Ziekte thans GROTE VERZOENDAG VOOR BRITSE CONSERVATIEVEN Frans onderwijs: bewuste propaganda voor de ongelijkheid van de mensen Aanslagen in Milaan in bedwang ff Soedan: Palme in de oppositie Beren verscheuren man AAGE GECLAIMD GEEN CHARLATAN Jr 2 19 7 6 OKTOBER BINNEN- EN BUITENLAND DONDERDAG door Nico Scheepmaker tuk BANGKOK (Reuter). In Thailand heeft de verschijning van een een cot ide k dja leeft idse 1 op iken doof 'den tg is arin bod- het ève door Rudolf Bakker jue Experiment ing g de s in elen tijd md mg Bleek ing nst kaalgeschoren monnik op straat het einde ingeluid van het experi ment met de democratie dat drie jaar heeft geduurd. Een snelle militaire staatsgreep volgde woensdagavond na bloedige ongeregeld heden die hun oorsprong vonden in diezelfde monnik, ex-maarschalk Kittikatsjorn. (Van onze redacteur in Londen, Henk Leffelaar) LONDEN Het was de grote verzoendag in Brighton, waar de conservatieve partij deze week zijn jaarcongres houdt. Na twintig maanden gemokt te hebben, verwaardigde ex-premier Edward Heath zich eindelijk om zijn opvolgster mevrouw Margareth Thatcher bij name te noemen. Hij deed dat in één zin van zijn toespraak, waar hij zei dat hij er niet aan twijfelde dat de moeilijke beslissingen die Engeland te wachten stonden, genomen zouden worden door mevrouw Thatcher en haar collega’s. Uitwijzing 3 I Komst van een,,monnik trijfël betekende einde van democratie in Thailand De afgezette premier Seni Pramoj Aage: „Nee, die ken ik helemaal niet”. Willem: „O”. ?ven Admiraal Sangad Tsjaloryoo deze Wanneer gepubliceerde Zojuist men „En toen heb je een nogal roemrucht interview gehad met eh Theo Koomen?” Aage: „Ik heb dus niemand een inter view gegeven”. Aage: „Dat stond wel in de krant maar dat is niet zo, en die foto hebben ze dus ook zo gemaakt, ze riepen me en toen keek ik om”. dige ege- aakt itge- iuw) eeld ordt iste- iwe. het tere icht, van een- root ied. léve van g in die iroor :oals inde Admiraal Sangad Tsjaloryoo greep dindsdag aan het hoofd van een uitslui tend uit militairen bestaand „regerings- hervormingscomité” de macht nadat eer der op de dag bij hevige gevechten tussen linkse studenten, rechtse demonstranten en de politie dertig mensen waren gedood en honderden gewond. BRUSSEL (ANP). Een vijftigjarige man is gisteren in de dierentuin van Zwartberg in België, door twee beren ver scheurd. De man was dierenverzorger in de dierentuin. Hij is van een ladder in de berenkuil gevallen, waarschijnlijk als gevolg van een hartaanval. De beren kon den uit het schuilhok in de kuil komen omdat het hok (de oorzaak daarvan is onbekend) niet gegrendeld was met de veiligheidspinnen die daarvoor gebruikt worden. van zo vindt Wie een „Lycée”; als dat waar we het over hebben, ook werkelijk afloopt, hoeft zich geen zorgen te maken. Maar meer dan de helft van de leerlingen is er voor die tijd al lang uitgeknik- kerd. Heath, wiens toespraak overigens som ber van toon was, liet iedereen echter gissen of hij bereid zou zijn om een rol te spelen in ht schaduwkabinet van „ijzeren Margareth”. Voorlopig hield hij het erop dat hij zijn eigen weg zou gaan. „Engeland is aan het eind van de huidi ge weg gekomen’” waarschuwde hij. „De klap di§ zo lang verwacht werd, waarover zo lang gepraat is, gaat nu komen”. Hij zei dat er weinig tijd meer was, dat er moeilij ke en onaangename beslissingen geno men zouden worden om de economie weer op de been te brengen en het vertrouwen van het buitenland in Engeland te her stellen. laat bezorgen bij het hoofdkwartier van de TUC-vakbondsleiders. STOCKHOLM (DPA). Een dag voor de verkiezing van de nieuwe