Lardinois wil schoolmelk zeker vijftig pet goedkoper maken I het weer WERELDREGERING DRINGEND NODIG en dan dit nog I Li Hendriks: Nadruk op het voorkómen van ziekten Inspraak in gemeenten veelal nog experimenteel I Prinses opent Vogelweyde 1 1= o n Om melkoverschot weg te werken Vondeling tijdens college: 1 Ik „Vernieuwing B.W. duurt veel te lang” Bij WNF nog geen opvolger voor prins V R 19 7 6 OKTOBER VRIJDAG 2 8 BINNEN- EN BUITENLAND (Va 1 Prinses Beatrix heeft gister ochtend het gebouw van de Stichting tot hulp aan Spasti sche Patiënten, „Vogelweyde” in Zwolle officieel geopend. v Voorwaarden Hulpverlening Ecuador Kritiek Sluitingen Belegering Verdachte alcohol Na drie jaar Minister Intelligentie BRUSSEL. (ANP)Melk die aan schoolkinderen verstrekt wordt, zal in de nabije toekomst minstens de helft goedkoper worden dan ze nu is. Dat zal het gevolg zijn van voorstellen die de Europese commissie heeft ontworpen. De commissie heeft die voorstellen gisteren in Brussel bekend gemaakt. Europees Landbouwcommissa ris, de Nederlander ir. Pierre Lardinois, heeft ze op een persconferen tie verduidelijkt. Afzet omhoog P de in I de hor het Fr< ties O n< al ei oi VI Ir V h ir n n t< Rassenrelletjes ACTIEVE OPSTELLING ,5 Margarineprijs Ontvoeringen Steeds duurder De maatregelen die de Europese Com- binnenkort inge- wordt (Van onze redactie binnenland) Vooruitzichten voor zondag WEERRAPPORTEN buitenland 25 0 29 0 (Van onze correspondent) GRONINGEN. Er moet eigenlijk zo snel mogelijk een wereldregering komen. A Heen op die manier kan controle worden uitgeoefend op multinationals en zaken die met defensie te maken hebben. Dat is de overtuiging van dr. Anne Von deling, voorzitter van de Tweede Kamer. Een overtuiging die hij gistermiddag uit droeg op een hoorcollege in het academie gebouw van de rijksuniversiteit in Gro ningen. Dit college was onderdeel van een serie over het politieke systeem in ons land, georganiseerd door de hoogleraar dr. I. Lipschits. sterke mate wat er met en in ons land gebeurt?”, aldus Vondeling. Overwegend droog met opklaringen en mid- dagtemperaturen omstreeks 17 graden. zw.bew. h.bew. zw.bew. h.bew. zw.bew. zw.bew. zw.bew. h.bew. zw.bew. h.bew. onbew. zw.bew. zw.bew. onbew. l.bew. h.bew. mist mist l.bew. h.bew. h.bew. zw.bew. l.bew. onbew. onbew. onbew. h.bew. onbew. l.bew. zw.bew. onbew. geh.bew. onbew. mist onbew. 8 13 9 12 8 21 9 0 0 0 0 Vondeling was van mening dat wij „als wereldburgers” slecht georganiseerd zijn. Commissies van de Verenigde Naties stel len wel rapporten op over invloed van multinationals, maar effect hebben ze niet. Hij was het met een vragensteller eens dat dit „een verschrikkelijke zaak” is. „Eigenlijk is het nog veel erger. We hebben helemaal niets te vertellen over wie er president van Amerika of premier van China wordt. En dat zou eigenlijk wel moeten. Deze landen bepalen immers in Zeer veel onderzoek moet worden ver richt om de oorzaken op te sporen en tot betere genezing en voorkoming te gera ken van ziekten als kanker, hart- en vaat- Helaas is de bestaande gezondheidszorg nog onvoldoende toegerust voor deze zwa re taak. De overheid zal de noodzakelijke voorwaarden moeten scheppen, de wer kers in de gezondheidszorg zullen voor uitvoering moeten zorgen. Ook openbare gezondheidszorg heeft een belangrijke taak in dit onderzoek. Het wetsontwerp op de gezondheidszorgvoor zieningen voorziet dan ook in het vullen van de organisatorische leemten door het voorschrijven van regionale gezondheids diensten waar die nog niet bestaan. Dit voorzitter van de Vereniging Van Voor lichtingsambtenaren bij Lagere Publiek rechtelijke Lichamen (VVA), die het rap port heeft uitgegeven. De Commissie in Brussel heeft zich ook voorgenomen een „versneld veeziektebe- strijdingsprogramma” in de EG te bevor- Als algemene stelling poneert hij voorts dat het proces van democratisering in de grotere