Schoolhoofd J. C. Bart vergat bijna 40-jarig jubileum in het onderwijs Agenda Onderwijs op Vrije School Spaarnberg ter sprake in b nterieur teiniie fW 1 O I II Bouwens Autoverhuur WOENSDAG 2 9 SEPTEMBER 19 7 6 IJMOND 7 ■nu Velsen-IJmuiden Beverwijk Heemskerk Castricum Velsen-Noord Wijk aan Zee In en om Haarlem i St ATLAS met vriendin Joke sparen voor eigen kuis. het brood op de plank Nog een pilsje?” gespecialiseerd in noten meubelen IJMUIDEN. „Het eigenlijke feest is allang voorbij maar het feit dat mijn 40-jarig dienstverband bij het onderwijs nu pas gevierd gaat worden is een verhaal op zich”. Dat zegt het hoofd van de Claraschool in IJmuiden. J. C. Bart, die vrijdag op school het feest als een soort in haalprogramma met de kinderen zal vieren. „Ik wil er niet teveel drukte van maken met een receptie en zo. Ik vier het liever met de kinderen en met een gezellige avond voor de collega’s bij mij thuis”. f 20,— per dag incl. 100 km en verzekering excl. btw en benzine Langere huurtijd op aanvrage. Kampervest 23 - Haarlem Tel. 312638 NU.... Zuid-Veluwe doen voor half geld! EEN VW 1200 HUREN? ouwjaar k 1976 Amro Privérekening Amro naam voor betaalrekening. Voor alle inkomsten en betalingen, ook voor acceptgiro’s. Maakt automatisch sparen (AmrO- maat) mogelijk en biedt keus uit Euro cheques en betaalcheques. Biedt de mogelijkheid even rood te staan. Verder zorgen rekeningafschriften voor een overzichtelijke en steeds bij gewerkte boekhouding. V j Eigen Huis Spaarplan Unieke Amro spaarvorm voor huis en bijkomende kosten. Geeft 8A% rente, zonder vastzetten. Er wordt 2% opname kosten berekend over opnames binnen een jaar, of voor een ander doel dan de koop van ’n eigen huis. Extra-voordeel: '"o minder afsluitprovisie bij ’t nemen van ’n Amro hypotheek (max. de bijge schreven rente). rentewijziging voorbehouden yT*EEN GOEDE WAGEN HUURT U BIJ ATLAS Eigen Huis Spaarplan. Precies in ons straatje. Hoge rente hè? Joke d’r spaargeld staat er nu op en van mijn Privérekening gaat er elke maand auto matisch f 750,- heen.” Lacht. „Wat Joke verdient, blijft voor Wim (23), pas afgestu deerde HTS’er bouwkunde, werkt sinds augustus in de projectontwikkeling. We zoeken hem op. Joke Pronk en Wim Opmeer, lezen we op de deur na 67 treden. Wim: „We wonen nu ruim een jaar hier. Maar ’t is ons eigenlijk al lang genoeg.” En hij vertelt over hun plannen voor een eigen huis. Onze vraag: Hoe doen ze ’t financieel? „Toen ik begon te werken, heb ik bij de Amro zo’n Privérekening genomen en daar kwamen ze aandragen met het De Amro Bank helpt met Privérekening. Ik ben nooit een koploper geweest bij de vernieu AA vanaf 27 p. dag, inkl. 100 kmr. ■É.L» 1 (ADVERTENTIE) Schey- en (ADVERTENTIE) De heer J. C. Bart temidden van enkele leerlingen tijdens de lesuren, en van (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) w- Mevrouw W. van Houwelingen houdt op 11 januari een lezing over de waarde oktober van RIJKSSTRAATWEG 145 HAARLEM TEL, 260585 IJmuiden, 02550) 11830 en Fijn 'n weekend logeren voor half geld op uw weekendpas Keuze uit 15 hotels in en rondom Arnhemtalrijke extra attraktiesi Inlichtingen VVV ZUID-VELUWE en folder Stationsplein 45-Arnhem-Tel. 085-452921 (of bij uw plaatselijk VVV- of ANWB-kantoor) DIVERSEN DONDERDAG 30 SEPTEMBER Openbare bibliotheek. Wijkerstraatweg: vol wassenen 19-21.30 u. BIOSCOPEN Corso Theater, Dorpsstraat. 