Ondertekening verdrag niet in gevaar GEBOORTECIJFER BLIJFT DALEN Bom uit Tweede Wereldoorlog Stemmen bij volmacht wordt vergemakkelijkt I in NB Man gepakt na verduistering van drie ton en clan dit nog Alsnog parlementaire enquête vliegtuigaankopen voorgesteld Spaarrente tot A F H Jl ra KI w u Sti Lo hel Meerderheid Kamer is positief over stadsvernieuwing ■Tl SEPTEMBER WOENSDAG 2 9 19 7 6 2 BINNEN- EN BUITENLAND I staatssecretaris van binnenlandse zaken van de Bondsrepubliek. DEN HAAG (ANP) De fracties van PvdA, PPR en D’66 proberen, zij het via een achterdeur, toch een parlemtaire enquête naar de grote vliegtuigaankopen van de laatste jaren ingesteld te krijgen. Bedreigd Onze man in Oslo Zeehondenjacht Nieuwe voorzitter Berufsverbot Nieuw uniform Malaria Ex-dictator wil niet weg Asbest Auto terugdringen Teruggevonden Crematorium Leden van de explosieven opruimingsdienst graven op de Leusderheide een bom van onge veer vijfhondrd kilo op, die daar maandag bij graafwerkzaamhe- DEN HAAG (ANP). Om vertraging te voorkomen bij de onderte kening van het Rijn-verdrag heeft Nederland besloten bemiddelend op te treden in een geschil tussen Duitsland en Frankrijk over de uitslag van de verdragstekst. De minister van Verkeer en Waterstaat, drs. T. Westerterp, zal van een studiereis door de Verenigde Staten en Canada een dag eerder naar Nederland terugkeren voor onderhande lingen met Duitse afgevaardigden. De bewindsman zal morgen in Den Haag een gesprek hebben met onder andere Erhard Baum, de Gearresteerd den werd aangetroffen. Tijdens de demontage van de vliegtuig bom, afkomstig uit de Tweede Wereldoorlog, moest de provinci ale weg Maam-Leusden worden afgesloten. ié dg d n f -i O De rente die wij vergoeden op spaargelden loopt van 41/4% tot 91/2%. Vraag bij een van onze kantoren ook eens naar ons spaarpapier aan toonder dat, afhankelijk van de gekozen vormen, een rente geeft van 7% tot 9% A 1 te ■z Nederland bemiddelt in overleg Rijnvervuiling het weer In het algemeen weinig verandering. LEERRAPPORTEN 9X% DONOEKOAU 3» SEPTEMBER NEDERLANDSCHt MIDDENS IANDSÖANK Volgens de oude wetgeving moet de kiezer die een ander namens hem wil laten stemmen, minstens vijf dagen voor de verkiezingsdag samen met die ander op het gemeentehuis verschijnen. Alleen familieleden en huisgenoten zijn van deze bepaling uitgesloten. Zij kunnen altijd bij volmacht stemmen. In de nieuwe situatie bestaat deze mogelijkheid ook voor ande ren. Het volstaat dat de kiezer zijn oproe- pingskaart aan de gevolmachtigde over draagt, nadat beiden een daarop voorko mende verklaring hebben ingevuld en ondertekend. 21 21 22 21 18 20 21 20 20 12 26 22 19 24 21 18 26 27 25 14 24 21 20 19 20 21 23 24 23 12 24 27 25 10 17 27 0 01 0 155 0.5 5 0.1 3 38 7 0.2 0 0.2 0 0 o 0.4 9 0 0 kening opnieuw wordt uitgesteld. Tijdens een conferentie van de ministers van de vier Rijnoeverstaten (Duitsland, Frank rijk, Zwitserland en Nederland), in mei van dit jaar in Bern, spraken de bewinds lieden af dat zowel het chemisch als het zoutverdrag in het najaar zullen worden ondertekend. De Fransen zouden beginnen met de opslag van twintig kilogram afvalzout per seconde in de bodem van de Elzas. Dit wordt in een later stadium opgevoerd tot zestig kilogram per seconde. De eerste fase zal ongeveer zestig miljoen gulden gemeente kan stemmen. In de nieuwe situatie is de termijn van twee weken verkort tot vijf dagen, terwijl de kiezer meteen een kiezerslegitimatiekaart meek rijgt. Hij kan deze kaart echter alleen krijgen op het stadhuis van zijn eigen woonplaats. de vervanging van de Hawker Hun ter, de Sabre F-86K, de Thunderstreak F- 84F en de Thunderflash RF-84F, leidend tot de aanschaf van de Lockheed F-104G Starfighter vervanging van de Thunderstreak F- 84F en de Lockheed T -33A leidend tot de aanschaf van de F 16 dooi de Koninklijke