Kamerfracties doen vakbeweging geen toezeggingen Geen in FNV pleit bij partijen tegen looningreep voerstop op Duitse garnalen Leden niet enthousiast over plan industriebonden tussen de bedrijven door] Staking in Frankrijk wellicht begin van vele protesten en acties Hevea vraagt om personeel Ziekenfondsen wijzen plan-Hendriks af buitenlands geld LL Minister Van der Stee: CONTROLE-INSTITUTEN GEZONDHEIDSZORG Opoffering deel prijscompensatie Wig tlnen miljoen gulden aan prijzen Toename consumptie door Nederlanders Win ’n Philips kleuren tv. „Verhelderend” 27 ECONOMIE 19 7 6 DONDERDAG 7 OKTOBER - pk (Van onze redacteur Rudolf Bakker in Parijs) PARIJS. De algemene staking die vandaag Frankrijk heeft lamgelegd is de roerige opmaat voor een „program van lange duur” van protesten tegen de anti-inflatiemaatregelen van de regering- Barre. Op nog langere termijn gezien is de staking het begin van de campagne voor de gemeenteraads verkiezingen van volgend jaar en van de parlemen taire verkiezingen in 1978. De staking is het initiatief van de communistische vakbond CGT, in samen werking met de eens katholieke CPDT, en van de bond van onderwijzend personeel, de PEM. II® (Van onze parlementsredactie) (ADVERTENTIE) mdse Philips kleuren, échte kleuren’ Dat ervaart u als u straks de 5. ex- an- 895.- sleden: ■en ieeS s 1795.- Het gesprek, dat drie en een half uur duurde, werd van de kant van het ministe rie als oriënterend beschouwd. Beslissin gen werden van die kant dan ook niet meegedeeld. met 16 :is een “J inde tsstof- ftelijke direct n dus Kok noemde zijn stellingneming, dat alleen dan op medewerking van de vakbe weging kan worden gerekend, geen „ulti matieve”. Wel stelde de FNV-voorzitter dat hij de garantie wil, dat het mislukken van het Centraal Akkoord (het overleg tussen regering, werknemers en werkge vers) op zich geen aanleiding kan zijn voor een ingrijpen van de regering in de lonen. Als de regering het recht op vrije loon onderhandelingen tussen werkgevers en werknemers in de diverse bedrijfstakken niet erkent, dan kan de FNV niet reëel bijdragen aan de totstandkoming van een sociaal-economisch beleid. Dat ultima tum heeft de FNV gisteren gesteld in een brief aan de Tweede Kamer. AMSTERDAM (ANP). De advies- koersen (aan- en verkoopprijzen* voor buitenlands bankpapier luiden: De confessionele leiders wilden zich ook niet uitlaten over de wens van de vakbe weging voor een prijscompensatie als de prijzen dit jaar nog te sterk stijgen. Men wil eerst de prijsindexcijfers over de afge lopen maand weten. In de brief aan de Tweede Kamer eist de FNV een prijscom pensatie als de prijzen sinds april meer dan twee percent blijken te zijn gestegen. Die prijscompensatie moet dan ook twee percent bedragen. In zijn brief aan de Kamercommissie reageert het GOZ op de „beleidsvoorne mens betreffende de kostenbeheersing in de gezondheidszorg” die staatssecretaris Hendriks vorige maand in een nota aan de Tweede Kamer heeft uiteengezet. Het GOZ meent, dat met de instelling van onafhankelijke instituten, die alleen kunnen werken met gebruikmaking van materiaal dat ziekenfondsen en ziektekos tenverzekeraars ter beschikking stellen, de relatie tussen het sluiten van een over eenkomst en de naleving ervan wordt verbroken. Controle kan volgens de fond sen niet doelmatig worden uitgeoefend zonder dat daarbij zorgvuldig de juridi sche, beroepsethische en economische aspecten worden betrokken. Bovendien moeten bij het treffen van eventuele maatregelen de belangen van de patiënten De CGC en de invloedrijke socialisti sche vakbondsorganisatie „Force Ouvriè- re” hebben