Botsing tussen Peres en Begin Eerste agentes te paard Tussen hemel en aarde het xx/ecrj en dan dit noq Officieren protesteren tegen defensiebegroting Twee doden bij botsing Opleiding huisartsen moet worden verlengd 'I 1 1 tb KNMG-VOORZITTER: CHINESE TOP AARZELT MET BESLISSINGEN J: BRAND IN ASFALT- FABRIEK ROSMALEN F O OKTOBER 19 7 6 BINNEN- EN BUITENLAND DC lx (Van onze redacteur in Jeruzalem, mr. Jaap van Wesel) i BH WEERRAPPORTEN Vernedering Aartsrivaal Vooruitzichten Cambodja Dagje uit sr Y’S E ka: me mi he Ki Voorzichtig Luchtverontreiniging JERUZALEM. De Israëlische regering doet al het mogelijke om de gemoederen in Hebron, waar de afgelopen dagen godsdienstrellen tussen joden en Arabieren hebben plaatsgevonden, tot bedaren te brengen. Israel heeft in haar propaganda de afgelopen negen jaar verkondigd op volmaakte wijze toezicht te houden op de heilige plaatsen, voor zowel joden, christenen als moslims, en dat image dreigt bezoedeld te worden door de onlusten in Hebron. (Door onze redacteur Jaap van Ginneken) PEKING-PARIJS. Een maand na de dood van Mao, op 9 septem ber, is nog steeds niet besloten wat er met zijn stoffelijke resten zal gebeuren. De ene mogelijkheid is dat zij worden verbrand en over het land uitgestrooid, zoals dat met andere Chinese leiders (Tsjoe En-Lai bijvoorbeeld) is gebeurd. De andere mogelijkheid is dat zij worden gebalsemd en in een mausoleum bijgezet, zoals dat met zijn Russische evenknie Lenin is gebeurd. Het uitstel onderstreept nog eens de aarzeling die op dit moment binnen de Pekingse top bestaat, om enigerlei beslissig te nemen die aanleiding zou kunnen geven tot meningsverschillen. Aardschokken In Genève Gistermorgen werd het brug dek geplaatst bij de „uitmon ding” van de Nieuwe Meer in het spoorwegtracé van de metrolijn Amsterdam CSSchiphol. Zwevend tus sen hemel en aarde aan een grote bok gaat het spoorbrug- dek naar de ligplaats. B I ';x JBL. 2 Kijk op Nederland Zwijnenschade Dambreuk Kabinet Alarmregeling AMRO-boycot Levenslang Mozambique Overeenkomst O f.2 a ij ■9H1 A Hebron blijft kruitvat De beschadigde wetsrollen en gebeden- 1 Verhoudingen in Peking na d buitenland 1 1 Het moet voor de Arabische bevolking wel een bijzondere vernedering zijn geweest te zien hoe de Israëli’s, voor wie het uitgaansverbod niet gold, door hun stad liepen en reden terwijl zij als apen in een kooi toekeken. En het meest beangsti gende was nog wel, dat het voor de Israe li’s allemaal vanzelf sprak: de Arabieren hadden immers de heilige boeken van de tora ontheiligd? Op de dag van de derde verjaardag van de Jom-Kippoeroorlog vond in Hebron de officiële begrafenis plaats van de wetsrol len en gebedenboeken die afgelopen zon dag door een woedende menigte van Ara bische jongeren vernield zijn in de syna goge op de spelonk van Machpela, de plaats waar het graf is van aartsvader Abraham en zijn familie. Boelen bleek getroffen door de beperkt heid waarmee niet alleen artsen maar ook üe weersvooruitzichten voor zaterdag: Opklaringen ook tijdelijk regen en iets lagere temperaturen Waterstanden IJmuiden Hoogwater 3.39 uur en 15.56 uur Laagwater 11.48 uur en uur regeti l.bew. zw.bew. zw.bew. zw.bew. regen motr. zw.bew. zw.bew. regen onbew. l.bew. l.bew. regen l.bew. zw.bew. zw.bew. mist geh. bew. zw.bew. half bew. onbew. h.bew. regen zw.bew. onbew. onbew. onbew. zw.bew. h.bew. onbew. onbew. onbew. regen geh.bew. mist onbew. zw.bew. l.bew. h.bew. 19 