Luchtmacht Doel van de enquête is Kamer en bevol- (ADVERTENTIE) DEN HAAG Een meerderheid van de Tweede Kamer staat positief tegenover de plannen die staatssecretaris Schaefer (Volkshuisvesting) heeft met stadsver nieuwing. Dit blijkt uit het voorlopig ver slag dat de Kamer gisteren heeft uitge bracht over het wetsontwerp op de stads vernieuwing. Gezien de urgentie van de aap te pak ken problemen biedt het wetsontwerp vol gende PvdA-fractie „een welkome nood oplossing” De aanpak van de stadsver nieuwing moet minder centraal gebeuren, aldus de PvdA. Naast tijdwinst zou daar door ook veel gewonnen zijn aan „het democratisch gehalte” ZWOLLE (ANP) De recherche van Zwolle heeft een 42-jange man uit de Overijsselse hoofdstad aangehouden die verdacht wordt van verduistering van 300.000 gulden. De man is secretaris ontvanger van het waterschap bezuiden de Vecht. Het wetsontwerp geeft vooral de grote gemeenten meer bevoegdheden om de stadsvernieuwing daadwerkelijk aan te pakken. Het rijk kain voor 100 percent gaan bijdragen in het verschil tussen de kosten en opbrengsten die verbonden zijn aan plannen voor stadsvernieuwing. Hij zou zich de afgelopen jaren herhaal- delijk geld van zijn werkgever hebben tuegeeigend Een accountantsverklaring na onderzoek van één jaar op rekening heeft al voldoende belastend materiaal opgeleverd om de man in te sluiten. Hoe hij net geld te pakken heeft gekregen is nog met bekend en evenmin wat hij ermee gedaan heeft. Premier Suarez van Spanje en enkele ministers van zijn kabinet zijn de afgelo pen dagen diverse keren met de dood bedreigd, aldus het Madrileense dagblad Informaciones. De dreigementen houden verband met de democratiseringsplannen van de Spaanse regering. Binnenkort is de benoeming te ver wachten van mr. P. C. Witte tot buitenge woon en gevolmachtigd ambassadeur in Oslo. Hij volgt dr. J. H. Lubbers op, die per 1 januari 1977 hoofd van de perma nente Nederlandse vertegenwoordiging bij de EEG in Brussel wordt. Nederland moet met Denemarken con tact opnemen opdat dit Scandinavische land stopt met de zeehondenjacht in het Waddengebied, aldus een verzoek van enkele Tweede-Kamerleden aan de rege ring. Het bestand aan zeehonden in het Nederlandse deel van de Wadden is in tien jaar teruggelopen van 1500 tot minder dan 400. Desondanks is de jacht op zeehonden in het Deense Waddengebied nog steeds toegestaan. De zeehonden in het Neder landse, Duitse en Deense Waddengebied vormen één populatie. Mr. M. Rood zal volgend jaar mei aftre den als voorzitter van het Humanistisch Verbond. Hij zal worden opgevolgd door drs. Rob Tielman, nu nog lid van het hoofdbestuur van het Humanistisch Ver bond. Uit dezelfde opiniepeiling blijkt dat 65 percent vindt dat communisten leraar mogen zijn; 57 percent vindt het burge meestersambt aanvaardbaar voor een communist, 56 percent de functie van vak bondsleider en 60 percent van de onder vraagden heeft geen bezwaar tegen com munisten als minister. Op deze laatstge noemde vragen antwoordde gemiddeld 30 percent „nee”, ongeveer elf percent gaf geen antwoord. De Belgische douaniers krijgen begin volgend jaar een nieuw uniform. Het mili- tarisch aandoende khaki zal worden ver vangen door uniformen in een blauwe kleur. De malaria rukt weer op, zelfs in gebie den waarvan gemeld was dat deze ziekte praktisch was uitgeroeid. De Wereldge zondheidsorganisatie had in 1955 opge roepen internationaal alles te doen om deze ziekte uit te roeien. „Momenteel gelooft niemand meer dat het uitroeien van malaria over de nele wereld haalbaar is”, aldus een Britse deskundige op het gebied van tropische ziekten. Veldmaarschalk Kattikatsjorn, een ex- dictator van Thailand die na zijn terug keer uit ballingschap in Singapore boedd histisch monnik is geworden, heeft een verzoek van de regering in Bangkok Thai land te verlaten van