In de Vishal Van Gelder nam afscheid van twee oud-gedienden Haven Rapport raakt uit de tijd NA DE OORLOG „WEHRMACHTDUIVEN” A See morris before you buy 9^ M IP r bloemen via f leurop kan altijd en IMb Namibië BB DE HEER HOOGLAND EN AN RUS Actie voor i n dames- en heren loden-, tweed- en regenkleding (ook grote maten) Kort IJmond-nieuws IJMUIDEN-VELSEN 19 7 6 V R IJ D A G OKTOBER 1 Gymmen is gezond Damgrootmeester in De Halve Maan ^<3 n >t ti d ri e d •s n al Weet u wat overloop is? Het schoolplein van de Plei- adenschool in IJmuiden bood donderdagmorgen een ongebrui kelijke aanblik: tussen de spe lende kinderen door wandelden acht demonstrantjes, acht kinde ren met vier spandoeken waarop de teksten: ,,Wij eisen een rap port” en „Wij willen cijfers” meerdere keren voorkwam. Maar demonstrerende kinderen staan nooit alleen. De aanleiding van deze kleine demonstratie schoolrapporten blijkt ook niet zozeer het probleem van de ze kinderen te zijn, alswel van hun ot/ders. Wi Haar lem: Barteljorisstraat 20, tel. 023-312655 (bij de Grote Markt) „Solidair met de 182" 5 „RelL-musical in Ichtuskerk U V 1 w l1 BS (ADVERTENTIE) if 25 1.070,-; UK 135 en UK 145 ƒ2.500,-. <1 IJmuiden; De heer Van Swanenburg, een van de leden van „De Snelvlieger” bij zijn duivenhok. (ADVERTENTIE) X. Op de Pleiadensehool in IJmuiden worden met ouders gesprekken ge voerd over het plan de schoolrappor ten zoals die nu gebruikelijk zijn af te schaffen. Overeenstemming is er nog niet helemaal, zoals enkele ouders langs deze weg nog eens bena drukten. W' In gebouw Concordia werd donder dagmorgen onder grote belangstelling van haar chefs en medewerksters na een veeljarige taakvervulling afscheid geno men van de in het hele bedrijf bekende An Rijs, wegens haar recente huwelijk nu mevrouw Van der Kolk-Rijs geheten. ie nt ie se P, er ie ie an m te in ?is de tik iet le lie :en an rst de ng p le Redactie Loes De Fauwe tel. 02550 - 15389 ten ran ave en, ior die ge- af- □e- we be de et er •er ;e E- tn n i n a n a n t e te le is en i". ng en it- ns or o- ité rs, o- iet Om de landelijke actie „Solidair met de 182” te bezoeken, kan voor informatie of reisafspraken worden gebeld met Johan Brouwer, telefoon 02550-20874. we achter het dierenasiel aan de Kenne- merlaan. In die tijd zijn we ook op de auto overgestapt. Met de auto gaat ook altijd een convenieur mee. Die is verant woordelijk dat de duiven niet bij slecht weer gelost worden. Hij geeft ook de losorder.” VELSEN-NOORD. Bij Van Gelder Papier is donderdag afscheid genomen van twee personeelsleden van wie de heer Th. Hoogland met 47 dienstjaren in de functie van laboratorium-assistent en mevrouw A. E. van der Kolk-Rijs als hoofd van de huishoudelijke dienst. In het bedrijfslaboratorium was het de heer J. H. Creemers, chef van de produktie- en kwaliteitsdienst die temid den van een groot aantal collega’s de scheidende medewerker toesprak. Hij schetste daarin de vele functies die de heer Hoogland sedert 1 juli 1929 in het bedrijf heeft bekleed. Na de. reorganisa tie in de onderzoeksector werd de heer Hoogland in 1971 laborant. Gedurende twee jaar was hij daarna wegens ziekte uitgeschakeld. De continuedienst werd verlaten om in dagdienst en als reserve ploegendienst te gaan fungeren. Op 1 maart 1975 werd dat gevolgd door zijn functie als laboratorium-assistent die gisteren dan werd afgesloten. Creemers schetste tenslotte de scheidende mede