Zweedse premier Thorbjöm Falldin heeft de schei dende premier, Olof Palme, gisteren in Stockholm aangekondigd dat de sociaal democraten een harde maar constructie ve oppositie zullen voeren. Hij zei tegen journalisten dat zijn partij trouw blijft aan de tot dusver gevolgde binnen- en buitenlandse politiek en bereid is, in de oppositie mee te werken aan hervormin gen op die basis. „Met alle kracht” zal zij er zich echter tegen verzetten wanneer de regeringspoli- tiek zou voeren tot sterkere tegenstellin gen in de maatschappij, tot risico’s voor de volledige werkgelegenheid en de wel vaart of tot schade aan het internationale prestige van Zweden. Terwijl de conservatieven in Brighton, in scherp contrast met de bittere woorden die op het congres van de Labourpartij in Blackpool verleden week vielen, hun saamhorigheid demonstreren, sprak pre mier James Callaghan een groep Ameri kaanse zakenlieden toe en verzekerde hen in termen die meer aan die.van de conser vatieven deden denken dan die van zijn eigen partij, dat Engeland nog steeds de moeite waard is om er geld in te steken. Mijn zoon ging dezer dagen naar school met ruim tien miljoen Franse kinderen. Dit leger werd opgewacht door (maar) achthonderdduizend onderwijzers en onder wijzeressen, leraren en leraressen (waarvan een klein gedeelte meteen in staking ging). De eerste klassen zijn zo groot, en het onderwijs gaat daar bij zo perfide-snel, dat de meerderheid afvalt voor ze pap heeft kunnen zeg gen. Molière, ook onbe grepen, blijft weggelegd voor de elite. Vrijheid, gelijkheid en broeder schap. De weg wijzen kunnen ze wel. Ik hoop ook mijn zoon, althans als enige Nederlander. weg had kunnen uitleg gen. Kan een Fransman met Molière en Malraux in het hoofd de weg beter verklaren? In ieder geval kan hij zich beter uit drukken. (niet van „dus” en „eigenlijk” en „dat zit zo”). Maar dat kan ieder een bijna beter dan de Nederlander. ’een van de eten leeft ■aad IRO an 8 ank acht ka. uit men een ileg- land que. >and P- gis- eën- tten. ider Met de coup lijkt een einde te zijn geko men aan Thailands experiment van de democratie, dat drie jaar geleden begon na de val van Kittikatsjorn. De nu af gezet te premier Seni Pramoj gold als een han- en het men ?ren ider der mde nog 1OU- wee lefe- seds irste ■der- i het mer- ider- wijd cies. ‘vier tidse van de k op en Jetz igen oor- I ind. jaar lisje van 'ela- 'eeg Even later voegde Aage Meinesz daar nog aan toe: „Ik kan toch niets publiceren als ik vastzit? Dan spreek ik toch nie mand?” U hebt dinsdagavond toch hoop ik niet de grote stunt van Willem Duys in de Vuist gemist: een interview met Aage M„ voor wie Willem Duys een al dan niet thermi sche lans brak nu hij vervroegd is vrijge laten en weer gewoon A. Meinesz heet. In het begin van het interview zei Willem: Willem: „Dat.... stond.... wel in de krant”. Ik heb Theo Koomen opgebeld en gevraagd hoe het in werkelijkheid zat. Hij gaf toe dat op de voorpagina ten onrechte gesproken was van een exclusief inter view, maar dat was niet van zijn hand. Hij had zijn verhaal in de vorm van een reportage gegoten, want enerzijds wist hij, als oud-Hoomaar, dat Aage M. die in de „Krententuin” in Hoorn vastzat, vrij zou komen, anderzijds zat er geen exclu sief interview in, omdat Aage al door de Nieuwe Revu en de AVRO geclaimd was, naar men fluistert voor een bedrag van 26.000 gulden. Aages kreet: „Ik kan toch niets publiceren als ik vastzit? Dan spreek ik toch niemand?” was natuurlijk een praatje voor de vaak, want het laatste halve jaar van zijn detentie mocht hij elk weekeinde al op pad, hij werkte op een fabriek, mocht