Dramatisch succes Syrisch offensief in Libanon verdwenen documenten Kissinger spreekt met SWAPO-leider S 3 Nieuw gifgebied in Italië afgegrendeld ,Rhodesiëconferentie binnen twee weken" „Gedoe” in Bonn rond Commissie voor onderzoek Lockheedmateriaal en Britse minister Anthony Crosland: :el JOURNALIST EN LECTOR IN KAAPSTAD VEROORDEELD »s Lijk Nederlander in België gevonden Niet-socialistische minderheidsregering voor Finland STAKING SPAANSE PTT BEËINDIGD Commissie „Kleine top” Infanteristen en KOH-I-NOOR at «g STAPPERS DEUGEN Openbaarheid over golftrips Ford Strauss 19 7 6 DONDERDAG 30 SEPTEMBER BINNEN- EN BUITENLAND Ig 25 kt ra NEW YORK-NAIROBI (Reu ter, AP, AFP) De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Henry Kissinger heeft gisteren in New York een gesprek gehad met Sam Noejoma, leider van de bevrijdingsbeweging van Nami bië, SWAPO. Noejoma heeft Kis singer gevraagd om Amerikaan se steun voor een internationale economische boycot tegen Zuid- Afrika, om dit land te dwingen zich uit Namibië terug te trekken. tie m lg BEIROET (UPI, Reuter) Met de val van twee Palestijnse bol werken in het centrale Libanese bergland, heeft het Syrische offensief tegen de verbonden linkse strijdkrachten gisteren aan het slot van zijn tweede dag dramatische successen geboekt. door Nico Scheepmaker^^ F, liia Zware verliezen voor Palestij nen Deze foto geeft een aardig beeld van wat een poststaking zoal teweeg kan brengen: L- Een onderonsje van de Amerikaanse onderminister van buitenlandse zaken Schaufele De man werd sinds 11 augustus vermist. Bekend was dat hij die dag deelnam aan een bedevaart naar Banneux. Vermoed wordt dat de man, tijdens een wandeling, in de bossen verdwaald geraakt is en van uitputting is gestorven. De wolk ontsnapte zondag zoals wij berichtten bij een leidingbreuk in een ammoniakfabriek. Waarschijnlijk zijn deeltjes arsenicumhoudend anhydride neergeslagen op een gebied van ongeveer tien vierkante kilometer. Volgens artsen is de substantie alleen schadelijk bij inade men of opeten. Er is geen melding gemaakt van ziekte gevallen bij mensen, maar in een boerde rij in de buurt van de fabriek zijn wel schapen gestorven aan arsenicumvergifti ging. In het getroffen gebieden zouden slechts rond 25 mensen wonen die waar schijnlijk geëvacueerd worden. Assistenten van de president pluizen momenteel zijn oude agenda’s en andere notities na voor een overzicht van die gevallen. Het Witte Huis kondigde gisteren dat interne onderzoek aan. Eerder op de dag had Fords democratische tegenstander, Jimmy Carter, de president uitgenodigd opening van (golflzaken te geven. Reagerend op een eerdere uitspraaak van Carter, had Ford dinsdag bevestigd dat hij wel eens heeft deelgenomen aan dergelijke golftrips. BRUSSEL (ANP) In de bossen rond het Belgische Theux heeft men dinsdag het lijk van een man ontdekt. Later is gebleken dat het het stoffelijk overschot was van een 74-jarige Nederlander, de heer Hendrikus Sleuter uit Nijmegen. Op deze twee met elkaar strijdige gedachten betrap ik mijzelf de laatste tijd nogal eens. Ik had het dus over die drie Palestijnen die op het plein in Damascus voor het hotel waar zij 90 gaten gegijzeld hadden (van wie er vier tijdens de belege ring gedood werden), in het openbaar werden opgehangen. Syrische schoolkin deren werden er met bussen heengevoerd, om de gehangenen te kunnen bekijken. Zo’n volk, denk ik dan, dat van een execu tie een schouwspel maakt, een volksver maak, dat deugt niet. De mensen die er op afkomen om het ophangen gade te slaan deugen al evenmin, en de kranten die de foto ervan publiceren, die signaleren alleen maar wat er allemaal in de wereld omgaat. Hé, waar komen die laatste elf woorden opeens vandaan? (Ik zou gezwo ren hebben dat ik „deugen eigenlijk ook niet” had willen schrijven!). ijn ;ra Een Palestijnse zegsman bevestigde de val van Aintoura en Metein, twee berg dorpen 31 kilometer ten zuidwesten van Beiroet. De twee Palestijnse