y Kruwal toetsen aan het Recordrente a GEMIDDELDE WERKNEMER GEEFT Beleid van staatssecretaris Hendriks oorzaak van wrevel algemeen belang in Engeland: 15 percent T Centraal Orgaan: Agressiever beleid nodig De unieke Ford Fiesta Ghia als hoofdprijs Kort geding van textielimport tegen Rijk IN ZIJN LEVEN 1,6 MILJOEN UIT tussen de bedrijven door i|| Boeddhisten in de toren er je rond ia. I 7.5 Lubbers wil komst bedrijf: i j d 0 i 1 ZIEKENHUISRAAD ONTEVREDEN OVER OVERHEID De exklusieve Ford fiesta Ghia als geweldige hoofdprijs. O OKTOBER 19 7 6 VRIJDAG 8 ECONOMIE hf een miljoen gulden aan prijzen I laar de export- en exportbevorderingsbeleid gaat voeren, aldus het Cen traal Orgaan voor de Economische Betrekkingen met het buitenland in zijn brief. Wijzigingen UTRECHT (ANP). De Natio nale Ziekenhuisraad is „weinig enthousiast” over de beleidsvoor nemens voor 1977 zoals staatsse cretaris Hendriks van Volksge zondheid die in zijn begroting en memorie van toelichting heeft gepresenteerd. „Na alle ferme uitspraken die in de loop van drie jaren van de zijde van het minis terie van Volksgezondheid zijn gedaan, valt de oogst wel erg tegen”, aldus NZR-directeur drs G. J M Horbach in het blad „Het Ziekenhuis”. Vervreemding e DEN HAAG. (ANP)Het bedrijfsleven heeft in een „exportnota” de regering gevraagd om een beleidsombuiging op het terrein van de exportbevordering. Het is noodzakelijk, dat de regering in samen werking met het bedrijfsleven een agressiever en inventiever is ■9 R X'1 25 voor bevordering export I (ADVERTENTIE) Iedereen heeft een televisie, radio, ijskast en tal van andere 1 jn ■- Bedrijfsleven vraagt meer regeringshulp In Brighton, waar de conservatieven deze week hun jaarcongres houden, werd onmiddellijk gereageerd op het nieuws met een oproep aan minister van finan ciën Denis Healy om af te treden. Bij het in het centraal orgaan samen werkende bedrijfsleven is overleg gaande over de wijze, waarop het gewenste agres sievere en inventievere beleid vorm en gestalte zou kunnen krijgen. Inmiddels somt het Centraal Orgaan in zijn brief een aantal wensen op, waaraan de regering gevolg zou moeten geven. Onder meer wenst het bedrijfsleven fundamentele wijzigingen in het beleid ten aanzien van de exportvoorwaarden en de exportkredietfaciliteiten, waarbij ook speciaal de aandacht wordt gevraagd voor de exportproblematiek van middel grote en kleinere bedrijven. De mogelijkheden om exportkredieten te verkrijgen moeten dringend worden uitgebreid, want de bestaande faciliteiten zijn voor het bedrijfsleven niet toereikend om de geboden exportkansen te benutten. De buitenlandse faciliteiten zijn veel omvangrijker en reiken veel verder; dit moet op korte termijn worden ingehaald. De exportsteun ten behoeve van de bevor dering van de werkgelegenheid moet wor den uitgebreid. Er zouden kredieten van staat tot staat moeten worden verstrekt om de export te vergroten. De verzekering van exportkredieten moet worden verbe terd en de export naar de ontwikkelings landen moet worden bevorderd door goedkope kredieten, die zouden moeten worden gekoppeld aan de ontwikkelings hulp. De hardnekkigheid waarmee in de memorie van toelichting voor de zoveelste - keer wordt geschermd met termen ais kostenbeheersing, beperking van de groei en „goed en verantwoord beheer van de middelen”, doet hem vermoeden dat het met die kostenbeheersing blijkbaar niet meevalt. Drs. Horbach beklaagt zich ook over gebrek aan overleg De NZR zegt hij - heeft nog mets gemerkt van de beddenca paciteit, „en van de adviezen van het colle- De Spaarbank