3 Blessure Ehlen begin van het einde voor hard werkend Roda JC PSV ZETTE ZAKEN RECHT Eliminatie van Benfica Ling grote uitblinker tegen verrast Man „VERBORGEN” MOGELIJKHEDEN ncLester United I I door Marc Serné I Wispelturig Geen geluk LEE Uitstel Geknepen Wisselvallig SPORT geïnspireerd ajax toonde Routine Anderlecht bleek opnieuw doorslaggevenc (Van onze sportredactie) Roda 3-2 inkomen (Van onze sportredactie) er Van en Glöckner (DDR), Piet Schrijvers (rechts) heeft de bal voor de spectaculair instormende McCreery (9) weggeplukt. Erkens (links) en Arnesen constateren het tot hun opluchting. Bert Jacobs: „We hebben een uur lang Anderlecht belet zijn gewone spel te spelen, dat gebaseerd is op de counter. Je hebt gezien hoe gevaarlijk ze dan zijn in de laatste fase. Toen gaf bij ons de defensie er de brui aan. Moe gespeeld? We gaan er binnenshuis uitvoerig in de komende tijd over filosoferen”. Gerard van der Lem bezorgt de Roda-aanhang weer hoop op een sensatie: vanaf de penaltystip schiet hij zijn club naar een 2-1 voorsprong. Notten, die ooit eens van FC Twente overkwam omdat hij ook wel eens een kampioenschap wilde meebeleven of een Europa Cup wilde veroveren, was op nieuw vreselijk teleurgesteld. Met Krol. Ling en Geels ontwikkelde Notten zich tot de absolute uitblinker in dit duel. Onvermoeibaar streed Ajax tot de laat ste seconde om de 2-0-achterstand onge daan te maken. Maar het elftal had in de 90 minuten voetbal in Engeland wer kelijk geen greintje geluk. helft was Ivic: „omdat Ling nog veel te wispel turig is. Voor deze tegenstander was Ling weer uitermate geschikt. Deze en tourage en deze goede voetballers stimu leren hem, en ik wist dat wanneer hij zijn avond zou hebben, hij van enorme betekenis zou kunnen zijn. Maar zondag kan het weer mis zijn met hem”. Anderlecht had het tekort aan routine, het tekort aan internationale ervaring, onverbiddelijk bloot gelegd. „Ik had het al gezegd”, glorieerde Goethals uiteinde lijk. „We kunnen wachten. We hadden alle geduld van de wereld. Roda JC is een beste ploeg, maar het mist nog de ervaring om 90 minuten lang hun top te kunnen opbrengen. En dan zijn wij op ons gevaarlijkst”. Dat PSV ten slotte toch nog op 6-0 zou finishen kwam doordat René van de Kerkhof zijn vierde treffer per se wilde maken, nadat Van der Kuylen de moed niet had kunnen opbrengen om McCon ville van dichtbij te passeren. Anderlecht had inderdaad enorm veel baat bij het inkomen van Thissen na rust. Niet alleen omdat Van der Lem Veertien minuten voor tijd leek echter de beslissing een feit: Rensenbrink kopte de bal in het net, maar op advies van zijn grensrechter keurde de Zweedse scheidsrechter het doelpunt af wegens buitenspel. Het was slechts uitstel van executie. Iedereen kon het eigenlijk zien aankomen: een soortgelijke ontknoping als veertien dagen geleden in Brussel. Toen vielen de twee Belgische doelpun ten in de laatste blessure-minuut, nu scoorde Vander Eist met een ver, hard, hoog en onhoudbaar schot de gelijkma ker acht minuten voor het einde, en maakte dezelfde speler met een sliding na een voorzet van de op de rand van buitenspel staande Ressel een einde aan elke Roda-illusie: 2-3. DEN HAAG Benfica, tweevoudig winnaar van de Europese beker voor landskampioenen, heeft het dit seizoen niet verder kunnen brengen dan een figurantenrol. Na de 2-0 overwinning van