14 17 8 18 13 24 19 18 17 24 25 24 18 12 12 13 13 11 14 12 13 13 14 14 10 16 13 13 14 14 13 6 2 5 12 15 5 12 14 8 13 13 7 9 15 12 13 8 10 5 14 16 21 19 0 0 4 0 0.1 o o o o vele anderen hun beroep uitoefenen en op peil houden. Een noodzakelijke schakel tussen diverse beroepen en een voortge zette opleiding in georganiseerde vorm schijnt te ontbreken. De ontwikkeling van een beroep leidt onder deze omstandighe den tot het isolement van de deskundig heid. Onderling begrip en daarmee de neiging tot samenwerking en verdraag zaamheid nemen af. boeken werden in zeven doodskisten en zes urnen ter aarde besteld op de oude joodse begraafplaats van Hebron. Vol gens de joodse traditie worden de heilige torarollen als mensen begraven, omdat zij leven uitstralen, meer en belangrijker dan de mens. Het scenario van de organisatoren, dat tot doel had emotionele uitbarstingen te vermijden, werd bijna in de war gegooid door de fanatieke leider van de joodse nederzetting Kiriat Arba, bij Hebron. Rabbijn Levinger drong zich naar voren om het woord te voeren en alle hoogwaar digheidsbekleders liepen snel achter de rouwstoet aan in de richting van de begraafplaats, terwijl de microfoons wer den uitgeschakeld. Levinger scheurde zijn kleren, een gebruikelijk gebaar van rouw, en beloofde zijn aanhangers dat de strijd voor een joods Hebron zou worden voort gezet. Het spreken werd hem zeer moeilijk gemaakt door laag overvliegende helilop- ters. Opzet of toeval? Opzet volgens zijn aanhangers. Gevolgen daarvan zijn verdeeldheid en eenzijdige ontwikkeling van deskundig heid, die geen rekening meer houdt met de ontwikkeling in de samenleving. Over de hele linie is de groei van de kwaliteit in het onderwijs verminderd. Het eindprodukt is niet meer voldoende toegerust voor de veelomvattende taak van de arts. In de afgelopen tientallen jaren is dit reeds tot uiting gekomen in steeds verder gaande specialisatie. rouwenden, maar uit het hele land waren bussen en auto’s gekomen met schoolkin deren, studenten en leden van jeugdbewe gingen. En voor hen was het veelal een dagje uit, lopen in een stoet, waar zo af en toe militaire auto’s zich luid toeterend een baan door trachtten te breken. Het geheel had daarom nogal het karakter van een anticilclimax na de opwinding van de dagen die aan de plechtigheid vooraf zijn gegaan. Ongetwijfeld heeft premier Rabin in zijn vuistje zitten lachen. Zijn aartsrivaal Peres heeft het afgelopen jaar systema tisch het extremistische „Goesh Emoe- niem” (Blok der Gelovigen) gesteund bij hun buitenparlementaire annexatie-acties op de westoever. Het doel van Peres was daarbij het gezag van Rabin te ondermij nen. Nu is het Peres die als minister van defensie in de clinch is geraakt met het Goesh Emoeniem in Hebron. In tegenstelling tot de binnenlandse politiek, is de buitenlandse politiek echter wèl aan kleine veranderingen van per spectief onderhevig. Niet zozeer omdat daar ingrijpende beslissingen zijn geno men, maar meer omdat de vooruitzichten door de dood van Mao en enkele andere gebeurtenissen tóch enigszins zijn veran derd. Dat geldt met name voor de verhou dingen met de vier andere grote mogend heden. Met betrekking tot de Sovjet-Unie verwachtten sommige waarnemers oor spronkelijk een spoedige „dooi”. Dat DEN HAAG (ANP). De Federatie van Verenigingen van Nederlandse Offi cieren (FVNO) heeft gisteren een brochu re verspreid onder Kamerleden en het kabinet waarin