Ook NPO betrokken in Haskell Small: Kamerorkest beraamt actie tegen plan tot opheffing Artistieke verscheidenheid ontbeert modern werk NPO-programma nog traditioneler leeg maar virtuoos spel Stemrecht ontzegd aan Bertolucci Houding minister is enorm bot „Rider, mijn idee? samen werkingsverband „Ik ken maar één halfzware met dubbele omslag voor dubbele versheid WW»! I ii WOENSDAG 2 9 SEPTEMBER 19 7 6 KUNST 15 Pianoconcert in de Kleine Zaal (Van onze Haagse redactie) 99 Kritisch Veertig Riders voor f 1.85. @1 Geschokt door Johan van Kempen Serie A Serie C Mozart-sene Serie B B|1 DEN HAAG Het plan van minister Van Doorn (CRM( om het vanuit Amsterdam opereren de Nederlands Kamerorkest op te heffen, is bij de 30 orkestleden „als een bom ingeslagen”. „Dit is voor ons werkelijk een complete verrassing. U voelt wel dat we het er niet bij zullen laten zitten”. Dit zei dinsdagavond de heer P Klink, zakelijk leider van het nationaal en internationaal befaamde gezelschap over de ver trouwelijke brief van de bewinds man aan een aantal muziekin- stanties en -bonden. Van Doorn vindt dat het aanbod van kamer muziek, met name in de grote steden, al groot genoeg is. Elk pakje Rider heeft een dubbele, goed afsluitende flap. Dat voorkomt uitdrogen. Daardoor is Rider een halfzware shag die tot op de bodem vers blijft. Samen met de extra lange draad zorgt dat voor soepel rollen en een konstante smaak: pittig en toch zacht. Van de eerste tot en met de veertigste. HAARLEM De plannen van het Noordhollands Philharmonisch Orkest voor het komende concertseizoen zijn sinds enige tijd bekend Zoals te verwachten was, is ook hier de algemene tendens in de richting van een traditionele repertoirekeuze weer sterker geworden. Naast andere factoren is daarvoor allereerst een dwingende economi sche noodzaak. De geringe belangstelling, vorig jaar, voor het voort reffelijk gedifferentieerde Bartók-concert in de serie componisten portretten, bewijst wel hoe moeilijk het in Haarlem publiekelijk allemaal ligt en is symptomatisch voor de instelling van de gemiddel de concertbezoeker hier. BSSsSiiSBHK ■Mn z wil Het Nederlands Kamerorkest (archieffoto). JOHAN VAN KEMPEN 129 1 Ook de ANOUK heeft het plan van Van Doorn voor samenwerking van provincia le orkesten zeer kritisch ontvangen. „Hier wordt van hogerhand voorgeschreven wat door de democratisering en inspraak binnen de orkesten eigenlijk al lang niet meer mogelijk moest zijn”. Mr. Van den Bosch geeft toe 's ministers idee om de provinciale orkesten te laten samenwerken niet zo gek is. „Hij zegt met zoveel woorden de verantwoordelijkheid van de dan onstane grote orkestinstellin- gen op' zich te nemen. De salarislasten zullen geheel door CRM worden gedra gen. Dat lijkt me op zichzelf een redelijk besluit, als men bedenkt hoe het Forum vergaat, doordat de lagere overheden het operagezelschap hebben laten vallen. Maar de minister zegt er wèl bij dat het allemaal niet meer geld mag kosten. Hoe is dat nu met elkaar te rijmen?” Als een intussen alweer klassiek gewor den Bartók zelfs al met grote terughou dendheid wordt benaderd, hoe weinig hoop is er dan ten opzichte van het wel slagen van eventuele plannen voor de afzet van meer actuele muzikale produk- ten. Desondanks (en mede daarvoor wor den tenslotte ook de subsidies gegeven) wordt er, al is het in nóg bescheidener mate dan de laatste jaren het geval was, bij het NPO gelegenheid geboden om ken nis te nemen van hedendaagse muzikale uitingen. De serie A, omvattende zes dinsdag- avondconcerten, opent (in- de Beijnes-hal) Leuk om te zien dat op ditzelfde concert een werk voor twee strijkorkesten van Van Delden „verdwaald” is geraakt. Zo moest het altijd zijn; het naast elkaar plaatsen is de beste methode om alle muzi kale richtingen levenskansen te geven. Naast de vaste dirigent van het NPU André Vandernoot, die de leiding heeft van de helft van alle concerten, zullen er vier gastdirigenten