BOSKOV BOUWT RUSTIG DOOR het niet en ze begrijpen het niet Verkiezingen op finale-dag Europa Cup 1 17 Resultaten EC-voetbal Feyenoord-talent Michel van de Korput: Ivic ook een vraagteken AJAX WORDT VOOR KROL GROTE BELASTING Hooghoudt ui 'feF Mi 1 SPORTIEF VEEL MEE VERDIENT” r. SPORT KORT „De jongeren kunnen „HET IS DAT JE ER „het is voor mij ..Kansen voor jongeren” i TZWi s» I een miljoen gulden aan prijzen wig L - X WOENSDAG 2 9 SEPTEMBER 19 7 6 SPORT 25 24 door Mare Serné Het verschil Problemen Het liefst weg f /•dubbele,^ han jenevBi Wij hebben u nodig! HooghoiiÉt Jfe. (Van onze speciale verslaggever) Vujadin Boskov: wedstrijdritme houden. (Van onze parlementsredactie) (Van onze, sportredactie) (ADVERTENTIE) m (Van onze speciale verslaggever) (ADVERTENTIE) CDA ac- opdoen. ook die naam adres plaats •Maak het blokje van uw keuze zwart zonder postzegel sturen naar CDA Antwoordnr. 1700 Den Haag Te winnen in de Nationale Puzzelaktie t.b.v. Nationaal Fonds Beter Leven Elke week 12 Hooghoudt prijzen voor een totale waarde van 2.400, Het pakket bestaat uit 12 verschillende Hooghoudt dranken, een 36-delig Duro- bor glasservies en een kabinetje met onderzetters Ajax’ organisator Ruud Krol: ze spelen de bal het liefst achteruit. Wat moet je daar nu mee Europa- met het Michel van de Korput: eigenlijk liever balletje trappen bij de amateurs. Drie christen-democratische partijen straks samen op één lijst. Wij vragen nü al uw steun. Word lid van één van de drie of rechtstreeks van het CDA. Noteer mij als lid van □ARP □CHU DKVP DCDA* ?n in s- 3- n. in Ie 9l Wim Rijsbergen gaat niet akkoord met een geldboete van f 1000, die hem is opgelegd door de leiding van Feyenoord. In een inter view in het weekblad Voetbal International gaf hij als zijn mening dat directeur Guus Brox geen verstand van voetballen heeft. Feyenoord kondigde aan dat Rijsbergen een boete zou krijgen van 1000, een bedrag dat over het salaris van september inderdaad werd afgehouden. Rijsbergen rekende uit: ..Duizend gulden schoon, dat moet dus onge veer 2300 bruto zijn. Daar ga ik niet mee alkkoord”. Inmiddels heeft de blonde Rotterdamse ver dediger de hulp ingeroepen van de VVCS, de Vereniging van Contractspelers. Op Zweedse bodem kan er dus weinig meer mis gaan en daarom zegt de Rot terdamse verdediger: „Dip wedstrijd hier in Stockholm is voor ons een formaliteit. En ik lig dan ook geen moment wakker van mijn eerste wedstrijd voor de Euro- pa-Cup. We leven er volkomen ontspan nen naar toe. Maar zo’n ontspannen gevoel is een uitzondering in het betaal de voetbal”. W «S/W WW jesatletiekploeg (tot 15 jaar) heeft in Hamm verloren van Westfalen. De meis jes moesten met 57-49 hun meerdere erkennen in hun Duitse tegenstandsters, terwijl de jongens met 65-51 ten onder gingen. Ajax van vroeger; dat vind ik zo irreëel dat ik er doodziek van word”) bepaald niet in het verleden leeft, resteert toch de bitterheid over het verval. Krol: „Ik spreek nog vaak met de oud-Ajacieden van het elftal van toen en het doet hen net zo pijn als mij dat de club in drie jaar zo naar de knoppen is gegaan”. Evenals de meeste Ajacieden is ook Krol vol lof over de Joegoslavische trai ner Ivic. Krol: „Zijn oefenstof is min stens zo goed als die van Michels. Hij is de beste trainer die Ajax heeft gehad sinds Michels in zijn eerste periode bij Ajax. Hij is doelbewust met een uiterst gerichte opbouw bezig. Of het lukt zal afhangen van de mogelijkheden die hij heeft en het materiaal dat hém ter beschikking staat. Michels is ook jaren en jaren bezig geweest voordat hij het ideale elftal had gevonden. Ivic is ook zo’n type. Het verschil is alleen dat Michels rustig kon bouwen omdat hij zulk uitstekend materiaal had