SOOS®» gekraakt verdronken Mening GS gevraagd ovei beleid gezondheidszorg Economische commissie Staten ontevreden met nota-Lubbers DIRECTEUR PROVINCIALE WATERSTAAT: Ruim tien- Meisje in zwembad duizend gulden uit auto gestolen Vissers worden allemaal gelük behandeld I 1I 1 Rijksweg 16 zou doortrekken van westelijke randweg onnodig maken „VOORKEUR VOOR HUISVESTING HAARLEMMERS” „Spaarnehorst” r te WW* Commissievergadering Verkeersmaatregel M HBS REGIO DONDERDAG 3 0 19 7 6 13 SEPTEMBER Bij zwemles het diepe ingegaan Geen zin Ml WEGENS PROBLEMEN IN ROGK overlopers in JD MET VERSTEDELIJKINGSNOTA” JUSTITIE: (Van een onzer verslaggevers) 1 u HAARLEM. De provincie Noord-Holland rekent nog steeds niet de mogelijkheid dat Rijksweg 16 wordt aangelegd. Dat bleek woens dagmiddag bij de behandeling van het hoofdstuk wegen en spoorwe gen uit de Nota van Uitgangspun ten voor het Amsterdam-Noordzee- kanaalgebied. Volgens de direkteur van de provinciale waterstaat, de heer Buijze hoeft de verbindingsweg tussen de westelijke randweg om Haarlem (S 19) en de Zuidhollandse secondaire weg 1 (S 1) niet te wor den aangelegd, als Rijksweg 16 er toch zou komen. Deze weg kan dan worden gebruikt als oostelijke rond weg om Haarlem. Zoals bekend is Rijksweg 16 al geruime tijd geleden Stadsvernieuwing El L _J HAARLEM. Dat overlopers van de grote steden naar nieuwe woon gebieden in Noord-Holland tevreden zijn over hun nieuwe woonsituatie, betekent nog niet dat er weinig of geen maatschappelijke problemen zijn verbonden aan het overloopbe- leid. Onder die problemen vallen de soms lange reistijden en spanningen tussen „import en autochtonen”. Dit schrijft de werkgroep regionaal en lokaal Woningmarktonderzoek in Noord-Holland in een rapport over een onderzoek naar de „woningsa- tisfactie” van de Noord-Holland. k Staten verdeeld over bebouwing 1 en Zuiderpolder van Velserbroek (Van een onzer verslaggevers) (Van onze stadsredactie) (Van een onzer verslaggevers) van komstmogelijkheden van de verschillen de sectoren van het bedrijfsleven. Het instrumentarium, om regelend op te tre den was uitermate zwak, aldus de heer Nieuwenhuijsen. Hij vond het stuk een centralistische geest ademen en noemde het een illusie dat van een departement af alles maar kon worden bestierd. Het WD-statenlid Simonsz zag in de behandeling van de nota een aanleiding om zijn mening te geven over deskun digheid van ambtenaren in zaken die het HEEMSKERK. Van 5 tot en met 23 oktober wordt een rijbaan van de Mae- relaan voor alle verkeer afgesloten. In die periode wordt de riolering van Nek- sloot op die in de Maerelaan aangesloten. 21 uur. bedrijfsleven aangingen. Hij had daar geen hoge dunk van. „Een ambtenaar op een ministerie moet toch niet gaan uit maken wat Hoogovens moeten doen en laten”. Hij sloot zich aan bij de opmer king van drs. Nieuwenhuijsen dat uit de nota „een overschatting „bleek” van het centraal bestuur”. Verder vond men onder meer dat de minister zich nauwelijks had verdiept in de economische aspecten van de ruimte lijke ordening. HAARLEM „De Spaarnehorst”, een monumentaal woonpand aan de Scheite- makade in de Zuiderhout, is woensdaga vond gekraakt door tien personen. Het pand, voorheen onder meer in gebruik als bejaardentehuis, heeft vanaf maart dit jaar leeggestaan en staat op de nominatie gesloopt te worden. De eige naar wil ter plaatse drie woningen bou wen- HAARLEM Drs. F. A. Vissers (CDA), lid van de Provinciale Staten van Noord- Holland, heeft aan Gedeputeerde Staten vragen gesteld over het Regionaal Overleg orgaan Gezondheidszorg Kennemerland (ROGK). Naar aanleiding van berichten in de krant vraagt Vissers GS hun standpunt kenbaar te maken over de be leidsvoering op het gebied van de gezondheidszorg