Arafat: Amalrik in Parijs: Saoedi-Arabië naar Amerika handen houden Smith wil touwtjes in Weer gifwolk in Italië krijgt wapens uit VS toch Arabische staking in Israel Wilde raaf Onrust in Russische leger groeit” „Nieuwe massamoord op de Palestijnen” Vredesvrouwen KOOS VORRINK LEIDERS Rhodesische blanken hopen op succes aan conferentie-tafel Strauss zou in ’69 Lockheeddossiers hebben meegenomen Kamercommissie tegen verhuizen van Nehem Uit protest tegen ,,Koenig-document" WO F N S D A G 2 9 SEPTEMBER 19 7 6 BINNEN- EN BUITENLAND 3 2 door Nico Scheepmaker im (Van onze redactie buitenland) om de Palestijnen definitief het zwijgen op te leg- do :ht est (Van onze redactie buitenland) len gd iele alo- jod lad ien en Penibel ird’ ria (eg ex- •ug- >dd- een hai- ter rin )Ot t 65 ■aar rge- een rak- ier- om- tge- 130 gaf r BH Jordanië gen. Nadat Syrische artillerie- en tankeenheden op drie fronten tegelijk de strijd openden in de gebergte ten oosten van Beiroet een voor guerrilla-oorlog belangrijk gebied heeft Jasser Arafat de leider van de Palestijnse bevrijdingsbe weging PLO, de Arabische staatshoofden gesmeekt om Syrië en de christelijke troepen te stoppen. Sarkis BEIROET, DAMASCUS, CAIRO, JERUZALEM De oorlog in Libanon heeft gisteren een nieuw hoogtepunt bereikt door een grootscheeps offensief van Syrië en zijn christelijke Libanese bondgenoten SALISBURY, WASH INGTON, LONDEN Ian Smith, voor zo lang het nog duurt leider van het blanke minderheids- regime in Rhodesië, heeft zijn verbazing uitgespro ken over het Amerikaan se standpunt dat het plan Kissinger niet meer is dan een voorstel, waarover nog kan worden gediscus sieerd. Smith was ervan uitgegaan dat het plan voor Rhodesië’s toekomst onder een zwart meeder- heidsbewind de slotsom was van de onderhande- lingen tussen Kissinger en de zwarte en blanke lei- ders in zuidelijk Afrika „Toen ik het plan aan vaardde, was mij met bekend dat de andere par tij nog met nieuwe eisen zou kunnen komen”, aldus Smith. Optimistisch Spanning in Midden-Oosten na Syrisch offensief dat het Palestijnse verzet onder leiding Dat zou gebeuren in nauwe samenwer- AMALRIK n „Er iets volkomens in Vorrink, dat men niet verwacht van jongelui van zijn leef tijd en dat ons met angst de toekomst voor hem doet inzien. Hij kan een grote kracht voor het onderwijs worden, maar het kan ook dab hij bezwijkt voor de grote aantrek kelijkheid om een maatschappelijke her vormer te worden”. er aan de onderhandelingsta fel door te krijgen Een tijdje geleden citeerde ik iets uit een brief van de Eschauzier uit Haarlem, die Koos Vorrink in dienst had meege maakt, toen hij nog niet leider van de A JC was (dat werd hij in 1920), en toen hij dus ook nog geen voorzitter was van de SDAP (vanaf 1934), laat staan voorzitter van de PvdA (van 1946 tot aan zijn dood in 1955). Vervolgens kreeg ik een brief van de heer C. H. Wiedijk, Wilsterstraat 4, Den Burg op Texel, geschiedenisleraar aan de Rijks- scholengemeenschap Texel, die bezig is aan een biografie over Vorrink en zich afvraagt of er nog meer mensen in leven zijn die Koos Vorrink gekend hebben in de tijd dat hij nog niet bekend was. In de periode 1891-1907 bijvoorbeeld, toen hij in Vlaardingen woonde, of in de periode 1907-1911 toen hij de Haarlemse Rijks- kweekschool aan de Koudenhorn bezocht en praktijklessen volgde aan de Rijksleer- school, waarvan het hoofd, vegetariër en esperantist Sevenhuijsen in zijn verslag over Vorrink's onderwijspraktijk, met vooruitziende blik schreef: Lang vordat hij leider werd van