Nog niet bevestigd door Sociale Zaken Voor invrijheidstelling van Nederlander vraagt Polen hoge borgsom Aage M. kost AVRO leden B a Buitenlandse Zaken en Defensie onderwerp JIMMY CARTER LIJKT WINNAAR VAN TWEEDE TELEVISIEDEBAT MET FORD l De tijd is rijp voor Heineken Bokbier. a Noordse landen dringen aan op meer ontwikkelingshulp Voetbal-onrust I bij de omroep Sabotage op Soesterberg niet uitgesloten Grote kortsluiting tussen reis organisatoren en consumenten ^WJl rf BB 11 W K’’4 ii ra I of. yj j A Heineken iBi Sch „Ford had dood van 41 militairen kunnen voorkomen” D O 19 7 6 BINNEN» DONDERDAG 7 OKTOBER EN BUITENLAND 4 RA? (Van onze parlementsredactie) Werknemer met één kind Werknemer met twee kinderen Werknemer met drie en meer kinderen Zelfstandigen met drie en meer kinderen 1 a .'Z Kritiek in kwestie-Mayaguez: n va- w M 'F' A MM (Van onze correspondent) I (Van onze RTV-redactie) (ADVERTENTIE) D (i ft??- J 1 I X Gegevens bekend geworden over nieuwe kinderbijslagregeling (Van onze redacteur in Washington, Henk Kolb) de gezamenlijke reisorganisatoren verza meld in een Touroperators Study Group Holland gehouden na de opnieuw sterk tegenvallende resultaten in het afgelo pen vakantiejaar. De belangstelling voor de vliegvakantie liep dit jaar ten opzich te van 1975 terug met 10 percent. Dit betekent ongeveer 70.000 passagiers. De ANWB noemt de hoogte van de borgsom „belachelijk”. Het is bekend dat de Oostbloklanden grote geldbedragen vragen, wanneer buitenlanders, die bij verkeersongelukken betrokken zijn, de vrijheid herkrijgen, maar de ANWB zegt dat Polen met de hoogte van de borg som „de kroon spant”. D< van Was WASHINGTON. Democraat Jimmy Carter lijkt gisteren duide lijke winnaar te zijn geworden in het tweede debat met zijn republi keinse tegenstander president Ge rald Ford. Maar deze tweede afle vering van geheel aan buitenlandse politiek en defensie gewijde woord kunst ten overstaan van zo’n hon derd miljoen tv-kijkers, heeft ook aangetoond dat er tussen de beide kandidaten voor het Witte Huis Huis geen overwegende verschillen van opvatting bestaan omtrent de manier waarop de VS hun buiten lands beleid moeten voeren. vi avoi kon van de ten en i rem rugj de ovai ress zani beu telk 1 c I E u 2 ti t i 1 1 1< E P' o] T u a’ De Pakistaanse minister van financiën, Rana Mohammad Hanif Khan, heeft op de vergadering van Wereldbank en IMF gezegd dat de olielanden guller zijn met ontwikkelingshulp dan de westerse in dustrielanden. De toezeggingen van de Organisatie van Olie Exporterende Lan den (OPEC) aan de Wereldbank zijn toegenomen van 1,5 miljard dollar in 1973 tot negen miljard in 1975. De feite lijke uitkeringen van de OPEC bedroe gen vorig jaar in totaal 5,6 miljard dollar. Carter verweet Ford gebrek aan lei derschap en een zwakke buitenlandse politiek. Ford viel Carter aan op zijn voorstellen om op de defensie-uitgave te besnoeien. „Die brengen de Amerikaanse macht op militair gebied in gevaar”,al dus Ford. dergelijke reis te weinig ziet en mee maakt. Men heeft bovendien het idee dait de natuuronderzoekers bij een vlieg reis niet aan hun trekken komen. Uit het onderzoek blijkt voorts dat van de Nederlandse gezinnen er zijn er 4,1 miljoen in de laatste vier jaar ruim een kwart niet met vakantie is gegaan. Van de mensen die wel gingen, bleef 37 pet. in eigen land; 63 pet trok er op uit. Frankrijk voert de populari- teitslijst dit jaar nog aan, maar de spectaculaire groei van de voorgaande jaren is er uit. Duitsland neemt de tweede plaats in en hoewel het terrein verloor, handhaaft Spanje zich op de derde plaats. Belastbaar inkomen 15.000; plus 