in Kennemerland. Zoals bekend bestaat er binnen het ROGK geen overeenstemming over de vraag wie het beleid moet bepalengekozen bestuurders of benoemde deskundigen. Vissers wil over deze vraag een uitspraak van GS. HAARLEM. In de vergadering van de statencommissie voor Economische Zaken is woensdagmorgen kritiek gele verd op de economische structuurnota van minister Lubbers. Daarbij werd on dermeer gesteld dat de nota in lijnrechte tegenspraak is met de verstedelijkings- nota. Een koffer met foto-apparatuur ter waarde van 1845 gulden is woensdag gestolen uit de auto van een 28-jarige Heemstedenaar. De auto die geparkeerd stond in de Vogelkoopsteeg werd open gebroken via een tochtraampje. Een 27-jarige Engelsman heeft aangif te gedaan van diefstal uit zijn auto die geparkeerd stond op het Kennemerplein. Een radiocassetterecorder, bijbehorende bandjes en een plunjezak met kleding werden ontvreemd met een totale waar de van 800 gulden. HAARLEM. De vergadering van de speciale commissie ter behandeling van de nota van uitgangspunten voor het Amsterdam-Noordzeekanaalgebied heeft woensdag nog geen duidelijkheid verschaft omtrent de krachtsverhoudingen in de Staten met betrekking tot het al of niet volbouwen van de Velserbroekpolder. Al leen het CDA was zonder meer tegen bebouwing van de polder. In PvdA en VVD waren de standpunten verdeeld. Omdat onduidelijk bleef hoeveel leden vóór en hoeveel van beide fracties tegen woningbouw in de Velserbroekpolder waren, kon een voorspelling over de afloop nog niet worden gedaan. Hetzelfde gold voor de bebouwing van de Zuiderpolder bij Haarlem. Ex' is geen reden tot ongerustheid over de woonsituatie van de overlopers aldus de werkgroep, want het percentage te- rugstromers is niet groot, namelijk vijf percent in drie jaar. Dat betekent nog niet dat het huidige overloopproces een optimale oplossing biedt voor de wo ningnood in het zuiden van Noord-Hol land Volgens de werkgroep moet er een nader onderzoek worden ingesteld naar de gevolgen van het overloopproces voor de gebieden waaruit de overlopers ver trekken. Het ligt voor de hand dat de problemen in deze gebieden die van de opvanggebieden van de overlopers, in de schaduw stellen, aldus de werkgroep. HAARLEM- Een bedrag van 10.400 gulden is woensdagmiddag uit een auto van een 32-jarige Haarlemmer gestolen. De man kwam met het geld van de bloemenveiling in Aalsmeer en vermoedt dat het in Haarlem uit zijn auto gesto len is. vindt men. Schipholwerkers „ontvluchten’’ i:i toenemen de mate Noord-Holland, om zich in plattelandsdorpen in Utrecht en Zuid-Hollard te vestigen. Gevolg van deze „trek naar het zuiden’’ is dat verschillende dorpen in toe nemend tempo hun platte landskarakter verliezen. Op de provinciegrens zijn de verschillen tussen Noord en Zuid-Holland soms pijn lijk duidelijk. Bij Wetering- brug is dat bijvoorbeeld te zien: aan de Zuidhollandse kant van de Ringvaart werd een peperduur villadorp uit de grond gestampt, compleet met privé-jachthavens. Verschillende Statenleden vonden dat de provincie meer ernst moest maken met de stadsvernieuwing Mevrouw Al bers wees nogmaals op de grote ver schillen in cijfers over de Amsterdamse woningbehoefte. Zelfs de diensten van de gemeente Amsterdam zelf hanteren nog verschillende cijfers. De dienst stads ontwikkeling hanteert andere cijfers dan de dienst volkshuisvesting. Alleen veel steun en begrip kunnen Amsterdam redden. Geharrewar over cijfers leidt tot mislukking van de stadsvernieuwing, zo zei zij. De Statenleden drongen er op aan dat de provincie meer aktief de stadsver nieuwing zou moeten aanmoedigen. Gedeputeerde Van der Knoop deelde mee, dat snel een eerste reactie over d.