Weinig te merken van militaire machtsovername WEER SCHOTEN IN BANGKOK NS: reis vakantie per trein niet teruggelopen 32 f Beslissing Kohl oppositieleider n Over beperking Schiphol geen eenstemmigheid 8 r fi Intelligentie Het woord is aan WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR UMU1DEN DE GOU VRAAGT ONTSLAG OM GEZONDHEIDSREDENEN Componisten op de bres voor werkgelegenheid Nieuwe protestdag Frankrijk ophanden Getuigen in nieuw onderzoek naar moord op Kennedy Enkele opklaringen AGENDA Aantal pagina’s vandaag: See a morns before you buy 11- I j kj (Van onze stadsredactie) wwmmwnnnmnnnmmnwÊ Geharrewar tussen CDU en CSU Hondeleven 2 pagina 13 Luidsprekers 30, 31, 32 „Onderzoekcijfers flauwekul” f VRIJDAG 8 OKTOBER 1976 66e jaargang nummer 287 KENNEMERLAAN HK. SNELLIUSSTR. TEL. 14652 L - Si Voor het lekkerste brood en fijn banket uw warme bakker artendor Plaatselijk nieuws 5, 7, 9, 11, 13, 15 Medische diensten 13 Radio en tv17 Strips Film Kunst Puzzel Economie Beurs Sport Amsterdam Haarlem. Barteljorisstraat 20. tel. 023-312655 Amsterdam: Leidsestraat 9 (bij Koningsplein), tel. 020-223596 17 19 21 23 25 26 27 29 Hl - IJmuider Courant S enryu p.'mnd., f 37,40 p. kwartaal (p.post f 49,-), p. jaar f 146,90 (p.post f 189,-). Losse nummers 65 et. Hoofdredactie: Jos L. Lodewijks, E. Koning Uitgave Damiate Pers B.V. Directie: Mr. H. C. van der Mije, H. P. Stuurman Abonnement bij vooruitbetaling - f 13 Burgemeester met vervroegd pensioen Een van de vele door militairen bemande posten in Bangkok. voor BURGEMEESTER DE GOU (Van onze redactie toerisme) KOHL de CDU) vak- ADVERTENTIES) i' Weersverwachting van het KNMI tot morgenavond: Cook grote maten) Als jongeman volgde De Gou het gym nasium in Zwitserland Ook studeerde hij enige tijd in Wenen. Zijn juridische stu die bracht hem in Leiden en Utrecht, waar hij in 1943 de doctorstitel behaalde. Burgemeester De Gou is lange tijd lid van de KVP geweest, maar verliet die (het hoofdkwartier Bonn me af hoe ze die cijfers kunnen waar maken”. In kringen van reisorganisatoren wor den inmiddels ook vragen bij de uitkom sten van het onderzoek gezet. Een aantal meent dat te weinig mensen zijn geën quêteerd (Knapper en MacAlley bezoch ten 1772 gezinshoofden inclusief alleen staanden en 241 inwonende jongeren) en zeggen zelf heel andere ervaringen te hebben. De voorzitter van de Touropera tors Studie Group, de heer Wm. Erke- lens, zei gisteren dat alle aangesloten reisorganisatoren het rapport enthousiast hebben ontvangen- „Maar ik heb het gevoel dat dat alleen is omdat hun eigen bestaande conclusies in het rapport wor den bevestigd”, aldus een reisorganisator. Waarom denken wij toch altijd dadelijk aan een kooi, als wij een nachtegaal horen zingen? Aanvankelijk plaatselijk regen, morgen overdag opklaringen en op de meeste plaatsen droog. Zwakke tot matige wind uit uit eenlopende richtingen. Minimum temperaturen omstreeks 11, ma- xima ongeveer 17 graden. HAARLEM. Burgemeester mr. dr. Leonard de Gou van Haarlem gaat met vervroegd pensioen. Hij heeft bij de Kroon gevraagd te worr- den ontslagen om gezondheidsrede nen. Het is nog niet bekend, wan neer De Gou weggaat, omdat de ont slagaanvrage nog niet officieel is in gewilligd. Onbekend is ook nog wat de heer De Gou na zijn aftreden gaat doen. Dr. de Gou is 59 jaar oud. Hij werd in 1917 in Den Haag geboren. In 1946 werd hij burge meester van Steenbergen. Van 1957 tot 1969 bekleedde hij dezelfde func tie in Venlo. In 1969 kwam dr. De Gou naar Haarlem. Hij is sindsdien een omstreden figuur geweest in Haarlem. BANGKOK (UPI, AFP, Reuter) Minder dan 48 uur na een bloedige vechtpartij bij de Thammasat universiteit in de Thailandse hoofdstad Bangkok, is in de afgelopen nacht op dezelfde plaats een schietpartij uitgebroken, zo heeft de politie meegedeeld. Meer dan 100 militairen zijn naar het universiteitsterrein overgebracht, als verster king voor de politiemannen die daar zijn gestationeerd sinds de botsingen van woensdag die de inleiding vormden voor een militaire machtsovername. (bi| de Grote Markt) In een rapportage over het onderzoek die gisteren werd gepubliceerd meldt het bureau dat er in de laatste twee jaar een halvering