EIS LEVENSLANG TEGEN KERNLEDEN BAADER-MEINHOF San Sebastian MIJMERING IN EEN STIL STAKEND FRANS DORP Zweeds vredesinstituut: Kernoorlog onvermijdelijk 1 Aanslag op Koerd in Laussanne 99 I s jnéI Heroïne-razzia Cubaanse ballingen plaatsten bom aan boord van DC-8 EFFICIENCY HONING VRIJDAG I door Nico Scheepmaker t i i door Rudolf Bakker nen van premier Barre gehouden. In de meeste openbare bedrijven was het werk neergelegd. Niet meer dan één op de vier internati onale en één op de drie binnen landse treinen kon gisteren uit een van de Parijse stations ver trekken. (Van onze redacteur in Parijs, Rudolf Bakker) PARIJS. Het hoogtepunt van de nationale staking die gisteren in Parijs was uitgeroepen vormde de indrukwekkende optocht van honderdduizenden betogers door het hart van Parijs. In heel Frankrijk werden 240 manifesta ties tegen de economische plan- STOCKHOLM (Reuter). Ongeveer 35 landen zullen bin nen negen jaar in staat zijn atoomwapens te vervaardigen en een kernoorlog wordt onvermijdelijk. Dit voorspelde vandaag het gezaghebbende Internationaal Instituut voor Vredesonderzoek van Stock holm (SIPRI). Volgens het instituut streven wetenschaps mensen in zowel Oost als West naar een voorsprong in kern technologie waardoor of de Verenigde Staten of de Sovjet- STUTTGART (DPA). de Westduitse dff icier van justitie heeft gisteren in het proces tegen de harde kern van de Baader- Meinhofgroep in Stuttgart levenslang geëist voor de beklaagden: de 33-jarige Andreas Baader, de( 36-jarige Gudrun Ensslin en de 32-jarige Jan-Carl Raspe. Unie in de verleiding kunnen worden gebracht een preven tieve atoomaanval uit te voeren. BINNEN- EN BUITENLAND Ir i F 'acAcu Wit O® a 55 .’Tr< I trijfel f- Massale betoging in Parijs hoogtepunt grote Franse staking GUDRUN ENSSLIN ADREAS BAADER r L van i L t l l l l Een klein deel van de massa's betogers, die gisteren urenlang door de straten van Parijs trokken. De Parijse metro werkte maar voor 30 percent en de kaartjescontroleurs waren SIPRI doet deze voorspelling in een nieuwe publicatie („bewapening en ontwapening in het atoomtijdperk”) ter gelegenheid van de tiende verjaar dag van het instituut. De onafhankelij ke organisatie, die een internationaal bestuursorgaan heeft, werd in 1966 door het Zweedse parlement opgericht ter viering van het feit dat Zweden 150 jaar onafgebroken vrede kende. Het boekwerk schildert een somber beeld van grote technische vooruit naar huis gegaan. Wie dan ook zin had om een half uur of meer op zijn ondergrondse trein te wachten, smaakte de voldoening om gratis te worden vervoerd. Het gehele binnenlandse luchtnet was gisteren lam gelegd. De grote internationale verbindin gen konden worden gehandhaafd, maar de Europese lijnen werden door de sta king wel getroffen. Van het onderwijzend personeel heeft 85 percent aan de staking deelgenomen. Het was immers de FEN - de vakbond van onderwijzend personeel - die mede tot de staking had opgeroepen. Opvallend was dat in de Renault-fabrieken in Billancourt - een van de bolwerken van de Franse vakbondsactiviteit - maar een kwart van de employés niet op het werk verschenen was. Objectieve beoordelaars moesten vast stellen dat althans de protestoptocht in Parijs, die door schitterend herfstweer werd begunstigd, langer was dan ooit. Om tien uur ’s morgens begonnen, was ze aan het eind van de middag nog niet geëin digd. Aan het hoofd van de stoet liepen de vakbondsleiders die de actie hadden ont ketend, met name de communistische CGT, de links-socialistische CFDT en de onderwijzersbond, de FEN. In feite is de staking van gisteren niets meer of minder dan een politieke zet van de eerste rang op de weg die van nu af voert naar de gemeenteraadsverkiezingen van volgend jaar en de