Overzicht Rhodesische vrijheidsbe wegingen Nederlandse Gasunie publiceert afzetplan 1976 AARDGAS RESERVE 100 MLD KUBIEKE METER GROTER OR-Homburg tegen publikatie vakbonden Nieuw: Floxil de keelpijnstfller. I (Cfjalet ©ilenbootn” f reau S3 Den Helder stopt voorlopig met koopavonden DON DERDAG 7 OKTOBER 1. 9 7 6 RAPU ANC ZAPU NDP ZANU Socialistisch Teleurstellend O Marxistisch ERS :EUR Voor inlichtingen: Jan G. Wester - hoven Telefoon 023-376741 of 023-372226 - ZIPA I Restaurant Gevangenisstraf Wüstelaan 75 Santpoort Voormalig pied a-terre van Keizerin Elisabeth van Oostenrijk, waar op klassieke wijze specialité s gekookt en geserveerd worden. Recepties, diners, fondue-, barbecue- en cocktail-parties ver zorgen wij exclusief in partijen huis „ÏBe Stoeterij” giiberge banoubsï „23e ©tlenbootn” en Bodega lanbautr” VARIA winnaar te (Van onze redacteur in Johannesburg, Karl Breyer) altijd optochten gehouden om steun te betuigxen aan de vrijheidsstrijders in Rhodesië. Nkomo Het lijkt erop dat nu Robert Moegabe (ADVERTENTIE) ■èi'J (ADVERTENTIE) zoek i i ervaren l itsluitend bij uw drogist en apotheek r. V De radicale vleugel van de ANC werd p.a de Victoria-watervallenge- sprekken (waar ook Voster en Kaoen- Hij kon daarbij zolang er nog een kans op hoop bestond rekenen op de steun van de Organisatie van Afrikaanse waarvan het slechts 50 pet. zeker is, dat zij bestaan en zullen kunnen worden ontgonnen. Voor de bewezen reserves is de zekerheid 90 pet. ■rsoneel nentale plat. Daarnaast kan de Gasunie rekenen op een invoer uit andere landen (o.a. Noorwegen) van 50 miljard kubieke meter. Van deze in totaal 1840 miljard kubieke meter zal na het jaar 2001 nog 100 miljard over zijn, nadat in de jaren 1976 tot en met 2001 990 miljard kubie ke meter aan binnenlandse afnemers en 750 miljard meter aan het buitenland zal zijn geleverd. Van de binnenlandse verkopen in deze periode gaat 645 mil jard op aan de openbare gasvoorziening, terwijl 335 miljard zal worden geleverd aan industrie en elektrische centrales. Voorts zal het eigen verbruik van de Gasunie 10 miljard kubieke meter ver gen. heid om het land te verlaten gebruik en keerde niet meer naar Rhodesië terug. worden zwarte machtsstrijd LOESAKA Op 30 april 1966 zette een kleine groep van vijftien guer rilla’s vanuit Zambia, komend over de Zambesi-rivier, voet op Rhedesische bodem. Weinige dagen later werden zeven van hen echter door de Rho desische strijdkrachten gedood. De anderen vluchtten naar Zambia terug. Ondanks het geringe succes van de actie kan deze onderneming feitelijk worden beschouwd als het begin van de gewapende strijd van de ver schillende Rhodesische bevrijdingsorganisaties tegen het onwettige regime van Ian Smith. da aanwezig waren) niet meer verbo den in Rhodesië. Hij stond daar odder leiding van homeopaat dr. Elliot Ga- bellah en secret-aris-generaal pastoor Max Chigwida. In Jushoea Nkomo’s ofwezigheid werd de gematigde vleu gel van de ANC geleid door Josiah Chinamano. U DEN HAAG (ANP) De zekere aardgasreserves in Nederland en op het Nederlandse continentale plat zijn in het afgelopen jaar met een kleine 100 miljard kubieke meter toegenomen, aldus het „Plan van gas- afzet 1976”, dat de Nederlandse Gasunie gisteren heeft gepubliceerd. De Gasunie deelt in dit geschrift mee, dat de toeneming van de aardgas reserves in 1975 ongeveer gelijk was aan de afzet in datzelfde jaar, die in totaal 89 miljard kubieke meter heeft bedragen. Van deze afzet werd 42 miljard kubieke meter in het binnenland afgenomen. Verleden jaar zette het regime lan Smith nog een losprijs op zijn hoofd. Thans is de mogelijkheid niet uitgesloten dat hij de man wordt die definitief een einde maakt aan de blanke heerschappij in Rhodesië. DEN HELDER (ANP). Gisteravond heeft de gemeenteraad van Den Helder met negentien tegen dertien stemmen en voorstel van B. en W. aanvaard om een proef die sinds vier weken in de Noordhollandse gemeente met een koop avond werd gehouden te beëindigen. De