van het vakantiespoorver- voer zou hebben plaats gevonden. In 1974 zou nog bijna 10 percent van de vakantiegangers de trein als vervoermid del hebben gekozen. „In 1976 is dit aandeel iets meer dan 5 percent”, aldus het rapport. De Nederlandse Spoorwegen noemen dat rekensommetje „flauwekul”;. „De laatste twee jaar is het vakantiever- voer vrijwel stabiel. Er hebben onderlin ge verschuivingen plaats gevonden, maar in totaal zijn we niet gedaald. Ik vraag De gehele kollektie. Weerapporten Binnen- en buitenland 2, 3, 4 Het werkterrein van uitvoerende mu sici dient te worden verruimd. De ver ruiming moet ten goede kunnen komen aan de uitvoering van Nederlandse mu ziek, vinden de componisten. Het GNC merkt ook op niet onder de indruk te zijn van wat het Nederlands Kameror kest heeft gedaan voor de Nederlandse muziek. D suède, nappa, lamsvacht en sportieve bontjassen Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden’ Postgiro 273107, Postbus 18, IJmuiden Tel. redactie: 15389, na kantoortijd 10709 Tel. adm. en adv. Tel. 15437 en 16450 Klachten bezorging:' 18.30-19 uur en op zaterdagen van 17.30-18 uur: Tel. 10519 voor Santpoort: 32 43 41. Lady Marcia Beaverbrook, weduwe van de Canadese kran- tenkoning, heeft donderdag 10.000 pond sterling (45.000 gul den) neergeteld voor de huur van een vliegtuig waarmee zij haar hondjes eerste klas naar Canada kon laten vliegen. Er bleef Lady Beaverbrook niets an ders over wilde zij haar dwerg- pincher en Heighlanterrier op schoot in het eerste klasse-com- partiment vervoeren. Volgens een woordvoerder van Air Canada was alleen maar een DC-8 straalvliegtuig beschikbaar met 227 zetels en die werd door lady Beaverbrook gehuurd. In de prijs was niet begrepen de maaltijden van de hondjes. Daarvoor zorgde de Lady zelf. De politie maakte verder bekend dat enige arrestaties waren verricht. Volgens haar bevinden zich nog veel links-ge- oriënteerden op het universiteitsterrein. Van slachtoffers werd geen melding ge maakt. Gisteren was in Thailand nog maar weinig te merken van de militaire machtsovername. De afgezettë premier Seni Pramoj is gisteren weer op vrije voeten gekomen. Het nachtelijk uitgaansverbod is inge trokken. Dr. Puey Oengkaporn, rector magnifi cus van de Thammaspt-universiteit, het toneel van de bloedige botsingen, die was gearresteerd, is ook vrijgelaten. Hij is naar Londen vertrokken. De censuur op de pers is niet inge trokken. Een door de militaire overheid speciaal daarmee belaste commissie heeft hoofdredacteuren en uitgevers /meegedeeld dat zij „de democratie en de troon dienen te steunen” en een krachtig anti-communistische lijn dienen te vol gen. De bladen dienen een verschijnings- vergunning aan te vragen. PARIJS. (Reuter) Franse bondsleiders hebben een nieuwe dag van protest vastgesteld voor 23 oktober als vervolg op de nationale stakingsdag van gisteren tegen de anti-inflatieplannen van premier Raymond Barre. Het is nog niet duidelijk in welke vorm het nieuwe protest zal worden gegoten. De staking van gisteren, welke ih het hele land verstoringen teweeg bracht, wordt beschouwd als eerste belangrijke poging van „links” de economische poli tiek van de regering gericht op de indamming van de inflatie van 11 naar 6,5 pet. het komend jaar te ondergraven. (Zie verder pagina 3) (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM De bespreking van het hoofdstuk Schiphol uit de nota van uit gangspunten voor het Amsterdam- Noordzeekanaalgebied heeft nog weinig duidelijkheid verschaft omtrent de steun die GS kunnen verwachten voor hun beleidsvoornemen Schiphol te beperken tot een capaciteit van 17 miljoen passa- gierbewegingen per jaar. Wel was de commissie van mening dat de vijfde baan niet mag worden aangelegd (zij het dat de VVD wat dat betreft nog een slag om de arm wilde houden). Uitermate sombere geluiden klonken op over de mogelijkheid om Schiphol- werkers te huisvesten in Almere. Omdat het Rijk heeft verzuimd te zorgen voor tijdige aanleg van de Almerelijn - de beslissing daarover is zoals bekend op nieuw uitgesteld - zag men nog niet hoe Almere als overloopstad voor Schiphol een functie zou kunnen vervullen. En dat maakt dat de kansen voor