Rotterdam heeft uitgerekend, wat een doors nee werknemer in zijn leven zoal uitgeeft en waaraan. Het gaat om een man, die niet meer dan een gemiddeld inkomen verdient. Hij moet getrouwd zijn met een vrouw, die geen baan heeft. Aan twee kinderen ontkomt hij evenmin. Deze moeten echter op hun negentiende jaar zelf in hun onderhoud voor zien. Als hij 69 jaar is. gaat hij dood. Wassen, tandenpoetsen en douchen is een dagelijkse bezig heid, die 37.000 vergt. Dan moet de man zich nog kleden. Een bedrag van 90.000 gaat naar de confectie- en schoenenindus trie. SÏ De NZR-directeur toont begrip voor het besluit van de staatssecretaris om functie- uitbreidingen van ziekenhuizen aan een vergunning te binden. Maar hij vindt de maatregel uit een oogpunt van wetgeving „een bouwvallig werkstuk”. Drs. Hor bach; „Bij alle modieuze praat over de kwaliteit van de gezondheidszorg mag ook wel eens naar de kwaliteit van de wetgeving worden gekeken”. Recente reacties van de Maatschappij Geneeskunst en van een lid van het colle ge voor ziekenhuisvoorzieningen uit de Gaat de man naar een feestje, dan staat er constant een auto voor de deur die hem het lieve sommetje van 120.000 kost. Zonder cadeautje kan hij op een verjaardag niet aankomen. Hij vraagt de mensen ook weleens bij hem thuis. Kostend 90.000. De man heeft dit er graag voor over, zoals hij ook met een gul gebaar 20.000 weggeeft voor liefdadige doeleinden. apparaten. De gemiddelde werknemer kan niet achterblijven. Hij moet voor deze luxe 30.000 neertellen. Wil hij contact met andere mensen, dan heeft hij de beschik king over een telefoon. Een brief schrijven is ook mogelijk en dat kost postzegels. De enige aangewezene om deze en andere diensten te verlenen is de PTT, die haar hand ophoudt. Hierin verdwijnt 25.000 uit de zak van de gemiddelde werknemer. Als hij tenslotte op 69-jarige leeftijd in zijn kist naar de begraafplaats wordt gedragen, geeft hij zijn laatste 4.500 uit. De erfgenamen delen een bedrag van 10.000, dat in zijn spaarvarken voor hen is achtergebleven. Tijdens zijn leven stopte hij er 72.000 in en haalde dit bedrag er voor het grootste gedeelte ook weer uit. protest van eerste lijns-werkers tegen mogelijke ziekenhuisslutingen. Minister Lubbers, die zelf Kruwal al een bouwvergunning heeft verleend, vindt dat het kabinet het recht heeft het besluit van Provinciale Staten te toetsen aan het alge meen belang. Daarbij moeten naar zijn mening enige facetten aan de orde komen, die tot nu niet voldoende doordacht zijn. Zo is het, aldus Lubbers, nog lang geen vaststaand feit, dat de industrie in het Rijnmondgebied op vrij korte termijn moet overschakelen van aardgas op olie of kolen. De minister zei alle oog te heb ben voor de bezwaren die een dergelijke overschakeling met zich mee zal brengen: grotere uitworp van zwaveldioxide. Ver der meent Lubbers dat zeer moderne, relatief weinig vervuilende bedrijven als Kruwal niet het slachtoffer mogen wor den van het feit, dat andere, ouderwetse fabrieken het milieu grote overlast aan doen. In het Rijnmondgebied stellen de bestuurders zich op het standpunt dat nieuwe industrieën alleen mogen worden toegelaten als daardoor de totale milieu hinder wordt verminderd. Minister Lubbers sprak ook in het alge meen over de gevolgen van het huidige milieubeleid voor het bedrijfsleven. Hij noemde het een „fantastisch probleem”, dat het in de meeste gevallen veel langer duurt dan is voorgeschreven voordat een vergunningsaanvraag is behandeld. Een recent onderzoek had hem geleerd dat in meer dan de helft van alle gevallen