Platonische liefde in weemoedige komedie „Moeder, ik ga trouwen FLUITSPEL VAN ELISE EEN VERFIJNDE HOOMANS SCHOONHEID IS GANG NAAR THEATER WAARD 9 9 Bond van musici 9 5 8 5 ongerust over orkestnota 8 12.50 3.00 w S I s I 8 1 I Is ft s i Charme en mythe bij Xavier Roussel te Poster 9 Keukenhofpuzzel DAMIATE PERS Grote toeloop voor Rampal bij NPO Anne Semler F Marinus Fluit K Hik b KUNST 15 OKTOBER 19 7 6 WOENSDAG 6 en Y f Beeld schrift poster VELSEN. De titel „Moeder, ik ga trouwen” doet eerder als inhoud van een toneelwerk een banaal blijspel vermoeden, dan een komedie met weemoedige ondertoon. En toch is dat laatste het geval bij het stuk van de Amerikaan Colin Higgins, dat oorspronkelijk Harold and Maude heet, genoemd naar de twee hoofdpersonen. Harold is een jongen van 19 jaar die verliefd wordt op een dame die juist tachtig jaar moet worden. En dat is, evenals de Nederlandse titel die aan het stuk gegeven werd, ook weer banaal. Maar de schrijver houdt de liefde van de jongeman voor die zoveel oudere vrouw zuiver en platonisch, waardoor alles erg aanvaardbaar overkomt. O 'unieke AANBIEDING VOOR ONZE ABONNEES ’■0 gSl W Elise Hoomans en Porgy Franssen als Maude en Harold in „Moeder, ik ga trouwen”. slechts slechts HAARLEM: 0$ KO VAN LEEUWEN P. ZWAANSWIJK i „Le Cap d Antibes een der pastels van Xavier Roussel IJMUIDEN: BEVERWIJK: HILLEGOM: HOOFDDORP: Dit zegt de bond dinsdag na een onder houd met minister Van Doom. De minis ter heeft zijn saneringsplan voor de orkes ten onlangs vastgelegd in een nota orkes- tenbestel, die begin volgend jaar wordt behandeld in de Tweede Kamer. De NTB oordeelt tenslotte positief over de suggesties van de minister om de lonen van de musici in symfonie-orkesten door het rijk te laten garanderen en voorts over de wens van de bewindsman om te komen tot een landelijke cao voor orkestmusici. DE BELGISCHE regisseur Pierre Laro che heeft in een aantrekkelijke, beweeglij ke regie, de weemoedig-poëtische kant omtrent 1905, luminisme en fauvisme. En al die technische verworvenheden en invloeden gaat Roussel dan te pas brengen in series mythologische schil derijen, waarin de Tuin der Hesperi- den, faunen, Diana (naakt uitrustend na de jacht), ja zelfs Jupiter een rol gaan spelen. Moet ik aan de woorden van Theun de Vries nog iets toevoegen? (90 x 60 cm) Het dertigste portret van Marthy, dochter van Aart van Dobbenburgh (middendeel van deze lithografie). Zij manifesteerde zich dan in treffende details, die door de optredende akoesti sche gesteldheid met duidelijke profile ring gebracht werden. Zij werden bijzon dere schakels in de spanningrijke ontwik keling van de symfonie, die na de geweldi ge climax aan het slot van het derde deel helaas onderbroken werd door bravo geroep en applaus. Toch volgde hierna nog het zwaarmoedige Adagio lamentoso in een aangrijpende uitvoering. De ouverture voor Mozart’s opera „Le Nozze di Figaro” werd in een ragfijne uitvoering een voortreffelijke inleiding voor Jean-Pierre Rampals voordrachten. AMSTERDAM (ANP) De Nederland se Toonkunstenaars Bond (NTB) is onge rust door de plannen van minster Van Doom van CRM om de Nederlandse orkestwereld te saneren en als gevolg daarvan het Nederlands Kamerorkest op te heffen. Volgens de NTB zijn de opvat tingen van de minister nergens getoetst en zijn zij evenmin nauwkeurig en des kundig onderzocht. ^OUf len e jgs v n, Ke m. I nmas jk ei >ren kunt Hollar 1938 EEN VOORAL GLINSTEREND décor (bedoeld om onpersoonlijke hoogbouw voor te stellen) met daarbinnen de oase achtige woning van de oude dame, blijkt heel functioneel. Ook al omdat een combi natie met een draaitoneel moest worden gevonden. Dat laatste bewijst de hele voorstelling zijn diensten, maar toont pas werkelijk artistieke kracht in het laatste deel van de opvoering, die het overigens in Velsen qua belichting niet steeds even gemakkelijk had. van het stuk heel gelaten. Maar dat is ook te danken aan Porgy Franssen, die als Harold naast de prachtige