RECREATIESCHAP ZEGT TOE: Van Doorn niet fout in oorlog Jubilarissen bij Hoogovens Groeiende populariteit voor huisdier stijgt: EXTRA AANDACHT VAN DIERENBESCHERMING Vereenvoudiging voorsorteren op Haven Iedere week sportinstuif dingle Oude Rijksweg •i Oesters: zee-vers banket! MVB/Citizen wereldberoemde machines tegen de scherpste prijzen Nieuw clubrecord voor HAIJE GEMSER IN Burgerlijke Stand Kwispeldoor Jan van Deudekom GALERIE BOUMA de bokkedoorns n het Wethouder van Gelukpark ZEEWEG 53 - OVERVEEN WOENSDAG 2 9 SEPTEMBER 19 7 6 IJMOND 6 kantoorcentrum VELSEN pRisMA-deaier: Horlogerie TEN BOOM prijs 870," prijs885,- inkl. 18% btw PRISMA-dealer juwelier aronson Grote Houtstraat 49, Haarlem HTS-plan l i'i: 9111 ÉIS J 1 'i: ”11 /7 f295,- m I Tel. 023-263600 (ADVERTENTIE) Toekomst Alkmaardermeer wordt ook met watersporters besproken (Van onze parlementaire redactie) RESTAURANT Statenlid (Van onze sportredactie) (Van een onzer verslaggevers) (ADVERTENTIES) 1 1 s A i 1 I I 1 1 I I A. C. J .G. VELSEN. De Velser Sportstichting organiseert in samenwerking met de ge meentelijke dienst voor Sport en Recre atie wederom een wekelijkse sportinstuif in sporthal Zeewijk aan de Planetenweg in IJmuiden. (Van onze sportredactie) Barteljorisstraat 19, Haarlem De honden in het Kerbert-asiel verzekerd van een goed stuk zorg en..nazorg. Woensdag aangekomen: Imme Olden- dorff, van Antwerpen; Windhund, Rot terdam; Ocean Triton, Toledo; Thuntank 1. Emden; Grindal, Kolding. 1 i 1 i i GEBOREN: E. A. Ohm-Vosse, d„ De Tiemanlaan 16, IJmuiden. Breestraat 52, Beverwijk 02510-27741 IJMOND. Maandag 4 oktober zal weer geheel in het teken staan van „het dier”. Werelddierendag, hetgeen voor een •nkl. 16% btw VELSEN. Onze plaatsgenoot Haije Gemser stelt zijn aquarellen en tekenin gen van 5 t.e.m. 27 oktober ten toon in de Amsterdamse Galerie Bouma, Hud- denstraat 3. De expositie wordt dinsdag avond 5 oktober om 20.30 uur geopend. Deze galerie is op zon- en maandagen gesloten. IJMOND - Bij Hoogovens zullen in de maand oktober vier personeelsleden hun 40-jarig jubileum vieren. Het zijn de heer C.H. Blei, werkzaam bij de afdeling nieuwbouw en de heer A.J. Jansen, ma nagement ontwikkeling, beiden woon achtig in Beverwijk, de heer J.H. Nu- man, werkzaam bij de afdeling wegver voer, uit Wijk aan Zee en de heer N.J. Steijn, havens, uit Heemskerk. DEN HAAG. Minister Van Doorn (CRM) heeft zich in de Tweede Wereld oorlog gedragen als een goed Nederlan der. De procureur-fiscaal bij het Bijzon der Gerechtshof in Den Haag is na een onderzoek van zijn activiteiten in de Tweede Wereldoorlog tot de conclusie gekomen dat Van Doorn geen enkel verwijt valt te maken. Minister-presi dent Den Uyl antwoordt dit op schrifte lijke vragen van het Tweede-Kamerlid Honig van den Bossche (Boerenpartij). model 124 DP II Programmeerbare elektronische rekenmachine met telstrook en uitleesvenster. massa dierenvrienden betekent dat de poes een extra vissenkop en de blaffen de viervoeter een vette kluif krykt. Aan de bedoeling van de „dag van het dier” ligt echter nog een andere gedachte ten grondslag. De bescherming van het dier en wel speciaal van het dier dat in nood verkeert of in zijn bestaan wordt be dreigd. Een taak waar.an de Nederiand- sche Vereniging tot Bescherming van Dieren zich terdege van bewust is. Naast de traditionele activiteiten zoals inspec tie en controle, wordt er regelmatig stevig aan de bel getrokken in het kader van de bestrijding van stierengevechten en zeehondenmoord. Andere vragen. „Wat gaan we doen aan de kwaliteit van het water? Het Alkmaardermeer staat in het rijtje van het vuilste water om in te zwemmen volgens de HV-rubriek Koning Klant. Welke rustgevende en kalmerende wer king gaat er van een waterskibaan