30, plus 0,2 procent; belastbaar inkomen 20.000: blijft gelijk; belastbaar inkomen 22.855: blijft gelijk; belastbaar inkomen 30.000: min 31, min 0,1 procent; belastbaar inkomen 50.000: min 124, min 0,3 procent; oelastbaar inkomen 75.000: min 170, min 0,4 procent; belastbaar inkomen 100.000: min 211, min 0,4 procent; belastbaar inkomen 150.000: min 226, min 0,3 procent. (Vervolg van pagina 1) Uit het vakantiemarktonderoek blijkt voorts dat er sprake is van een duidelij ke kortsluiting tussen de makers en gebruikers van het vakantieprodukt. „Het produkt mag dan misschien aan sluiten bij de wensen van de vaderland se vakantiegangers, maar wordt in ieder geval nog onvoldoende als zodanig her kend”, aldus een conclusie uit het van daag gepubliceerde rapport. De reisorga nisatoren nemen zich dan ook voor de bestaande mogelijkheden uit te breiden. „Ze verdienen een duidelijke aanslui ting”, aldus een woordvoerder. Het onderzoek werd in opdracht van KATOWICE De Vlaardingse student aan de sociale academie Walter de Ling zit al twee maanden vast in een gevangenis in het Poolse Katowice, nadat hij eind juli een verkeersongeval had veroorzaakt, waarbij een jong Pools meisje het leven verloor. Walter de Ling zou een berechting in Katowice kunnen ontlopen wanneer een borgsom van rond 20.000 gulden op tafel komt. De Ling, en ook zijn ouders, zijn niet in staat het geld bijeen te brengen, met gevolg dat de Vlaardinger volgens verwachting 15 oktober voor de rechtbank dient te verschijnen en hem vrijwel zeker een lange gevangenisstraf wacht. De juridische dienst van de ANWB staat de Nederlander bij. De ANWB is bereid zijn lid De Ling de gevraagde borgsom voor te schieten, maar dan zal iemand voor dat bedrag garant dienen te staan. Aanvankelijk verlangden de Pool se autoriteiten een bedrag van 25.000. Zij hebben de borgsom inmiddels met 5000 verlaagd. Walter de Ling was in juli met zijn I broer en ouders met vakantie in Polen. Op 25 juli zat Walter alleen in zijn auto I met vier Polen, toen hij met vrij hoge snelheid uit een bocht vloog en op de I stoep een meisje schepte. Het kind over leed aan de gevolgen van het ongeluk. (Van onze RTV-redactie) HILVERSUM Na het jaarlijkse ge vecht tussen de KNVB en de NOS heeft het voetbal weer voor opwinding in omroepland gezorgd. De NCRV wil op haar vaste zaterdagavond samen met de I NOS aandacht besteden aan het zater- dagvoetbal. De AVRO wilde eveneens de door de NCRV geplande wedstrijd MVV-IJsselmeervogels uitzenden, maar stuitte op een claim van de NCRV. Het ligt in de bedoeling dat de NCRV iedere zaterdag zo’n claim wil hebben en dat betekent dat de TROS volgende week zaterdag geen aandacht kan beste den aan Go Ahead Eagles-PSV. Volgens NCRV-tv directeur Van Manen hebben zich coördinatieproblemen met de TROS en de AVRO voorgedaan. Het voorstel van de NCRV is: de TROS kan eenmaal in de vier weken een claim leggen op een wedstrijd, de andere keer kan de AVRO dat doen. De president evenwel, kennelijk geïr riteerd door een veel agressievere Carter dan hij in het eerste debat had ontmoet, heeft enkele merkwaardige uitspraken gedaan, die hem stemmen kunnen kos ten. Ze kunnen ook twijfel oproepen aan zijn bekwaamheid op het gebied van de buitenlandse politiek. Hij beweerde dat er in Oost-Europa geen Russische over heersing bestaat. Hij bleef bij die opvat ting, ook toen hij door een aanvullende vraag de kans kreeg zijn woorden als een vergissinkje te herstellen. Joego slavië, Polen, noch Roemenie, zo betoog de Ford, worden overheerst. Ze zijn autonoom, hebben een nationale integri teit. Bijna hardop lachend antwoord