regelmatig naar het zwem bad en zelfs naar de kermis in Hoorn, waar Theo Koomen hem in de tweede week van augustus ontmoette en sprak. Met andere woorden: Theo Koomen, die sinds enige maanden op pagina 2 van het Algemeen Dagblad een eigen pagina heeft, zou die hele primeur uit zijn duim hebben gezogen! Dat leek me, om de waarheid te zeggen, een beetje onwaar schijnlijk, want Koomen mag dan een notoire druktemaker zijn, maar hij is geen journalistieke charlatan als bijvoorbeeld Henk van der Meyden, die onder zijn naam op zijn showpagina in De Telegraaf dingen laat schrijven door handlangers als Bum Verbiezen en Bert Voorthuizen die hij tevoren vaak niet eens onder ogen krijgt. De verhalen van Theo Koomen zijn bovendien niet zo slijmjurkerig als die van de concurrerende „showpagina” in het concurrerende ochtendblad, en als hij al eens een verhaal of reportage door een ander liet schrijven omdat het fysiek ondoenlijk is in je eentje elke dag een hele pagina te vullen, dan heeft hij, voor zover mij bekend, de naam van de collega erbij vermeld. Zo hoort dat natuurlijk. Wie pre tendeert meer dan „schrijvende hoofdre dacteur” van zo’n pagina te kunnen zijn, pleegt voortdurend valsheid in geschrifte, en wordt op den duur de risée van zijn collega’s. dig politicus, die al 30 jaar de woelige politiek van Thailand heeft overleefd Tn april werd hij geïnstalleerd als premier, voor wat zijn derde ambtstermijn had moeten worden. Pramoj leidde een coali tieregering nadat zijn democratische par tij 115 van de 179 zetels had gewonnen. De 71-jarige Seni Pramoj nam toen het roer over van zijn jongere broer Kukrit Pra moj, die Seni in 1975 was opgevolgd maar die bij de parlementsverkiezingen niet werd herkozen. Sommige studenten sprongen in een snel stromende rivier en verdronken. Anderen gaven zich aan de hoofduitgang over en werden in elkaar geslagen en gelynched door een woedende menigte rechtse betogers. Hun lijken werden ver brand. In een regeringsverklaring, vlak voor de militaire machtsgreep, kregen de studen ten de schuld van het geweld omdat zij de universiteit hadden bezet. Na de slag vormden rechtse aanhangers van de ex-maarschalk een levende muur om het boeddhistische klooster waar de 65-jarige Thanom vorige maand was inge trokken. Ongeveer 10.000 betogers trokken naar de regeringsgebouwen en eisten het ont slag van drie ministers uit het kabinet van premier Seni. Zij dienden te worden ver vangen door twee ministers van de rech tervleugel die hij eerder had verwijderd. Seni beloofde ontslag te nemen als de drie weigerden op te stappen. Twee uur later, om zes uur in de avond, grepen de militai ren in. De grondwet is buiten werking gesteld, evenals de wet op de partijpolitiek, het geen inhoudt dat de militairen direct zul len regeren en dat vooralsnog een eind komt aan de normale politieke activiteit. Oud-premier Thanom Kittikastjom die in 1973, na een studentenoproer waarbij 72 mensen werden gedood, tot aftreden werd gedwongen en in vrijwillige bal lingschap ging leven, keerde 19 september in Thailand terug om als monnik zijn intrek te nemen in een boeddhistisch klooster. Hij zei hiermee gevolg te geven aan een wens van zijn ziekelijke vader en weigerde in te gaan op „aan een verzoek van de regering van premier Pramoj om weer naar het buitenland te vertrekken”. „Ik heb me toen keurig aan hem voorge steld”, zegt Theo Koomen, „maar ik had geen tijd om aldoor bij die Krententuin te posten, dus ik heb een collega gevraagd Aage een beetje in de gaten te houden, en die heeft me allerlei dingen over hem toegespeeld. Maar omdat Aage daarna een contract