taps sluizen®) havens BINNEN KWARTIER NA MELDING BIJ PECHVOGEL de bewaarschool van R tTMSii Juffrouw Vijlbrief geniet nu van een rustig leven I Sr SIMAVI-collecte nu in voorjaar - W' i H lir’r lis 8 19 76 V R IJ D A G OKTOBER IJMOND (Van een onzer verslaggevers) U ty wy 158 A Ze schenkt thee uit een tin nen theepotje, serveert krake lingen en beweegt zich op haar 84-jarige leeftijd nog met de zelfde resolute waardigheid die vroeger al zo kenmerkend was, alleen haar stappen zijn minder groot. Ze is klein en tenger, nog steeds kijken twee blauwe prie mende ogen nu door een ge slepen brilletje in goudkleurig montuur haar bezoekster aan. Het is juffrouw Elisabeth Vijl brief, inderdaad de oude, be kende juffrouw Vijlbrief van de vroegere IJmuidense kleuterbe- waarschool, van het „imbecie lenklasje” in de Lijsterlaan, de. oprichtster van de eerste oranje vereniging, de organisatrice van de eerste kindervakantiefeesten, school voeding in de crisistijd, de juffrouw Vijlbrief van het „erw- tensoepcomité” uit de crisistijd, de vrouw die ook voor elke col lecte liep. HAARLEM - Met twee man 24 uur per dag klaarstaan, het klinkt bijna vooroorlogs, maar het is een realistisch en tegelijk idealistisch plan. Twee jonge ondernemers zijn vrijdag in Haarlem een accudienst begon nen. Met twee Citroen bestel wagens gaan zij iedereen in de regio helpen die met autostart- problemen tobt. Uitgebreide proefritten toonden aan dat zij meestal binnen 15 minuten bij een klant ergens tussen Heems kerk en Bennebroek kunnen zijn. Niet meer dan twee minu ten hebben zij nodig om de auto aan de gang te krijgen. 'v o® ÜAU-73 /A a X® hotef Ja4 Accudienst helpt automobilisten Kennemerland bij startproblemen ARIE VAN DER VEER 1 1 >1 een exemplaar worden gekocht. De opzet is echter een servicedienst van de grond te krijgen die iedere auto mobilist helpt welke met startproble men te kampen krijgt. Normaal zijn de wagens van ’s morgens 7 tot ’s a- vonds 9 uur te ontbieden, maar in de wintermaanden vierentwintig uur per dag via 023-372013. Met behulp van een uitgebreide sortering meetinstru menten zijn de storingen snel op te SIMAVI heeft besloten dit jaar de gebruikelijke SIMAVI-najaarscollecte in Kennemerland te laten vervallen, om volgend jaar 1977 evenals elders in het land, de collecte in het voorjaar namelijk in de maand april, te houden. Deze brief bereikte ons van SIMA- VI-directeur K. C. van der Giessen: Nadat s'edert 1949 traditiegetrouw de SIM AVI-collectant altijd in het najaar ap.n de deur is geweest, zult u nu dus uw gewaardeerde bijdrage in het voorjaar kunnen geven. Redactie Loes De Fauwe tel. 02550 - 15389 f Dit is te danken aan de Algemeene Visscherij Maatschappij, die toen onder directie stond van de heren J. F. Klercq en E. H. Hij mans. In Engeland heetten de schepen Persia en India en na aan komst in IJmuiden kregen zij respect, de naam Jacqueline Clasina IJM.10 en Christine IJM.2. Als IJmuidens stoom trawlers ging de eerstgenoemde naar zee onder schipper C. Zwart en de andere onder C. Sluimer. september 1957 afscheid en ging met pensioen- Bij die gelegenheid sprak zij haar gevleugelde woorden: „Het is geen verdienste van mij, maar een aangeboren liefde voor alles wat mis deeld is in deze wereld”. IJMUIDEN. In het jaar 1906 kwa men bij de scheepswerf van Smith’s Dock Company te North Shields twee stoomtrawlers gereed voor Birt en Hec- tall, trawlerrederij te Londen. Zij waren ruim 200 bruto ton groot en hebben een jaar of zes onder Britse vlag aan de vissertf deelgenomen en zjjn in 1912 naar Umuiden gekomen. Het zusterschip, de Christine TJM.2 was toen al van de vloot afgevoerd. Dit schip is echter ook na mei 1940 visserij- schip gebleven. Op 9 mei was dit vaar tuig van IJmuiden naar zee gegaan on der schipper J. Zwaan maar moest de volgende dag een Engelse haven binnen lopen. De Christine kwam niet in mari- nedienst en bleef aan de visserij deelne men vanuit Fleetwood en kwam pas op 2 juli 1945 in de IJmuidense haven terug en is de visserij blijven uitoefenen tot in 1948 om in jun 1951 voor de sloop te worden verkocht. De Christine verliet op 26 juni 1951 de haven van IJmuiden. Identiek aan deze schepen waren de Mary IJM.189, ex Britannia en de Hen riette Jacoba IJM.190, ex Arabia in 1907 en 1906 door dezelfde werf gebouwd voor G. H. D. Birt te Milford Haven. Deze zijn in 1914 door de „Algemeene” aangekocht. De Mary is in oktober 1919 met man en muis