wel oproepen aan de parle mentariërs gericht, waarin ze protesteren tegen het plan-Barre, met name tegen de belastingpolitiek. Force Ouvrière spreekt met name over de onrechtvaardigheden in het Franse belastingsysteem. Force Ouvrière meent bovendien dat het plan van premier Barre de toestand (dat wil zeggen de ongelijkheid) alleen nog maar zal doen verslechteren. Voor de communisten en hun bondge noten is vandaag een dag waarnaar al en de garantie van een doelmatige zorg in het oog worden gehouden. Om al deze redenen vinden de fondsen dat het sluiten, toepassen en bewaken van overeenkom sten in één hand gehouden moet worden. Het GOZ is het met de staatssecretaris eens, dat de omvang van het „aanbod” in de gezondheidszorg beslissend is voor de kostenontwikkeling en dat daarom moét worden gestreefd naar beheersing van dat aanbod. Maar het vestigt er de aandacht op, dat toevallige en zeer de aandacht vragende situaties deze stellingname kun nen verstoren. „De recente ervaringen op het terrein van de hartchirurgie tonen aan, dat men over de mogelijkheid om door beheersing van het aanbod voor hon derd percent de kosten te kunnen regule ren, geen overdreven verwachtingen moet hebben”, aldus het GOZ. „Voorzichtige voldoening” spreekt het GOZ uit over het achterblijven van de kostenstijging in de „intramurale” zorg (ziekenhuizen e.d.) in 1976. Maar het voegt hieraan toe, dat nog niet te voorspellen valt in hoeverre het niet doorberekenen van de loonkostenstijging per 1 juli 1976 in de tarieven voor dit jaar, volgend jaar tot een „inhaal” zal leiden. Bovendien zal invoering van de ziekenhuis-cao een kos tenstijging van 100 a 150 miljoen gulden met zich meebrengen. Force Ouvrière heeft geantwoord dat de CGT „het masker heeft laten vallen”, door een wig te willen drijven tussen de „broe ders” in de FO, waar men er zelfs van uitgaat dat de communisten „de organisa tie willen vernietigen”. Niemand liet er twijfel over bestaan dat de staking een zuiver politiek karakter zou krijgen. De maatregelen van premier Barre zijn allerminst draconisch te noe men en ze raken minder de leden van de stakende partijen, dan de rest van het Franse volk. De premier verklaarde al kort na het bekend worden van zijn plan het unfair te vinden dat de staking al was voorbereid nog voordat de organisaties wisten wat er in dit plan te lezen zou zijn. Maar omdat het algemeen gevoel van onbehagen zich richt tegen een voor de kleine employé inderdaad onrechtvaardig belastingsys teem, vooral omdat de beter gesitueerde meer kans heeft er aan te ontsnappen, richt de staking zich over het plan-Barre heen tegen het ganse bewind van de regeerders in het na-gaullistische tijdperk van president Giscard d’Estaing. UTRECHT (ANP). Het idee van de industriebonden NVV en NKV een deel van de gebruikelijke prijscompensatie op te offeren voor meer werkgelegenheid via werktijdverkorting, is niet erg aange slagen bij de leden. Van de 2863 leden van Te winnen in de Nationale Puzzelaktie t.b.v. Nationaal Fonds Beter Leven gelukkige winnaar bent van deze fantastischë Philips kleurenontvanger. U geniet van het royale 66 cm groot beeld, de natuurgetrouwe kleuren, het kristalheldere geluid en de uiterst comfortabele bediening. Dit is pas écht TV! Deze luxe Philips all-transistor heeft een winkelwaar de van f 2.545,- en is een geschenk van Philips Nederland B.V. de Industriebond NVV (in totaal onge veer 200.000 leden), die tot dusver de ledenvergaderingen over dit onderwerp hebben bezocht, sprak zich meer dan de helft (1380) uit tegen het plan, terwijl 1260 leden er vóór stemden. De rest (223) onthield zich van stemming. Een woordvoerder van de Industrie bond NW heeft dit gisteren desgevraagd meegedeeld. De industriebond NW heeft in de afgelopen weken ruim veertig leden vergaderingen in den lande gehouden. In de loop van deze week volgen nog slechts enkele vergaderingen zodat bovenvermel de balans min of meer als eindresultaat kan fungeren. De woordvoerder van de Industriebond NKV zei, dat, evenals bij de bond van het (A.R.M.) positief geweest. De winst bewoog zich enigermate boven het niveau in dezelfde periode van vorig jaar, aldus het bedrijf. In 1975 bedroeg de omzet 120,4 mln en de winst na belastingen 1,3 min. De stijging vond vooral plaats bij de duurzame verbruiksgoederen, waarvan de aankopen bijna zes percent toenamen. NW, ook bij zijn bond veel leden het idee hebben afgewezen, omdat zij weinig ver trouwen hebben in centrale afspraken met werkgevers. Dat vertrouwen zou nog minder zijn geworden na de gebeurtenis sen in het midden van dit jaar, toen een tweede loonmaatregel van kracht werd. Veel leden zouden er in principe wel voor voelen, een deel van de prijscompensatie af te staan, als zij er van overtuigd waren, dat een dergelijk gebaar ook inderdaad meer werkgelegenheid tot gevolg heeft. DEN HAAG (ANP). De consumptie ve bestedingen van de Nederlandse bevol king zijn in het tweede kwartaal van dit jaar in omvang een kleine drje percent gestegen in vergelijking met het tweede kwartaal van het vorig jaar, aldus het Centraal Bureau voor de Statistiek. Bij de vakbonden is met verbazing ken nis genomen van de voorgenomen perso- neelswerving. Binnen de omvangrijke reorganisatie van het Vredestein-concern zou de vestiging in Heveadorp worden opgeheven. Elders in de regio Arnhem zou een nieuw bedrijf worden gesticht. Badhuis- ir Kief» ii 2 2 Amerikaanse dollar 2,49-2,59 Engelse pond 4,08-4,38 Belgische fr. (100) 6,42-6,72 Duitse mark (100) 102,50-105,50 Ital. lire (10.000) 27,50-31,50 Portugese esc. (100) 7,15-8,90 Canadese dollar 2,55-2,65 Franse fr. (100) 50,50-53,50 Zwitserse fr. (100) 102,50-105,50 Zweedse kroon (100) 58,00-61,00 Noorse kroon (100) 46,50-49,50 Deense kroon (100) 41,50-44,50 Oostenr. sch. (100) 14,54-14,84 Spaanse pes. (100) 3,56-3,86 Griekse drachme (l(»0) 6,55-7,80 Finse mark (100) 6175-67,75 Joegosl. dinar (100) 12,00-14,25 Britse Shell investeert miljard pond. Shell Chemicals is van plan in de perio de tot het eind van de jaren tachtig één miljard pond (tegen de huidige koers van ongeveer 4,25 miljard gulden) te investeren in uitbreiding van haar olie raffinaderij en chemische fabrieken in Stanlow in het graafschap Cheshire. Dat heeft de onderneming gisteren bekendgemaakt. De besturen van beide Industriebonden gaan zich volgende week afzonderlijk beraden over de resultaten, die de leden vergaderingen hebben opgeleverd. Op basis daarvan gaan zij hun standpunt voor wat betreft het arbeidsvoorwaarden beleid 1977 bepalen. DEN HAAG (ANP). De door de Nederlandse garnalenvissers gevraagde invoerstop op Duitse garnalen zal er niet komen. Nederland zou zich daarmee aan EEG-verplichtingen onttrekken, vindt minister Van der Stee van Landbouw en Visserij. De bewindsman wil daar niet aan, zeker niet nu hij zelf de moeilijkhe den, die de Nederlandse garnalenvisserij door de grote Duitse concurrentie onder vindt, bij de EEG aanhangig heeft gemaakt. ARNHEM (ANP). Voor de afdeling radiateurslangen van de Vredesteinfa- briek in Heveadorp bij Arnhem zijn tien nieuwe personeelsleden nodig. Deze afde ling draait goed, maar door het vertrek van een aantal personeelsleden dreigen de orders niet op tijd te kunnen worden uitgevoerd, zo heeft de directie meege deeld. lische n val- n. De moei, ■el de 71 64 55 66 45 54 719 63 79 78 80 37 22 191 33, 54 86 73 43 1, 211 148 154 99, 234, 64, 83, 156, 164, 37, 189, 82, 118, 152, 41, 96, 102, 79J 68, 287, 29, 147. 