Vast decor bracht II Travatore in roodkoperen kijkdoos Hotel-Café- Rest. VAN AKEN Lief sportprotest in Mickery petri interieur. Patty Smith in Paradiso Haarlem heeft nu een Behr-Studio. 1 Gehavende Burrito9s door de wol geverfd ■Ml HISTORIE HERENGRACHT IN DUUR KIJKBOEK I Klp.j komt uit Iterneveli cÉsromr) Hi-R „The Saint and The Football-Players If® Uitstekende zangprestaties 9 PRIN Alphenaar Wat zegt Disk over deze DM 6 luidspreker van B&W? Wat moeten wij daar nou noq aan toevoegen! I IBS van Bekebrede-Barneveld „De ploeg” verlengd Parsons en Battin werden node gemist 19 7 6 OKTOBER VRIJDAG 8 KUNST meettechnisch: 8 gehoormatig: prijs/kwaliteitsverhouding: 9 ii:.: SCHEVENINGEN De Neder landse Operastichting is gister avond in het Circustheater begonnen aan een serie van der tien voorstellingen van „II Trova- tore” van Giuseppe Verdi in een Disk, toonaangevend tijd schrift voor muziek en Hi-Fi apparatuur, heeft de DM 6 onder handen genomen en een fantastische beoordeling gegeven: Behalve dan natuurlijk dat hij in onze Hi-Fi luisterruimte voor u klaarstaat om (vrij blijvend) beluisterd te worden. WSS® I gloednieuwe enscenering. Helaas moet gezegd worden, dat de Argentijnse ontwerper Mario Vanarelli zich weinig heeft aan getrokken van de oorspronkelij ke opzet van Verdi, die achtereen volgens als plaats van handeling aangeeft de hal van het konink lijk paleis van Aliaferia, de paleistuin, een open, woeste plek in de bergen van Biscaya, een kloostertuin, het legerkamp van Graaf Luna, en een kerker in een van de torens van het paleis. Van arelli heeft gekozen voor een vast decor met het gevolg, dat wij de hele avond naar een roodkope ren kijkdoos hebben gekeken, die alleen van inhoud veranderde. F 21 I (Van onze kunstredactie) I fwfl (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) 9 (ADVERTENTIE) i KO VAN LEEUWEN. Zijlweg 36-38. Haarlem.Telefoon 023-316399. Zalen voor familiediners party’s - recepties vergaderingen Telefoon 023-324365 - 324709 Meubelwanden zijn de oplossing van veel problemen betreffende de inrichting. Zij benutten de gehele wandoppervlakte (van wand tot wand en van vloer tot plafond) en geven Uw kamer een hoe zich een Behr-meubelwand lm de totale inrichting laat opnemen. Om U een volledige informatie te verstrekken: Deze toont U, hoe U wanden tot meubelwanden maakt. betekende voor de akoestiek, want Chris tina Deutekom en Jan Derksen hadden meermalen moeite om hun stem enige ruimte te geven. Het is te hopen dat daar straks in de Amsterdamse Stadsschouw burg iets aan gedaan wordt. Vanarelli’s landgenoot, de regisseur kantoren, flats, hallen en ateliers geschikt. Mocht U vragen hebben, breng dan een bezoek aan onze Behr-studio. Van onze redactie Amsterdam) AMSTERDAM. „Nooit meer zullen we een dergelijk boek kunnen maken”. Met deze van spijt doortrokken woorden heeft de heer A. Stork, directeur van de Amsterdamse Stads drukkerij, het kostbare boek „Vier eeuwen Herengracht” gepresenteerd. Het 720 pagina’s tellende boek waar 30 jaar aan is gewerkt is in loodzetsel en op boekdrukpersen gedrukt. Vah de ruim 1000 afbeeldingen zijn litho’s gemaakt en aan het gehele boek is veel ouderwets handwerk te pas gekomen. Dit monumentale en ambachtelijke boek betekent voor de stadsdrukkerij een afsluiting. We hebben hier de oude zetap- paraten voor gehandhaafd. Als dit boek er niet was geweest zou er ongetwijfeld eerder moderne fotozetapparatuur zijn gekomen”, aldus de heer Stork die samen met het genootschap Amstelodamum heeft besloten een eerste oplage van 3000 exemplaren te drukken. „Vier eeuwen Herengracht” bevat tekeningen van alle gevels langs de Herengracht zoals die er in de jaren veertig In de tekst wordt door prof. mr. H. de la Fontaine Verwey en dr. Isabella H. van Eeghen de geschiedenis van de Heren gracht beschreven van het obscure begin vier eeuwen