sterkten (Van onze redacteur in Bonn,Hans Amesz) BONN. Het gedoe rondom de verdwenen Lockheeddocumenten in de Bondsrepu bliek begint langzamerhand grotesk te worden. Het bureau in Bonn van CSU- voorzitter Franz Josef Strauss, die er door de vroegere Lockheedagent Ernst Hauser van wordt beschuldigd miljoenen marken aan steekpenningen in verband met de aanschaf van de Starfighter te hebben aangenomen voor hem en zijn partij, gaf gisteren een verklaring uit. De CSU heeft verzocht om een parle mentaire onderzoekscommissie, teneinde na te gaan hoe precies ambtenaren van het huidige ministerie van defensie zich hebben gedragen in samenhang met wat de CSU noemt „de Lockheedcampagne tegen de CSU en Franz Josef Strauss”. hadden gisteren de hele dag onder vuur van zware Syrische artillerie en raket- werpers gelegen. In de late middaguren ontruimden de verdedigers hun stellin gen, waarna een Syrische tankmacht Ain toura en Metein kon binnenrukken. De Palestijnen en hun geallieerden, de linkse moslem-strijdgroepen van Kamal Joemblatt, trokken zich terug op posities acht a tien kilometer verder naar het zuiden. Maar doordat het Syrische offen sief een tangbeweging maakt zijn ook die stellingen op de lijn Qomayal-Falougha vrijwel omsingeld door Syrische strijd krachten. Het strategische dorp Hamma- tijds inderdaad een vrachtauto voorgere den om de papierwinkel naar het ministe rie van financiën te transporteren. Kissinger heeft eerder gezegd dat 85 percent van het werk is gedaan om te komen tot een conferentie over de onaf hankelijkheid van Namibië. Noejoma ver langt dat zo’n conferentie geheel los staat van het „stammenoverleg” dat al enige tijd gaande is in Windhoek, de Namibi- sche hoofdstad. MADRID (AFP). Het persbureau „Europa Press” meldt, dat gisteravond de Palestijnse zegslieden gaven toe dat hun positie thans „zorgwekkend” is geworden. Volgens hen verslechterde de militaire situatie gisteren vrij plotseling, door dat de Syriërs meer soldaten en tanks in de strijd wierpen. Wanneer ook Qornayal en Falougha zouden bezwijken, kunnen de Palestijnen zich alleen nog terugtrekken op de hoge bergrug „Jabel Elknisse” en nog verder naar het oosten. De infanteristen vermeden de gebaande wegen, maakten een omtrekkende bewe ging door heuvelachtig terrein en vielen de Palestijnse stellingen in de rug aan. Gisteravond deed in Beiroet eensklaps het bericht de ronde, dat Jasser Arafat zijn Palestijnen had bevolen hun strijd in het bergland te staken. Een woordvoerder van Arafats PLO ontkende dat echter. De Syriërs veranderden kennelijk van strijdplan, omdat de Palestijnen dinsdag, naar eigen zeggen, zeker 30 Syrische tanks hadden vernietigd. Ook de christelijke radiostations meld den gisteravond dat de „slag om het berg land” voorbij was. Volgens sommige waarnemers is dat bericht echter voorbarig. Zij achten het waarschijnlijk dat de Syriërs vandaag opnieuw tegen de Palestijnen zullen optrekken. Met de val van Aintoura en Metein hebben de Palestijnen een zeer zwaar verlies geïncasseerd. De linkse strijd krachten vormen nu niet langer een samenhangend geheel en zijn terugge bracht tot geïsoleerde haarden van verzet, zonder goede verbindingen en aanvoer lijnen. Noejoma vindt dat er alleen besprekin gen tussen de SWAPO en Zuid-Afrika zullen worden gehouden als dat land zich verplicht zijn troepen uit Namibië terug te trekken. na was al eerder op de dag in Syrische handen gevallen. Noejoma zei dit gisteren in een inter view met het Keniase dagblad „Daily Nation”. Premier Vorster heeft in het verleden steeds besprekingen met de SWAPO geweigerd, en is hoogstens bereid de SWAPO te beschouwen als een van een twintigtal politieke groeperingen in Nami bië. De Verenigde Naties hebben de SWA PO erkend als de authentieke vertegen woordiger van het volk van Namibië. „We hopen dat de Amerikaanse rege ring druk uitoefent op Zuid-Afrika. om rechtstreekse besprekingen met de SWA PO te houden”, aldus Noejoma. Met