan worden over de voorstellen van Amerika en Enge land, het zogenaamde plan-Kissinger. Militaire kringen in Tel Aviv hebben tegengesproken dat een Israëlisch schip bij het incident betrokken is geweest. Joemblatt vloog gisteren van Cyprus naar Cairo, voor besprekingen met de Egyptische regering. Hij zei dat hij niet over het voorval op zee wilde spreken. In Cairo verklaarde Joemblatt na een gesprek van ruim twee uur met de Egypti sche minister van buitenlandse zaken Fachmi, dat hij de nieuwe president van Libanon, Sarkis, voorstellen heeft gedaan ter beëindiging van de burgeroorlog in zijn land Minister Van der Stoel, die in New York vandaag de namens de EEG-landen de Algemene Vergadering zal toespreken, voelt nog niets voor Europese steun aan dit beheersfonds. Eerst moet het regime- Smith verdwijnen, verklaarde hij in New. York. weer zo intensief geschoten, dat president Sarkis opnieuw moest afzien van bespre kingen met linkse leiders, onder wie Ara fat. De rechtsen in Libanon namen de zogenoemde groene lijn, waar Sarkis en de linkse leiders zondag al bij elkaar geko men zouden zijn, zo onder vuur dat van vergaderen geen sprake kon zijn. Rogers doelde, zonder hem met name te noemen, op Angola’s president Neto, toen hij opmerkte dat „een van de presidenten in eigen land blootstaat aan sterke buiten landse (lees Russische) invloeden”, maar toch aan de Amerikaanse plannen wil meewerken. voor de Rhodesische televisie, dat een te vormen staatsraad het hoogste gezag in de overgangsfase dus na het verdwijnen van zijn regering zou zijn. Daarmee zou de eigenlijke interim-regering, onder lei ding van een zwarte premier, naar het tweede plan verhuizen. De besprekingen zouden bovendien op Rhodesisch grondgebied moeten worden gehouden. Het plan-Kissinger rept én niet over een „hoogste gezag” voor de staats raad én niet over de plaats van de bespre kingen. Westerse waarnemers vrezen dan ook dat dit de gronden zullen zijn waarop Smith en zijn volgelingen de komende dagen zullen afhaken. en Guernica trad de politie hardhandig op: betogingen van stakers werden uit elkaar geslagen, waarbij schoten in de lucht werden gelost In Guipuzcoa, in de buurt van San Sebastian, schoot de politie met rubberKo- gels om enkele honderden demonstranten te verspreiden. In Guernica, dat in de Spaanse burgeroorlog door Franco’s Duitse bondgenoten werd platgebombar deerd, verrichtte de politie vier arresta ties. Premier Smith arri veert bij zijn kantoor in Salisbury. Anderson schrijft o.a. een veelgele zen rubriek in de „Washington Post”, welke wordt overgenomen door ande re bladen. Hij was de eerste Ameri kaanse journalist die schreef over de Chileense anti-Allende-akties van de multinational ITT. Met dat alles zou Nixons Witte Huis Anderson hebben willen beletten fei tenmateriaal bijeen te brengen dat schadelijk was voor de toenmalige pre sident. WASHINGTON (Reuter) Via zijn rechtskundig adviseurs heeft de Ame rikaanse journalist Jack Anderson gis teren een vordering van 22 miljoen dollar ingediend tegen oud-president Richard Nixon en 19 van diens toenma lige top-medewerkers. Corsicanen dragen het lichaam van een vermoorde schaapherder naar de plaats Corte De schaapherder en zijn broer (die ook schaapherder was) werden gisteren doodgeschoten aangetroffen in een afge legen weiland in de bergen Deserteurs van het Vreemdelingenlegioen zouden de moorden hebben gepleegd hen is de minister van Buitenlandse Zaken Kissinger. Persoonlijke ongelukken deden zich daarbij met voor Een legionnaire werd gisteravond in een café mishandeld Hij zou een messteek hebben opgelopen en is m een ziekenhuis opgenomen Er zijn Corsicanen die vinden dat deze avonturiers van weleer hun avontu- reiizucht met voldoende weten in te per ken Een nieuwe