uit? Waar zijn de fietspaden?” Duidelijk werd, dat de belangen van de recreatie en de belangen van natuur, landschap en landbouw nog nader op elkaar afgestemd dienen te worden. De balans kan pas na 1 november opge maakt worden. Tot die datum kan op het voorontwerp worden gereageerd. Al le reakties zullen zorgvuldig worden be studeerd. Aldus de heer De Nijs in zijn slotwoord, de grote belangstelling had hem duidelijk gemaakt, dat de zaak leeft. Met ingang van donderdag 30 sep tember opent de IJmuider Courant een nieuwe wekelijkse rubriek. Onder het kopje „KWISPEL-door” wordt een hond (of een poes) beschreven die in het Kerbert-asiel op een nieuwe eigenaar zit te wachten. De verslag gever vertelt zijn bevindingen die hij tijdens een korte wandeling met het dier heeft. Het is namelijk een he dendaags verschijnsel dat veel men sen bij het aanschaffen van een hond de voorkeur geven aan een bepaald ras. Dat is in wezen een stuk discri minatie voor de viervoeters die met iets minder duidelijke raskenmerken toch voldoen aan de spreekwoordelij ke hondentrouw. Het Kerbert-asiel is gevestigd aan de Heerenduinweg 8 (achter het zwembad). De openingstij den zijn dagelijks van 9-12 en van 3 tot 6 uur. Zaterdags van 9 tot 1 uur en woensdag is het asiel gesloten voor het publiek. Dat laatste geldt natuurlijk ook voor zon- en feestda gen. Voor informaties is het Kerbert- asiel bereikbaar onder het telefoon nummer 02550-15744. vastliggende kettinghond, als trekhond of te gebruiken voor vivisectie-doelein- den. De nieuwe eigenaar is verplicht zorg te dragen voor goede geneeskundige behandeling als dat nodig mocht zijn. De regels die bij het Kerbert-asiel worden gehanteerd laten geen ruimte voor enige twijfel ten aanzien van het welzijn van het dier. OVERLEDEN: H. L. Kamink, 82 j„ echtgenoot van N. van Rooijen. Lod. van Deyssellaan 254, Driehuis. Waardering voor het plan kwam er bij monde van mevr. J. Stevens-Melein van de Stichting Scouting Centrum De Stierop. Zij stelde tot haar genoegen Dinsdag aangekomen: Maycrest. Swansea; Regine, Tilburry, Nordtramp, Barcelona; Carcia, Noordzee; Brunby, Noordzee; Saturne, Dundee; Queensford, Rochester; Mount Whitny, Noordzee; Stainless Anne, Sheerness; Ektor, Leningrad; IJmuiden; Camilla M, Hamburg, IJmuiden; Erina, Mantyluoto; Ashurst, Duinkerken; Edward Mac Do nald, Noordzee; Tor Scandinavia, Go thenburg; Ixia, Bremerhaven; Kenrix, Whitby, IJmuiden; Jemrix, Poole, IJmui den; St. Andrews, Goole; Wernerseeler- binder. Duinkerken; Azolla, Terschel ling; Tor Scandinavia, Noordzee. Woensdag vertrokken: Ronnes, naar New Port, IJmuiden; Ashurst, Stettin; Kentshore, Cont. Plat, IJmuiden. In zijn vragen verwees het Tweede- Kamerlid naar publikaties in het week blad Accent van half augustus. Daar in werd gesteld dat Van Doorn van mei 1941 tot juli 1942 als vennoot van een handelsonderneming vrijwillig zaken heeft gedaan met de Duitse Wehrmacht. In 1942 zou hij de zgn. „Loyaliteitsver klaring”, waarbij hij beloofde niets te gen de bezetter te ondernemen, hebben ondertekend. Premier Den Uyl zegt in zijn antwoord dat deze gegevens hem bij de samenstelling van het huidige kabinet bekend waren. Ir. G. J. Klerx, commissie die begon met te ZAANDAM „Ik geloof, dat wij het recreatieschap in overweging moeten geven met alle betrokkenen, de gemeente Akersloot, het bestuur van de Westwouder polder en de watersporters, om de tafel te gaan zitten. Er kan dan een plan uitkomen waar de watersport wel behoefte aan heeft en dat ook tegemoet komt aan de belangen van de boeren”. Dit verklaarde de heer J. Warmerdam, voorzitter van de werkgroep Alkmaardermeer van het Koninklijk Nederlands Watersportverbond, gisteravond in het Blaise Pascalcollege namens 10.000 georganiseerde