het beleggen van de conferentie geeft Engeland gevolg aan een verzoek van de presidenten van Tanzania, Zam bia, Botswana, Angola en Mozambique. Zij willen, evenals de Rhodesische natio nalisten, een conferentie buiten Rhodesië waarop de structuur van de overgangsre gering en de verdere procedures worden besproken. De Britse minister zei, dat Kissingers vertegenwoordiger William Schaufele en de Britse minister van Staat Ted Row lands op het ogenblik in zuidelijk Afrika zijn en daar de details van de conferentie zullen bespreken met Afrikaanse en Rho desische leiders. Delegaties van de ZANU- en ZAPU- fracties van de Afrikaanse Nationale Raad (ANC) zijn gisteren uit Loesaka naar Mapoetoe, de hoofdstad van Mozam bique vertrokken, waar zij besprekingen zullen voeren over samenwerking op mili tair en politiek gebied. Engeland zal zoveel mogelijk behulp zaam zijn, maar een vreedzame ontwikke ling naar meerderheidsbestuur in Rhode sië zal afhankelijk zijn van overeenstem ming tussen de betrokkenen ter plaatse. Crosland vraagt de betrokken partijen hem mee te delen wie hun vertegenwoor digers zullen zijn op de conferentie. „De doelstelling van een meerderheids- bewind in Rhodesië binnen twee jaar is door alle partijen aanvaard. Dat is een belangrijke vooruitgang die we nu snel moeten consolideren”. Een Britse journalist van de „Cape Argus”, David Rabkin, en een lector in de politieke wetenschappen van de universi- teit van Kaapstad, Jeremy Cronin, zijn door het hooggerechtshof in Kaapstad veroordeeld tot respectievelijk tien en zeven jaar gevangenisstraf wegens „terro ristische” activiteit en aantasting van de binnenlandse veiligheid van de staat. Mevrouw Susan Rabkin, echtgenote van de hoof dbeklaagde, werd veroordeeld tot 12 maanden gevangenisstraf, waarvan de eerste 11 voorwaardelijk. „Frankrijk past een beleid van geleide lijk strakker wordende voorschriften omtrent de levering van wapens aan Zuid- Afrika toe”. Dit verklaarde gisteren de Franse minister van Buitenlandse Zaken, Louis de Giringaud. in de algemene verga dering van de Verenigde Naties in New York. Maar de minister verwierp de gedachte aan uitsluiting van Zuid-Afrika van de Verenigde Naties. Daar lost men volgens hem niets mee op, veeleer het tegendeel. Als Nkomo en Moegabe hun militaire strijdkrachten niet samensmelten is het niet uitgesloten dat er in Rhodesië een burgeroorlog uitbreekt, als het blanke bewind eenmaal is verdwenen. tuut van Zuid-Afrika de titel „Zuid-Afrika - een politiestaat?” verboden ZAPU-leider Joshua Nkomo heeft, naar wordt aangenomen, de meeste politieke steun van de zes miljoen zwarte Rhode- siërs, terwijl Moegabe de grootste militai re macht heeft. Inmiddels heeft de bondsregering de beschikking gekregen over het Lockheed materiaal uit de Verenigde Staten. Een commissie van ambtenaren van justitie, defensie en financiën onder leiding van een hoge, onafhankelijke rechter, gaat het omvangrijke materiaal onderzoeken. Egypte, dat de Palestijnen en moslem- links wel met woorden maar niet met daden steunde, bepleitte gisteren een „kleine” Arabische topconferentie binnen 48 uur. Daar zou moeten worden gespro ken over de hulp die Arafat dinsdag, na het begin van het Syrische offensief, heeft gevraagd. ilië ?rd ino iet ich em rij de te 'UT de ie ‘ze MANFREDONIA (UPI) De Italiaans autoriteiten hebben gisteren een dunbe volkt gebied langs de Zuidadriatische kust van de buitenwereld afgegrendeld omdat er mogelijk besmetting door een arsenicumwolk heeft plaatsgehad. Nog in de koop van woensdag hadden de Palestijnen vol vertrouwen gezegd, dat zij het desnoods maanden zouden kunnen volhouden tegen de Syrische troepen. Deze veranderden echter plotseling van taktiek. In plaats van de in het bergland maar moeilijk vorderende tanks, zetten zij infanteristen in. tse ijn in- iet en ich zal ?en na- □u- sti- en- zin in ie- or- £e- idt de je an in- en al en js. ‘ld de an a iet eit en de dt. in kt Jyi ou- an- de- ou- ent