vonk in het immer smeu lende vuur was de dood van twee schaap herders, afgelopen zondag. Zij werden met een kogel m het hoofd vlak bij hun woonplaats aangetroffen Ze zouden door gedeserteerde legionnaires zijn vermoord CAIRO BEIROET (Reuter, UPI). Vol gens het Libanese parlementslid Albert Mansoer heeft een Israëlisch oorlogsschip zondag een aanval gedaan op een schip waarmee de linkse leider Joemblatt van Libanon naar Cyprus voer. Mansoer ver telde gisteren dat de Israëliërs het vuur op de boot hadden geopend, na hem zes keer te hebben geramd. Niemand had letsel opgelopen. Aan de fronten in Beiroet werd gisteren Nixons top-medewerkers, aldus de vordering, hebben in 1971 en 1972 „openlijk en aktief steun gegeven aan een plan om ernstig lichamelijk let sel, mogelijk zelfs de dood” te berokke nen aan Anderson. WARSCHAU (DPA) Het Poolse hoog gerechtshof heeft gisteren de straffen drastisch verlaagd die zeven arbeiders van de tractorenfabriek Ursus bij War schau waren opgelegd wegens hun deel neming aan protestacties tegen voorgeno men prijsverhogingen. De zeven, die waren veroordeeld tot gevangenisstraffen van drie tot vijf jaar, hebben nu elk één jaar voorwaardelijk gekregen, waardoor zij gelijk op vrije voeten komen. n i- d it it e :- j at :n ar a- is »i d lg le n ►li m iet rn- id- en se ar m n- d- il- en ie- ;e- ?i- e- •r- er sp in et a- In de vordering worden behalve Nixon 19 anderen genoemd. Een van Smith heeft altijd geweigerd buiten Rhodesië met de zwarte leiders te praten. Tot nog toe worden de Amerikaanse plan nen in Washington en Londen slechts als „discussiepunten” voor de komende onderhandelingen gezien. De Engelse minister voor Afrikaanse aangelegenhe den Ted Rowlands is inmiddels naar Bots wana’s hoofdstad Gabarone vertrokken. Hij zal daar vandaag de presidenten van Botswana. Angola, Mozambique en Zam bia ontmoeten. Zij vieren in Gabarone de vierjarige onafhankelijkheid van Bots wana Nieuwe aanvallen die aan de legionnai res worden toegeschreven worden geregi streerd Het nationale bevrijdingsfront van Corsica heeft de ontwikkeling in een duidelijker politieke richting gedreven dooi plasticbommen tot ontploffing te laten komen bij de villa van de bevelvoe rende xoionei over het detachement van hei legioen op net eiland Anderson wil dat bedrag als finan ciële genoegdoening. Hij beweert, dat Nixons „binnenste cirkel” via rege- ringsorganen een campagne heeft gevoerd met het doel hem in diskrediet te brengen en mogelijk te vermoorden. De betogende stakers stelden ook het politieoptreden aan de Kaak de afgelopen tien maanuen kostte dat meer dan 20 Spanjaarden net leven Er zijn 107 000 agenten in Spanje onderverdeeld m drie verschillende korpsen waarvan alleen een paai kleine eenheden materiaal neb ben voor rellencontroie De rest grijpt vaak nodeloos, naar het pistool en dat accepteert de Spaanse bevolking met meer Tot hu toe hebben officiële onoei zoekingen naai zulke tragische gebeurte nissen zelden of nooit tot straften vooi politieagenten geleid UDINE (Reuter, AFP) In het sinds 6 mei door aardbevingen getroffen noord en van Italië, zijn in totaal 93.435 mensen dakloos geworden, zo is gisteravond van officiële zijde in Udine bekendgemaakt. De grote aardbeving van 6 mei maakte 54.063 personen dakloos en de rest, raakte op deze manier ontheemd na de sterke naschokken van 11 en 15 september. Momenteel brengt de secretaris generaal van de Italiaanse communisti sche partij, Enrico Berlinguer, een bezoek aan het rampgebied in de provincie Friuli. Ook zijn er gevallen van roof, van geheimzinnige ontvreemdingen, waarbij de achtervolgers de scmmmen van het eens zo geduchte uniform in het maan licht hebben gezien. Met bericht van Mansoer is in Nicosia bevestigd door de Libanese kapitein van