Gruijters bezorgd over IN FRANSE PROVINCIE LOTHARINGEN woningbouw in Haarlem Treinontsporing goed afgelopen Bouwbeleid voorBootlemmer PSV: weer St. Etienne 36 Geen verdere overheidssteun Opschudding na bankoverval Muv*| terstal interieurs b.v Wagenweg 1, 3 en 15, Haarlem, hoek Wagenweg-Houtplein. ..Vijfenzesttig Zuidafrikaanse Congres maakt veto van Ford ongedaan Bij aanvrage subsidie met cijfers geknoeid I in Brussel militairen gesneuveld H J f» ti'sl I Het woord is aan WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Vermoedelijke oorzaak vastgelopen wiellagers L Weinig verandering Aantal pagina’s vandaag: AGENDA pagina 7 TEKENTAFELS Nederland verwelkom mt Belgisch VN-voorstel Mgr. Lamont: 10 jaar dwangarbeid vfmwanMumfmmmmmnmffi Geen geld meer voor sporthal Beroofd 2 4 19 23 26 99 wmwm/mmtmmfmmmmm SM 21 21 Voor het lekkerste brood en fijn banket uw warme bakker artendor v KENNEMERLAAN HK. SNELLIUSSTR. TEL. 14652 V.': isti Umuider Courant Frans Hiddema: Hoofdredactie: Jos L. Lodewijks, E. Koning Uitgave Damiate Pers B.V. Directie: Mr. H. C. van der Mije, H. P. Stuurman Abonnement bij vooruitbetaling - f 13,— p. mnd., f 37,40 p. kwartaal (p.post f 49,—),p.jaar f 146,90 (p.post f 189,—Losse nummers 65 et.. (Van onze Haagse redacteur) verkeert. (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) 27 Sport 31, 33 (ADVERTENTIE' (Zie ook pagina 3) Gedempte Oude Gracht 97 -103 -105 tel 32 45 50 Luidsprekers 24, 28, 29 het Wahsington polshorloge WASHINGTON (AFP, Reuter). Het Amerikaanse Congres heeft gisteren met ruime meerderheid het veto overstemd dat president Ford had uitgebracht tegen een wetsontwerp om 56,6 miljard dollar (ongeveer 147 miljard) beschikbaar te stellen voor programma’s op het gebied van de volksgezondheid, het onderwijs en het maatschappelijk werk. Om een veto van de president onge daan te maken is een meerderheid van tweederde nodig. In dit geval stemden in het Huis van Afgevaardigden 312 afge- vaardigen voor en 93 tegen, waarna de senaat volgde met 67 tegen 15 stemmen. Het is de 12de maal in twee jaar tijd dat het Congres waarin de democraten de meerderheid bezit+en een presiden tieel veto overstemde. In dit geval stem den ook vele republikeinen tegen Ford. De president had zijn veto uitgebracht omdat de toegewezen som vier miljard dollar (ruim ƒ10 miljard) hoger is dan hij had aanbevolen. Volgens Ford werkt het ontwerp inflatiebevorderend. Weersverwachting van het KNMI tot zaterdagavond: DEN HAAG Minister Gruijters (Volkshuisvesting) is bezorgd over de situatie in de woningbouw in Haarlem. Het programma voor de woningbouw in Haarlem omvat voor dit jaar 327 woningwetwoningen en 1122 premiewoningen. In juni bij een bezoek van de minister waren daar echter pas 105 woningwetwoningen en 5 premie woningen van gerealiseerd. Pas in de herfst laat de boom zijn takken zien. Weerrapporten Binnen- en buitenland 2> 3, L v NEW YORK (ANP). Het voorstel van de Belgische minister van Buiten landse Zaken Renaat van Elslande, dat de landen die zijn aangesloten bij de VN vrijwillig afzien van het recht de toe gang te weigeren aan een commissie die ter plaatse de naleving van de rechten van de mens wil onderzoeken „is sympa thiek”. „Een dergelijke verklaring zou Neder land absoluut geen moeite kosten, maar ik vrees dat veel Europese landen hier toe niet bereid zullen zijn”, aldus heeft minister Van der Stoel in New York verklaard. Van Elslande heeft de algemene ver gadering van de Verenigde Naties voor gesteld de secretaris-genera al van de volkerenorganisatie, Kurt Waldheim, te