proef had als voorwaarde een be lofte van de middenstand zaterdags om vijf uur dicht te gaan. Deze belofte zou zijn geschonden door de grootwinkelbe drijven Hema en V en D. Wel aanvaard werd een voorstel van de ARP’er Laning om opnieuw tot een koopavond te ko men als de grootwinkelbedrijven tot be tere gedachten zijn gekomen. Zimbabwe Peoples Army. Ook der de macht genoemd. Vermoed wordt dat deze organisatie eigenlijk meer als generale staf van de verschillende guerrilla-orgonisaties is ontstaan. Er wordt gezegd dat deze staf uit acht tien officieren bestaat en dat Robert Moegabe daarin een belangrijke rol speelt. Moegabe behoort met Nikita Mangena, een belangrijke militaire ZAPU-leider, en Rex Nhongo, tot de aanhangers van de verleden jaar in Lusaka gedode Herbert Chitepo. Een onderzoek door de regering van Zam bia bracht aan het licht dat Chitepo door eigen mensen was vermoord. Robert Moegabe vluchtte verleden jaar uit Rhodesië. Er stond een prijs op zijn hoofd. Hij geldt als een van de meest briljante koppen in de be vrijdingsorganisaties en als een vroe ger aanhanger van de meer socialis tisch georiënteerde ZANU-organisatie. UTRECHT (ANP). De gekozen le den van de centrale ondernemingsraad van Homburg in Cuyk hebben gisteren bezwaar gemaakt tegen publikaties van. de voedingsfederatie NVV-NKV over vermoedelijke financiële manipulaties in de jaarstukken over 1975 van Homburg. Zimbabwe African Peoples Union. Opgericht in 1961 door Joshoea Nko mo. President was Nkomo, eerste voorzitter werd pastoor Nadabiningi Sithole. ZAPU werd in 1962 verboden en joshoea Nkomo onder huisarrest geplaatst. Er werd geen oplossing gevonden en ook tijdens de laatste poging in Dar-es- Salaam kon de eenheid van de ANC niet meer bereikt worden. Elk ging zijn eigen weg. Sindsdien gaat ook de invloed van deze leiders in eigen land meer en meer achteruit. Weliswaar had Moezorewa nog een tijd lang talrijke aanhangers, omdat hij beschouwd werd als de eigen lijke guerrillaleider, maar met de op komst van de als „derde macht” be schouwde guerrilla’s in Mozambique, heeft hij enorm aan populariteit verlo ren. Zimbabwe African National Union. Opgericht na meningsverschillen met Nkomo door pastoor Nadabiningi Si thole in 1963. Doelstelling van ZANU was van begin af oan het regime,- Smith met alle middelen, dus ook met geweld, omver te werpen. Sithole werd verschillende keren gearresteerd en veroordeeld en pas verleden jaar na Zuidafrikaanse interventie vrijge laten. Hij maakte van deze gelegen- Eenheid. Kort daarna echter kwamen de hoofden van de zogenaamde frontlijnsta ten tot de conclusie dot in plaats van de kibbelende leiders Nkomo, Sithole en Moezorewa een nieuwe man gevonden moest worden die zowel voor de mili tante guerrilla’s als de gematigde groe pen acceptabel zou zijn. Het is niet verschillende in In het komende fecennium zullen nog nieuwe kleinverbruikers op het gasnet kunnen worden aangesloten. Onder deze categorie vallen voornamelijk de huis houdelijke gebruikers. Meer nog dan het vorige afzetplan gaat het nieuwe plan uit van een voortgezette voorziening aan „kleinere grootverbruikers” (kantoren, ziekenhuizen, horecabedrijven). Bij de afzet aan de industrie zullen de toegenomen reserves met name kunnen worden bestemd voor hoogwaardige toe passingen. Dit houdt enerzijds in, dat bestaande afnemers voor zulke toepas singen langer van aardgas kunnen wor den voorzien dan volgens het vorige plan was aangenomen, terwijl er ander zijds meer ruimte is voor nieuwe con tracten voor hoogwaardige toepassingen. Onder hoogwaardige toepassingen wordt daarbij in het algemeen verstaan een toepassing, waarbij het gebruik van aardgas duidelijk voordelen biedt boven zware stookolie. Thans tien jaar later zijn de kansen groter dan ooit dat een van de leiders van het volksleger van Zimbab we (ZIPA), dat feitelijk uit de verschil lende guerrilla-organisaties is ontstaan, namelijk de 54-jarige Robert Moegabe, de eerste zworte