217, 180. 82, 44, 55, 255, 195, 94, 442. 67 153 11 Ti 31 131 9i 109 23Ó 41 Ui 44 71 131 69 6t 41 101 224 136 143 27 131 81 182 Het ministerie overweegt verder, bij de invoer van Duitse garnalen de naleving van bepaalde, zowel voor Nederland als voor West-Duitsland geldende handels- normen strenger te gaan controleren. De producentenorganisatie van de gar nalenvissers, beheerder van het opvang- fonds, hoopt morgen een volledig voorstel op tafel te kunnen leggen bij de garnale nadviescommissie van het Produktschap voor vis en visprodukten, die dan verga dert. Zo spoedig mogelijk zal het ministe rie dit voorstel dan nader met het visserij bedrijfsleven bespreken. Wel vernam men, dat het ministerie op korte termijn met het ministerie van Cul tuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk zal overleggen of in moeilijkheden verke rende vissers geholpen kunnen worden via de rijksgroepsregeling zelfstandigen van de Bijstandswet. Van visserijkant denkt men aan de versnelde toepassing van die regeling zoals die voor de door droogte getroffen agrariërs geldt. In het bijzonder de garnalenvissers in de Wad denzee zouden de hulp nodig hebben: de garnalenvisserij is daar in de hete zomer erg slecht geweest doordat het te warme water de kwaliteit ongunstig beïnvloedde en doordat plantengroei het vissen belem merde. Volgens Wim Kok is van de partijdele- gaties niet nu al de toezegging gevraagd dat zij zich volgende week bij de alge mene beschouwingen over de begroting van 1977 tegen een ingrijpen zullen verzetten. „Wij hebben hun onze stand punten uiteengezet en gevraagd om er bij de regering op aan te dringen de onduide lijkheden hierover in de Miljoenennota weg te nemen”. lang is uitgekeken. De CGT heeft zich in zijn ijver de woede op de hals gehaald van de Force Ouvrière, waarvan de leden mid dels een rondschrijven door de CGT waren uitgenodigd om toch maar „schou der aan schouder” mee te doen in de strijd. „Het was voor ons verhelderend dat men van ons geen moties over deze pun ten verlangde”, aldus KVP-leider Andriessen. „De heren hebben gepro beerd er bij ons begrip voor te wekken dat de vakbeweging grote problemen heeft met het feit dat nu al tweemaal in de lonen is ingegrepen. Ik begrijp zeer goed dat in die kringen een behoefte bestaat aan vrij heid van onderhandelen”. Een delgatie van garnalenvissers uit de meeste Nederlandse garnalenhavens heeft dit gisteren te horen gekregen tij dens een gesprek met visserij-topambte- naren van het ministerie van Landbouw en Visserij. De minister zelf was er niet bij aanwezig. De federatie verzet zich in de brief sterk tegen het verwerpen, op de lange baan schuiven of ingrijpend ten nadele van de werknemers wijzigen van de wetsontwer pen inzake de vermogensaanwasdeling en de ondernemingsraden. Het verlagen van de uitkeringspercentages van de wao en het invoeren van een niet- kostwinnersbegrip bij de sociale verzeke ringen, noemt de FNV onaanvaardbaar. Het Franse werkgeversverbond, de CHPF, noemde de staking „een kwade noot voor de Franse economie, op een moment waarop de industrie alles doet om ondanks de prijzenstop de produktie te bevorderen” Het verbond heeft laten weten alle kantoren en fabrieken te zullen open houden voor wie wel aan het werk wil blijven. FNV-voorzitter Wim Kok en vice- voorzitter Wim Spit hadden woensdag gesprekken met delegaties