Haven In de Vishal t Mtekken maken is Heraswerk OIRSCHOT04997-4848 Janson Braggenverhuur vraagt voor elk nieuw hek meerdere aEL... offertes-TochwordthettelkensHerasHekwerk. I „Umuiden - onvergetelijk" n waarschuwt voor storm en wind maakt voor De Bilt de weerrapporten havenwaterstand ontketent actie voor reddingboot voorkomt schipbreuk pleziervaartuigen houdt een oogje in het zeil KORTOM Velseroord „publiceert” de F 1 *1 3 4 5 IJMUIDEN - VELSEN 19 7 6 WOENSDAG 6 OKTOBER I door Jan ,van Baarsel UMUIDEN „Er zijn mensen die denken dat door de komst van radar de taak van de kustwacht overbodig is geworden. Dat is on zin, want wij houden ons met an dere zaken bezig. Bij de radar worden de gordijnen gesloten om de beelden van de schermen goed te kunnen bekijken. Wij hebben juist zoveel mogelijk uitzicht nodig omdat we ons als kustwacht bezig houden met alles wat met het oog waarneembaar is. Gewoon een visuele taak. Bij zo’n haveningang is nogal wat bedrijvigheid. Het zijn vooral de pleziervaartuigen die ons veel werk bezorgen”. I De potten- en pannenkoop- man kwam graag naar het oude IJmuiden omdat hij er gewoon lijk goede zaken deed. Hij sjouwde zijn koopwaar naar het pakhuis van Broersen in de Bloemstraat, huurde daar een handwagen met een groot rek erop, stalde zijn spullen zo ver leidelijk mogelijk uit en liep dan achter de wagen de ene straat na de andere door, zijn handel luid aanprijzend: -Mooie Jacobi- potten en pannen! On-breek- bare potten en pannen'” Het ge beurde een keer dat hij in de Kanaalstraat, vlak voor de deur van de groentenwinkel van Hin, zijn wagen in een van de kuilen duwde die het wegdek toen nog kenmerkten. Zijn uitroep ver stomde. Men hoorde alleen nog een luid rinkeldekinkel. Voor de kuilen van IJmuidens straten was blijkbaar niets onbreekbaar. - sa Ier t Dinsdag aangekomen: Kustwacht-loodsdienstregelaar Guus Vlegels op zijn post. de kustwacht heeft ’n verantwoordelijke taak (Van een medewerker) dinsdagmarkt werd aange- de Aan 51 kisten kabeljauw; 28 kisten (ADVERTENTIE) HERAS HEKWERK-OIRSCHOT HEKDAM1 4 Wat doet de kustwachter in geval hij een noodsignaal opvangt. het Staatsvissershavenbedrijf. Die beslis sing neemt hij na overleg met de kust wachter die hem kan inlichten over de aard van het noodsignaal”. 140 de de In liet zou er- cht te ren ;en. >ok 3Op ro- en- we nse re to ren de Ce de de len •m- en eer ►n. lid re- die de 'la- erd ke- ?en sle •a- an »- ir- ag I de ÏT- iee rat )O- ;as af n- en in ,id is n- J- als kustwacht-loodsdienstregelaar op de tweede etage van het Semafoor is ge huisvest. Zoals „Radar IJmuiden” zijn werkruimte deelt met het Redeplot, zo doet de Kustwacht dat met de Loodsen- besteldienst. De mensen wisselen elkaar ook af in werkzaamheden of verlenen elkaar assistentie als dat nodig is. cent ’s nachts tot 100 procent bij mist overdag. Ongeveer honderd meter terzij de van het semafoorgebouw staat een paal die niet alleen vanuit zee maar ook vanuit de haven zichtbaar moet zijn. De lichten in de stellage op het dak worden bediend door de kustwacht. De waterstand in de buitenhaven wordt er tot op de decimeter nauwkeurig mee aangegeven. De lichtsterkte van de lam pen is regelbaar en varieert van 3 pro- De Kanaalstraat: Jan Visser (Vis- jan), Reijgersberg, Roggeband, de in het begin genoemde Hin, Snooy, dokter Rommeling en banketbakker Dirk Bais. En steeds meer namen komen naar voren: Nieborg, Klaas- sen, Koningstein, Thijssen, De Vries, v.d. Oord/Boeree, de hoek van Roelse, Tellier, dokter