watersportbeoefenaren op de tweede hoorzitting van het recreatieschap Alkmaarder- en Uitgeester- meer, waar het ontwerpbasisplan Alkmaardermeer werd besproken. Daar de heer Warmerdam ook be zwaar had gemaakt tegen het feit, dat de watersporters niet bij het vooroverleg waren betrokken merkte de heer H. J. de Nijs, burgemeester van Uitgeest in zijn antwoord op: .,De noodzaak dwong ons tot een plan op korte termijn. O. a. om bij het rijk de benodigde subsidies te krijgen. Ik betreur, dat er geen overleg met de watersporters heeft plaatsgevon den. Ik vind het reuze fijn dat u gaat reageren. Wij zullen u graag de moge lijkheid geven de zaken met u door te praten. Wij hopen met uw hulp tot een vervolmaking van dit basisplan te ko men.” per jaar. „Het recreatieschap is nog maar net op tijd maar waar zijn we over 10 jaar. Is er een plan op langere termijn?" De heer Klerx zei de 13,5 procent genoemd te hebben om de ernst van de situatie duidelijk te maken. „Op het Alkmaardermeer is de groei minder snel. Bij Noord-Holland moet ook het Ijsselmeer gerekend worden. De groei is het sterkst langs de rand van het Ijssel meer. Ook de grote schepen trekken naar de randmeren. Op het Alkmaarder meer zijn dit jaar minder grote schepen gesignaleerd dan vorig jaar”. Voorts zullen 24 medewerkers hun 25- jarig jubileum vieren. Dit zijn: D. den Vroeder, kwaliteitsafdeling; A. van Mar- kenstein, werktuigkundige dienst; C. Spreeuw, elektro- en instrumenttechni- sche dienst; H. Spijkerman, research- en bedrijfslaboratoria, allen uit IJmuiden- .P.A. Duin, algemene dienst; F.W.J. Roos, research- en bedrijfslaboratoria; G.H. Schelvis, produktieplanning; J.H. Schel vis, ovenbouwkundige dienst; J.H. van Tunen, blokvormengieterij, uit Beverwijk A. H. de Reus, havens uit Wijk aan Zee. C.G. Duinmaijer, ovenbouwkundige dienst te Uitgeest. L.G. Numan, railver- voer; J. Olivier, produktieplanning; C. de Ruyter, koudbandwalserij 1; B.W. Stok man, werktuigkundige dienst; A. Vis been, warmbandwalserij 1; J.A. Welbo- ren, werktuigkundige dienst, allen uit Heemskerk. A. de Jong, ovenbouwkundi ge dienst; G. Welp, ovenbouwkundige dienst, uit Castricum. P.J. Lute, kooksfa- briek 2; .1. Stuifbergen, transport, uit Bakkum. J.H. Wesseling, koudbandwal serij 2 uit Haarlem en J.A. van den Berg, hoogovens uit Assendelft. ONDERTROUWD: C. I. J. T. van Leeuwen en M. R. Klobe- danz. beiden IJmuiden; H. B. J. van Nieu wenhuizen, Haarlem en A. M. van Kaan, IJmuiden, t.a. Haarlem. Lange Herenvest 102 Brd; A. Post en A. E. Sehotvanger, beiden IJmuiden; Q. D.W. Bierma, Velser^ (Noord) en J. Feijnen, Huizen, NH; J. Verschoor en M. H. van der Linden, beiden IJmuiden; T. Zaagstra en M. van IJzerdoorn beiden IJmuiden; C. G. M. Opperveld en W. den Dikken, beiden Santpoort; J. J. M. Berkhout, Groote- broek en C. C. Oosrthijsen, IJmuiden. VELSEN. Op de Oude Rijksweg nabij het kruispunt met de Amsterdam- seweg worden momenteel werkzaamhe den uitgevoerd ten behoeve van het verkeer dat komend van de Rijksweg rechtsaf wil slaan. Dat de zorg voor het dier dat in het Kerbert-asiel onderdak krijgt verder reikt dan uitsluitend de tijdelijke gast vrijheid blijkt bijvoorbeeld uit de voor waarden waaraan men gehouden is als men zo’n asielgast krijgt toegewezen. Want hoewel er voor het bewuste dier j 50 wordt betaald, kan het bestuur te allen tijde eisen dat het wordt terugge geven indien zij daartoe termen aanwe zig acht. Zo is het de nieuwe eigenaar ook niet toegestaan zijn bij het Kerbert- asiel verworven huisdier te verhandelen. Als het dier wegloopt moet daarvan melding worden gedaan. En uiteraard is het verboden de hond te gebruiken als Veel van de aktiviteiten van de die renbescherming in Velsen en Omstreken zijn afgestemd op het Kerbert-asiel