de Carter dat Ford dit alles maar eens moest duidelijk maken aan de mensen van Poolse, Tsjechische en Hongaarse origine/die in de VS verblijven. Een ander merkwaardige biiiteling van de zich zo statig mogelijk gedragen de president deed zich voor toen Carter Mathiesen wees erop dat twee kwes ties nodig moeten worden geregeld. Er moet in de eerste plaats een akkoord worden gesloten over het aanvullen van de geldmiddelen van de Internationale Ontwikkelings-Associatie (IDA), omdat deze vrijwel uitgeput zijn. De IDA is SOESTERBERG - Op de vliegbasis Soesterberg is mogelijk sabotage ge pleegd aan drie Phantom straaljagers van het 32ste technical fighter squadron van de Amerikaanse luchtmacht. Naar eerst nu bekend werd, vond men begin augustus tijdens de start van de vlieg tuigen staaldraden in de inlaten van de motoren. Volgens de Amerikaanse voor lichtingsdienst is het onderzoek naar dit incident nog niet afgesloten. Men zegt er vooralsnog vanuit te gaan dat het hier een „ongelukje” betreft. Voor zover nu bekend is gaat het volgens de verantwoordelijke autoritei ten in ieder geval niet om een incident met politieke achergronden. Mocht blij ken dat er opzet in het spel is, dan handelde de dader, aldus de Amerika nen, uit persoonlijke motieven. De dra den werden ontdekt bij de controle die voorafgaat aan elke start. Carter en Ford, gefotografeerd tijdens hun televisiedebat van gisteren. de verkiezingstoespraken die zij thans overal in het land afsteken. Nieuws? Ford, in het nauw gebracht door Carters verwijt dat zijn regering weinig doet aan de Arabische boycot tegenover firma’s die ook handel drijven met Israel, zei dat hij vandaag de na men bekend zal laten maken van de bedrijven die zich volgens de Arabische richtlijnen gedragen. Deze mededeling werd op het ministerie van handel (waar de lijst vandaan moet komen) met enige onthutsing ontvangen. Er zal hard ge werkt moeten worden om de lijst bij tijds klaar te krijgen. Carter speelde breeduit op het gebrek aan morele waarden bij het bepalen van de buitenlandse politiek volgens het re cept Kissinger-Ford: een beleid dat te dikwijls en te lang verwerpelijke regi mes heeft gesteund- Hij vond dat de kracht van een land niet alleen kan worden vertaald in militaire sterkte, maar ook aan zijn binnenlandse situatie. Volgens de democratische kandidaat (Van orize buitenlandse redactie) NEW YORK. Doordat president Ford in mei ’75 een verkeerde beslissing nam, hebben 41 Amerikaanse soldaten in Cambodja het leven verloren, aldus de conclusie van een zojuist in de Verenig de Staten verschenen rapport van de ‘algemene rekenkamer. Veel werknemers krijgen hun kinder bijslag per kwartaal. Door het wegvallen van de kinderaftrek zouden deze mensen vanaf 1 januari meer belasting moeten betalen. Pas na 1 april zouden zij dan de hogere bijslag over het eerste kwartaal krijgen. Het wetsontwerp zou dan ook voorstellen de verhoogde kinderbijslag al op 1 oktober van dit jaar te laten ingaan. Vanaf 1 januari krijgt men deze kinderbijslag dan in handen. Zelfstandigen met een zeer laag inko men, die op grond van de Wet Kinder bijslag Kleine Zelfstandigen voor het eerste en tweede kind bijslag krijgen, blijven buiten de regeling. De regeling geldt wel voor zelfstandigen die op grond van de Algemene Kinderbijslag Wet bijslag ontvangen vanaf het derde kind. In onderstaande tabel, die hooguit voorlopig is en voorzichtig moet worden gehanteerd, staan de gevolgen van het wetsvoorstel voor de verschillende inko mensgroepen. De bedragen staan ver meld in guldens per jaar. De eerste kolom laat het belastbaar inkomen zien. Een