Bok, fotograaf v.d. Zijl, slager Vriend. De heer Schol: „Wat deden we alzo in de jaren tussen 1910 en 1920? ’s Zomers was de gang op vrije dagen vaak naar het strand of de duinen. Op het Wijk aan Zeeër-voetpad was het goed bramen zoeken. Op het strand binnen de Zuidpier zochten we aangespoelde oude vismanden bij el kaar die we in brand staken, soms om alikruiken te koken. Wat het zwemmen betreft: er werd in die tijd steeds voor gewaarschuwd dat het zwemmen buiten de Zuidpier gevaar lijk was wegens de zeestroming en. omdat in in het geheel geen toezicht was. Ook het strand bij de Noordpier zochten de jongens vaak op, want daar stond toen ten noorden van het fort de „Baak”, waarin ze ondanks het verbod tot in het topje klom men. Kapper Jung had voor de jongens een vast model: „kaal met een kuif je”. Humoristisch als hij was vroeg hij de jeugdige klanten vaak: „Zeg, wil je het kuifje van voren of van achteren?” Een jongen heeft ooit de moed gehad te antwoprden: „Van achteren. „Kapper Jung knipte zijn haar inderdaad zo dat de jongen met het kuifje op zijn achterhoofd huis waarts ging. Maar dat is weer een ander verhaal. jjaLstad Verschillende combinaties van rood, wit en of groen licht waarschuwen voor de wind of storm die wordt verwacht. Ten behoeve van „De Bilt” wordt ook ieder uur een weerrapport opgemaakt. Met behulp van een aantal meteorologische codes worden alle bijzonderheden door gegeven aan de meteoordienst op Schip hol. Wie herinnert zich nog de brand bij Jacob Keesje? Het was in de opruimingstijd dat op de ramen van zijn manufacturenzaak in de Visse- ringstraat met grote letters stond vermeld: „Alles moet weg”. En laat nu op een avond een grote brand uitbreken, waardoor de volgende morgen inderdaad alles weg was. Dat zegt de 36-jarige Guus Vegels die om een paar uurtjes de''schaatsen onder te binden. Later gingen we naar het „verdronken land” van boer Zwanenburg in de Velserpolder, ook niet om de hoek van de deur, maar in clubverband erg gezellig.” De heer Schol, terugdenkend aan het IJmuiden van „toen”, vraagt zich af: Schotse colli bij zich, om een praatje te maken met de mannen van de sluis en die kaairidders. Hij was, met zijn witte sikje, een zeer bekende figuur. Op het Willemsplein had hij zijn school, die de letter A toegewezen had gekregen, de Franse school (ofwel Mulo). Behalve school A was er in het begin ook de school B gevestigd met als hoofd Ten Napel. Het Willemsplein. De heer Schol denkt terug aan de grote pomp en de muziektent die er later zou komen, aan de smederij van Jak en De Rooij waar ook de visborden voor de traw lers werden gemaakt, aan de stallen van de firma Wed. S.I. Groen (en dus aan koetsier George met z’n mooie zwarte paard), aan het politiebureau, de kruidenier Brandwijk, die bakker Gjertsen, de drankwinkel van Wou denberg, de horlogezaak van Van Vrede, de ijzerwinkel van Zwager, drukkerij Sinjewel, fotograaf Leo P. Tismeer, drogist Sant, manufacturier Diepen. Guus Vlegels strijkt met z'n hand döor z’n haar. „Tja, dat hangt er natuur lijk van af hè. We beschikken over een alarmeringssysteem. De schipper en de machinist van de reddingsboot Johanna Louisa worden gewaarschuwd. De op stappers waarschuwen elkaar. Het hoofd van de sectie „operaties” van het Loods wezen en de sleepdienst worden gealar meerd. Of er welof niet wordt uitgeva ren wordt uitgemaakt door één man. Dat is de h eer Ferment, het hoofd van Wie herinnert zich de Oude Willem Barendsz? Toen ik in 1907 in IJmuiden kwam was deze allang