in IJmuiden. Tal van huisdieren die zwer vend worden aangetroffen, dan wel vrij willig worden afgestaan door de eige naars die er op uitgekeken zijn, worden daar opgevangen en liefdevol verzorgd. Het spreekt welhaast vanzelf dat bij die verzorging ook is inbegrepen het voortij dig doen beëindigen van levens van huisdieren. Voor een landelijk tijdschrift ■mige tijd geleden aanleiding daar eens een lekker sappig sensationeel verhaal over te produceren. De realiteit eist echter dat bepaalde ingrepen noodzake lijk zijn ten behoeve van huisdieren waarvan niet mag worden aangenomen dat er nog wel een tehuis voor is te vinden. Dat die „ingrepen” niet altijd zouden gebeuren op de meest verant woorde manier is juist een van de vele zaken waar de dierenbescherming be zwaar tegen maakt. Waartegen zij met al de haar ten dienste staande middelen tegen ten strijde trekt. In de week van 4 tot 9 oktober zal in het kader van de werelddierendag wor den gecollecteerd. Het is duidelijk dat indien het heilzame werk van de dieren bescherming zonder stagnatie moet doorgaan daarvoor geld nodig is. Nega tieve sensationele verhalen doen daar niets aan af. Zelfs els er een kern van waarheid in zou schuilen dan wordt daardoor de noodzakelijkheid van nog meer geld ten behoeve van nog meer dierenbescherming onderstreept. Ter plekke wordt een bushalte ver plaatst. De ruimte die daardoor vrijkomt zal worden doorgetrokken tot aan de Amsterdamseweg en ruimte creëren voor het rechtsafslaande verkeer. Hier door krijgt het verkeer komende van de Rijksweg iets meer ruimte om tijdig voor te sorteren. De lengte van de file die speciaal op de spitsuren ontstaat zal hier aanmerkelijk door kunnen worden verkort. voorzitter van de het basisplan opstelde, constateren, dat iedere medaille twee kanten heeft. Het HTS- plan voor de Westwouder polder is van uit het oogpunt van de watersporters wel aantrekkelijk maar niet geredeneerd vanuit het standpunt van de natuurbe schermers. Overigens was het plan voor het bestuur niet aanvaardbaar en te kostbaar, meer dan 10 miljoen gulden. Een analyse van de bedrijven heeft uitgewezen, dat er geen sprake is van een marginale situatie. Alle boeren zijn jong en zij willen hun bedrijf niet opgeven. U heeft een aantal suggesties gedaan waar we dankbaar voor zijn. Over het aantal jachthavens willen we graag van gedachte-wisselen, het is hele maal niet zo’n harde zaak. Het recreatie schap wil graag praten in het bijzonder omdat u zelf belanghebbende bent.” De heer Warmerdam betuigde zijn er kentelijkheid voor het standpunt van het recreatieschap. Kritiek was er ook van de zijde van de recreatievereniging Dijkerhemme. De heer C. Kabel zei onder meer „De eige naren van land zijn snipperverkavelaars, die zich in optrekjes ophouden. Zo al thans komt het op mij over”. De heer Klerx haastte zich vast te stellen, dat de heer Kabel het niet goed gelezen had. „U trekt zich dingen aan die niet voor u bedoeld zijn. Op Dijkerhemme moet niet meer komen dan er nu is”. Dinsdag vertrokken: Normand Carrier, IJmuiden, Cont. Plat; Carsten, IJmuiden, Oxetoesund; Elation, Londen; Export Patriot, Bremerhaven; Alca, Belfast: Lachs, Bremen; Viadimer, Hamburg; Bab T, Delfzijl; Mercur, Antwerpen; Teutonia, Kopenhagen; Vesta, Wisbech: Falkenberg, Brake; Ignation, Colchester: Flamengo, Bremen; British Tweed, Noordzee voor orders; Tor Scandinavia, Noordzee; Gaasterdijk, Hamburg. GEHUWD: L. Schermer M. E. Flentrop, Heemskerk; F. Kistenmaker-T. Standt, Haarlem; E. R. Jung-A. M. De Fauwe, IJmuiden; C. J. Bouwens-W.C. Buding, Den Helder; R. Nap- Scheringa, Velsen-Zuid; J. Goldschalk-C. G. de Fouw, Haarlem; R. Peters-M. Y. Hoek, Amsterdam; J. A. Krab-M. Ven del. IJmuiden. Het is het zevende jaar in successie