de AJC en (vervolgens) de SDAP, wist Koos Vor- rink al precies te vertellen wat het leider schap inhield, getuige het volgende citaat, dat hij schreef in de tijd dat hij in dienst op de vaandrigscursus zat: „..leiders dat zijn inderdaad slechts enkelen, omdat leider-zijn betekent: over zicht hebben over het ganse front, bij intuïtie voelen waar de zwakke punten zijn, betekent, zien in de toekomst en lang vóór anderen, vóór de werkers er aan denken, de wegen der organisatie afbake nen en dan sturen met vaste hand naar het eens gestelde doel Alleen een staat van dienst, gevolgd door uw eigen, vrije uit spraak, heeft hen op hun posten gebracht en zolang dan het tegendeel niet zeer overtuigend nodig is gebleken, hebt gij als één aaneengesloten muur naast hen te staan en niet alleen te zwijgen, als gij niet tégen hen hoeft te spreken, maar ook uw stem te verheffen voor hen, opdat zij moed putten uit uw vertrouwen ren lid- na- sen 10 a ide l in nen Het ministerie van Defensie had ander halve week geleden gezegd dat de dossiers bij een lekkage vermoedelijk waren ver nietigd. Twee kranten, de „Frankfurter Allgemeine Zeitung” en de „Süddeutsche Zeitung” melden echter dinsdag uit rege ringskringen vernomen te hebben dat de dossiers in 1962 van Defensie naar Finan ciën zijn verhuisd. Strauss zou ze vervol gend hebben meegenomen toen hij in 1969 bij Financiën wegging. Wat er daarna van geworden is, Is uit het onderzoek nog niet gebleken. De Syrische en christelijke troepen pogen de Palestijnen in de bergen te omsingelen. Hammana, een strategisch belangrijke stad aan de secundaire weg tussen Beiroet en Damascus, zou al op de Palestijnen en hun linkse Libanese bond genoten zijn veroverd. Andere steden die op deze route liggen, wacht volgens recht se bronnen een zelfde lot. In het Beierse hoofdkwartier van de CSU spreekt men de berichten tegen. Men zegt dat het verkiezingspropaganda is om de „magere kansen van de regeringscoali tie (van socialisten en liberalen) te verbe teren”. ROME (DPA). Een gifwolk, vrijgeko men na een explosie van een koelhuis in het petrochemische „Anic”-bedrijf in de Italiaanse stad Manfredonia (Apulië), heeft in een nabijgelegen tuinbouwge bied vruchten en groenten bedorven. Bij de bevolking van Manfredonia zijn tot nog toe geen vergiftigingsverschijnselen waargenomen. De explosie vond zondag plaats. Arafat noemde de militaire acties „een nieuwe massamoord op de Palestijnen”. De Egyptische president Sadat heeft de Syrische actie scherp veroordeeld. Hij sprak van een door Moskou geïnspireerd komplot van Damascus en Libië, met het doel de Arabische eenheid de grond in te boren. In Italië worden de laatste tijd steeds meer protesten gehoord tegen het feit dat de autoriteiten niets ondernemen om het sinds 1974 voor Kaap Otranto op de zeebo dem liggende Joegoslavische gifschip „Cavtat”, of ten mmste zijn uiterst giftige lading tetraethyllood, te bergen. De plaat selijke bevolking is begonnen zich te roe ren sinds bekend is geworden dat het gif tut de vaten weglekt. De Arabische burgemeesters 'eisen het aftreden van Koenig, een eis waaraan de regering geen gehoor wil geven. In Israel wordt weliswaar met goedkeu ring gadegeslagen hoe de PLO onder de voet dreigt te worden gelopen, maar de zekerheid dat alles van een leien dakje loopt is er niet. Ook in juni werd verwacht dat Syrië snel zou doordrukken, en ook toen moest Assad voorzichtig manoeuvre ren om niet geheel geïsoleerd te komen staan in de Arabische wereld. Daar komt bij dat Israel een snel