tekende met de Nieuwe Revu, en via de Nieuwe Revu weer met de AVRO, zei hij: publiceer ’t in godsnaam niet, want dan gaan m’n rooien naar de knoppen!” Een foto met zijn meisje op het perron in Hoorn ging daardoor ook niet door, daarom hebben we hem op de brug voor de „Krententuin” moeten fotogra feren. „Ik heb er best begrip voor dat hij nu samen met Willem op de televisie dat spelletje gespeeld heeft van: ik ken die Koomen niet eens, en ik keek om toen ze me riepen, want de Nieuwe Revu schijnt nogal boos te zijn geweest over dat stuk van mij; ik hoorde zelfs dat ze er een advocaat op hebben gezet. Het verbaasde me eigenlijk dat de AVRO dat interview met Aage Meinesz heeft laten doorgaan, want ik had gehoord dat zij bij voorbaat al veel kwaaie telefoontjes hadden gehad, over het voornemen alleen al. Ik heb zelf ook een stuk of veertig brieven gehad na mijn stuk, voornamelijk van oudere dames die hevig geschokt waren dat er op die manier aandacht werd besteed aan een ex-gevangene, dus ik neem aan dat de AVRO nog wel meer reacties zal krijgen. Overigens kan ik me over het gehele geval niet erg druk maken, noch over Aage noch over wat hij in samenspraak met Willem gezegd heeft”. De 60-jarige admiraal, die pas dinsdag als minister van Defensie in de regering was opgenomen, heeft inmiddels in een radiotoespraak gezegd dat de „principes” van democratie strikt zullen worden nage leefd”. Hij kondigde de staat van beleg af, verbood alle politieke bijeenkomsten in de hoofdstad Bangkok en stelde een uit gaansverbod in van middernacht tot vijf uur ’s ochtends. Ook censuur op de pers is ingesteld. Jan Blokker schreef dezer dagen dat hij nog geen Nederlander had ontmoet die hem in korte klare termen ergens de Het congres nam met grote meerder heid een resolutie aan, waarin gepleit wordt voor rechtstreekse verkiezingen voor het Europese Parlement in 1978. Sir Peter Kirk, de leider van de Britse conser vatieven in het Europese Parlement, pleit te voor een bovennationaal Europees patriottisme. Volgens Kirk zullen de Brit se conservatieven zich met gelijkgezinde partijen in het centrum en aan de rechter kant in het parlement beijveren voor de vorming van een gesloten Europees anti- marxistisch front. Eveneens is een primitieve spring lading ontploft tegen een buitenmuur van de Zwitserse onderneming „Roche”, dochter van het concern waarvan ook „Icmesa” deel uit maakt. Deze industrie is verantwoor delijk geweest voor de dioxine vergiftiging in Seveso en omgeving. statistieken melden dat Franse kinderen te wei nig slaap krijgen en te hard moeten werken. Dat komt door de lange schooluren en het vele huiswerk. Mijn zoon van zeven, die tot vijf uur op school zit, krijgt nu al huiswerk mee, „om er vast aan te wennen”. Een eerste secretaris op de Franse ambassade in Londen (en dat is typisch een van die pos ten waarvan de „grandes Ecoles” ervoor zorgen dat je die voor je veertig ste hebt bezet) vertelde me dat hij zijn gehele pubertijd nooit naar een bioscoop of een feestje was geweest. Ik zie het zo al aan de kinderen op het „Lycée” van mijn zoon: met bleke zorgenkoppies lopen ze als kleine vol wassenen door de kale gangen’ de borende blik van de getrainde intel lectueel gericht op het oneindige waar de wijs heid wacht. Bij het bekend worden van de lijst van naaste medewerkers van de nieuwe premier Barre viel op dat een groot deel van hen van de EN A afkomstig was, en de rest merendeels van een van de andere genoemde scholen. Hoewel mijn zoon alleen al door ons maar tijdelijke verblijf in Frankrijk nooit voor de uitdaging zal worden gesteld deze stei le ladder te