optreden. Roberto Benzi leidt een Brahms-Schumann-avond in de A-serie en voor de overige concerten in de drie series werden Jerzy Katlewicz, Joav Talmi en Ottokar Trhlik aangetrok ken. Deze dirigenten zijn respectievelijk van Poolse, Israëlische en Tsjechische nationaliteit. Met spanning kan worden uitgezien naar de ingebruikneming van de gereno veerde gemeentelijke concertzaal. Het eerste concert 5 oktober vindt plaats in de Beijneshal, omdat dan nog de laatste hand aan de drastisch verbouwde zaal wordt gelegd. Daarna zullen alle specula ties ten opzichte van de veranderde akoes tische omstandigheden aan de werkelijk heid worden getoetst. Roberto Benzi is een van de vier gastdiri genten die het N.P.O. in het nieuwe sei zoen zal leiden. Naast de hedendaagse composities, allesbehalve avant-garde dus, zullen er in die C-serie nog andere werken te beluiste ren zijn, die een afwijkende signatuur dragen. Zo zien we op het openingscon cert van deze vrijdagavondserie, het Alle gro voor vier strijkkwartetten van Van Dan is er nog een speciale Mozart-serie, bestaande uit drie vrijdagavondconcer- ten, die alle onder leiding staan van André Vandernoot en waarop uitsluitend piano concerten (negen in totaal) van Mozart zullen worden uitgevoerd. Hiervoor zijn drie solisten van internationale reputatie aangetrokken, te weten Ingrid Haebler, Jörg Demus en Tamas Vasary. Ieder van deze musici speelt dan drie pianoconcer ten per avond. Het NPO zal deze serie tevens in Brussel uitvoeren. ROME. De Italiaanse filmregisseur Bernardo Bertolucci is voor tien jaar het stemrecht ontzegd omdat de justitie in zijn land zijn film „Laatste tango in Parijs” zedekwetsend vond. De advocaat van de regisseur bevestigde dat in Italië inderdaad het stemrecht kan worden ont nomen, als iemand schuldig is bevonden aan aantasting van goede zeden. Het is een maatregel die nog dateert uit de fas cistische periode. 0 Een Frans programma volgt dan in deze B-serie, met de Belgische violiste Edith Volckaert, die de solopartij in het Derde vioolconcert van Saint-Saëns zal vertol ken. Theo Olof solieert op de Oostenrijkse avond in een vioolconcert van Mozart, terwijl de serie besloten wordt met een concert van Russische werken. De pianist. Jan Wijn verleent hieraan medewerking in de Paganini Variaties van Rachma ninov. Michel Block zal brede lagen van het publiek genoegen verschaffen met zijn voordracht van het onverwoestbare Eer ste pianoconcert van Tsjaikovski. En de Zuidamerikaanse violist Alberto Lysy, leerling en naaste medewerker van Yehu di Menuhin, zal te horen zijn in de Symfo nie Espagnole van Lalo, terwijl Herman Krebbers op een later concert twee Romances van Beethoven ten gehore brengt. Toen Small zich bij de aanvang van zijn recital aan een Scarlatti-sonate zette, had je nog hoop. Een echt pianistische aan pak, zonder moeilijk gedoe door aanslui ting te zoeken bij klavecimbelklank of dat soort halfslachtige uitgangspunten Hij liet precies de juiste ruimte om alle inge bouwde zangerigheid naar voren te laten komen m aangename nuancering. Bij de volgende, in (te) langzaam tempo, verwa terde alle kracht van de cantilene in een gemaniëreerd „gevoeierig” doen een aan wijzing voor emotionele armoede. En bij de derde Scarlatti was ook de eerst nog aanwezige verfijning ingeruild voor dik doenerige lompheid, mede doordat het linkerpedaal een ongewoon grote rol kreeg toebedeeld Toen leek de hoop wel vervlogen. Maar je was daarna toch weer verbaasd over de glad vloeiende virtuosi teit in Beethoven’s sonate nr. 7 (opus 10 nr. 3) in D. Het ontbrak hem dus geenszins aan technische uitrusting. En ook niet dat er geen dynamische contrasten waren; eerder een teveel aan uitersten. Maar om een lang verhaal kort te maken: Haskell Smalls interpretaties doen in artistieke zin niet doorleefd, maar aaneeleerd aan. Dat kon je ook ervaren in Moussorgski’s Schilderijententoonstelling, waarvan ver schillende