de hand gewezen. De autoriteiten m Bangkok zoeken nu „ande re manieren” om de ex-dictator Thailand uit te krijgen. hoi vai om Konsumenten Kontakt wil dat de rege ring naast het in aantocht zijnde „asbest besluit”, dat gericht is op fabrieken en werkplaatsen, ook beschermende maatre gelen treft voor huiskamers en hobby- ruimten Op zijn minst moet het publiek via etikettering worden voorgelicht of een produkt asbest bevat. H« halv bij e nieti Allg. Zeiti ring: doss ciën gene bij F gew< gebL C pog om: bel< tuss Pal, gen op se t 4 nie De Syr spr kor doe bor Amsterdam De Bilt Deelen Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Zuid Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Kopenhagen Lissabon Locamo Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zurich Casablanca Las Palmas Tel-Aviv B( West betn omk geve waa zoud chrii Stra het naai Dt Asst harc R( men het itali heefl bied de b nog waai plaa D Ben wer er i boh te n ders beg< V Baa tege dinj deg brei fat defi mist mist mist zw.bew mist mist mist zw.bew zw.bew motregen onbew zw.bew regenbui zw.bew geh.bew regen onbew zw.bew regen zw.bew onweer regenbui mist mist onbew zw.bew zw.bew zw.bew zw.bew zw.bew h.bew zw.bew onbewolkt regen regen zw.bew l.bew onbew In CSU zegt de „i tie (t teret In meei de a sinds dem „Ca\ ladir selijl ren s uit d dl 5 12 10 11 13 10 10 14 15 14 11 17 15 15 13 16 15 -5 14 11 14 15 14 12 9 14 18 14 19 3 11 21 17 2 12 14 19 22 20 8 10 0.3 0 3 0 1 0.1 o 1 13 0 10 5 0 2 44 U3 c Door de aanschafprijs van een auto een paar percent te verhogen en de exploita tiekosten circa een percent omhoog te brengen kan de totale luchtverontreini ging door auto’s reeds worden beperkt tot een kwart van de huidige vervuiling. Aldus de Rijksplanologische Dienst die opmerkt dat de luchtverontreiniging in ons land voor een groot deel door het wegverkeer wordt veroorzaakt. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Het stemmen bij vol macht wordt veel gemakkelijker. Met ingang van de Tweede- Kamerverkiezingen van volgend jaar kan een kiesgerechtigde Nederlander elke kiezer die in hetzelfde stembureau zijn stem uitbrengt, machtigen om dit namens hem te doen. Dat is de kern van een wetsvoorstel van minister De Gaay Fort man van Binnenlandse Zaken, dat dins dag in de Tweede Kamer algmene instem ming kreeg. Bovendien zou ook het stem men in een andere gemeente dan de eigen woonplaats aanzienlijk worden verge makkelijkt. Omdat voor een parlementaire enquête in het parlement waarschijnlijk geen meerderheid te vinden is hebben zij nu een ontwerp-voorstel voor een enquête gelanceerd aan de bijzondere kamercom missie die zich met het aanschaffingsbe- leid gaat bezighouden. Tot de instelling van deze bijzondere commissie werd besloten naar aanleiding van de bespre kingen van het rapport dat de Commissie van Drie uitbracht. De 10-jarige Roberto Palma, die maan dag in Rome was ontvoerd, is gisteroch tend gezond en wel teruggevonden bij de plaats Cervetan, ten noordwesten van de Italiaanse hoofdstad Het kind werd aan de kant van de weg ontdekt Hij vertelde de politie dat hij de hele nacht had rond gezworven. Het is met bekend of zijn familie een losgeld heeft betaald. Zon- en maanstanden Zon op 6.39 uur onder 18.19 uur Maan op 14.21 uui onder 23.21 uur Waterstanden ijmuiden Hoogwater 8 14 uur en 20.42 uur Laagwater 3.51 uur en 16.12 uur In de Brabantse plaats Heeze is gisteren het eerste crematorium in Zuid- Nederland geopend, het zestiende crema torium in ons land. Uit studies is gebleken dat over zo’n twintig jaar in ons land 40 a 50 crematoria nodig zijn. Het zeventiende crematorium wordt volgend jaar juli in Rotterdam geopend. king een zo nauwkeurig mogelijk inzicht te verschaffen in het proces van besluit vorming dat geleid heeft tot vervanging en-of invoering van een wapensysteem. Een