vragen jaarlijks de assemblee mee te delen welke landen bereid zijn tot deze beperking van hun nationale souvereini- teit. DEN HAAG (AFP). De twee Ne derlandse verenigingen, die nog in de strijd zijn voor de diverse Europa Cup- competities, hebben in de tweede ronde eerst een uitwedstrijd geloot. Voor het toernooi van de landskampioenen trekt PSV op 20 oktober naar St.Etienne. Fey- enoord speelt op die datum voor de UEFA Cup uit tegen FC Kaiserslautern. De return wedstrijden vinden op 3 no vember plaats. Veel bewolking met plaatselijk enkele buien. Zwakke tot matige wind uit richtingen tussen oost en zuid. Minimumtemperaturen omstreeks 12 gr maxima circa 18 graden. pen bezig de lijken van de slacht offers te bergen. Een eerste open brand was al in de ochtenduren in de mijn uitgebroken, waarop ogenblikkelijk instortingsgevaar was ontstaan. Twee veiligheidsgroepen waren naar de plaats van het ongeluk vertrokken en de mijn werd intussen door de mijnwerkers ontruimd. De hulptroepen stonden voor een enorme massa kokende kolen die ze met hun brandspuiten probeerden te blussen. Op dat moment ging er een enorme windstoot door de gangen, die het vuur zo hoog deed oplaaien, dat twee man MERLEBACH Een enorme ontploffing heeft gisteren in Mer- lebach in de provincie Lotharingen aan 16 mijnwerkers het leven ge kost. De ramp deed zich gister avond om half zeven voor in mijn nummer 5 in het plaatsje Merle- bach. Op het ogenblik woedt de brand nog voort en zijn hulptroe- Senator Alan Cranston uit Ca- lifornië, een voorstander van een verbod op het bezit van vuurwa pens, is zelf onlangs nabij Congresgebouw in beroofd van zijn en 100 dollar door drie jongelui die hem bedreigden met een wa pen dat de Senator wil laten afschaffen. Cranston is de derde Senator die de afgelopen jaren het slacht offer van straatgeweld is ge worden. Zijn collega John Sten nis werd ernstig gewond, toen hij op weg naar huis bij een poging tot beroving werd neerge schoten. William Proxmire werd eens van achter aangevallen door iémand die hem de keel dicht kneep, toen hij van het Congres naar huis terugkeerde. Bij het bezoek van Gruijters aan Haarlem werd duidelijk dat de opvattin gen van het gemeentebestuur en die van de minister tegengesteld waren. Met na me voor de te bouwen woningen in het middengebied van Molenwijk had de minister betoogd dat beter kon worden overgegaan tot verkoop van de huizen, waardoor extra steun van het rijk over bodig zou worden. Het Haarlemse ge- van de reddingsploeg ernstige brand wonden qpliepen. Na dit incident besloot mei. de gangen af te sluiten en de laatste mijnwerkers die nog in de mijn aanwezig waren te evacueren. Kort daarop volgde de explosie, die aan 16 man van de hulpbrigade het leven kostte. Op het ogenblik doen drie veronderstellingen de ronde over de oor zaak van het ongeluk. De eerste is dat er sprake is van een ontploffing van mijngas. Een andere versie luidt dat kolengruis uit een bovenliggende gang in brand zou zijn geraakt. De meest vooi de hand liggende theorie, die men thans algemeen als de juiste accepteert, is, dat (Van een onzer verslaggevers) NOORDWIJKERHOUT. De firma Pennings in Noordwijkerhout heeft bij het aanvragen van gemeentelijke subsi die voor haar sporthal de financiële zaken veel minder rooskleurig voorge steld dan ze in werkelijkheid zijn. Dat is de conclusie van het Verificatiebureau van de Vereniging van Nederlandse Ge meenten (VNG), die op verzoek van Noordwijkerhout de exploitatierekening heeft gecontroleerd. In plaats van een tekort van 19.000 