de federatie kritiek uit op het in de miljoenennota ontvouwde plan voor defensieuitgaven. Die vindt de FVNO onvoldoende. „Wij hebben het uiterst frustrerende gevoel dat wij wel degelijk worden gebruikt als sluitpost op de begroting op Tegelijkertijd vond in de driehoeksver houding van beide communistische groot machten met het kapitalistische Japan wél een onverwachte verschuiving plaats. De na jarenlange voorbereiding geslaag de pogingen van de Amerikaanse CIA om een MIG-25 piloot te bewegen met zijn toestel naar het Westen te vluchten, heb ben tevens een plotselinge verwijdering tussen Tokio en Moskou teweeggebracht, en dus een toenadering tussen Tokio en Peking. Met het gevolg dat het geplande „verdrag van vrede en vriendschap” met de eerste voor onbepaalde tijd van de baan lijkt, terwijl dat met de laatste nu „zeer binnenkort” wordt verwacht. berustte echter van het begin af aan op een onjuiste beoordeling van de situatie. Een andere factor is volgens de FVNO de gevolgen van reorganisaties, die tot gevolg hebben dat enkele groepen van personeel zijn geplaatst in functies met een geringere inhoud. Dat is weinig bevre digend voor de betrokkenen. ROSMALEN (ANP). In Rosmalen is gisteravond brand uitgebroken in de op slagplaats van BV Heijmans Wegen bouwmaatschappij in Rosmalen. Een derde factor noemt de FVNO de dreiging dat de materiële verworvenhe den van de militair zullen worden aange tast. Het gaat niet aan om personeel dat voor een ambtenarenstatus heeft gekozen in een tijd dat de financiële voorwaarden in het bedrijfsleven gunstiger waren, nu te korten op voorwaarden die gunstiger zijn dan in het bedrijfsleven, zegt de FVNO, doelend op onder meer de pensioenvoor ziening. stelde een welwillende neutraliteit in acht te nemen ten opzichte van Zuid-Afrika. De auto heeft in het afgelopen jaar voor een ging gezorgd. De uitlaten van de persone nauto’s verspreiden tegen de tien percent meer vervuilende stoffen in de atmosfeer dan in het voorgaande jaar. CH-fractievoorzitter Kruisinga heeft minister Van der Stoel (Buitenlandse Zaken) gevraagd druk uit te oefenen op het Cambodjaanse regime om te bereiken dat ingezetenen met langer om hun geloof worden vervolgd of systematisch worden geliquideerd Aanleiding tot deze vraag is een publikatie over Cambodja, waarin wordt gemeld dat „christenen in Cambod ja potentiële slachtoffers zijn van het actieve liquidatiebeleid dat de huidige regering er op na houdt.” Amsterdam De Bilt Deelen Belde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Zd. Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Kopenhagen Lissabon Locamo Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zürich Casablanca Istanboel Las Palmas Tel-aviv Wij hadden een rouwende, emotionele menigte verwacht, die te voet de drie kilometer in de brandende zon aflegde door het centrum van Hebron naar de begraafplaats, maar voor de meeste men sen was het eerder een uitje dan een begrafenisoptocht. Zeker, er waren enige Na hem in de hiërarchie komen de veer tiger Wang Hung-Wen en de bijna tachtiger Yeh Chien-Ying, die tevens de sleutelpost van defensieminister bezet. Vermoedelijk wordt de een te jong, de ander te oud bevonden. Ten slotte is er de middelbare Chan Chun-Chiao, die tevens eerste vice-premier is. Hij is ongetwijfeld een sleutelfiguur in iedere toekomstige taakverdeling. En wel omdat hij de meest din ten hei dei linl en en I als wa ra< va lee ve