Gedeputeerde Staten willen andere regeling Stadsverwarming voor Almere is het voordeligst Noord-Holland wil stroom leveren aan Zuid Flevoland ËflzEntueld Noord-Holland nog niet ruimtelijk geordend Provinciaal bestuur wil vrije verkoop woningen beperken 1 Xrfhreemem n b nz r. Bi OM Aantal gemeenten met begrotings tekorten gedaald 198.- DEALER VAN SIMCA CHRYSLER MATRA SUNBEAM VOOR DE IJMOND I HM vriendelijke W" prijs „WILDGROEI” KLEINE KERNEN TE VOORKOMEN '1 «■MM 11 BEGIO 6 1976 WOENSDAG OKTOBER (Van een onzer verslaggevers) OCCASION Lezing over Sri Lanka ■5JIAUT0BEDRIJVE CENTRUM SIMCA Voor een uiterst Uitverkoren^’ is deze fe wollen laken mantel inr de laatste f mode-lijnZ# Mef Bovag-Oarantie certificaat 14 dagen proefrijden in uw occasionfavo- riet 1OOO m2 thowroom mot keu» uit vele merken Maten 36t/m44 AUTOBEDRIJVEN WfO HAARLEM. Bij de presentatie, dinsdag, van de provinciale begro ting voor 1977 konden Gedeputeerde Staten van Noord-Holland een iets vrolijker geluid laten horen, dan opklinkt uit de geleidebrief bij de be groting. In die geleidebrief, die vóór prinsjesdag werd opgesteld, is sprake van een begrotingstekort van ruwweg vijftig miljoen gulden. Intussen echter heeft de provincie van het Rijk bericht gekregen, dat er een meevallertje van vier en een half miljoen gulden in de lucht zit! Hoge be- lasting-opbrengsten zouden de provincie drie miljoen gulden extra op leveren. En volgens een nieuwe verdelingsregeling zou Noord-Holland anderhalf miljoen gulden meer uit het provinciefonds ontvangen, dan in de begroting voor 1977 is geraamd (zeventig miljoen gulden). MS». I f Streekplan de Meerlanden van beperkte duur Wïïïij - A ,8 a P:.. S jC ONEERLIJKE VERDELING RIJKSBIJDRAGE BRENGT NOORD-HOLLAND IN GELDZORG (Van een onzer verslaggevers) (ADVERTENTIE) i (ADVERTENTIE) (Van onze stadsredactie) fooi IHKr>LLK 1 Jan de Windstraat KTTfSJ Betelgeuzestraat 6 GEN. CRONJÉSTRAAT 59 HAARLEM De meevaller van anderhalf miljoen meer uit het provinciefonds staat overi gens nog lang niet vast. Dat is pas het geval als de tweede kamer akkoord gaat met een wetsontwerp, waarin die nieuwe verdelingsregeling is uitgewerkt. tel op achteruit gaan zich wel bij hun eigen kamerleden over de wet zouden gaan beklagen. Zoals gemeld bestond bij de provincie Zuid-Holland de indruk dat De niet als groeikernen aangewezen dorpen mogen op bescheiden schaal wo ningen bouwen voor de bevolkingstoena- HAARLEM. Noord-Holland is nog lang niet ruimtelijk geordend zoals Gedeputeerde Staten dat nood zakelijk vinden. Dat blijkt uit een lijst van nota’s en streekplannen die op korte termijn door de provinciale planologische dienst zullen worden opgesteld. De lijst is opgesomd in de geleidebrief bij de provincie-begroting voor 1977. Volgens de oude regeling werd een derde van het fonds over de provincies verdeeld naar grootte van inwonertal, een derde naar grootte van oppervlak en een derde in elf gelijke delen. Zoals bekend was deze verdeelsleutel ongun stig voor de drie Randstadprovincies (Noord- en Zuid-Holland en Utrecht). In de nieuw voorgestelde regeling wordt aan het inwonertal meer recht gedaan aan het grote aantal inwoners van de Randstadprovincies. Veertig percent van het fonds zou nu over de próvincies worden verdeeld overeenkomstig het in wonertal, twee-en-twintig en een half percent wordt verdeeld naar grootte van Jan de Windstraat 2 - Beverwijk - Tel. 02510-39118 Betelgeuzestraat 6 - IJmuiden - Tel. 02550-17250 Gedeputeerde Staten vinden ook dat de Verstedelijkingsnota in deze zaken onvoldoende duidelijkheid verschaft. Er staat wel in die nota, dat een bestem mingsplan kan bepalen, dat alleen voor eigen woningzoekenden kan worden ge bouwd. Aan een dergelijke bepaling zit ten nogal wat juridische problemen vast, zo stellen GS. Bovendien zouden alle bestaande bestemmingsplannen moeten worden aangepast. En er zouden bestem mingsplannen moeten komen voor ge- HAARÈ.EM.