minister-president van een nieuw Rhodesië zal worden. Er zijn nog andere kandidaten om aan het hoofd van een zwarte meerderheids regering in een nieuw Zimbabwe te staan, maar volgens de laatste berichten uit Mapoeto (Mozambique), waar verte- I genwoordigers van de politieke stromin gen in Rhodesië, ZANU, ZAPU en de ANC, vergaderen, lijkt het erop dat Moegabe hun kandidaat gaat worden. Ook de in Gaborone verzamelde staats hoofden van de frontstaten en hun plaatsvervangers (Samora Machel en Ju lius Nyerere kwamen niet naar de onaf- hankelijkheidsf eesten -van Botswana en Agostinho Neto was niet uitgenodigd) beschouwen inmiddels Robert Moegabe, en niet Joshua Nkomo, als de betere man. Beide presidenten zien de toekomst van Rhodesië alleen maar onder een acceptabele socialistische leider, die op de steun van het socialistische kamp (lees: de Sovjet-Unie) en Oost-Europa kan rekenen en die beschouwd kan wor den als een versterking van het socialis tische blok in het Zuiden, waartoe uiter aard Angola, Mozambique en Tanzania behoren. In elk geval staat Robert Moe gabe thans vooraan op de lijst die vol gens betrouwbare bronnen werd opge steld door Ruslands ambassadeur in Loesaka, dr. Vassili Solodovnikov, die een van de top-kopstukken inzake Afri ka is, en door Boris Panteleimonovitsj Mirhosjnitsj enko. SMoegabe lijkt j eens, toen hij nog secretaris was van de ZANU, een aanhanger van Moezore wa de komende man is. Weliswaar zijn er al geruime tijd speculaties en geruchten dat Sithole bezig is zich de steun van de Sovjet-Unie te verwerven, maar blijkbaar stemmen toch Moegabes opvattingen over de toekomst van Zim babwe beter overeen met de ideeën van Julius Nyerere en Samora Machel. Terwijl aan de ene kant het aanbod van aardgas ruimer is geworden, is aan de andere kant de raming van het toekomstige energieverbruik wat lager uitgevallen. Dit heeft tot gevolg, dat in 1985 38 percent van het totale energie verbruik in ons land door gas zal wor den gedekt of vier percent meer dan in het vorige plan werd aangegeven, in 1975 werd 55 percent van het totale energieverbruik in Nederland door aard gas gedekt. Het energieverbruik wordt voor 1975 geraamd op 77 miljard kubie ke meter aardgasequivalent en voor 1985 ongeveer 115 miljard kubieke meter. De Gasunie streeft ernaar, dat op het eind van deze eeuw 33 pct. van de totale In een poging om een eenheidsfront bij de onderhandelingen met lan Smith te vormen, werd de ANC voor de gesprekken bij de Victoriawater- vallen onder leiding gesteld van bis schep Abel Moezorewa. Zowel Jos- hoeo Nkomo als ook pastoor Sithole accepteerde dit leiderschap. Na de mislukte gesprekken op de Zambesi- brug brak de ANC vrijwel weer ui teen. Van dit tijdstip af spreekt men van een gematigde of interne vleugel van de ANC onder leiding van Jus hoea Nkomo en een buitenlandse of radicalere vleugel onder bisschop Moezorewa en pastoor Sithole. Floxil zuigtabletten helpen snel, vóórdat uw keelpijn erger wordt. Twee krachtig werkende antiseptica bestrijden uitbreiding van keel- en mondholte-infecties. U kunt weer slikken en praten zonder pijn. Floxil. Aangenaam zacht van smaak. 24 Zuigtabletten in handige doordrukstrips. f 3,95. vij krach- reken w, ie nacht- binnenlandse energievoorziening door aardgas wordt gedekt. Er zal voor dat doel een actief inkoopbeleid in en buiten Nederland worden gevoerd. Daarnaast zal de vraag wordèn geremd in die sectoren, waar sprake is van een minder dan optimale gastoepassing. Het blijft onverminderd van belang meer gas te zoeken in het eigen land en de ontwik keling van binnenlandse gasvelden te stimuleren, aldus de Gasunie. In het afzetplan van de Gasunie, zo is nog later meegedeeld zijn de niet bewe zen reserves niet opgenomen. Deze wa ren op 1 januari ongeveer 600 miljard kubieke meter groot. Met „niet bewezen reserves” worden reserves bedoeld, Deze laatste was de rector van het Instituut voor Internationale Betrekkin gen in Moskou en een lid van het adviescollege