Straatvoetbal in de vakantie Zie je wel, zwager.. FI Gemeente start voorlichtingsproject over tandzorg en voeding S ZEirtuEld X^brEEmEm JIbssbi In de Vishal OVER IJMUIDEN CESPOKEN ALTERNATIEF VOOR GESTAAKTE DRINKWATERFLUORIDERING Even rechtzetten Franse school leder voor zich Wilhelmina ft DEALER VAN SIMCA CHRYSLER MATRA SUNBEAM VOOR DE IJMOND Eerste gebouw mA!MWBllJ^iaURB.E...PRCASiQ!uf 4^^^^ - WOENSDAG 2 9 SEPTEMBER 19 7 6 IJMUIDEN - VELSEN 5 4 OCCASION KI CENTRUM SIMCA Met Bovag-Garantio certificaat 14 dagen proefrijden in uw occasionfavo- riet 1OOO m2 showroom met keus uit veie merken 'ISO door Jan van Baarsel „Zie je wel, zwager, ’t is meer zand!” Er is een tijd geweest dat bijna alle kinderen van Oud- IJmuiden dit nog vlugger kon den opzeggen dan het traditio nele „Zestienhonderd - Slag bij Nieuwpoort”. Ze leerden het al als kleuter. Het was een origi nele karakteristiek van een goed stuk Willemsplein, toen nog het hart van IJmuiden. Heeft u de slagzin nog nooit gehoord dan volgt hier de „vertaling”: Sin- jewel, Zwager, Tismeer- Sant. Vier vanouds bekende zaken pp het Willemsplein, die er fleur en kleur aan gaven. „Gebit degenereert” Eerst de kleintjes ■gj I AUTOBEDRIJVEN T f - 1® w (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggeefsters) ge- (tussen Paut Wijkstra-Greebe, gemeentelijk pro jectleidster tandzorg en voeding. i De ge- I i 5 Trieste herinnering de ramp van de sleepboot „Hercules" in 1919, waaraan onlangs een aflevering van de rubriek Van Gat tot Stad werd prijs. Velen kwamen naar het station van IJmuiden om de muzikanten bij hun terugkomst te begroeten. - Jvb). 5 F t I AyT! vergeet het fanfarekorps van D. dat hij in latere jaren huismeester van het Koning Willemshuis zou worden, op de hoek van de Kanaal straat en de Amstelstraat. Van Tismeer is bekend dat hij een keer heel het kleine IJmuiden op stelten heeft gezet. Als ijverig foto graaf wist hij alles wat er in de plaats en de directe omgeving ge beurde. Hij vertelde een keer in een speelse bui dat hij met zijn camera naar Wijk aan Zee moest omdat er een meer dan reusachtige walvis was aangespoeld. Als een lopend vuurtje verspreidde het nieuws zich door IJ muiden. Velen gingen erheen, te voet. Toen Tismeer al die plaatsgenoten naar Wijk aan Zee zag trekken be sloot hij er voor alle zekerheid toch ook zelf maar eens een kijkje te gaan nemen. Hij werd daardoor het slacht offer van z’n eigen mop. „In de muziektent op het Willems- plein gaf de harmonie Concordia onder leiding van Sam Vlessing con certen”, aldus de heer J. T. v.d. Zwan te toen Wilhelmina Klut, dat er heel wat concerten heeft gegeven. Ik zelf was daar ook bij; zodoende weet ik daarvan.” Mevr. E. Smit-Gouda te Santpoort: „In uw stuk over het vergaan van de sleepboot „Hercules” schreef u over de Franse school in de Kerkstraat. Uit mijn jeugd (ik ben geboren in 1902) herinner ik me echter dat de Franse school aan de Breesaapstraat stond, tegenover Thalia. Het leerpro gramma vermeldde voor de vierde klas Frans, de vijfde klas Engels en de zesde klas Duits. De school werd geleid door meneer Van der Hoeven, een man met een baard. Later werd er nog een andere school in hetzelfde gebouw gevestigd onder leiding van meneer Ten Napel: de leerlingen van de Franse school gebruikten de in gang tegenover Thalia, d ie van de andere school de ingang verderop. Na Van der Hoeven is meneer Hellinga gekomen. De dag waarop de „Hercu les” verging kan ik me goed herinne ren. Het stormde niet alleen vreselijk, er was ook een felle regen. Ik was in die tijd op een dansclub onder leiding Mstad dat er komen goede (We hebben op het Willemsplein zo dikwijls naar concerten