de wettelijke termijn (ver) wordt overschre den. „We kunnen er niet onderuit vast te stellen dat we de zaak niet goed hebben uitgewerkt”, aldus Lubbers. Hiermee wil de hij niet zeggen dat de milieuwetten op zich verkeerd zijn („integendeel”), maar dat er naarstig gezocht moet worden naar mogelijkheden om de efficiency te verbe teren. DEN HAAG (ANP). De importeurs van textielgoederen uit Hong Kong zul len dinsdag 12 oktober het Rijk dagvaar den in kort geding wegens het niet verle nen van invoervergunningen voor tex tielgoederen uit Hong Kong. De firma Macao-Knitters (Benelux) in Amsterdam heeft dit namens de twaalf importeurs meegedeeld. De centrale dienst van in- en uitvoer in Groningen heeft van het ministerie van Economische Zaken opdracht gekregen om geen toestemming meer te verlenen voor invoer van textielgoederen uit Hong Kong, althans voorlopig deze toestem ming te blokkeren, totdat er een beter overzicht bestaat van de invoersituatie, aldus de firma Macao-Knitters. SHV-havengroep blijft achter. Enkele sectoren van de Haven, Transport en Scheepvaart Groep van de SHV zijn in het eerste halfjaar van 1976 achterge bleven op het jaarplan, zo heeft groeps- directeur mr J A. Reus in een recente vergadering van de HTS-groepsraad medegedeeld De sector zeescheepvaart vormde een uitschieter. Deze behaalde slechts 22 percent van de verwachting. Volgens item is van een opleving in de economie in de Rotterdamse haven vooralsnog weinig te merken. De resul taten van de sector zeescheepvaart van de HTS-groep werden in de eerste zes maanden van 1976 ten dele nadelig beïnvloed door de bedrijfsschade van circa 1 miljoen, die ontstond door het ongeval met de „Aludra” alsmede door het in de vaart houden van de „Alcor". In het laatste geval had de werkgelegen Een dak boven het hoofd, een gezellig meubilair en in de winter een brandend kacheltje kost de man 240.000. Wil hij zijn leven lang een goed gevulde maag hebben, dan gaat er 220.000 aan brood, vlees, fruit enz. door. Een lekker bakje koffie, een biertje op zijn tijd, een wijntje aan tafel en wat rookgerei is onontbeerlijk voor een prettig leven. Kosten? 60.000. De staatssecretaris heeft nu drie jaar lang geprobeerd een beleid te voeren van beheersen en beperken Hij heeft aanvan kelijk nog wel begrip ontmoet bij de organisaties van de gezondheidszorg, aldus drs. Horbach, maar de staatssecre taris is zijn eigen weg gegaan en hij heeft zich weinig aangetrokken van de advie zen die hem vanuit de sector van de gezondheidszorg zelf bereikten. Volgens hem is het gevaar niet denkbeeldig, dat de staatssecretaris de gezondheidszorg door deze handelwijze van zich ver vreemdt. ROTTERDAM (ANP). Het is bepaald niet uitgesloten, dat de regering, gebruik makend van haar bevoegdheden krach tens de wet inzake luchtverontreiniging, het ertsknikkerbedrijf Kruwal toestem ming zal geven zich op de Maasvlakte (bij Rotterdam) te vestigen. Minister Lubbers (Economische Zaken) heeft dat gisteren laten doorschemeren op een studiebijeen komst van het openbaar lichaam Rijn mond, die gewijd was aan de economi sche structuurnota. Provinciale Staten spraken vorige week hun veto uit over de komst van Kruwal, omdat zij menen dat het al zwaar belaste milieu in het Rijn mondgebied een dergelijk bedrijf niet verdraagt. Een keer per jaar is het vakantie. Soms gaat de man naar het buitenland, waar hij in totaal 25.000 in vreemde valuta achterlaat. Een andere keer blijft hij in Nederland en dat gaat ook niet voor niets 19.000. De gemiddelde werknemer laat het geld in zijn leven wel rollen, maar