werker als een rustig, postief en nauw gezet man. Hem werd het beste voor de toekomst gewenst onder aanbieding van een portefeuille en een portemonnee. Me vrouw Hoogland ontving enkele bloem- stukjes. Morgen wordt in Amsterdam een grote demonstratie gehouden voor de inmiddels beroemde 182 Marokkanen die een verblijfsvergunning nodig hebben. Eerder is hierover in IJmui den een demonstratieve informatie bijeenkomst geweest. „De Snelvlieger” viert veertigjarig bestaan De duivensport kan zo duur of goed koop gemaakt worden als men zelf wil. Ook in het poulen kan nogal wat geld gewonnen of verspeeld worden. „Dat gaat als volgt”, legt de secretaris uiteen. „In een bepaalde groep vliegen twintig duiven en die zetten een gulden per stuk. De eerste vier kunnen dan een prijs van vijf gulden Winnen. Je kunt ook poulen met 25 duiven voor een prijs. De laatste jaren wordt het poulen wel wat minder”. In de loop der jaren heeft de duiven sport zich uiteraard wel ontwikkeld. Zaten vroeger alle duiven in een hok, tegenwoordig gebeurt dat niet meer. Bij wedstrijden moeten de oude duiven na melijk goed gevoerd worden terwijl het beter is de jonge duiven juist krap te houden. Daarvoor maakte de liefhebber aparte hokken. Een jaar of twintig gele- De simultaanwedstrijden dammen of schaken, die regelmatig in het Santpoortse care De Halve Maan worden gespeeld, beginnen bijna tra ditie te worden. Aanstaande maandag is het weer zover. Gast is de internationale groot meester dammen Andreas Kuyken. Er kunnen twintig deelnemers aan de simultaan meedoen, dus het ver dient de voorkeur wanneer men zich van te voren opgeeft. De strijd begint maandagavond om half acht. IJMUIDEN - Postduivenvereniging „De Snelvlieger” uit IJmuiden viert in oktober het veertigjarig bestaan. „De Snelvlieger” is een van de drie postdui venverenigingen in IJmuiden en telt in de veertig leden. „Wat dat betreft zijn er geen verenigingen met grote ledenaan tallen geweest in IJmuiden”, vertelt de heer J. Wijker, secretaris van de vereni ging. „De laatste jaren zitten we zo’n beetje op hetzelfde niveau. We hebben maar een vrouwelijk lid en dat is nog maar omdat haar zoontje te jong is om zelfstandig lid te zijn”. „De Snelvlieger” heeft wel een klasse- vlieger in de gelederen. Dat zijn Volt Zn die tot de beste Uit de omtrek gerekend kunnen worden. Ze horen elk jaar wel bij de kanipioenen van de afdeling Haarlem met ruim 700 leden. Tegenwoordig worden de wedstrijd- duiven in een speciale vrachtauto naar de losplaats gereden. „Vroeger werden de duiven bij station IJmuiden-Oost in gekorfd. Ze werden dan per trein ver voerd”, vertelt de heer Wijker. „Tegen de 50-tiger jaren kregen we ons inkorf- lokaal in de boerderij van Braams aan de Zeeweg. Sinds een jaar of tien zitten Het woord probleem” is nog te zwaarwichtig voor wat zich momen teel binnen de muren van de Pleia- denschool afspeelt. Er zijn gesprek ken gaande tussen het onderwijzend team en de ouders over het afschaf fen van de schoolrapporten. Dit voor stel is door het team gedaan op grond van meerdere overwegingen, om schreven in een stuk waarover nu twee discussieavonden zijn geweest Hoofd van de school, Dick Vennema. en zijn team gaven al traditiegetrouw rapporten aan ouders waarin de pres taties en vorderingen van de leerlin gen niet met cijfers werden omschre ven, maar in termen als zwak, vol doende, ruim voldoende, goed, best of uitstekend. Termen