veertien dagen geleden op eigen ter rein hield de Oostduitsce kampioen Dy- vooral op oude roem terende Portugese club in Lissabon op 0-0. Dochertey later: „Ik ben werkelijk vanavond enkele jaren ouder geworden”. dat moest. dus ook EINDHOVEN. Vrij simpel heeft PSV zich voor de tweede ronde van de Europa-Cup I kunnen plaatsen door voor de derde achtereenvolgende maal in de eerste ronde een Ierse tegenstan der op eigen terrein een forse Nederlaag toe te dienen. Na de 10-0 tegen Ards, de 8-0 tegen Linfield, volgde in het slechts met krap 12.000 toeschouwers gevulde PSV-stadion een overwinning van 6-0 op FC Dundalk, dat de Nederlandse lands kampioen veertien dagen geleden in Ier land nog op een 1-1 gelijkspel had kunnen houden. Ling vormde een grote uitzondering. Niet alleen als voetballer, maar ook qua mentaliteit. Want terwijl hij notabene als een internationale voetbalvedette liep te spelen, gingen zijn andere jonge col lega’s in hun eerste Europa-Cupvuur- doop wel ten onder. Aan het spel van Erkens, die zich na rust prima herstelde, was in de beginfase tamelijk te merken dat hij nog nooit in zo’n kolkende arena met 61.000 uitzinnige toeschouwers had geacteerd, terwijl Arnesen helemaal be zweek. De hard werkende Deen op natio naal niveau een van de getructste spe lers, kreeg de kans om Manchester-Ajax definitief te beslissen toen hij na een fout van Nicholl alleen voor doelman Stepney verscheen. In plaats van listig over de uitgelopen Stepney te lobben, schoof Arnesen de bal rustig in de handen van de Engelse doelman. KERKRADE Evenals in het Brusselse Astrid-park. sloeg het geroutineerde en in talloze cupduels gelouterde Anderlecht tegen Roda JC in de laatste fase van de wedstrijd toe. Dat de club van Raymond Goethals daarbij in de kaart werd gespeeld door het uitvallen van Leo Ehien in de 16e minuut van de tweede helft („Hij liep bij een botsing een snee in zijn scheenbeen op. Daar kun je zo’n jongen niet verder mee laten spelen”, aldus Roda-arts Van Mierlo), is buiten kijf. Leo Ehlen had tot op dat moment de gevaarlijke Schotse goalgetter McKenzie geen moment vrij spel gelaten op links. Toen Ehien vervangen werd door de veel kwetsbaardere Broeks, die ge ruime tijd niet in het A-team had gespeeld, werd al spoedig duidelijk dat Roda JC de voorsprong van 1-0, die het voor rust na ruim een half uur spelen verkregen had via een schitterend doelpunt van Vermeulen, niet zou kunnen handhaven. Rensenbrink na afloop: „Ik zag dat McKenzie plotseling veel meer vrijheid kreeg van Broeks dan voorheen van Ehien. Daarom doken Ressel en ik veel veelvuldiger in het gat aan die kant. We verlegden als ploeg het accent van de aanval op die zwakke plek, die in de tot dan toe uitstekende Roda-JC-defensie ontstaan was. En het is gelukt”. a DUNDALK: Blackmore; McManus (Managan), Mc Laughlin, Brian McCon ville en O’Brien; Lawlor, McDowell en Dainty; Devlin, Tom McConville en Ca vanagh (Sheehy). Scheidsrechter: 12.000 toeschouwers. Misschien was dat wel het enige posi tieve punt dat voor Ajax aan deze nederlaag van 2-0 overbleef. Als de thriller tegen Manchester United één zaak wel heeft bewezen, dan is het toch wel dat de huidige selectiegroep van de Amsterdammers nog zoveel kwaliteit herbergt, dat er zeker in de wekelijks meer devaluerende Nederlandse compe titie een rol van betekenis kan worden gespeeld. Bovendien