een gedeelte wordt opzij gelegd voor de oude dagp 160.000 waarvan 115.000 via de sociale wetgeving. „Niettemin”, zegt hij, „neemt in de zie kenhuiswereld de roep om een duidelijker stellingname toe; zowel aan de zijde van de werkers als aan de zijde van de bestu ren is toenemende wrevel merkbaar over het optreden van de overheid”. De Nederlandse regering zou op het gebied van de exportbevordering een zodanig beleid moeten voeren, dat het Nederlandse bedrijfsleven geen achter stand meer heeft tegenover de in het bui tenland getroffen exportbevorderende maatregelen. De exportinspanning op nieuwe markten moet intensiever warden begeleid en de Nederlandse diplomatieke posten moeten zich meer met exportbe vordering gaan bezighouden. Drs. Horbach stelt vast, dat de positie van de bewindsman van volksgezondheid verre van eenvoudig is en dat de positie van de NZR, een landelijke organisatie, gericht op een goed functionerend zieken huiswezen, niet dezelfde vrijheden toelaat als die welke een actie groep zich kan veroorloven. Er hebben zich al incidentele acties voorgedaan, al is Nederland tot nu toe verschoond gebleven van artsen- en ver- pleegstersstakingen zoals die in andere landen wel voorkomen De NZR is ook niet van plan, de 200.000 werkers in de instellingen tot enige vorm van actie aan te zetten. Hij wil tot het uiterste gaan om zo lang mogelijk de samenwerking gaan de te houden met alle groeperingen die mede verantwoordelijk zijn voor de gezondheidszorg, dus ook met de over heid. Drs. Horbach meent evenwel, dat „de relatie met de overheid nauwelijks Te winnen In de Nationale Puzzelactie t.b.v Nationaal Fondt Beter Leven (Van onze redacteur in Londen) LONDEN. De Bank van Engeland heeft aangekondigd dat de rente op geld leningen zal stijgen tot een recordhoogte van 15 percent. Tegelijkertijd zullen alle andere banken 2 percent van hun fondsen bij de Bank van Engeland in een speciaal deposito moeten storten dat „bevroren” wordt. Dat wil zeggen dat dit geld (geschat op 3 miljard gulden) niet uitge leend kan worden. De BBC- televisienieuwsuitzending zei gistera vond dat deze maatregel een „wijdver breide depressie” teweeg had gebracht. Hoewel het pond sterling op de interna- tionale geldmarkt direct op het nieuws I reageerde met een stijging van ongeveer 8 1 cent, viel de gemiddelde koersindex van de Engelse beurs met niet minder dan 14 punten. In de gerestaureerde toren bij de Utrechtse plaats Vleuten, het overblijfsel van het dertiende- eeuwse kasteel Den Ham, wonen nu Nederlandse boeddhisten, die de toren inrichten als „Katma Chopel Ling’’, de plaats waar de leer van Boeddha groeit. Op de foto’s een drietal boeddhisten voor de toren en een overzicht van demeditatieruimte. LITER PER 100 km Het ministerie van Economische Zaken heeft verklaard dat de invoer van textiel uit Hong Kong aan een contingent is gebonden De centrale dienst streeft er naar om de invoervergunningen onder dit contingent zoveel mogelijk over de betrokken periode te spreiden. Als er nog al wat vergunningen voor invoer zijn vei strekt en er daardoor een piek in de inv oei bestaal, pleegt de centrale dienst kalm ROTTERDAM (ANP). Als iemand op het moment van zijn geboorte 1,6 miljoen in de wieg vindt, kan hij alles betalen wat zijn leven kost. Op grote voet leven is niet mogelijk, maar hij kan zich alles permitteren wat een gemid delde werknemer doet. De hoogste post op zijn lijstje van uitgaven zal die van de belastingen zijn. De staat slokt 270.000 op via de loonbelasting, btw, wegenbelasting en al die andere fiscale