geleden via de glorieuze handelseeuwen tot de kalmere tijd anno 1975. In het voor de buitenstaander bijna onleesbare beschrijvende gedeelte is elk grachthuis met zijn vroegere en huidige bewo ners of eigenaars opgenomen compleet met verbouwingen, erfenissen en familieomstandigheden. Zowel de Stadsdrukkerij als het eerbiedwaardige genoot schap Amstelodamum verwachten dat er voldoende belang stelling is voor het boek dat in de gewone uitvoering 395 gulden moet kosten. Voor genummerde en in leer gebonden exempla ren zal men 200 gulden meer moeten neertellen. de kans kregen om het tempo te vertragen ter wille van hun kleine ijdelheden. Scène in „The Saint and The Footballplayers”, waarin rugby spelers zich als een sportief ballet gedragen. Patti Smith brak begin van dit jaar in de Verenigde Staten door met haar debuutal bum Horses dat van de Amerikaanse pers uitstekende kritieken kreeg. Met name haar vaak raadselachtige teksten intrige ren veel luisteraars. In haar begeleidingsband speelt Lenny Kaye gitaar, Jay Dee Daugherty slag werk, Ivan Kral bas en Andrew Douglas Paley toetsenborden. Yamaha- Sansui- Thorens- Shure Ortofon BenW - Akai-Interaudio Bose- AR-Technics- Dual- Lenco Christine's Tune van Guilded Palace maakt het mogelijk het verschil tussen deze Burrito-formatie en de originele aan te geven. Het geluid is door de bak geno men wat voller, rockachtiger, maar mist daardoor de essentiële nuancering van toen. Joel Scott Hill scheert weliswaar nog op een fijne, trage manier, maar de overgangen missen elk gevoel van soepel heid. BAAN, hoek Houtplein HAARLEM Het publiek toont zich evenwel enthou siast en haalt de Burrito's terug voor een toegift, waarin eveneens wordt terugge grepen op het vel leden. Opnamen van dit concert worden binnenkort door de Filter Furore Show over de radio uitgezonden. JOHN OOMKES Het is een weldaad om een dirigent te volgen, die met de zangers mee ademt en die een vloeiende beweging weet vol te houden, waardoor de prachtige melodi eën van Verdi tot leven komen. J. H. MOOLENIJZER KRUISWEG 45-49 HAARLEM 023-320244 w? AMSTERDAM. In het Amsterdamse straatbeeld staan de witkarren er altijd wat onwennig bij en als ze rijden - als - dan vormen ze een slakkig protest tegen de jachtige stad rondom. Het heeft er weinig mee te maken, maar ik moest er even aan denken, donderdagavond, toen ik in Mickery een opvoering bijwoonde van „The Saint and The Football Play ers". Dat gebeurt nog tot en met 14 okto ber, door de groep Mabou Mines uit New York. Er doen studenten uit ons land aan mee, witkarren uit Amsterdam. Het is een sportritueel als theaterproject van Lee Breuer. THE SAINT etcetera wordt door de Amerikanen een gedicht voor het toneel genoemd. Wel, zo ziet het er althans in beeldvorm ook uit. Elf krachtige kerels in smetteloos wit spelen een partij ballet op rugby-achtige wijze - of omgekeerd. In elk geval, het gaat om sport en rugby staat daarvoor model. De Amerikanen willen in een ritueel theatergebeuren de zondagse sportverdwazing accentueren. Dan kom je in Amerika bij een rugbymatch terecht, in ons land zit je langs de lijn bij een voetbalwedstrijd. Tito Capobianco, heeft gewoekerd met de ruimte en is er wonder boven wonder in geslaagd om de koorscènes toch nog wat beweging mee te geven. Bijzonder leven dig was het slot van de tweede acte, waar de strijders van Manrico tegenover die van Graaf Luna komen te staan. De entree van Ruiz een sterke rol van Adriaan van Limpt was overweldigend. De brute kracht, waarmee hij Graaf Luna het zwaard uit handen sloeg, deed de menigte sidderen. Muzikaal gesproken staat deze voorstel ling op een hoog peil en dat kan ook haast niet anders met Christine Deutekom en Jan Derksen als Leonore en Graaf Luna. Het gemak waarmee Christina haar hals brekende coloraturen zingt grenst aan het ongelooflijke. De rust