van de PvdA en de drie christen-democratische partij en. In de gesprekken hebben de FNV- leiders de standpunten van de federatie over het arbeidsvoorwaardenbeleid in 1977 kenbaar gemaakt. Daarbij is vrijwel uitsluitend gesproken over onderhande- lingsvrijheid van de vakbeweging en over de vraag of, en in hoeverre, de prijsstijgin gen nog dit jaar gecompenseerd zullen worden. Rolinco: belastingvrije agiostock. Het beleggingsfonds Rolinco heeft in het boekjaar 1975-1976 een winst van 70 mln geboekt. Aan de op 30 november te houden aandeelhoudersvergadering wordt voorgesteld een belastingvrije uitkering van 5 pet in aandelen ten laste van de agioreserve. Tevens zal aan bestaande aandeelhouders een optie worden toegekend. Daarmee zal men aandelen Rolinco op vaste koersen kun nen kopen PvdA-fractieleider Van Thijn zei na het gesprek dat er „weinig verschil van mening is tussen de vakbeweging en de PvdA”. De wensen van de socialisten op dit terrein zijn al direct na het bekend worden van de Miljoenennota bekend gemaakt. De PvdA-fractie heeft woens dagmiddag nog over de door de FNV- leiders naar voren gebrachte wensen gesproken. Men wilde echter geen mede delingen doen over het standpunt dat de PvdA-fractie volgende week in de Tweede Kamer gaat innemen. UTRECHT (ANP). Het plan van staatssecretaris Hendriks, regionale instituten in te stellen voor de controle op verstrekkingen en uitgaven in de gezondheidszorg, is bij de ziekenfondsen niet in goede aarde gevallen. In een brief aan de vaste Kamercommissie voor Volksgezondheid zegt het Gemeenschap pelijk Overleg van Ziekenfondsorganisa ties (GOZ), dat de voorgestelde construc tie de kostenbeheersing niet dient en dat ze als ondoelmatig moet worden afge wezen. De organisatoren moesten vandaag ech ter vooral afwachten in welke mate het kaderpersoneel aan de stakingsoproep gevolg zou geven. Hoewel de witte- boordenwerkers hun afkeuring over de anti-inflatieplannen hadden uitgespro ken, had hun vakbond, de CGC, zich niet bij de stakingsoproep aangesloten. De Industriebond NKV had ruim zestig ledenvergaderingen op zijn programma staan. Daarvan is de grote meerderheid al achter de rug (de komende dagen worden er nog ongeveer tien gehouden) en de bond zou vandaag het aantal voor- en tegenstemmers tellen. Volgens een woord voerder van de bond ziet het er naar uit, dat het resultaat ongeveer hetzelfde zal zijn als bij de Industriebond NW. Vol gens de woordvoerder is de verhouding tussen vóo- en tegenstemmers ongeveer fifty-fifty. DEN HAAG De Tweede- Kamerfracties van PvdA, KVP, AR en CHU hebben gisteren nog niet willen zeg gen of zij een eventueel nieuw ingrijpen van de regering in de lonen per 1 januari 1977 zullen goedkeuren. De Federatie Nederlandse Vakbeweging (NW en NKV) vindt dat een dergelijk ingrijpen niet meer mag plaatsvinden. De fractieleiders van de christen democratische partijen, Andriessen, Aantjes en Kruisinga, verklaarden aan de heren Kok en Spit geen toezeggingen te hebben gedaan. Volgens Andriessen hebben de beide FNV- vertegenwoordigers ook niet geprobeerd druk op hen uit te oefenen. De FNV heeft gisteren met diverse partijen uit de Tweede Kamer van gedachten gewisseld over het herstel van de vrije loononderhandelingen. Op de voorgrond FNV-voorzitter Kok met links vice-voorzitter Spit en achter de tafel v.l.n.r. de heren Andriessen (KVP), Kruisinga (CHU) en Aantjes (ARP). A.R.M. positief. Overeenkomstig eerdere prognoses is de winstontwikkehng over de eerste zes maanden van 1976 bij Amsterdamse Kijtuigmaatschappij w i -

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 27