van Wilhemi- na geluisterd dat van „vergeten” echt geen sprake is. Er is echter zoveel over het oude IJmuiden te vertellen dat we dit korps nog een poosje op de (lange) wachtlijstmoesten houden. Vandaag alvast wat bijzonderheden die we in de loop der jaren hebben verzameld: De christelijke muziek vereniging Wilhelmina dankte haar ontstaan aan de jaarlijkse boottoch ten die door de vereniging Patrimoni um werden gehouden. De deelnemers bleken behoefte aan toepasselijke muziek te hebben. Daarom werd het initiatief genomen tot de oprichting (op 29 augustus 1913) van Wilhelmi na, onder leiding van D. Klut. Er waren maar weinig leden die echt konden spelen; bovendien leverde de mobilisatie veel hinder op. In 1919 kon het korps echter voor het eerst aan een concours deelnemen, in Rot terdam.Het won meteen de eerste van Smit in de „Willem Barendz”. Die dag gingen we echter niet naar de dansclub maar naar het strand. Het was er ontzettend. Ik zal nooit vergeten hoe hard het regende. Ik had een donkerrode hoed op, die niet kleurvast bleek te zijn; op de duur liepen erheel wat donderrede strepen langs mijn gezicht”. (De Franse school was inderdaad oorspronkelijk in het gebouw aan de Breesaapstraat gevestigd, in de tijd van het vergaan van de „Hercules” echter in de Kerk straat. - JvB). kleintjes! ook de moeders van nul tot vierjarige kinderen zullen via bijvoor beeld de consultatiebureau’s voorlich tingsfolders krijgen en zelfs al bij de aangifte van geboortes op het stadshuis. Paut Wijkstra heeft tijdens haar voor bereidingen van dit project bezoekjes gebracht in ondermeer Den Haag, Breda en Nijmegen, waar soortgelijke projec ten gaande zijn. Zij heeft een keuze gemaakt uit materialen. Op de kleuter scholen zullen nu posters verschijnen, de kinderen krijgen kleurkaarten (met ad viezen voor de ouders achterop) en de mondhygiëniste van de Stichting Jeugd land verzorging zal elk jaar op alle scho len een poets-instructiedag houden. Zo zal op allerlei manieren aan de kinderen - en ouders - duidelijk worden gemaakt dat ze zelf én £>p welke manier invloed kunnen uitoefenen op de kwaliteit van hun gebit. De heer J. T. v.d. Zwan te IJmui den: „In de rubriek Van Gat tot Stad stond onlangs dat het eerste bouw van het Leger des Heils gelegen was in de Prins Hendrikstraat. Daarvoor was in hetzelfde gebouw al gevestigd de machinefabriek Hera, daarna de kuiperij van J. Geijteman en toen is het pas overgegaan aan het Leger des Heils”. (De Hera werd gesticht in 1900. Het bedrijf had tot 1913 een bescheiden omvang. Toen de nieuwe fabriek aan de Zuidzijde was gebouwd groeide het aantal werknemers spoedig tot enige honderden, omdat de Hera niet langer alleen reparatiewerkplaats was, maar ook stoommachines v oor de visserij en zelfs voor koopvaar dijschepen ging bouwen. Het gebouw werd door het Leger des Heils in gebruik genomen op 1 april 1923, toen de afdeling IJmuiden werd op gericht, met als „openingsofflcieren” de dames Plaket en Van der Pol.- JvB). (Van een medewerker) IJMUIDEN. Aan de dinsdagmarkt werd aangevoerd: 236 kg. tong; 2 kisten tarbot en griet; 45 kisten kabeljauw; 1541 kisten kool vis; 120 kisten schelvis; 34 kisten wijting; 48 kisten schol; 34 kisten schar; 132 kisten makreel en 34 kisten diversen. Prijzen in guldens- per l kg: grote tong 13,28; grootmiddel tong 12,94-12,79; kleinmiddel tong 11,80-11,43; tong een 12,48-12,06. tong -twee 11,44-10,82; tarbot 12.98. Per 40 kg.: witte kool vis 92; hammen met kop 154-122; horsmakreel 32-30; ro de poon 66-52; poontjes 23-17; bot 31, krab 36; tarbot 240-193; griet 124-108; kabeljauw een 109; kabeljauw twee 120; kabeljauw drie 188-86; kabeljauw vier 90-84. kabeljauw vijf 76-60; koolvis een en twee 70-50; koolvis drie 68-53; kool vis vier 45-27; schelvis een 88; schelvis twee 76-72; schelvis drie 44-35; schelvis vier 51-40; schol twee 114; schol drie 80- 67; schol vier 78-61, wijting drie 84-33; makreel een 54; makreel twee 35-22; schar 76-53. De besommingen waren: KW 123 70.500,-. UK 25 1.140,-; UK 135 en UK 145 ƒ2.830,-; UK 234 1.600,-; VD 20 1.880,-; YE 25 ƒ2.450.