de ónder Cyprische vlag varende „Phoe nicia”. De Amerikaanse onderminister van Buitenlandse Zaken William Rogers meende gisteravond dat de invloed van Moskou in zuidelijk Afrika al merkbaar is terruggedrongen. Dat blijkt volgens de Amerikaan uit het feit dat de vijf Afri kaanse staatshoofden de belangrijkste onderdelen van het plan-Kissinger vor ming van een zwart meerderheidsbewind langs vreedzame weg hebben geaccep teerd. De geheimzinnige verdwijning van een schildwacht voor de kazerne van Gorte een plaats midden op net eiland met wapens en al doet het vermoeden rijzen dai deze militair met de moord op de beide herders te maken zou kunnen hebben De schattingen spraken van rond het half miljoen deelnemers aan deze algeme ne staking die daarmee de grootste van de laatste veertig jaar m Spanje werd. Werkgeversorganisaties die de kosten van de vorige algemene staking (13 september en volgende dagen) al op 3 miljard pese- Ik vertelde gisteren, dat tijdens een bij eenkomst bij Elsevier ter gelegenheid van de aangevulde herdruk van Amalriks „Haalt de Sovjet-Unie 1984”. onverwacht ook Natalja Gorbanevskaja binnen kwam. Niet dat ik haar van oude foto’s herkende. Ik zag een klein, nogal lelijk vrouwtje van achter in de dertig binnen komen, dat een bril droeg met heel dikke glazen. Haar wereldgeschiedenis begon op 25 augustus 1968, toen zij met twee in huisvlijt vervaardigde spandoeken met „Leve een vrij en onafhankelijk Tsjecho- Slowakije” en „Voor uw en onze vrijheid” erop, naar het Rode Plein wandelde. Daar trof ze op het afgesproken tijdstip, twaalf uur ’s middags, Pavel Litvinov (inmiddels in Amerika), Viktor Fajnberg (inmiddels in Israel) en Larisa Bogoraz, Vadim Delo- ne, Vladimir Dremljoega en Konstantin Babitski. Op een moment tussen de eerste en de twaalfde slag van de klok begon de demonstratie met vier spandoeken en één Tsjechisch vlaggetje, dat Natalja Gorba nevskaja zelf hield. De demonstratie werd binnen het kwartier uit elkaar geslagen, Dremljoega kreeg drie jaar gevangenis straf, Delone twee jaar en tien maanden, Litvinov vijf jaar, Larisa Bogoraz vier jaar en Babitski drie naar naar Siberië verbannen. Fajnberg en Natalja Gorba nevskaja werden ontoerekeningsvatbaar verkaard en in een psychiatrische inrich ting opgesloten. Dat Natalja gek was ,was voor de KGB een uitgemaakte zaak, want een detail van haar demonstratie op het Rode Plein heb ik u nog onthouden: ze had haar baby in de kinderwagen meege nomen. Over het vlaggetje vertelt ze zelf: Anderson wordt bij zijn voor het Washingtonse districtsgerechtshof die nende vordering gesteund door het „fonds voor een grondwettelijk bestuur”, een particuliere organisatie die inbreuken van de regering op de grondwet in de openbaarheid wil brengen. Inmiddels is het overleg over een „beheersfonds” voor Rhodesië, dat van daag in Washington zou beginnen, uitge steld. Het beheersfonds zou financiële garanties voor de blanke minderheid in Rhodesië moeten regelen en westerse investeringen in de „zwarte” Rhodesische economie moeten stimuleren. De eendagsstakmg was uitgeroepen door de Baskische afscheidingsbeweging ETA en andere oppositionele groeperin gen Een jaar geleden werden drie leden van de ETA en twee van de stadsguerrilfa- bewegmg FRAP door het Franco-regime geëxecuteerd Dat feit wilde de Baskische afscheidingsbeweging ETA samen met andere oppositiegroeperingen gisteren met een eendagsstaking herdenken De algemene werkstaking werd bovendien uitgeroepen om de regering te dwingen tot een algemene amnestie: tol nog toe vallen de Baskische politieke gevangenen niet onder de amnestieregeling omdat zij voor het regime als terroristen te boek staan PARIJS Op Corsica richt de strijd tegen de Franse aanwezigheid zich nu tegen het vreemdelingenlegioen. Het