DERTIG JAAR DIRECTEUR O PENBARE WERKEN S kxx/ispd t Pinkenveiling in Driehuis Zeevisgroothandel wil of veilplicht of zelf optreden Rein-waterkelder te klein geworden Hl £iefmans Ti V k 4 flatneurose n ERASMUS Chanel en a door Kort IJmoncHT eisws- Kort IJmond-nieuws Beroep aangenomen Ontduiking van quotering verstoort markt UITBREIDING MET 1.500 M3 OUDENAARDS GOUDENBAND Café „DE HALVE MAAN” Kennemer Vrouwenkoor gaat jubileren ijl I O''" 5 IJMUIDEN-VELSEN 19 76 DONDERDAG 3 0 SEPTEMBER NAAM: Chanel LEEFTIJD: 3‘A jaar RAS: Langharige Duitse herder SOORT: meisje ƒ39,- PRIJS: 50,— Inlichtingen: 02550-15744 Nieuw liedboek voor de kerken BOEKHANDEL Hagelingerweg 36 - Santpoort Bevoordeling R Als iedereen nog bier brouwde zoals 300 jaar geleden, dan was er overal bier zoals Liefmans. Liefmans bier wordt gebrouwen met gist, suiker, hop, gerst en iets erg zeldzaams liefde! Drink eens een glas Liefmans Oudenaards Bruin in ƒ33,- Hkk XT' - GEMEENTE NAM AFSCHEID VAN IR. D. N. DAMMERS (ADVERTENTIE) 6” id ,n de (ADVERTENTIE) s ft die eerder door G. Prins en W. Gouda gezegd zijn, dat r. at i- •n in d A. OUWEHAND Jr. '''A 'a MWi :n m <e ot in ig in in ie ie lit Ie Als stoffelijke blijk van dank over handigde hij de heer Dammers, die een jaar geleden voor zijn werkzaamheden al werd geridderd, een boek over Noord- Holland en een slijpmachine. De laatste in figuurlijke zin bedoeld om de scherpe randjes van 30 jaar werken af te schuren en een volledig gave herinnering -over te houden. werd ton het als Tijdens de wandeling blijkt al snel dat de sporen van de originele Duitse Herder-motoriek nog niet Zijn ver- TOVADO - De turn- en ontspannings vereniging Aanhouden Doet Overwinnen (TOVADO) houdt woensdag aanstaande haar jaarvergadering in de grote zaal van de Vrijburcht. De aanvang is 20.00 uur. KWISPELdoor schrijft over honden die in het Kerbert-asiel aan de Heer- enduinweg 8 op een nieuwe eigenaar zitten te wachten. Behalve op woens dag en zon- en feestdagen is het asiel dagelijks geopend van 9 tot 12 en van 3 tot 6 uur. Zaterdags van 9 tot 1 uur. >n 'P 9200 over daar et :h l- ei die gedurende 30 jaar zijn stempel heeft gedrukt op een stuk openbare belangen behartiging zich tenslotte tot zijn echt genote. „Mijn vrouw heeft mij ruimte gelaten voor dit werk. Mij terzijde ge staan en gesteund met raad en daad en mij vaak tot een mildere houding bewo gen." •n m ie I- is iu n. •n >s id Is I. ie m lit ie it •d *n s- ;n n et jn 1- ‘n •n s) in et m m ie TO ?n de ig ft dt ?r n. I# ie n. et DRIEHUIS. In het Muziekhuis, op de grens van Driehuis en Santpoort, wordt zaterdag 16 oktober een pinken veiling gehouden. Andere jaren werd de veiling steeds in de pastorietuin gehou den. De opbrengst van de vijftien pinken komt ten goede aan het parocieel werk. Uit de woorden van de heer Ouwe- hand is op te maken, dat voor de handelaren de maat vol is, nu Urker vissers alleen een deel van de lading, zoals de veelgevraagde „slips” buiten de markt houden. „Dat is geen ontduiking van de quotering meer, maar dat is ronduit bevoordeling van bepaalde han delaren boven de anderen. Als zeevis groothandelaren willen we wel proberen dat tegen te gaan. Dat kan door als handelaren af te spreken de vis, die zo’n visser op de afslag brengt, gewoon niet te kopen.” IJmuiden, Lange Nieuwstr. 243, tel. 13144, Santpoort Hoofdstr. 234, tel. 378371. quotering en er Burgemeester Reehorst overhandigt ir. Dammers de stoffelijke blijken van waarde ring voor 30 jaar werk in dienst van de gemeente. Het accent bij de inspanningen die de uitoefening van de werkzaamheden ge vergd hadden werden door burgemeester Reehorst onderstreept door het element „Inspraak” dat de laatste jaren de kop heeft opgestoken. Meer openheid en openbaarheid die daar direkt verband mee hielden noemde hij een goede zaak mits ze niet stoelden op wantrouwen en argwaan. voorraadkelder nodig. De huidige kelder, die nog uit 1928 dateert, kan 2000 kubie