belangrijk object van het onder zoek dient te zijn de vraag of er zich tijdens de hier genoemde besluitvorming feiten hebben voorgedaan, waardoor de belangen van commerciële groepen en personen zodanig mee konden spelen, dat niet meer uitsluitend het algemeen belang voor de besluitvorming bepalend was. ten gevolge waarvan enerzijds de zelfstandig heid van de besluitvorming van de kabi netten in het gedrang kon komen en anderzijds de parlementaire controle op alle tijdens het besluitvormingsproces van belang zijnde factoren kon worden ingeperkt. De door de Kamer in te stellen commis sie van onderzoek zal moeten bestaan uit vijftien leden en eenzelfde aantal plaats vervangers. De duur van het onderzoek wordt bepaald op een jaar nadat de com missie haai werkzaamheden aanvangt. De indieners van hel ontwerp-voorstel zijn Waltmans (PPR), de Vries (PvdA) en Van Mierlo (D’66). Ook KVP, ARP en CHU vinden dat de procedures te lang zijn. In het kader van de spreiding van macht moet onnodige rijksbemoeienis en centralisme waar mogelijk vermeden worden, vinden deze fracties Het wetsontwerp is te veel toege spitst op de grote steden. De geschilpunten betreffen de financie ring van de opslag van het afvalzout uit de Franse kalimijnen en de openbaarheid van de meetgegevens van het zoutgehalte van het Rijnwater, dat langs de Duitse industrie stroomt. Volgens het ministerie van Verkeer en Waterstaat zijn de meningsverschillen van dien aard, dat het Rijn-verdrag niet werkelijk in gevaar komt. De Nederlandse regering, die al 25 jaar lang wacht op een overeenkomst betref fende de bestrijding van de Rijnvervui ling, wil echter voorkomen dat de onderte- Het teruglopen van het aantal eerstgeborenen krijgt volgens het ver slag nog meer betekenis als men in aanmerking neemt, dat het aantal Weer In binnen- en buitenland Aantal uren zon 1 tot6. Minimum temperaturen: omstreeks 11 graden. Maximum temperaturen: omstreeks 18 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur 80 percent. Kans op een geheel droog etmaal 50 percent. o o verand z w.st ozo zo zw zzw w.st. w.st. w.st. ono w.st. zw w.st. n verand ono w.st zo zzo wzw w.st. nw w.st zzw no nno zo zzo w nno wnw w.st w.st n z De indieners van het voorstel leden van de zgn. „commissie van zes” van PvdA, PPR en D’66 zien in dit compromis-voorstel de meest doelmatige weg om de bijzondere commissie een lei draad bij haar werkzaamheden te geven De commissie kan het voorstel ovememen en het aan de Tweede Kamer voorleggen, zeker als in een latei stadium van haai onderzoek de noodzaak voor het houden van een blijken. Voorgesteld wordt een enquête te hou den naar de vraag of er zich bij het besluitvormingsproces rond de grote vliegtuigaankopen feiten hebben voorge daan die zich aan de, vanuit democratisch oogpunt noodzakelijke, parlementaire controle hebben onttrokken. Genoemd worden: Alle sprekers in de Tweede Kamer juichten deze wijzigingen van de Kieswet toe. Zowel mevrouw Kappeijne van de Coppello (VVD) als de heer Van der San den (KVP) drongen aan op een goede voorlichting. Minister De Gaay Fortman zegde dit toe. Mevrouw Kappeijne vroeg van de minister om er nauwkeurig op toe te zien dat bij de telling van de stemmen geen fouten worden gemaakt. Als er in elk district van 1200 kiezers een tot twee fou ten worden gemaakt, dan betekent dat bij 6000 districten een verschil van 6000 tot 12.000 stemmen. Dat kan in de Kamer soms net één zetel schelen”. Wie buiten zijn eigen gemeente wil stemmen, kan nu twee weken voordien op elke willekeurige gemeentesecretarie een aanvraagformulier invullen. Pas na beoordeling door het gemeentebestuur krijgt hij tijdig een legitimatiekaart toege stuurd waarmee hij in elke andere gaan kosten. Dit bedrag moet door de Rijnoeverstaten gezamenlijk worden opgebracht. Achteraf blijkt dit bedrag door allerlei