bewees het duel op Old Trafford dat Ivic wel degelijk weet waarmee hij bezig is en dat hij op de beslissende momenten het hoogste ren dement uit de groep weet te halen. De eerste verrassing op Old Trafford bestond, wat Ajax betrof, uit Tscheu-la- Ling. Evanals in de uitwedstrijd tegen AZ eiste Ajax’ laconieke rechterspits weer een hoofdrol yoor zich op. Maakte Ling in Alkmaar al een doelpunt dat Cruijff niet zou hebben misstaan, tegen Manchester United ontlastte hij de on- Notten later: „Het is natuurlijk om te huilen, maar in feite kun je hem dit nauwelijks kwalijk nemen. Als een Krol, Geels of ik zo’n mogelijkheid krij gen. dan is het wél raak. Het was een fraaie kans, maar het was zijn eerste Europa-Cupwedstrijd. Daarmee is in fei te alles wel gezegd”. Een regelrechte verrassing was de ze ge die de Zwitserse titelhouder FC Zürich bevocht op Glasgow Rangers. De Schotten waren op eigen terrein niet verder gekomen dan 1-1. Met de elimi natie van Benfica en Glasgow Rangers was het arsenaal verrassingen uitgeput. Zowel Saint Etienne (1-0 zege op CSKA Sofia na een 0-0 in Bulgarije) als Borus sia Mönchengladbach (3-0 tegen Austria, na een 0-1 nederlaag in Oostenrijk) stelde orde op zaken. Knap werk leverde FC Brugge dat met een bescheiden voorsprong naar Roemenië moest (2-1), maar daaraan toch voldoende bleek te hebben. Steaua Boekarest kwam in eigen huis niet verder dan 1-1. Lambert scoor de voor de Belgen. Het probleem is alleen hoe Ajax deze nieuwe tegenslag zal verwerken. Krol: „Ik wil niet vervelend doen, maar de realiteit is wel dat we weer in een belangrijk duel hebben verloren. Het is er misschien vanavond dan wel redelijk uitgekomen allemaal, maar net resultaat is toch negatief. Het is allemaal veel te wisselvallig. Vanavond gaat het goed, maar zondag tegen VVV kan het weer helemaal fout zijn. In ieder geval moe ten wij doorgaan met deze jonge jon gens. En dan zou het zelfs voor die jonge spelers beter geweest zijn als we vanavond niet hadden verloren. Ze leren nergens zoveel als in de Europa Cup”. Toch is het onbegrijpelijk dat Ajax niet ook in de competitie met drie spitsen speelt. Gisteravond was het elftal noodgedwongen verplicht om op de aan val te spelen (Dochertey: „Daarom was het zo’n goede wedstrijd, want voor zo’n duel heb je twee teams nodig, en wij gaan altijd maar door”), en dat ging Ajax fabelachtig goed af. Ling lijkt na gisteravond geen punt meer, en ook Meijer, ingevallen voor Arnesen, startte uitstekend door bij de eerste de beste actie Buchan volledig voorbij te lopen, alsof hij er niet stond. Meijer heeft alleen geen zélfvertrouwen. De tweede belangrijke actie mislukte en de woede van Ivic en een scheldkanonnade van Notten was zijn deel. Maar zo voetbal lend als tegen Manchester United moet Ajax het iedere tegenstander in de va derlandse competitie uiterst lastig kun nen maken, hoewel Notten beweert: „Met zo’n entourage en zo’n stadion en tegenstander speel je elke week goed”. Bovendien heeft een aanvallende Ajax- speelwijze het voordeel dat ook Ruud Geels meer rendement oplevert. Dan is deze klasse-spits ieder jaar opnieuw goed voor de eerste plaats in de topsco- rerscompetitie. En dat vormde tenslotte de reden dat trainer Hennes Weisweiler van FC Köln de international aan het begin van dit seizoen graag wilde heb ben. Misschien kan Ajax daarom nog profijt trekken uit