Ernstig spel MINISTER VILLA NA SPOEDZITTING KABINET Heroïnebende opgerold Geheimzinnige epidemie in Afrika Driekwart van Nederlanders voor bemerking 24 Voorhaven kreeg weinig steun in Statencommissie b 5 statie Ir „Bollenstad” komt er niet I DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN 1 [speelkaarten ÏM ■fc F F L 1 Rhodesië B t. H hachlijker Veel wind AGENDA pagina 7 Aantal pagina’s vandaag: Bij mijnontploffing India 36 doden I Noordierse brandweer breidt actie uit Operatie van senator Hubert Humphrey et woord is aan... Itafl» «MM "VI 2^ Voorhout wil toch bouwen 1 (Van onze redacteur in Barcelona, Robbert Bosschart) umwwMfmu/mnmumufum nijman Haarlem houtmarkt 21 023-319309 Mao’s zoon? 2 Luidsprekers wumnmuffifUffHHfHmfmmn <2 *ral. 20, 22 perspex lichtbakken neon lichtreklames =*LC E* Teleffoonbeantwoorders - !St ■BBIKM F SAN SEBASTIAN. De Spaanse minister van binnenlandse zaken, Rodolfo Martin Villa, kwam gisteravond persoonlijk voor de televisie camera om mee te delen wat de regering in een buitengewone kabinets- zitting had besloten naar aanleiding van de moord in San Sebastian (Bas kenland) op de voorzitter van de gedeputeerde staten, Juan Maria Araluce, zijn chauffeur en drie politie-agenten-. Araluce, die bovendien lid was van de Kroonraad, die samen met koning Juan Carlos over de belangrijkste politieke beslissingen in Spanje het laatste woord heeft, werd samen met zijn vier begeleiders ’s middags door nog onbekende daders voor zijn huisdeur vermoord. 'l Weerrapporten Binnen- en buitenland 2, 3, 4 Interieurverzorging D. SLECHT DINSDAG 5 OKTOBER 1976 66e jaargang nummer 284 Kantoor: Lange Nieuwstraat427, IJmuiden- Postgiro 273107, Postbus 18, IJmuiden Tel. redactie: 15389, na kantoortijd 10709 Tel. adm. en adv. Tel. 15437 en 16450 Klachten bezorging:' 18.30-19 uur en op zaterdagen van 17.30-18 uur: Tel. 10519 voor Santpoort: 32 43 41. Plaatselijk Nieuws 5, 6, 7, 8, 9, 11 Radio en tv13 Strips13 Beurs16 Sport19, 21 Umuider Coulant het Hoofdredactie: Jos L. Lodewijks, E. Koning Uitgave Damiate Pers B.V. Directie: Mr. H. C. van der Mije, H. P. Stuurman Abonnement -» bij vooruitbetaling - f 13 p. mnd., f 37,40 p. kwartaal (p.post f 49,—), p. jaar f 146,90 (p.post f 189,—). Losse nummers 65 et.- (Van onze streekredactie) (Zie verder regiopagina) i (ADVERTENTIES) I 1 laten de eigen ontwerpstudie voor ettige (ADVERTENTIES) I en 0. i I Gedempte Oude Gracht 97 -103-105 tel 32 46 50 j Weersverwachting van het KNMI tot woenslagavond: eens nis ega’s. sn oeding g tot 5 uur. EINDHOVEN (ANP) - De politiecorp sen in Nijmegen, Uden, Den Bosch en Eindhoven hebben de afgelopen weken 38 heroïnehandelaren aangehouden. Van uit Uden is door deze bende de afgelope twee jaar minstens 40 kilo heroine ver spreid. De handelswaarde van deze par tij wordt geschat op 4 miljoen gulden. HAARLEM. De discussies over de wenselijkheid van een Voorhaven bij IJmuiden en de uitbreiding van Hoogovens z(jn maandag in alle hevigheid ontbrand. Een eerste voorzichtige conclusie kan ztfn, dat GS met hun nota van uitgangspunten en de daarin uitgesproken voorkeur voor Hoogovens in plaats van de Voorhaven kan rekenen op de steun van de Staten. Socrates: O Zeus, geef ons het goede, ge vraagd of ongevraagd, maar houd verre van ons wat ons tot nadeel strekt, ook al bidden wij erom. BELFAST (AFP). De brandweerlie den van Belfast en Londonderry hebben gisteravond besloten hun stakingsactie ter ondersteuning van eisen voor geva- rengeld uit te breiden. WASHINGTON (AFP). De Ameri kaanse democratische senator Hubert H. Humphrey heeft een kwaadaardig ge zwel aan de blaas, waarvoor hij geope reerd moet worden, zo heeft Humphrey’s huisarts bekendgemaakt. Drie jaar geleden al was de 65-jarige senator, die vice-president van Lyndon Johnson is geweest, bestraald vanwege blaasklachten. (ADVERTENTIE) KOOP vanaf 495,- HUUR vanaf 20,- p.m. NATEBO-AMSTELVEEN. Tel. 020-456456 aar; 94000 E ms oor U NiEUW DELHI (AFP). In de India se hoofdstad is officieel