van het Russische ministe rie van buitenlandse betrekkingen. Hij is ambassadeur van de Sovjet-Unie in Ke nia en iedereen vraagt zich af waarom een man van zulke betekenis plotseling in Nairobi opduikt. Hij moet dus een taak hebben die verder gaat dan Kenia’s grenzen. Moegabe heeft enkele keren met Ruslands ambassadeur in Nairobi gesprekken gevoerd. Bovendien wordt de vroegere leraar Moegabe, die samen met NRomko in de gevangenis zat en uiteindeïijk zijn post als secretaris van de ZANU opgaf om met de guerrilla’s vanuit Mozambique te vechten, beschouwd als de betrouwbare en meest onzelfzuchtige leider onder de Rhodesische nationalisten. De Gasunie publiceert ieder jaar een afzetplan en het plan 1976 bevat geen fundamentele beleidswijzigingen. De verruiming van de reservesituatie, die in 1975 is opgetreden, betekent echter wel, dat de afzet aan de gasdistributiebedrij ven langer kan worden voortgezet en dat een ruimere gasvoorziening van de industrie mogelijk is. Dit is ook in de nieuwe planning opgenomen. De Gasunie gaat ervan uit, dat) de zekere reserves in ons land van 1 janua ri jl. 1790 miljard kubieke meter bedroe gen, waarvan 1555 miljard in het Gro ningse veld en 235 miljard kubieke me ter elders in het land en op het conti- De gekozen OR-leden zeggen in een brief aan de voedingsfederatie, dat zij geen bezwaar hebben tegen een onder- van de jaarstukken door welke instantie dan ook, maar dat zij het niet eens zijn met de wijze, waarop „de voedingsbonden FNV door publikaties in het vakbondsblad .Bondig’ meenden de belangen van de werknemers bij Hom burg te behartigen”. Uit de manier, waarop de voedingsbonden hebben ge handeld, blijkt volgens de gekozen leden, dat zij bewust het functioneren van overleg via ondernemingsraden terzijde stellen. De voedingsfederatie heeft onlangs in haar blad Bondig aangekondigd, dat zij een proces gaat aanspannen tegen Hom burg omdat de jaarstukken over vorig jaar op verschillende punten niet klop pen. De gegevens daarover kreeg de voedingsfederatie van de Stichting On derzoek Bedrijfsinformatie (SOBI) in Amsterdam. Inmiddels heeft deze stich ting namens de voedingsfederatie de zaak aangespannen bij de ondernemings kamer in de hoofdstad. Een woordvoerder van de voedingsfe deratie noemde desgevraagd de gevolgde procedure volstrekt eerbaar. Volgens hem heeft de ondernemingsraad niet het alleen-recht om dit soort zaken aan te pakken. niet alleen de belangrijkse bijdrage tot de nederlaag van het regime-Smith heb ben geleverd, maar dat zij ook de mees te rechten op de vorming van een zwar te meerderheidsregering zullen hebben. In 1971 hadden Sithole en Nkomo beslo ten samen met bisschop Abel Moezore wa onder de vlag van de „African National Council” (ANC) opnieuw samen te werken. Hun ruzie dateerde uit de jaren zestig, toen beiden het niet eens konden wor den over de politieke doelstellingen van de ZAPU. Sithole, alhoewel een metho distenpastoor, werd de meer radicale intellectueel dan Joshua Nkomo. Hij wilde uit de ZAPU onmiddellïjk een radicale ondergrondse orgonisatie maken en met geweld een situatie scheppen zoals die indertijd in Algerije onder het Franse bewind ontstond. Sithole werd uiteindelijk tot zes jaar gevangenisstraf veroordeeld omdat hij African National Congress. Opge richt in 1952. Oorspronkelijk leider Joshua Nkomo. Oorspronkelijk doel: in het kader van voorgestelde grond wettelijke veranderingen aan de Macht te komen. In 1959 als onwetti ge organisatie in het toenmalige Zuid-Rhodesië verboden. National Democratie Party. Opge richt door Joshoea Nkomo in 1960 als opvolgster van de verboden ANC. Nkomo werd gekozen als generale president. Verboden aoor de toenma lige minister-president Sir Edgard Whitehead. De oprichting van deze partij en haar verbod wordt be schouwd ols het begin van de meer militante periode van de gematigde Joshua Nkomo, die vrijwel altijd westelijk georiënteerd was. altijd eenvoudig de bevrijdingsbewegingen Rhodesië uit