analoog aan cij fers van vijf tot en met tien. Maar omdat denkwerk, prestaties niet in cijfers zijn om te zetten, zo wordt verklaard in het discussiestuk omdat voor creatieve zaken geen meetlat bestaat, omdat het geven van cijfers competitie met zich meebrengt en deze cijfers die toch geen exact beeld kunnen geven zwakke leer lingen hun „handicap” nog eens extra aanwrijft heeft het team gezocht naar andere rapportagemogelijkhe den. Hun voorstel is nu: in principe twee maal per jaar een gesprek met dén ontstond ook het weduwe-schap. Voor het inkorven mag de doffer even bij de duif. Bij terugkomst moet de duif dan in het hok van de doffer zitten te wachten. Min of meer als beloning dus. Het begin van de Tweede Wereldoor log was nogal tragisch voor de duiven liefhebbers. De Duitsers verordonneerden toen dat alle liefhebbers hun duiven moesten opruimen. Ten bewijze dat aan dat bevel gevolg was gegeven, moest van iedere duif een van de pootjes met de vaste voetring worden ingeleverd. Na de oorlog werd enigszins wraak genomen. De Wehrmacht had op het bij terrein van Telstar haar eigen duivenhok gebouwd. De duiven- werden gehouden voor het doorgeven van berichten. Na de oorlog werden de „Wehrmachtduiven” onder de liefhebbers in IJmuiden verdeeld zodat ze weer met hun hobby konden begin nen. De viering van het jubileum- begint zaterdag 2 oktober. Van 15.00 tot 17.00 uur is er een openbare receptie in het koetshuis van landgoed „Beecke- stijn”. Zaterdag 30 oktober is er een grote feestavond in café Zomerlust in Santpoort. Dan worden ook de vereni- gingskampioenen gehuldigd. overal... in de gehele wereld, ’t Is maar een weet! Uw Fleurop-bloemist: de meest attente ”groeten”-besteller. Fleurop Interflora garandeert uw bestelling. Koninginnegracht 135, Den Haag. «gïS y? IJMUIDEN. Aan de donderdag- markt werd aangevoerd: 1437 kg. tong; 24 kisten tarbot en griet; 522 kisten kabeljauw; 664 kisten koolvis; 533 kisten schelvis; 380 klisten wijting; 366 kisten schol: 42 kisten schar; 329 kisten ma kreel en 137 kisten diversen. PRIJZEN IN GULDENS. Per 1 kg.: kleine kreeft 81-80; hors>- makreel 34-20; schartong 56; rode poon 52-34: inktvis 90; bot 36-23; steenbolk 25; fint 27; makreel één 42; makreel twee 29-22; makreel drie 30-27; tarbot 388-166; griet 251-112; kabeljauw één 162-108; kabeljauw twee 174-100; kabel jauw drie 114-84; kabeljauw vier 108-80; kabeljauw vijf 84-46; koolvis één en twee 52; koolvis vier 30-25, 20; schelvis één 77; schelvis twee 96-37; schelvis drie 66-35: schelvis vier 43-31; schol één 90- 72; schol twee 88-72; schol drie 72-54: schol vier 72-46 wijting drie 55-3360 sch.ar 90-36. De besommingen waren: IbM’ 57 57.700-; ,IJM 27 1.220,-; LE 62 11.800,-; UK 18 14.300,-; UK 23 13.000,-; UK 25 440,-; UK 78 1.610,-; UK 137 16.100.-; UK 200 7.280,-; UK 234 1.060,-; VD 20 950,-: WR 108 13.700,-; WR 138 880,-; YE De heer J. P. J. Willems, hoofd interne dienst, vertolkte bij dit afscheid de ge voelens van allen die met haar in haar functie als hoofd van de huidhoudelijke dienst die nimmer iets te veel was, in aanraking kwamen. Ze drukte haar stempel op de goede gang van zaken in Concordia bij ontvangsten, jubilea maar ook tijdens de middagpauzes van het personeel. De uitstekende samenwerking met allen die met haar omgingen in het bedrijf, bleek ook ,van directie en hoof den van dienst, doch tevens bij de „gewo ne man”. Het was haar nimmer