PARTIJCONGRES IN BRIGHTON Noor dier se brandweer schort middenkoers in rassenpolitiek WOORDVOERDER VAN GISCARD Gromiko vreest naar Libanon Schandaal Syrië Delicate manoeuvres op Eton achtergrond Britse conservatieven nemen actie op I „klachtenbus” in Belgrado „Geen Franse troepen r KOMITEE VRIJHEID k GEVANGENEN ZUIDELIJK ‘Ji 2 19 7 6 OKTOBER 3 BINNEN- EN BUITENLAND WOENSDAG 6 door Nico Scheepmaker luk lier akt den iten leeld atest maai imen I 1 (Van onze redacteur in Jeruzalem, Jaap van Wesel) JERUZALEM. In Hebron zou vanmiddag de officiële begrafenis plaatsvinden van de wetsrollen die zondag in de synagoge van Hebron door Arabieren werden verscheurd. Het is een joodse traditie om wetsrollen die vernietigd zijn officieel te begraven. imp tolen- deel- TEHERAN (DPA,AFP). Een woordvoerder van president Gis- card D’Estaing, die momenteel op staatsbezoek in Iran is, heeft gis teren verklaard dat Frankrijk geen troepen naar Libanon zal sturen om de Arabische vredes macht te steunen. Frankrijk zal wel trachten een vredesconferen tie voor Libanon tot stand te brengen, zei hij. BRIGHTON (DPA). De Brit se 'conservatieve partij is in de netelige kwestie van de immigratie- en rassenpolitiek een gematigde middenkoers ingesla gen. Bijna eenstemmig werd op de partijvergadering in Brighton gisteren een resolutie aangeno men waarin zowel gelijke behan deling van de gekleurde mede burgers als geleidelijke afneming van de vloed immigranten wor den bepleit. 1 Geen compromis Opperrabijn Shlomo Goren (links) met in zijn hand een deel van de wetsrollen, die in Hebron zijn verscheurd. (Van onze redacteur in Jeruza lem, Jaap van Wesel) JERUZALEM. De strijd in Libanon wordt op het moment op twee fronten gevoerd: het slagveld en de diplomatie. Op het slagveld is de hevigheid van de strijd de afgelopen dagen afgenomen. De Syriërs hebben hun offensief, dat begin vorige week werd ingezet, niet doorge zet. Syrië gaat sinds het begin van de militaire interventie uiterst behoedzaam te werk, en probeert de Palestijnen en hun linkse bondgenoten „stap voor stap” op de knieën te krijgen. Tot woede van de christelijke strijdkrachten bleken de Syriërs dan ook niet bereid hun offensief voort te zetten nadat de Palestijnen van de berg Libanon verjaagd waren. Ei L GESPANNEN trijfël SFEER IN HEBRON elstaat en van ld van schan- Gister- itisehe ?hmidt tomen, linister e long- igde in ngton ie van inge- «n lid inelijk estno- an de eet is t drie el. De ar het tocht. n de nger i. Dit niet t van ek te in de 3ken to zei stuur Het bleek niet de opening te zijn van een nieuwe cursus seksuele voorlich ting,, maar een vrijblijvend aangebo den „verstrooiing”, bedacht door een publiciteitsbureau dat de aandacht wilde vestigen op een nieuwe erotische revue in Londen. De 23-jarige Cher Wood, een van de danseressen van deze revue, was in een zeer doorschijnende cape gehuld het college binnengedrongen, zogenaamd om te protesteren tegen het feit dat op Eton alleen maar jongens worden toe gelaten. Op de binnenplaats van het uit 1440 stammende instituut gekomen, liet zij haar cape vallen om de meege komen fotografen hun werk te laten doen. Tweede vraag: als men zegt politieke en materiële steun te willen verlenen aan de bevolking van Zuidelijk Afrika, dan bedoelt men dus niet zozeer de blanke bevolking aldaar, neem ik aan, maar de zwarte en gekleurde bevolking. Een billij ke eenzijdigheid, dunkt me, want in Zuid- Afrika is er 1 blanke op 4 bantoes, in Rhodesië is er 1 blanke op 20 bantoes, en in Namibië of Zuidwest-Afrika (dat door Zuid-Afrika gecontroleerd wordt) is die verhouding 1 op 6. De actie zal worden gevoerd onder het motto Angola bevrijd, Vrijheid voor Zuidelijk Afrika, en daar komen ook nog drie leuzen bij: „Onvoor waardelijke steun aan de vrijheidsstrijd in Zuidelijk Afrika” (dat lijkt me