20 u.: ..Dodenrit met de duivel”. op de muziek leren dansen en de men sen van Scapino zelf hebben genoten, dat zoiets op school mogelijk was. Maar de uitvoering in de Schouwburg is een grote afknapper geworden. Tijdens de voorstelling werd er geschreeuwd, geflo ten en gejoeld. Wij hadden onze jongens en meisjes op het hart gedrukt rustig te zijn en dat verschil was ook wel merk baar. Maar het was lettelijk een heksen ketel tijdens de voorstelling.” KENNEMERLAAN 3S IJMUIDEN CT'U - De heer Bart heeft zich in zijn actieve loopbaan echter niet tot het werk op school beperkt. In zijn Santpoortse jaren heeft h ij de parochiebibliotheek geleid. En dat betekende in een wisseldienst door de weeks en zondags na de missen boekoen uitlenen voor een stuiver per keer. „Ik heb er ook met enkele andere mensen nog eens een soort cultureel comité gevormd. We hadden het in ons hoofd om de Santpoorters nu eens cul tureel te verheffen. Nu lach je erom, maar toen waren we heel serieus. We organiseerden zangavonden, amateurto neel en trokken ook beroepsgezelschap pen aan. Het gekke was, dat de beste avonden, die ook het meeste geld kost ten, het slechts werden bezocht en de zaal met slechte opvoeringen stampvol zat. Toen we ons realiseerden dat we persoonlijk verantwoordelijk waren voor de tekorten, zijn we vlug weer gestopt.” Een grote ergernis voor het school hoofd is hèt toenemend vandalisme. „Met Luilak roep ik de kinderen altijd op de speelplaats en zeg: maak herrie wat je'wil, trek belletje, maar gooi geen ruiten in of bekras geen auto’s. Het project met het Scapino-ballet het afge lopen schooljaar zit de heer Bart ook hoog. „Het begon zo fantastisch goed met twee lessen over ballet en instructie aan de leerkrachten. Onderwerp was de tweede acte van „Copelia”. Met de klas sen hebben enkele ouders de kinderen A II"int Opmeersamen gaat wel erg traag en je kunt geen enkele prognose maken. Het is wel frus trerend dat je ondanks hard werken, de grond onder je voeten voelt wegzinken.” DIVERSEN WOENSDAG 29 SEPTEMBER Openbare bibliotheek. De Zwaanstraat 4a: volwassenen en jeugd 19-21 uur. De reeks omvat vier avonden met lezingen, de overige zes zijn opgezet met de bedoeling dat de belangstellenden zelf meedoen. Alle avonden hebben plaats in het informatiecentrum van Spaarnberg en worden steeds op een dinsdag, aan vang kwart over acht, gehouden. Het programma is als een geheel bedoeld maar de belangstellende ouders kunnen ook een keuze maken. van het sprookje voor het jonge kind. J van Dam behandelt op 18 januari het onderwerp „gezondheid en ziekte in de kinderjaren”, P. H. Steijnen spreekt op 1 en 8 februari over eurithmie. waarna J Kraamwinkel op 22 februari de reeks avonden zal besluiten met een overzicht van he1- leerplan van de Vrije School. Voor aanmelding en nadere informatie kan men terecht bij Mieke Wilman Slangenkruidlaan 16 te Haarlem (te! 023-246065) en Eytie Tinbergen, Louisr de Colignylaan 62 te santpoort (tel. 023 371388). Het programma vormt een vervolg op de onlangs door de initiatiefnemers vooi een Vrije School Kennemerland gehou den bijeenkomst, waarvoor vele ouders uit Velsen. Haarlem-Noord, Bloemendaal en Heemstede belangstelling toonden. Er is intussen een aantal werkgroepen inae- steld, zoals voor huisvesting, peuter- en kleutergroep, publiciteit en voorlichting. In september 1977 hoopt men te begin nen mei een kleuterklas en het jaar daarop met een lagere school. In afwachting hiervan is een trefpunt voor ouders met hun peuters van een tot en met vier jaar ingericht op het adres Vinkenbaan 54 te Santpoort-Zuid Iedere maandagochtend ontmoet men el kaar van 9.30 tot 12 uur. Er is nog ruimte voor nieuwe