gulden, komt het veri ficatiebureau uit op een winst van rond de tienduizend gulden. Op grond van deze gegevens heeft de gemeenteraad gisteravond besloten om de gevraagde subsidie van zesduizend gulden te weige ren. Het dreigement van de firma om de hal, die in eerste instantie voor bloem bollenverwerking is bestemd maar bui ten het bollenseizoen ondermeer hand balvereniging Northa onderdak biedt, voor sport te sluiten, kon op de raadsle den geen indruk maken. (Zie verder de regiopagina) SALISBURY (AFP). De katholieke bisschop van Umtali in Rhodesië. mgr. Donald Lamont, is vandaag in Umtali (in het grensgebied van Rhodesië) tot tien jaar dwangarbeid veroordeeld we gens indirecte steunverlening aan de zwarte guerrillastrijders in het oosten van Rhodesië. BRUSSEL (ANP). Een bankoverval in het centrum van Brussel heeft van ochtend voor grote opschudding gezorgd. De overval speelde zich af in een filiaal van Lloyds Bank in de Koningsstraat. De vluchtende overvallers namen twee gijzelaars mee, de administratieve direc teur van de bank, de heer Baylis en de conciërge van de bank, mevrouw Van Bever. De vrouw wist bij het in de buurt liggend koninklijk paleis uit de auto van de overvallers te springen. De mannelijke gijzelaar werd door de ban dieten aan de Brusselse Louizapoort uit de auto gezet. Tegen acht uur vanochtend drongen de overvallers (die gewapend waren met pistolen en die nylonkousen over het hoofd droegen) het bankgebouw binnen. De kassier van de bank werd mishan deld. Hij kreeg slagen in het gezicht en op het hoofd met de kolf van een pistool. De man is opgenomen in een ziekenhuis. Nadat alarm was gegeven en de poli tie plus de rijkswacht warén gearri veerd, vluchtte een van de overvallers naar het dak van het gebouw. Hij dwong twee bedienden van de bank hem te vergezellen. Maar die twee mannen werden snel ontzet door de politie. De omgeving van de bank wemelde vanoch tend van politie en rijkswacht. Van een van de overvallers vermoedt men dat hij zich nog in het bankgebouw of in de buurt bevindt. LONDEN (Reuter) Bij acties van Afrikaanse guerrillastrijders in het noorden van Namibië zijn tussen 15 augustus en 20 september zeker 65 Zuid afrikaanse militairen om het leven geko- meen. Dit staat in een communiqqué dat de nationalistische, Zuidwestafrikaanse volksorganisatie (SWAPO) heeft uitgege ven. Volgens het communique waarvan de inhoud werd omgeroepen door het radio station van de Angolese hoofdstad Loe- anda, sneuvelden aan de kant van het „Volksbevrijdingsleger van Namibië” (PLAN) twee militairen. In totaal waren in genoemde periode zes operaties uitge voerd. Het wetsvoorstel dat' nu kracht van wet krijgt, bevat een omstreden onder deel inzake abortus. Hierin wordt be paald dat subsidie van de federale over heid voor het bekostigen van gevallen van abortus in de lage inkomensgroepen alleen mag worden gebruikt als het leven van de betrokken vrouw in gevaar Het ontspoorde treinstel richtte een grote ravage aan en kwam daarna dwars over beide spoorbanen tot stil stand. Daardoor was tot vanmorgen geen vervoer op dit traject mogelijk. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. Vermoedelijk als gevolg van een vastgelopen wiel- lager is gister middag even voor bij station Haar lem een Intercity- trein met bestem ming Brussel ont spoord. Niemand van de 165 pas sagiers werd daar bij gewond. De ravage was enorm. Beide spoorba nen werden over een lengte van tweehonderd me ter vernield, waar door treinverkeer onmogelijk werd. De reizigers wer den met een goe derentrein naar Haarlem vervoerd, waarna zijn hun reis via Amster dam of met bus- sen konden voort zetten. Door de Noord-Zuid-Hol- landse vervoers maatschappij wer den 44 snelbussen ingezet tussen Haarlem en Leiden, maar deze dienst moest om 19 uur wegens personeels gebrek aanzienlijk worden ingekrompen. Ondertussen was door de spoorwegen echter een goederenspoor voor beperkt passagiersvervoer geschikt gemaakt. Alle D- en TEE-treinen werden omgeleid via Breukelen. In de loop van de avond zijn de ontspoorde rijtuigen naar Haarlem gesleept. Een voorlichter van de spoor wegen in Utrecht wilde vanmorgen nog niets mededelen over de oorzaak, maar de Haarlemse politie wijt de ontsporing aan een materiaalfout in een wielstel. De machinist had daar niets van ge merkt, wel de hoofdconducteur, die daarop aan de noodrem heeft getrokken. Een reparatieploeg van de spoorwegen is de hele nacht bezig geweest met herstelwerkzaamheden. Vanochtend om half vijf was weer normaal treinverkeer op dit traject mogelijk. (Zie verder pag. 5). de ontploffing is ontstaan door de desin tegratie van het bluswater, nadat het in aanraking gekomen was met de kokend hete kolenbrij. De plotselinge aanraking van het kou de water met de hete kolen veroorzaak te de enorme ontploffing. Onder de grond bevinden zich nog zeven man, die na de evacuatie van de mijnwerkers vrijwillig zijn achtergebleven om de hulpbrigades bij te staan. Merlebach maakt deel uit van het 17.000 inwoners telende Freyming-Mer- lebach aan de Moezel. Het gehele Lotha- ringse gebied is vandaag in rouw ge dompeld. VRIJDAG 1 OKTOBER 1976 66e jaargang nummer 281 Kantoor: Lange Nieuwstraat427, IJmuiden.’ Postgiro 273107, Postbus 18, IJmuiden Tel. redactie: 15389, na kantoortijd 10709 Tel. adm. en adv. Tel. 15437 en 16450 Klachten bezorging:' 18.30-19 uur en op zaterdagen van 17.30-18 uur: Tel. 10519 voor Santpoort: 32 43 41. De Bouwnota van minister Gruijters, handelend over het bouwbeleid voor de komende vijf jaar, heeft uiteraard reac ties van zeer gemengde aard opgeroepen, zoals alle ministeriële nota’s waarin een bepaalde persoonlijke toekomstvisie tot uiting komt. Veel kritiek op de nota is ingegeven door de constatering dat de minister een groot aantal onzekere fac toren heeft laten gelden als zekerheden. In grote lijnen voorziet die nota dat de werkloosheid in de bouw gedurende de komende vijf jaren niet drastisch zal verminderen, omdat de produktie van woningen zioh ongeveer op hetzelfde niveau zal blijven bewegen. Toch vindt de minister het verantwoord dat jonge ren zich toeleggen op het verwerven van vakbekwaamheid in de bouw, omdat in de toekomst steeds grotere eisen zullen worden gesteld aan de kwaliteit van de woningen en dus ook aan de gespeciali seerde kennis en vaardigheid van dege nen die in die bouw werkzaam zijn- De minister heeft in de Bouwnota niet uitdrukkelijk uitgesproken dat het over heidsbeleid voor een groot deel afhangt, van de bereidheid der gemeenten tot medewerking aan het bereiken van de gestelde normen. Wel heeft hij al bij diverse bezoeken aan bepaalde gemeen ten aanmerkingen gemaakt op een te laks gemeentelijk bouwbeleid. Ook Haarlem heeft een veeg uit de pan gekregen, maar het is de vraag of de minister wel gedetailleerd genoeg is voorgelicht over de belemmeringen, die een bepaalde gemeente ondervindt ten gevolge van specifieke omstandigheden waarin zo’n gemeente verkeert. Merkwaardig is overigens, dat volgens de nota een teruggang te verwachten is in die sector van de woningbouw, waar de regering directe invloed heeft, name lijk in de