teveel klaar te staan met koffie en eten bij calamiteiten al was het voor de bedrijfs brandweer midden in de nacht. Een passend geschenk en een bos rozen ge tuigde een dankbaarheid terwijl haar medewerkers een mooie plant als herin nering schonken. Zelfs waren er enkele cadeaubonnen van relaties en andere per sonen. De directie zal op een later tijdstip afscheid nemen. delijk gemaakt dat zij de nieuwe manier wel leuk vinden. Enig prac tised bezwaar vonden zij het verkrij gen van de gebruikelijke beloning bij vertoning van hun rapport maar dat is op te vangen (wellicht meer lo nend) met het laten zien van eigen werkstukjes. Maar voor veel ouders is het rap port de cijferlijst de enige gel dende zekerheid die een school kan bieden. Zelfs al houdt dat fn dat kinderen die minder goed of snel leren die wellicht tien keer meer hun best doen dan anderen, toch altijd met een lager- cijfer zouden moeten eindigen. Voor de vlotte leer lingen betekent elk rapport feest, voor de anderen elke keer een dom per al hebben ze nog zo hard gewerkt. Al lijkt de x stap naar een nieuwe regeling nog zo groot, het lijkt wel een juiste stap die het overpeinzen waard is. Nu staan de ouders van de Pleiadensehool voor de keuzeen on getwijfeld zullen in de toekomst veel meer ouders en onderwijzers hier over moeten beslissen. Belangrijk ge noeg om er vast over na te denken. de ouders waarbij deze zelf en uitge- brëid het werk van hun kind kunnen bekijken en daarbij zelf kunnen con stateren hoe het hun zoon of dochter gaat. Zij kunnen dan meer en beter over de stand van zaken worden ingelicht dan wanneer gemeld wordt dat him kind bijvoorbeeld voor taal voldoende heeft gekregen zonder te weten hoe het specifiek gaat met spelling opstel of ontleden. Daarnaast zal een interne lijst worden bij gehou den met omschrijvingen over het kind in de klas. Het team van de Pleiadensehool is van mening dat met de nieuwe rege ling de nadelen van het eenvoudig rapport worden ondervangen en bo vendien dat het contact tussen ouders en. school kan worden verbeterd. Van de ouders van de Pleiaden- school zijn vijfenzeventig mensen ak koord gegaan terwijl zesenveertig ouders moeite hebben met het voor stel: hun voorkeur gaat uit naar het even concrete als onvolledige beeld van de rapportcijfers. De leerlingen op hun beurt het gaat vooral om vierde- en vijfdeldassers hebben tijdens de gesprekken op school duiA Asterix. In sociëteit Asterix in IJ muiden is zaterdagavond om half negen City Donderdag aangekomen: Indus, Goten borg; Tor Britannia, Gotenborg; Medina, Londen; Pass of Chisholm, Barry; Bro- sund, Assens; Fridel, Rochester, IJmui den; Velox, Southampton, Star, Polaris. Cont. Plat. Velsen; Nor mand Carrier, Cont. Plat, Velsen; Elly, Cardiff; Ambience, Hull; Brinda, Poole, IJmuiden; Kostromales, Vlissingen; Hol ger, R. dam, IJmuiden; Gias Island, R. dam, Koog a.d. Zaan; Carabeka-1, R. DAM, IJmuiden; Allegro, Norfolk; Thor Tubarao, IJmuiden Chiqui, Abidjan; DONDERDAG VERTROKKEN: Thea- K, Kolding, IJmuiden; Resurgent, Noordzee; Pirola, Gronville, IJmuiden; Grey Rover, Noordzee; Regine, toronto; Tor Britannia, Gotenborg; Brosund, Randers; Kevin Scandies, Cont. Plat; Slasburry, Noordzee” Gurkha, Noord; Galatea, Noordzee; Heinrich Knippe, R. dam, Prof. Nikolai Baransky, Londen; Hebe,Hamburg; Adele Candies, Cont. Plat; Mikihawa Mary, Seven Islands, IJmuiden; Fridel, Rochester, IJmuiden; Haico