PvdA, D'66 en PPR: stap in goede richting NIEUWE AMBULANCES Ontwikkelingslanden doen bedrijven tiW aanval op Wereldbank [buitenlands geld IEKK1R “I Hooghoudt üW&RV mbHS NVV-controle op uitbetaling van minimumloon ■JfB s™ :^r bedrijven r 75 cent korting SRV speculaas België blijft zijn frank steunen L Magnesiumproject is moeilijk realiseerbaar „NEDERLANDSE BEDRIJVEN BESCHERMEN TE WEINIG TECHNISCHE KENNIS Gronings onderzoek: Orde van Octrooigemachtigden meent: een miljoen gulden aan prijzen u J I ECONOMIE OKTOBER 19 7 6 WOENSDAG 6 I 9 in- en 99 te Hl Hooghoudt 1® is»# Export Jonge Jenever an en ne de >e- de de de en de Goud ng in- :tie )rt, ing 30, de lire ie; ei- >zit >e- I l I I I I t f I I I I I I I I I I II I t t I f l t I- 6 t I l i M R- lOf igt iar Tot en met 13 oktober a.s. bij inlevering van uw cheque 1 jH V’ I I Waardering (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De Tweede-Kamerfracties van de drie progressie ve regeringspartijen, PvdA, D’66 en PPR, zijn gematigd positief over de voorgestelde wijzigingen van de Wet op de Ondernemingsraden. Hoewel de verlangens van deze fracties ten aanzien van de democra tisering binnen de onderneming verder gaan, achtten zij het wetsont werp toch een stap in de goede richting. Zij staan daarbij tegenover de VVD en de christen-democraten, die vorige week lieten weten nogal wat kritiek op het wetsontwerp te hebben. ^ilubbele^ liaan jenever (9 ..':S s Progressiever! positief over ■4-; Isen merang. EEG bestudeert garnalenkwestie (ADVERTENTIE) i I I6»5 (ADVERTENTIE) 1 2,50 5,73 De fractie van de PvdA stelt in de schriftelijke voorbereiding van de parle mentaire behandeling van het voorstel, AMSTERDAM (ANP) De advieskoer- sen (aan- en verkoopprijzen) voor buiten lands bankpapier luiden: Te winnen in de Nationale Puzzelaktie t.b.v. Nationaal Fonds Beter Leven dat „de drang naar democratisering van de arbeidsverhoudingen een verdere Ver zelfstandiging en een uitbreiding van de bevoegdheden van de ondernemingsra den vereist”. De socialistische Kamerle den zeggen dan ook verheugd te zijn dat de regering met voorstellen in die richting is gekomen. De fractie van de PvdA is echter niet gelukkig met het feit dat het wetsontwerp nogal wat compromissen bevat. Er ont breekt een visie in op een fundamenteler democratisering van de verhoudingen binnen de ondernemingen. De wet geeft, zegt de PvdA, instrumenten aan de perso- neelsvertegenwoordigers, zonder richtlij nen voor het gebruik daarvan. Teleurstel lend vinden de socialisten dat geen bepa lingen zijn opgenomen voor het contact tussen de ondernemingsraden en de ach terban, de werkers in de onderneming. Kritiek uitten zij ook op het feit dat veel begrippen, zoals ondernemingsdoelstel- LISSABON (AFP). Het Portugese kabinet van premier Mario Soares heeft gisteravond een wetsontwerp over het sta kingsrecht goedgekeurd dat bepaalt dat alleen de vakorganisaties het recht heb ben om stakingen te proclameren. lingen, het overleg en de vertegenwoordi ging, niet omschreven worden. Zij zijn zodoende voor velerlei interpretaties vat baar. De PvdA stelt de indruk te hebben dat de regering te bang is geweest voor moge lijke gevaren van een zelfstandiger onder nemingsraad voor het overleg tussen OR en bedrijfsleiding.” Ten slotte vinden zij dat in het wetsont werp ten onrechte geen bepalingen zijn opgenomen voor een verantwoordings plicht van de OR-leden tegenover het per soneel. De PvdA-fractie zal bij de behan deling van het wetsontwerp in de Tweede Kamer voorstellen in die richting doen. „Daarom heb ik de commissie gevraagd een onderzoek in te stellen. Zij heeft daar in toegestemd”, verklaarde Van der Stee na afloop van de Europese Landbouw raad in Luxemburg. AMSTERDAM (ANP) De kleine en middelgrote bedrijvan van de Neder landse industrie doen veel te weinig aan bescherming van hunzelf opgebouwde technische kennis. Zij springen over het geheel genomen ongelofelijk lichtvaar dig om met hun uitvindingen. Dit is de mening van de Orde van