bekendgemaakt, dat minstens 36 mensen om het leven zijn gekomen bij een ontploffing giste ren in een steenkoolmijn bij Dhanbad, in de deelstaat Bihar, in het noord oosten van India. Eerst, aldus Wang, hechtte ik aan de verhalen geen geloof, maar later raakte ik overtuigd dat zij juist waren door Hoea’s gelijkenis met Mao en zijn snelle promotie in de communistische hiërarchie. Sedert vorige week vrijdag weigereh de brandweerlieden branden te blussen in bedrijfspanden, als ze zijn ontstaan door bomaanslagen en als er gevaar bestaat voor mensenlevens. Zij hebben nu hun actie uitgebreid tot cafe’s, clubs, bioscopen en theaters. lijkt, is Voorhout echter weer bang dat haar beperktere woningbouw- blannen in de knel komen. Daarom heeft Voorhouts Wethouder IJdo de bestuurders van de andere bollenge- meenten gevraagd een aantal wo ningzoekenden aan zijn gemeente te „leveren”. Een voorstel dat bij die andere gemeenten verontrusting heeft gewekt. BOLLENSTREEK. Het provin ciebestuur van Zuid-Holland heeft het plan om Voorhout te laten uit groeien tot een „bollenstad”, voor de woningzoekenden uit Leiden en Den Haag, Men varen. Zowel Voorhout als de omliggende gemeenten hebben tegen dit plan steeds heftig geprotes teerd. Nu de „bollenstad” van de baan In de discussie over het havenhoofdstuk heeft een econoom van de provincie Noord-Holland de betrouwbaarheid van het Amsterdamse cijfermateriaal in twijfel getrokken. Donderdag gaat de speciale statencommissie praten over Schiphol en een eventuele luchthaven in de Markerwaard. Op 6 en 13 oktober valt de eindbeslissing over de nota van uitgangspunten voor het Amsterdam-Noordzeekanaalgebied in de voltallige vergadering van Provinciale Staten. (Zie verder pagina 11). Brandweerlieden San Sebastian spuiten de straat schoon na de aanslag op Araluce, zijn chauffeur en drie poli tiemannen. Achter de brandweerwagen de auto van Araluce, daarachter de begeleidende politiewagen. Volgens Wang sneuvelde Mao’s oudste zoon, wiens naam Mao Yeng-Ying was, tijdens de Kore aanse oorlog en is de tweede zoon, Mao YenTsjing genaamd, nog in leven maar lijdt hij aan een neurotische aandoening. gende overtuigingen, veroordeelden de afgelopen nacht in uiterst harde 'woor den deze aanslag. Dit liep van uiterst rechtse leiders tot en met marxistische socialisten, zoals bijvoorbeeld de officiële nota van de PSP-partij, die onderstreep- te dat deze aanslag voor de democratie in Spanje alleen een ernstige terugslag kan betekenen. De politieke politie denkt natuurlijk in de eerste plaats aan leden van de gewapende separatistenbeweging ETA als de waarschijnlijke daders van deze vijfvoudige moord. Maar op het ogenblik zijn er nog onvoldoende gegevens om deze moorden zonder meer op rekening van de ETA te schrijven. Welke uitwerking de vijf koelbloedige moorden van gistermiddag in San Sebas tian zullen hebben, is nog niet te over zien De moord op hun collega zal de Franco-getrouwen in het Spaanse parle ment bepaald niet gunstig stemmen om grotere vrijheden toe te staan. (Zie verder pagina 3) Martin Villa kondigde aan dat de regering „voor het ogenblik” nog niet de noodtoestand in het Baskenland wil af kondigen, hoewel deze mogelijkheid wel besproken was in de ministerraad en nadrukkelijk„in reserve” wordt gehou den. De miriiister verzekerde dat deze vijfvoudige moord het resultaat is van „een kille en zorgvuldig voorbereide campagne om de democratisering te ver hinderen” en dat de regering niet in deze val zal lopen. „Daarom willen wij nog geen noodtoe stand opleggen, die de burgers hun poli tieke rechten zal ontnemen. Met de anti terreurwet heeft de politie voldoende middelen (langere periode van arrest, en mogelijkheid tot huiszoekingen zondei gerechtelijk bevel) om te kunnen optre den Wel kondigde de minister aan dat ei voor het eerst ook militaire eenheden in het Spaanse Baskenland ingezet zullen worden. Men neemt aan dat Villa de speciale anti-guerrillaeenheden bedoelde, die gebruikt kunnen worden