juist), „Geen Nederlandse steun aan de racisti sche regimes” (dat lijkt me heel redelijk), en „Vrijheid voor alle politieke gevange nen in Zuid-Afrika, Namibië en Zimbab we” (dat lijkt me vanzelfsprekend). sn zijn 1, Car- maal Deze e poli- :n om moes- )men. iiepte oegen kers. >hou- s ver- - dat shou lders deze lat er egels snsen it van aren et) of Ondafiks het feit dat de Arabische volkswoede ernstige schade heeft aange richt religieuze moslimleiders hebben hun spijt betuigd over het verscheuren van de wetsboeken staat het vast dat de rellen door joodse extremisten zijn gepro voceerd. Rabbijn Levinger en zijn aan hangers in Kiriat Arba, de joodse neder zetting bij Hebron, proberen systematisch de politiek van de militaire autoriteiten te ondermijnen met hun pogingen in de Ara bische stad van Hebron een joodse wijk in te richten. Zij negeren daarbij de order van het militaire bestuur, en spelen tën aanzien van de kwade Arabische bevol king eigen rechter. Dat alles zonder dat de militaire autoriteiten afdoende tegen de club van Levinger optreden; terwijl tegen Arabieren die de orde verstoren wel met vuurwapens wordt opgetreden. Het is dit meten met twee maten dat de Arabische bevolking uiterst wantrouwig heeft gemaakt ten aanzien van de bedoe lingen van de Israëliërs, en zij verdenken de Israëliërs ervan met Goesh Emoeniem onder één hoedje te spelen, met de uitein delijke bedoeling: annexatie van Hebron. Het uitgaansverbod, dat in Hebron al drie dagen van kracht is, zou ook vandaag voortduren. Het Israëlische leger heeft versterkingen naar Hebron gestuurd, aan gezien demonstraties verwacht worden vanwege het feit dat het 6 oktober drie jaar geleden is dat de Jom Kippoer-oorlog uitbrak. In verband met de rellen van de afgelopen dagen zijn 50 Arabieren gear resteerd. De conferentie van Belgrado wordt gehouden om inventaris op te maken over de manier waarop de besluiten van de veiligheidsconferentie van Helsinki van 1975 zijn uitgevoerd. Enkele landen in het westen hebben geklaagd dat de Sovjet unie ten aanzien van de rechten van de mens zoals in de verklaring van Helsinki vastgelegd, in bepaald opzicht in gebreke is gebleven. De voornaamste spreker was plaatsver vangend partijleider William Whitelaw. Deze meent dat er een precies register van de naaste familieleden van al in Groot- Brittannië wonende niet-blanken moet komen en dat alleen die familieleden toe stemming mogen krijgen het land binnen te komen. Whitelaw sprak van een „stevige, realis tische politiek van het gezonde mensen verstand.” De conservatieve partij heeft Eerder had de spreker voor Noord- lerland, Airey Neave, de politiek van de regering ter bestrijding van het terroris me als niet hecht genoeg gekritiseerd. De vergadering stemde unaniem voor het handhaven van Britse troepen in Ulster. De Britse conservatieven, door hun lei ders ervan verzekerd dat zij de macht binnen hun bereik hebben, hebben giste ren ook gepleit voor drastische verminde ring van de overheidsuitgaven, verlich ting van de belastingdruk, minder prijs- remmingen en een strenger toezicht op de geldverschaffing als de manier om het land uit het economische slop te halen. „Wij zijn van plan de overheidsuitgaven met ijzeren hand te reduceren,” verklaar de schaduwminister van Economische Zaken Sir Geoffrey Howe. De voorzitter van de partij, Lord Thor- neycroft, riep de afgevaardigden op tot eenheid omdat nieuwe Lagerhuisverkie zingen „op z’n minst tot de mogelijkheden behoren”. De leiding van de Tory-partij zegt dat Labour niet lang meer aan de macht kan zijn. Hoewel James Callaghans regering met geen woord zinspeelt op het vragen van een nieuw, tussentijds man daat aan het kiezersvolk, is een verkie- zingssfeer op het conservatieve congres duidelijk te onderkennen. Sir Geoffrey Howe stelde vast dat Enge- lands