TOT 1980 PER JAAR 109.000 NIEUWE WONINGEN Ali behoudt 111.1 NPO: samenwerking met behoud zelfstandigheid Overstromingen door regenval Student door rechtse 28 Weer zware aanvallen in Libanon fa KOFFIE HAE mag! extremisten gedood HIU4Z04 83 WH drink gerust nog zo’n lekker kopje koffie want f 11 II Bk wereldtitel Verklaring Belenko EoXTSBHOfcrSWKTTWEKa De Dropköning met het kroontje, de specialist voor al uw drop- en antihoestartikelen. Donderdags Marktplein IJmuiden. o Het woord is aan t Ernstig genoeg Veel bewolking Bont-Mode Aantal pagina’s vandaag: B; 1 1 WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN in Madrid IEL 2 Zoon trouwt ouders Iers probleem '/////////s//z/zs///////////////z////////' AGENDA pagina 7 Vlak bij de Grote Markt il spaame 34-hoek damstraat tel 320077 letters tekstborden perspex signs - vinyl Beurs Economie Kunst Radio en tv Strips Modejournaal Sport AS Zijlstraat 86 - Haarlem Tel. 023 - 31 73 94 FJ Heeremans van Leuven B.V. Nieuwe Gracht 78 Haarlem Telefoon 023 - 319245 Weerrapporten Binnen- en buitenland 2, 3, 4, 19 Plaatselijk Nieuws 5, 6, 7, 9. 11 12 13 15 17 17 19 23, 25, 27 coffeinevrije Betoging Nog veel vragen over definitieve vorm I (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. De ontwikkelingen in de bouwnijverheid moeten een evenwichtig geleid verloop krijgen, minder sterk conjunctureel beïnvloed dan in de afgelopen jaren. Minister Gruijters (Volkshuisvesting en Ruim telijke Ordening) wil dit bereiken met een meerjarige bouwprogramme- mering, vastgelegd in zijn vandaag bij de Tweede Kamer ingediende Nota Bouwbeleid. Van 1977 tot 1980 voorziet hij een jaarlijkse produktie van gemiddeld 109.000 woningen, een aantal dat rekening houdt met de af nemende vraag naar nieuwe huizen. BI Jmuider Courant Winston Churchill: Hoofdredactie: Jos L. Lodewijks, E. Honing Uitgave Damiate Pers B.V. Directie: Mr. H. C. van der Mije, H. P. Stuurman Abonnement bij vooruitbetaling - f 13,- p. tnnd., f 37,40 p. kwartaal (p.post f 49,—),’p. jaar f 146,90 (p.post f 189,-). Losse nummers 65 Ct. MINISTER GRUIJTERS (Van onze kunstredactie) lagere (ADVERTENTIE' (ADVERTENTIES) (ADVERTENTIE) r) |mci plast Mevrouw Ludmilla Belenko (links) leest op een persconferentie in Moskou een verklaring voor, waarin staat dat haar echtgenoot, luitenant-vlieger Viktor Be lenko niet het plan had te deserteren toen hij met z’n MIG-25 in Japan landde. GLASGOW (AFP). Als gevolg van een hevig onweer is het centrum van de Schotse stad Glasgow gisteren geheel blank komen te staan. Met rubberboten moesten meer dan 150 mensen worden geëvacueerd. In sommige straten stond het water anderhalve meter hoog. De metrostations liepen onder en het auto- busverkeer moest ook worden gestaakt. Bij overstromingen in de dichtbevolk te Indiase staten Oettar Pradesj, Bihar en West-Bengalen zijn zeker vierhon derd doden gevallen. BEIROET (AP). Syrië heeft van daag weer met tanks, zware artillerie en raketten zeer zware beschietingen uitge voerd op de Palestijnse stellingen in de bergen rond Beiroet. Een woordvoerder van de Palestijnen zei dat de guerrilla strijders met .zelfmoordaanvallen’ heb ben teruggeslagen en dat de vijand zwa re verliezen zijn toegebracht. Een juichende Ken Norton, die na afloop van het gevecht tegen Ali in de veronderstelling verkeert dat hij heeft gewonnen. Engeland moet vechten als een bulldog: ademhalen zonder zijn tegenstander los te laten. (1941). (Van onze redacteur in Barcelona, Robbert Bosschart) Zwaargewicht Muhammad Ali heeft vannacht in New York zijn wereldti tel weten te houden door het boksge- vecht tegen Ken Norton op punten te winnen. Hoewel uitdager Norton na afloop in de veronderstelling verkeer de dat hij had gewonnen werd Ali door scheidsrechter Arthur Mercante en de juryleden als winnaar aange wezen 24 ronden tegen 20 bij één onbeslist.. Reden voor een hevig te leurgestelde Norton om op te mer ken: „Ik ben opnieuw bestolen. Ik weet zeker dat ik hem beter raakte dan hij mij. Het enige wat Ali deed was wat roffels plaatsen. Als hij dat deed blokkeerde ik zijn stoten. Ali heeft me nauwelijks kunnen raken. In minstens