-Als de aardgasprijzen blijven stijgen is stadsverwarming voor Almere de voordeligste wijze van ener gievoorziening. Dit blijkt uit een rapport van de Noordhollandse Studiegroep Energiebesparen. Deze heeft berekend of stadsverwarming op basis van gecombi neerde opwekking van warmte en elek triciteit rendabel kan Zijn voor Almere- haven met 8850 woningen- Om dergelijke ontwikkelingen van uit hun krachten gegroeide dorpen tegen te gaan, houden GS streng vast aan het beginsel dat alleen die dorpen mogen groeien, die daarvoor zijn aangewezen (groeikernen). Gedeputeerde Staten wijzen nog op de mogelijkheid van het toepassen van een tweede boete- en kettingbeding, waarbij de koper van bouwgrond wordt ver plicht, zijn te ontruimen woning te ver huren of te verkopen aan een woning zoekende van de eigen gemeente. Zoals gemeld, vindt staatssecretaris Schaeffer van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Or dening deze laatste praktijk strijdig met de woonruimtewet van 1947. Gedepu teerde Staten zijn het daarmee niet eens. In de brief aan de gemeenten schrijven GS, dat zij dit tweede boetebeding niet als voorwaarde voor goedkeuring zullen handhaven. Aan de gemeenten wordt overgelaten of zij dit tweede beding al dan niet willen toepassen. GS zullen deze kwestie binnenkort met staatssecretaris Schaeffer bespreken. Zij hebben de minister en de staatsse cretaris al gevraagd om wettelijke maat regelen ter bestrijding van de wildgroei van kleine kernen. GS zijn van mening, dat de juiste instrumenten daarvoor ont breken. Het boete-en ketting beding is voor de bestrijding van de „wildgroei” lang niet voldoende, zo menen zij. me van het eigen dorp. Om voor elkaar te krijgen dat woningbouw in die dor pen inderdaad ook uitsluitend aan de eigen ingezetenen ten goede komt, is het boete- en kettingbeding bedacht. In Noord-Holland heeft een op de zes gemeenten een begrotingstekort of 17 percent. Landelijk is het aantal gemeen ten met een tekort gedaald van 24 procent (198 van de 842 gemeenten) tot 21 procent (171 gemeenten). „Wildgroei” is de niet planmatige, niet geplande groei van plattelandsdorpen, die niet als groeikernen zijn aangewezen. Deze wildgroei leidt tot verstedelijking van het platteland en aantasting van het karakter van plattelandsdorpen. Als de groei van plattelandsdorpen werd over gelaten aan het vrije spel van maat schappelijke krachten en de wet van vraag en aanbod, dan zouden er spoedig weinig karakteristieke plattelandsdorpen meer over zijn. Geen dorp zou meer van het andere te onderscheiden zijn omdat alles zou zijn overgoten met het unifor me grijze sop van de hedendaagse „wo ningbouw”. Het totaal van de begrotingstekorten in 1976 is 142,7 miljoen, waarvan Am sterdam er 112,4 miljoen voor haar rekening neemt- De stijging van het tekort in de gemeenten, behalve Amster dam, ondanks de vermindering van drie gemeenten, komt door stijging van de kosten in Zaanstad. Vorig jaar was er een tekort van 6,6 miljoen en in dit j-aar een tekort van 10,2 miljoen. het oppervlak, twee en half percent al naar gelang de hoeveelheid vaarwegen in de provincie en de rest in gelijke delen. Gedeputeerde Th. Laan vond de nieu we regeling een stap in de goede rich ting. Maar veel wezenlijks was er niet