-; IJM 25 f570,-; IJM 27 ƒ2.260,-. Verwacht voor de donderdagmarkt de IJM 57 en voor de vrijdagmarkt de VL 105. Beide schepen komen van de noor delijke noordzee, en meldden hedenmor gen met ongeveer 1500 bakken vis, voor het grootste deel wederom kleine kool vis, present te zijn voor genoemde marktdagen. De VL 105 was nog vissen de. VELSEN. Opnieuw gaat de meente Velsen de strijd aanbinden tegen voortschrijdende tandbederf. Nadat door een gemeenteraadsbesluit in de winter ’73-’74 de f'luodering van het drinkwater werd gestopt, is meteen een commissie ingesteld die onder voorzitterschap van wethouder Th. C. Witte heeft onderzocht op welke andere wijze zorg kon worden gedragen voor de gebitten van de Vel- sense burgers. Besloten werd dat er een gedegen voorlichting moest komen over juiste tandverzorging en goede voedingsge woonten. Om deze voorlichting die in de loop van de komende jaren zal wor den gegeven aan aanstaande moeders tot en met achttienjarigen te organiseren en te realiseren, werd een projectieleid- ster tandzorg en voeding aangesteld! mevrouw Paut Wijkstra-Greebe. IJmuiden, „maar u bestaande Chr. onder leiding De slagzin moet bedacht zijn door een vishandelaar die in de Prins Hen drikstraat woonde en elke avond, na de drukte van de lange dag, even een ommetje maakte waarbij hij steevast het café van Heijsteeg aandeed, in de Amstelstraat. Ontmoette hij bekenden - en velen kenden velen in het Oude IJmuiden - dan liep het in het kleeine café wel eens uit de hand en wandelde hij met zwaaiende bewe gingen over het Willemsplein naar huis terug. Het moet echt gebeurd zijn dat hij een keer, naar de winkel puien kijkend, de opschriften begon te declameren: „Sinjewel - Zwager - Tismeer - Sant.” Wat uit zijn niet alcoholvrije mond klonk als: „Zie je wel, zwager, ’t is meer zand.” Hij vond het zelf zo lollig klinken dat het zijn dagelijkse declamatie op het Willemsplein werd na zijn bezoek aan de tapkast van Heijsteeg. En zoals gewoonten in een dorp nu een maal heel grillig kunnen ontstaan, werd het een vaste gewoonte voor de IJmuider schooljeugd om bij het noe men van de naam Willemsplein er meteen aan toe te voegen: „Zie je wel, zwager, ’t is meer zand." De oudste zaak op het Willemsplein, trouwens van geheel IJmuiden, was die van Zwager. In 1874, twee jaar voor IJmuiden officieel ten doop werd gehouden, had N.J. Zwager een bouwkeet gezet op de plaats die later Willemsplein zou heten. Hij was aan nemer, maar was al gauw ook leve rancier van allerlei materialen ge worden. Dat laatste name sterk toe toen de keet er eenmaal stond. De zoon van Zwager, C.A.., wilde machi nist worden en haalde vlot zijn diplo- Een lezer te IJmuiden: „Ik geef de mevrouw die het in uw rubriek had over het „schone IJmuiden” van vroeger groot gelijk. Al kwam je in de kleinste straatjes, zoals de Anna- straat of de Adrianastraat, dan waren deze verschrikkelijk schoon. dat kwam ook doordat de vrouwen niet alleen voor zichzelf maar tevens voor de hele buurt hun gebied schoon hielden. Het is nu even anders. Kijk maar eens in sommige flats. Het is tegenwoordig meest „ieder voor zich en God voor ons allen”. Reacties op deze rubriek: schrifte lijk aan het bureau van dit blad onder vermelding