belastbaar inkomen van 22.855 is gelijk aan een bruto-inkomen van 26.000, het modale inkomen. De ver schillen zijn zowel in guldens als in percentages van het belastbaar inkomen na aftrek van de belasting aangegeven. Het rapport, opgesteld op verzoek van een commissie van het Huis van Afge vaardigden, behandelt het incident rond het vrachtschip Mayagüez” dat in Cam bodjaanse handen was gevallen. Ford schakelde in mei ’75 marine en lucht macht in om de bemanning van het schip te bevrijden, bij welke actie 41 militairen omkwamen. Volgens het rapport had Cambodja echter al besloten de bemanningsleden vrij te laten, zodat Ford de dood van de militairen had kunnen voorkomen. een zusterorganisatie van de Wereldbank die tegen zeer lage rente geld leent aan de armste landen. In de tweede plaats moeten met spoed onderhandelingen be ginnen over een uitbreiding van het gestorte kapitaal van de Wereldbank. Dit kapitaal dient als borgsom voor de le ningen die de bank opneemt. O Ni gehi rich vers hiei war D ken van jese spoi apri waa voo wor D en besi se Z fcwt Dat gee aa nist aas mei doo of C ver lijk gev E nie noc voe bes ter. toe 1 rol Hoewel blijkt dat de vliegvakantie- ganger zelf weinig problemen heeft met dit soort van vakantie en er in het algemeen met plezier aan terugdenkt, is er een niet te verwaarlozen groep die vindt dat de mogelijkheden binnen het kader van een vliegreis te beperkt zijn en het idee heeft dat men op een HILVERSUM. Naar aanleiding van het gesprek dat Willem Duys afgelopen dinsdag met Aage Meinesz heeft gehad in zijn „Vuist” hebben tientallen AVRO- leden hun lidmaatschap op de AVRO opgezegd. Zij waren het er niet mee eens dat Meinesz in het programma aanwezig was en konden de vriendelijk heid van Duys voor Aage niet waarde ren. MANILLA (Reuter). De Noordse landen Denemarken, Finland, Noor wegen, Ijsland en Zweden zijn van mening dat meer ontwikkelingshulp moet worden verstrekt aan de arme landen. Zij vinden het betreurenswaar- dig dat de Wereldbank haar voorwaar den bij het toekennen van leningen heeft verzwaard. Dat heeft de IJslandse minister van financiën, Mathias A. Ma thiesen, namens de Noordse groep giste ren gezegd op de jaarvergadering van de Wereldbank en het Internationale Mone taire Fonds (IMF) in Manilla. Belastbaar inkomen 15.000: plus 128, plus 0,9 procent; belastbaar inkomen 20.000plus f 44, plus 0,2 procent; belastbaar inkomen 22.855: blijft gelijk; oelastbaar inkomen f 30.000: min 44, min 0,2 procent; belastbaar inkomen 50.000: min 311, min 0,9 procent; belastbaar inkomen 75.000: min 518, min 1,1 procent; belastbaar inkomen f 100.000: min f 563, min 1,0 procent; belastbaar inkomen 150.000: min 607, min 0,8 procent. Belastbaar inkomen f 15.000: plus 98, plus 0,7 procent; belastbaar inkomen f 20.000: plus 46, plus 0,3 procent; belastbaar inkomen 22.855: blijft gelijk; oelastbaar inkomen f 30.000: min 12, min 0,1 procent; belastbaar inkomen 50.000: min ƒ186, min 0,5 procent; belastbaar inkomen 75.000: min 321, min 0,7 procent; belastbaar inkomen 100.000: min 350, min 0,6 procent; belastbaar inkomen f 150.000: min 379, min 0,5 procent. Belastbaar inkomen 15.000: plus 158, plus 1,1 procent; belastbaar inkomen 20.000: plus 44, plus 0,2 procent; belastbaar inkomen 22.855: blijft gelijk; belastbaar inkomen 30.000: min 76, min 0,3 procent; belastbaar inkomen 50.000: min 435, min 1,2 procent; belastbaar inkomen 75.000: min 714, min 1,5 procent; oelastbaar inkomen 100.000: min f 774, min 1,4 procent; belastbaar inkomen 150.000: min 834, min 1,2 procent. DEN HAAG Werknemers met een bruto-inkomen boven 26.000 krijgen door het