de ga uu is r DRONTEN (ANP) De tachtigjarige mw. J. Doppenberg en de 21-jarige J. van den Broek, beiden uit Elburg, zijn gisteren bij een verkeersongeluk in Dronten omge komen. Zij zaten in een personenauto die op een kruising in botsing kwam met een bestelwagen. Volgens de politie had de bestelwagen geen voorrang verleend. De negentienjarige N. in ’t Hout uit Wijchen is gisteren in Ravenstein bij een verkeersongeluk omgekomen. Hij botste door nog onbekende oorzaak met zijn auto frontaal tegen een tegenligger. Bij het ongeval raakten drie mensen zwaar gewond. 18 18 18 17 19 17 18 17 18 19 15 24 24 15 25 25 9 18 16 26 24 26 28 2 0 0 0 0 8 0 0 4 0 0 o o o 4 Het vraagstuk van de opvolging lijkt dan ook nog volledig onaangeraakt. Welis waar stelde een gezamenlijk hoofdartikel van de belangrijkste Chinese bladen op 16 september vast dat er „waardige opvol gers” zijn, maar wie daarmee werden bedoeld bleef onduidelijk. Of het moesten de vier vice-voorzitters van de partij zijn, die de laatste weken het meest op de voorgrond zijn getreden. De belangrijkste van hen is de midden- zestiger Hua Kuo-Feng, die tevens eerste minister is. Hij was het ook die twee dagen later, bij de plechtige afsluiting van de officiële rouwperiode, de herdenkingstoe spraak hield. Maar die redevoering voor 1 Vergelijking met het bedrijfsleven mag niet alleen plaatsvinden in een situatie van laagconjunctuur, vindt de FVNO. Ook de rechtsposities op maatschappelij ke ontwikkelingen zijn van toepassing, maar die mogen niet alleen worden gehanteerd als daaruit bezuinigingen voortvloeien. Dat maakt het overleg tus sen de overheid als werkgever en het personeel tot een aanfluiting, aldus de FVNO. toch nog zo veel mogelijk van de voorge nomen investeringsprogramma’s te kun nen realiseren,” schrijft de FVNO. De militairen moeten werken met in feite onaanvaardbaar verouderd materiaal. Dat heeft een negatief effect op de motive ring en het moreel van het militaire perso neel. XX. 2— I—X X 1 J - I toeneming van de luchtverontreini-I ■È'fi KE S S z z z z z zzo zzo zzw z z w nno nno zw zzo z zzw w zzo w zw n ono z wzw w.st. nw w.st. z zzw z no nnw zw wzw o w.st. nno w.st. w.st. In Ecuador zijn 55 mensen om het leven j gekomen door aardschokken. Prins Bernhard is gisteren in Genève I aangekomen voor een vergadering van het Wereldnatuurfonds, dip vandaag in Morges wordt gehouden. De prins, die zich niet meer herkiesbaar zal stellen voor het presidentschap van het WNF, zal zoals gewoonlijk de uit negen leden bestaande bestuursraad voorzitten. VOOR ZATERDAG Aantal uren zon 1 tot 7. Minimum temperaturen omstreeks 10 graden, maximum temperaturen omstreeks 16 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur 80 percent. Kans op een geheel droog etmaal 50 percent. Een tank van een asfaltinstallatie ver oorzaakte een geweldige rookontwikke ling die ver over het Brabantse plaatsje trok. Men vreesde voor uitbreiding van het grote opslagdepot van de wegenbouw maatschappij. De brandweer uit Rosma len was spoedig ter plaatse en bestreed met twee wagens de smeulende tank. Na ongeveer anderhalf uur was men de brand meester. De oorzaak is nog onbe kend. Ook over de schade kan door de f brandweer nog niets gezegd worden. Hoewel de Russen èn in hun condoléan- cetelegram, én in hun persartikelen (ook naar aanleiding van de Chinese nationale feestdag op 1 oktober) hoop toonden op een verbetering van de betrekkingen, bleek