Vraagtekens bij produktie hogere kwaliteit Koersstijging F usiegedr agsregels SER lachertje Groot deel Kamer kritisch over tussen de bedrijven door Koers van pond iets hersteld I I Bezorgdheid over bezuinigingen op personeelskosten „Boersma sloeg de plank mis” „Frankrijk krijgt inflatie in bedwang” wetswijziging ondernemingsraden I Ba Jl i» buitenlands geld RMlMi 1 Giscard d’Estaing: VOLGENS VAKBONDEN ti Detam-voorzitter: Herververzekering van transacties Zuid- Afrika gestopt iè In Frankrijk meer dan miljoen werklozen Onzeker 19 7 6 30 SEPTEMBER DONDERDAG ECONOMIE 1 i Na de neergang van de koers van het pond veranderde de waarde gisteren en ging enigszins naar boven. De belangrijkste reden was de beslissing van de Engelse regering om aan het Internationale Mone taire Fonds een lening van enige miljarden te vragen ter ondersteu ning van de valuta. W DEN HAAG (ANP) Het Algemeen Verbond Bouwbedrijf heeft gistermiddag in een voorlopig commentaar twijfels geuit over de uitkomsten van de Nota Bouwbeleid van de regering, waarover wij hebben bericht. Het AVBB vindt dat de regering de onzekerheid in de bouw slechts gedeeltelijk heeft weggenomen. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. Een groot deel van de Tweede Kamer staat kritisch tegenover een grotere zelfstandigheid van de ondernemingsraden. De christen-democratische partijen KVP, ARP en CHU zien wezenlijke gevaren voor goed overleg in de onderneming. De WD vreest dat een grotere zelfstandigheid leidt tot meer polarisatie binnen de onderne ming. 23 - S <rl s Ondernemers: twijfel aan bouwbeleidsnota idsen ex- an- I (ADVERTENTIE) 5.73 1,72 Meijer vreest, dat de personeelsbeper- king er toe zal leiden, dat de gemeente haar taak niet naar behoren kan vervullen of de ambtenaren zodanig zullen worden overbelast, dat het ziekteverzuim onver mijdelijk zal toenemen. Wegener: verwachtingen overtroffen De resultaten bij Wegener’s Couranten Concern hebben tot dusver in 1976 de verwachtingen ruim overtroffen. Over het eerste halfjaar van 1976 werd een winst na belastingen van ruim 1,5 mln behaald, een stijging van 68 pet ten opzichte van de winst over het volle jaar 1975. De vorig jaar ontstane stagnatie in de uitkeringspo- litiek in aanmerking genomen, vindt het bestuur in de in gang gezette structurele verbetering van de bedrijfsresultaten aanleiding aandeelhouders een bonus van 10 pet in aandelen resp. certificaten van aandelen ten laste van de agioreserve uit te keren. NOVE: verlies 3,5 mln Noordelijke Industrie voor Vezelverwerking heeft de resultaten in 1976 tot dusverre geleidelijk zien verbeteren. Dit zal ook gelden voor de nog komende maanden van het lopende boekjaar. Desondanks wordt het totale verlies voor 1976 geschat op ruim 3.5 mln (v.j. 3 mln verlies), zo meldt het bedrijf. De overheid heeft zich bereid ver klaard tot het verstrekken van een kre diet. beëindigd, aldus het Duitse bedrijf. MWM heeft intussen op eigen kracht de sprong in de sector grote dieselmotoren gemaakt. Volgens de bond roepen de plannen voor vemieuwingbouw vraagtekens op, terwijl daarnaast de bouw van bedrijfsge bouwen het overheidsbeleid op een nade lige wijze zal kunnen beïnvloeden. Weliswaar hebben zich in de genoemde periode enkele gunstige ontwikkelingen voorgedaan, maar daar staan op andere punten weer negatieve ontwikkelingen tegenover. De vrij sterke daling in het volume van de opdrachten aan architecten kan over enige tijd nadelige effecten hebben op het bouwvergunningenvolume en de daaruit voortvloeiende