en daar door tussen de bedrijven door ook nog STOCKHOLM. Van Michel van de Korput, de vrije verdediger van Feye noord, mag men zonder enige overdrij ving zeggen, dat hij een bliksemcarrière heeft gemaakt in het Nederlandse prof voetbal. Buiten zijn geboorteplaats Wa genberg, een 2000 zielen tellend plaatsje in Brabant, en buiten enkele Feyenoord- insiders had niemand aan het begin van dit jaar nog gehoord van deze zwartha rige, ranke speler. En nu, in minder dan een jaar, is Michel van de Korput uitge groeid tot een van de opvallendste teurs uit het Feyenoordgezelschap. De Finse kampioen Turun Palloseura Turku kwam op Malta een ronde verder door een 1-0 overwinning op Sliema Wanderers, dat Malta vertegenwoordigt. De eerste ontmoeting won Sliema met 2- 1. FC Kaiserslautern plaatste zich zonder moeite voor de tweede ronde van het UEFA-cup toernooi. De Duitsers wonnen thuis met 8-0 van Paralimni, Famagus ta (Cyprus). Kaiserslautern won de eer ste wedstrijd met 3-1. Voor de doelpun ten zorgden: Toppröller (4 x), Pirrung (2x) Meier en Riedel Voor Michel van de Korput komt het te zelden voor dat een profvoetballer bijna zorgeloos naar een wedstrijd kan toe leven. En dat brengt hem tot de opmerkelijke uitspraak dat „hij het niet zou blijven doen als er niet veel geld mee te verdienen was”. Hij is wel bereid dat nader te verklaren: „De spanningen in het topvoetbal zijn soms ondraaglijk. Voor de toeschouwers kom ik kennelijk over als een laconieke, koelbloedige en erg rustige speler en in het veld ben ik inderdaad ook wel zo. Maar een uur voor een beetje belangrijke wedstrijd grijpen de spanningen me zo aan dat ik vaak met braakneigingen naar het toilet moet”. op het knusse Old Trafford om de volgende thuiswedstrijd in de competitie te begeleiden. Kortom: een onverwoest bare constellatie, waarvoor Ajax-trainer Ivic duidelijk bevreesd is. Ivic: „Het wordt voor een aantal spelers bij ons een vuurdoop in het internationale voet bal. Sommige spelers hebben nog nooit zo’n gekkenhuis meegemaakt als je hier kunt verwachten. Het is voor mij ook een vraagteken hoe dit Ajax zich daar onder houdt”. Het duel tussen Manchester en Ajax zal worden bij gewoond door de Engelse bondscoach Don Revie. Hij is vooral geïnteresseerd in het uiterst jeugdige kwartet Greenhoff, Stewart. Pearson en Hill, die allemaal in de selectie van het Engelse nationale elftal zijn gekozen. Vooral op HUI heeft Revie zijn hoop gevestigd. Hill (Ruud Krol: „Dat is een van de handigste linksbuitens die ik de laatste jaren gezien heb”) moet straks met zijn individuele acties de defensie van de zwaar verdedigende Italianen, waarmee Engeland in de voorronde voor liet wereldkampioenschap voetbal is in gedeeld, uiteen scheuren. In een revanchewedstrijd voor het wereldkampioenschap stayeren in Dort mund is Martin Venix als derde geëin digd en René Pijnen als vierde. Winnaar werd de Westduitser Dieter Kemper, voor de huidige titelhouder Peffgen. Nog maar drie seizoenen terug was Krol niet meer dan een uiterst bruikba re schakel in een elftal dat zijn weerga in de voetbalwereld niet kende en ook niet meer zal kennen. Nu is hij Ajax’ enige speler van werkelijke allure. En hoewel Krol („ik ben wel de laatste die een vergelijking zal maken met het STOCKHOLM. Voor Vujadin Bos kov is de tweede wedstrijd tegen Djur- garden If in het Rasunda s tadion in Stockholm niet meer dan een formali teit. De kleine van voetbal bezeten Joe goslavische trainer van Feyenoord denkt reeds aan de tweede ronde van het toernooi om de UEFA-cup. „Ik hoop in de tweede ronde op een club uit Spanje, Portugal of Frankrijk. Daar komen ploegen vandaan met een Romaanse mentaliteit. Ze spelen mooi voetbal maar zijn geen echte