nationale bestaan zich „in verre gaande staat van verval” bevond. Als men daaraan een halt wil toeroepen en nieuwe welvaart scheppen, zei hij, „dan moet het roer ver om.” Hij zei dat de Labourpartij in twee vleugels is uiteengevallen: een marxisti sche en een „slinkende groep” rond pre mier Callaghan. De kloof is volgens Sir Geoffrey zo breed, dat zelfs dr. Henry Kissinger haar niet zou kunnen overbrug- gen. Groot-Brittannië lijdt onder de dicta tuur van een handvol vakbondsleiders, die een groot deel van ’s lands politiek bepalen, zo verklaarde hij. De brandweer rukte bij meldingen wel uit om zich te overtuigen dat er geen mensen gevaar liepen. De brandweerlieden besloten hun actie op te schorten in afwachting van tussenkomst van het Britse vakver bond (TUC). istitie imers >ptre- >ij de Vol- n een n een chopt van sge- ksu- van een irte- >s in de een aan- ksu- aan •men rge- axi- om bot- De 5ilo- dat ver- LONDEN (AFP). De ouders van de leerlingen van Eton College fron sten gisteren het voorhoofd, toen zij in de kranten foto’s zagen van een fraaie blonde jongedame die met blote boe zem rondwandelde tussen de leerlin gen van het eerbiedwaardige onder wijsinstituut. Bij de discussies was slechts zelden een racistische ondertoon te bespeuren. Het meeste applaus kregen twee uit Azië afkomstige gedelegeerden, die pleitten voor een gecontroleerde beperking van de immigratie. Toen de overheid niet op de eisen inging, besloten de brandweerlieden in het vervolg geen branden meer te blus sen in bedrijfspanden, en later ook in café’s, bioscopen en dergelijke, als deze waren ontstaan door bommen en als er geen mensenlevens in gevaar waren. Op het einde van zijn officiële bezoek van drie dagen aan België zei Gromiko dat „Belgrado” constructief zou moeten zijn en „streven naar versterking van de détente tussen oost en west”. Het Frans-Egyptische initiatief lijkt dan ook weinig kans van slagen te heb ben: Syrië zal niet rusten voor het de zaken in Libanon volledig controleert, en het Palestijnse verzet op de knieën heeft, al is dat een langzaam proces dat nog geruime tijd kan duren. Gromiko, die in Brussel heeft gespro ken met premier Leo Tindemans en minister van Buitenlandse Zaken Renaat van Elslande, zei dat hij verheugd was over het resultaat van de Westduitse ver kiezingen. De coalitie van SPD en FDP in Bonn heeft enkele historische verdragen met Oosteuropese landen gesloten. BELFAST (Reuter). De brand weerlieden van Belfast en Londonder ry hebben gisteren besloten hun sta kingsactie op te schorten die zij vrijdag waren begonnen ter ondersteuning van een eis voor gevarengeld. Derde vraag: hoe zit het eigenlijk met de politieke gevangenen in de vijf frontlij n- landen, Tanzania, Mozambique, Angola, Zambia en Botswana? Het motto en de leuzen zijn nogal algemeen gehouden („Zuidelijk Afrika”, „de racistische regi mes”), behalve in de laatste leus, waar het verlangen naar vrijheid voor „alle politie ke gevangenen” uitdrukkelijk gespecifi ceerd wordt: Zuid-Afrika, Namibië en Zimbabwe. Kom jongens, zou ik zeggen, niet zo preuts. Laten we meteen de politie ke gevangenen van de vijf frontlijnlanden erbij nemen, want die landen heeft Amnesty International ook op de korrel, al gaat het om tientallen en niet om hon derden of duizenden, dat moet je ze nageven. Wat let ons of we maken van die laatste leuze „Vrijheid voor alle politieke gevangenen in Zuidelijk Afrika”, dan kan iedereen op eigen gevoel het door hem gewenste aantal landen invullen. U zult zich vermoedelijk afvragen wat ik gemeen heb met de acteurs Jenny Arean, Yoka Berretty, Ronnie Bierman, Jos Brink, Jacques Commandeur, Hans Dagelet, Lex Goudsmit, Jules Hamel, Leen Jongewaard, Wim Kouwenhoven, Jeroen Krabbé, Jan Lemaire, Ton Lutz, Pierre Mijin en Huib Orizand, behalve onze gemeenschappelijke interesse