negen van de vijftien ronden had ik voordeel.” Gruijters’ Nota Bouwbeleid bevat te vens het bouwprogramma voor 1977: 36.500 nieuwe huizen in de sociale sec tor. 8000 duurdere huurwoningen, 37.000 gesubsidieerde eigen woningen en 24.000 ongesubsidieerde. Naast dit totaal van 105.000 is er ruimte voor 3000 nieuwe woningen zonder overheidsbemoeienis- Verwachting van het KNMI tot donderdagavond De Syriërs hebben hun offensief om schreven als „een politionele actie om de Libanese bergen te zuiveren van ongere gelde elementen”. Een woordvoerder voor het Syrische leger zei dat de Syri sche troepen vier dorpen op 30 km ten oosten van Beiroet hebben veroverd op „de anarchisten”. Hij o ntkende dat de Syriërs zware verliezen zouden hebben geleden. Het jongste offensief zal alleen wor den beëindigd wanneer de Palestijnen zich terugttrekken uit de bergen, zo is van Syrische zijde meegedeeld. De guer rillastrijders willen dat niet omdat zij hun overwicht in het bergland willen gebruiken om hun positie bij de vredes onderhandelingen te versterken. Zie verder pagina 3. Het bouwbeleid is in de komende periode gericht op de verwezenlijking van twee doelstellingen. In de eerste Waterstaat, Economische Zaken en Soci ale Zaken gepresenteerd. Als uitgangs punt voor de nota heeft het rapport de ontwikkelingen van de bouwbehoefte en de werkgelegenheid in de bouw (peilja ren 1980-1990-2000) gediend, dat eind vorig jaar werd voltooid door het Eco nomische Instituut voor de Bouwnijver heid. Voorts hebben in de Nota Bouwbe leid het departement van financiën, het Centraal Planbureau en een reeks bon den in de bouw hun inbreng gehad. Enkele opvallende punten uit de Nota Bouwbeleid De overheid zal in het algemeen slechts in bijzondere gevallen bedrijven te hulp komen die in moeilijkheden raken. In verschillende bouwsectoren valt namelijk nagenoeg geen groei meer te verwachten, zodat de stijgende kosten niet door vergrote omzet kunnen worden gecompenseerd Arbeidstijdverkorting acht de rege ring op het ogenblik onmogelijk. plaats moet planmatige wijze worden voorzien in de behoeften die in de sa menleving naar voren komen. In de tweede plaats moet in samenhang daar mee een beleid worden gevoerd dat in sociaal en economisch opzicht aanvaard baar is tegenover werknemers en onder nemingen in de bouw en de bedrijfstak ken die daarmee verband houden. De Nota Bouwbeleid is derhalve niet het werk van Volkshuisvesting alleen. De nota wordt mede namens Verkeer en Volgende week woensdag zal in Jisp een zo niet uniek dan toch wel heel bijzondere huwe lijkssluiting plaatsvinden. Dan verbindt namelijke de 25-jarige ambtenaar van de burgerlijke stand D. J. Baars uit Zaandam zijn eigen vader en moeder in de echt. De 64-jarige heer P. Baars en zijn veertien jaar jongere bruid wonen al bijna 27 jaar samen. Ze konden niet trouwen omdat er problemen waren met een echtscheiding. De problemen zijn nu weggenomen. MADRID De aanslag op de gisteren in een Madrileens ziekenhuis overleden student (karlos Gonzales Martinez is waarschijnlijk gepleegd door rechtse terroristen, die al jarenlang ongestraft in Madrid optreden omdat de politie hen de hand boven het hoofd houdt. Zoals bekend werd de 21-jarige stu dent maandagnacht in de Spaanse hoofdstad door een commando neerge schoten tijdens betogingen tegen de vijf executies van ETA- en FRAP-leden een jaar geleden. Weliswaar heeft de directeur-generaal van de staatsveiligheidsdienst gezegd dat geen enkele agent tijdens de betogingen gebruik had gemaakt van zijn vuurwa pen, maar hij zei niet of dat ook gold voor de geheime agenten die soms in ongecontroleerde commando’s optreden. De Spaanse oppositie heeft al meer malen tevergeefs maatregelen geëist te gen het optreden van de Spaanse tegen hangers van de Zuidamerikaanse „eska ders des doods”, die sinds mei al drie oppositieleden hebben vermoord en die een aantal ontvoeringen van oppositiele den hebben gepleegd. Ook wordt geëist dat de wapens die tijdens Franco’s sterf dagen onder rechtse extremisten waren uitgedeeld, weer worden ingenomen. In Badalona, een voorstad van Barce lona, is gisteravond een