Ruikt u wat de visite ruikt I Werk aan de winkel voor bloembollen- commissaris ventilatietechniek Gebruikte studieboeken gooi je niet weg en nieuwe kosten een hap geld» STEEDS ANDERE STICHTINGEN, STEEDS DEZELFDE BELANGEN f 1 2 9 9 SEPTEMBER REGIO 19 7 6 .1 door Fred Klaver I I £1 ITHO Hl f Postbus 21 - Schiedam WOENSDAG DEN HAAG Als staatssecretaris Th. Hazekamp (Economische Za ken) vrijdagavond 1 oktober het eerste balletje in de roulette van het Zandvoortse casino werpt en met het uitspreken van de woorden „faites vos jeux” het startsein geeft voor het legale gokgebeuren in ons land, zul len allen die elkaar in de loop der jaren het balletje toespeelden (o.a. VVV-directeuren en veel mensen uit het KLM-wezen) een zucht van ver lichting slaken: de strijd is met succes gestreden; Nederland heeft zijn wettelijk geregelde casino’s. Parlement bleef dwarsliggen De derde pressiegroep diende zich aan. Tijdens de kamerdebatten over de wijzi ging van de Wet op de Kansspelen (initiatief wetsvoorstel was van Geurtsen (VVD) en KVP’er Van Schalk) riep het AR-kamerlid Schakel uit: „In die pres siegroepen die al vele jaren in Neder land bezig zijn met hun poging de casi no’s erdoor te drukken, vindt men niet de spelers maar de jongens met de keiharde zakelijke belangen. Eerst was het de Stichting Behendigheidsspelen, Vergunning Een fijne neus verdient 't beste. We zijn zo aan onze eigen huis- luchtjes gewend, dat we alleen de meest hinderlijke nog maar ruiken. Van spruitjes of uien, en niet te vergeten het toilet. En wat te denken van de rook als de visite weg is? Eigenlijk zou je als vreemde bij jezelf op bezoek moeten gaan. Dan zou je alles ruiken! De enig juiste manier om onple zierige luchtjes tegen te gaan is ventileren. Itho heeft een kompleet pro gramma ventilatoren voor wo ningen en bedrijven. Die zijn gemaakt voor mensen met een fijne neus. We hopen dat we u daar ook toe mogen rekenen. Directeur A Meevaller Harde klap Begin Daarom nog vóór de vakantie naar de Slegte, die van je koopt wat nog bruikbaar is (niet ouder dan zo’n 3 jaar) en je verkoopt wat je hebben moet (voor zover voorradig), ’t Scheelt aanzienlijk in tijd en geld. O) De Slegte is een goeie voor studieboeken. Volledige straf Netwerk W* F KLM en VVV-wezen hebben strijd om casino gewonnen (ADVERTENTIE) BoekhandelJ. de Slegte B.V., Grote Houtstraat 100, Haarlem. Tel.:023 - 31 52 50 (ADVERTENTIE) ver- buitenwacht maar in de men- er toen slotte als meest gunstige partner uit”, liet Ritmeester van de Kamp we ten. waarin de bestuursleden zichzelf deze bevoegdheid gaven, werd geschrapt alvo rens de akte werd goedgekeurd. Ook narcissen zijn voor 1977 goed gevraagd, vooral gele trompetten als Golden Harvest. van de eerste speelhuizen ter wereld, zo vertelt Nico de Rooij, over een volledige staf telefonistes beschikken. „Prima mei den, allemaal van de KLM en Trans avia”. De enige Nederlandse vrouwelijke croupier (croupière) is overigens een ex- KLM-stewardess. De KLM-interieurver- zorgers hebben het casino van Bouwes in vooral bruine en beige tinten aange kleed. De wanden zijn met licht beige tapijt gekleed. De KLM zorgde ook een voortreffelij ke luchtverversingsinstalla- tie. De dochter van de KLM. de NLM zet de Nederlanders en Belgen, Duitsers en Engelsen voor het casino af. En de KLM wil op korte termijn de Amerikanen via aantrekkelijke gokcharters lokken. Een oktober draait Zandvoort. En wat er ook van Nationale Stichting tot Exploitatie van Casinospelen in Nederland mag worden gezegd, het is een feit dat de heren niet hebben stilgezeten. Itho voor wasem afzuigkappen, toilet-, wasem- kanaal- en raamventilatoren en bedrijfsventi- latoren. HET KAN VERKEREN. Wijlen de heer Brederode wist dat al, maar de bloembollenmakelaars kunnen er ook over meepraten. Ze hebben jaren gekend waarin ze met het aanbod moesten leuren en waarin de bloem- i bollenexporteurs voor offèrtes die 0.50 per 100 boven de innameprijs lagen alleen