heffingen. Resultaten Ahog-B.O.B. De resultaten van Ahog-B.O B Exploitatie en Projek- tontwikkeling NV zijn in de eerste helft van 1976 niet achtergebleven bij 1975, zo heeft het bestuur meegedeeld. Het bestuur handhaaft daarom de in de jaarvergadering uitgesproken verwach ting, dat het dividend gehandhaafd zal kunnen worden. Kteenkolenvondst. In de Engelse Mid lands is een steenkolenveld gevonden, dat volgens een mededeling van de Brit se ambassade in Den Haag wellicht de grootste steenkolenvondst van deze tijd zal blijken te zijn. Naar schatting bevindt zich in het Belvoirtdal 450 mil joen ton steenkool in lagen, die op som mige plaatsen ruim vijf meter dik zijn. Het is één van de grootste steenkolen velden in West-Europa en het wordt alleen geëvenaard door het kolenveld Kruwal is een dochteronderneming van de Westduitse hoogovenbedrijven August Thyssen Hütte, Friedrich Krupp Hütten- werke en Mannesmann. Deze bedrijven betrekken hun voorraden erts vrijwel uit sluitend via Rotterdam. Vandaar de wens in deze haven een fabriek te stichten, waar diverse ertssoorten verwerkt kun- - nen worden tot knikkers (diameter 1 cen timeter), hetgeen het smeltproces in de hoogovens zeer ten goede komt. Met dé vestiging van deze fabriek en het aanleg gen van een overslagterrein ernaast zou een investering gemoeid zijn van circa 300 miljoen gulden. Kruwal zou werk kunnen bieden aan ongeveer tweehonderd mensen. Het Lagerhuis zal maandag een speci aal bijeengeroepen spoedzitting wijden aan een debat over deze ingreep. Finan ciers, beursmakelaars en politici gebruik ten termen als „een bominslag”, „pani sche maatregelen” en „crisisrente.” Niet alleen zullen de overige Britse banken nu ook hun rentevoet verhogen, maar de ver eniging van huizenbouwers kwam don derdag al bijeen en zal ongetwijfeld besluiten de rente op hypotheken aanzien lijk te verhogen. 4^'1, v- Het Centraal Orgaan behartigt de exportbelangen van het gehele Neder landse bedrijfsleven, dat wil zeggen van industrie, landbouw, verkeer, handel en de overige dienstverlenende bedrijfstak ken. Het vindt, dat de regering een beleid dient te gaan voeren, dat het bedrijfsleven in staat stelt een zodanige sterke export positie op te bouwen, dat de economische gevolgen van het reeds binnen enkele jaren te verwachten terugvallen van de aardgasexport en de eveneens te ver wachten toenemende import van aardo- lieprodukten worden opgevangen. Een sterkere exportpositie zal bovendien noodzakelijk zijn om de werkgelegen heidssituatie te kunnen handhaven en verbeteren. Om onze aktie nog grootser te maken, hebben wij een unieke tinale-prijs. De Ford Fiesta Ghia. het meest luxueuze model van deze nieuwe Ford serie Met een sterke, soepele motor van 43 DIN pk. Met zeer luxueuze bekleding binnenin. Pertekt gevormde stoelen en veilige hoofd steunen. Daarnaast biedt de Fiesta Ghia brede lichtgewicht metalen velgen en 155 SR 12 staalgordel radiaalbanden voor een nog betere wegligging. Uitgerust met o. a gelaagde voorruit, oprolbare 3-punts veiligheidsgordels, achterruitverwarming met een sproeier/wisser installatie op de derde deur. Deze unieke auto kunt u winnen Het Centraal Orgaan betreurt het, dat de onlangs aangekondigde beleidsvoorne mens van het kabinet voor 1977 geen algemeen gerichte en direct op de export betrekking hebbende initiatieven bevatten. ginning wordt gebracht aldus het ministerie. lies van enkele tonnen heeft opgeleverd. wordt zeiden iels opgevoigd" naar zijn mening met om, evenmin als het worden gezien”.

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 25