aanmeldingen. Dit kan telefonisch gebeuren bij Erica Ma thijssen Gerst (023-372153) Hans en Marties Levelt (023-281365) en Rolf en Dine Alker (023-280215). Op 5 oktober houdt G. Kraamwinkel een lezing over de manier, waarop de Vrije School werkt met de verschillende geaardheid van de kinderen (de tempe ramenten). De week daarop vermeldt het programma tekenen naar aanleiding van deze lezing onder leiding van S. Ruarus. Op 2 november behandelt R. Visser de jaarfeesten in de Vrije School. Een week later kunnen de belangstel lenden zelf een kerstversiering maken, op 14 december gevolgd door .zelf was kaarsen trekken”. Ook op het gebied van het onderwijs zelf heeft de heer Bart veel activiteiten ontplooid. Zo is hij de medeoprichter geweest van de Katholieke Schoolraad IJmond, waarvan hij tot deze zomer bestuurslid is geweest. „In Velsen heb ik me bezig gehouden met de „onderwijs- dagen” onder wethouder De Boer. Het doel was toen om er met het hele onderwijzend personeel een gezellige contactdag van te maken. Wethouder Roessingh verlegde later het accent naar het onderwijs zelf en toen ben ik ermee opgehouden; niet uit protest, maar ge woon omdat mij dat niet zo aansprak.” Opnieuw duikt de heer Bart in zijn herinneringen. Het was aan de mobilisa tie te danken, dat hij zijn eerste vaste aanstelling kreeg. Afgekeurd voor mili taire dienst -hij was te smal - kon de jonge Bart aan de leerschool van de Bisschoppelijke kweekschool in Bever wijk komen om de opengevallen plaat sen van gemobiliseerde onderwijzers te helpen opvullen. Op 1 september 1939, de dag van de inval in Polen komt hij in vaste dienst. Lang duurt het niet, want binnen vier maanden heeft hij zijn plaats in Santpoort gevonden. Op het moment, dat de heer Bart hoofd van de Claraschool wordt, bood het schoolgebouw onderdak aan zowel de Clara-meisjesschool als de H.Hart- jongensschool, omdat de laatste door de Duitsers van hun schoolgebouw was verstoken. „Op het moment, dat de H.Hartschool een nieuw gebouw aan de Eenhoornstraat betrok, hebben we van beide scholen gemengde scholen ge maakt. Ik heb ook nooit de noodzaak van aparte jongens- en meisjesscholen gezien. We zijn in het verleden wel eens te preuts geweest”, vindt de heer Bart. Hij memoreert hoe de Claraschool tot de jaren 60 uitgroeide naar 290 leerlin gen, maar daarna zette de teruggang van het leerlingenaantal in. In 1966 is de school grondig verbouwd en een progno se uit die tijd verzekert, dat het altijd een zevenklassige school zal blijven. Hoe goed men er toen naast zat blijkt nu. De Claraschool telt nog vijf leerkrachten en uit bittere noodzaak zijn er twee combi natieklassen gevormd. „We zitten te springen om de nieuwbouw in Sluis- wijk”, vertelt de heer Bart. „De opbouw Het hoofd der school benadrukt hoe anders zijn taak is geworden. „Je tijd gaat op aan allerlei kleine dingen. Je zit tot over je oren in allerlei poststukken, godsdienstprojecten, tv-projecten. die doorgesproken moeten worden en het kost allemaal tijd, teamgesprekken, avonden van de oudervereniging, verga deringen met het schoolbestuur, je kan het haast niet meer bijbenen. In vroege re jaren met hun grotere klassen, zes schooldagen en bijlessen had je meer vrije tijd over dan nu. „Wat betreft de ouderparticipatie wil de heer Bart wel kwijt, dat hij de hulp van moeders bij de handwerkvakken hoog op prijs stelt, maar dat hij lees- en rekenmoeders niet ziet zitten. „Het is tenslotte ons vak”, zegt hij. De heer Bart laat duidelijk merken, dat hij erg veel belang hecht aan orde