de kater van Man chester. Want tegen Manchester United heeft Ajax gisteravond bewezen dat het misschien nog niet te laat hoeft te zijn. „Vaak krijgen in zulke duels de ver keerde spelers de schuld en de straf”, zei Goethals na afloop. Hij had zich groen en geel geërgerd aan de permanente afkeurende houding van het publiek te genover hem. „Ik ben erg blij dat we dit karwei achter de rug hebben. Ik heb er geen moment aan getwijfeld, maar toch, bij die 1-0 en later bij die 2-1 Ik moet zeggen dat ik hem wel even ge knepen heb. Roda JC hield langer stand dan ik dacht. Thissen bleek na rust een duidelijke, versterking”, aldus Goethals. JC ging eervol met 3-2 ten onder. Vechtend met alle middelen die de hoop op een plaats in de volgende ronde meer dan een uur staande hiel- den.Het had in de eerste helft op het scherp van de snede gestreden. Het had Anderlecht in de 33ste minuut even in paniek gebracht met een doelpunt van Vermeulen, die een fraaie solo van Zieg ler, de beste man bij Roda JC, doeltref fend afrondde. Even was daar die pa niek bij Anderlecht. dat tot dan toe vooral op het middenveld de strijd had verloren. Het had in de aanval, in de counter, niet veel inbreng te verwachten van Rensenbrink. omdat Pfeiffer de Ne derlandse international afdoende dekte. Anderlecht dreigde zijn doelman te verliezen na een botsing met de eigen speler Broos en Roda-JC’er Vermeulen; een verlies dat vlak na rust werkelijk heid werd, omdat Ruiter het niet langer aan kon en plaats maakte voor Minaron. Trainer Bert Jacobs van Roda na afloop: „Ik heb twee dagen lang gezegd: de defensie van Anderlecht is te pakken in het strafschopgebied. Nanninga om hoog en pang. erin. Dat is niet goed uit de verf gekomen Nanninga werd tel kens genadeloos gepakt. Ik dacht een ogenblik dat we het zouden redden, maar die routine van Anderlecht kwam er toch weer uit. We hebben verdiend verloren” Anderlecht speelde hard, maar Roda JC speelde minstens even hard. Spelers als Nanninga bij Roda JC en na rust Thissen bij Anderlecht gingen diverse malen over de schreef. Deze spelers kregen geen geel van de niet al te best leidende Zweedse scheidsrechter Axel- ryd. Maar wel Meuser en Advocaat van Roda JC en Vander Eist van Anderlecht, voor slechts incidentele overtredingen. Eerst kopte Geels op de lat, daarna verlengde dezelfde speler een voorzet van Van Dord zo lastig met zijn achter hoofd dat het een klein mirakel was dat Ajax niet in de eerste 45 minuten van dit duel op een voorsprong kwam. Ivic: „Wat moet ik de spelers verwijten. Er is zeldzaam goed gevoetbald. Als er iedere week in de competitie zo gespeeld zou worden, dan hoefde ik me weinig zorgen meer te maken”. door het grove spel van de lange tijd geblesseerd geweest zijnde Thissen uit zijn doen raakte, maar vooral omdat Vander Eist ruimte en gelegenheid kreeg om op het middenveld te opereren. Na het uitvallen van Ehien en de daarna ontstane onzekerheid in de defensie van Roda kwam dat middenveld al spoedig in handen van Anderlecht, komen om te scoren en kwam In de 22e minuut viel de verdiende gelijkmaker. De voorzet van Haan, het van Rensenbrink, de kopbal onhoudbaar in de hoek: 1-1. Het pleit voor Roda JC, dat het daarna toch weer terugkwam. Het bracht Anderlecht op nieuw in de zorgen met een rush van Nanninga, die invaller-doelman Minaron alleen kon stoppen door een overtreding