en de zekerheid die van haar uitgaat, neemt ook bij de ande ren de onzekerheid weg. De rol van Graaf Luna is Jan Derksen op het lijf geschre ven hij hoeft er niet voor te acteren, want zoals hij daar staat, is hij de trotse tiran die met mensenlevens speelt. Dat hij er ook de stem voor heeft, behoef ik niet te vertellen. De enige, die gisteravond absoluut geen last had van de ellendige akoestiek, was Carolyne James een Amerikaanse mezzo-sopraan met een onvervalst Itali aans temperament. Met haar stem kan zij alle kanten op. Zij heeft een stralende hoogte en een vol-klinkend laag register. Haar stem klinkt door tot in de verste hoeken van de zaal en daarbij acteert zij zo levensecht, dat ik een ogenblik bang was, dat zij Graaf Luna de ogen zou uitkrabben. Het was jammer, dat zij haar zoon Manrico (Juan Lloveras) niet een deel van haar temperament heeft meege geven, want hij is een typisch voorbeeld van een tenor met een mooie stem en verder niets. Renée van Haarlem, (Ines), Tom Hae- DORDRECHT (ANP) De tentoonstel ling van werk van de Groninger kunst kring „De Ploeg” in het Dordrechts AMSTERDAM. The Flying Burrito Brothers; zo’n naam spreek je met een zekere weemoed uit. Talloze country-rockfans zwijmelen nog steeds bij het horen van de namen van de Burrito’s van het eerste uur: Gram Parsons en Chris Hillman. Hun klassieker Guilded Palace of Sin wordt in elke beschouwing over country-rock geroemd. De groep bestaat overigens nog altijd. Althans onder deze naam trad gisteravond in Paradiso een formatie aan die ten overstaan van zo’n dikke vierhonderd aanwezigen aantoonde flink door de wol geverfd te zijn. ALS WERKELIJKE kritiek op de sport dus niet zo geslaagd, daarvoor wordt te weinig doorgeprikt. Wel als kijkspel, want het ziet er allemaal prachtig uit. In oor spronkelijke vorm in Amerika worden vorkheftrucks gebruikt, maar die steriele witkarren lijken mij wondermooi aan te sluiten bij het totale beeld van deze pro- duktie. Mag ik het erg chauvinistisch zeg gen: Ze zullen er met blijdschap gebruik vanhebben gemaakt. Een schitterende vondst is trouwens het balletje dat de witkarren uitvoeren in de rust van de wedstrijd. En voor mij was de kleine kleu ter als mascotte nog het aandoenlijkst van het hele gezelschap. DE SPORTVERDWAZING, een heer lijk onderwerp voor al wie sport wil heke len en dat is in de cultuur nogal eens het geval. Een kwetsbaar onderwerp ook, want terecht valt er veel te kritiseren. Maar in The Saint and The Football Play ers blijft het allemaal erg lief. Smalend met ëen vriendelijke ondertoon en de oor zaak daarvan is vooral te zoeken in de vormgeving. De rugbyspe^ers geven als in een zoete droom weer wat niet in de gedachte van de echte sportdwaas opkomt. Het is een sportgebeuren in geconcentreerde vorm geworden, zoals sommige bloemen gedroogd als boeket kunnen, voortbestaan, zo lijkt de groep Mabou Mines rugby te hebben gebalsemd. taar lekker laat dapsen. White Line Fever van Merle Haggard komt er wat clean en zwaar aangezet uit. De groep worstelt vervolgens tijdens een reeks oude songs met het vinden van de juiste geluidsba- lans voor de specifieke moeilijkheden die de akoestiek van Paradiso oplevert. Het recente materiaal is gelukkig live niet zwak, maar komt te weinig aan bod. Toe tappin’ Music is zelfs een uitschieter- tje. Daarna is het teleurstellend hoe wei nig inhoud Border Town en John Prine’s Quiet Man krijgen, hoewel Sneaky Pete niet kan worden verweten dat hij zich niet inspant om er wat van te maken. nen (Ferrando), Ivan Thomas en Wim Schattenberg hebben zich uitstekend van hun taak gekweten. De hoogste lof komt toe aan de jonge Amerikaanse dirigent Christopher Keene de „coming man” van de operawereld. Hij heeft het Utrechts Symfonie Orkest omgetoverd tot een volmaakt operaorkest en de zangers volkomen vrij laten zingen, zonder dat