gemeenten vaak wat verder is gevorderd dan in de kleinere. Het spreekrecht van de burger in de vergadering van de gemeenteraad komt nog maar voor in zeven van de 92 gemeen ten. Het lijkt zich niet snel en niet het eerst in de grootste gemeenten te ontwikkelen. In ruim 30 van de 92 gemeenten mag de burger in commissievergaderingen mee praten. Vergaderingen van burgemeester en wethouders zijn in geen van de onder zochte gemeenten openbaar. Prof. Van der Grinten staaft dit met een Memorie van Antwoord, die begin 1976 is ingediend en een gewijzigd ontwerp op boek zes. Hij toont over het algemeen waardering voor de wijzigingsvoorstellen van minister Van Agt, maar betreurt het dat haast niet één artikel ongewijzigd is gebleven vergeleken met het oorspronke lijke ontwerp, aldus prof. Van der Grinten. Vooral de Kamerbehandeling van de ingediende ontwerpen heeft tot nu toe zeer veel tijd gevergd, veel te veel volgens prof. Van der Grinten, hoogleraar in het burgerlijk recht. Van de negen voorgeno men boeken zijn er in de afgelopen 25 jaar pas twee wet geworden. Van de meeste andere boeken zijn wel al de ontwerpen aan de Tweede Kamer aangeboden, maar de behandeling schijnt „eindeloos” te worden. wetsontwerp diend. Toch zal het Wereldnatuurfonds per 1 januari 1977 een opvolger voor prins Bemhard als president moeten hebben gevonden. Volgens de directeur-generaal van het Wereldnatuurfonds, Charles de Haes, is tijdens de gisteren gehouden bestuursver gadering absoluut niet over de opvolging van prins Bernhard als president gespro ken. „Er stonden zoveel belangrijke tech nische punten op de agenda dat er geen moment over was om aan de problema tiek rondom de prins te denken”. Grote transporten met voedsel en kle ding zijn gisteren uit de Ecuadoriaanse hoofdstad Quito verzonden naar de dor pen in de buurt die woensdag door heftige aardschokken werden getroffen. De commissies voor de verzoekschrif ten uit de Eerste en Tweede Kamer heb ben scherpe kritiek op de traagheid van de Haagse departementen. Deze kritiek geldt in het bijzonder het overschrijden van de termijn voor het geven van inlich tingen aan beide commissies. De commis sies werden destijds ingesteld om klach ten van individuele burgers over het optreden van de rijksoverheid te onder zoeken. Toegezegd werd toen dat gevraag de inlichtingen binnen zes weken ver strekt zouden worden. De gemiddelde ant- woordtermijn, aldus de commissies, blijkt het dubbele te zijn. Volgend voorjaar zal de inbouw van veiligheidssluitingen in de NS-treinen met klapdeuren zijn voltooid. Minister Wester- terp van Verkeer en Waterstaat heeft dit aan de Tweede Kamer meegedeeld in ant woord op schriftelijke vragen. De veilig heidssluitingen maken het onmogelijk de deuren van de trein boven een bepaalde snelheid te openen. Bij het openen van tevoren goed gesloten klapdeuren zijn in de periode augustus 1975-augustus 1976 twaalf mensen omgekomen. Een boze menigte politie-agenten heeft gisteren een politiebureau in New York belegerd, waar vier politiemannen wer den vastgehouden na een lawaaierige demonstratie in Madison Square Garden. De agenten protesteerden tegen nieuwe werkroosters en tegen het uitstel van hun loonsverhoging als gevolg van de finan ciële moeilijkheden van de stad New York. In Indore in het midden van India zijn 41 mensen overleden na het drinken van verdachte alcohol. In een ziekenhuis lig gen nog eens 66 mensen met vergiftigings verschijnselen. Na een afwezigheid van drie jaar is het uit de kerk van Sint Geertruid gestolen beeld van de heilige Eligius gisteren weer op zijn plaats teruggekeerd. De Maas trichtse recherche kon het uit 1589 date rende beeld aan pastoor G. Coumans teruggeven dankzij de oplettendheid van een Amsterdamse kunstkenner, die het beeld aangeboden had gezien in de catalo gus van een kunsthandelaar uit Keulen. De 48-jarige plaatsvervangend voorzit ter van de