bijkomende kosten hoger uit te vallen. Frankrijk is bereid een groot gedeelte van het in de Rijn te lozen zout op te slaan, onder voorwaarde, dat de Duitse indus trie haar zoutlozingen niet verhoogt. Na veel tegenstribbelen ging dit land in Bern tenslotte akkoord met deze voorwaarde. Om te controleren of Duitsland zijn zout lozingen niet verhoogt, worden metingen langs de Rijn verricht. Duitsland maakt echter bezwaar tegen het openbaar maken van de meetgegevens. De vrees bestaat hier namelijk, dat de industrie daardoor in een netelige positie komt. Vooralsnog houdt Nederland vast aan een ondertekening van het verdrag in november van dit jaar. Dit is echter afhankelijk van het gesprek van morgen in Den Haag en de onderhandelingen, die de Duitsers met de Fransen een dezer dagen over de genoemde geschilpunten zullen voeren. DEN HAAG (ANP). De daling van het geboortencijfer in ons land heeft zich in 1975 voortgezet. Dit staat in het jaarverslag 1975 van de Rijksplanologische Dienst. De laatste vijf jaar is het aantal levend geborenen per duizend van de bevolking terug gelopen van 17,2 in 1971 tot 13,0 in 1975 De bewindsman liet weten dat de Kies raad een studie uitvoert over een voor vrouwen discriminerende naamsvermel ding op de oproepkaarten. Volgens de Kieswet moet de naam van de vrouw op deze kaart vooraf worden gegaan door die van haar man. Zowel de heer Stoffelen (PvdA) als de heer Nooteboom (onafhan kelijk) vroegen zich af waarom dan op de kaart van de man niet de naam van zijn echtgenote wordt vermeld. De minister begreep de problemen maar wil de resul taten van de studie van de Kiesraad afwachten, alvorens een wetswijziging voor te stellen. Hij deelde mee dat daarbij ook de benaming van „mevrouw" en „mejuffrouw” voor vrouwen betrokken wordt. Acht militairen van het Spaanse oplei dingscentrum Colmenar Viejo bij Madrid zijn gearresteerd omdat zij betrekkingen onderhielden met de Democratische Sol datenunie (een soort soldatenvakbond), aldus het blad El Pais. Ni van zam nen leidt vure den opgt effei De Syri vooi ston zou king Beir en best Opvallend noemt de RPD de daling van het aantal geboorten van eerste kinderen, van 80.996 naar 78.000, ter wijl op grond van het stijgend aantal huwelij ken van voor 1971 juist een stijging van het aan tal geboorten verwacht werd. Deze ontwikkeling kan volgens de RPD o.a. ver klaard worden door de veranderingen in het na oorlogse huwelijkspa- troon: groei van het aan tal huwelijken en daling van de gemiddelde leef tijd waarop het huwelijk wordt gesloten. Gelet op de ook na 1964 voortdurende ten dentie tot jonger huwen zou een verdere daling van de kinderloosheid in de lijn der verwachtin gen liggen. De gegevens met betrekking tot het aantal eerstgeborenen in de periode 1964/1973 per 1000 gesloten huwelijken komen echter niet met deze verwachting over een. Volgens de Rijk splanologische Dienst is eerder van een tegenge stelde ontwikkeling sprake. De tijdsduur tussen het sluiten van het huwe lijk en de geboorte van het eerste kind wordt steeds langer. gehuwde vrouwen van 15-29 jaar, die ongeveer 90 percent van de eerste geboorten voortbrengen, van 1969-1975 is toegeno men van 645.079 tot 802.220. Dit verschijnsel duidt er op, dat de daling niet uitsluitend te wijten is aan uitstel, maar ook aan afstel. Er zijn vol gens de RPD statistische aanwijzingen, dat in ons land een tendens bestaat tot toeneming van de vrijwillige kinderloos heid. Er blijkt sprake te zijn van een snelle daling van de kinderloosheid in de na 1951 gesloten huwelijken. De laatste generatie, waarvan het percentage kinderloze huwelijken met een vrij grote zeker heid valt vast te stellen is de huwelijksgeneratie van 1964: 11,4 pet van deze huwelijken bleef kinderloos. parlementaire enquête zou 3" -A-'

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 2