De van ons WEGWIJS IN WINTERSPORTLAND r p |Tj eker is maar 4 kilometer I WH IJF ksb AS - Ml? y a O y ■i i»> ■m Toeristische k i notities door Vdo J. Bm nvan j; )5 jn of dt Alfabetisch pierewaaien in eigen land 27545 TOERISME ft MS t wBl L F ik A Chateau Neer-Canne, op het nippertje Nederlands: adres voor smulpapen 2n te Nog eens de Jeker, smal maar snel ende aan geldt id in corte eleid WE GLIJDEN DOOR naar de zon van de Cote d’Azur, daar liggen op zo’n 100 kilometer boven Nice de Al- pes-Maritimes, waar geskied wordt on- te vallen, pok al ga je door overtollig drankgebruik van de graat. CONTACTARM zijn ze daar in Lim burg zeker niet. En al gauw probeert posl- erso- MAAR HET KAN OOK DICHTER BIJ en allemaal veel eenvoudiger. Dan even denken aan de Auvergne en de Jura, streken met een middenhoog ge bergte, waar het skiën nog een platte- landsgebeuren is, waar je nog moet oppassen voor een kudde koeien die naar een andere stal worden geleid en de apres-ski bestaat uit genoeglijk sa menzijn rond de open haard. Erg ge schikt voor een sneeuwvakantie met de kinderen zijn in de Jura plaatsjes als Les Rousses en Métabief, zonnig gelegen en niet te hoog. tnge- n of stra- eemt van >12. HUGO HULST WEET wat hij met zijn hobby is begonnen. „Het vraagt het dubbele uren werk van fruitteelt”, zegt'(hij, „mijn vader wist dat en zei laatdunkend wat ga je nou beginnen, maar tegen anderen zei hij trots: mijn zoon gaat druiven planten”. Van huis uit is Hulst geen wijndrinker. Maar de praktijk heeft dat voorgoed veranderd. „Ik deed het vroeger helemaal niet, maar nu drink ik zeker een glas per dag. En ik ben ook andere wijnen gaan drinken om te proeven of de onze goed is.Met een plezierig tevreden blik draait hij het glas in de hand en laat de Auxerrois vrolijk jong zijn. DE BAKERMAT van het skiën in Frankrijk ligt in de Franse Alpen tussen Genève en Grenoble, in de Savoie dus, Haute-Savoie en Dauphine. Rondom de Mont-Blanc, in de be schermde gebieden van de Vanoise ke ten wemelt het van de wintersport plaatsen. Van oudsher bekende namen De glooiende bergen van de Auver gne met goede hotels en enige vertier lauf. Wintersportplaatsen in de Auver gne met goedehotels en enige vertier zijn Le Mont-Dore en La Bourboule, maar daarnaast kan men ook terecht in Marat-le-Quarie of Super-Besse en Super-Lorian of, als men het erg sim pel wil doen in dorpjes als La Chaise- Dieu, Coucouron en Saint-Bonnet waar de hotel-accommodatie wat beperkt is maar de ontvangst niet minder gast vrij. aan de zuidzijde van de mergelgroeve is kundig herschapen in een wandel en recreatiegebied. Het oogt nog alle maal wat stijfjes, maar wie weet voe len na ons ook de slingerapen zich er thuis. De puist kreeg de naam D’n Observant mee en verheft zich 120 meter hoog boven het Maasdal. Dauw trappers en groehzoekers kunnen in het Jekerdal een Middeneuropees flora ontdekken. Biologen hebben het vooral voorzien op het Poppelmondedal met de Duivelsgrot tegen de helling van de St. Pieter, mogelijk het warmste dal van Nederland. VRIJWEL ALLE GIDSEN voor de winter zijn uit. Met aanlokkelijke voorstellen voor een tweede vakantie in de zon en wegwijzertjes naar de sneeuw. Wat dat laatste betreft worden er steeds nieuwe gebieden ontgonnen. De Oostbloklanden bijvoorbeeld ruk ken op in de gidsen en ook de skanidi- navische landen krijgen meer en meer attentie. In de komende weken wat extra aandacht aan deze witte