Centrumpartij van Zweden, mw. Karin Soeder, wordt de nieuwe minister van Buitenlandse Zaken van Zweden. Mw. Soeder was sinds 1971 lid van het Zweedse parlement. d F Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Zd.Limburg Aberdeen Barcelona Berlijn Bordéaüx Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Kopenhagen Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Stockholm Split Wenen Tel-Aviv Het melkgebruik door scholieren ver hoogt hun intelligentie en hun oplettend heid tijdens de lessen, aldus Lardinois. De Europese Commissaris haalde studies van de universiteit van Groningen aan ter staving van zijn redenering. De ongeveer 37,5 miljoen schoolgaande kinderen in de EG zullen er, aldus de plannen van de commissie, voor moeten zorgen dat de Europese Gemeenschap niet, jaar in jaar uit, met een groot melko verschot blijft zitten. Voorstellen van de Europese commissie beogen een vergaan de subsidie van het schoolmelkgebruik. De EG wil ten behoeve van de afzet van melk 50 pet van de zogeheten richtprijs subsidiëren, op voorwaarde dat een EG- lidstaat zelf nog eens 25 pct van die richt prijs, in de vorm van subsidie voor zijn rekening neemt. Als die actie slaagt, zo legde Landbouwcommissaris Lardinois uit, zal de schoolmelk met een korting van minstens de helft van de prijs ter beschik king van de Europese scholieren komen. 14 25 25 0 4 0 0.2 0 0 0 0 0 De melkproduktie van de EG werd begin dit jaar geraamd op 2 a 2,5 pet meer dan vorig jaar, toen ze 'ongeveer 91 mil joen ton bedroeg. In maart van dit jaar werd de produktie geraamd op 3 a 4 pet meer dan vqpig jaar. In mei dacht men dat er zeker meer dan 4 pet melk dan vorig jaar geproduceerd zou worden. Op dit moment, zo zei ir. Pierre Lardinois tijdens zijn 'persconferentie in Brussel, houdt men rekening met slechts een produktie- verhoging van 1 pet, vergeleken met vorig Deze plannen van de Europese commis sie, die rekening houden met ongeveer 10 pet teveel aan melkproduktie, houden in dat die produktie met 5 pet wordt vermin derd. Tevens moet dan de afzet van melk en mélkprodukten in een jaar met 5 pet omhoog gaan. Dit, bij elkaar, moet het teveel aan melkproduktievan 10 petteniet doen. 22 15 21 18 21 27 26 26 23 11 7 7 5 9 6 9 P 10 14 12 9 5 wnw zw zw zzw w.st. w ozo zzw o wnw wzw verand. wzw w.st ozo nno w.st nw w.st. z nnw w o o w w.st. nnw lijden, rheuma en neurologische aandoe- ningen. Hierbij doelde de bewindsman op kostbare, jarenlang durende onderzoeken van grote groepen mensen. Ook psycholo gische en sociale factoren moeten daarbij worden betrokken. Tijdverlies, kosten en gebrek aan inte resse bij het publiek worden het vaakst genoemd als bezwaren van het bestuur tegen inspraak. Tijdens zijn college legde hij de nadruk op de taak van het parlement (Eerste- en Tweede Kamer). De controlerende taak kan naar zijn mening het beste worden uitgevoerd bij een zo groot mogelijke openbaarheid. „En daar gaat het om: de Kamer zal zoveel mogelijk zaken moeten openleggen, daarmee de regering steeds dwingend verantwoording af te leggen.” Een van dé fneest vergaande mogelijk heden voor de Kamers is het houden van een enquête om zo dingen aan de weet te komen. Vondeling verwacht daar niet zoveel van: „Voor de meeste mensen die bij schandalen betrokken zijn, maakt het niet zoveel uit of ze nu wel of niet onder ede worden gehoord.” Zo’n enquête zou naar zijn overtuiging bovendien weinig bijzonders aan het licht brengen, omdat het in Nederland wat betreft bedrog, en omkoping nogal meevalt. „In Amerika is dat veel erger. Eigenlijk beschouwt men het daar als een gewone zaak. Hoeveel iemand verdient, telt daar nog steeds.” Heffingen die aan de buitengrens van de EG op plantaardige oliën en vetten geheven zullen worden, zullen in de gemeenschapskas moeten vloeien. Dat geld zal gebruikt worden voor een bevor dering van afzet van melkprodukten. Maar ook op de afzet