einde van de Liba nese burgeroorlog helemaal niet op prijs zou stellen: hoe langer en heviger Syrië en de PLO elkaar te lijf gaan, hoe welkomer het Israel zou zijn. king met de Syrische geheime dienst, vooral omdat de vier Palestijnse comman do’s die zondag in Damascus opereerden, via Jordanië Syrië zouden zijn binnenge komen. Saoedie-Arabië zou een diplomaat naar Cairo hebben gezonden om de situatie in Libanon te bespreken. Een Arabische top conferentie ter oplossing van de Libanon- crisis lijkt nu verder weg dan ooit. De Arabische burgemeesters, met bur gemeester Zajad van Nazareth als belang rijkste woordvoerder, hebben aangekon- digd dat de actie van gisteren maar een begin is, en dat de strijd tegen Koenig zal worden vooitgezet. Zajad zelf is vertrok ken naar Europa op een propagandareis. „Er spelen factoren die mij zeggen dat deze omstandigheden er nog steeds zijn”, aldus Amalrik, die onder deze factoren rekende het uitwijken naar Japan en Iran van twee Russische militaire vliegers die BELFAST (AP) Twee leden van vrouwen vredesbeweging uit Noord- lerland zullen maandag naar de Verenigde Staten vliegen om te pleiten voor het stopzetten van Amerikaanse financiële steun aan de Noordierse terroristen. Dit is gisteren door de beweging bekendgemaakt. Mevrouw Betty Williams en mejuffrouw Mairead Corrigan, mede-oprichters van de zes weken oude beweging, zullen naar Buffalo (in de staat New York) vertrekken op uitnodiging van een Amerikaanse televisiemaatschappij. Britse en Ierse functionarissen hebben geregeld beweerd dat van Amerika uit met name het IRA van geld wordt voorzien. Ze zullen een beroep doen op Amerikanen van Ierse afkomst om de geldtoe- voer naar de terroristen te staken. Dit bleek gisteren in een bijeenkomst van de commissie met minister Lub.bers (Economische Zaken). Een in juni in de Kamer ingediende doch destijds aangehouden motie-Van Zeil (KVP) zal morgen opnieuw aan de orde komen. In de motie spreekt de Kamer zich uit tegen de voorgenomen Nehem-verplaatsing. Verwacht wordt dat deze motie door een Kamermeerderheid zal worden aangenomen. zich in de Verenigde Staten hebben geves tigd. een ita- te ini- tot ng. die in het ge est en tre- >by- liek een lan- >ch- j de i de aan ’1de >nd- zijn De situatie is voor president Assad ech ter penibel geworden: na de terreuractie van zondag werd er „ontevredenheid” in Syrië gemeld, zonder dat duidelijk is of die zich tegen de president uit, of tegen de Palestijnen. Met het oog op de binnen landse situatie en de inter-Arabische ver houding, is het voor Assad van het groot ste belang de strijd nu snel te beslissen. spoord door de informatie van Kissinger, nog enkele slagen om de arm Ook volgens Kissinger, zoals de republikeinse senator Robert Byrd verklaarde, zitten er nog risico’s aan de zaak rer- ige- in die •na- ing on- che het /an •ge- het len ian len eds ler- ied >lei- irid gen Sol- nd), bie- >kte Ige- )ge- om teel ’ien aar het De ide- and tre- isch oor het 7er- igin riili- ver- iwe Volgens het partijblad van de Syrische Baath-beweging is de strijd niet gericht tegen de Palestijnen, maar tegen de lei ding van de bevrijdingsbeweging PLO en de guerrilla-organisatie Fatach. De toch al breekbare banden tussen PLO-leider Ara fat en het regime-Assad lijken hiermee definitief verbroken. Het marxisme zou weliswaar in de Sovjet-Unie blijven, maar het zou her vormd worden, aldus Amalrik. Hij zei ook dat als hij de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken was, hij zich voor de geest zou houden dat de