beklimmen zien we nu al wat hem te wachten zou staan. zoor aini-I one- cent feer Volgens een communiqué van de afdeling Lombardije van de CP past de aanslag in de „anti communistische week” die „fascisti sche en reactionaire elementen” zou den hebben geproclameerd. „Wij kunnen niet langer de schuld gev^n aan anderen, of elkaar beschuldi gen”, aldus Heath. De conservatieve ex- premier had zelfs goede woorden over voor de vakbonden die zich, tot nu toe althans, gehouden hebben aan de maatre gelen van de labour-regering. Al betekent dit, volgens scherp van de tongriem gesne den Londende politici, dat eerste minister Callaghan niet langer zelf de lakens uit deelt op Downing Street, maar ze eerst s De school van mijn zoon is het „Lycée inter nationale” in Saint Ger main en Laye, even ten westen van Parijs. Aan vankelijk opgericht voor kinderen van geallieerd legerpersoneel na de bevrijding van Parijs en toen nog SHAPA- School genoemd is het „Lycée” nu een geheel Franse instelling, waar op bij de gratie van de minister van onderwijs buitenlandse kinderen worden toegelaten. Tweemaal in de week hebben deze kinderen les in hun eigen taal. De rest van de tijd zijn ze uitgeleverd aan Franse onderwijzers en leraren. De besluiteloosheid van het kabinet- Seni over de vroegere heerser Thanom Kittikatsjorn leidde tot scherpe protesten van zowel links als rechts. De premier bood 23 september zijn ontslag aan, maar kwam de volgende dag terug met een gewijzigd kabinet. De spanningen ver dwenen echter niet en zij vonden gisteren hun hoogtepunt in de militaire staats greep. MILAAN (AFP). Aan een gebouw van de Italiaanse communis tische partij in Milaan is zware scha de toegebracht door de ontploffing van een springlading die tegen een getralied venster was geplaatst. In een omtrek van 200 meter sneuvelden ruiten. De vier personen die zich in het gebouw bevonden zijn ongedeerd gebleven. Nationale d’Administra- tion (ENA) en de Ecole Nationale Superieure des Kines. Op al deze scholen leert men van alles, en zeker niet alleen wat hun namen suggere ren, in ieder geval dat „gewisse Etwas” waar aan men een bepaald soort Fransen van de rest van de mensheid onderscheidt. (Hetzelfde geldt voor „Leienaars”, of oud-leerlingen van Oxford en Cambridge). ank- snin I laire ader een- I De ongelijkheid in de mens wordt in het Fran se schoolsysteem bewust gepropageerd. Wie her sens heeft (en bovendien nog steeds: geld en invloed) zit op dat soort van rozen waarvan men bedwelmd door de geur, vergeet dat ze dag en nacht doorgaan met prikken. Vaders en moe ders werpen zich ieder jaar in de heroïsche strijd om hun kind op het „goede” Lycée te krijgen. Omdat de vraag het aanbod verre over treft, is de ontvangst er alleminst vriendelijk, maar wie weet aan te houden, ziet zijn toe komst verzekert. Na deze elite-scholen gaat het immers door. De volgende fase bestaat uit de zogenaamde „grandes Ecoles”. Som mige zijn privé, de mees te eigendom van de staat, zoals de beroemde Ecole Polytechnique, die de huidige president Gis- card d’Estaing aflever de. Dan zijn er de Ecole Het „Lycée Internatio nale” gaat door voor een van die „moeilijke” scho len, waarop het een eer is te worden toegelaten. Dat hoort ook zo in het Franse systeem. De een behoort beter te zijn dan de ander. De in de revo lutie geboren leuze „vrijheid, gelijkheid en broederschap” behoort tot een van die tot op de draad versleten trofeeën uit een ver verleden. LONDEN (Reuter). Een niet- geidentificeerde dodelijke ziekte in het zuiden van Soedan is volkomen onder controle, zo heeft de Soedanese minister van Gezondheid Justin