woning bouw in de Haarlemmermeer toenemen. De commissie was verdeeld over een Tweede Nationale Luchthaven in de Markerwaard. Het CDA stond er positief tegenover. De VVD was van mening dat een vliegveld in de Markerwaard geen aanvullend werk zou kunnen doen om het teveel aan vliegtuigen van Schiphol te ontvangen. PPR en PvdA waren in tern verdeeld. Voor een groepering in beide fracties was een vliegveld in de Markerwaard onaanvaardbaar, omdat daar inpoldering van weer een stuk Ijsselmeer voor nodig is. Daar was men uit milieuoverwegingen niet voor. (Zie verder de regiopagina) Op straat was bijzonder weinig van de machtsgreep te merken. Er waren iets meer militairen dan normaal op de been en bij de voornaamste militaire gebou wen stonden wat tanks. Verkeer was er in Bangkok wel veel minder dan normaal. Alle scholen waren De componisten pleiten voor grotere samenwerkingsverbanden tussen de or kesten. De musici moeten daardoor de mocratische zeggenschap en grotere keu zemogelijkheid krijgen over wat, waar en voor wie ze spelen. Structuren mogen alleen worden veranderd op basis van wat het GNC een progressief cultuurpo litiek beleid noemt en niet als gevolg van bezuinigingsmaatregelen. partij omdat deze een hem onwelvallige koers ging varen. Al bij zijn installatie in 1969 lag burgemeester De Gou moei lijk in Haarlem. Vanuit de gemeenteraad kwam kritiek op het feit, dat hij een on bekende was. Niet te spreken was de raad bovendien over het gebrek aan in spraak. Burgemeester De Gou heeft in zijn ambtsperiode diverse malen stof doen opwaaien door zeer nadrukkelijk zijn eigen mening uit te komen. In het oogspringende incidenten waren zijn weglopen bij het openingsconcert van het Noord-Hollands Philharmonisch Orkest, dat het Wilhelmus van het pro gramma had geschrapt. Een en ander werd gevolgd door de kwestie Erelid. Ook zijn oordeel over abortus hij is een fervent tegenstander heeft dr. De Gou nimmer onder stoelen of banken gestoken. In 1972 trad hij af als regent van het Elisabeth Gasthuis, omdat hij het niet kon verkroppen dat daar geaborteerd werd. In opspraak kwam De Gou toen hij pater Koopman, die actie voerde tegen abortus, uitnodigde in zijn woonhuis aan de Wagenweg. Recentelijk kwam burge meester De Gou in het nieuws door het hoge hek dat hij rond zijn woning liet oprichten. Problemen binnen het college haalde De Gou zich in 1975 op de hals door zijn uitspraken over drugs bij de opening van de kliniek voor verslavings- ziekten aan het Spaarne. Minder controveersieel waren De Gou’s bemoeienissen met de jumelage, waarvan hij een warm pleitbezorger is geweest. Naast zijn burgemeestersambt bekleedde dr. De Gou functies bij culturele instel lingen. Niet voor niets werd hij aan het begin van zijn carrière in Haarlem be stempeld als „cultureel apostel”. Dikwijls liet hij zich met zijn jonge vrouw bij belangrijke evenementen zien. gesloten en merkbaar was dat sommige burgers er de voorkeur aan gaven thuis te blijven. De nieuwe militaire machtshebbers hebben vandaag het 24 man tellende bestuurshervormingscomité samenge steld, dat het land regeert na de staats greep. De leden ervan zijn allen hoge officie ren. De drie onderdelen van de strijd macht zijn erin vertegenwoordigd, met dien verstande, dat de landmacht domi neert. De politiemacht telt een vertegen woordiger. DEN HAAG. (ANP) Het Genoot schap van Nederlandse Componisten (GNC) heeft in een brief aan minister Van Doorn van CRM met nadruk ge steld dat elke bezuiniging die tot ver mindering van arbeidsplaatsen leidt .on toelaatbaar is. Het GNC heeft dit gedaan naar aanleiding van de opheffing van het Nederlands Kamerorkest die de be windsman voorstaat. HAARLEM. De Nederlandse Spoor wegen spreken met klem tegen dat de trein als toeristisch vervoermiddel aan terrein heeft verloren. De trein Werd als grootste verliezer genoemd in een onderzoek naar het vakantiegedrag van de Nederlanders dat in opdracht van de gezamenlijke Nederlandse reisor ganisatoren werd ingesteld door het bu reau Knapper McAlley in Amsterdam. van de CDU) in vergaderd. Dat was nohig omdat de voorzitter van de Beierse CSU, Franz Josef Strauss, er voor de zoveelste keer in was geslaagd alle vooroordelen om trent zijn persoon te bevestigen. In de verkiezingsnacht had hij te ken nen gegeven dat de CDU een slechte campagne had gevoerd, waardooi’ de CDU en CSU net niet de absolute meer derheid konden halen. Hij was het bo vendien zat dat de CDU probeerde de vrije democratische FDP over te halen met haar een regering te vormen. E.E.G.