zij uitzagen. Tussen 1942 en 1944 hebben 80 werkloze studenten van de Academie van Bouwkunst alle Herengracht-huizen tussen Brouwersgracht en Amstel getekend. Ter vergelijking zijn in het boek ook de gravures van Caspar Philips opgeno men die de 18e eeuwse situatie aangeven. Terwijl foto’s de huidige gevels illustreren. Om persoonlijke relaties tussen de Byrds, de Burrito’s en de New Riders of the Purple Sage aan te tonen zijn al gauw twee velletjes millimeterpapier nodig, dus laten we dat maar achterwege. Maar het was gisteravond wel jammer dat we het roemruchte Byrds-ritmetandem Gene Parsons en Skip Battin niet te zien kregen. De eerstgenoemde -afwezig vanwege een drumpolsje (vergelijkbaar met een tenniselleboog) was vervangen dooi' Eddie Ponder, een vrij bekende sessie- drummer. Wel present zijn Joel Scott Hill (zang, gitaar), Gib Gilbeau (fiddle, gitaar, zang) en „Sneaky” Pete Kleinow, de enige van het eerste uur en befaamde pedal steelgi- tarist. Dat het niet als vanouds zou gaan worden, werd door Joel Scott Hill al voor het concert betoogd: „Deze formatie kent geen uitblinkers zoals in vroeger dagen Gram Parsons er een was, dat zijn we ons maar al te zeer bewust. Gib Gilbeau is echter wel een verdienstelijk componist en we vormen een prettig team dat garant staat voor een prima live-optreden". Scott Hill is op de planken precies zo'n kalme, enigszins corpulente bijna- veertiger als in de kleedkamer. Rustig, geconcentreerd, maar verre van bezield komen deze ouwe rotten door de eerste minuten. Cannonball Rag is een vrolijk instrumentaaltje waarin Battin zijn basgi- 1 terdege informeren: Welke mogelijkheden zijn er? En, welke systemen zijn het meest geschikt? HEEMSTEDE. De Amerikaanse zan geres Patti Smith die in mei van dit jaar( haar eerste optreden in ons land gaf, komt dit weekeinde voor een nieuw con cert naar Amsterdam. Zaterdagavond zal ze in Paradiso aan de Weteringschans optreden, begeleid door haar eigen band. Aanvang 23 uur. (ADVERTENTIE) zo’n heerlijk niEPWESKUlKEN Een vast decor heeft natuurlijk het voordeel, dat men snel van de ene scène in de andere kan overgaan, maar de nadelen waren gisteravond veel groter. Ten eerste werd er teveel van de verbeeldingskracht van de toeschouwers gevraagd, ten twee de werd de romantiek ernstig tekort gedaan en ten derde moesten de acteurs telkens rekening houden met kleine afstapjes en trapjes, omdat er vloeren op verschillend niveau waren gelegd. Deze „oplossing” sloot elke snelle actie bij voorbaat uit. Maar het ergste was nog, dat dit decor eén ernstige belemmering Museum wordt met twee weken verlengd. De expositie geeft een beeld van de activi- téiten van De Ploeg in de periode van 1918 tot 1933. Dit gebeurt, thans tot: 25 oktober, aan de hand van voornamelijk schilderij en, tekeningen, grafiek, boeken en tijd schriften. Christina Deutekom inde rol Van Leonora en Juan Lloveras als Manrico in II Trovatore die gisteravond door de Nederlandse Operastichting in première werd gebracht. (foto Jaap Pieper) Behr International behoort tot de meest toonaangevende wandmeubelfabrikanten van Europa. Op het gebied van de goede vormgeving zeer progressief en tevens drager van de idee, ruimtelijk en persoonlijk karakter. Behr International hebben opgesteld, dat kwaliteit, goede kwaliteit. Inderdaad: Zodanig ingericht. nog steeds gewenst wordt. Niet iedere meubelwand is voor dat het een ruimte met sfeer Is. Behr wandmeubelen zijn voor elk doel geschikt. Men moet zich Op deze wijze wordt U getoond, woonruimten, slaapkamers. Juist deze informatie aan U willen wij U graag verstrekken. Juist daarom hebben wij een Behr-studio ingericht. Een speciale ruimte in onze zaak, waarin wij de verschillende wandmeubelsystemen van Zodanig ingericht, dat het een ruimte met sfeer Is.

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 21