parlementsverkie zingen in 1978. In een dergelijke situatie zou het handhaven van het huidige evenwicht in de Russisch-Amerikaanse relaties onmogelijk worden. Door de verschil lende niveaus in nucleaire kennis „zul lend in principe altijd tegen alles wat de regering onderneemt. Het proces tegen de harde kern van de anarchistische groepering was in mei vorig jaar begonnen. De vierde beklaag de, Ulrike Meinhof, heeft zich op 9 mei van dit jaar in haar cel van het leven beroofd. Bijzonder scherp richtte hij zich tegen Baader. Deze had zich als leider opgewor pen en was met Ensslin de motor van de pseudo-politieke bende geweest, zei hij. Daarbij was hij „zo laf dat hij zelf zoveel mogelijk op de achtergrond bleef en ande ren erop uit stuurde”. Het enige waar hij naar streefde was het voortzetten van zijn luxe-leventje”, aldus de officier. Het Zweedse vredesinstituut meent dat vaak achter uiterlijk felle menings verschillen over controlemaatregelen „er altijd een geheime en stilzwijgende verstandhouding tussen de supermo gendheden heeft bestaan dat geen van hen beteugeld zou willen worden door welk ontwapeningsbesluit dan ook”. Traditiegetrouw lopen de meningen over het „succes” van de staking ver uiteen. Politie en regering spreken van tienduizenden betogers en noemen de hele onderneming „relatief een mislukking”, de organisatoren spreken van honderd duizenden deelnemers en noemen het pro test het grootste sinds de meidagen van 1968. SAN SEBASTIAN (AFP, Reuter, UPI). Verscheidene leden van de Guardia Civil zijn gisteren aan een aanslag ont snapt in San Sebastian, waar Baskische separatisten maandag de hoge regerings functionaris Araluce en zijn vier lijfwach ten doodschoten. De leden van de Guardia Civil waren op weg naar de kazerne van Incahurrondo om de wacht af te lossen toen zij vanuit een auto met een automatisch wapen wer den beschoten. Niemand raakte gewond. De aanslag heeft tot verhoogde controle door de politie geleid. Het persbureau Cjfra meldt dat in San Sebastian vrijwel iedereen die zich op straat bevindt, zijn identiteitsbewijs moet tonen. Zo’n Effinciency Beurs is dus mijn lust en mijn leven. De mensen gaan als parti culieren de Nieuwe RAI binnen, en komen er als tasjesdragers voor Philips weer uit, overladen met ettelijke drukwerkjes op glanzend papier en in veelkleurendruk, die bijeengevoegd tot een plaatwerk over „Het leven in de Woestijn” in de boekhan del 89 gulden hadden moeten kosten. Mijn vrouw krijg ik met geen stok mee naar zo’n tjokvolle flipperkast, daarom enga geer ik iedere keer een vriend om mee te gaan, want met z’n tweeën heb je vijf keer zoveel plezier als in je eentje. Een efficien cy Beurs en een voetbalwedstrijd moet je nooti in je eentje bezoeken! Dat is ook een psychologische kwestie. MIAMI (Reuter) - Cubaanse ballingen hebben een bom geplaatst aan boord van de Cubaanse DC-8 die woensdag nabij Barbados in zee stortte, waarbij alle 78 inzittenden om het leven kwamen. Giste ren belde een onbekende de „Miami He rald” op met de mededeling dat het onge luk het werk was van „El Condor”, een ballingengroep die gekant is tegen het bewind van premier Fidel Castro. De opbeller zei dat er aan boord van het Cubaanse lijntoestel een magnetische bom was geplaatst, die kort na het vertrek van Bridgetown op Barbados ontplofte. De piloot meldde de explosie en zei dat hij probeerde naar Bridgetown terug te keren. De DC-8 stortte kort daarop in zee. Functionarissen die een onderzoek instel len naar de oorzaak van het ongeluk, hadden al gezegd dat zij sabotage ver moedden. Het instituut waarschuwt dat de ker- narsenalen van de Verenigde Staten ën de Sovjet-Unie op dit moment welis waar een wederzijdse vernietiging garanderen, maar dat kwalitatieve technologische