bouwproduktie, aldus het ministerie. Giscard zei te verwachten dat de eerste resultaten van de inflatiebestrijding begin volgend jaar zichtbaar zullen worden. Het doel van het pakket van bezuini gingsmaatregelen dat premier Barre ver leden week heeft bekendgemaakt is een vermindering van de inflatie in Frankrijk tot 6,5 percent in 1977. Voor het lopende jaar wordt de waarde vermindering van het Franse geld op elf a twaalf percent geraamd. Giscard beoogde met zijn televi sietoespraak kennelijk een tegenaanval op de vakbonden die heftig tegen de plan nen van Barre hebben geprotesteerd en voor 7 oktober een nationale staking heb ben uitgeroepen. Topfiguren van werkgevers-, beamb ten- en boerenorganisaties hebben de plannen eveneens verworpen of er tegen geprotesteerd. Het was volgens de confessionelen beter geweest om nu nog niet met de wijzigin gen te komen. Zij zullen echter wel aan een verdere behandeling van het wetsont- In Frankfort herwon het pond het hele verlies van de voorgaande dag. De koers werd bepaald op 4,117 mark tegen 4,058 mark dinsdag. In Zürich merkten valutahandelaren op dat het herstel voor het pond nog zeer iel De PPR-fractie vindt dat het wetsont werp duidelijk op twee gedachten hinkt. Ener - 'jds vertegenwoordiging, anderzijds ove. leg. In de praktijk zal het vertegen- wo.i’ligende element volgens de radica len met nevengeschikt, maar onderge schikt lijn aan het overleg. ische i val- k De noei- ‘1 de 72,70 158,50 18,60 76,50 41,00 139,00 101,20d 115,30 1,90 241,00 44,50 6,50 117,80 51,00 80,50 144,00 72,00 66,80 49.70 63,20 ♦1,80 116,00 228,00 143,00 152,30 28,00 142,00 86,OOd 187,20 74,00 72,60d 59,50 71,00 45,20 56,00 730,OOd 64,10 84,00 81,30 84,50 37,90 23,60 203,50 34,70 62,80 87,50 74,80 46,00 3,20a 219,50 152,00 155,90d 102,70 244,70 69,50 89,50 159,00 173,00 39,50 190,00 85,00 122,70 42,00 103,00 100,50 81,00 71,OOd 296,00 32,30 162,00 225,00 189.00d 89,00 48,50 59,00 261,00 213,00 96,20 480,00e AMSTERDAM (ANP). Het Amster damse PSP-raadslid E. Meijer wil van B. en W. inlichtingen over de bezuinigingen op de gemeentelijke personeelskosten. Uit een interpellatie-aanvraag van het raads lid blijkt, dat B. en W. zouden hebben besloten zo min mogelijk nieuwe functies te creëren en het vervullen van openstaan de vacatures zoveel mogelijk te beperken. Laatstgenoemde maatregel zou een jaar lijkse besparing aan salariskosten van 100 miljoen opleveren. DEN HAAG (ANP). Minister Duisen berg (Financiën) zal niet langer transac ties met Zuid-Afrika, waarbij risico’s op middellange termijn moeten worden gedekt, in herverzekering aanvaarden. AMSTERDAM (ANP). De advies- koersen (aan- en verkoopprijzen) voor buitenlands bankpapier luiden: IBB-Kondor Groep De resultaten van de IBB-Kondor Groep over het eerste halfjaar van 1976 zijn positief geweest. Ook het gehele jaar 1976 zal naar ver wachting met een positief resultaat wor den afgesloten, aldus de directie. Over 1975 behaalde de groep een nettowinst van 451.728. AMSTERDAM (Reuter). De medede ling dat de Britse regering bij het Inter nationale Monetaire Fonds om hulp zal aankloppen heeft gisteren voor enig koersherstel voor het pond sterling op de wisselmarkten geleid. Amerikaanse dollar 2,52-2,62 Engelse pond 4,19-4,49 Belgische fr. (100) 6,45-6,75 Duitse mark (100) 102,50-105,50 Ital. lire (10.000) 27,25-31,25 Portugese esc. (100) 6,95-8,70 Canadese dollar 2,59-2,69 Franse fr. (100) 51,00-54,00 Zwitserse fr. (100) 103,00-106,00 Zweedse kroon (100) 58,00-61,00 Noorse kroon (100) 46,40-49,50 Deense