ke meter water bevatten. Als vuistregel wordt gesteld dat je een kwart van de hoeveelheid water die per dag afgeno men wordt, in voorraad moet hebben, vandaar dat de nieuwe kelder 1500 ku bieke meter wordt. dwenen. Na wat rustig stapwerk en een stevige plas is Chanel „in” voor een stevige holpartij. Dan is voor wat de kennismaking betreft het ijs gebroken. Chanel toont zich dank baar en gehoorzaam. Brengt op ver zoek een weggegooid brok hout netje» terug en gaat dan zwaaiend met haar pluimstaart en gespitste oortjes klaar staan om dat spelletje te herhalen. Tijdens de wandeling terug naar het asiel zijn veel nerveuze trekjes nau welijks meer waarneembaar. Het is duidelijk. In het interieur van Chanel zit het een en ander scheef dat met een klein beetje liefde en begrip in de kortst mogelijke ke ren katn worden verholpen. Zoals in de gehele visserqwereld is het ook in de zeevisgroothandel een moeilqke zaak om één gemeenschappe lijk standpunt in te nemen, moet de Burgemeester Drs. J. Reehorst toonde zich dankbaar dat hij het voorrecht had de gevoelens van de gemeente te mogen vertolken. Na in vogelvlucht de taken van het bedrijf, onderverdeeld in diverse paragrafen, te hebben belicht, conclu deerde hij dat de dienst Openbare Wer ken diende te worden gezien als een van de sleutelonderdelen in het kader van de gemeentelijke administratie. „Het is zon der meer duidelijk dat het hoofd van het bedrijf een van de belangrijkste ambtenaren van de gemeente is”, aldus de heer Reehorst die vervolgens het aandeel van de heer Dammers scherste tegen de achtergrond van 30 jaar in dienst van de gemeente Velsen. „In 1946 aanvaardde u in Velsen een geweldige uitdaging. IJmuiden lag let terlijk plat door de afbraak van de bezetter en bombardementen door de geallieerden op het havengebied.” IJMUIDEN De Rein-waterhelder aan de Evertsenstraat is te klein gewor den. Het gemeentelijk gas-, reiniging en waterleidingbedrijf heeft daarom aan het college voorgesteld een nieuwe kel der bij te houwen van 1500 kubieke meter. Evenals bij vorige gelegenheden het geval was, worden er tevens pakketten bloembollen verkocht, bestaande uit Tulpen, narcissen, hyacinten, crocussen en blauwe druifjes. Bovendien komt er een veiling van door winkeliers geschon ken artikelen en een rommelmarkt. De heer Dammers dankte allen die op enige manier hadden blijk gegeven van hunwaardering voor zijn werk. Met name een fotoalbum dat hem daags tevoren door de eigen dienst was aange boden, en waarin 30 jaren historie van Velsen die hij had meegemaakt waren vereeuwigd, hadden een diepe indruk op hem gemaakt. Vervolgens memoreerde het aandeel van de scheidende functionaris bij func ties in het maatschappelijk leven, waar onder zijn aandeel bij het tot stand komen van de serviceflat voor bejaarden „De Luchte”, de bouw van het Zeeweg - ziekenhuis en de oprichting van Stichting Medisch Centrum Velsen. SANTPOORT. Het Kennemer Vrouwenkoor zal op 30 oktober veertig jaar bestaan. Ter gelegenheid hiervan wordt een concert voorbereid dat op 4 november in de gereformeerde kerk in Santpoort-Noord zal worden gegeven. Aan de avond zal worden meegewerkt door het Heemsteeds Orkest. In studie zijn bij het Kennemer Vrouwenkoor on der meer „Miserere” (psalm 51) van J. A. Hasse en „Deux Chansons” van H. Strategies FANCY FAIR. Het Katholiek Vrouwengilde Driehuis-Santfto?"t houdt woensdag 27 oktober een fancy fair in hfet gemefenschahshiiis' vfen' 'c /U.cAs1 in Driehuis. De opbrengst komt ten goede aan de ziekenactie van het filde. De fancy fair is open van 14.30 tot 17.00 uur en van 19.00 tot 24.00 uur. ROMMELMARKT. Bij het Leger des Heils, Edisonstraat 14 in IJmuiden, wordt zaterdag 2 oktober een rommel markt en bazar gehouden. Er zijn aller lei spullen te koop als kleding, meube len. bedden enzovoorts terwijl ook nog spullen gebracht kunnen worden. Verder is er een rad van avontuur en voor' de kinderen een grabbelton. IJMUIDEN - Ds. Heikoop uit Herwij- nen heeft het door de Hervormde Ge meente IJmuiden West op hem uitge brachte beroep aangenomen en wordt daarmede dus de opvolger van ds J. M. D. v. d. Berg, die naar Werkendam is vertrokken. De nieuwe predikant is 43 jaar en staat vanaf 1971 in het Zuidhol- landse Herwijnen. De kosten worden begroot op drie a vier ton. De nieuwe kelder is gesitueerd tussen het Waterleidinggebouw en de houten school aan de J.P. Coenstraat. Hij zal voor een gedeelte onder de grond worden gebouwd en voor een gedeelte erboven. Wel wordt de kelder helemaal met zand bedekt. Dat gebeurt om in vloeden van de buitentemperatuur tegen te gaan. Indien dat gewenst is, kan de Rein-waterkelder voor de volgende zo mer gereed zijn. VELSEN. - In verband het het berei ken van de pensioengerechtigde leeftijd heeft Ir. D.N. Dammers gistermiddag officieel afscheid genomen als directeur van het gemeentelijk bedrijf Openbare Werken en Groenvoorziening. Dat ge beurde in de Burgerzaal van het ge meentehuis, waar naast het college van B. en W., gemeenteraadsleden, over heidsfunctionarissen en vertegenwoordi gers van openbare lichamen, veel be langstellenden van de gelegenheid ge bruik maakten de heer Dammers de hand te drukken. speciale luxe dundrukeditie, slechts 16 mm dik, in rood simili- leer kleursnede Dit is de heer Ten Cate gebleken uit metingen die regelmatig worden ver richt. Het waterleidingbedrijf meet een maal in de veertien dagen op een aantal punten de grondwaterstand van het zo genaamde „benedenwater”. Dat is het water waaruit het Waterleidingbedrijf put. Begin 1976 lag het niveau nog op 2,50 meter minus NAP. In augustus was de bovenspiegel gedaald tot 3,48 meter minus NAP. Dat het peil ’s zomers zo sterk daalt, komt omdat het Waterlei dingbedrijf dan 14.000 kubieke meter water per dag moet leveren tegen 8.000 in de winter. In 1976 is het benedenwa- terpeil niet zo diep gezakt als in 1975. Dat zou volgens de heer Ten Cate het gevolg kunnen zijn van de infiltratie- werkzaamheden waarmee Haarlem en Velsen december 1975 zijn begonnen. Uit andere metingen blijkt dat he< peil van het bovenwater zich eveneens begint te herstellen. In maart-april stond het nog op 1,62 meter boven NAP. Augustus was het dieptepunt met slechts 1,10 meter boven NAP. Sinds begin sep tember beweegt het peil zich weer in opwaartse richting. LEZING- Mevrouw J. Sluys-Bijl houdt dinsdag 5 oktober ’s morgens tien uur in Duinpan in Santpoort-Zuid een lezing over Hendrickje Stoffels, de vrouw van Rembrandt. De afdeling Santpoort van de Nederlandse Vereni ging van Huisvrouwen organiseert de bijeenkomst. Het is deze zomer voorgekomen dat we nog maar 70 kubieke meter in voor raad hadden”, vertelt ing. J. Ten Cate, directeur van het bedrijf. „Dan mag er niets bijzonders gebeuren zoals een lei- dingbreuk of een flinke brand want dan is het op.” In de zomer wordt er per dag zo'n 14.000 kubieke meter per dag wegge pompt. Het pompstation produceert ge durende 24 uur per etmaal schoon wa ter. De afname is echter niet gelijkma tig. Om die pieken op te vangen is een Klaverjassen. De klaverj asclub „Ons Genoegen” in Velsen-Noord houdt voor de jeugd van de sportvereniging KIC met de afdelingen voetbal en hand bal op donderdag 7 oktober ’s avonds om acht uur in ontmoetingscentrum ..De Meerpaal” aan de Banjaertstraat een grote open klaverjasdrive. In samenwer king met de jeugdcommissie van IC is een aantrekkelijk prijzenpakket beschik baar waaruit de opbrengst geheel ten goede komt aan de KIC-jeugd. IJMUIDEN „De problemen, die door de quotering ontstaan zjjn, worden vanuit de visserjj meermalen belicht, maar vanuit de vishandelaren gebeurt dat eigenlijk veel te weinig. Natuurlijk is de visserman misschien wel het meest het kind van de rekening, maar als handelaren weten wjj ook niet, waar we aan toe zjjn. En ik heb hier ook honderd man aan het werk”. Dat zegt de heer A. Ouwehand jr., directeur van