profs. Zo’n club is voor Feyenoord een veel betere tegenstander dan bijvoorbeeld een club uit West- Duitsland. Dan moeten wij knokken en dat doen we in de Nederlandse competi tie al genoeg”. Hans van Kasteren werd in Win schoten winnaar van een atletiekwed strijd over 100 kilometer. Hij had daar voor een tijd nodig van 6 uur, 45 minuten en 48 seconden. MANCHESTER Ruud Krol is wei nig optimistisch gestemd over de overle vingskansen van Ajax in het UEFA- Cuptoernooi tegen Manchester United. Krol baseert zijn pessimistische prognose niet zozeer op de kwaliteiten van Man chester United hoe kort is het ten slotte nog maar geleden dat Ajax gering schattend Engelse tegenstanders van dit kaliber achteloos terzijde schoof maar meer op de schamele kwaliteit van het huidige Ajax. j. DEN HAAG. Er zijn gisteravond al enkele wedstrijden gespeeld in de eerste ronde van de Europa Cup voor lands kampioenen. FC Liverpool plaatste zich voor de tweede ronde van dit toernooi door in Belfast met 5-0 van het Ierse Crusaders te winnen. Bij de rust was de stand al 1-0. De Engelse titelhouder won de eerste wedstrijd op eigen terrein met 2-0. Er waren in Belfast 10-000 toeschouwers en de doelpunten werden gemaakt door Keegan. Johnson (2x) McDermott en Heighway. Nog afgezien van het feit dat er maar weinig verenigingen in Nederland hem zouden kunnen betalen, merkt Krol tenslotte op: „De kwaliteit van het hele Nederlandse voetbal is op dit moment bedroevend. Na de groep van 20. mis schien vijfentwintig topspelers, komt er niets meer. Het is gewoon beangstigend. Onder die twintig toppers bevindt zich het merendeel der spelers die de grote jaren van het Nederlandse voetbal nog hebben meegemaakt. Maar wie breekt er nou verder nog door? Misschien dat er over een jaar of tien weer een groep van twintig nieuwe tonspelers komt. Dat hoop ik dan maar, dan kan ik op de tribune ook nog eens genieten”. Krol, opgegroeid in het bikkelharde profmilieu bij Ajax toen niet alleen de kwaliteit maar ook de mentaliteit en werklust zo ongeveer 200 procent beter waren, stelt verder: „Een wedstriid duurt negentig minuten. Zeker voor dit Ajax. Het grote Ajax voetbalde niet alleen vreselijk mooi en goed, maar werkte ook ontzettend hard. Dat wordt vaak vergeten. Maar ook dat beseffen de spelers niet meer. Ik loop me nu al drie seizoenen lang uit de naad om het goede voorbeeld te geven. Maar na zo’n wed strijd tegen Sparta wordt mij dan zelfs verweten dat zelfs ik het koppie liet hangen. Maar ik ben toch ook maar een mens”. opdoen om wanneer dat nodig is oudere spelers in de basisopstelling goed te kunnen vervangen. Voor het Nederland se voetbal is h et belangrijk dat nu jongere spelers worden opgeleid. Je kunt wel met veel geld de makt opgaan maar er is eenvoudig geen goede speler te koop. Wanneer je uit de eigen jeugd put. kost dat helemaal geen geld. Bovendien kun je de spelers langer en daardoor veel beter beoordelen op trainingsijver en wedstrijdmentaliteit. Voor dat laatste is het dan wel noodzakelijk dat ze ook eens tegen een goede tegenstander een kans krijgen ook al is dat dan in een vriendschappelijke wedstrijd”. Dan zegt hij tegen mijIk kan die bal toch niet kwijt? Schop hem dan van mijn part de tribune in, maar probeer het niet op te lossen door mooi te gaan voetballen in je eigen strafschopgebied. Het zijn juist deze detailpunten die de jonge spelers niet beheersen en waar door je de boot ingaat. Vroeger kwam zoiets niet voor. Dat is het verschil”. Krol: „Die kans is gemist. Twee sei zoenen geleden had je met een of twee gerichte aankopen weer een kwalitatief sterk elftal kunnen opbouwen. Daar is het nu te laat voor. Zelfs een gerichte aankoop haalt in dit elftal niet