maar een hoofse min achting hadden. Er werd immers toch veel meer geteeld dat men kon plaatsen e n waarom zou men dan dieper in de buidel tasten? Vele kwe kers gaven in het begin der zeventi ger jaren de pijp aan Maarten of gingen hun bollen zelf broeien. Het beroep bloembollenmakelaar was be zig een van de ondankbaarste honde- baantjes van West-Europa te wor den. De Rooij zat in het bestuur van de laatste twee casinostichtingen. De Natio nale Stichting tot Exploitatie van Casi nospelen in Nederland redde het ten slotte. Nico de Rooij, de ex-directeur binnenland van het nationaal bureau voor toerisme, solliciteerde naar de functie van directeur van de stichting. Uit. zeventig sollicitanten werd De Rooij, de eigen bestuurssecretaris, tot directeur benoemd. „Hij kwam als de meest ge schikte kandidaat naar voren”, zo meld de het bestuur. Niets tegen in te brengen, zoals ook de Raad voor de Casinospelen, het advies college van de regering, niet om de nationale stichting heen kon, toen het erop aankwam wie de volledige exploi tatie van de casino’s in handen moest krijgen. De nationale stichting was sterk, had zich de laatste tien jaar sterk kun nen maken. Niet in de laatste plaats vanwege de „gunstige” functies van de vele bestuursleden. Niet alleen de stichting van De Rooij, onder voorzitterschap van drs. J. A. Ritmeester van de Kamp (ex-KLM-di- recteur) was kandidaat voor de exploita tie van de speelbanken. Een lid van een andere groepering was een burgemeester van een Overijsselse gemeente, die zegt: „De wijze waarop de overheid het spel rond het aan wij zen van de exploitant heeft gespeeld, roept vele vraagtekens op. Alleen de nationale stichting wist aan welke criteria moest worden vol daan. Dat kregen wij nooit te horen. Zo kon men meer dan goed beslagen ten ijs komen”, aldus de burgemeester, die zijn naam niet in de krant vermeld wenst te zien. MET DE HYACINTEN DAAREN TEGEN wil het nog helemaal niet. Nu komt de zgn. beddenhandel in dit artikel altijd wat later op gang, maar nu dit jaar heel wat kleinere maten van hyacinten maar heel moeilijk een koper hebben kunnen vinden, zal dat een vlotte handel niet ten goede ko men. Maar je kunt per slot van rekening nooit weten. Hoe het ook zijtwaalven van de zo even genoemde dubbele gele Mon te Carlo worden verkocht voor f 17.50 per 100, van Rosario voor ƒ18,- en voor twaalven van Brilliant Star, het in Zweden nog altijd gewilde rode kersttulpje, noteert men tegen de 20,- per 100. Het massasoort Apel doorn, draait rond 10,- voor de twaalven en 8,- voor de elven. De rode Charles, die twee jaar geleden qua prijs zo in de goot lag, dat iedereen tegen iedereen zei dat deze tulp er nooit meer uit zou komen, verandert nu vrolijk van eigenaar voor 13,- voor de twaalven en 11,- voor de elven. In de bloembollen beurs in Hillegom gaan de twaalven van Christmas Marvel van de hand voor 15,- alsof het warme broodjes zijn. Prominence twaalf noteert 14,50 en wie twaalven van Preludi um wil hebben moet 12.50 per 100 neertellen. Bouwes ontvangt enkele tonnen huur per jaar en ook in het Zuidlimburgse Valkenburg betekent de komst van het tweede casino (rond 1 mei volgend jaar) een financiële meevaller voor de eigena ren van de Eurohal. waarin het speel huis, ondanks tegenstand van een deel van de gemeenteraad wordt onderge bracht. De familie Huynen-Philips, eige naar van de Eurohal, deed afstand van de hal voor de somma van zo’n drie en een half miljoen gulden, een bedrag waarvoor de gemeente de zaak overnam. De casinostichting huurt de ruimte van de gemeente. De Nationale Stichting tot Exploitatie van Casinospelen in Nederland is voor haar financiële beheer verantwoording verschuldigd aan de Raad voor de Casi nospelen. De netto-opbrengst van de ca sino’s Vloeit rechtstreeks in de schatkist. (De WV’s hadden niets liever gewild dan dat de opbrengst direct het toerisme ten goede zou komen. Een amendement van mevr. Haas-Berger (PvdA) tijdens de