om in de bergen de grensovergangen tussen het Franse en het Spaanse gedeelte va Baskenland af te slujten. De bende werd geleid door een 29-jarige in Nijmegen woonachtige Chinees. Het onderzoek in deze zaak wordt verricht door een team van tien recher cheurs afkomstig van de vier politie korpsen en de koninklijke marechaussee. De politie had al geruime tijd het vermoeden dat vanuit Uden op grote schaal heroine werd verspreid. De zaak kwam twee weken pas goed aan het rollen, toen de bende werd opgerold. Bij de verdachten werd alles bij el kaar 450 gram heroïne, 500 gram hasj, een fn-pistool met geluiddemper en 12 patronen gevonden Bij de Chinees werd bovendien 23.000,- in verschillende va luta in beslag genomen. (De verdovende middelen werden Ne derland binnen gesmokkeld in koffers met een dubbele bodem. Op welke plaatsen dat gebeurde, wil de politie niet vertellen. Vanuit Uden werd de heroïne verder gedistribueerd. Daar was volgens de woordvoerder een vaste groep afnemers die inmiddels allemaal zijn aangehouden. Uit Nijmegen kwamen er 21, uit Eind hoven 8, uit Den Bosch 1. De heroïne markt in Nijmegen is volgens de politie op dit moment drooggelegd’. In Eindho ven is dat volgens hem niet het geval omdat, daar meer aanvoerlijnen zijn. DEN HAAG (ANP). 76 percent van ondervraagden bij een NIPO-enquête vindt het billijker dat een gescheiden man gedurende een beperkte periode van bijvoorbeeld vijf jaar alimentatie zou moeten betalen. Mannen en vrou wen bleken over het alimentatievraag- stuk vrijwel gelijk te denken. De situatie in Rhodesjë dreigt in een stroomversnelling te geraken, waardoor een snelle oplossing van de problematiek nog noodzakelijkér is geworden. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Kissinger heeft met een zekere mate van beïnvloeding van de meeste betrokkenen geprobeerd de omschake ling van Rhodesië tot een multi-raciaal bestuurde staat in een procedure van geleidelijkheid te brengen, maar dit plan lijkt op dit ogenblik tot mislukken ge doemd. Gisteren is er de bodem uitge vallen, doordat Joshua Nkomo, een van de belangrijkste zwarte oppositieleiders, de Amerikanen en blanke Rhodesische autoriteiten het recht ontzegde te beslis sen over de tenpijn van omschakeling. Nkomo is zelf aanvankelijk ook voor stander van de geleidelijkheid geweest, maar het is duidelijk dat hij het zwarte front niet kan houden. Er is teveel verdeeldheid' en rivaliteit in de zwarte gelederen, die klaarstaan om de macht over te nemen. Behalve -Muzorewa en Nkomo, de belangrijkste rivalen achter de zwarte verschansing, zitten nog meer zwarte leiders op het vinketouw. Een toestand zoals die mede door de beslui teloosheid van premier Smith in Rhode sië is ontstaan, doet vanzelf de figuren bovendrijven die zich geroepen voelen „de grote man van Rhodesië” te worden. Nkomo zal flink moeten zwemmen om als eerste aan te komen, ofschoon hij uit het oogpunt van de „geallieerden” (dat zijn Kissinger, de Brits-Amerikaanse on derhandelaars Rowlands en Schaufele, en die staatshoofden van een aantal om ringende zwarte republieken) de aange wezen premier van een overgangsrege ring leek te zijn. Nkomo is van huis uit een vredelie vend man, die zijn ideaal van een zwar te emancipatie in Afrika het liefst zou verwezenlijken in goede verstandhou ding met de blanke bevolking. In Rho desië heeft de blanke bevolking zich door Smith sterk laten compromiteren tegenover de gekleurde inwoners, maar Nkomo had nog wel kans gezien het proces der gelijkberechtiging in geweld loze banen te leiden. De militante groe pen die een guerrilla zijn begonnen zijn dat punt echter al duidelijk voorbij. De situatie van de blanke bevolking in Rho desië, die zeker niet louter uit negerha- ters en slavendrijvers bestaat, is door deze ontwikkeling veel hachelijker ge worden. Nkomo heeft zich altijd verzet tegen de valse voorstelling van zaken dat met „Rhodesiër” alleen maar zwar ten mogen worden bedoeld. Vele blan ken zijn in Rhodesië geboren en be