zo veel meer uit”. Bovendien heeft Krol niet meer de illusie dat Ajax ooit nog maar eens bij benadering een Europese topper zal worden. Ivic moet van onderaf aan be ginnen, mannetje na mannetje in gaan bouwen, waarbij de vereniging nog eens de handicap heeft dat er financieel geen al te grote bokkesprongen meer kunnen worden gemaakt om nog enkele klasse- spelers, als die nog voorhanden zijn ten minste, te kunnen kopen. DEN HAAG. Minister De Gaay Fortman (binnenlandse zaken) voelt er niets voor om de parlementsver kiezingen van 25 mei ’77 te verschui ven naar een andere datum, omdat op die dag de finale van Europa Cup I via de televisie zal worden uitge zonden. Hij zei dat dinsdag in de Tweede Kamer in antwoord op vra gen van het VVD-kamerlid mevrouw Kappeijne van de Coppello, bij de behandeling van een wijziging van de Kieswet. Mevrouw Kappeijne vond dat de kans bestaat dat de tellers op de stembureaus, verlangend om de voetbalwedstrijd te zien, hun werk zouden afraffelen, waardoor fouten in de stemmentelling kunnen voor komen. Zij deed daarom een beroep op da bewindsman om te proberen verkie zingsdatums en 'voetbaldatums ge scheiden te houden, maar de minister piekert daar niet over. Hij zei zelfs dat de betrokken voetbalorganisaties dan maar hun speeldatum moeten veranderen. t ff Er wacht hem en dat zegt ook Feyenoord-trainer Vujadin Boskov met grote nadruk een glanzende toekomst in het betaalde voetbal. Liefkozend bijna stelt Boskov zelfs vast: „Met Michel van de Korput is een nieuwe Franz Becken- bouer geboren”. En daarom is het opval lend uit de mond van deze Brabantse Rotterdammer zelf te vernemen„Het is dat je er veel geld mee kunt verdienen, maar anders z ou ik het nooit blijven doen. Anders zou ik nooit profvoetballer blijven”. De pas (18 september) 20 jaar geworden Michel van de Korput zegt dat in hotel Flamingo in Stockholm aan de vooravond van zijn eerste Cupwedstrijd, de krachtmeting Zweedse Djurgarden. Twee weken geleden miste Korput door een kleine blessure zijn Eurpa-Cupdebuut en zag toen in de Rotterdamse Kuip vanaf de tribune Feye noord met 3-1 winnen van de Zweden. Enige honderden supporters van AC Torino zijn bijna voor niets naar Zweden gereisd. De Italianen verkeerden namelijk in de veronderstelling dat men het land ook met een toerlstenkaart binnen kon komen. De Zweden zagen de vergissing door de vingers. De Belgische wielrenner Ferdi van den Haute heeft de eerste etappe van de ster der Belaften gewonnen. Hij legde de 183 kilometer af in 4 uur 33 minuten en 36 seconden. Krol gaat aan de situatie bij Ajax langzaam maar zeker onderdoor .Iedere wedstrijd rust uitgerekend op hem. De belasting om als organisator van een steeds labielere verdediging te fungeren is zwaar en bovendien moet hij het elftal ook nog eens aanvallende impul sen verschaffen, omdat alleen deze ver dediging in staat is bij Ajax, ook aan vallend, nog werkelijk iets verrassends te doen. Maar Michel van de Korput is pas 2® jaar geworden, moet nog veel ervaring opdoen. Alles went immers, ook die spanning? „Neen”, zegt Michel van de Korput. „Die illusie heb ik niet. Het zijn niet alleen die jongeren die worden geteisterd door de zenuwen. Bij Feye noord zie ik ook spelers die al jaren en jaren meelopen, die toch voor de wed strijd misselijk zijn van des panning. Ik ben echt niet de enige die dan last heeft van braakneigingen. Anderen lopen voor een wedstrijd steeds maar heen en weer, steeds maar rond. Die spanning gaat, geloof ik. nooit weg. Je moet je altijd maar weer waarmaken. Een fout mag niet worden gemaakt. Daarom zou ik liever rustig bij de amateurs een balletje trappen. Maar ja, nu er zoveel geld mee is te verdienen, wil ik er wel alles