vakan ties, vandaag wordt de spits afgebeten door Frankrijk, dat vele mogelijkheden kent. De Franse wintersport speelt zich af in een aantal zeer verschillende streken, waarvan hieronder een korte kenschets volgt met een overzicht van de voornaamste wintersportplaatsen per gebied. Geen volledige opsomming natuurlijk, daarvoor zijn de mogelijk heden te uitgebreid, maar het maakt het in ieder geval gemakkelijker aan de hand van persoonlijke voorkeur en omstandigheden een keuze te bepalen. In diezelfde Savoie en Haute Savoie zijn echter ook nog talrijke kleiner dorpjes te vinden, die landelijk gehuld zijn gebleven, maar toch over goede faciliteiten beschikken. Wie deze oor den prefereert kan bij het Frans Ver keersbureau vragen naar de „Stations Villages Savoie”. een blozend baasje aan de weet te komen wat me naar het zuiden bracht., „De J van Jeker”, antwoord ik oprecht.’ waarop de man zich verankerd in een hevig zwijgen. ..De Jeker?”, slaat hij plots de ogen vragend naar me op en kijkt me daarbij aan of het me in de bol is geslagen. „Neem maar wat te drinken van me”, vervolgt hij alsof hij daarmee troost wil brengen, „Vic, twee pils”. „Op die stinksloot van je”, heft hij het glas en maakt een grimas naar het goudgele vocht, „Je kan beter hier in verzuipen.....” zijn Megève, Chamonix, Val d’Isère, Alpe d’Huez waar ik zelf de beste herinneringen aan bewaar - Cham- rousse en Les Deux-Alpes, Skidorpen klein en groot in traditionele stijl. Chamonix en Megève, resp. op 86 en 71 km van Genève, liggen op 100 en 1100 m hoogte. Chamrousse en Les Deux-Alpes vindt men in het departe ment Isère (ongeveer 1 uur van Gre noble) op 1650 m Val d’ Isère (Savoie, 133 km van Chambery) Huez (Isère. 63 km TERUG IN MAASTRICHT, het is nog steeds vrijdag. Jong in de middag. Op de markt worden de resten van de weekmarkt bijeen geveegd. Bussen Belgen haasten zich, bepakt en bezakt, huiswaarts. Het Vrijthof telt nog een enkel, verwarmd terras. Even snel een neut in den Ouden Vogelstruys, het oudste cafe van de stad. Op de lande lijke lijst van bieromzetten hoort het tot de toptien. Zoals ook Het Tribunaal in de Tongersestraat, een stalokaal. waar je, door de immense drukte, in de weekeinden geen gevaar loopt om Een ding is zeker in Frankrijk, of men nu kiest voor de moderne en mondaine sneeuwparadijzen van glas en beton dan wel voor de oudere, prentbriefkaartachtige plaatsjes met hun knusse sfeer, voor de hoge Alpen of de lange, beboste heuvelruggen van de Vogezen (ideaal voor een lang week end dichtbij huis), de kunst van het ski-leven verstaat men overaldus Jean Gallot, wiens bureau u graag bij uw keuze ten dienste staat. DAAR STA JE DAN, aan de Jeker. Op de plaats waar ie Nederland bin nenstroomt, bij het Belgische plaatsje Kanne. Boven me Chateau Neer-Can ne, vooral bekend bij smulpapen die niet dralen voor verfijnde genoegens diep in de beurs te tasten. Champignon de Canne a l’escargot, tarbot en crepes zijn er specialiteiten, lees ik in de Guide Michelin, die dit zuidelijkste stukje Nederland twee sterren meegaf. Met Juliana in Valkenburg, ook al Limburg, is het Chateau daar in onze lage landen de enige draagster van. Het heeft trouwens geen haar ge scheeld of Nederland had maar een sterrenrestaurant gehad. Maar bij de verdeling in 1830 waren de „grenstrek- kers” zo vriendelijk met een boogje om Neér-Canne heen te gaan, ook zij wil den graag dat het bij Nederland bleef. Bij