gesloten maar door openstaande deu ren kon je nog wel naar binnen gaan. Ik herinner mij dat achter de tapkast een spiegel was aangebracht, waarop Jan van Vuuren, een van de koetsiers van de gebroeders Boon, een prachtig paardehoofd had getekend.” Als de heer Schol aan het oude IJmuiden terugdenkt komt de ene herinnering na de ander op. Even terug naar het Sluisplein, met de douanewoningen „op de stoep” en de sluiswoningen, vervolgens de ha venmeester, het postkantoor en het Loodswezen. Namen als Kolle, v.d. Meer, Verbeek, Lap en Boomgaard, Landwehr, Wit, Bruin, Nieuwbuurt, Kloet en Ghijs, De Bruys Tack, de familie Smit in „Recht door Zee”. Hij ziet de sleepboten weer voor zich, de „Cycloop”, „Breeveertien”, „Inge nieur van Rhijn” en de „Werkendam” in de buitenhaven; tezamen met de loodsboten „Nr.l” en „Nr.6”, tooiden ze het havenfront. schikbaar gesteld door de heer D. Lammers. Zijn vader, eveneens Dirk, was aanvankelijk machinist op de „IJmuiden”. Drie weken nadat hij was overgegaan naar de sleep boot „Julia” van de Verenigde OVER IJMUIDEN GESPROKEN... Wat was het wintervermaak? „Bij goed vriesweer gingen we met kleine clubjes via de oude (thans Zuider-) en de nieuwe nu Midden-) sluis door de Breesaap en de Hoflaan naar de vijvers van Del Court van Krimpen (van de buitenplaats Rooswij k, intus sen geheel verdwenen - JvB). Het was zeker drie kwartier lopen. Som migen hadden wel fietsen, maar daarvoor was het te koud. Dat alles Helmig - een heel dikke ijswafel voor een enkele cent Wijnballen en later pakjes toffees waar soms een stuiver in zat. Kapper Jung in de Enschedéstraat: „in mijn allerjongste kinderjaren werden onze haren voor vijf cent geknipt; na afloop van de operatie vroeg Jung j.e of je mocht roken - zo ja, dan kreeg je een piraatje, zo nee dan kreeg je een snoepcent terug.” Tot zover de heer J. Schol. Op de Zeeweg vertoonde Max Na- barro films, in Flora, tegenover de schoenenzaak van Sterk. Max Menist had in Velseroord al een winkel, Pauw dreef er zijn Amsterdamsche Vleeschhouwerij, paardenslager Besse was er gevestigd, smid Van Rooij en had er zijn werkplaats - hij besloeg de grote, Belgische paarden die toen veel gebruikt werden, onder meer voor de vuilniswagens van de ge meente. Op de „Beurs” was het café met uitbouw van Van den Boogaard, die in de slijterij een bord had han gen met de volgende tekst: „Deze moolen kan niet malen - Die hier drinkt, die moet betalen.” Overdorp reed nog met paard én wagen (zijn stal was in het dorp Velsen), Raad- man - de man van de mandolineclub - had nog zijn goedbeklante boekhan del. En wie een prima metselaar nodig had kon altijd terecht op de „Koekoek”, bij Toon de Weers. (Reacties: schriftelijk bureau van dit blad, telefonisch 023-378601). Neptun Agate, Bremerhaven; Geziena, Beverwijk, Bordeaux; Export Freedom, New York; Caracas, Antwerpen; Austin, Noordzee; Kiefernberg, Zaandam, Stoc- ke; Triton, Tilbury; Nassauborg, Hami- na; Parkesgate, IJmuiden, Rochester! Portainer, Velsen, Vigo; Horation, IJ muiden, Londen; Ramo, IJmuiden, Noordzee, Tor Scandinavia, Gothenburg; Stoer, Hamburg; Proff Shchyogoleov, Leningrad; Ashurst, Stettin, Sea Worker plus Mars 25, Cont Plat; Tor Scandina via, Noordzee. ander beroep koos: hij werd opticien in Santpoort. De heer H. Teune heeft heel wat voetstappen gezet op de Kanaalweg, in de richting van het „klaphekje”. Groentenboer Leijènaar had er zijn nering (met hondekar), bakker Slui ters was er gevestigd, een andere Sluiters had er zijn mandenmakerij voor