die een strafschop opleverde. Van der Lem voltrok het vonnis, en daardoor kwam Roda JC opnieuw voor: 2-1. met alle mogelijkheden van dien. nog nadrukkelijker alle initiatieven naar zich toe, onderstreept door een werkelijk schitterend doelpunt van René van de Kerkhof, die in de 38e minuut vanuit een moeilijke hoek de bal over de ver dediging van Dundalk in het Ierse doel lepelde: 3-0. Ook nadat PSV op 5-0 was gekomen (twee doelpunten van René van de Kerkhof) bleef Dundalk enthousiast jagen op een tegentreffer. Het enige wat Dundalk ermee bereikte was dat PSV attent moest blijven. PSV kreeg medelijden met FC Dun dalk, toen tien minuten voor tijd Black- more na een onbegrijpelijk fel door gevoerde charge van Postuma zich moest laten vervangen (mogelijk liep hij een fikse knieblessure op). Veldspeler Tom McConville er waren al twee spelers uitgewisseld moest onder de lat en kreeg nauwelijks nog een schot te verwerken. Deze labiliteit was er ook de voor naamste oorzaak van dat Rinus Michels het na enkele maanden al met Ling voor gezien hield. Want hoe ongelooflijk het wellicht ook klinkt, deze 20-jarige, in het internationale voetbal nog totaal onervaren Ling voetbalt beter tegen Manchester United dan tegen Telstar. Ling: „Als je dit kolkende stadion ver gelijkt met de wedstrijden in de Neder landse competitie, dan is dat toch wel een bedenkelijk verschil. Deze krijsende menigte is toch prachtig”. MANCHESTER Illustratief voor de heroïsche manier waarop Ajax afscheid nam van het UEFA-Cuptoernooi was de houding van manager Tommy Docherty van Manchester. Nadat Docherty eerst met een innige omhelzing zijn beide doelpunten makers Macari en Greenhoff had gefeliciteerd, applaudisseerde hij spontaan voor de als geslagen honden afdruipende Ajacieden. Docherty: „Dat dit Ajax nog tot zulk fan tastisch voetbal in staat zou zijn, had ik nooit durven denken. Wat was dit een ge weldig duel. Ik kan me niet voorstellen dat er dit seizoen nog veel van zulke ener verende wedstrijden in de Europa Cup zullen worden gespeeld als vanavond hier is opgevoerd. Ajax heeft ons werkelijk tot de rand van de afgrond gebracht”. der zware druk staande defensie her haaldelijk door vleugel verdediger Hous ton tot een figurant te bestempelen. Ling speelde werkelijk fantastisch, was de grote animator van een uitgebalan ceerde Amsterdamse aanval die Man chester United geregeld aan het wanke len bracht. En je kunt je af vragen waarom deze Ling niet iedere week een vaste plaats in de Ajax-basis-elf heeft. linkervoet), zijn team wel degelijk op dracht gegeven om tegen PSV offensief voetbal te spelen. Jammer voor McLaughin stond er in de eerste helft echter wel een totaal ander PSV in het veld dan 14 dagen geleden in Ierland. Noodgedwongen moest FC Dundalk on gebruikelijk veel mensen achterin hou den, terwijl de weinige aanvallende ac ties door Tommy McConville en Devlin geleid moesten worden. Daardoor kon PSV vrij simpel bezit nemen van het middenveld en van daaruit evenals drie dagen geleden tegen FC Utrecht aan de lopende band kansen creëren. McLaughin wilde met het gedeeltelijk terughouden van zijn ploeg voorkomen dat PSV snel op voorsprong zou komen, maar die opzet sorteerde niet het ge wenste resultaat, want in de 19e mjnuut knalde Van der Kuylen PSV met een afstandsschot via het been van O’Brien weliswaar de bal voor de eerste