Octrooigemachtigden, die daarom giste ren ter gelegenheid van haar veertigjarig bestaan in Amsterdam een symposium heeft gehouden met het doel het bedrijfs leven de weg te wijzen naar de bescher ming van het technisch eigendom. De grote bedrijven zien wel het belang in van bescherming van hun vindingen, MANILLA (Reuter) De Wereldbank heeft gisteren in Manilla aanvallen te verduren gehad van ontwikkelingslan- België steunt de gezamenlijke, binnen zekere grenzen min of meer vrije koers- vorming van een aantal Europese valuta’s van harte, omdat die van onschatbare waarde is als bijdrage aan de stabiliteit van de munten binnen dat .zwevende” blok. „Wij hopen dat zijn betekenis in de toekomst kan worden vergroot”, zei hij. Als zou worden toegelaten dat de koers waarde van de Belgische frank daalt, zal dat slechts het inflatietempo in België verhogen. De geheel vrije koersvorming zou dan geen problemen oplossen, maar zou betekenen dat een bruikbaar wapen in de strijd tegen de inflatie wordt wegge nomen, aldus De Clercq. len worden in Nederland verkocht tegen prijzen die een stuk onder de ophoudprijs liggen. Het Nederlandse verlangen is dat de ophoudprijs een publiekrechtelijke zaak wordt. Gistermiddag hebben zestig garnalen vissers uit Lauwersoog bij de grensover gang in Nieuweschans (Gr.) een vrachtwa gen vol Duitse garnalen tegengehouden. Deze blokkade maakte deel Uit van hun protestactie tegen de geweldige aanvoer van goedkope garnalen uit Duitsland. Alle garnalen werden uit de vrachtwagen gehaald en over de weg verspreid. Zoals gemeld is, zijn alle garnalenvis sers in het noorden deze week uit protest niet uitgevaren. Vandaag zouden de vis sers een gesprek met minister Van der Stee hebben. De heer H. Lindemuller, secretaris van de visserijvereniging Hulp in Nood Lauwersoog: „Deze actie in Nieuweschans was bedoeld als een voor proefje van de harde acties die kunnen volgen wanneer het gesprek met de minis ter op niets uitloopt.” De regering stelde echter al eerder bij monde van minister-president Den Uyl dat de bouw van een fabriek voor magne- siummetaal in het noorden van het land voorlopig niet haalbaar is. Het struikel blok zou zijn de noodzaak zeer goedkope energie te leveren. Het feit dat de verwerking van deze zouten grotendeels in Noorwegen zou plaats hebben lokte de afgelopen maan den vele protesten uit. De vakbonden stel den dat de verwerking van de magnesi- umzouten ook in Groningen zou moeten plaats hebben. Anders zou opnieuw een bodemschat uit Groningen verdwijnen zonder dat de provincie er zelf beter van wordt. den. Enkele van deze landen beschuldig den de bank er van meer de vorm te hebben van een commerciële instelling dan van een organisatie die steun ver leent. Ook werd gezegd dat de industrie landen zich bekommeren over hun eigen belangen. De toespraken van afgevaardigden uit Afrika, Latijns-Amerika en Azië vormden een tegenstelling met de toespraken van vertegenwoordigers uit de industrielan den. Dit gold vooral voor de opmerkingen van de Amerikaanse minister van Finan ciën, William Simon, die zei dat de goede reputatie van de bank haar in staat stelt grote bedragen uit te zetten op commer ciële markten die opnieuw kunnen wor den uitgeleend. Volgens de Verenigde Staten zou het Internationale Monetaire Fonds (IMF) wekelijks een goudveiling moeten hou- Volgens het ETIG-onderzoek zijn er slechts enkele concerns, die de proces techniek beheersen om op basis van een magnesiumzoutoplossing magnesiumme- taal te produceren. Die andere concerns zijn naast Norsk Hydro de bedrijven Pechiney Ugine Kuhlmann en Dow Che mical. Voor die concerns is de vestiging van een magnesiummetaalfabriek in Gro ningen echter nog minder interessant als voor Norsk Hydro. De concessie-aanvrage van Billiton gaat gepaard met plannen voor een winnings- project (Billiton en Norsk Hydro), een magnesiumoxydefabriek (Billiton) en een zoutraffinageproject (Norsk Hydro). Deze projecten zouden in Groningen gereali seerd kunnen worden en werk bieden aan in