Van Gat tot Stad, telefonisch 023-378601. De vraag naar de noodzaak van dit project is overbodig. Dr. D. Huyser van Reenen, directeur GGD: „Het gebit is al zo gedegenereerd dat het wel voorkomt dat kinderen na het melkgebit geen blijvend gebit meer krijgen. Als je ziet wat mensen eten, hoe ze het eten. Echt kouwen, echt je kiezen en tan den gebruiken, dat gebeurt bijna niet meer sinds we met vork en mes eten. Alles wordt eerst aan stukjes gesneden. En dan wat er gegeten wordt, gesnoept wordt. Iets lekker vinden is aan te wennen. Kinderen vinden chocola lekker omdat ze altijd verteld is dat het lekker is, omdat ze het altijd hebben gegeten. Maar op dezelfde manier kunnen ze een stuk worst, kaas of fruit met net zoveel plezier eten.” „Het is toch afschuwelijk”, zo vult Paut Wijkstra aan, „dat wanneer je donderdags over de markt loopt je zo veel mensen en ook kleine kinderen in de wagen patat ziet eten. Als je er eens op gaat letten, word je er ziek van.” gewijd. De heer D. Lammers te IJ muiden stelde ons deze zeldzame foto beschikbaar van de „Hercules”, 19 Dijk, Platanenstraat 23, De maakt toen de sleepboot in takels hangend werd binnengebracht. „Hercules” werd naar het Forteiland gesleept en daar leeggepompt. VELSEN. In de week van 18 tot en met 22 oktober heeft het herfstvoetbal- toernooi voor straatelftallen weer plaats. Deelnemende spelers mogen niet ouder dan veertien jaar zijn en kunnen zich nog opgeven. Tevens zijn er nog scheids rechters nodig die zich kunnen aanmel den bij de Dienst Sport en Recreatie (02550-19034)- Inschrijfformulieren die tot uiterlijk 3 oktober kunnen worden ingeleverd zijn verkrijgbaar bij: J. Meij er. Burg. Weertsplantsoen, Santpoort - Noord: A. Kwak, Zinneveltlaan 11, Sant- poort-Zuid; K. Sneekes; P. C. Hooftlaan 1, Driehuis; J. Smit, J. P. Coenstraat 57, IJmuiden-Centrum (tussen 18 en uur)J. van IJmuiden-Oost. Zandkuil 1, De bij de vorige aflevering van Van Gat tot stad af gedrukte foto’s hebben te vroeg een plaats in de krant gekregen. De grote foto toonde een huldiging van redeers ma de ramp van de „Shonga” - een onder werp dat pas later aan de orde zal komen; het onderschrift sloeg op de foto die er wel had moeten staan. De kleine foto (ondersteboven afgedrukt) had betrekking op de vletterlieden van een nieuwe generatie over wie binnenkort in ons blad meer. De genoemde commissie, die bestond uit vertegenwoordigers van de GGD, de tandartsen, de stichting Jeugdtandver- zorging Groot-Kennemerland onderwijs inspectie, gemeenteraad, de kruisvereni gingen, huisartsen en ziekenfondsen, heeft een ontwerp gemaakt voor dit project. De drie volgende doelen staan centraal: verandering van voedings- en snoepgewoonten, verbetering van de mondhygiëne en bevordering van het individueel gebruik van fluoride. De ac tie zal zich beperken tot de jeugd, omdat deze als de meest bedreigde groep wordt gezien. Voor de start is gekozen voor de Hoewel de tandverzorging en voe- dingskeuze in dit voorlichtingsproject centraal zal blijven staan, zal in de toekomst de al zeven jaar bestaande voorlichting aan jongeren over bij voorbeeld druggebruik, roken, drankge bruik en de sexuele voorlichting hier worden aantoegevoegd. Nu loopt dit via de schoolartsendienst, maar wanneer in de toekomst de jeugd van twaalf tot achttien jaar aan de beurt is, wil men komen tot een combinatie van al deze toch zo belangrijke zaken. In mei van dit jaar is Paut Wijkstra met haar voorbereidingen begonnen en dit schooljaar wordt met het project een eerste start gemaakt waarbij voorlopig de vier- en vijfjarige kinderen centraal staan. Hiervoor zullen alle kleuterscho len worden bezocht en zullen