politieman zwaar gewond toen hij werd neerge schoten door onbekenden die probeerden het politiebureau binnen te dringen. De politie zegt het niet uitgesloten te achten dat de overvallers in het bureau ingeslo ten mensen wilden bevrijden. HAARLEM. De directie van het Noordhollands Philharmonisch Orkest is in principe bereid een samenwerkings verband aan te gaan met het Amster dams Philharmonisch Orkest en het Ge westelijk Orkest Zuid-Holland, zoals dat wordt voorgesteld in de plannen van minister van CRM mr. Van Doorn. Dit heeft NPO-directeur R. Mulder vanmor gen meegedeeld. Wel is hij van mening dot bij een samenwerking van orkesten de onderlinge zelfstandigheid moet blij ven gewaarborgd. sector ook niet in de steek moet worden gelaten. Een vraag is ook waar een dergelijk orkest moet worden gevestigd. Bovendien roept de financiering vraagtekens op. De situatie is nu zo dat het Rijk de helft van onze 72 musici subsidieert. De rest komt van de lagere overheden. In het rapport van de minis ter worden de salarissen van 68 musici gegarandeerd. Dat zou dan inhouden dat het Rijk een veel groter deel van de subsidiëring op zich gaat nemen dan thans het geval is”, aldus de heer Mul der. Wanneer het tot een samenwerkings verband zal komen, is de NPO voorstan der van de vorming van een pool van alle betrokken orkestleden. Op die ma nier zou bijvoorbeeld een kamermuziek - ensemble geformeerd kunnen worden, maar ook een orkest voor concerten in de provincie en uitvoeringen voor leer lingen van de lagere scholen. Maar al leen al voor deze laatste taak, die zou neerkomen op het verzorgen van con certen voor alle vijfde en zesde klassen van de lagere scholen in Noord-Holland zijn 150 musici nodig. Een dergelijke poolvorming zal de zelfstandigheid van de betrokken orkesten niet in gevaar mogen brengen, aldus de heer Mulder. Verstopping is misschien de oorzaak van de problemen waar mee de Noord-Ieren zitten. Naar het Britse tijdschrift „Black woods” vaststelt, eten Ieren zo goed als geen groente. De daaruit voortvloeiende hardlijvigheid zou zeer wel de „fundamentele reden voor gewelddadigheid” kunnen zijn, meent Blackwoods. De doorsnee Ier, niet bedorven door uitheemse gewoonten, heeft alleen belangstelling voor het beste vlees en aardappelen. De kans op een parlementaire enquête over wapenaankopen is nog niet verke ken, ofschoon de liberale en confessione le fracties in de Kamer er een tamelijk onverklaarbare tegenzin in hebben. De PvdA, de PPR en D ’66 willen proberen via de onlangs ingestelde bijzondere Ka mercommissie toch nog tot een wellicht beperkte uitoefening van het recht tot parlementaire enquete te komen. Wapenaankopen kunnen leiden tot on aangename en frusterende situaties, zo als door de weer bijna vergeten Lock- heedaffaire zonneklaar is aangetoond. Op ieder moment kan ergens op de wereld zo’n affaire opnieuw losbarsten en aangezien bij de huidige stand van zaken in de bewapeningswedloop geen enkele natie meer op eigen houtje en zonder bijkomstigheden tot aanschaffing van wapens kan overgaan, zou het voor de nationale parlementen een zaak van hoge plicht moeten zijn het beleid en de verwikkelingen rondom de besteding der defensiegelden nauwkeurig en voortdu rend te volgen. Niettemin, de geest van het parlement in ons land is niet meer zo vaardig als in vroeger tijden, toen het om ieder recht moest vechten en zijn bevoegdhe den stukje bij beetje aan de autoritaire macht moest ontworstelen. Ook ter ver krijging van het enquêterecht heeft de volksvertegenwoordiging binnen het ka der van de constitutie menig keer slag moeten leveren- Zij vocht voor uitdie ping én stabilisatie van de democratie en onze parlementaire geschiedenis heeft namen opgetekend van politici voor wie geen zee te hoog ging als het erop aankwam, bevoegdheden voor de volks vertegenwoordigers uit de branding te slepen. Tegenwoordig wordt de democratie niet meer zo fel verdedigd, omdat zij niet meer wordt aangevochten. Dat laat ste echter is meer schijn dan werkelijk heid. Wat zich voor wat het Nederlandse aandeel betreft in de Lockheedschanda- len heeft afgespeeld, ging buiten de