taferelen niet eens hun speci fieke karakter konden krijgen, vanwege de keurig-schoolse, maar met bombarie gebrachte recht-toe-recht-aan realisatie. En Smalls componeren, hoe kon het ook anders, was qua geaardheid volkomen verwant aan diens pianospel. Een eigen werk uit 1975 bleek in de fragmentarische „Introduktie” al een moeizaam gewrocht, waarin niet eens een eigen kleur wordt gevonden. En bij de aansluitende fuga kreeg je ten overvloede het bewijs van hetgene waar je de concertgever al steeds in gedachten van had zitten beschuldigen: puur academisme van de leegste soort. Dat doet het in Amerika wel. Maar hier niet. In de serie concerten op de vrijdag avond, bijgenaamd Populaire Landense- rie, komen weer zes Europese landen aan bod. In volgorde zal er een Duitse avond komen, waarop onder meer Schumanns pianoconcert zal worden uitgevoerd met Daniël Wayenberg als solist. Op de tweede avond klinkt dan een Tsjechisch- Hongaars programma, waarop de Brazili aanse pianiste Christina Ortiz het Concert in A van Liszt zal vertolken. Drie solisten zijn er te beluisteren op het aan Italië gewijde concert: de sopraan Jenny Vee- ninga, de bariton Henk Smit, alsmede de hoboïst Henri Gouder de Beauregard. Bree; misschien wel een van de opmerke lijkste concertwerken voor strijkers, dat in de eerste helft van de vorige eeuw door onze vaderlandse toonkunst werd voortgebracht. De nadruk ligt dus eerder op het „andere” dan op het „nieuwe”. De nog levende componistengeneratie is in deze serie vertegenwoordigd door Van Hemel en Frid, terwijl verder nog de namen van Respighi, Martinu en Mul op het programma voorkomen. Als solisten in de C-serie zien we Toos Onderdenwijngaard, een leerlinge van onder meer Marguérite Long, die te horen is in het Eerste pianoconcert van Prokof- jev; dan NPO-concertmeester Gijsbert Beths, die onder andere met zijn Katsjatoerian-vertolking bij het Haarlem se publiek furore maakte, en ditmaal in Stravinsky’s Vioolconcert solieert, en de in Israël geboren Amerikaan Joseph Kalichstein, die ook onder Bernstein met het New York Philharmonic is opgetreden en die hier in Haarlem de solopartij van Bartóks Tweede pianoconcert voor zijn rekening zal nemen. Ook de andere ministeriële voorstellen ten aanzien van de taakverbreding en samenwerkingsverbanden van de Neder landse symfonie-orkesten zijn erg kritisch ontvangen. De directeur van het Contact orgaan Nederlandse Orkesten, mr. Van den Bosch, zegt: „Ik heb de indruk dat het weer echt minister Van Doorn is die zon der dialoog met de betrokkenen een streep haalt door instellingen en voorzie ningen, die hem niet aanstaan. Dat is niet de eerste keer dat hij zoiets doet. Ik kan me voorstellen dat hij bepaalde opvattin gen in zijn hoofd heeft. Maar laat hij die dan om de tafel met de anderen bespre ken. Wat hij nu doet is enorm bot”. Ook de bij de FNV aangesloten ANOUK, de organisatie van uitvoerende kunstenaars zegt enorm geschokt te zijn door het plan van Van Doorn het Kamer orkest op te heffen. „Er wordt door deze bewindsman alleen nog maar over kwan titeit gepraat, en niet meer ovei kwaliteit. Als het toekomstig kunstbeleid alleen nog maar door kwantiteit bepaald gaat wor den, dan achten wij dat een rampzalige ontwikkeling”. Het aantal concerten in de desbetreffen de C-serie is gereduceerd tot drie; er is, evenals bij de andere series, een behoorlij ke artistieke verscheidenheid nage streefd, maar hetgeen er aan nieuwer werk op het programma staat is hoog stens gematigd modern te noemen. AMSTERDAM Haskell Small is een Amerikaanse pianist, die het presteert om een hele avond lang Scarlatti. Beethoven, Moussorgski en werk van hemzelf te spe len. met een onwankelbare trefzekerheid. Het wordt allemaal vanuit een feilloos geheugen neergezet, notengetrouw en vol gens de aanwijzingen van de componist. Maar wat heb ie daar eigenlijk als toe hoorder aan. als je daardoor niet bepaald wordt bit de