netheid. Natuurlijk hoeft het hem ook nallemaal niet meer zo strak als vroeger, maar het mag voor hem niet ontaarden in herrie en rotzooi. „Ik ben nooit een koploper geweest wat de vernieuwing betreft, maar ik ben toch ongemerkt meegegaan. Ik zoek echter altijd naar de gulden middenweg”, be sluit hij. (ADVERTENTIE) Wim Opmeer gaat verdienen SANTPOORT. Dinsdag 5 gaat in het informatiecentrum Spaarnberg aan de Wüstelaan te Sant poort een reeks van tien avonden van start, waarop ouders kennis kunnen ma ken met het onderwijs van de Vrije School. Het programma is samengesteld door de initiatiefnemers voor de oprich ting van een Vrije School Kennemerland voor het gebied van Velsen, Haarlem- Noord, Bloemendaal en omgeving. De heer Bart slaagde op 2 juli 1935 voor zijn acte, maar dat was in de crisisjaren en het duurde tot 1939 voor er een vaste benoeming volgde. In de cember 1961 vierde de heer Bart zijn zilveren jubileum bij het onderwijs, een jaar na de eigenlijke datum, omdat een onderbreking van meer dan drie maan den een dienstjaar had gekost. De heer Bart dacht daarom dit jaar in december zijn 40-jarig jubileum te vieren, maar door een wetswijziging bleek het verlo ren dienstjaar toch weer bijgeteld te worden, zodat het eigenlijke jubileum in december 1975 gevierd had moeten wor den. „Daarom dat het feest al ongemerkt voorbij was”, aldus het hoofd der school. De 59 jarige hoofdonderwijzer zegt met een groot gevoel van dankbaarheid op de afgelopen 40 jaar terug te zien Ik heb veel kunnen doen, ik heb hard gewerkt en ben gelukkig altijd goed gezond gebleven. De heer Bart heeft bijna zijn gehele loopbaan in de ge meente Velsen volbracht. Op 1 januari 1940 kwam hij als onderwijzer aan de toenmalige Liduinaschool in Santpoort, nu gefuseerd tot de Bernard Alfrink- school. In september 1957 volgde zijn benoeming tot hoofd van de Claraschool. Die eerste jaren als onderwijzer zijn voor de h eer Bart niet gemakkelijk geweest. Hij vertelt: „Ik weet nog goed, dat ik me toen ik slaagde kon aansluiten bij het leger van 10.000 werkloze onder wijzers. Mijn vader was tuinder en het was in die tijd armoe troef. Uren heb ben we met de buren en de hele familie augurken geplukt, een vrachtwagen vol en toen de veiling voorbij was, moest er nog geld bij. Maar ik ben wat dat betreft een geluksvogel geweest, dat ik werk had. Ik had dan wel geen officiële aanstelling, maar kon in Am sterdam terecht als „kwekeling met ac te” voor f 480 per jaar. Wat later kwam ik in Purmerend voor Z 12,50 per maand. Daar ben ik eenmaal echt kwaad geweest. Dat was op de eerste maand van uftbetalen, toen ik als laatste van de leerkrachten bij het schoolhoofd kwam en hij vroeg: „Wat kom jij doen? Je hebt geen recht op het geld, je krijgt het maar cadeau”. Daar had ik dan een hele maand het werk van een bevoegde onderwijzer voor gedaan.” SCHOUWBURG Stadsschouwburg Wilspnsplein) do. 20.30u.: Première Technische Theatergroep Perspekt „Met moer en vork”. Toneelschuur I (Smedestr. 23) Vandaag en morgen 20.30U. Stichting Multi Media: Even tails”. Schuur II do. 20.3OU. Kabaret Inkeep: „De grote boodschap”. MUZIEK Grote of St. Bavokerk (Ingang Oude Groen- mark 23) do. 15u.: Orgelconcert door Piet Kee. Jazzcorner (Spaarne 104) 22 u.: Ray Kaarts Dixie Six. do. 22ul: Rob Pointl-Bert Niéborg Combination. BIOSCOPEN Cinema Palace (Gr. Houtstr.) 15.30 en 20u.: „De tien geboden”, a.l. Frans Hals (Frans Halspleln) 19 en 21.15u.: „De „nichten” van Charlie”, 18). Lido (Houtplein) 14, 19 en 21.15U.; „Bruce Lee. contra de superman”, 13j. Donderdag 14, 19 en 21.15 u.