Russen „ontzag hebben voor kracht”. „Als je serieus met Rusland wil praten moet je het vanuit een sterke positie doen”, aldus de historicus. De gijzelingsactie van zondag heeft Assad een goede aanleiding gegeven om hard toe te slaan: al lang verkondigt hij De tweede lachende buitenstaander is Jordanië: ook koning Hoessein streeft verzwakking van de PLO na, en zijn bond genootschap met Syrië maakt het moge lijk in samenwerking met Syrië de PLO aan te pakken. Officieel zwijgt Jordanië in alle talen evenals Israel trouwens maar er zijn berichten (die in Israel zeer waarschijnlijk worden geacht) dat koning Hoessein de gebeurtenissen van de afgelopen dagen heeft aangegrepen om ook in zijn land de controle op activiteiten van Palestijnen te verscherpen. De commissie had vrijdag met 8 tegen 6 aanbevolen de transactie te schrappen. Kissinger voerde gisteren aan, dat een dergelijke handelwijze de Amerikaans- Saoedische betrekkingen in gevaar zou kunnen brengen en zinspeelde op de mogelijkheid van „represailles” van Arafat op het verkeerde pad is: dé strijd tegen Israel, dat is de taak van de PLO, en niet de burgeroorlog in de Liba non. De gijzeling in het Semeramis Hotel heeft Assad zijn gelijk op een pre senteerblad gegeven: „Dit soort acties hadden tegen Israel moeten worden uitge voerd, ziet hoe het Palestijnse verzet is afgedwaald”. Het is niet tot ongeregeldheden geko men. Van Arabische kant werd benadrukt dat het vooral om het propagandistische effect ging, iets wat met een rustige demonstratie ten volle kon worden bereikt. Veel heftiger waren de solidari- teitsstakingen in de bezette gebieden. Kissinger ging niet zover, dat hij een nieuw Saoedisch olie-mbargo voorspel de, maar waarschuwde wel voor een aan tal andere tegenmaatregelen die Saoedi- Arabië zou kunnen nemen. Het blank bewind heeft echter nog geen „veto” uitgesproken over het voorstel van de vijf Afrikaanse staatshoofden een conferentie buiten Rhodesië te beleggen, waar de overgangsre gering en een grondwettelijke basis voor Rhodesiës nieuwe toe komst kan worden geregeld. Smith heeft de Engelse premier Callaghan gevfaagd zo spoedig mogelijk de conferentie te begin nen. Hij rekent er blijkbaar op nog voldoende invloed te kun nen uitoefenen om bepaalde ver langens van zijn regering bij voorbeeld in blanke handen hou den van de hoogste regerings post en de defensie en politie trijfël Voor de Algemene Vergade ring van de Verenigde Naties zei de Westduitse minister van Bui tenlandse Zaken Genscher gis termiddag dal de landen van zuidelijk Afrika moeten worden geregeerd door een „meerder heidsbewind” Maai aldus Gen scher, die een beroep op de Zuid afrikaanse regering deed om van de apartheidspolitiek af te stappen, de rechten van de blan ke minderheid moeten worden gewaarborgd De Bondsrepu bliek heeft enorme economiscne belangen in Zuid-Afrika Het grootste gedeelte van de blanke bevolking in Namibië (Zuidwest- Afrika) bestaat uit afstammelin gen van de Duitse kolonisten uit het begin van deze eeuw. Amalrik, die in Nederland woont sinds hij half juli uit de Sovjet-Unie in het Westen aankwam, zei dat de kans op een militaire machtsoverneming in Rusland verscheidene keren aanwezig is geweest toen maarschalk Zjoekov minister van defensie was. DEN HAAG (ANP) Een meerderheid uit de Tweede-Kamercommissie voor Economische Zaken is tegen verplaatsing van de Nederlandse Herstructurerings- maatschappij (Nehem) van Den Bosch naar Den Haag. Palestijnse guerrilla’s houden een gewonde kameraad vast achter op een kleine