Maude van Elise Hoomans, zonder veel nadruk als gevoelige jongeman aanvaardbaar blijft. Ook in het breekbare slot, waar schrijver en regisseur op de rand van de melodra- matiek balanceren, weet hij zich gelukkig nog juist te beheersen. Van de overige spelers valt weinig interessants te vertel len. Trees van der Donck speelt Harolds moeder als een vrouw die aan het oefenen is om als cabaretière voor een schoolfuif op te treden, behalve dan in het laatste deel van het stuk, waar zij wel goede momenten beleeft. EVEN DE KORTE inhoud: Harold is een jongeman die middels allerlei gezoch te trucs de aandacht van zijn verveelde moeder wil opeisen. De wat eenzelvige jongen slaagt daarin niet. Wel ontmoet hij de lieve oude Maude die hem een uiterst relativerende kijk op het leven geeft. Harold besluit met haar te trouwen, doch de levenswijze oude vrouw heeft al lang geleden het besluit genomen op haar tach tigste verjaardag afscheid van het leven te nemen. Zij doet dat op een wijze waarbij geen terug mogelijk is. Zo lichtvoetig het concert vóór de pauze was, zo bewogen en geladen werd het daarna. Het ging toen om de uitvoering van Tsjaikofskys smartelijke, van een uit zichtloos, vereenzaamd levengetuigende zesde Symfonie, de „Pathétique”. Het is toch niet alleen maar duistere somber heid, die het werk zijn karakter gaf. Op enkele plaatsen breekt de muzikale essen tie lichtend door, ook bij de door Vander- noot met beheerste inspiratie geleide uit voering. EEN BOERSE MAN in knielaarzen, een rijbroek, het baardige hoofd bekroond dooreen slappe hoed: Xavier Roussel. En hij staat in zijn atelier zo op een foto uit 1930 te midden van charmante schilderijen met nymfen, faunen en een enkele draak. Het is allemaal ontleend aan de Griekse mythologie. En die schilderijen wor den nu geëxposeerd t.e.m. 29 oktober bij E. J. van Wisselingh Co, Rokin 78-80 in Amsterdam. Het is wellicht voor het eerst dat in ons land in een galerie zo’n uitvoerige collectie Rous sels kan worden getoond. De NTB vindt voorts, dat de voorstellen van minister Van Doorn leiden tot een „ernstige verschraling van de muziekcul tuur”. Een algemener muziekaanbod wordt door zijn maatregelen juist niet bereikt, aldus de NTB, die zegt bijzonder getroffen te zijn door de mededeling van de minister, dat ook niet meer geld ter beschikking zal komen voor de opera en de kamermuziek in ons land. Francois Xavier Roussel (zich noe mende Ker-Xavier) is in 1867 geboren en in 1944 overleden. Hij overbrugde dus de roerigste tijdperken in de schil derkunst. Aanvankelijk deed hij mee met de beroeringen. Hij was zeer bevriend met Vuillard, wiens zwager hij werd, nadat hij met hem lessen had gevolgd op het toen moderne Atelier van Maillard en later de Académie Julian. Hij sloot ook een hechte vriend schap met Bonnard en Denis. En zo kwam hij dan terecht in de groep van de Nabis (de profeten), die heel wat van plan waren en deelnamen aan de nogal geruchtmakende exposities van Salon d’Automne in Parijs, een reactie op de impressionisten, die werden verdron gen door de symbolisten, waartoe Roussel ook wordt gerekend. Blijkens een verklaring van zijn hoofd bestuur, bestrijdt de NTB de opvatting van minister Van Doorn, dat de orkesten dienen te worden ondergebracht in zes a zeven regionale samenwerkingsverban den. De NTB meent, dat alleen door decentralisatie van het orkestenbestel meer Nederlanders naar orkestmuziek komen luisteren. Volgens de NTB neemt momenteel slechts vijf procent van het Nederlandse volk kennis van het werk van de orkesten, „een absurde situatie”, aldus zijn verklaring. Maar uit de expositie bij Van Wisse lingh leer je bovenal dat Roussel bij nog veel meer kan worden gerekend. Zijn vroegste schilderijen hier gaan terug op invloeden van Gauguin. Je zou Roussel dus ook tot de vroege expressionisten kunnen rekenen, maar daar duurde die periode te kort voor. Van 1895 tot 1905 behoorde hij tot de Nabis, na 1905 wordt de eigenlijke Roussel