er- er- 49 ent Ik heb de tijd nog meegemaakt dat het pond 12 gulden waard was! Maar toen had Engeland het 12-tallig stelsel nog, dus dat scheelt. De teruggelopen waarde van het pond maakt het intussen wel begrijpelijk dat Engeland de Koh-I-Noor alleen aan Pakistan wil teruggeven, als het zelf Pakistan terugkrijgt. op ht. id, lu- Wt im, er en ti ra de tn ■er- ele in eb- ze ite- ht- in or- iet- lOt de wd G- de iet rd si- ie, >e- Er is een opvallende daling geconsta teerd van het aantal geboorten van eerste kinderen.In 1971 waren het er nog 80.996, in 1975 nog maar 78.000. Dit ondanks het feit dat het aantal gehuwde vrouwen van 15 tot 19 jaar aanzienlijk toenam. Toeval lig kan ik over deze materie meepraten, want één van die 78.000 die dwars tegen de trend in geboren werden, was mijn doch ter. Ook een eerstgeborene. Ze kan sinds enkele dagen eigenmachtig een tiental stappen doen, met ingebouwde val welis waar, maar niettemin. Daarom besloten we haar eerste echte schoentjes te kopen, die in sommige kringen, naar ik meen te weten, op die leeftijd nog „stappers” heten. De kleinste maat, maat 19, was eigenlijk nog een rijtje tenen te groot, maar je schijnt er op die leeftijd goed aan te doen alles „op de groei” te kopen. „Hoeveel kosten deze?”, vroegen we, een aardig schoentje aanwijzend. „Vieren vijftig gulden”, zei de eigenaar die ons hielp. Nu wil het toeval dat ik pas sinds kort tot de ontdekking ben gekomen dat een beetje knappe herenschoen de magi sche grens van 25 gulden per paar al enige tijd overschreden heeft, dus ik keek wel even op van zo’n volwassen prijs. Ik weet niet beter of een biefstuk van een ons kost maar één derde van een biefstuk van drie ons, en ik heb in mijn onervarenheid altijd vermoed dat wat voor biefstuk gold, voor alles gold in het leven. Het bleek echter dat het schoentje met de hand gestikt was (gewurgd dus eigenlijk), en dat het beetje minder leer in zo’n geval niet opweegt tegen het arbeidsloon. De drie overlevende terroristen, althans leden van de Palestijnse terreurgroep El Fatah, althans.Ik betrap me de laatste tijd op twee gedachten. De eerste is, dat ik soms met verstolen leedvermaak consta teer dat de anti-Israelisjche Syriërs en de anti-Israelische Palestijnen en de anti- Israelische Libanese christenen en de anti-Israelische Libanese moslims elkaar totterdood naar het leven staan, en ik denk dan: mooi zo, dat kan Israel alleen maar tot voordeel strekken! Want ik vind dus dat Israel recht van bestaan heeft, ondanks, nou ja, ondanks alles. En de tweede is, dat ik me op ongeregelde tijden kapot geneer, omdat we de wijze waarop én de Syriërs én de Libanese christenen bezig zijn het toch al verdreven Palestijn se volk, dat de laatste 20 jaar toch al geen normaal leven heeft kunnen leiden, in de pan te hakken, vanuit de verte „met de armen over elkaar” gadeslaan alsof het om een natuurverschijnsel gaat, en niet om het slachtofferen van mensen die al jarenlang slachtoffer waren. Daarin staat dat in februari 1967 onge veer 500 ordners met akten uit het minis terie van defensie naar dat van financiën zijn getransporteerd. Het zou gaan om „persoonlijke” papieren van Strauss, die tijdens de koop van de straaljagers minis ter van defensie was. HELSINKI (DPA). President Kekko nen van Finland heeft gisteren de demissi onaire premier Miettunen tot leider benoemd van een uit vertegenwoordigers van drie partijen samengestelde niet- socialistische minderheidsregering, wier voornaamste taak het zal zijn de staatsbe groting voor 1977 in te dienen en de econo mische kwalen van het land aan te pakken. De nieuwe regering is de eerste niet- socialistische sinds 13 april 1962. Miettu nen heeft op een persconferentie ver klaard, dat niemand kan voorspellen hoe lang deze regering aan het bewind zal blijven. De Giringaud waarschuwde de regering van Zuid-Afrika dat voortdurende minachting voor de waardigheid van de mens een bron van conflicten vormde en het