veranderd. Het inwonertal van de pro vincies komt ook in de nieuwe verdeel sleutel nog onvoldoende tot zijn recht, meende hij. „De activiteiten van de pro vincie zijn gericht op de inwoners. Het inwonertal zou dan ook bepalend moe ten zijn voor de uitkering uit het pro vinciefonds.” Hij wees er op, dat het nog zo blijft, dat de provincie Noord-Holland ongeveer de helft krijgt per inwoner van wat per inwoner aan bijvoorbeeld Zeeland wordt toegekend. De gedeputeerde hoopte uiteraard dat de tweede kamer akkoord zou gaan met de nieuwe regeling. Maar hij voorzag, dat de vertegenwoordigers van de pro- En dergelijke verkoopvoorwaarde zou moeten inhouden, dat bij verkoop van de ingebruikgenomen woning een per centage van de koopsom (minimaal der tig percent) of een vast bedrag (mini maal vijftig duizend gulden) moet wor den betaald, als de woning wordt ver kocht aan een niet-ingezetene of econo misch gebondene. De looptijd van een dergelijke contractvoorwaarde is meestal tien jaar. In gevallen waarin toepassing onbillijk zou zijn, kunnen Burgemeester en Wethouders vrijstelling verlenen op grond van een bepaalde clausule. HAARLEM. Uit een onderzoek door de griffie van de provincie Noord- Holland is dinsdag gebleken, dat 16 ge meenten uit de provincie kampen met een tekort en 80 gemeenten werken met een sluitende begroting. Dit betekent een vooruitgang ten gunste. In 1975 waren de cijfers: 19 gemeenten met een tekort en 77 gemeenten met een sluitende be groting. In 1974 bedroegen de aantallen respectievelijk 25 en 71. HAARLEM. Over de betrekkingen tussen Sri Lanka, het voormalige Cey lon, met Nederland in het verleden en heden zal mr. E. Jongens vrijdag 29 oktober spreken voor het centrum van internationale lezingen van het Unesco comité in Haarlem. De lezing is in de zaal van de doopsgezinde kerk aan de. Peuzelaarssteeg 3 en begint om 20 uur. Mr. Jongens is secretaris-penningmeester van de stichting Nederland-Sri Lanka, Hij illustreert zijn verhandeling met di a’s. Gedeputeerde Laan wees er in zijn toelichting bij de provinciale begroting op, dat de gemeenten stelselmatig te weinig van het rijk krijgen vergoed voor de onderwijskosten die zij moeten ma ken. De gemeenten moeten een deel van de onderwijskosten dus uit hun andere middelen bijpassen. De gedeputeerde gaf als voorbeeld de moeilijke situatie in Haarlem, waar zoals bekend het begro tingstekort alleen al op de post onder wijs gestegen is tot veertien miljoen gulden. uitvallen zoals men hoopt. In elk geval is het provinciaal bestuur niet van plan om er gewoon het begrotingstekort maar mee aan te vullen (dan zou er een tekort van een miljoen overblijven). „Dat zou betekenen, dat we de uitkering die we krijgen als reëel zouden accepte ren. En dat doen we niet”, aldus gedepu teerde Laan. Wat extra geld in de provinciale kas is overigens geen overbodige luxe. De provincie heeft er de laatste tijd tal van taken bij gekregen. De milieuwetten, bij voorbeeld, zijn in werking getreden, en dat merkt de provincie bepaald in haar portemonnaie. Want de uitvoering daar van is een provinciale taak. Het principe de vervuiler betaalt is hier niet tot in uiterste consequentie doorgevoerd. De gemeenschap moet opdraaien voor de apparaatskosten, die evenwel door de dagelijkse praktijk van de milieuveront reiniging nodig zijn gemaakt. De gewone dienst voor 1977 beloopt een totaal uitgaven en inkomsten van 23.027.083. Dat betekent een toene ming ten opzichte van 1976 van f 16.267.509. Bij het opstellen van de begroting is uitgangspunt geweest, dat het uitgavenpeil voor 1977 ten