Kannex passeert de Jeker de Nederlandse grens, om vier kilometer verder stroomopwaarts op te gaan in de machtige Maas. IN DE HOEVE ontmoet ik Hugo Hulst, een 39-jarige fruitteler, die in 1970 met een tijdrovende hobby begon: de wijnbouw. Op een lap grond, die tegen de Louwberg ligt opgeplakt en waar hij, ach, hoe lang geleden, scha terend met vriendjes haar beneden rol de. „Ik begon met 600 stokken, echt helemaal voor m’n plezier, maar er bestond zo’n belangstelling voor de wijn dat er nu 6000 staan”. Zestien honderd stokken daarvan zijn nu in produktie, en dat betekent een oogst dit jaar van 4000 flessen. De helft daarvan verkoopt Hulst aan twee wijnzaken, die de wijn „Apostelhoeve” aan de man brengen. JEAN GALLOT, de directeur van het Nationaal Frans Verkeersbureau (Prinsengracht 679 Amsterdam, 020- 247534), met wiens samenwerking deze opgave tot stand kwam, stelt daarbij terecht: „Een gezin met kinderen stelt nu eenmaal andere eisen dan een jonge vrijgezel en iemand die wil skiwande- len verlangt een heel ander type ter rein dan de alpine crack”. der de gulle Rivierazon. In dit gebied langs de Italiaanse grens tussen Brian- con en Barcelonnette wordt erg veel gedaan aan ski de randonnée (korte of langere ski-zwerftochten door de na tuur) en ski de fond, bij ons beter bekend als ski-wandelen oc langlauf. Men vindt er een aantal kleiner plaatsjes, zoals Auron en Valberg, maar ook moderne centra, voorname lijk ingesteld op het verblijf in appar tementen. Met name: Isola 2000, GELEGEN IN EEN PRACHTIG dal op 90 minuten van Nice, met vele pistes, ook voor beginners, een gezellig winkelcentrum en veel après-ski ver tier. GEEN TIJD om ons over te geven aan culinaire genoegens, de Jeker roept. Het riviertje is maar vier kilo meter Nederlands, want al in Maas tricht wordt het gulzig opgeslokt door de Maas. Voor dat gebeurt slingert het zich door het Jekerkwartier van de Limburgse hoofdstad, zich splitsend en weer verzoenend, steeds een snelle stroom. Maastricht is niet altijd even lief voor het riviertje, een paar hon derd meter voor het, de eigen identiteit verliezend, de Maas instroomt, heeft men de bedding’ ruw verlegd. Voor de bouw van de Maasboulevard. Oude kastanjes, stram in het gelid, staan nog langs de oude bedding, nu een modder ig pad. Licht gebogen lijken de stam men, alsof ze verwonderd naar de grond staren, niet begrijpend dat dat vriendelijke gekabbel na al die jaren plotseling verdwenen kan zijn. IN MAASTRICHT is de Jeker nog het gemakkelijkst te benaderen, maar wanneer je het na de stadsgrens de oude ommuring, stroomopwaarts wilt volgen, kost dat hoofdbrekens. Een weg voert er niet langs. De Jeker ontspringt in de Haspengouw in Luik en loopt langs Tongeren in Belgisch Limburg voordat het onze grens be reikt. De bron bevindt zich bij Hesbay- e, in het dorp Lens-St. Servais, 55 kilometer van de St. Servaasbron in het Maastrichtse Jekerdal. Het bron water levert een gewonnen gevecht met het triest vervuilde water van de Jeker. En vissers bezweren dat op die plaatsen, juist ook bij de Nekummer- molen, ook vis gesignaleerd wordt. En dat is altijd een heel goed teken. Wijnbouwer Hugo Hulst plantte in 1970 de eerste wijnstokken op de Louwberg, aan de voet van zijn ka pitale Frankische boerderij. EEN STEL. NIEUWE zeer moderne plaatsen in djt gebied zijn Avioraz (1800-2300 meter), dat wel het Saint Tropez van de wintersport wordt