vooruitgang het even wicht kan verstoren. „Erger nog is dat het niet noodzakelijk is dat de moge lijkheid van een eerste aanval werke lijk bestaat. De leiders hoeven alleen maar te denken dat die mogelijkheid bestaat ën de situatie wordt gevaarlijk labiel”, aldus het vredesinstituut. De officier eiste bovendien een geza menlijke straf van 15 jaren voor verdere delicten. Het vonnis wordt midden november verwacht. Na een pauze van ongeveer tien dagen zullen de verdedigers van de beklaagden met hun pleidooien beginnen. PARIJS. In mijn dorpje in Frankrijk vlak bij Parijs heerst volmaak te rust. De algemene sta king die het land heeft lamgelegd heeft ook de bellen van de automati sche overweg aan de over kant van mijn straat tot zwijgen gebracht. Het geratel van de buurttrein blijft uit. En het zou alle maal op de stilte van het graf lijken, wanneer de zon niet uit een stralend- blauwe hemel scheen, de thermometer 20 graden in de schaduw aangeeft, en de wind niet zou ritselen in de al geel wordende populieren. In zijn laatste toespraak zei de officier, Heinrich Wunder, dat de drie beklaagden de raddraaiers waren van een misdadige vereniging. Zij hadden „gemeenschappe lijk, geniepig en om lage beweegredenen” in Frankfurt en Heidelberg vier mensen gedood. Bij vier andere bomaanslagen in München, Augsburg, Hamburg en Karls ruhe hadden zij gepoogd nog eens 45 mensen te doden, aldus Wunder. restant van een moeizaam overwonnen paternalisti sche bourgeoisie) weerge geven. De Franse burger die iets wil weten over succes of wansucces van de sta king, zal tot morgen moe- wachten. Ook de op een De stakingen bij gas en elektriciteit voerden niet tot die vergaande wegval van energie bij de verbruikers die was ver wacht. Een aantal bedrijven had zijn deu- I ren gesloten en deed daardoor geen beroep op de centrales. Nu vind ik niet dat je bij de aanschaf van tamelijk onnutte zaken die je je door zo’n demonstrateur hebt laten aanpraten, alleen naar de waarde van die dingen moet kijken. Zo’n man is een soort goo chelaar. Hij demonstreert een truc, en jij applaudisseert voor het welslagen van de truc. Wat die meneer op de Huishoud beurs niet allemaal kon dpen met dat dubbele, uitschuif bare broodmes, ik dacht nog: dat leer ik nooit, maar wat kon ik anders doen dan applaudisseren in de vorm van een aankoop? Je kan er inder daad gelijkmatige boterhammen mee snijden, maar we kopen toch al bijna altijd gesneden brood, dus wat had die aankoop voor nut? Ik geef toe: weinig, maar ik vind niet dat je zomaar zonder iets te kopen kunt weglopen als je zo’n man van begin tot het eind zijn nummer hebt laten doen en hij je heeft weten te overtuigen van het grote gemak van zo’n mes IN ZIJN HANDEN! Het uiteindelijke nut is dan niet langer van belang. Een vriendin van ons heeft een imker- cursus gevolgd en is nu in het bezit van een uitgebreide zwerm, korven, een honingslinger en allerlei andere appara tuur. Haar man had uitgerekend dat de opbrengst van de honing in dat eerste half jaar 100 gulden per potje had gekost. Maar dat is het punt niet. Het punt is dat ze in nauwe samenwerking met plusmi nus 20.000 levende wezens als particulier toch maar een stel lege potjes heeft weten om te toveren in volle potjes honing. Bovendien moet het een unieke gewaar wording zijn om iets te hebben dat in plaats van duurder, steeds goedkoper wordt, dankzij grote opbrengsten, afschrijving van de apparatuur, etcetera. Bij Albert Heijn wordt ieder potje elk half jaar duurder, bij haar wordt elk potje steeds goedkoper. Dat geeft een geestelij ke satisfactie, die zelfs niet opweegt tegen het feit dat het Albert Heijn-potje honing nog jarenlang goedkoper zal zijn dan haar eigen potje honing. SIPRI schat dat Amerika ongeveer 9000 