elkaar te houden. Daarom volgt hier een lijjst van de organisaties, met hun voornaamste kenmerken. zwarte vergegenwoordiger von het kapi talisme wordt beschouwd. Zijn grootste vijand, pastoor Ndabiningi Sithole, zegt van zichzelf en van hem: „Ik werk voor een socialistisch Zimbabwe. Nkomo is meer een kapitalist dan een socialist”. De meer dan zes mjljoen zwarten in het huidige Rhodesië zijn ervan over tuigd dat de zwarte guerrilla’s en niet de zwarte leiders die thans overal in het openbaar verschijnen, de oorlog hebben gewonnen. Bovendien menen vele men sen dat Nkomo bijvoorbeeld alleen maar aanhangers heeft onder de stam der Matabele, terwijl Sithole en bisschop Moezorewa kunnen steunen op de grote re groep der bevolking, die uit Shoonas bestaat. Vele kenners van de Rhodesi sche situatie beweren dat er nu al geen sprake meer is van een conflect tussen zwart en blank, maar tussen Shoonas en Matabele, die het thans hoe dan ook met elkaar zullen uitvechten. Toch menen de meeste zwarte natio nalistische leiders van Rhodesië dat zij deel uitmaakte van een samenzwering om minister-president Smith te ver moorden. Hij had toen al dé organisatie ZANU (Zimbabwe African National Union) opgericht. Ndabiningi Sithole werd verleden jaar door interventie van Zuid-Afrika vrijgelaten voor de misluke onderhandelingen aan de Victoria-wa- tervallen. Hij keerde niet meer naar Rhodesië terug. Rhodesian African Progressive Uni on. Werd verleden jaar opgericht door een vroegere aanhanger van Nkomo, namelijk Maxwell Wanda- wanda. Deze organisatie bestaat we liswaar nog, maar is vrijwel zonder betekenis. Volgens de Zipa verzamelden bisschop Abel Moezorewa, James Chikerema en Ndobiningi Sithole geld voor de vrij heidsstrijders, maar kochten er in wer kelijkheid dure auto’s van en betaalden er hun hotelrekeningen mee. Joshua Nkomo, de oprichter van „Zimbabwe African People’s Organization” (ZAPU), spreekt thans graag van zijn marxisti sche sympathieën, terwijl hij als een Joshua Nkomo daarentegen leefde geruime tijd onder huisarrest en verliet pas vijf maanden geleden Rhodesië. Maar in september 1975 deed hij nog een poging om het leiderschap van de ANC in handen te krijgen. Bovendien geloofde Nkomo toen nog dat onderhan delingen met Smith eerder tot een op lossing zouden leiden dan de gewapende strijd. Dat betekent in elk geval een politieke overwinning voor de militante bewegin gen in en buiten Rhodesië, die fetelijk niet in staat waren het blanke minder - heidsregime militair op de knieën te dwingen. Want hoe men de zaak ook bekijkt, de balans van de afgelopen tien jaar vrijheidsstrijd is teleurstellend. In getallen uitgedrukt komt het er op neer dat meer dan 1600 guerrilla’s moes ten sterven om 163 Rhodesische soldaten en 508 burgers te doden. Van deze 508 burgers waren bovendien meer dan 460 zwarte landgenoten, misschien zoge naamde „sell-outs”, collaborateurs of landverraders, maar in elk geval zwarte mensen. Velen van hen werden op bees tachtige wijze vermoord en de guerrilla’s maakten van elk middel gebruik dat in hun terreurmethoden paste: folter, roof, verkrachting. Ook onder elkaar en tegen rivaliseren de organisaties kenden zij geen pardon. In Lusaka werd Herbert Chitepo, presi dent van ZANU, met handgranaten op geblazen en in de kampen van ZIPA in Mozambique vermoordden ZANU- en ZAPU-aanhangers elkaar. Tijdens een persconferentie in zijn suite in het feodale hotel Intercontinen tal in Loesaka gaf Robert Moegabe er lachend een verklaring voor: „Verschil lende achtergronden, verschillende oplei- dingsmethoden in de organisaties, ver schillende oriëntaties en verschillende opvattingen over wie de bevalen ge ven. Maar daarbij bleef het niet. Op persconferenties en in interviews be schuldigden de verschillende leiders el kaar van corruptie. In de afgelopen jaren'zijn over de gehele wereld talloze malen demonstratieve WiV steun Aan ilMili ii F'l I j I** f -

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 25