„Sky Riders”. 14i. Luxor (Gr. Houtstr.) 14. 19 en 21.15 u.: „Skyriders”. 14). Donderdag 14 en 20 u.. „Max Havelaar”, 14j. Roxy (KI. Houtstr.) 14.30, 19 en 21.30 u.: „De vrouw met de rode laarsjes”, I4j. Studio (Gr. Markt) 14. 19 en 21.15U.: „Taxi driver”, 18). Cinema Quirinus Internationaal (Lange Veerstr.) 14. 15.15. 19, 20.15 en 21.3OU.: „Niccol- le”. 1®J. BIOSCOPEN City donderdag. 20 uur! „Drie Tiroiers in beet Bangkok”. Filmhuis Velsen, Kanaalstraat 257. donder dag aanvang 20.30 uur- „Allonsanfan.” TENTOONSTELLINGEN Noordelijk Koetshuis Beeckestijn. Oude Rijksweg Velsen. Tentoonstelling van werken van Ronald Ruseler. Haije Gemser en Joop Vermei). Museum Beeckestijn, Rijksweg. Velsen. Dag 10-12 en 14-17 u. behalve maandag. Pieter Vermeulenmuseum. Cultureel Cen trum, Moerbergplantsoen. Dagelijks geopend van 9.30 tot 12 en van 14 tot 16.30 uu. Stadhuis, Bezichtiging op werkdagen van 10 tot 12 uur. Bedrijfsmuseum Hoogovens, Bessemerstraat. Velsen-Nrd., geopend donderdags van 11 tot 15 uur op aanvraag. Tel. 021410-91022 of 93088. DIVERSEN Alarmnummers: Politie 19033; ongevallen dienst 15400; Hoogovens 02510-96000; Brandweer Santpoort 370750 voor Velsen-Noord en IJmui den 20750. Centrale Bibliotheek, Plein 1945, donderdag 10-12.30 uur en 14.30-17.30 uur. Jeugd: 15.30-17.30 uur. Filiaal Zeewijkplein, donderdag' 10-12.30 uur en 19-21.30 uur. Jeugd: niet. Sociaal Adviesbureau. Donderdag 9-10 u, de Brulboei, Kanaalstraat 228, IJmuiden 11-12 u. De Duinpan, Duinweg, Santpoort. Gezinsverzorging, Hulp aan bejaarden Kennemer Theater, Zeestraat. 19 en 21.15 u. BIOSCOPEN „Family P]ot”, 19.30 u.; „Once upon a time in the west”. Luxor Theater, Breestraat. 19 en 21.15 u.: ..Diamonds are forever”. TENTOONSTELLINGEN Kennemer Oudheidkamer. Huize f----- beeck, Velserwgg. Geopend op woensdagmid dag van 14 tot 16.30 uur en op donderdaga vond van 19.30 tot 21.30 uur. Voor groepen op aanvraag bij P. Prins, Lijsterbeslaan 23. Be verwijk, tel. 25120. DIVERSEN WOENSDAG 29 SEPTEMBER Openbare bibliotheek. Kerkstraat 44 en Am- stelstraat 44: volwassenen en jeugd 19-21 uur. DONDERDAG 30 SEPTEMBER Hulpdienst Help een handje. Maandag tot en met zaterdag van 8-10 uur: Zeestraat 81, tel. 24617. Sportfondsenbad, Kuikensweg. Geopend 9-12 en 13.30-15.30 uur. Openbare bibliotheek, Kerkstraat 44: vol wassenen 14-17.30 U. Alarmnummers. Politie en brandweer 25555, milieuklachten 96000. langdurig zieken, Velserduinweg 52, ma. t.m. vrij. 9-10 uur. Tel. (0255< 22169. Stadsschouwburg, Velsen: donderdag aan vang 20.15 u. „Publiekstheater met „De op gaande zon”. Velserbad: woensdag: vrij temmen: 21.30- 22.30; donderdag vrij zwemmen: 6.45-8.00; 12.10- 13.10 en 16.00-17.15 uur; zwemles volwassenen van 7.00-7.30 uur. Sociëteit Asterix: woensdagavond vanaf 20.00 uur. Stichting Huishoudelijke en gezinsvoorlich- ting, Willebrordstraat 102, IJmuiden. Tel. 10715 Spreekuur op donderdag van 10-12 uur. WOENSDAG 29 SEPTEMBER DIVERSEN Openbare bibliotheek. Kerkweg 45: volwas senen 19-21 u. DONDERDAG 30 SEPTEMBER Kinderboerderij, Vrijburglaan. 15 u. af scheidsreceptie brigadier-rechercheur J. Nij- hof. Zaan Nijman, Kerkweg 43, 17-18.30 u. af scheidsreceptie Jan Visscher (Gemeenschaps raad Heemskerk). Vrijburcht, Vrijburglaan. 19.30 u. openbare raadsvergadering. Werf, Jan Ligthartstraat. 20 uur klaverjas sen. Alarmnummers. Politie 32121, milieuklachten 96000. Steeds de nieuwste modellen. Alle auto's met radio. 39111, brandweer

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 7