kernkoppen op strategische raketten bezit en Rusland ongeveer 3000. Tegen 1985 kunnen deze aantal- Voor een goed begrip van het volgende diene, dat ik tot de kaste behoor die altijd halt en front maakt voor demonstrateurs in warenhuizen en tijdens beurzen, in de hoop iets GEHEEL NIEUWS voorgeto verd te krijgen. Of beter gezegd: uit vrees dat mij iets nieuws ontgaan zal, als ik verzuim te kijken. Bovendien behoor ik tot die on-Nederlandse lieden die het internationale adagium „kijken niet kopen” hebben omgedraait: ik heb iets al gekocht voordat ik het goed bekeken heb! „Hoeveel kost uw goedkoopste .appa raat?” „Dat is deze, die kost 2750 gul den” „Dat is helaas te duur voor ons” „Maar weet u wel wat die allemaal kan? Mag ik uw horloge even?” We doen trouw hartig ons horloge af, zoals we dat ook voor de goochelaar zouden hebben gedaan, hij legt hem op de glazen plaat, even de rubber mat erover, knop inge drukt, de deksel beweegt van rechts naar links, en jawel, daar komt de kopie al aan, met twee armbandhorloges die op 5 over 2 staan! Een enorm gemak, als je de tijd een beetje in de gaten wil houden, dus zou u nee durven zeggen als u een beurskorting wordt aangeboden en u in uw dooie eentje bent? Nee toch, wij wel, lacherig, en groe tend begeven we ons naar de volgende standhouder: „Kopieert-ie ook horloges? den iets aantrekken van de drama’s die ze teweeg brengen door het uitvallen van diensten, diende men zich vanmorgen behoor lijk te realiseren wat er allemaal mis kon gaan. Lang niet iedereen was echter zo slim. Zo stonden er bij de schoolbussen die vanuit mijn dorp naar de stad rijden, kleine kinde ren ouderloós op straat te wachten op vervoer dat nimmer zou opdoemen. Inderhaast georganiseer de ouder-hulptroepen brachten de drenkelingen naar school, in de hoop daar althans nog een onderwijzer te vinden die Je moet, op zoek bijvoorbeeld naar een goedkoop kopieerapparaat dat een behoefte moet gaan bevredigen die nu nog niet bestaat („hoeveel kopieert u per maand, honderd, tweehonderd velletjes?” „nou, om de waarheid te zeggen gaan er maanden voorbij dat ik helemaal niéts laat kopiëren”), in een reeks van stands eer reeks van keurige jongelieden allerlei toe ren met hun kopieermachine laten uitha len terwijl je eigenlijk al wel weet dat 2600 gulden veel te duur is. Je staat er trou wens versteld van hoeveel honderden net te jongens in nette pakken met nette manieren er nog in Nederland zijn, als je ze zo ziet samengebracht op de honderden stands op zo’n beurs; trouwens, het aantal bloedmooie meiden dat ook nog kan typen is eveneens boven verwachting groot. op hen kon passen tot de veelal werkende ouders 's avonds weer zouden terugkeren. Algemene stakingen in landen als Frankrijk bren gen in de krantekiosken steeds weer het bestaan aan het licht van publika- ties waarvan niemand ooit had gehoord, omdat ze in de grote massa van het dagelijks aanbod verloren gaan. De enige krant die vandaag te koop wordt aangeboden is Le nouveau Journal. Daarin wordt van voren tot achteren het standpunt van Le Patro- nat, de in Frankrijk zo gehate werkgevers (als WASHINGTON (Reuter). Agenten van de Amerikaanse narcotica- bestrijdingsdienst (DEA) hebben gisteren bij razzia’s in verscheidene steden 200 personen gearresteerd en heroïne in beslag genomen ter (straatverkoop)waar- de van 20 miljoen dollar, zo is in Washing ton bekendgemaakt. De razzia’s zijn gehouden in Los Angeles, San Diego, Chi cago, Detroit, San Antonio en Phoenix, belangrijke distributiecentra van Mexi caanse heroïne. Zowel mijn buurman als zijn vrouw werken in het nieuwe Parijse Man hattan, dat „La Défense” i heet, 's Morgens verdwij nen ze achter de van gerookt glas opgetrokken facaden en komen er pas ’s avonds weer achter