° nota over de stadsvernieuwing aan de Tweede Kamer zal worden toegestuurd. Hij stelde het streven naar decentralisa tie van rijkstaken niet te hebben terug gevonden in het stuk van het rijk. Er zitten uiterst centralistische trekken in, aldus de gedeputeerde. Wat de Zuiderpolder betreft lagen de krachtverhoudingen iets anders. Het CDA was tegen bebouwing, de PvdA was er voor, de meningen in de VVD liepen uiteen. Veel zal dus afhangen van de kleinere fracties in de Staten als het uiteindelijk op beslissen aankomt. Uiteraard bleef bij het onderwerp „Over loop” en woningbouw ook de gebrui kelijke discussie over het minimum- of het middengroeimodel voor de Meerlan den niet uit. De discussie daarover had veel weg van die in de raad Haarlem mermeer. De heren Alma (WD) en Achterstraat (CDA) spraken zich uit voor aansturen op het middenmodel. Om de groei binnen het minimumgroeimodel beperkt te houden, daarvoor waren de Meerlanden al te vol. Het streven naar een minimum-model was dan misschien een mooie kreet, realistisch was het niet. Lijnrecht tegenover dit standpunt stond dat van de PvdA: laten we nu in elk geval streven naar het minimummo del. Als het niet lukt hebben wij in elk geval ons best gedaan. Overigens moeten we bij dit streven niet het jaartal 1980 ‘in het oog houden. Laten we verder kijken. Voor 1980 zitten we inderdaad over het minimumgroeimodel heen. Maar laten we proberen voor 1990 de groei binnen de grenzen van het mini mummodel te houden. Misschien is dan de stadsvernieuwing op gang gekomen. De Hemspoorlijn kan dan functioneren en misschien is dan. ook eindelijk de Almereüjn gebouwd, zodat de Schiphol- werkers een redelijk alternatief hebben en per trein snel hun woonsteden kun nen bereiken, aldus ongeveer het PvdA- betoog. DEN HAAG De justitie ontkent dat er bij de bekeuring van vissers die vorig jaar de vangstbeperkingsvoor- schriften overtraden, met twee maten wordt gemeten. Mr. Bos, die dit vervol gingsbeleid coördineert, wijst beschuldi gingen uit de visserijwereld van de hand, dat ze in het ene arrondissement zwaardere boetes zouden krijgen dan in de andere. Bos: „Het is juist dat de bedragen uiteenlopen van 500 tot 20.000 gulden. Maar dat is niet het gevolg van een afwijkende interpretatie van de richtlij nen door de officiers van justitie. Er is mij maar een geval bekend waarin van een samentrekken van meer bekeurin gen sprake is en daar ging het nog om kleine bedragen.” HAARLEM Het 16-jarige Turkse meisje Sükziye Demirbas is woensdag middag in het sportfondsenbad aan het Frederikspark verdronken. Tegen de waarschuwingen van de badmeester in ging het meisje dat niet kon zwemmen het diepe bad in, waarbij zij een 15-jarig vriendinnetje zou hebben meegetrokken. Het personeel werd er door publiek plotseling op gewezen dat er twee licha men op de bodem van het zwembad lagen. Het 15-jarige meisje was bewuste loos, maar kon met kunstmatige adem haling in leven worden gehouden. Zij is overgebracht naar de Mariastichting. Het 16-jarige meisje bleek al te zijn overle den. Het tweetal hoorde bij een gezel schap van 8 Turkse meisjes dat zwemles kreeg. De werkgroep vraagt zich af of die problemen in Noord-Holland groter zijn dan elders in ons land. Verder maakt weinig de bewering aannemelijk dat de meer draagkrachtige overlopers zich via bijvoorbeeld Almere opnieuw in een vernieuwde binnenstad gaan vestigen. In dat geval zal immers voorrang worden gegeven aan de huisvesting van de plaatselijke bevolking en zal verder het aantal koopwoningen in de binnensteden ongetwijfeld gering blijven, aldus de werkgroep. In het rapport wordt ook geconclu deerd dat de overloop een geschikt mid del is de woningproblematiek van de laagste inkomensgroepen op te lossen. Onder de overlopers uit Amsterdam be vinden