behandeling van de intiatiefwet Geurtsen-Van Schalk in de Tweede Ka mer. voorkwam fat). Op aandrang van het ministerie van justitie werd voorkomen dat de be stuursleden van de stichting hun eigen salaris en onkostenvergoeding kunnen bepalen. Artikel 9 van de stichtingsakte, Van Apeldoorn en andere Darwin- hybriden, waarvan het plantgoed minder schaars is, schommelt de prijs rond 3.50 per kilo. Het rad van avontuur zet zich in beweging. De NLM, een dochter van de KLM, vliegt de goklustigen vanuit alle delen van ons land en ook vanuit Enge land, Duitsland en België naar Zand voort. Nico de Rooij, directeur van de nationale stichting tot exploitatie van casinospelen in Nederland (de stichting die alle speelhuizen van de staat mag runnen) noemt de eerste rondgang van het balletje in Zandvoort „een zeer be langrijk moment”. daarna de Stichting GEKA en nu de Nationale Stichting Casinospelen. In die kringen hoort men gewoon de kassa rinkelen”. In de Nationale Stichting Casinospe len, de voorloper van de huidge legale casino-exploitant, vinden we onder meer Nico de Rooij, ook al dr. G. M. J. Veldkamp, de oud-minister van sociale zaken die ook in het huidige bestuur zit. Veldkamp was jarenlang president-com- missaris van de EMS. die zich altijd sterk heeft gemaakt voor een casino in Scheveningen. Zoals bekend zal de bad plaats van Den Haag het derde speelhuis krijgen. Voorts ook toen in het bestuur van de Stichting Gerard Sliepen, die overigens vindt dat Breda het vierde casino dient te krijgen. Het ziet er naar uit dat Breda hoge ogen gooit. Naast Sliepen duikt wederom mr. Adama Zijlstra op die overigens ook nog eens directeur is geweest van de EMS. Een nieuwe naam in het derde groepje is die van drs. J. A. Ritmeester van de Kamp, de oud-direc- teur van de KLM. De vierde en laatste pressiegroep, de Nationale Stichting tot Exploitatie van Casinospelen in Nederland, werd ten slotte geboren en op 1 mei 1974 in het stichtingenregister ingeschreven. Voorzit ter werd Ritmeester van de Kamp en leden van het bestuur werden Nico de Rooij, Veldkamp, Sliepen en mr. Meyer Viol. De algemeen-secretaris van de Ka mer van Koophandel, drs.L. J. C. Hor- bach is commissaris van de Eurohai in Valkenburg, waarin het casino komt. Overigens is Ritmeester van de Kamp lid van het hoofdbestuur van de Ameri kaanse Kamer van Koophandel in Ne derland. Roulette. De pas gediplomeerde croupiers en spelleiders gaven gisteren in het Haarlemse opleidingscentrum van de Stichting Nationale Casinospelen een demonstratie. De VVV-directeur van Breda, Gerard Sliepen, oriënteerde zich over het casi- nowezen ook verscheidene malen in het buitenland. Of deze „hobby”, die door de tegenstanders van de huidge Stichting als een begin van een „lobby” wordt gezien, op eigen kosten geschiedde of dat de reizen van alle casinovoorvechters (de VVV-directeur en KLM-mensen) uit andsre middelen werden betaald, is niet bekend. Voor Sliepen moet het als een bijzon der harde klap zijn aangekomen dat juist in de periode dat hij zich zo intensief voor de komst van de casino’s inzette de officier van justitie bij de Bredase rechtbank mr. L. Thijssen, 23 oktober 1972 opmerkte dat er bij de Bredase VVV. een volkomen falend be leid” werd gevoerd. Een boekhouder van de VVV stond terecht. Hij had zonder moeite in drie jaar tijd ruim 100.000 verduisterd. De raadsman van de boekhouder vond dat er bij de WV van Sliepen nogal eens vreemd met de gelden werd omge sprongen. In het Brabants Nieuwsblad van 24 oktober 1972 zegt raadsman mr. Kousemaker, dat zijn cliënt wekelijks opdracht kreeg etentjes te boeken onder het hoofd „toeristische relaties”, terwijl dat helemaal niet klopte. Als je 50.000 op tafel legt, stoppen we de zaak in de doofpot, heeft men nog tegen mijn cliënt gezegd”. De verdachte kan echter niet betalen en zo kwam de zaak naar bui ten. Sliepen maakte in 1967 de tweede pressiegroep, die zich voor de komst van casino’s inzette, niet