totaal circa 215 man. De gevraagde soepelheid mag echter naar Amerikaanse opvatting niet te ver voeren. De YS zouden er zeker tegen protesteren als het IMF zou besluiten om bijvoorbeeld driemaanden lang helemaal geen goud te verkopen. Dat zou er volgens Simon wel eens toe kunnen leiden dat de volgende veiling steeds verder wordt uit gesteld en dat er uiteindelijk helemaal geen goud meer wordt verkocht. Drs. Groen stelde gisteren dat het ont breken van voldoende kennis vanen erva ring met de noodzakelijke procestechniek het belangrijkste probleem is. Simon was van mening dat wekelijkse veilingen van kleine hoeveelheden goud minder druk op de marktprijs zullen uitoefenen dan het huidige systeem, waar bij om de zes a acht weken een partij van 780.000 ounce (1 ounce: 31,1 gram) wordt aangeboden. Wekelijkse veilingen zouden de versoepeling van de goudverkoop kun nen brengen die de Europese Economi sche Gemeenschap en Canada hebben bepleit, meende hij. den ten bate van het speciale fonds voor hulpverlening aan de armste ontwikke lingslanden. De Amerikaanse minister van Financiën, William Simon, heeft dit voorgesteld. 8 S ;he al- De iei- de 69,20 53,50 17,80 76,00 38,00 34,00 96,00 14,70 1,60 28,00 42,50 6,90 13,00 48,00 77,00 40,60 69,50 65,40 49,60 62,00 42,60 05,50 24,00 37,70 44,00 27,00 31,00 82,20 82,20 Amerikaanse dollar 2,50-2,60 Engelse pond 4,16-4,46 Belgische fr. (100) 6,42-6,72 Duitse Mark (100) 102,75-105,75 Ital. lire (10.000) 27,75-31,75 Portugese esc. (100) 7,15-8,90 Canadese dollar 2,56-2,66 Franse fr. (100) 50,50-53,50 Zwitserse fr. (100) 102,75-105,75 Zweedse kroon (100) 58,00-61,00 Noorse kroon (100) 46,50-49,50 Deense kroon (100) 41,50-44,50 Oostenr. sch. (100) 14,54-14,84 Spaanse pes. (100) 3,56-3,86 Griekse drachme (100) 6,55-7,80 Finse mark (100) 64,75-67,75 Joegosl. dinar (100) 12,00-14,25 Elke week 12 Hooghoudt prijzen voor een totale waarde van 2.400,—. De geringe geneigdheid om octrooien aan te vragen kan voor een deel samen hangen met het feit, dat octrooien in Nederland veel duurder zijn dan elders, terwijl voorts de kans om een octrooi te krijgen veel kleiner is dan elders. UTRECHT (ANP). Van 1 tot 6 novem ber houdt het NVV-jongerencontact een landelijke actie om te controleren of jon ge werknemers wel worden betaald vol gens de wettelijke regeling minimum jeugdloon en volgens de voor de betref fende onderneming, geldende cao. Voor de controle-actie zijn in verschillende districten meldingsposten opgezet, waar onderbetalende werkgevers kunnen wor den aangegeven. 73,10 66,00 56,00(1 66,00 47,00 56,00 715,50 62,60 81,00 78,40 80,00f 36,00 22,90 194,00a 34,20 59,00(1 84,50 74,20 43,70 1,80a 211,50 149,50 155,00 98,00 238,00 66,10 86,00b 158,00 167,00 37,00 187,00 82,50 119,30 149,50 41,50 96,50 102,50 80,00 68,50 286,00 30,70 150,00d 218,00 179,00 85,50 44,00d 56,00 255,00 400,00 200,00 94,00 467,00 hebben aangevraagd, zullen dit nu onge twijfeld wel gaan doen. De Nederlandse industrie zal aan de gevolgen van het Europese octrooiver drag de nodige aandacht moeten beste den. Doet zij dit niet, dan wordt zij over- spoeld door octrooirechten van anderen, waaruit verplichtingen kunnen voortko-’ men. Het is in verband met deze ontwikke ling zaak, dat de Nederlandse industrie ervoor zorgt een eigen pakket aan rechten te bouwen. Pas dan kan er bij moeilijkhe den met een octrooihouder een vuist wor den gemaakt en heeft men een onderhan delingspositie, waardoor uit eigen ontwik keling verkregen rechten kunnen worden uitgewisseld tegen die, welke anderen bezitten. (ADVERTENTIE) 1976 met verlies zal worden afgesloten. Hoewel de eerste 32 weken van dit jaar nog enige winst hebben vertoond, zal naar thans valt te overzien, ook 1977 met verlies worden afgesloten. Bij de presentatie van het jaarverslag over 1975 verwachtte het RSV-bestuur nog een positief resultaat, hoewel duidelijk minder dan over 1975. De huidige eco nomische situatie stelt het Rijn-Schelde- Verolme concern momenteel voor grote problemen. D’66 noemt