volksvertegenwoordiging om ofschoon zij er recht op had er alles van te weten. „Voorkomen is Beter” zou ook het par lement als slagzin goed passen. Als mis bruiken aan het daglicht komen, kan een parlementaire enquête beter dan welk ander middel ook omstandigheden scheppen die een herhaling van de na righeid voorkomen. De angst van ons parlement voor de uitoefening van het enquêterecht is mis plaatst. Het middel wordt „te zwaar” genoemd. Dat zou betekenen dat een deel van onze volksvertegenwoordiging de bewapeningswedloop en de mogelijk heid tot corruptieve praktijken daarbij niet ernstig genoeg neemt. Men vergeet daarbij wellicht, dat het vertrouwen van het publiek in de onvermijdelijkheid van hoge defensiebegrotingen en het goede gebruik van de gelden daarvan een es sentiële zaak is, waarmee de instandhou ding van de democratie kan zijn ge moeid. Bouwbeleid voor vijf jaar vastgelegd Veel bewolking met enkele buien. In de nacht en ochtend weinig wind met minimumtem peraturen ongeveer 12 graden en plaatselijk mist. Overdag zwak ke tot matige wind tussen oost en zuid. Maximumtemperaturen van 16 graden in het noorden tot 20 graden in het zuiden van het land. Overigens bestaan er al veel langer plannen om te komen tot een samen werkingsverband tussen enkele orkesten en het NPO. Twee jaar geleden stelde het Noordhollandse orkest op verzoek van Gedeputeerde Staten van Noord- Holland een nota op over het muziekbe stel in deze provincie. Hierin werd een samenwerking bepleit tussen NPO, het Gewestelijk Orkest en het Nederlands Kamerorkest. Dit laatste ensemble voel de toen weinig voor de plannen omdat men van mening was dat het Kameror kest geen regionale, maar een landelijke functie had. In besprekingen tussen het NPO en de toenmalige Amsterdamse wethouder van Culturele Zaken, Har Lammers, werd van NPO-zijde ook sa menwerking met het Amsterdams Phil harmonisch Orkest bepleit. Het APhO wilde zich toen echter beslist niet me* de plannen inlaten, omdat het ensemble zich als een specifiek Amsterdams or kest beschouwde. Mulder: „Onze plan nen werden toen door het APhO met zoveel kracht verworpen dat ik denk dat het orkest nog steeds niets voelt voor een samenwerkingsverband, temeer daar zich sindsdien geen wijzigingen in de situatie hebben voorgedaan”. De nota ging daarop in de ijskast. Hoe een 'dergelijk verband tussen NPO, APhO en het Gewestelijk Orkest er uit moet zien, staat de NPO-directeur nog niet duidelijk voor ogen. „Elk orkest heeft zijn specifieke taken. Het Gewes telijke Orkest heeft in Zuid-Holland een bijzonder zwaarbeladen programma met koorbegeleidingen. Zelf zouden we ook minder hieraan willen doen, maar aan de andere kant vinden we dat deze dat de bouwquota jaarlijks worden vast gesteld zodat de industrie moeilijk kan plannen, wordt gegrond geacht; het is een van de redenen waarom in de Nota Bouwbeleid de meerjarenplanning is geïntroduceerd. WOENSDAG 29 SEPTEMBER 1976 66e jaargang nummer 279 Kantoor: Lange Nieuwstraat427, IJmuiden’ Postgiro273107, Postbus 18, IJmuiden Tel. redactie: 15389, na kantoortijd 10709 Tel. adm. en adv. Tel. 15437 en 16450 Klachten bezorging: 18.30-19 uur en op zaterdagen van 17.30-18 uur: Tel. 10519 voor Santpoort: 32 43 41. De grond-, water- en wegenbouw in opdracht van rijk, provincies en ge meenten zal zich na 1977 op een vrij constant niveau bewegen; Door een aanvullend beleidspro gramma zal de behoefte aan bedrijfsge bouwen groter zijn dan tot dusver ge schat; jaarlijks wordt 'een volumestijging van 3,8 percent voorzien; De daling in de totale binnenlandse bouwafzet zet zich door tot 1977; daarna woedt tot 1980 een stijging voorzien tot 7 percent boven het niveau van 1975. De uitvoerverwaehtingen worden voor die periode „aanzienlijk” geacht; Een streven naar betere, eerder dan naar zoveel mogelijk nieuwe wonin gen, dat intussen waarschijnlijk geen ingrijpende wijzigingen zal veroorzaken in de omvang van bouwbehoefte en werkgelegenheid tot 1980; In 1985 zullen alle huizen aan be paalde isolatie-eisen moeten voldoen; De klacht van de bouwindustrie

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 1