opnieuw geboren. Tijdens een fietstocht van Marseille naar Menton ontdekte de uit de Elzas afkomstige schilder het mediterrane landschap. En dan begint het feest. Het zware palet wordt afgezworen, de kleur-en- lichtwetten van de impressionisten opnieuw ontdekt, maar bovendien aan gevuld met een aan de Jugendstil ont trokken zin voor het zwierig decoratie ve en een hang naar de nieuwste stijlen RESUMEREND: een voorstelling die alleen een gang naar het theater waard is om die fraaie prestatie van Elise Hoomans te zien, geassisteerd door de jeugdige Por gy Franssen. Wat zich daar omheen afspeelt is nauwelijks interessant. bij het magisch-realisme. De mensen die er vroeger —nogal eens vervreemd in voorkwamen zijn er nu uit ver dwenen. Het is nog stiller geworden rond tanks, witte zeeschepen, duinen, een tram. Ze hebben op zichzelf geen andere betekenis dan een zeer per soonlijke sfeer waar te maken, ook opgeroepen door het merkwaardige licht dat aan de zeereep en op boule vards zo geheel anders is dan elders en door Fuit bijzonder goed wordt getrof fen. De blankheid ervan draagt bij tot de indruk van vereenzaming in deze bladen. ï-‘ Puzzel en poster zijn verkrijgbaar bij onze kantoren: Muzikale verdieping bracht de bezon ken vertolking van een toegift: muziek uit de Fluit-solo-sonate in a kleine terts van Johann Sebastian Bach. Het was probleemloze muziek van het Concert voor fluit, strijkorkest en clave- cimbel „II Cardellino” (De distelvink) van Antonio Vivaldi en van het Fluitconcert in G grote terts, opus 29 van Carl Stamitz, die Rampal veelal in hechte eenheid met de begeleiding door Vandernoot en de kleine gevormde orkesten tot uitvoering bracht, onderhoudende kamermuziek, die niettemin het uiterste vergde aan verbluf fend virtuoze bedrevenheid. De magistra le beantwoording aan deze maximale eisen bracht de toehoorders tot grote geestdrift. Nu echter heeft de gouden fluit van de meester onvervormd geklonken in klan kentaai van eenvoudige, verfijnde schoonheid. Broos en teer bij melodische tekening, flitsend en sprankelend, wan neer het ging om een licht en virtuoos dartel spel van weg ijlende tonen. Het tweede motief is het verschijnen bij Nijgh en Van Ditmar in Den Haag van het boek dat Aart van Dobben burgh heet, met als aanvullende titel „Ofwel van vreugde en verdriet”. Het kost uitstekend uitgevoerd 67,50. De inhoud wordt voornamelijk gevormd door de beste prenten van Van Dobbenburgh, met veel begrip, indringend ingeleid door het Woerden- se schoolhoofd en grafiek-liefhebber Gerrit Luidinga. Dan is er ook nog het voorwoord van Van Dobbenburgh’s jarenlange vriend Theun de Vries, waaruit ik het volgende o verneem: „Dat is de dialectiek van Van Dobben- burghs lithokunst: het sentiment van het leven stroomt hem toe, zoals het op Vincent is afgekomen (want in veel opzichten staat Van Dobbenburgh in de traditie van Van Gogh), en dit senti ment kan uitermate simpel van oor sprong zijn: een dood muske in de sneeuw, de glimlach van een ziek meis je, de verlatenheid van een gehandi capte. Uit het feit blijkt duidelijk het onmiddellijke in de relatie van Van Dobbenburgh tot de buitenwereld.” Uitgeefster van o.a. Haarlems Dagblad, IJmuider Courant en Beverwijkse Courant. HAARLEM. In het Haarlemse sport centrum, de indrukwekkend grote Beijnes-hal aan het Stationsplein, was dinsdagavond nauwelijks plaats voor de vele honderden belangstellenden voor het daar door het Noordhollands Philharmo- nisch Orkest gegeven eerste concert in het nieuwe seizoen. Ook dan weer een wonderlijke ver menging, want aanvankelijk ontwaar je bij Van Wisselingh op grote doeken in olieverf, maar ook in pastels en andere technieken heel veel luie naak ten, uitgestrekt in weelderige land schappen, geheel „zondoorstoofd”, zoals dat heet. Het is allemaal zeer lommerrijk en zonnig en zelfs geen windje beroert de doorzichtige sluiers waarin half-godinnen soms dansen. Het is een charme die ondanks de moderniteiten van destijds