mee. In de derde en vierde groep zat hij weer wel in het bestuur. In 1967 kwam de tweede „club” van de grond. Het was de Stichting Geconcessioneerde Kansspelen (GEKA). In deze Stichting vinden we de naam van mr. Adama Zijlstra die nu adviseur van de Raad voor Casinospelen is, het adviescollege voor de regering. Adama Zijlstra werkte later ook mee aan een folder „Casinospel of niet. een uitgave van de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Maastricht en Omstreken. De voorzitter van deze Ka mer van Koophandel, mr. P. G. Meyer Viol, maakt op dit moment deel uit van de Nationale Stichting tot Exploitatie van Casinospelen. In de Kamer van Koophandel-folder stond toen onder meer: „Een casino in Valkenburg zou de dagelijkse uittocht naar buitenlandse speelgelegenheden onmiddellijk doen stoppen”. Zoals bekend krijgt Valken burg het tweede casino. Inmiddels heeft Adama Zijlstra met het oog op de ope ning van het eerste casino een boek geschreven „Succes in het casino”, (uit gave van Unieboek, 12,90). Het spel rond de speelbal in ons land kwam pas goed op gang in de tweede helft van de zestiger jaren. In 1965 werd de Stichting Behendigheidsspelen opge richt. Voorzitter werd G. L. W. Sliepen, de VVV-directeur van Breda, de man ook achter het Roulex-idee, die nu vice voorzitter is in de huidige stichting die de casino’s gaat runnen. In 1965 ook daarbij J. N. Strijkers, de latere direc teur van het Nationaal Bureau voor Toerisme. In de Raad van Advies zat toen onder meer drs. P. W. Heggen, die nu commissaris is van de Eurohal al waar het Valkenburgs speelhuis gaat draaien. Over deze Stichting Behendigheidsspe len schreven de kranten die bij de Brabantpers zijn aangesloten, op 14 au gustus 1971: „De Stichting heeft een merkwaardig leven geleid. Hoewel zij onder de (semi-gemeentelijke) VVV-vlag vaarde, was zij. in feite niets anders dan een goksyndicaat dat in hoofdzaak door de NV „Aristocrat” vervaardigde gokau tomaten exploiteerde. Toen de „Aristo crat” was veroordeeld als een veboden kansspel waren er al miljoenen guldens gevloeid in de zakken van NV Aristo crat, beheerd door een Bredase bierbrou werij en een Rotterdamse nachtclubeige- naar”. En het artikel onder de kop „gokje is miljoenenzaak” gaat verder: „Gewezen wordt op de invloed die de bierbrouwe rij De Drie Hoefijzers zou kunnen uitoe fenen via vier van haar mensen in bestuur of raad van advies (van de Stichting Behendigheidspelen - red.), Breda’s VVV-directeur Sliepen, Valken burgs VVV-directeur P. W. Heggen (Val kenburg heeft zijn casino - red.), oud- minister Veldkamp (via de EMS waar mee De Drie Hoefijzers is verbonden - Veldkamp zit nu in de Stichting die de casino’s gaat exploiteren - red.) en dr. ir. F. Smits van Waesberghe. voorzitter van de Kamer van Koophandel in Breda”. DE HANDEL IN LEVERBARE bollen voor levering juli-augustus 1977 is al volop bezig. En de expor teurs zijn bereid beste prijzen te betalen. Ze zien de goede broeiresul- taten van de a.s. winter kennelijk zitten. Profetische gaven of gokt men maar a la hausse?. De Raad voor de Casinospelen boog zich ten slotte over de aanvraag van de vierde Stichting (de herziene wet op de kansspelen was er door) en adviseerde op 18 november 1975 de staatssecretaris sen Hazekamp (economische zaken) en Zeevalking (justitie) de vergunning aan de Stichting te verlenen. Ir: het advies college van de regering, onder voorzit terschap van oud-Tweede-Kamervoorzit- ter Van Thiel, zitten onder meer drs. J. J. M. Oostenbrink (oud-staatssecretaris van economische zaken) en R. J. Vogels onder-directeur van de KLM. Justitie en economische zaken namen het advies van de Raad over en zo kon de Stichting aan de slag om het casino- apparaat op poten te zetten. Met de Oesterreichische Spielbanken AG werd een contract afgesloten. De Oostenrijkers zullen Nederland gedurende vijf jaar helpen en zij ontvangen voor de leende diensten ongeveer 5 procent van de bruto-opbrengst. Op