Holwerda, Harlingen, IJmuiden; Erik, Malmoe; Vrijdag aangekomen: Constance, New Castle, IJmuiden; Estef f S Defelice, Cont. Plat; Ciudad de Medellin, Antwer pen; Bacau, Hamburg, IJmuiden; Ca- landsplein, Weston Point, IJmuiden; Hoegh Miranda, Yokohama. Vrijdag vertrokken: Ixia, Sharpnes; Ekfors, Theems; Nordtramp, IJmuiden, Brak; Tweede Bridge, Brazilië voor or ders; Pass of Chisholm, Terneuzen; In verband met de huidige toestand in Zuid-Afrika gaat de Wereldwin- kelploeg uit IJmuiden actie voeren voor Namibië, het door Zuid-Afrika bezette buurland. In het kader van deze actie bestaan plannen om in de Wereldwinkel een tentoonstelling in te richten met fo to’s en informatiemateriaal over Na mibië, aangevuld met foto’s en infor matie over de eerder gehouden Out- span-actie en materiaal over de Am- ro-boycotactie die momenteel in sa menwerking met de Kritiese Ge meente IJmond wordt gevoerd. Om de actie voor Namibië zoveel mogelijk inhoud te kunnen geven, zoekt de wereldwinkel nog een aantal mensen die tijd beschikbaar kunnen stellen om wat werk te doen. Verder, zo wordt gemeld, is er nog wat geld nodig omdat de financiën van de wereldwinkel uitgeput raken. Medewerkers en medewerksters kunnen zich melden bij de Wereld winkel in De Ia Reystraat, IJmuiden. Goede gevers mogen hun bijdrage storten op postgiro: 22.52.846, ten na me van de Wereldwinkel IJmuiden. de Velsense funkgroep „Steel City Streetdogs” te beluisteren. De groep trad enkele weken geleden in het voorpro gramma van „Hellhound” in de muziek tent van Beeckestijn op. De formatie bestaat uit vier man, van wie er drie leerlingen zijn van de Vissering Scho lengemeenschap. Op speciaal verzoek nog even aan dacht voor de gymnastiek voor bejaar den die via het dienstencentrum in Zeewijk wordt géorganiseerd en de sportinstuif die wekelijks in de Re- genboogschool wordt gehouden. De gymnastiek zal zijn op de don derdagmiddag, in drie groepen: de eerste van twee tot kwart voor drie, de tweede groep van drie tot kwart voor vier en de derde groep van vier tot kwart voor vijf. Er zijn geen speciale schoenen nodig. Wel is het handig om wat gemakkelijk zittende kleding aan te trekken. De sportinstuiven worden gehouden op zaterdagmiddagen, vanaf, twee uur. Voor de instuif is contact gezocht met de provinciaal consulent. Meer Beweging voor Ouderen, er is een dame voor de gymnastiek en een heer die danslessen kan geven. Er zullen ook verscheidene demonstra ties zijn. Iedereen is welkom. Om te kijken, maar liever nog om zelf mee te doen. Op initiatief van de Vrouwenbond NVV wordt dinsdag 5 oktober in gebouw Velserdum een voorlichtings avond gehouden. De vragen: „Waar ligt de Velserbroekpolder?”, „Wat is overloop?” en „Wat is ruimtelijke ordening?” zullen daar worden beant woord door hoofdambtenaar R. van Bodegraven van de afdeling volks huisvesting van de gemeente Velsen. Iedereen is hartelijk welkom, zo meldt de Vrouwenbond, en de bijeen komst begint om acht uur. In de Ichtuskerk aan de Kompas straat in IJmuiden wordt zaterdag avond (2 oktober) de Nederlandse ver sie uitgevoerd van de musical „Kom te samen in Jesus naam”, die werd gecomponeerd door de Amerikaan Jimmy Owens. De zogenoemde „reli”-musical wordt uitgevoerd door vijftig uit meerdere kerkelijke richtingen ge selecteerde jongeren. Toegang is gratis. Het feest begint om acht uur. F..-& k. U

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 5