voor goed toneel? Wat drijft mij op één hoop met schrijvers als Ernst van Altena, H. G. ten Berge, J. Bernlef, Gerrit Kouwenaar, Jaap van de Merwe en Jaap Walvis, behal ve ons aller belangstelling voor een goed boek? Welke verwantschap heb ik met muzikanten als Louis Andriessen, Frans Bruggen, Mischa Mengelberg en Reinbert de Leeuw, behalve onze dorst naar een goed stuk muziek? Wat is het aanrakings- vlak tussen mij en zulke verdienstelijke beeldende kunstenaars als Herman Eerse- rik, Charles Eyk, Yvonne Kracht en Marte Roling, behalve onze liefde voor het schil derij an sich? Wat, zo zult u zich misschien afvragen, heb ik te maken met de jurist Paul Litjens, en bijvoorbeeld Mieke Sterk, Jan Timman en Ton Sijbrands, want ik kan noch hockeyen, noch hordenlopen, noch schaken, noch dammen. Ik zal het u vertellen: wij allen zitten, met nog een dikke tweehonderd nette Nederlanders in het Voorlopig Komitee van Aanbeveling, dat zich achter de Stichting Anti- apartheidsbeweging Nederland stelt, die samen met het Medisch Komitee Angola in november een nationale actie zal voe ren voor politieke en materiële steun aan de bevolking van Zuidelijk Afrika. De rechtse Libanese politici hebben de laatste dagen een dergelijke conferentie steeds van de hand gewezen. Ook de Ara bische „minitop” waar Egypte om gevraagd heeft komt er blijkbaar nog niet. Syrië zou blijven eisen dat aan deze confe rentie Jordanië deelneemt. 9 Margaret Thatcher daarmee bijna hetzelfde standpunt inge nomen als de Labourregering. De gemoederen zijn zo hoog opgelopen dat vanmiddag, na de begrafenis in Hebron, de regering in bijzondere zitting zou bijeenkomen om de zaak in Hebron te bespreken; daarna zou de Knesset, het Israëlische parlement, ook bijeenkomen in bijzondere zitting. De regering probeert de gemoederen zoveel mogelijk te kalme ren: de grot van Machpela, waar zowel een synagoge als een moskee staat en die zowel voor moslims als voor joden heilig is, is gesloten voor alle gelovigen tot de gemoederen zijn bedaard. Maar Syrië heeft direct laten weten daar niets voor te voelen om de zaken intern-Libanees te houden: ook de chris tenen hebben laten weten dat een ronde tafelconferentie „tijdverspilling” is zoals de christelijke leiders Chamoen en Gemayel het uitdrukken. Een vredes conferentie zonder christenen en zonder Syriërs is inderdaad tijdverspillen. De linkse leider Kamal Joemblatt zei gisteren in Parijs geen bezwaar te hebben tegen deelneming van Frankrijk aan een rondetafelconferentie voor zijn land. Hij was zondag in Parijs aangekomen voor besprekingen met de Franse minister van Buitenlandse Zaken, Louis de Guirin- gaud. Joemblatt zei dat het voornaamste is ■dat de Syrische troepen uit Libanon wor den teruggetrokken. Die bezetten onge veer 60 percent van het land. Hij heeft ook gesproken met communistische en gaul listische leiders. De gevechten in Libanon zijn intussen geluwd, alleen uit Beiroet werden nog kleine gevechten gemeld. Sinds vier dagen is daar het verkeer tussen beide sectoren van de stad onmogelijk en de Arabische bemiddelaars hebben daarom gedreigd het land te zullen verlaten wan neer dat niet verandert. manoeuvreren niet betekent dat de Syriërs van plan zijn met een compro mis genoegen te nemen. President Sadat, Assads grote tegenspeler, heeft Frankrijk voor zijn wagen gespannen om gezamenlijk vrede te stichten in Libanon via een ronde tafelconferentie. Minister van Buitenlandse Zaken Fah my is in Parijs geweest en ook de linkse Libanese Druzenleider Joemblatt is daar op bezoek geweest. Joemblatt is bereid aan zo’n ronde tafelconferentie mee te doen, zonder Palestijnen en zon der Syriërs. Een intern Libanese zaak dus. De schending van de synagoge in Hebron, op de plaats waar het graf van aartsvader Abraham staat, heeft in Israel veel emoties losgemaakt. De