als een van die verdergaan de ideeën het voorstel om de werknemers vertegenwoordiging het recht te geven een groot deel van de ondernemingslei ding te benoemen. De Democraten vinden voorts dat de directeur geen zitting in de ondernemingsraad behoort te hebben, dat alle werknemers in een onderneming Het werk, waarmee inmiddels is begon nen en ongeveer vier jaar zal duren, omvat de bouw van twee havendammen en kaden voor 74 ligplaatsen met een totale lengte van circa 12 km., alsmede bijkomende infrastructurele werken. De PPR-fractie liet vorige week al weten van oordeel te zijn dat het wetsont werp overigens nog niet ver genoeg gaat. De PPR vond toen dat de regering heeft geprobeerd het onverzoenlijke te verzoe nen en dat het wetsontwerp op twee gedachten hinkt, enerzijds vertegenwoor diging en anderzijds overleg. UTRECHT (ANP) Een internatio naal consortium, waarvan de Stevin Groep deel uitmaakt, heeft van de heer ser over Dubai, Sjeik Rashid Bin Said Ai Maktum, opdracht ontvangen voor de bouw van een nieuwe haven, circa 30 km ten zuidwesten van Dubai (Verenigde Arabische Emiraten). Met de opdracht is 700 mln. gemoeid, aldus Stevin. De nationale havendirectie van Kame roen heeft aan Baggermaatschappij Bos en Kalis, die deel uitmaakt van de Bos Kalis Westminster Group, opdracht gege ven om samen met de Franse firma S.F.E.D.T.P. (Société Frangaise d’Entre- prise de Dragages et de Travaux Publics) een groot ontwikkelingsproject ter hand te nemen, waarmee f 135 miljoen is gemoeid. actief en passief kiesrecht moeten heb ben, dat de bevoogding van instanties als de Sociaal Economische Raad, bedrijfs- commissies en bestuurders afgeschaft moet worden en dat de ondernemings raad medebeslissingsbevoegdheid moet hebben bij alle zaken die fusies, sluiting, verplaatsing, investeringen en grote pro- duktieveranderingen betreffen. De onder nemer zou dan in beroep kunnen gaan indien geen overeenstemming bereikt kan worden. met 66.000 in augustus en 119.400 in de overeenkomstige maand van het vorig Nederlandse landmacht. Met deze transactie is een bedrag van 30 miljoen gulden gemoeid. Het project behelst de bouw van o.m. een nieuwe vissershaven, een houthaven, een containerkade, de aanleg van een spoorweg, een aantal toegangswegen en een haventerrein met opslagplaatsen, gebouwen en loodsen en tenslotte het ver diepen van een toegangsgeul tot de haven van Douala over een afstand van 20 kilo meter. Het aantal octrooien, dat in Nederland wordt aangevraagd, loopt gestadig met ongeveer tien percent per jaar terug. Vier jaar geleden waren het er nog 20.000, nu zijn het er nog maar 15.000 per jaar. Daarvan worden 85 percent aanvragen om octrooien ingediend door buitenland se bedrijven, tien percent door de grote Nederlandse bedrijven en slechts 5 per cent door de kleine en middelgrote bedrij ven uit het eigen land. De ontwikkelingslanden drongen aan op meer steun die gemakkelijker is te verkrijgen. De Indonesische minister van Financiën, Ali Wardhana, zei dat uit hoofde van de huidige regels de Wereld bank niet optreedt als een organisatie voor hulpverlening waarvoor zijn in het leven is geroepen, maar het karakter van een gewone handelsbank begint te krij gen. Het beleid van de bank bij het ver strekken van leningen moet worden her zien, terwijl de rentetarieven omlaag moe ten, zei de minister. Zoals veel andere sprekers had hij commentaar op de nieu we formule uit hoofde waarvan de bank elke drie maanden haar rentetarieven vaststelt en waarbij rekening wordt gehouden met de kosten die worden gemaakt bij het lenen van geld op de commerciële markt. MANILLA (Reuter). België is vast besloten de koersstabiliteit van zijn frank te verdedigen omdat zijn betalings balanspositie gezond is. Dat beeft de Bel gische minister van Financiën, De Clercq, gisteren verklaard in de jaarver gadering van het Internationale Monetai re Fonds en de Wereldbank. maar over het geheel genomen ligt de Nederlandse industrie in dit opzicht ach ter bij de concurrentie in