schouwen het land terecht als hun va derland. Het kan ook niet de bedoeling zijn van degenen, die de negerbevolking haar mensenrechten wil doen verwer ven, dat Rhodesië een racistische zwarte staat naar het model van Oeganda wordt, waar blanken in een status van een soort lijfeigenschap vervallen. Een voormalige Chinese communistische partijfunctiona ris, die naar Taiwan is uitgewe ken, heeft gisteren in eep artikel in een van de grootste dagbladen in Taipeh geschreven dat pre mier Hoea Koeo-Feng de zoon is van wijlen partijvoorzitter Mao. Vlak over de Soedanese grens is vori ge week een soortgelijke epidemie ge constateerd. Daar zouden al minstens 80 mensen zijn overleden als gevolg van een mysterieuze ziekte, die gepaard gaat met hoge koorts en een bloedende neus. Kenya heeft zijn grens met Soedan ge sloten. De vluchten tussen Nairobi en Juba, de stad die het dichts bij het getroffen gebied ligt, zijn af gelast. Wang Hoen, die 12 jaar als politiek commissaris in het Chi nese leger diende alvorens hij in 1974 uitweek, zei dat Hoea’s wa re naam Mao Yen-Loeng is, de jongste van Mao’s drie zonen uit een vroeger huwelijk, die in zijn jeugd zou zijn vermist. Zwaar bewolkt met nu en dan regen. Krachtige aan de kust harde tot stormachtige zuidwes telijke wind. Minimumtempera turen circa 13 graden, maxima ongeveer 17 graden. „Nog geen noodtoestand” in Spanje na moord op Araluce BRUSSEL (UPI) In Zaïre, zijn de laatste paar weken ruim 150 overleden aan een onbekende ziekte zo is verno men van het Antwerpse instituut voor tropische geneeskunde. Achtentwintig mensen werden ge wond, van wie elf ernstig. De explosie deed zich voor op een diepte van 400 meter en zou te wijten zijn aan opho ping van kooldioxyde in de mijngangen. Voor de meeste kinderen in Noord-Ierland zal het al lang geleden zijn dat zij met speelgoedsoldaatjes speelden na het dagelijkse leven er nog steeds wordt over heerst door angst, geweld en gevaar betrekken zij de overal wakende militairen bn politiemannen in hun spel. Opvallend was verder dat Martin Vil la in geen enkel ogenblik van zijn weloverwogen en kalme toespraak uit viel tegen de mogelijke daders of (zoals vroeger gebruikelijk was) onmiddellijl de ETA-terroristen verantwoordelijk stelde. Integendeel riep de minister alle Basken, alle Spanjaarden en zelfs alle politieke partijen zonder uitzondering op om de voortgang van de democratisering te ondersteunen en het geweld, van welke oorsprong dan ook, te veroorde len Het stoffelijk overschot van Araluce is opgebaard in de provinciale state» van San Sebastian, waar vandaag du voltallige Kroonraad aanwezig zal zijn voor de begrafenis. Zowel leden van deze raad als politici van ver uiteenlig- Noord-Hollands grootste collectie klassieke meubelen vindt u bij Breestraat 100-102 - Beverwijk Telefoon 02510-2 79 51 Van de ondervraagden sprak 78 per cent zich uit tegen de mogelijkheid dat een gescheiden vrouw het contact tussen een vader en zijn kinderen kan belem meren. 15 percent vindt het juist dat die belemmering mogelijk is en zes percent gaf geen mening. Een meerderheid van vrouwen en mannen bleek van mening dat een ge scheiden vrouw bij voorkeur in haar eigen onderhoud moet voorzien zodra ze geen kinderen jonger dan zes jaar te verzorgen heeft. Tachtig percent van de ondervraagden vindt het huwelijk de beste relatievorm. Samenwonen wordt verkozen door twaalf percent, vijf percent wil hele maal geen vaste relatie. Drie percent gaf geen mening. Van de ongehuwden bleek evenwel vijftig percent voor het huwe lijk, 29 percent koos voor samen wonen en 20 percent wil geen enkele relatie. Van de gehuwden zou 87 percent weer trouwen, 2 percent zou geen vaste rela tie meer wensen en tien percent zou de voorkeur geven aan samenwonen boven hertrouwen. Mannen en vrouwen bleken hierover hetzelfde te denken. Het NIPO-onderzoek is ingesteld in opdracht van de Stichting Organisatie Gescheiden Mensen. «r

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 1