maal achter Blackmore. FC Dundalk, dat in Ierland haast onnatuurlijke kracht had geput uit een vroege treffer, viel door de mand. In nog geen half uur moesten er zeven hoekschoppen weggegeven worden om de nu wel gretige PSV’ers van nog meer goals af te houden. Weliswaar maande Jimmy McLaughin zijn spelers nu wel naar voren, maar wanneer er ook maar even gehoor gegeven werd aan zijn be vel, werd het onmiddellijk levensgevaar lijk voor het Ierse doel, waar Postuma achtereenvolgens overkopte en door O’ Brien omver gelopen werd (zonder dat scheidsrechter Gloekner daar ook maar enige aandacht aan soL„a_ bleef echter gevaarlijk, zoals in de 33ste minuut toen hij een door Blackmore losgelaten afstandsschot van Lubse als nog intikte: 2-9. Vanaf dat tweede doelpunt trok PSV Opstellingen: Roda JC: Van der Mierden: Ehien (Broeks), Pfeiffer. Ziegler en Blatter; Meuser, Toonstra en Advocaat; Van der Lem, Nanninga en Vermeulen. Anderlecht: Ruiter (Minaron); Van der Eist, Broos, Vandendaele en Dockx; Haan, De Groote (Thissen) en Coeck; Ressel, Mc Ken^le en Rensenbrink. Scheidsrechter: Axelryd (Zw,), 23.000 toe schouwers. De PSV-zege heeft de Eindhovenaren slechts een half uur concentratie gekost. Toen waren de Ieren op een onover brugbare 2-0 achterstand gezet. Kees Rijvers: „Op mij is die eerste aantrekkelijk overgekomen. Dat evenwel vooral te danken aan de Ieren, die zelf ook aanvallend wilden voetbal len”. Waarmee Rijvers eens te meer het hedendaagse anti-voetbal in Nederland wilde veroordelen. Of anders gezegd: geef PSV de ruimte zoals de Ieren dat deden en de Eindhovenaren blij ken hun tempo-voetbal van het vorige seizoen nog altijd niet verleerd te heb ben. Zelfs dit PSV dat met invallers voor Van Beveren, Krijgh en Edström aan moest treden en later in de wed strijd ook nog vervangers voor Willy van de Kerkhof (die de meest gevaarlij ke Dundalk-speler Cavanagh bijzonder goed uitschakelde) en Postuma op nieuw veel pech met zijn schoten kopballen moest inzetten. Tot tevredenheid van Rijvers had Jimmy McLaughin, de speler-trainer van FC Dundalk (hij voetbalde met een pijnstillende injectie in zijn geblesseerde (Fr), 58.638 toe- Opstellngen: Manchester United:. Stepney; Nicholl, Hous ton, Daly (Albiston), Greenhoff; Buchan, Cop pell en McIlroy; McCreery, Macari en Hill (Paterson). Ajax- Schrijvers, Van Dord, Gluic, Dusbaba en Krol; Notten, Hulshoff, Erkens en Geels; Arnesen (Meijer) en Ling. Scheidsrechter; Konrath schouwers. Maar toch resteerde de kater. Nadat het in de eerste seconde van dit duel nog goed was gegaan, toen Schrijvers weer eens finaal miste op een hoge bal van Nicholl, waardoor McCreery rake lings langs kon koppen, ging het enkele minuten voor rust wel fout. Een af standsschot van Houston werd door Schrijvers niet klemvast verwerkt, waardoor Macari simpel kon scoren. Zo als ook de tweede treffer, toen de Ajax- defensie voor vermeend buitenspel bleef staan, ook schlemielig tot stand kwam. De mogelijkheden van Ajax, het geache veerde voetbal van de Amsterdammers, dat waren de ingrediënten die dit duel tot zo’n enerverend gebeuren bestempel den. Opstellingen: PSV: Van Engelen; Poortvliet, Van Kraay, Stevens en Deij- kers; Willy van de Kerkhof (Hooijer), Van der Kuylen en Lubse; René van de Kerkhof, Postuma (De Leeuw) en Dahl- quist.

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 31