opzichte van 1976 zou kunnen toenemen met negen percent. Dat uitgangspunt kon evenwel niet zonder meer worden toege past op elk begrotingsonderdeel. Zo zul len de te verwachten ontwikkelingen van de personeelskosten door algemene salarismaatregelen niet binnen de negen- percentsnorm kunnen worden opgevan gen, aldus de geleidebrief. Anders dan bij vorige begrotingen zijn geen bedragen voor personeelsuitbreiding opgenomen. Een uitzondering is evenwel gemaakt voor de provinciale planologi sche dienst. HAARLEM Gedeputeerde Staten van Noord-Holland zijn het niet eens met minister Lubbers van Economische Zaken die wil dat de Provinciale Geldersche Electriciteitsmaatschappij in Arnhem de elektriciteitsvoorziening voor Zuidelyk Flevoland gaat verzorgen. Volgens GS is uit technisch oogpunt de levering van energie vanuit Noord-Holland naar Zuid-Flevoland en in het bijzonder Almere goedkoper dan levering vanuit Gel derland. Gedeputeerde Staten van Noord-Holland zeggen bovendien dat een tariefs verhoging per 1 januari op het ogenblik niet nodig is. bieden waarvoor dit niet wettelijk is verplicht (binnen de bebouwde kom). Gedeputeerde Staten denken dat het het beste is, om de woonruimtewet 1947 te wijzigen of een nieuwe „Huisvestings- wet” te maken, waarin een woonvergun ning afhankelijk zou kunnen worden gesteld van de eisen van ruimtelijke ordening. Binnenkort zal de vraag aan de orde worden gesteld of er een provinciaal grondbedrijf moet komen, zo kondigt de geleidebrief aan. Voorlopig is het even wel nog niet nodig het krediet voor grondaankopen van tien miljoen gulden te verhogen, aldus GS. HAARLEM. Gedeputeerde Staten van Noord-Holland gaan door met de be strijding van „wildgroei” van de kleine kernen. Ze hebben een brief gestuurd aan alle gemeentebesturen van Noord-Holland, waarin gewezen wordt op de noodzaak om grondverkopen, door middel van een boete en kettingbeding in het koopcontract, in de juiste banen der ruimtelijke ordening te leiden. Bij de beslissing over goed keuring van gemeentelijke besluiten tot verkoop, zullen Gedeputeerde Staten er nauwgezet op toezien, dat de contracten dergeljjke voorwaarden bevatten, zo hebben GS aan de gemeenten geschreven. Uit. de berekeningen blijkt dat stads verwarming inclusief levering van warm water per inwoner van Almere-haven 122 gulden duurder is dan het gebruik van gasfornuizen, gasgeisers en individu ele centrale verwarming naast de con ventionele elektriciteitscentrales. Omdat aardgas inmiddels duurder is geworden, is dit verschil al verminderd. Door de verwachte verdere stijging van aardgas- prijzen zal stadsverwarming vrij spoe dig goedkoper zijn, zeker wanneer ook andere kernen ven Almere op het sys teem aangesloten worden, aldus het rap port. De werkgroep heeft berekend dat met stadsverwarming een energiebesparing 'van 29,3 percent bereikt kan worden. Bij installaties waar veel afvalwater wordt geloosd, kan een warmtepomp energie besparend werken. In samenwerking met Hoogovens heeft de werkgroep berekend of het rendabel is methanol (hoogwaard!ge brandstof) te winnen uit zogenaamd oxygas, dat vrijkomt bij de staalfabrica- ge. Het lijkt de werkgroep economischer dat Hoogovens dit oxygas direct als brandstof gebruikt. De werkgroep is in 1974 gevormd op verzoek van Gedepu teerde Staten van Noord-Holland. Het onderzoek is uitgevoerd door werkloze academici, of mensen met hoger beroep sonderwijs, die daardoor een betere uit gangspositie zouden krijgen bij hun sol licitaties. Gedeputeerde Staten willen in 1977 de nota over de ruimtelijke ontwik kelingen in Noord-Holland (afgekort „Noron”) aan provinciale staten aan bieden. Deze nota geeft de hoofdlij nen aan, waarlangs de ruimtelijke ordening van de provincie zich tussen 1980 en 1990 zal moeten bewegen. De streekplannen kunnen op die nota worden afgestemd. De nota, d ie als een provinciale verstedelijkingsnota is te beschouwen, kan tevens dienen als Noora-Hollandse reactie op de rijks- verstedelijkingsnota. De provinciale ideeën omtrent de ruimtelijke orde ning van Noord-Holland kunnen met behulp van de „Noron” worden ver geleken met die van het Rijk. In 1977 zullen GS ook een Nota Kleine Kernen aan de Staten voor leggen. De problematiek van de te snel groeiende kleine kernen, en het welzijn van de bevolking in kleine kernen in het algemeen is al weerge geven in een ambtelijke nota. Op deze nota zal een beleidsnota van GS volgen (de Nota Kleine Kernen) die om commentaar zal worden gestuurd aan alle gemeenteraden in Noord- Holland. De reacties van de gemeen teraden zullen medebepalend zijn voor het uiteindelijke standpunt, dat GS in 1977 willen voorleggen aan Provinciale Staten. Over de nota van uitgangspunten voor het Amsterdam-Noordzeeka- naalgebied hoeven we het niet verder te hebben. De nota is volop in discus sie en zal, als het goed verloopt allemaal, in december van dit jaar door de staten worden vastgesteld. In de tweede helft van 1977 volgt dan de publicatie van een voorontwerp- streekplan voor het Amsterdam- Noordzeekanaalgebied. De uitgangs- punten voor dat streekplan zullen dan in de nota van uitgangspunten zijn vastgelegd. Het ontwerp-streekplan De Meer landen ligt momenteel bij de druk ker. Het zal binnenkort ter visie wor den gelegd. De bedoeling van het streekplan is een beleidskader te bie den tot het moment waarop het streekplan voor het Amsterdam- Noordzeekanaalgebied zal zijn vastge steld. De duur van het streekplan de Meerlanden is daardoor beperkt. De provincie is bezig met de ver werking van de resultaten van over leg en inspraak, binnengekomen op het voorontwerpstreekplan voor de Kop van Noord-Holland en Texel. Een ontwerp-streekplan voor dat deel van de provincie zal in 1977 ter visie worden gelegd. In het voorjaar van 1978 moet het plan worden vastge steld. Door de aanwijzing van het minis terie van Volkshuisvesting en Ruim telijke Ordening met betrekking tot de wegen naar Zandvoort en de be perking van de Zandvoortse bouwmo gelijkheden hebben GS opheldering gevraagd. Gedeputeerde Staten heb ben aan minister Gruyters gevraagd of de aanwijzing betekent, dat de provincie geen overleg meer kan voe ren met de betrokken gemeenten bij de aanpassing van hét streekplan Zuid-Kennemerland. Het streekplan Noord-Kennemer- land zal moeten worden gewijzigd. Dat is nodig omdat het voormalige vliegveld van Bergen als Centrale Noord-Hollandse munitieopslag is aangewezen. Men kan dan tevens an dere nieuwe gegevens in het streek plan verwerken. Het gebied zal zo worden uitgebreid, dat het geheel aansluit op de streekplannen voor de Kop van Noord-Holland en Texel, Westfriesland-Oost en Waterland. Ook het streekplan Westfriesland- Oost moet worden herzien. Gedeputeerde Staten vinden herzie ning van het streekplan Gooi en Vechtstreek nog niet nodig. Het streekplan voor Waterland is sinds 8 december 1975 van kracht. Aan stu dies naar een mogelijke inrichting van het Nationaal Landschap Water land wordt gewerkt. provincies naar verhouding erg groot was in de tweede kamer. GS weten nog niet wat voor bestem ming ze precies aan de financiële mee valler als die toch 2 ragg'A

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 11