afschaffen van de fiscale kinderaftrek minder geld in handen. Al eerder was aangekondigd dat de fiscale kinderaftrek ver dwijnt en de kinderbijslag wordt verhoogd. Gezinnen met een inkomen van rond de 26.000 gaan er noch op vooruit, noch op achteruit. Gezin nen met een inkomen beneden de 26.000 houden meer geld over. Dit zou blijken uit een nog niet gepubliceerd wetsontwerp van minister Boersma (Sociale Zaken). Dit wetsontwerp bevindt zich nu nog bij de Raad van State, die er advies over moet uitbrengen. Een woordvoerder van het ministerie van Sociale Zaken wilde geen van de woensdag in de publiciteit gekomen cijfers bevestigen. heeft wat de buitenlandse zaken betreft de VS Kissinger -als president gehad en heeft diens politiek de relaties met de bondgenoten verstoord. Waar Ford pochte op Kissingers re cente successen in Zuidelijk Afrika, „dat anders door Russen en Cubanen zou worden overheerst”, merkte Carter op dat de VS zich te lang niets aan de toestanden daar gelegen hadden laten liggen. Carter hekelde de betrokkenheid van de VS bij de omwenteling in Chili, verwierp de Amerikaanse rol als groot ste wapenhandelaar van de wereld en vond dat Amerika ,,’s werelds brood- mand” moet zijn in plaats van ,,’s we relds arsenaal”. Indien Carter president wordt, zal hij de Arabische landen duidelijk maken dat een nieuw olie-embargo als een daad van economische oorlogsvoering zal worden beschouwd en behandeld. Ford zei verder dat de Russische mi nister van buitenlansdse zaken Gromiko hem dezer dagen heeft onthuld dat de Sovjet-Unie nog steeds belangstelling heeft voor een nieuwe SALT-overeen- komst, die moet voorkomen dat de be staande afspraken in 1977 aflopen. Car ter schamperde terug dat „de heer Ford” blijkbaar in elk geval nu die datum heeft geleerd. Om kort te gaan: een debat met een frisse ontspannen Carter, die in de 30 graden hete zaal aanmerkelijk minder transpireerde dan president Ford. Voor hem was er blijkbaar geen ander recept dan de nadrukkelijke dreun waarop hij zijn argumenten afdraait. De allereerste opiniepeilingen: 40 per cent geeft Carter de winst, 30 percent houdt het op Ford en 30 percent op een gelijkspel. Bijna het omgekeerde van de cijfers na het eerste debat. Onder dege nen die nog geen keuze voor hun stem hadden gemaakt, kreeg Carter 33 per cent, Ford 25 en bleef 42 percent nog in even grote onzekerheid als voorheen. Nadat de democraten nu eerst nog hun vice-presidentskandidaat Walter Mondale op de televisie in het veld sturen tegen de republikeinse kandidaat voor de tweede plaats Robert Dole, ko men Ford en Carter op 22 oktober nog een keer terug op de buis. Er zijn geen vaste onderwerpen bij die gelegenheid- opmerkte dat de Helsinki-akkoorden praktisch de Russische overheersing van Oost-Europa hebben bevestigd, zonder dat daarvoor veel wezenlijks in de plaats is getreden. „Die akkoorden zijn mede ondertekend door 35 andere lan den, waarbij het Vaticaan. En de paus geeft Oost-Europa aan de Russen niet weg”, antwoordde Ford. Het was een onzinnige reactie, waar hij aanmerkelijk betere argumenten zou hebben kunnen voordragen, die hem kennelijk niet te binnen wilden schieten. Ford vergaloppeerde zich ook, maar dat zal dan wel een vergissing zijn geweest, toen hij de Israëlische eerste minister Rabin de status van president toebedeelde. Zo voltrok zich in het Theater voor Schone Kunsten te San Francisco een debat dat weliswaar aanmerkelijk har der was dan het eerste in Philadelphia, doch waarin beide kandidaten bij tijden uitgebreid leunden op grote brokken uit '.v,

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 4