van elke liter melk Waterstanden Umuiden Hoogwater 4.11 uur en 16.28 uur Laagwater 0.05 uur en 12.20 uur Het Wereldnatuurfonds heeft, aldus een woordvoerder, nooit geld ontvangen van Lockheed, direct of indirect. Bovendien hebben wij, aldus de woordvoerder, nooit anonieme gaven ontvangen die qua groot te vergelijkbaar zijn met de in het rapport-Donner genoemde bedragen. Ook de burger heeft het nog moeilijk met inspraak, vooral omdat hij het bestuur wantrouwt. Ook heeft het publiek veel moeite met de problematiek en de onoverzichtelijkheid van het bestuur. Vaak botsen groepsbelang en algemeen belang, evenals wens en werkelijkheid. Dit toekomstbeeld schetste staatssecre taris Hendriks (volksgezondheid) van daag in een toespraak op het congres van de artsenorganisatie, de Maatschappij Geneeskunst, dat als thema heeft: „Zo gezond mogelijk.” Een andere conclusie van het onderzoek is dat de burger die zijn gemeentebestuur kritisch wil volgen, van gemeente tot gemeente een heel verschillende service krijgt. De ene gemeente vindt de belang stelling van de burger belangrijk genoeg om advertenties in de plaatselijke pers te plaatsen, in een andere krijgt hij een gemeentelijk informatieblad in de bus, in vele gemeenten is hij afhankelijk van wat de redactie van een plaatselijk blad al of niet belangrijk vindt. Soms wordt er hele maal geen service geboden. AMSTERDAM. (ANP)— Alleen door een snelle aanvaarding zonder verdere amendering kan het parlement de ver nieuwing van ons Burgerlijk Wetboek, waaraan nu al 25 jaar wordt gewerkt, nog tot een succes maken. Mocht de Tweede Kamer hiertoe niet bereid zijn, „dan ware het m.i. beter het werk té beëindigen en een volledige hercodificatie van ons pri vaatrecht naar het rijk van de illusies te verwijzen,” aldus schrijft prof. mr. W. van der Grinten uit Nijmegen in het Neder lands Juristenblad van deze week. Overheid en werkers in de gezondheids zorg hebben op het gebied van het voorko men van ziekten een steeds belangrijker taak. Preventieve gezondheidszorg, aldus Hendriks, is een kapitaalsinvestering, waarvan men jarenlang een hoge rente kan trekken. Daarentegen betekent de directe, heelkundige zorg steeds weer terugkomende en steeds stijgende kosten, waarvan afremming noodzakelijk is en waarbij keuzen moeten worden gemaakt. M 19 20 19 18 z. 21 18 19 19 19 22 13 25 21 26 21 22 21 Bij rassenrelletjes in een Portugese steenkoolmijn zijn gisterochtend twee zwarte mijnwerkers om het leven geko men. Bij de gevechten in de omgeving van Coimbra, waarbij ongeveer 200 Kaapver- dianen en blanke Portugese arbeiders waren betrokken, raakten enige tientallen mensen gewond. De huisarts heeft, als kernfiguur in de zogenaamde thuis-gezondheidszorg, ook een taak waar zijn patiënten blootgesteld zijn aan massale invloeden die vanuit het milieu de gezondheid bedreigen. De staatssecretaris noemde in dit verband situaties als vliegtuigkapingen of uitsto tingen van giftige stoffen uit fabrieken. In die gevallen moet actief naar schade wor den gespeurd ter voorkoming van groter leed en moeten individuele geneeskunde en openbare gezondheidszorg samen werken. De verkenning leert dat de gemeente besturen nog steeds met inspraak experi menteren, want nog nergens is sprake van vaste regels of een gewoonterecht. Onge veer 85 percent van de inspraakacties blijkt om stadsplannen of ingrepen in de woonomstandigheden te gaan. De burger wordt het minst betrokken bij het uitstip pelen van een algemeen beleid. 