Yac gisteren ver klaard. Dit heeft radio Omdoerman gemeld. De minister zei dat de afgelopen paar dagen in de getroffen streken, Mah di en Nzara, geen nieuwe ziektegevallen waren geconstateerd, aldus de radio. Vol gens officiële Soedanese opgaven heeft de geheimzinnige ziekte ten minste 12 doden geëist. Maar berichten uit Kenia, dat het afgelopen weekeinde tijdelijk zijn grens met Soedan sloot in verband met de ziek te, meldden minstens 80 slachtoffers. Soe danese en Keniase deskundigen proberen nog steeds de oorzaak van de ziekte vast te stellen. Te oordelen naar hun uitlatingen zijn de gebroeders Pramoj niet eikaars politieke vrienden. Kukrit leverde vaak kritiek op de bekwaamheid van zijn broer als rege ringsleider. Hij zei eens dat Seni de demo cratische partij bestierde „als een oude, man die voor zijn particuliere postzegel- verzameling zorgt”. PARIJS. Mijn zevenjarige zoon heeft dezer dagen de eerste schreden gezet op het pijnigende pad van het Franse schoolsysteem. Wie in september in Frankrijk op vakantie is, weet dat „La rentree des classes” dan de samenleving beheerst. Een belangrijk deel van de niet eindigende dis cussie waarin de ene Fransman met de andere gewikkeld is, gaat over het onderwijs. De mei- opstand van 1963 begon op de scholen. Het Fran se onderwijs is het doel treffendste van de wereld, zo vindt men hier. Op dit punt gekomen raken we met onze zere tenen een van diestenen des aanstoots waaraan buitenlandse waarne mers zich constant pijn doen. Bij de kleinere en de kleinste góden, die als Kromme Lindert de martelgang met de tong uit de mond nog net heb ben volbracht, treft men immers nog wel het mechaniek aan, maar niet meer het „gewisse etwas”. En dan wordt het vervelend. Hier bedient men zich immers van materiaal dat in jarenlange vlijtige arbeid werd ingenomen, maar dat zo snel moge lijk als ballast had kun nen worden uitgewor pen. Dat zijn de mensen die met Molière en Mal- reux werden gepest, maar wier begaafdhe den elders liggen. gedrilde perfectionalis- ten (zoals de eerste secre taris in Londen) nu eer lijk vraagt of ze het gevoel hebben meer te kunnen of te weten, of zich in de conversatie beter kunnen weren dan bijvoorbeeld hun diplo matieke collega’s, chiru- gen, economen, juristen of ingenieurs waar ook in de westelijke wereld, zijn ze natuurlijk bescheiden en zeggen „neen”. Ik geloof niet alleen dat ze het menen, maar ook dat ze gelijk hebben. Zijn Franse „egg-heads” tot meer in staat dan Nederlandse „egg-heads”? Het valt te betwijfelen. Ze betwijfe len het zelf ook. Maar dan komt het: onder deze toplaag bevindt zich de middel maat. Het valt aan te nemen dat deze middel maat zich dank zij het Franse systeem beter weet uit te drukken en van zijn capaciteiten een beter gebruik weet te maken dan de middel maat in bijvoorbeeld Nederland. Margaret Thatcher waagt zich aan een dansje met de burgemeester van Brighton. De studenten, met name van de Thammasat-universiteit in Bangkok, vreesden dat de ex-maarschalk opnieuw een greep naar de macht zou doen en demonstreerden voor zijn uitwijzing. De regering-Seni, die de laatste tijd al aan gezag had ingeboet, zette Kittikats jorn echter niet het land uit en de betogin gen werden heviger tot de autoriteiten dinsdag besloten de universiteiten te sluiten. De studenten bezetten de universiteit en woensdag ging de politie tot actie over.Ge- durende zes uren klonk het oorverdoven de lawaai van automatische wapens, gra naten en terugstootloze geweren waarmee de politie zich een weg vocht naar de universiteitsgebouwen.

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 3