kroon (100) 41,75-44,75 Oostenr. sch. (100) 14,61-14,91 Spaanse pes. (100) 3,62-3,92 Griekse drachme (100) 6,55-7,80 Finse mark (100) 65,00-68,00 Joegosl. dinar (100) 12,50-14,75 PARIJS (ANP). De Franse minister van Arbeid, Christian Beullac, verwacht dat het aantal werklozen in Frankrijk in oktober boven het miljoen zal komen (zon der correctie voor de tijd van het jaar) vergeleken met 841.500 eind augustus (961.700 na correctie). De toeneming is naar zijn mening te wijten aan krimpende winstmarges als gevolg van stijgende kos ten van grondstoffen en arbeid. I w? UTRECHT. (ANP) De voedingsbon den FNV en de Industriebond NKV vin den dat de commissie voor fusie- aangelegenheden van de Sociaal Econo mische Raad (SER) van de fusiegedrags- regels een lachertje maakt. openbare veroordelingen uitgesproken. „De rest is met de mantel van liefde en geheimhouding bedekt”, aldus de bon den. „De commissie maakt door deze slappe houding ontduiking van de regels aanlokkelijk, zeker als er grote geldelijke belangen op het spel staan.” De vakbonden hebben overigens van meet af aan gesteld dat de zwaarste sanc tie die staat op schending van de fusiere gels een openbare berisping nogal aan de magere kant is. De Voedingsbon den FNV en de Industriebond NKV vin den het daarom des te erger dat zelfs van die veroordelingen in het openbaar veelal niks terechtkomt. Over de rol van de vakbonden houdt de commissie er volgens „Bondig" weinig eigentijdse denkbeelden op na. Het gebeurt nogal eens dat vakbonden bij fusies vinden dat de gedragsregels door de ondernemers aan de laars zijn gelapt. Dat kan dan tot resultaat hebben dat de SER-commissie de vakbond wel het groot ste gelijk van de wereld geeft maar tezelf dertijd bepaalt dat die bond dat aan bijna niemand mag vertellen, en zeker niet in het bondsblad. Als de bonden de leden wel willen informeren mag dat volgens de SER-commissie hoogstens gebeuren in persoonlijke, vertrouwelijke brieven aan de leden in de desbetreffende bedrijven, aldus het vakbondsblad. Bondig schrijft dat de bonden weigeren zich een slot op de mond te laten leggen. UTRECHT (ANP) Detam-voorzitter A. Fogarin meent dat minister Boersma (Sociale Zaken) „de plank behoorlijk missloeg” toen hij onlangs kritiek uitoe fende op de uitvoeringsorganen van de sociale verzekeringen en hen als zonde bok aanwees. Boersma zei onder meer, dat bedrijfsverenigingen onderling ver schillende criteria hanteren. Minister-president Den Uyl heeft dit aan de Tweede Kamer meegedeeld in ant woord op vragen van CHU- fractievoorzitter Kruisinga. Het besluit van de minister van Financiën wordt in het antwoord toegeschreven aan de huidi ge door toenemende spanningen geken merkte situatie in Zuid-Afrika en aan de mogelijke gevolgen daarvan. Halverwege 1970 werden de fusiege- dragsregels van kracht. Inmiddels is vol gens Bondig vele tientallen keren vastge steld dat ondernemingen tegen de regels zondigden, maar is slechts een handvol In zijn openingstoespraak op de alge mene vergadering van de bedrijfsvereni ging voor detailhandel en ambachten (detam) wees Fogarin er op, dat wan neer een werknemer passende arbeid wei gert de bedrijfsverenigingen pas tot intrekking van de WW-uitkering mogen overgaan als het Gewestelijk Arbeidsbu reau een zogenoemd bezwaarschrift tegen die uitkering heeft af gegeven. Volgens de genoemde nota van minister Gruijters wordt de behoefte aan bouw produktie in 1980 geschat op 32,4 mil jard, maar absolute betekenis is aan dit bedrag niet toe te kennen. Het bedrag geeft