20 percent van de inspraakacties hebben betrekking op het ontwikkelen van onderdelen van dat algemene beleid. die aan een melkfabriek wordt afgeleverd wil de commissie, in het raam van haar program,Medeverantwoordelij kheid van de producent”, een heffing leggen. Die belasting zal liggen tusen de 2 en 4 pet. Omdat men dit jaar rekening heeft te houden met de gevolgen van de droge zomer, wil de commissie vanaf 1 april volgend jaar pas een heffing leggen van 2,5 pet op de produktie van melk. missie wenst te treffen om de zuivelmarkt in de Europese gemeenschap te saneren, omvatten tal van maatregelen. Eén daar van is het leggen van een heffing op plantaardige oliën en vetten. De commis sie is van plan een heffing van minstens 10 pet te leggen op zulke oliën en vetten die van buiten de gemeenschap worden aan gevoerd. Waarnemers in Brussel menen dat dit voornemen tot zulke grote bezwa ren van de zijde van de Verenigde Staten zal leiden, dat er een regelrechte handels- oorlog te verwachten is. DEN HAAG. (ANP)De vergrote belangstelling van de burger voor het gemeen telijke 1 werk heeft veel meer te maken met ergernis of met onverwacht onrecht of verwachtingen in zijn woonom geving dan met idealen omtrent wat een gemeenschap zou moeten nastreven. Dit is een van de conclusies uit het rapport „verkenning van openheid en voorlichting bij 92 gemeenten in Nederland.” Het rap port is het resultaat van een onderzoek door de heer J. M. Galjaard, hoofd van de afdeling Voorlichting van Den Haag en Vast staat in ieder geval dat de commis sie in Brussel, er door haar voorstellen voor verantwoordelijk zal zijn dat de prijs van een pakje margarine met 2,5 pet zal stijgen. Sinds het begin van dit jaar zijn in het Zuidamerikaanse land Colombia drieën dertig mensen ontvoerd. Dertien van hen zijn nog niet vrijgelaten. De meeste ont voerden waren rijke mensen. Volgens de Colombiaanse autoriteiten zijn de ont voerders guerrillastrijders die met de los gelden de kassen van hun bewegingen willen spekken. De plannen van de Europese Commis sie zijn erop gericht de melkveestapel in de gemeenschap te doen af nemen met 1,25 mln. stuks vee. (Van onze correspondent) GENÈVE. „Zulke dingen doe ik niet meer”, antwoordde een vermoeide prins Bemhard op de vraag of hij een kort gesprek met de pers wilde voeren. De prins verliet gisteren haastig het kasteel tje waarin het hoofdkantoor van het Wereldnatuurfonds in het Zwitserse plaatsje Morges is ondergebracht.' -■-.V'.'W Bij de preventie hoort ook het bevol kingsonderzoek, waarvan men overigens de mogelijkheden niet moet onderschat- ten. De aanpak op dit gebied moet behoedzaam en objectief zijn en er moe ten geen illusies worden gewekt. Naast met name de acties tegen tbc en baarmoe derhalskanker zijn er volgens Hendriks in de nabije toekomst geen grote uitbreidin gen te verwachten. Steeds belangrijker wordt de preventie bij ziekten die door menselijk gedrag wor den veroorzaakt. Gezondheidsbedreigin- gen als tabak, alcphol, snoep, verkeer, geslachtsziekten vragen om steeds duur der wordende voorzieningen. De hoop is in dit verband gevestigd op gezondheids voorlichting en opvoeding, waardoor begrip moet Worden gewekt en inzicht verschaft in de noodzaak van andere, gezondere leefwijzen en gedragspatronen. Aantal uren zon: 0 tot 6. Minimum temperatuur: omstreeks 11 graden. Maximum temperatuur: omstreeks 17 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur 80 percent. Kans op een geheel droog etmaal 60 percent. deren. Daardoor, aldus commissiebereke- ningen, kunnen er in drie jaar tijd, nog eens 2,5 miljoen stuks vee verdwijnen. ZATERDAG 9 OKTOBER Zon- en maanstanden Zon op 6.55 uur onder 18.00 uhr Maan op 18.24 uur onder 8.10 uur ,c 'C ft 0) P, 0.3 0.5 4 1 1 2 0 3 0.1 1 0 0 1 0 BREDA. In de toekost zal de gezond heidszorg zich meer op het voorkómen van ziekten moeten richten. Naast hun heelkundigeactiviteit dienen de artsen zich meer in te stellen op het bevorderen en bewaken van1 de gezondheid van hun cliënten. Zij zullen bijvoorbeeld ook uit eigen beweging gaan optreden in plaats van, zoals nu, af te wachten. Meeren meer moet ook worden bijgebracht wat „gezond gedrag" is. Weer in binnen- en ^5 £5 10 9 9 8 8 10 10 9 11 8 5 16 12 14 ■ég aS z z ZZW

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 2