van daan. Geen wonder dan ook dat mijn buurvrouw van de stakingsdag gebruik maakt om in haar ligstoel heerlijk van de laatste zonnestralen te genieten. Omdat stakers zich zel- len zijn toegenomen tot respectievelijk 18.500 en 9.500 Daarnaast zijn m Euro pa alleen de NAVO-landen al uitgerust met bijna 10.000 tactische kernwapens en de Sovjet-Unie met 3500 Volgens het instituut kan een bombardement van West-Europa met alleen de 600 ballistische raketten voor middellange afstand die in de Sovjet-Unie zijn opge steld gemakkeli.ik de gehele stedelijke bevolking uitroeien. Als een groot deel van deze met kernkoppen uitgeruste raketten op grondniveau tot ontplof fing zou worden gebracht zou even eens het merendeel van de plattelands bevolking gemakkelijk kunnen wor den gedood door de „fallout”, de radio actieve neerslag. gang in nucleaire, chemische, bacterio logische en conventionele bewapening. De uitbreiding van het kernpotentieel tot ongeveer 35 landen tegen 1985 moet volgens het instituut worden gezien als een uitvloeisel van vreedzame kern programma’s. Hoewel verschillende „bijna-nucleaire” landen zich in groot gevaar achten wegens hun positie in de wereldpolitiek, voorspelt SIPRI dat de druk op hen om nucleair te worden onweerstaanbaar wordt. len daarom veel situaties ontstaan waarin een succesvolle preventieve aanval mogelijk is, danwel op z’n minst mogelijk schijnt. In een dergelij ke wereld zalseen stabiele nucleaire afschrikking, zoals we die hebben gekend, onmogelijk worden en oorlog zal onvermijdelijk zijn.” LAUSANNE (AFP). In de Zwitserse stad Lausanne is gisteren een aanslag gepleegd op dr. Ismet Sjeriff Vanly, een belangrijk voorvechter van autonomie voor de Koerden. Zijn toestand zou ern stig zijn. Voorzover bekend werd dr. Van ly door twee kogels getroffen toen hij zijn huis verliet. Dr. Vanly is voormalig „ambassadeur” in Europa van generaal Moestapha Barzani, de leider van de vrij heidsstrijd van de Koerden. Ondanks de overeenkomst van Algerije van maart 1975 tussen Irak en Iran als gevolg waarvan de vrijheidsstrijders van Barzani de strijd moesten staken, is Vanly de aandacht op de kwestie blijven vesti gen. In juni gaf hij nog een persconferen tie in Genève waarop hij sprak van de „reactionaire as Bagdad-Teheran- Ankara”. Hij beschuldigde Irak deportatie van 300.000 Koerden. De officier van justitie veroordeelde de politieke opvattingen van de beklaagden. Zij leefden in een „waanwereld”, gespeend van zin voor realiteit en logica. Hun beweegredenen voor hun daden lagen „op het laagste zedelijke vlak”, hun houding was „cynisch, leugenachtig, racistisch en fascistisch”. Tegen hun eigen opvatting in waren zij geen politieke activisten, maar slechts misdadigers, in het gunstigste geval „revolutiemakers”. Weliswaar kon voor bepaalde daden een politieke beweegreden niet worden uitge sloten, aldus de officier van justitie. Terwijl in Parijs de gro te protestoptocht vertrok van „La Nation”, denk ik aan mijn buurman, die zich bij de betogers heeft aangesloten. Als lid van het Franse zogenaamde „cadre”, een witteboor- denwerker die zijn flat in Parijs verkocht en buiten een huisje bouwde, behoort hij tot die groep die vindt dat de anti- inflatieplannen van pre mier Barre net als alle harde maatregelen nu weer juist de groep treffen die zich niet kan verwe ren. Bovendien is hij soci alist. Daarom is hij in dit politiek gepolariseerde ten wachten. Ook nieuwsuitzendingen radio en tv zijn tot minimum teruggebracht. En de burgers buiten dat zijn er meer dan de burgers in de steden zullen op hun diepvries kasten moeten passen. Want als straks de stroom uitvalt, gaat hun hele win tervoorraad naar de maan. F VA s Kr

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 3