evenwel een aanwijzing van de rede lijkerwijs te verwachten bouwbehoefte. De regering spreekt m de nota van een taakstellend bouwprogramma, dat ver sneld dan wel vertraagd kan worden uit gevoerd. Volgens bond kan zo’n program ma pas worden opgesteld, nadat de rege ring een onderzoek naar de haalbaarheid ervan heeft laten uitvoeren. De bouwbond CNV vreest, dat zich dan de afloop van de huidige extra werkenprogramma’s in de loop van 1977 een ernstige terugval in de werkgelegenheid in de bouw zal voor doen, die pas teniet gedaan kan worden als het deel van het totale bouwprogram ma dat door de overheid als taakstellend wordt genoemd, kan worden opgevoerd. Op de grond van recent cijfermateriaal over het tweede kwartaal 1976, heeft het ministerie van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening meegedeeld, dat het beeld van de situatie in de bouwnij verheid op dit ogenblik nog weinig bemoedigend is. elkaar eens dat de wetswijziging een poli tiek compromis is. Dit is volgens de WD gedaan om tegemoet te komen aan de wensen van een deel van de vakbeweging, zodat de nodige medewerking wordt ver kregen voor het sociaal-economisch beleid van de regering. De christen democraten vinden dat de regering het zich met dit wetsontwerp onnodig moei lijk heeft gemaakt, door de nadruk te leggen op het principiële karakter van de wijzigingsvoorstellen. „Het leek er soms op dat deze wetswijziging de maatschap pelijke orde radicaal zou wijzigen”, aldus KVP, ARP en CHU. De confessionelen constateren dat er in het georganiseerde bedrijfsleven weinig eenstemmigheid over deze zaak bestaat. De zaak is dan ook nauwelijks rijp voor een ingrijpende wijziging, vinden zij. Geen samenwerking VMF-Motoren- Werke Er komt geen samenwerking tussen VMF-Stork en het Duitse bedrijf Motoren-Werke Mannheim. Besprekin gen, waarover door VMF in maart werd bericht, zijn woensdag zonder resultaat Anders gezegd, aldus Fogarin, het is niet het „bedrijfsleven” (werkgevers en werknemers zorgen samen voor de uitvoe ring van de werkloosheidswet) maar de overheid zelf, die dit instrument hanteert. Volgens de Detam-voorzitter hebben de GAB’s in ons land in 1974 nog geen 500 bezwaarschriften tegen een uitkering afgegeven. Dat is minder dan 0,7 promille van het aantal inschrijvingen. Dit blijkt uit opmerkingen van de Tweedc-Kamerfracties over het wetsont werp tot wijziging van de Wet op de ondernemingsraden. In het wetsontwerp ondertekend door de ministers Boers ma (Sociale Zaken), Van Agt (Justitie) en Lubbers (Economische Zaken) wordt voorgesteld de ondernemingsraad in de toekomst alleen uit gekozen leden te laten bestaan. De raad zou zonder de ondernemingsleiding kunnen vergade ren. Ook worden de bevoegdheden van de ondernemingsraden uitgebreid. Voor adviezen en voor het meebesiissen moe ten er echter overlegvergaderingen met de directie worden gevoerd. Volgens de WD-f ractie zal de scheiding tussen ondernemingsraad en overlegver gadering onvermijdelijk leiden tot een verharding van de verhoudingen binnen de onderneming. Verzelfstandiging van de raad zou een verarming van het over leg kunnen meebrengen. Ook de confessi onelen zien het gevaar van meer polarisa tie. Het belangenbehartighend karakter van de ondernemingsraad wordt sterker benadrukt dan nodig is. Het besef dat twee partijen met tegenstrijdige belangen aan het onderhandelen zijn, zal daardoor eerder worden versterkt dan afgezwakt, aldus de christen-democraten. WD en confessionelen zijn het met Uit protest hiertegen hebben deze vak