bijvoorbeeld West-Duitsland en Zwitserland. De enige landen waar de situatie nog slechter is dan in ons land zijn België en Dene marken. De octrooigemachtigden vinden de Nederlandse situatie verontrustend, mede met het oog op het feit, dat er verdragen zijn gesloten voor een Europees octrooi en een EEG-octrooi, die in de komende jaren in werking moeten treden. Voor de Neder landse industrie heeft het Europese octrooiverdrag tot gevolg, dat het aantal octrooien in Nederland sterk zal toene men: buitenlandse ondernemers, die tot op heden geen octrooien in Nederland Een magnesiumproject zou bij een jaar- produktie van 20.000 ton nog eens 200 man werk kunnen opleveren, wanneer het in Groningen kon worden gerealiseerd. Opvallend noemt de onderaoaker het dat tot nu toe werd aangenomen dat met een dergelijke produktie er zeker voor 400 mensen werk zou komen. 34.000 in dezelfde maand van 1975. VW in assemblagebedrijf Volkswagenwerke heeft gisteren in New Stanton in de Verenigde Staten een assemblagebedrijf van Chrysler overgenomen. De maatschappij is van plan de fabriek te gebruiken voor de i produktie van haar Golf-model dat in j de Verenigde Staten wordt uitgebracht onder de naam Rabbit. RSV: Verlies voor 1976 en 1977. Het Rijn- Schelde-Verolme concern verwacht, dat I Het pakket bestaat uit 12 verschillende Hooghoudt dranken, een 36-delig Duro- bor glasservies en een kabinetje met onderzetters In de EEG bestaat wel een zogeheten „ophoudprijs” voor garnalen. Maar die bestaat alleen voor producentenorganisa ties. Niet alle Duitse garnalenvissers zijn georganiseerd in zulke producentengroe peringen en die het niet zijn voeren op het moment, tot groot ongenoegen van de, Nederlandse garnalenvissers, hun vang sten uit naar Nederland. De Duitse garna- EUXEMBURG (ANP). De Neder landse Landbouwminister Van der Stee, heeft gisteren in Luxemburg van de Europese commissie („dagelijks bestuur” van de EEG) gedaan gekregen dat ze studie gaat maken van het gamalenpro- bleem. De moeilijkheden die Nederland op het ogenblik ondervindt bij de invoer van goedkope garnalen uit West-Duits- land kunnen niet bilateraal worden opge lost. J.V3I 4 I De fractie van D’66 zegt waardering voor het wetsvoorstel te hebben „al zijn veel verdergaande hervormingen, gericht op democratisering van de arbeidsverhoudingen, gewenst dan in de regeringsvoorstellen zijn opgenomen”. Dit kondigt het blad Boemerang van het NW-Jongerencontact aan in het nummer van deze week. Volgens het blad zullen klachten van jonge vakbondsleden onmiddellijk in behandeling worden genomen door de NVV-bonden. Tijdens, de controle-week zal speciaal worden gelet op ontduiking van minimum-jeugd- loon en cao-loon, aan het te weinig betalen j voor overwerk en het onderbetalen van jongeren die een leercontraet hebben afgesloten, zoals bij een viertal metaalbe drijven in Twente o.a. gebeurt, aldus Boe- wet op de ondernemingsraden GRONINGEN (ANP). Plannen om in het Eemsmondgebied een magnesium- metaalproject te realiseren liggen ver buiten de reële mogelijkheden op dit moment. Dat is het standpunt van Billi ton Delfstoffen bv. Het standpunt wordt gedeeld door het Economisch- Technologische Instituut Groningen. ETIG-medewerker drs. F. A. Groen deed een speciaal onderzoek naar de winning en exploitatie van magnesiumzouten in de bodem van Groningen en Drente. Dit naar aanleiding van een concessieaan vrage van Billiton om in een deel van Groningen deze magnesiumzouten te mogen winnen. ‘A- Britse autoproduktie toegenomen. Vol- i gens voorlopige cijfers zijn er in sep- tember in Groot-Brittannië 97.000 per- sonenauto s geproduceerd vergeleken Gisteren heeft de Britse autofabriek British Leyland met het ministerie van Defensie I een contract getekend voor de levering van 512 Landrovgr-ambulances voor de jaar. Voorts werden er in september 1 ook 32.000 bedrijfsauto’s vervaardigd tegen 26.500 in de voorgaande maand en j Chrysler, j Miljoenenorders Nederlandse

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 19