ge-( noemd, Flaine (1600-2500, Le Corbier (1560-2260), Les Arcs (1600-3000), Les Menuires (1700-3000) met een erg jong en dynamisch publiek, Val Thorens (2300-3300), het nieuwste en hoogst ge legen skicentrum van Frankrijk met schitterende mogelijkheden voor gevor derden), La Plagne (1980-2740) en Tig- nes (1810-3600). DE HERFST, die toch zo mooi kan zijn, slaat deze dag grijs toe, de lucht is al even grijs als de kleur van het snel stromende water van de Jeker. Het Jekerdal ligt desondanks wonder mooi aan mijn voeten als ik op de Louwberg bij de Apostelhoeve sta. Een prachtige uit mergelstenen opgebouwde Frankische boerderij. Ook het nage slacht kan er nog van genieten, want monumentenzorg heeft zich erover ontfermd. VOOR DE PYRENEEEN is men weer wat langer onderweg; vliegen naar Toulouse en Perpignan is ook mogelijk. Een voordeel: erg zonnig en de schemering valt er later. Voor goe de skiërs is een tocht dwars door het Pare National des Pyrénées een beleve nis, maar ook voor beginners zjjn er talrijke mogelijkheden. De winter sportplaatsen in dit deel van Frankrijk zijn sterk in opkomst en hun uitrus ting wordt dan ook steeds beter. Erg populair zijn op het ogenblik Saint-Lary en Gourette, waar ook ’s a- vonds het nodige te doen is. Andere ski-centra zijn Les Agudes, Super- bagnères en La Mongie, vrij moderen plaatsen die daarnaast het voordeel hebben werkelijk vlakbij het gezellige kuur-oord Luchon te liggen, compleet met vele hotels, mooie boulevards, vriendelijke pleintjes en een groot ca sino. Barèges, Cauterets en Argelès, alle drie dicht bij Lourdes, krijgen in wintersportkringen terecht steeds meer naam, evenals Font-Romeu. kelder geen vroegere jaren meer. Daar is van genoten en de flessen zijn leeg. „Ik heb helemaal geen oude jaren bewaard, steeds komt er wel weer iemand die je schenkt”, grinnikt hij, voegt de daad bij het woord en trekt een fles kelderkoele Auxerrois open. Het is dan half tien is-morgens. „Wan neer de nieuwe oogst aanbreekt is brizë kelder nagenoeg leeg”, zegt zijn vrouw Mariet. Zij helpt Hugo met de drui venpluk die dezer dagen op de Louw berg begint. „En in maart, april, gaat de eerste fles van 1976 open”, lacht ze, zich kennelijk verkneukelend op het vooruitzicht. en Alpe d’ van Grenoble) liggen op ruim 1800 m hoogte. Maar de skigebieden reiken in al deze plaatsen tot boven de 300 m. UIT HET VENSTER van de eeuwe noude boerderij van Hugo Hulst zie ik over het Jekerdal heen de St. Pieters berg. De goede 'kant, om het zo maar éven te noemen, want aan de andere wordt hevig huis gehouden door de ENCI, de Eerste Nederlandse Cement Industrie. Een paar pijpen die boven de St. Pieter uitsteken getuigen ervan. Ze zullen er ook nog wel even blijven, want de concessie van/ de ENCI eindigt pas in 1999. De St. Pieter is dan wel afgegraven, Maastricht kreeg er iets Voor terug. De voormalige stortberg RIESLING, Müller-Thurgau en Auxerrois gedeien reusachtig op de Louwberg. De Riesling zelfs beter dan zijn soortgenoot van de oevers van de Rijn. „In vroeger eeuwèn was het ter ras hier aluitstekende grond voor wijnbouw”, zegt Hulst, „de bloeitijd van het fruit is hier ook vroeger dan ergens anders. Zelfs uit Margraten, wat kilometers naar het oosten, scheelt dat acht tot tien dagen”. Hugo Hulst, met zijn 6000 stokken de grootste wijnbou wer van Nederland, koestert in zijn J*-- '^•5 mm

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 19