-landbouwcommissaris Lardinois zal in de verre toekomst (misschien op de dag dat de Wereldregering van dag dromer Vondeling wordt geïnstalleerd) een standbeeld krijgen omdat hij de Europese en daarna de rest van de bevolking op deze wereld op een hoger intelligentieniveau heeft gebracht- Lardiindis heeft in Brussel, waar de problematiek van de E.E.G. zich als niet-opgehaald vuilnis pleegt op te ho pen, verkondigd dat de kinderen in de E.E.G. meer melk moeten drinken. Hij wil zelfs melkautomaten in de scholen. Want melk bevordert de intelligentie. En tegelijk helpen de E.E.G.-kinderen dan de heer Lardinois van een stuk land bouwproblematiek af, want de melkpro- duktie is veel te groot en als het zo doorgaat, verdrinken de negen landen in hun eigen melkplas. Lardinois, die blijkbaar zelf altijd veel melk heeft gedronken en deswege bin nenkort directeur van de Rabobank wordt, heeft niet zo’n hoge dunk van de intelligentie der E.E-G.-bewoners.Hij denkt namelijk, dat zij zijn argument zullen slikken en zich daarom zullen verdringen voor zijn melkautomaten. Hij meent dat de niet zo slimme E.E.G.-erï zijn fabql zullen geloven en niet zullen doorzien, dat het een soort grapjasserij is om de melkconsumptie te bevorderen. Dezelfde grapjasserij trouwens, die al maanden wordt toegepast in de STER- reclame, door middel van de bekende „melk-spot”. Het woord „spot” staat hier alleen voor „stukje” en heeft niets met het zuiver Nederlandse begrip van het woord te maken. In die „melk-spot” treden hooggeëerde lieden tegen een aardig honorarium voor het voetlicht met de mededeling: „Ik drink melk”. Voortaan kan men daaraan toevoegen: „Vandaar, dat ik zo intelligent ben”. En die lieden stellen de t.v.-kijker dan de zeer intelligente vraag: „U ook?” Alleen de populaire popsterren die worden in gehuurd voor deze reclame vragen: „Jij ook?” Die hebben het dus kennelijk alleen maar tegen hun leeftijdsgenoten. In ernst, het is de taak van de heer Lardinois om E.E-G.-problemen op te lossen en de melkplas is een netelig probleem. Reeds heeft de heer Lardinois het absurde pad betrèden van het weg schenken van premies aan veehouders die geen melk leveren. Absurd? De ge hele E.E.G.-machinerie lijkt te draaien op absurditeiten, dus waarom deze er niet bij? Er zullen onder onze lezers mensen zijn die nooit melk drinken, maar desal niettemin toch intelligent genoeg zijn om Lardinois de vraag te stellen of zij niet een fikse premie kunnen krijgen, aangezien ook zij geen melk op de E.E.G.-markt brengen, laat staan koeien fokken voor niks en niemendal. Laten wij even wachten tot de heer Lardinois directeur van de Rabobank is. Dan kan hij leningen verstrekken aan iedereen die belooft, het geld niet te zullen uitgeven. WASHINGTON. (AFP) De Ameri kaanse president. Gerald Ford, Texas’ oud-gouverneur John Connally en Jac queline Onassis zal worden gevraagd te getuigen in het kader van het nieuwe onderzoek dat het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft besloten in te stellen naar de moorden op president John Kennedy en Martin Luther King; Dit is gisteren bekendgemaakt door Richard Sprague, die belast is met de leiding van het onderzoek. Sprague gaf verder aan dat hij zijn onderzoek zou beginnen met gesprekken met minister van Justitie Edward Levi, FBI-directeur Clarence Kelley en CIA-chef George Bush. (Van onze redacteur in Bonn, Hans Amesz) BONN Helmut Kohl wordt opposi tieleider in de achtste Duitse Bondsdag. Vier dagen na de verkiezingen heeft de CDU-voorzitter, die kandidaat-kanselier was, eindelijk beslist dat hij zijn com fortabele en rustige positie als minister president van de deelstaat Rijnland- Palts opgeeft. Die beslissing is echter niet in alle rust genomen. Gisteren is letterlijk de hele dag in het Konrad Adenauer-huis

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 1