artistieke kern van het werk? Merkwaardig was het weer, om zo’n musicus met een dergelijk hoog ontwik kelde „Fingerfert.igkeit”. in het door hem gisteravond in de Kleine Zaal afgewerkte programma, praktisch nergens in staat te zien om aan toch werkelijk niet kinder achtige pianoliteratuur ook maar de min ste bezieling te geven. I Met medewerking van het Toonkunst- koor Amsterdam en Mannenkoor Zang en Vriendschap zal „La Damnation de Faust” van Berlioz worden uitgevoerd, met Cora Canne Meyer, Nico Boer, Ber nard Kruysen en Hubert Waber als vocale solisten. Al deze plannen worden definitief neergelegd in een Nota Orkestenbestel, die naar verwachting nog dit jaar aan de Tweede Kamer zal worden aangeboden en begin '77 zal worden behandeld. Ook wil Van Doorn een samenwerkingsverband realiseren tussen het Con certgebouworkest, het Residentieorkest en het Rotterdams Philharmonisch Orkest, alsmede tussen het Amsterdams Philharmonisch, het Noordhollands Philharmonisch en het Gewesteiijk Orkest voor Zuid-Holland. Tevens zet hij nog eens uiteen wat hij voor heeft met de orkesten in de verschillende regio’s: het Noordelijk Filharmonisch Orkest zou moeten gaan samenwerken met het Frysk Orkest, het Overijssels Philharmonische Orkest met het Gelders Orkest: het Brabants met het Limburgs Symphonie Orkest; hel Utrechts Symphonie Orkest met verschillende orkesten van de NOS. Dit is de hoofdzaak van een brief, die minister Van Doorn van CRM onder strikte geheimhouding heeft verstuurd naar een aantal orkestinstanties en vakbonden. In dit schrijven kondigt de bewindsman het verdwijnen van het Nederlands Kamerorkest aan; de subsidie zal namelijk worden stopgezet. Over de brief zal op 5 oktober een gesprek met de bonden plaatsvinden (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG De Nederlandse symfonie-orkesten functioneren te eenzijdig, beperken zicb te veel tot hei gebruikelijke, romantische repertoire en richten zich nog steeds in onvoldoende mate op andere, educatieve taken Daarbij verplaatsen zij zich te weinig naar andere locaties dan het gevestigde concertge bouw Daarom moet het orkestenbestand gesaneerd worden. heeft opgediept en ook op de plaat gebracht. Hier in Haarlem horen we Ram- pal in een sjablonerige Vivaldi en een tamme Stamitz. met Jean-Pierre Rampal als solist. Deze fenomenale fluittist vertoont de laatste tijd de neiging om zich nog slechts te laten horen in brave, kamermuziek-achtige concertjes. En dat terwijl hij het is geweest die bijvoorbeeld Jolivets Fluit concert heeft geïntroduceerd en een werk als Reinecke’s concert en (uitgebreid romantisch-symfonisch bezet) orkest In een brief deelt hij voorts mee dat. het departement van CRM de personeels lasten van een vastgesteld aantal musici voor zijn rekening wil nemenDe overige musici moeten door de gemeenten en provincies worden gesalarieerd. De bewindsman wil graag komen tot een uniforme regeling ten aanzien van deze salariëring komen, die zou moeten uitmonden in een landelijke cao voor orkestmusici. De leden van het 21 jaar oude Kameror kest, dat volledig door het Rijk gesubsidi eerd wordt, bespreken op het ogenblik tot welke actie zij zullen overgaan. In de loop van woensdag wordt bekendgemaakt op welke wijze zij tegen de plannen van de minister gaan protesteren. Het Neder lands Kamerorkest, waarin ook een aan tal buitenlandse musici meespeelt, is vooral in de Randstad te beluisteren. Internationaal wordt het orkest „een groep Nederlandse ambassadeurs” genoemd. Het geld dat vrijkomt door stopzetting van de subsidiëring van het Nederlands Kamerorkest wil Van Doorn besteden aan een betere operavoorziening, voor de kamermuziek in het algemeen en voor betere arbeidsvoorwaarden bij de Hoofd- stadoperette. Toegezegd wordt dat er een gunstige afvloeiingsregeling voor de leden van het Nederlands Kamerorkest zal komen. (ADVERTENTIE) ■«WW t

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 15