dit tamelijk voorbarig. Zoals te voorzien was, verhevigden de Pekingse leiders juist hun polemiek tegen „de nieu we tsaren”, al was het alleen maar om hun trouw aan de maoïstische erfenis te onderstrepen. Zelden heeft Hebron een zo merkwaar dig en toch wel huiveringwekkend schouwspel gezien. Vierduizend Israëli’s, meest religieuzen, onder wie minister Peres van defensie, namen aan de plech tigheid deel in een Hebron, dat de indruk maakte van een spookstad: er was voor de Arabieren een uitgaansverbod afgekon- digd, voor de vierde achtereenvolgende dag. Gisteren zijn aan prins Claus de eerste drie boeken uit de serie „Kijk op Neder land” aangeboden. Dat gebeurde op het onlangs gerestaureerde kasteel Ammer- soyen in Ammerzoden. „Kijk op Neder land” bestaat uit elf boeken, steeds gewijd aan één van de Nederlandse provincies. De serie wordt uitgegeven door Elsevier Nederland en Koninklijke Nederlandse Toeristen Bond ANWB. Uit handen van mr. K. Gaarlandt, voorzitter van de ANWB ontving de prins de delen „Kijk op Noord-Holland”, „Kijk op Overijssel” en „Kijk op Utrecht”. een miljoenenmenigte duurde slechts twintig minuten, en was uitzonderlijk voorzichtig geformuleerd. Het is wel zeker dat hij voorlopig de beide hoogste functies in het land zal vervullen. Maar niet zeker is, of dat ook op langere termijn zo zal blijven. Vorig jaar is aan landbouwers als tege moetkoming in de schade, veroorzaakt door wilde zwijnen, 88.901,50 uitge keerd. Minister Van der Stee (Landbouw) heeft aan de Tweede Kamer meegedeeld dat nog deze herfst uitbreiding wordt gegeven aan de „varkens-veilige” afraste ring van landbouwgronden op de Veluwe. Volgens de bewindsman moet met het aanbrengen van deze rasters een zekere terughoudendheid worden betracht, omdat een te ver gaande versnijding van de Veluwe door rasters niet in overeen stemming is met het behoud van een groot aaneengesloten natuur- en cultuurgebied (Van onze redactie binnenland) BREDA. De beroepsopleiding voor huisarts dient zo spoedig mogelijk te worden verlengd en dan „zo lang moge lijk” te worden. Dat zei voorzitter dr. J. L. A. Boelen van de Kon. Ned. Maat schappij ter bevordering van de Genees kunst (KNMG) vandaag bij de opening van het jaarcongres van deze artsenorga nisatie. Volgens hem zijn de tegenwoor dige huisartsen onvoldoende toegerust om de gewenste verschuiving van de zorg van ziekenhuis naar „thuiszorg” te bewerkstelligen. Bij Pereira in Centraal Colombia is gis ternacht een dam doorgebroken. Drieën dertig mensen zijn om het leven gekomen. Een groot deel van Pereira staat onder i water. Veel mensen worden vermist. Heel anders stonden de zaken in Jeruza lem, waar eerst de regering bijeenkwam om de situatie in Hebron te bespreken en vervolgens de Knesset een debat aan de zaak wijdde. Beslissingen heeft het kabi net niet genomen. Uitermate emotioneel en verward was het daarop volgende Knesset-debat. Minister van defensie Peres raakte in de clinch met een zeer opgewonden oppositieleider Begin. In de wandelgangen gingen de twee elkaar bij na te lijf onder het uiten van wederzijdse beschuldigingen. Begin sprak van „de ernstigste militaire blunder sinds de Jom- Kippoeroorlog, woensdag drie jaar gele den” (omdat het leger de rellen niet heeft voorkomen) en Peres zette uiteen hoe de situatie op de westoever en in Hebron de afgelopen weken in snel tempo is ver slechterd als gevolg van provocaties van extremisten uit beide