zich veel (77 percent) doorstro mers, dat zijn mensen die zich gaan vestigen in de huizen van de overlopers. De overlopers lieten woningen achter met een gemiddelde huur van 166 per maand. Het aantal kamers van die wo ningen bedroeg gemiddeld 4,2. Dergelijke woningen zijn uitstekend geschikt voor het verlenen van huisvesting aan min- der-draagkrachtigen, aldus de werk groep. Hij vraagt verder wat de specifieke functie, plaats en bevoegdheid zijn van de Provinciale Raad voor de Volksgezondheid in het ROGK en wil weten of aan het deelnemen van de raad in het ROGK een besluit van GS dan wel de raad zelf ten grondslag ligt. Ook vindt Vissers het van belang, dat gezien het feit dat Kennemer land door de staatssecretaris van Volksgezondheid als proefregio is aangewezen en gehoord de discussies in het ROGK, de aangekondigde notitie van GS over de regio nalisatie van de volksgezondheid met voorrang wordt uitgebracht. door minister Wester terp van de plankaart geschrapt. De Zuidhollandse SI eindigt zoals men weet ter hoogte van De Zilk abrupt in het duinzand. De auto’s worden daar via de verkeerde kant van het talud met een scherpe bocht onderdoor een al jaren overbodig gereed liggend viaduct geleid. Door de bebouwde kom van De Zilk komt men vervolgens op de levens gevaarlijke Zilkerduinweg terecht. Even voor Vogelenzang kruist men de provin ciegrens en via de Leidsevaart kan men dan de westelijke randweg bereiken. Als vervanging van deze mijl op zeven (waarover al jaren luid wordt gewee klaagd) was op de plankaart bij de nota van Uitgangspunten een verbindingsweg gestippeld. Deze verbindingsweg kon dus volgens dë heer Buijse vervallen als rijksweg 16 wordt aangelegd. De Zuidhollandse SI zou dan met een boog via Bennebroek naar deze rijksweg in de Haarlemmer meer kunnen worden geleid. Rijksweg 16 zou in de Haarlemmermeer langs de IJtocht gaan lopen. In het noorden zou de weg dan uitkomen op rijksweg 6, ter hoogte van de afslag (splitsing) naar Haarlem. De automobilist zou bij die wegenoplossing dus zonder zijn voet van het gaspedaal te halen van Zuid-Hol- land, om Haarlem heen, naar Alkmaar kunnen rijden. Bovendien zou op rijksweg 16 de se cundaire weg 20 (S.20) kunnen aanslui ten. Deze racebaan, die vanaf Alphen aan den Rijn Noord-Holland komt bin nen zoeven, mondt thans uit in de bebouwde kom van Nieuw-Vennep. En dat vinden talrijke jonge gezinnen, die daar pas een woning hebben betrokken, een akelig idee. Zodra er het geld voor is zal de S.20 worden doorgetrokken in Westelijke richting, naar de oude rijks weg door de Bollenstreek. De leden van de speciale commissie voor de behandeling van de nota van uitgangspunten konden zich in grote trekken wel verenigen met de in de nota geformuleerde beleidsstandpunten GS met betrekking tot de wegen. Overloop vaak oplossing voor laagst betaalden discussie over de verstedelijkingsnota al gesteld. De heer De Boer zei over de Velser broekpolder nig, dat Haarlem eerder dan Velsen in aanmerking zou komen om daar woningen te bouwen. Als Vel sen in de Velserbroekpolder zijn wo ningzoekenden ging huisvesten zou dat een toename betekenen van het verkeer door de Velsertunnel. Dat veel mensen van de Velserbroekpolder per fiets naar hun werk bij Hoogovens zouden gaan, beliefde de heer De Boer namelijk niet te geloven Een van de hoofdproblemen die aan de orde werden gesteld, was het uiteen lopen van de vraag en het aanbod op de arbeidsmarkt. Er is veel vraag naar ongeschoolde arbeidskrachten, maar die zijn in Nederland nauwelijks meer te krijgen. Daarentegen is er veel aanbod van steeds beter geschoolde mensen, waarvoor het bedrijfsleven geen emplooi heeft. Men heeft te maken met „over scholing”, te veel scholing. De commissie