vrachtauto. De Palestijn was neergeschoten door een falangistische sluipschutter bij de enige oversteekplaats tussen het christelijke en moslem-gedeelte in Beiroet. In vrijwel alle grote steden kwam het tot rellen: de staking was algemeen, er wer den barricades opgeworpen, stenen gegooid, banden in brand gestoken, het bekende beeld. Met als bijzonderheid dat ook de stad Gaza gisteren meedeed, voor het eerst sinds lange tijd. De staking in de bezette gebieden was weliswaar als soli dariteitsactie tegen Koenig opgezet, maar ging veel verder: er werd ook gedemon streerd tegen het provocatieve optreden van het extremistische „Goesj Emoe- niem” gedurende de laatste dagen in Hebron, tegen de bezetting in het alge meen, tegen Syrië en tegen Jordanië. Aldus Koos Vorrink, „de predikant der heidenen”, in 1916. U kunt het eventueel gebruiken als handleiding bij de komende verkiezingen, of als graadmeter van het leiderschap „in het veld” (zoals dat tegen woordig in de sociologie heet) van als leiders bekend staande lieden als Johan Cruijff en Franz Beckenbauer, en warem pel: het klopt dan wei als je Vornnks blauwdruk er naast iegt! Mocht u dus nog iets uit eigen ervaring over Vorrinks aan looptijd in de Nederlandse socialistische en politieke geschiedenis weten („kleine, schijnbaar onbelangrijke details kunnen voor de biografie belangrijk zijn”), schrijft u de heer Wiedijk dan even of belt u hem even op: 02220-4001. SAARBURG (DPA) Een wilde raaf heeft bij Saarburg in Lotharingen voor een ongewoon harde fietstraining gezorgd Zes jonge wielrenners werden plotseling dooi een grote rauf van achte ren aangevallen De vogel hakte met zijn snavel op de hooiden van de fietsers. Pogingen om de raaf met tïetspo<npjes weg ce jagen mis lukten Na zes kilometei achtervolging konden de wielrenners bescnei ming vin den in een boerderij De eigenaar schoot het agressieve diei met een jachtgeweer dood. worden voortgezet in Mapoeto, de hoofdstad van Mozambique. In dat land bevinden zich ook de meeste verzetsstrijders: zij zou den volgens Moegabe moeten worden geleid dooi een opperbe vel waarin ook de Nkomo- stroming is vertegenwoordigd. Over het verloop van de eerste besprekingen tussen beide natio nalisten, die dinsdag in de Zam- biaanse hoofdstad 1. oesaka wei den gehouden, is verder niets bekendgemaakt. Smith heeft inmiddels Rowland naar Salis bury uitgenodigd. WASHINGTON (UPI) De Ameri kaanse Senaatscommissie voor buiten landse betrekkingen is gisteren, door een pleidooi van minister Kissinger, terugge komen op een poging om de verkoop van 650 „Maverick” geleide wapens aan Saoedi-Arabië tegen te houden. De Maverick is een raket die door vliegtui gen wordt gelanceerd tegen gronddoelen. Amalrik wees erop dat de huidige Rus sische minister van defensie een burger is „omdat de partij het leger vreest”. „Een tweede factor is dat het leger een nieuwe politieke rol speelt. Een onderzeeboot- commandant heeft dissidenten om zich verzameld en een program gegeven”, aldus de historicus. Vorrinks godsdienstleraar, ds. Paré, vond hem een onverschillige, lastige en eigenwijze jongen, en ook zijn geschiede nisleraar Fick had kennelijk last van Vor- rink’s eigenwijsheid, want toen deze het een keer (weer) niet met hem eens was, zei hij: „Vorrink, Vorrink, jij zou je grootva der nog willen leren poepen!” Ook de directeur van de Rijkskweekschool, Van der Ley, stuitte op Vorrinks zelfbewuste eigenwijsheid, toen hij Frederik van Eedens roman „Van de koele meren des doods” mestvaalt-literatuur noemde