land zou kunnen doen terechtkomen in een vicieuze cirkel van onrust en onder drukking. LONDEN (UPI, Reuter) De Britse regering heeft besloten een conferentie te beleggen waarop de vorming van een overgangsregering voor Rhodesië besproken zal worden. Deze conferentie kan binnen twee weken plaats vinden op een plaats in zuidelijk Afrika die voor de betrokkenen acceptabel is, zo deelde de Britse minister van Buitenlandse Zaken Anthony Crosland gisteren in Londen mee. De havenstad Manfredonia (50.000 inwoners) aan „de spoor van de Italiaanse laars” ligt volgens de autoriteiten buiten het bedreigde gebied. WASHINGTON (Reuter) President Ford zal openbaar maken hoe vaak hij in het verleden als afgevaardigde van Michigan, heeft deelgenomen aan golf- partijtjes die door het bedrijfsleven wer den betaald. Nadat de CSU-voorzitter in 1966 minis ter van financiën in de grote coalitie was geworden, besloot Strauss de 500 ordners naar zijn toenmalige ministerie te trans porteren. Omdat daar echter te weinig ruimte was, zo luidt de lezing, heeft een commissie van ambtenaren in oktober 1969 de zaak nagevlooid en gereduceerd tot 14 ordners. De rest is vernietigd. De 14 ordners zijn bewaard door het bondsdag- bureau van de CSU-fractie en mochten gisteren door journalisten worden inge zien. Engeland is bereid een voorzitter beschikbaar te stellen voor de conferen tie, en draagt hiervoor Ivor Richard voor, de Britse ambassadeur bij de Verenigde Naties, en een voormalig Labourlid van het Lagerhuis. De bondsregering merkte via woord voerder Klaus Boiling op dat zij nooit heeft beweerd dat de verdwenen akten iets te maken hebben met de Lockheedaf- faire. Niettemin vroeg SPD- woordvoerder Terjung zich af waarom de overgebrachte documenten nooit zijn geregistreerd en wie er toegang toe had in de tweeënhalf jaar dat zij op financiën lagen, voordat het grootste deel werd ver nietigd. ZANU-leider Robert Moegabe, die beweert de leiding over de Rhodesische guerrillastrijders in Mozambique te heb ben, zei dat hij eerst met de ZAPU gaat praten over een militair pact en dat daar na pas de politiek aan de orde komt. De blanke minderheidsregering in Salisbury meent dat het overleg over de vorming van de overgangsregering bin nen Rhodesië gehouden moet worden. In Stuttgart verklaarde Frans Josef Strauss op een persconferentie dat deze hele affaire niets met de aankoop van de Lockheed-Starfighters te maken heeft en dat hij ten onrechte wordt beschuldigd van corruptie. De lezing van de CSU is in overeenstemming met wat het ministerie van defensie heeft verklaard. Er is des met de minister van buitenlandse zaken van Botswana, Archie Mogwe. De foto werd gemaakt in Gaborone in Botswana. Goed, we kochten dus schoentjes van 37 gulden waar minder arbeidsloon aan zat maar die de naar schatting 500 stappen die Sara erin zal doen voordat ze er weer uitgegroeid is, vermoedelijk wel zullen doorstaan. Toch nog altijd 18,50 gulden per stuk, dacht ik. Op dat moment pas seerden we een restaurant dat voor 21 gulden twee handgenaaide schoen tjes van echt leer met patente veters erin aanbood. Bespottelijk goedkoop! Dus wat ik maar zeggen wou is dit: ik kan het iedereen van harte aanraden een eerstge borene. Ze maakt het leven wat minder goedkoop. De drie zouden samengezworen hebben met leden van verboden organisaties en zouden pamfletten ten gunste van die organisaties hebben verspreid. Tot deze verboden organisaties behoorden de Zuidafrikaanse communistische partij en het Afrikaanse Nationale Congres, ANC De Zuidafrikaanse regering heeft giste ren een boekje van het Christelijke Insti- trijfël g stapels en stapels post wachten op bestelling. staking van Spaanse PTT-ambtenaren door het sluiten van een overeenkomst ten einde is gekomen. Het werk zou direct hervat worden. De staking heeft een week geduurd. Er liggen meer dan 50 miljoen poststukken op ver werking te wachten.

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 3