een persconferentie vertelde Rit meester van de Kamp dat België en Duitsland als adviseurs afvallen „omdat dat ten slotte concurrenten zijn”. Nie mand wist echter dat de directeur van de Oostenrijkse organisatie, dl. Leo Wallner, als commanditair-vennoot in een Duits casino zit en ook in Duitsland als casino-adviseur optreedt. Walnner zegt „de zaak” wel gescheiden te kunnen houden. Ritmeester van de Kamp vertelde ook niet dat Wallner de Nederlandse Stich ting, tenminste enkele bestuursleden er van, al zes jaar lang kende. En na „enkele dagen” van samenwerken liet Wallner zich al ontvallen dat hij moge lijk in de toekomst met De Rooij de casinowetenswaardigheden in de wereld wil gaan verkopen. Wallner is een grote naam in casinoland en de vraag naar know-how is volgens Wallner overwel digend. Voordat Nederland het contract met de Oostenrijkers tekende had de Stich ting zich al in de gehele wereld georiën teerd. Van Amerika tot in het Midden- Tien jaar lang heeft ook hij voor de komst van de casino’s gestreden. De voorvechters verzamelden zich in pres siegroepen. De ene na de andere groep werd geboren. Voor de steeds nieuwe casino-fans, praktijk waren het steeds dezelfde sen of instanties die zij vertegenwoor digden die zich in de strijd mengden. Het VVV-wezen en de KLM lopen als een rode draad door het gokgebeuren heen. Bierbrouwerijen en hun commis sarissen lieten zich niet onbetuigd. MAAR ZIET: een rake misoogst in 1975 en een al evenmin overvloedig gewas in 1976 hebben voor een radi cale ommekeer gezorgd. De H.H.com- missionairs worden weer bedolven onder de aanvragen. De laatste res tanten dikke bollen worden door de exporteurs gewoon „opgelikt” zoals dat mateloos elegant heet, en de kwekers die er met zulke prijzen ook weer volop zin in krijgen, zijn bereid allervriendelijkste bedragen te beta len voor het plantgoed. Ze verkopen nu nog negens en tienen die normali ter als plantgoed de grond in gaan en kopen daarvoor kleinere mate per kilo terug. De prijs varieert, al naar gelang de cultivar, in grote lijnen tussen de 4,- en de 6,- per kilo. Maar dan moet men geen plantgoed willen hebben van een selectiepartij van de dubbele gele Monte Carlo, want dan kan pas over het schrijven van een koopbrief je worden gepraat als men 7.50 per kilo op tafel wil leggen. De Nationale Stichting opende een luxueus kantoor op Schiphol, leidde de croupiers op in Haarlem en begon met de inrichting van het Zandvoortse casino te werken. Heineken bood zijn bier in Valkenburg aan en stond toe dat de plaatstelijke bierbrouwer „De Leeuw" ook een potje bier mag inbrengen. Het olijft de vraag of commissaris van de Eurohal. M. H. A. P. Cutten, directeur van de bierbrouwerij in Gulpen, ook een graantje mag meepikken. Het Zandvoortse casino zal als een Een andere kandidaat-exploitant: „Sinds tien jaar lag er een hecht net werk over Nederland. Het parlement heeft het goed bedoeld, maar het gok- syndicaat overheerst. Ons is een ding duidelijk geworden: vanaf het begin stond vast dat de nationale stichting de zaak zou mogen gaan runnen”. Een nadere analyse van de personen of instanties die zij vertegenwoordigen of vertegenwoordigden, brengt een aan tal verbindingen aan het licht, die een goed „samenspel” suggereren. Het Utrechts Nieuwsblad van 23 december 1966 wist te melden dat „de Roulex- tafels (een pseudo-roulettespel) voor het Zandvoortse Bouwes al in de maak zijn Tien jaar later heeft Zandvoort en Bouwes het casino. Nico de Rooij noemt alle verhalen over doorgestoken kaart „flauwekul”. „Als wij een bepaald soort bier in het casino gaan verkopen, zal misschien ie mand uitvinden dat toevallig een com missaris van de brouwerij in onze stich ting zit. En waarom wij met Bouwes in zee zijn gegaan? We konden toch niet om die man heen. Er waren geen moge lijkheden om het casino ergens anders in Zandvoort onder te brengen”, aldus De Rooij.

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 9