o.m. vismanden; in dit pand zou vader Teune later zijn garage inrich ten. De heer H. Teune te Haarlem her innert zich nog goed het Velseroord van ruim een halve eeuw geleden. Zijn vader, Willem Arend, was uit Kampen naar IJmuiden gekomen om er zijn militaire dienst te vervullen, als sergeant, omdat hij een HBS- opleiding had. Willem Teune bleef in de gemeente Velsen; na zijn dienst tijd begon hij een kapperszaak aan de Stationsweg no. 4, die tot dusver door IJff gedreven was: het pandje viel op door de twee langwerpige ramen evenals dat van de melkwin- kel van Thijs Zwanenburg rechts er van. Naast Zwanenburg was de zaak van Loendersloot gevestigd, op de hoek van de Zeeweg. Links van kap per Teune had bakker Voorn zijn winkel; verderop na wat huisjes, was de school van meester Vermeulen. De kapperszaak van Teune, recht tegenover de Kanaalweg (later even eens Zeeweg), was op zaterdagavond het ontmoetingscentrum voor velen: tot tien uur werd men er geholpen. Teune was een enthousiast automobi list en had al gauw een eigen wagen. Later begon hij als een van de eer sten met een taxibedrijf, de „dubbel- tjestax”. Op den duur kreeg hij, in de crisistijd, zware concurrentie van „wilde” ondernemers. Het leidde er uiteindelijk toe dat hij wederom een waren: KW 45 KW 105” 19.900, KW 117 15.600, ÜK 135 plus UK 145 3620, UK 159 1700, voerd: 1325 kg tong; 40 kisten tarbot en griet; 51 kisten kabeljauw; 28 kisten schelvis; 50 kisten wijting; 1293 kisten schol; 32 kisten schar; 50 kisten ma- De ramp van de „Eastwell” en het moedige optreden van de mannen van de sleepboot „IJmuiden” zijn in deze rubriek meer dan eens aan de orde geweest. Hier alsnog een unieke foto van de „IJmuiden”, ons be- Als het waar is dlat het de kleine dingen zijn die het doen, dan „deed” dit voorval het uitstekend in de ge meenschap die IJmuiden heette, een plaats met meer dan Europese ver maardheid door het kanaal maar vooral ook door het visserijbedrijf - en toch wat omvang betreft aanvan kelijk een dorp waar iedereen ieder een kende en het leven op straat duidelijk sfeer aan de gemeenschap gaf. Op het Sluisplein zag men de vletterlieden maar ook de vishande- laartjes wachten op de binnenkomst van de grote schepen; van de laatsten was de eerder in deze rubriek be schreven „Vodje” de oudste en de eveneens al genoemde „De Vlerk” de jongste en tevens brutaalste. Toen hij een keer „verse” vis aan boord van een groot schip verkocht had kwam hij de wal op met de opmerking tot zijn maats: „Als die kapitein de vis bij de Velserbrug gegeten heeft haalt- ie de Hembrug niet meer.” Deze herinneringen aan „het van Gat tot Stad, dat ons zovele goede jaren geschonken heeft” werden voor ons opgehaald door de heer J. Schol te Bergen. Zoals hij vaststelt. „Voor mij begon het in 1907 en duurde het tot 1922, toen ik ,de wijde wereld’ inging. Wij, de zeventigers van nu, hebben in IJmuiden een jeugd gehad die onvergetelijk is”. Op datzelfde Sluisplein kon men iedere morgen tegen half acht Mees ter Van der Hoeven aantreffen, zijn Wie weet zich nog te herinneren het café-pension Het Hof van de familie Lubbers, de grootouders van de tegenwoordige minister Lubbers; daarvan heeft „opa” Lubbers vast niet gedroomd. De besommingen ƒ74.600, 1-.. - x-- VD 20 1600, VD 138 1300, IJM 27 1980. Tijdens het gesprek blikt Vlegels re gelmatig naar buiten. Lijkt automatisch te reageren op ieder punt waar iets beweegt of ongewoons opvalt. „Handen vol werk hebben we aan gasten met die pleziervaartuigen die hier ’s