zeevisgroothandel Bertus Dekker uit IJmuiden. Hij onderstreept de woorden, J T? -J -- U --1 er zo spoedig mogeljjk een veilplicht in ons land moet komen. Met zorg sprak hij over de ontwikke ling van het wetsontwerp op de mini- provincies. „In de tot op heden bekende strekking wordt het snoeimes daarin zo rigoureus gehanteerd dat voor het over leven van onze diensten moet worden gevreesd”, aldus de heer Dammers. Zichtbaar aangedaan richtte de man Een stevig brok populariteit heeft de Duitse Herder te danken aan een verzameling ingebouwde eigenschap pen die er niet om liegen. Waaks, schrander, intelligent, trouw. Trots resultaat van jarenlange Duitse fok- methodiek. Het langharige model, waar Chanel een trotse exponent van is. komt veel minder voor dan haar norstelharige soortgenoten. Het flat teuze toilet met de fraaie zijdezachte Iran je aan hoofd, hals en benen ma ken van deze „gebruikshond” een wat luxueus model. Op zichzelf geen be zwaar, maar de Duitse Herder-fana- ten zijn er niet zo kapot van. Chanel heeft in al haar pracht en praal de eerste jaren van haar leven mogen slijten op een flat. Daar zijn de sporen nog duidelijk van waar neembaar. Als KISPELdoor haar be groet achter de tralies van het asiel weet ze eigenlijk niet precies wat ze aan die belangstelling heeft. Want Chanel wil veel. Als het moet de rest van haar leven slijten in het asiel. Maar een ding nooit meerterug naar een flat. De geluiden links, rechts, onder, boven. De engheid van —en trapportaal; Chanel wil er niet meer aan denken. heer Ouwehand bekennen „Als dat niet zo moeiljjk was, dan hadden we allang onderling kunnen afspreken alleen via de afslag te kopen. Maar juist omdat die onderlinge afspraak niet lukt, kan een veilplicht, waar we het allemaal over eens zjjn, de oplossing bieden”. Controle op de quotering van elke vissersboot ziet de heer Ouwehand ei genlijk niet zitten. „Het is voor de inspectiedienst niet te doen. Als er een paar schepen tegelijk vis aanvoeren, dan verdwijnt er bij het sorteren al de nodige vis. Voor de inspectie is het niet bij te houden. Als iemand met een kistje vis loopt, is al niet meer duidelijk, waar het vandaan komt. Bovendien is de vis handel legaal, de handelaar mag de vis wel kopen, maar de schipper mag het niet aanvoeren. Als er een veilplicht is, loopt de controle veel gemakkelijker. Bovendien is dan de visserman, die bui ten de markt om verkoopt strafbaar, maar ook de handelaar die buiten de markt om koopt”. „Het grootste pro bleem is nu”, zegt hij, „dat het hele visserijbeleid haar basis mist, als de prijzen niet op de veiling tot stand komen. Bovendien draaien de afslagen met verlies, want als een groot deel van de handel aan je voorbij gaat, zijn de inkomsten ook veel minder. Ik geloof dat de visserman zijn hoofd in het zand steekt door niet op de afslag aan te voeren. Ze zien nu winst, omdat ze de veilinggelden en de retributies aan het productschap in hun zak houden, maar ze worden er straks zelf de dupe van. Als er geen vooruitzichten zijn, dat de veilplicht in Nederland wordt ingesteld, dan zal de handel zelf tegen misstanden gaan optreden, al is het ontzettend moeilijk om samen iets te doen”. De nieuwe voorraadkelder voor gezui verd is gesitueerd tussen het Waterlei dinggebouw en het houten schoolge bouw. De kelder wordt niet helemaal ingegraven maar wordt wel met zand bedekt. Als de quotering werkelijk nageleefd en er wordt tong gevangen, verdeeld gehele jaar, dan kun je handelaar je beleid op uitstippelen. Je kunt je klanten dan ook adviseren wan neer en hoeveel ze kopen moeten. Maar door de massale ontduiking van de quo tering door de verkoop buiten de veiling om, kun je als handelaar geen peil meer trekken op de aanvoer. Overigens gaat de vis, die buiten de afslag om verkocht wordt, gewoon voor de dan geldende marktprijzen weg”. zwart of bruin similileer goudsnede wiH

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 5