bonden de geheimhoudingsplicht geschonden. In het blad Bondig van de voedingsbonden van deze week wordt bekendgemaakt dat de SER-commissie van mening was dat vijf Zuidnederlandse zuivelcoöperaties dit voorjaar bij hun fusie onzorgvuldig handelden en de vak bonden niet tijdig inlichtten. Desondanks vond de commissie het niet nodig de zui- velcommissie daarvoor in het openbaar te berispen. Vandaar dat de bonden die taak nu maar zelf ovememen. Dit op het gevaar af dat ze zichzelf een berisping op de hals halen van diezelfde fusiecommis- sie, meldt Bondig. De bonden vinden dat het werk van de commissie dreigt te verzanden in juridis che haarkloverij. Ook wordt overdreven gewichtig gedaan over de straf die een openbare berisping zou betekenen voor de ondernemingen die de fusieregels schenden. ben op de sector waarop de rijksoverheid geen rechtstreekse invloed heeft. „De bouwproduktie in de sector van de rijksoverheid gaat zelf naar beneden, de bouwproduktie in de overige sectoren moet dat goed maken',, aldus de bouwon dernemers. „Of dat lukt hangt samen met het geloof dat men heeft in de planmatig heid waarmee deze regering alles bena dert. „De ondernemers vinden het verder opvallend dat de regering nog iets opti mistischer is dan het Economisch Insti tuut voor de bouwnijverheid (EIB). Het verbond uit zijn twijfels verder over de voorspelling van een produktie van hoge re kwaliteit en over de bijval in de rege ringsnota voor de door het EIB voorspel de produktiviteitsontwikkeling. werp meewerken. Volgens de WD zou den er pas wijzigingen in de onderne mingsraad mogen worden aangebracht als een duidelijke meerderheid van werk gevers en werknemers erop zou hebben aangedrongen. De ondernemers noemen het belangrijk dat de regering onomwonden zegt dat de bouw werk blijft bieden aan vakbekwame mensen die er in willen werken. „Wij blijven met de regering van mening dat vakmanschap tot werkgelegenheid leidt,” aldus het verbond, dat ook zijn ‘waarde ring uitspreekt voor de bezorgdheid van de regering over het lot van werkloze bouwvakkers en in moeilijkheden verke rende bedrijven. De PPR mist in het wetsontwerp ook maar enige regeling van het overleg tus sen de ondernemingsraad en zijn achter ban (de kiezers). „Een schrijnende tegen stelling vergeleken met de vele en zeer gedetailleerde regelingen die het contact tussen de ondernemingsraad en de onder nemingsleiding moeten waarborgen”, aldus de PPR. Men wil alsnog een regeling voor het overleg met de achterban. Het is het verbond opgevallen dat de regering juist een teruggang verwacht van het deel van de bouwproduktie waar op de overheid invloed heeft. Wanneer de regering niettemin optimistisch is, moet dat optimisme met name betrekking heb- De nota bouwbeleid bevat een aantal onzekere factoren dat het realiseren van het bouwbeleid tot 1980 een schoksge wijze ontwikkeling in de bouw voorko men onmogelijk maken. Aldus de Hout- en Bouwbond CNV in een commen taar op de woensdag door minister Gruy- ters uitgebrachte nota bouwbeleid en, bouwprogramma 1977. PARIJS (Reuter). In de tweede helft van het komende jaar zal Frankrijk de inflatie in bedwang krijgen en de econo mische stabiliteit van West-Duitsland en de Verenigde Staten evenaren. President Giscard d’Estaing heeft dit gisteravond gezegd in een toespraak voor de televisie, waarin hij er ook bij zijn landgenoten op aandrong de plannen voor inflatiebestrij ding van de regering te steunen. f. *SS - iSs J Mi» X IN CP

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 23