de leid sters door Paut Wijkstra over de te geven voorlichting worden geïnstrueerd. Want de essentie van dit project is dat Paut Wijkstra niet zelf rechtstreeks de kinderen benadert, maar dat dit gebeurt door degenen die bij opvoeding, genees kundig onderzoek en onderwijs van de kinderen zijn betrokken: dus kleuter leidsters (en straks onderwijzers), artsen, tandartsen, wijkverpleegkundigen en ui teraard de ouders. Het wordt primair van belang geacht dat de ouders veelal door middel van ouderavonden en lezingen op de hoogte worden gebracht en ook worden voorgelicht over deze materie. ma, maar werd in 1884 voor dit beroep afgekeurd. Na rijp beraad nam vader Zwager een radicaal be sluit: hij sloopte de voorkamer van de woning die hij aan het latere Willemsplein had, maakte er een win kel en gaf deze aan zijn zoon in beheer. Het werd een goed lopende zaak; wie in het jonge IJmuiden gereedschappen en andere attributen nodig had vroeg er bij Zwager nooit tevergeefs om. Nummer twee van het in de slag zin bedoelde viertal werd de drogist H. Sant. Op 22 november 1894 opende hij een zaak aan het Willemsplein no. 13. „Het Willemsplein was toen nog nauwelijks bestraat”, vertelde hij me eens. „Van de drogisterij uit keek je vrijuit in de richting van de sluizen en aan de andere kant naar de dui nen. Ik kon zo de oude visafslag van Kuijper zien staan”. IJmuiden had toen ongeveer vierduizend inwoners. Sant heeft in dat IJmuiden pioniers werk verricht in de tijd toen het dorp nog geen dokter in zijn midden had. De bevolking riep hem voor alle mogelijke en onmogelijke ziekten en ongelukjes te hulp. Er kwamen ook vele buitenlandse vissers naar de dro gisterij wanneer ze op zee of in de haven een of andere lichamelijke averij hadden opgelopen. In 1896 opende Jacob Sinjewel zijn drukkerij. Hij was geboren in IJmui- dens geboortejaar, in Den Helder. Twee jaar later kwam het gezin Sin jewel naar IJmuiden. De moeder be gon een kruidenierswinkel in de late re Prins Henderikstraat. Jacob voelde al op jonge leeftijd veel voor het drukkersvak en ging zich in Amster dam hierin bekwamen. Hij kreeg er een gedegen opleiding en deed veel praktische ervaring op. In 1896 open de hij te IJmuiden een eenvoudig drukkerijtje dat al spoedig tot een flink bedrijf zou uitgroeien. Sinjewel werd ook een der grondleggers van de IJmuider Courant die op het Wil lemsplein werd geschreven, gezet en gedrukt, tot de grote wereldcrisis'het voortbestaan in de oude vorm onmo gelijk maakte en de uitgave, nu als dagblad, werd overgenomen door Haarlems Dagblad. De ’t is meer” van de slagzin was Leo P. Tismeer. die zich met „Photo- graphe Ymuiden” betitelde. Als men oude albums van IJmuidense families bekijkt vindt men zijn naam op vele foto’s vermeld. Hij was een zeer ac tief man in het plaatselijke vereni gingsleven, dat er ook toe zou leiden IJMUIDEN. - Ten behoeve van de Goede Herderkerk in IJmuiden-Oost wordt komend weekeinde in en om het Hervormd Jeugdgebouw aan de Rem- brandtlaan een bazar en rommelmarkt gehouden. Vrijdag 1 oktober is de bazar van 19.00 tot 22.30 geopend en zaterdag van 14.00 tot 22.30 uur. De rommelmarkt is steeds de hele dag open. De evene menten binnen het jeugdgebouw zijn: rad van avontuur, schieten, ballen gooi en enzovoorts. In de hal van het jeugd gebouw is een bloemenboetiek terwijl in de foyer boeken worden verkocht. Bui ten is een poffertjeskraam. L. van de Luigt, IJmuiden-Zeewijk; Dienst Sport en Recreatie. Heidestraat 47, IJ muiden. l HKIMrn 1 jan de win<jStraat 2 - Beverwijk - Tel. 02510-39118 Betelgeuzestraat 6 - IJmuiden - Tel. 02550-17250

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 5