zomers bin nenlopen”, vervolgt hij zijn verhaal. „Aan de manier waarop ze manoeuvre ren kun je al zien dat het prutsers zijn. Ze trekken zich niets aan van de beba- kening. Als het fout dreigt te gaan probeer je de aandacht te trekken met de morselamp. Je seint bij herhaling de letter „U”. Als dat niet helpt hebben we nog een grote lamp. Heeft dat nog geen resultaat dan kunnen we de mensen aanroepen”. Naast de uitkijkpost van de kustwacht staat een vrijwel identiek bouwsel, kom pleet met lampen op het dak. Kustwacht Vlegels weet daarover te vertellen. „Ja dat is het semafoor van 'Rijkswaterstaat. Van daaruit worden de lichten bediend die op de uiteinden van kribben staan. Via de lampen op het dak wordt daar ook aan binnenkomende schepen ken baar gemaakt in welke sluis ze moeten worden geschut. Of ze een tegenschut- ting hebben en aan welke kant ze in de sluis moeten afmeren. Het is een beetje verwarrend”, besluit Vlegels veront schuldigend’ maar de boeien vallen weer onder het loodswezen en dat hoort net als kustwacht en radar onder het minis terie van Defensie, ’t Is maar dat je het weet. Ooit gekke dingen meegemaakt. „Doordat je er als het ware op getraind bent lijk je alles wel te gaan zien, antwoordt kustwacht Vlegels. „Een poosje terug viel het me op dat de deur van een strandpaviljoen open stond. Ik waarschuwde de politie. En jawel hoor, de voorgaande nacht was er ingebro ken”. „Wat ook heel gek was”, vervolgt Vlegels, „gebeurde midden in de nacht een paar maanden geleden. Ik zit een beetje naar buiten te kijken. Ineens zie ik in het donker een paar figuren het kanaal overzwemmen. Nu zijn er na tuurlijk wel eens meer feestgangers die ’s nachts zo nodig effe koppie onder moeten. Maar deze gasten hadden grote pakken op hun hoofd, ’t Ging allemaal nogal geheimzinnig. Om kort te gaan... de politie was er zo. Smokkelaars.... Wat ze vervoerden weet ik niet. Interesseert me verder ook niet. Maar ’t zat niet goed. Dinsdag vertrokken: Teutonia, Kopen hagen; Thor, IJmuiden, Tubararao; Ve nus, Dundee; Hundson, Vlissingen; Mer- weborg, Delfzijl; Murell, Rotterdam; Claas Luhrs, Antwerpen; Elsteekman, Delfzijl; Lappland, Cadiz; Noordbeek, Rotterdam; Neptun Agate, Duinkerken; Ilymales, Kovapos, Vanda, Plymouth; Markborg, Beverwijk. Delfzijl, Monastar, IJmuiden, Oxeloesund; Welsh City, Bil bao; Tor Scandinavia, Gothenburg, Steinbukk, Rotterdam, Empire, Oran, Ara Kiel; Goresbeek, Monsteras; Parkes gate, Poole, IJmuiden. kisten schar; 50 kisten ma kreel; 64 kisten diversen. Prijzen in guldens Per 1 kg: tarbot 11,59-11,17; grote tong 13,86-13,68; grootmiddel tong 12,94- 12,31; kleinmiddel tong 11,36-10,71; tong een 11,58-10,75; tong twee 10,80-10,31. Per 40 kg: rode poon 82-52; hors makreel 40; hake 140-134; hammen met kop 136-94; tarbot 294-148; griet 211-79; kabeljauw twee 87. kabeljauw drie 130- 86; kabeljauw vier 114-84; kabeljauw vijf 76-56; schelvis één 80; schelvis twee 66-65; schelvis drie 61-60; schol één 81- 46 80; schol twee 79-46,80; schol drie 104-56; schol vier 92-52; wijting drie 94- 36; makreel één 74; makreel twee 34. schar 84-41. Steenkolenhandel verrichtte de „IJmuiden” haar spectaculaire redding. „Ik was graag meegegaan”, vertelde Lammers later meer dan eens. Woensdag aangekomen: Kent Shore, Cont. Plat, IJmuiden; Smit Lloyd-16, Cont. Plat, IJmuiden; Golden Star, Hu sum; Erika Schulte, R.dam; Medina, Londen: Hellas in Eternity, Baie Co meau; Hiratsuka Maru. Yokohama. 0 u

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 5