ook nog een schilder als Watteau en de zijnen in herinnering roept, maar dan met de zeer brede kwast geschilderd. Roussel was een beroemdheid in zijn jaren, die ook theaters te decoreren kreeg, illustraties maakte voor het beroemde symbolistische tijdschrift Revue Blanche, veel onderscheidingen en exposities op zijn naam bracht. Later verdween hij in de schaduw van zijn beroemdere vrienden Vuillard en Bonnard. Het is zeer lof waardig dat hij bij Van Wisselingh nu eens postuum uit die schaduwen vandaan treedt om zich van zijn zonnigste zijde een heel goed gepresenteerd te laten zien. Men mag aannemen, dat de medewer king van de wereldvermaarde Franse flui tist Jean-Pierre Rampal aan dit door de dirigent André Vandernoot geleide con cert van stimulerende invloed is geweest op de ongewoon grote toeloop en dat vele toehoorders de meesterfluitist alleen ken den van de talloze opnamen die van zijn spel voor grammofoonplaten zijn gemaakt. Grote bewondering is hierdoor gewekt voor het technisch meesterschap van Rampal en voor zijn pure muzikali teit, die zich gaaf en zonder de schijnglans van uiterlijkheid manifesteerde. Wij allen hebben via de grammofoon of radio- versterkers kennis kunnen maken met Rampals grote kunst, maar dan met een zo ideaal mogelijk timbre volgens eigen verkiezing en met het zelfbepaalde volume. Anne Semler is een jonge schilderes, behorende tot de neo-figuratieven, dui delijk iemand voor Galerie Mokum, Oude Zijds Voorburgwal 334, waar haar werk t.e.m. 27 oktober te zien is. Werkt ze met figuren, bijvoorbeeld een familie rond een tafel, dan krijgt haar werk,een naïeve schijn,gelukkig zonder het vaak bij anderen irriterende opzet telijke gebrek aan vakmanschap. In haar landschappen met enkele huizen en vaak donkere luchten gaat haar werk naar het magisch-realistische. Dan voeren een onbepaalbare dreiging en ook weer eenzaamheid de boven toon. De kwaliteit van het werk is nog al verschillend, maar sommige van deze werken treffen heel sterk door de sfeer en een groeiend vakmanschap. TONEELGROEP THEATER kwam dinsdagavond met deze komedie in de Velsense schouwburg. Niet alles wat zich erin aandient bezorgt je een onverdeeld genoegen, maar het is vooral de aandoen lijke creatie van Elise Hoomans als de tachtigjarige Maude, die alles goed maakt. Zij speelt de non-conformistische oude vrouw, die nog het elan van een jonge meid bezit, met zulk een ontwapenende eenvoud en ontroering, dat je er van bin nen steeds een beetje warm van wordt. Elise Hoomans bewijst in de tot in details uitgevoerde perfecte wijze van spelen welk een groot talent zij als actrice bezit. „Moeder, ik ga trouwen” is beslist geen belangrijk stuk, maar het genoegen dat aan Hoomans te beleven valt tilt het eigen lijk boven de middelmaat uit. (ADVERTENTIE) De kleurenpracht van de Keukenhof te Lisse op puzzel (90 x 60 cm 1500 stukjes) Nog een heel bekende in deze kolom men is de Haarlemse graficus Marinus Fuit, die t.e.m. 24 oktober exposeert in Galerie-T, Keizersgracht 97. Men kent zijn grote blanke bladen, heel dun in waterverf en potlood. Ze sluiten aan fefi w I Ged. Oude Gracht 82 (Centrum) Californiëplein 17 (Schalkwijk) Soendaplein hk. Rijksstraatweg (Noord) Oudeweg 14 (Waarderpolder) Lange Nieuwstraat 427 Zeestraat 18 BENNEBROEK: Bennebroekerlaan 85 't Haasje Jhr. Mockkade VVV Marktplein 140 boekhandel Roozendaal. Over Aart van Dobbenburgh’s litho grafieën is in deze kolommen al veel geschreven. Er zijn twee motieven om tóch weer over hem te schrijven. Tot 1 november heeft hij een tentoonstelling in de Amsterdamse Galerie Heule, Kei zersgracht 330. Daar vallen zijn por tretten van Anna (Cosja) Karenina en andere vrouwen uit de Russische lite ratuur die haar gezicht meekregen weer op. Ook uiteraard zijn biddende handen, portretten van zijn dochter Mary, maar ook bloemen en dieren en andere reeds van zijn hand zo bekende werken. door Hein Steehouwer - s

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 15