dat de gemeentelijke instanties deze in stuif organiseren. Met ingang van zater dagmorgen 2 oktober (tot en met de laatste zaterdag in april) kunnen vol wassenen en kinderen vanaf 13 jaar in de sporthal terecht. Voor volwassenen zijn de tijden van 8.30 uur tot 10.00 uur en voor de jeugd van 10.00 tot 11.00 uur een van 11.00 uur tot 12.00 uur. In de hal is een sportleraar aanwezig om regelend op te treden en te zorgen dat iedereen sporten zoals badminton, volleybal, tafeltennis, basketbal, zaal handbal, microkorfbal en turnen kan beoefenen. Men kan zich tijdens de sportinstuif aanmelden. De kosten van de deelne mers zijn minimaal gehouden. Verdere inlichtingen zijn te verkrijgen bij de gemeentelijke dienst sport en recreatie of de leden van de Velser sportstichting. De heer Warmerdam had felle kritiek geuit met name ten aanzien van de aanleg van een landstrook bij het Noordhcllandsch kanaal, waarmee 5,5 miljoen gulden gemoeid zou zijn, en 1.7 miljoen gulden voor het fort Marken- Binnen („bunkerrecreatie”). „Liever heb ben wij dat er helemaal niets gebeurt dan dat de situatie verslechtert. Het Alkmaardermeer raakt vol. Er is een rapport van drie HTS'ers, dat in water- sportkringen grote bewondering heeft geoogst. Zij hebben het vraagstuk zeer gezond benaderd. Het wateroppervlak wordt met 15 procent uitgebreid, de oeverlengte met 47 procent. De agrariërs in de Westwouder polder zitten om we gen te springen. De boer hier heeft viermaal zo veel werk om mest op het land te brengen als elders. Het grootste bezwaar hebben wij tegen de wijziging van de Deilings. Dat is een stuk ruw water waar je in het oost-west kruisrak het pure genot van het zeilen kunt beleven. Wij vinden dit een armzalig plan”. vast, dat de aktiviteiten van de stichting nu erkend zijn, „reeds 11 jaar wordt zeeverkenners en waterpadvindsters uit Zaanstad. Velsen IJmuiden, Alkmaar, Beverwijk en Heiloo de gelegenheid ge boden de watersport te beoefenen. Te vens kamperen scoutinggroepen uit bin nen- en buitenland bij ons. De Stierop is doel van schoolreisjes van middelbare- en lagere scholen. Het seizoen 1975 van mei tot oktboer zijn door kinderen van 10-18 jaar de 10.000 overnachtingen overstreden. Onze aktiviteit richt zich speciaal op de jeugd uit die milieus voor wie op een andere wijze de watersport nauwelijks bereikbaar is. Juist om deze reden slaat Scouting zo aan in deze regio”. Provinciale Statenlid J. Simonsz (VVD) was erg geschrokken van de ster ke groei van de watersport. Landelijk 10 procent in Noord-Holland 13.5 procent VELSEN— Enkele lange-afstandslopers van de atletiekvereniging Suomi zijn actief geweest. Jan van Deudekom werd zesde tijdens een 20-kilometer wegwed strijd in Heerde. Hij realiseerde een tijd van 1.05,23, wat niet alleen een nieuw clubrecord betekent, maar ook een tijd waarmee hij zich schaart bij de top van de Nederlandse lange-afstandslopers. Frits Wolterman van Suomi werd in deze race 23e in een tijd van 1.11.10 uur. Winnaar werd Nederlands kampioen Roelof Veld in 1.03,34 uur. Bij baanwedstrijden in Heiloo over tien kilometer plaatsten zich drie Suo- mi-atleten bij de eerste tien. Leen Strij kers werd zevende in 35.35 min, Dirk Groen achtste in 35.37 min en Klaas Ebbeling tiende in 36.24 min. De laatste atleet stelde hiermee het clubrecord voor de veteranen weer iets scherper. Jan van der Pol kwam als enige Suomi-atleet aan start tijdens een 100- kilometer wegwedstrijd in Winschoten. Hij bereikte een goede klassering als veertiende in een internationaal veld met een tijd van 9 uur 17 minuten en 14 seconden f 79,- (ADVERTENTIE) I Reservering gewenst fs maandags gesloten) Wij serveren verschillende oesterspecialiteiten u

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 6