omdat er een brief aan een hoer in zou voorkomen. Tweedejaars Koos Vorrink zei toen, en terecht natuurlijk: „U heeft van literatuur geen verstand. Houdt u zich maar aan uw wiskunde”. Na de beëdiging van president Sarkis van Libanon leek het erop dat een vreed zame regeling tussen moslims en christe nen realiteit zou kunnen worden. PLO- leider Arafat kondigde een staakt-het- vuren af, dat gisteren echter moest wor den doorbroken. President Sarkis heeft opgeroepen tot een bestand, maar veel effect scheen dat gisteren niet te sorteren. De tank- en artiHerie-eenheden van Syriërs en christenen proberen nu de voorwaarde af te dwingen die centraal stond voordat aan „vredesbesprekingen” zou kunnen worden begonnen: terugtrek king van de Palestijnen uit de bergen rond Beiroet, vanwaaruit zij Zuidoost-Libanon en de wegen naar Damascus kunnen bestrijken. (Van onze redacteur in Jeruzalem) JERUZALEM. De staking in de Ara bische steden en dorpen in Israel is giste ren rustig verlopen. Gedurende twee uur legde het gemeentepersoneel in veertig Arabische dorpen en steden het werk neer, uit protest tegen het „Koenig- document”, een geheim rapport van de gouverneur van 'Galilea, Koenig, die drastische beperking van Arabische invloed in Galilea bepleit. Kissinger heeft gisteren aan president Ford en de democrati sche en republikeinse leiders in de Senaat verslag uitgebracht van zijn Afrikaanse diplomatie ke satan. President Ford toonde zich optimistisch ovei een rege ling van de kwestie-Rhodesië, maar hield, daartoe aange- PARIJS (UPI). De dissidente Russi sche historicus Andrei Amalrik heeft gis teren in Parijs gezegd dat het overlopen van twee piloten van de Russische lucht macht wijst op toenemende onrust in de Russische krijgsmacht. Ten overstaan van de Brits- Amerikaanse persvereniging in Parijs zei Amalrik dat als het leger de macht over neemt, de ideologie Russisch nationalisme zal zijn. Dissidenten in het Russische leger zijn volgens hem te vergelijken met Latijnsamerikaanse legercommandanten, die bij het overnemen van de macht demo cratisch georiënteerd blijken. De Syrische troepen laten tot nog toe Beiroet waar gisteren ook weer hevig werd gevochten rechts liggen. Het gaat er nu vooral om, de linkse Palestijnse bolwerken in het gebergte „onschadelijk” te maken. Volgens christelijke radiozen ders is de „beslissende strijd” nu begonnen. Volgens de Engelse premier Callaghan zou Rhodesië binnen vijf tot zes weken een overgangs regering kunnen hebben. „Wan neer die eenmaal een feit is”, zei Callaghan op het Labourcon- gres in Blackpool, „kan Smith niet meer terug”. De Engelse minister voor Afrikaanse aange legenheden Rowland is inmid dels in Botswana aangekomen waar hij met de presidenten van Rhodesiës buurstaten zal over leggen over de te volgen proce dure. In Botswana’s hoofdstad Gabarone verblijft eveneens Joshua Nkomo, leider van de binnenlandse vleugel van de ANC. De besprekingen met rivaal Robert Moegabe die de guerrillastrijders van het volks leger van Zimbabwe (Rhodesië) zegt te vertegenwoordigen, zou den op verzoek van Moegabe BONN (AFP) De dossiers van het Westduitse ministerie van Defensie betreffende de aankoop (met mogelijke omkoping) van Starfighter- gevechts vliegtuigen van Lockheed, waarvan gezegd is dat zij verloren waren, zouden door de voorzitter van de christen-democratische CSU, Franz Josef Strauss, zijn meegenomen toen hij van het ministerie van Defensie overstapte naar dat van Financiën in 1962.

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 3