kampen. „Geneeskunst is voor het overgrote deel een zaak van een goed hart en een gezond hoofd en kan vrijwel geheel op het arbeid sterrein van de huisarts worden beoe fend,” aldus Boelen. De huidige werkers op dit gebied zijn onvoldoende medisch- technisch uitgerust, zowel wat betreft bemanning als kennis, en maatschappe lijk onvoldoende geschoold om de door velen gewenste verschuiving in de zorg verlening te doen slagen. Vandaar de wens tot langere opleiding. Vóór de eerste maal is gistermiddag de alarmregeling rond de kerncentrale in Dodewaard op enkele onderdelen beproefd. Gekeken werd naar de tijd waarin betrokken functionarissen en instanties op de hoogte kwamen van het proef alarm, naar het beschikbaar komen van de BB-verbindingen en het arriveren van meetwagens. De oefening stond onder leiding van de Gelderse Commissaris der Koningin, mr. W. Geertsema. Hij noemde het resultaat bevredigend. Dit jaar zal nog een uitgebreidere oefening worden gehou den en jaarlijks door ten minste twee oefeningen worden gevolgd. De te beoefe nen maatregelen zullen daarbij steeds worden uitgebreid. De Wereldraad van Kerken ziet geen aanleiding om zijn oproep tot boycot van de AMRObank in te trekken zolang de bank niet kan toezeggen geen kredieten meer te geven aan Zuid-Afrika. Dit heeft de secretaris-generaal van de Wereldraad van Kerken, dr. Philip Potter aan AMRO geschreven in antwoord op de brief van 8 september van AMRO, waarin de bank Voor het eerst in de geschiedenis maken vrouwen deel uit van het korps bereden politie in de Japanse hoofdstad Tokio. De eerste twee traden publiekelijk op de voorgrond tijdens een optocht ten behoeve van de verkeersveiligheid. VRIJDAG 8 OKTOBER Zon- en maanstanden Zon op 6.53 uur onder 18.02 uur Maan op 17.59 uur onder 7.07 uur dood van Mao nog onduidelijk verantwoordelijke man is van de invloe drijke links-radicale „Shanghai”-groep. Zij bestaat behalve uit Wang en Chang uit Mao’s weduwe Chiang Ching en zijn (naar men zegt) aangetrouwde neef, partij- ideoloog Yao Wen-Yuan. Ondertussen besteed men nog steeds grote aandacht aan het herstel van de schade van de grote aardbeving, en het voorkomen van nieu we rampen. Terwijl men tegelijkertijd uit drukkelijk herinnerde aan de grote tech nologische vooruitgang, door in Sinkiang, de negentiende atoombom tot ontploffing te brengen (kort nadat de zesde aardsatel- liet was gelanceerd). Een rechtbank in de Franse plaats Metz heeft een 35-jarige man uit Hagendingen tot levenslange gevangenisstraf veroor deeld wegens het ontvoeren van een kind. 1 De man had eind september vorig jaar met zijn vriendin, een twaalfjarig meisje ontvoerd. Na betaling van een losgeld van een miljoen gulden werd het kind vrijgela ten. De vriendin van de ontvoerder kreeg twintig jaar gevangenis. Het Westduitse persbureau heeft uit militaire kringen in Lissabon vernomen dat technici uit de Sovjet-Unie een i luchtmacht- en vlootbasis zouden aanleg- gen op het strategisch belangrijke eiland Bazaruto voor de kust van Mozambique. Bazaruto is vooral van belang in verband met de scheepvaartroute om de Kaap. President Giscard d’Estaing van Frank- rijk en de sjah van Iran hebben gisteren in Teheran een overeenkomst voor nucleaire I samenwerking getekend. In het kader daarvan zal Frankrijk Iran twee kerncen trales leveren. Weer in binnen- en .S5 6 7 12 9 3 8 9 8 5 4 0 0 0 1

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 2