verscheurde wetsrollen gaven een aanblik van pogroms in Oost-Europa van de vorige eeuw, of uit de nazitijd, voor veel Israë liërs een traumatische ervaring. De woedende directeur riep met spoed de hulp van de politie in, maar toen de politie arriveerde, waren Cher en haar gezelschap al verdwenen. „Het zou van onze kant niet beleefd zijn geweest al te nadrukkelijk te kijken,” verklaarde een van de leerlingen. Uit de foto’s bleek echter dat lang niet al zijn collega’s zo beleefd waren geweest. De politie heeft verder verklaard een uitvoerig onderzoek te zullen instellen naar de gang van zaken in Hebron: behal ve het verscheuren van wetsrollen zijn er Arabische beschuldigingen over het schenden van de koran door joden. Vol gens burgemeester Kauwasme van Hebron hebben joodse fanatici boeken van de koran verscheurd, maar deze beschuldiging schijnt onjuist te zijn: wel hebben joodse fanatici van het Goesh Emoeniem (blok der gelovigen) de koran ontheiligd door hem op de grond te smij ten. Het militaire bestuur heeft dan ook aangekondigd dat tegen de leider van het Goesh Emoeniem in Hebron, de hysteri sche rabbijn Levinger, een proces zal wor den gevoerd wegens ordeverstoring. er op haar worden uitgeoefend. En Saoedi-Arabië is allerminst gelukkig met een al te grote Syrische overheer sing in Libanon. Zo heeft Saoedi-Arabië enerzijds Syrië gesteund in de strijd tegen Irak en bleek bereid de olieleveranties aan Syrië te vervangen die Irak had stopgezet, maar het Syrische offensief in Libanon werd door de Saoedi’s beantwoord met het terugtrekken van de Saoedische een heden die sinds 1973 in Syrië gelegerd zijn. Dat gebeurde allemaal heel netjes en vriendschappelijk, president Assad was bij het afscheid aanwezig, het is ook maar „tijdelijk”, maar het wordt toch als een waarschuwing gezien aan het adres van Damascus. Zoals gezegd: tot woede van de christenen, die zo graag de „bevrijding van Libanon” in één ruk hadden willen voltooien. Op het diplomatieke front bewijst Syrië dat het voorzichtige militaire Syrië wil niet als de Palestijnenmoor- denaar worden gezien. Dat is een weinig populair image in de Arabische wereld, maar er is meer Syrië moet manoeuvre ren tussen de verschillende pressies die BRUSSEL (Reuter). De Russische minister van Buitenlandse Zaken, Andrei Gromiko, heeft gisteren op een persconfe rentie in Brussel gezegd dat hij van de Europese veiligheidsconferentie van vol gend jaar in Belgrado, geen „klachten bus” tegen zijn land gemaakt wil zien. Eerste vraag: wat is Zuidelijk Afrika precies? Een redactielid van het NOS- journaal meende, dat met Zuidelijk Afri ka de door blanken geregeerde landen Rhodesië, Namibië en Zuid-Afrika wor den bedoeld, die zich tegen de vijf zogehe ten „frontlijnlanden” opstellen, en omgekeerd. Tot iemand van ANP-buiten- land zei dat op het ogenblik onder Zuide lijk Afrika „in engere zin” alleen Zuid- Afrika, Namibië en Rhodesië (of Zimbab we) wordt verstaan, en Paul van ’t Veer, politiek commentator van de VARA, wees erop dat het een term is die misschien pas een jaar of vijf bestaat, oorspronkelijk behalve Zuid-Afrika, Rhodesië en Nami bië ook Angola en Mozambique, en Zam bia en Botswana omvatte, maar dat in het spraakgebruik alleen de drie blank- geregeerde landen zijn overgebleven, die nu tegenover de vijf zogeheten „frontlijn landen” staan, te weten (in volgorde van inwonerstal): Tanzania (14,5 miljoen), Mozambique (7,5 miljoen), Angola (5,6 miljoen), Zambia (4,5 miljoen) en Bots wana (800.000). De cijfers zijn van 1973. De term „Zuidelijk Afrika” is in feite net zo vaag als de term „het Midden-Oosten”, die in de Tweede Wereldoorlog door de Engel- sen gecreëerd werd toen zij een Eastern Command oprichtten. Aldus Paul van ’t Veer. 4 Andrei Gromiko

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 3