produktie van woningwetwo ningen. Wat de particuliere woningbouw betreft, er is geen enkele zekerheid dat die inderdaad zal stijgen overeenkomstig de optimistische cijfers die minister Gruijters heeft opgenomen in zijn prog nose. Vooral niet, omdat de regering niet van plan blijkt te zijn de eertijds zo gunstig werkende stimulans van de fis cale aftrekbaarheid van onderhoudskos ten weer in te voeren. Hier heeft de begerigheid van de schatkist de maat schappelijke voordelen van een sterk groeiende particuliere bouwlust over- troefd. Veel nadruk legt de nota op de verho ging van de kwaliteit der huisvesting: meer ruimte per vertrek en per woning, betere isolatie, aantrekkelijker woonom geving, maar dan ook een daarmee ge paard gaande verhoging van de woonkos ten. De flut- en flatbouw van de wo- ningnoodcrisisjaren heeft, de minister blijkbaar toch een kater bezorgd, of schoon het huurbeleid er nog allerminst op gericht is het gebrek aan kwaliteit van deze woningen volledig tot uitdruk king te brengen in de huren. Plaatselijk Nieuws 5, 6, 7, 9, 13 Medische diensten 6 Uitwijzer Radio en tv Strips Kunst Beurs Economie DEN HAAG (ANP) Op verzoek van Boot-Lemmer BV scheepsbouw- en staalindustrie in Lemmer om verdere overheidssteun dan reeds verleend was, heeft minister Lubbers afwijzend gerea geerd. Al geruime tijd wordt Boot-Lemmer gesteund door middel van een door de overheid gegarandeerd bijzonder be- drijfskrediete Dit heeft echter niet kun nen verhinderen dat de bedrijfsresulta ten te wensen overlaten, aldus de minis ter in antwoord op schriftelijk gestelde vragen van de Kamerleden Van der Mei (CHU), Peijnenburg (KVP) en Van Houwelingen (ARP). Ook tijdens het in terpellatiedebat over de Nederlandse scheepsbouw vroegen verscheidene Ka merleden de aandacht voor dit in moei lijkheden verkerende bedrijf. Sinds mei van dit jaar zijn door de overheid extra garanties afgegeven voor ca. een half miljoen gulden, die hoofdza kelijk zijn gebruikt voor de loonbetalin- gen. De conclusie die hieruit getrokken moet worden is, volgens de minister, dat het bedrijf financieel volkomen aan de grond zit. De toekomstkansen kunnen, los van de financiële situatie, ook niet hoog worden aangeslagen. De uitrusting van de werf is matig, terwijl in de loop der tijd het oordeel dat het management onvoldoende is, onontkoombaar is geble ken. Zie verder pagina economie. Zestien doden bij mijnexplosie (Van onze redacteur in Frankrijk, Rudolf Bakker) X® meentebestuur heeft toen al duidelijk gemaakt, dat deze gedachtengang strijdig is met haar politieke opvattingen. Minister Gruijters vindt verder dat de gemeenten te traag zijn met de woning bouw. De bewindsman is in deze mening gestérkt na gesprekken met een aantal gemeenten, waaronder Haarlem, over stagnatie in de woningbouw. Hij schrijft dit in een brief aan de Tweede Kamer. In sommige gevallen wordt onvol doende ingespeeld op veranderde om standigheden ophet gebied van de volkshuisvesting. Met name zou nog on voldoende worden voorzien in de grote behoefte aan koopwoningen. Daarbij heeft hij met nadruk gewezen op het bouwen van eigen woningen voor men sen met een laag inkomen: de zoge naamde beschutte sfeer. De traagheid wordt volgens de minis ter voor een groot deel in de hand gewerkt doordat het aantal procedures steeds groter en ingewikkelder wordt. De gemeenten zouden achter het plan van Gruijters staan om het beroep op de Kroon voor niet direct belanghebbenden bij plannen van de gemeenten te laten vervallen.

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 1