is echter de vraag of dit verzet tegen een van de laatste overblijfselen van het Franse kolonialisme direct te maken heeft met de strijd om meer autonomie voor het eiland. Van de 8000 man aan „legionnaires” die er van de oorspronkelijke 40.000 nog over zijn zijn er 3000 op Corsica gestationeerd. JOHANNESBURG (AP) In het woon gebied Alexandra nabij Johannesburg zijn gisteren op zijn minst vijf bussen zwaar beschadigd door negers die met stenen gooiden. In het centrum van Johannesburg verza melden zich tijdens de ochtenduren op sommige kruispunten groepen oproerpo litie, maar naar verluidt hebben zich geen ongeregeldheden voorgedaan In het neger-woongebied Soweto, ten zuiden van Johannesburg, vielen tijdens het weekeinde scholieren het huis van een plaatselijke medicijnman aan, die voor de commissie die de rassenonlusten in Zuid- Afrika onderzoekt heeft getuigd. De medi cijnman raakte licht gewond Toen hij vorige week getuigde voor de commissie deed hij een beroep op de regering om „gebruik te maken van machtsvertoon om de ongeregeldheden in het land uit te roeien”. Joemblatt, die zei dat hij optimistisch was en nog optimistischer was geworden na zijn gesprek met Sarkis, herhaalde dat de burgeroorlog in zijn land het resultaat is van een „Amerikaans-Israelische samenzwering”, waarbij Syrië heeft gediend als het „instrument in hun handen" TEL AVIV (UPI) Een rechter in Tel Aviv heeft gisteren voorarrest gedurende twee weken opgelegd aan vijf jeugdige Egyptenaren voor een onderzoek naar de omstandigheden van hun bezoek aan Israel per motorsloep. De rechter-commissaris heeft verklaard dat de vijf tegen hun ondervragers heb ben gezegd, dat zij de boot in Alexandrië hadden weggepakt en van plan waren verwanten in de door Israel bezette strook van Gaza te bezoeken, maar per ongeluk terechtkwamen op een strand bij Tel Aviv. De aankomst van de vijf op zaterdag morgen deed honderden Israëlische strandbezoekers vluchtten, omdat zij een herhaling vreesden van de guerrilla- aanval van 5 maart 1975, toen negen bur gers, zeven guerrillastrijders en twee Israëlische soldaten het leven lieten. Een politiewoordvoerder zei dat de vijf Egyptenaren werden vastgehouden op verdenking van illegale grensoverschrij ding en dat zij na afsluiting van het voor onderzoek aan de geheime dienst van het leger zouden worden overgedragen. Joshua Nkomo, leider van de gematigde vleugel van de Afri kaanse Nationale Raad, staat op een tafel tijdens de toespraak die hij houdt voor inwoners van het Afrikaanse dorp Highfield bij Salisbury. Linkse woordvoerders in Libanon heb ben gisteren gezegd dat in Tripoli, na Beiroet Libanons grootste stad, driehon derd burgers zijn omgekomen door beschietingen tijdens een beleg van vier maanden dooi rechtse en Syrische troepen „Zwart Afrika (Van onze redacteur in Parijs, Rudolf Bakker) Massale stakingen in Spanje ta’s stelden voorzagen nu verliezen van 3,5 miljard alleen al gisteren In enkeie fabriekswijken verschenen de eerste barricades WinKels. banken enzo voorts weiden meestal goedschiks maar soms ook kwaadschiks gesloten, waarbij menige ruit sneuvelde In de scholen gin gen de leraren in staking, en hier en daai zorgde een vals bomalarm wel voor slui ting Alle openbare diensten bleven in werking Vele Basken hadden uit voor zorg al levensmiddelen ingeslagen, en inderdaad was bijvoorbeeld geen brood te koop. In de drie Baskische provincies van San Sebastian, Bilbao en Pamplona was het normale leven rond het middaguur reeds volkomen ontwricht In alle fabrieken had men het werk neergelegd en grote stakers piketten trokken door steden en dorpen om de twijfelaars te dwingen zich bij de staking aan te sluiten In de steden Bilbao

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 3