verwierp de suggestie die van dat woord „overscholing” zou kunnen uitgaan; dat de kindertjes dus maar wat korter naar scholen zouden moeten gaan. In plaats daarvan, zo filo sofeerde de commissie, zou de mentali teit moeten veranderen. De instelling tegenover „vuil werk” (het schoonmaken van het Centraal Station) was verkeerd. Het besef zou ingang moeten vinden, dat het schoonmaken van het Centraal Sta tion of het vegen van straten niet min der belangrijk is dan het werk van een chirurg. Wellicht zou tegenover onaan genaam werk een betere betaling moe ten staan. Scherp in zijn kritiek op de structuur nota van minister Lubbers was drs. Nieuwenhuijsen (PvdA). De nota was hem erg tegen gevallen. De analyses er in waren aan de magere kant. Technolo gische ontwikkelingen en de mondiale problematiek kregen geen aandacht; de nota bood te weinig inzicht in de toe- Aan Noord hollandse zijde, in de Haarlemmermeer, streeft de provincie nauwge zet naar handhaving van de landelijkheid. Daarom mo gen deze typische dijkhuisjes van de provincie niet met een enkele verdieping wor den uitgebreid. Hun lande lijk karakter zou daardoor worden aangetast. De heer Alma was erg pessimistisch over de mogelijkheid om het hart van de Randstad groen en open te houden. Hij wees op de suburbanisatie, die aan de overkant van de provinciegrens vro lijk voortgaat. Wat hadden de goede voornemens van Noord-Holland voor zin als men in Zuid-Holland en Utrecht een ander beleid voerde. Vanuit de Noordhollandse Staten komt de laatste tijd nogal wat kritiek op het be leid van de andere Rand- stadprovincies wat het open houden van het Groene Hart betreft. Zuid-Holland is minder streng in het tegen houden van verstedelijking van plattelandsdorpen, zo BEVERWIJK. Vanavond is er in het Stadskantoor een openbare vergade ring van de commissie voor financiën. Er staan voornamelijk begrotingswijzi gingen op de agenda. Meh begint om uur. Deining Activiteiten Centrum, Rip- perdastraat 13, Haarlem. Vrijdag 1 oktober, 20 uur: folkzanger Jon Wy- ce. Zaterdag 2 oktober, 14 uur: jam session; 20 uur: disco. ’t Plein, Balkanplein 4, Haarlem. Maandag 4 oktober, 20.30 uur: optre den Instant Composers Pool in ’t Goede Herdercentrum, Laan van An gers. Upstairs, Zomervaart 170, Haarlem. Zondag 3 oktober, 20 uur: informatie avond over seksualiteit. De Fjord, Paul Krugerkade 6, Haarlem. Zondag 3 oktober, 13.30 uur: soos in Schuilplaats 2. Doslitos, speeltuin Weltevreden, Bandoengstraat, Haarlem. Zaterdag 2 oktober, 20 uur: soos voor jongelui van 14 jaar en ouder. Pop Music Society, Van der Ende- laan 52, Hillegom. Zaterdag 2 okto ber, 20 uur: disco. Het Lange Heertje, Lange Heren straat. Haarlem. Zaterdag 2 oktober, 22 uur: popgroep The Sqeez. Ut Cafaatje, Spaarndamseweg 19, Haarlem. Zaterdag 2 oktober, 20.30 uur: folkzanger Frank Quinlan. Youth for Christ, ’t Turfschip, Turfsteeg 2, Haarlem. Zaterdag 2 ok tober, 20 uur: koffiebar met folkzan- geres Wisse Hettinga uit Schiedam. Opgaven voor de SOOSAGENDA uiterlijk woensdag bij stadsredactie Haarlems Dagblad, Oudeweg 14, Haarlem t.a.v. Hans Invernizzi. Alleen in uitzonderingsgevallen worden tele fonische opgaven geaccepteerd. De soosagenda staat open voor alle in stellingen, verenigingen en dergelijke die onder het begrip „sociëteit” of „soos” zijn te vangen. De heer De Boer (PvdA) wees er overigens op dat praten over woning bouw in de Haarlemmermeer en de groei van de Meerlanden eigenlijk geen zin heeft zolang er geen beslissing is genomen over een Tweede Nationale Luchthaven. Dat het uitblijven van een beslissing over deze luchthavenkwestie de besluitvorming over de Meerlanden frustreert was, zoals gemeld, ook in de

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 13