voor doen Boskov wil zijn formatie m Stockholm graag veel doelpunten zien maken. „Dat is goed voor het zelfvertrouwen”. Bos kov rekent voor wat de doelpunten be treft op Nico Jansen. De donkere spits moest in de eerste wedstrijd tegen Djur garden aan de kant blijven wegens een schorsing door de UEFA, een erfenis uit zijn Amsterdamse tijd. „Wanneer Nico er twee weken geleden in Rotterdam bij was geweest, hadden wij waarschijnlijk veel gemakkelijker gescoord. Jansen kan met zijn kracht een verdediging force ren”. Vujadin Boskov hoopt de komende weken weer verder te kunnen bouwen aan zijn elftal. De Joegoslaaf heeft voor de twee weken rust, die zijn ploeg na de competitiewedstrijd tegen AZ’67 wacht, een ontftioeting met zijn oude club Rode Ster Belgrado gearrangeerd. „Die wed strijd is uitermate belangrijk voor het vasthouden van ons spelritme. Twee we ken alleen maar trainen is niet goed voor een elftal. Voetballers moeten com petitie hebben. Daarom gaan wij op zes oktober dan ook naar Belgrado. In zo’n wedstrijd kun je jonge spelers ook eens een kans geven. Zij moeten ervaring Krol: „Als ik in balbezit ben dan lopen mijn medeverdedigers niet naar voren, maar blijven achter me hangen, zo dicht mogelijk bij Schrijvers, zodat ze eventueel een tikje terug kunnen geven. Ze spelen het liefste de bal achteruit. Wat moet je daar nu mee?”. Onder grote belangstelling van oud top sporters is gisteren de begin deze week overleden sportjournalist Jan Liber gecre meerd. Jan Liber werd 74 jaar en was verbonden aan het dagblad Het Vrije Volk. De Nederlandse waterpolokampioen 1976, het Haagse Zian-VC, zal de eerste ronde van het toernooi om de Europa Cup organiseren. De wedstrijden vinden plaats op 22,23 en 24 oktober in het zwembad „De Morgenstond”. Zian zal het in de poule moeten opnemen tegen Rapid Boedapest, CSKA Moskou, SKK Stockholm en Ethnikos Athene. De Nederlandse jongens- en meis- successen kon boeken. Het is nu nog maar zeer de vraag of dat weer lukt”. Diep in zijn hart zou Ruud Krol Ajax het liefst de rug toe keren. Liever van daag dan morgen. Het wanbeleid bij Ajax dat tot de ongelooflijk snelle in eenstorting heeft geleid, heeft zelfs deze prof pur sang murw gemaakt. Het pro bleem om een andere club te vinden is echter niet eenvoudig. (Van onze speciale verslaggever) MANCHESTER. Aangezien Man chester United-manager Tommy Doch- terty tegen Ajax over zijn sterkste for matie kan beschikken, twijfelt de Schot er nauwelijks aan dat Ajax zal worden geëlimineerd voor de UEFA Cup. Man chester United wordt ook in dit duel op Old Trafford gesteund door 61.000 toe schouwers en daarom meent Docherty: „Dat is voldoende om mijn nog betrek kelijk onervaren jonge elftal vleugels te verschaffen. Zeker nu Ajax zoveel jon gere spelers heeft rondlopen, die ook niet zoveel interBationale routine heb ben, moet het in theorie althans toch niet zo moeilijk zijn om de vol gende ronde te halen”. Maar ook al is dat niet het geval dan is dat voor Manchester United bepaald geen ramp. De Europa Cup is voor de spelers leerzaam en vormt een verzetje tussen de wekelijkse competitiebeslom- meringen door, maar betekent verder niets. Bij uitschakeling zitten er vol gende week zaterdag weer even zo vro lijk tussen de 50 en 60.000 toeschouwers Van de Alles went immers, Zeker na het vertrek van Suurbier voelt Krol zich een soort eenling die misprijzend vaststelt: „Ik roep al enkele jaren dat het afgelopen is met het Nederlandse voetbal. Dat zie je ook bij Ajax. De jongere spelers kunnen het niet en ze begrijpen het niet. Tegen NAC maakte John Dusbaba twee sierlij ke hakbewegingen in zijn eigen straf schopgebied. V w

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 25