vergaan en de Henriet te Jacoba werd in 1938 wegens verkoop voor de sloop .van de vloot afgevoerd. Wie de SIMAVI ook in 1976 wil steunen, kan zijn of haar bijdrage storten op gironummer 300100, ten name van SIMAVI Haarlem. melding de service worden verleend- De -eenheidsprijs bedraagt f 15,- waarmee ze, gezien het grote aantal mensen dat vooral in de wintermaan den door vorst, kou en vocht met problemen te maken krijgt, wel rond denken te komen. Omdat het vaak voorkomt dat een accu het onverwachts begeeft hebben zij ook alle mogelijke typen ruilac- eu’s aan boord en eventueel kan ook dat ze wisten dat als ik begon het ook afmaakte. Toen in de oorlogsjaren het ge bouw aan de Houtmanstraat door de bezetters in beslag werd genomen, verhuisde juffrouw Vijlbrief n «t haar kinderen terug naar de school in de Casembrootstraat. In 1944 werd opnieuw verhuisd, nu naar de Lijs- Daarnaast een belangrijke reden van organisatorische aard bij SIMA VI zelf. Door de Kennemer najaars- collecte te verschuiven naar het voorjaar en deze zodoende samen te laten vallen met de grote landelijke SIMAVI-voorjaarscollecte, kan wor den bereikt dat de inspanningen van SIMAVI minder versnipperd raken, waardoor tot een aanzienlijke kosten besparing kan worden gekomen. Het zal duidelijk zijn, dat dit voor een instelling als SIMAVI, die zich pri mair ten doel stelt de in medische nood verkerende medemens in de tropenlanden te helpen, van groot belang is. Hierdoor komen immers nog meer van de vele giften, die telkenjare binnenkomen, ten goede aan degenen voor wie uw bijdrage bedoeld is. Een automobilist die zijn motor niet aan het draaien kreeg, heeft de hulp van de Accu-dienst ingeroepen. Sinds die tijd leidt juffrouw Vijl brief een rustig leven: „Ik ben zelf het huishouden gaan doen. Ik had altijd een dienstmeisje maar nu komt nog een keer in de week een hulp. Ik lees veel, boeken en kranten ->n ik heb mijn handwerkjes. Ik ben geen lid van een bejaardenclub ofzo: •k hou niet van uitstapjes. Bovendien hsb ik m’n eigen kennissen, al ster ven die nu ook”. Negentien jaar nu geniet juffrouw vijlbrief haar pensioen en ze is te vreden. „Mijn gezondheid is prima. Ik heb nooit wat. Ja, ik heb wel eens ischias gehad en als kind eens rood vonk, maar verder ben ik nooit ziek. Je moet oppassen natuurlijk: ik eet elke dag warm, altijd soep vooraf en een toespijs na. En ik ga op tijd naar bed. Ik heb ook geen televisie. Daar heb ik geen leeftijd meer voor- Ik verveel me nooit en ik vind het niet erg om eens een avond alleen te zijn: er is wel eens een steekje aan je goed te doen. Het zit in mij om tevreden te zijn. Ik ben dankbaar dat ik ben wat ik ben”. De op zee zijnde Nederlandse trawlers kregen op 10 mei 1940 de order om naar een Engelse haven op te stomen omdat ons land was aangevallen. De Jacqueline Clasine kwam onder andere in Britse marinedienst en werd verbouwd tot hulpmijnenveger Jacqueline Clasine FY. 1783. Bijna een jaar dat de oorlog ten einde was keerde de trawler pas in IJmuiden terug, dat was op 11 april 1946 als hulpmijnenverger in de grijze oor logskleur. De Jacqueline Clasine is een van de weinige stoomtrawlers geweest die na repatriëring niet meer in de visserij zijn teruggekeerd. Het schip kreeg een plaatsje in de Tweede Rijks- binnenhaven en heeft daar gelegen tot in mei 1952. Op 20 mei werd het schip uit deze IJmuidense haven weggesleept met bestemming de sloperij. De redenen van dit besluit zijn tweeërlei. Allereerst zagen een aantal gemeenten in Kennemerland graag, dat een verschuiving van de SIMAVI- collecte van het najaar naar het voorjaar zou plaats vinden. terlaan. Daar vestigde juffrouw Vijl brief zich definitief en ging bij <te school wonen. Daar zou zij tot haar pensioen blijven. In de naoorlogse jaren beijverde juffrouw Vijlbrief zich voor de op richting voor een Oranjevereniging in IJmuiden. Later heeft zij daar -nog een onderscheiding voor gehad. „Ik zou voorzitster worden”, vertelt zij, „maar er was iemand - ik zal geen namen noemen - die niet wilde dat een vrouw op die post zou komen en toen ben ik weggegaan. Daarna is alles in elkaar gezakt. Als je zoiets goed wilt doen, moet je er wat voor over hebben en moesten de mensen je vertrouwen. Je moei ook sterk zijn wanneer je zoveel doet, anders hou je het niet vol”. Na op 9 oktober 1952 haar 40-jarig jubileum in het onderwijs te hebben gevierd en gehuldigd te zijn door de burgerij, nam juffrouw Vijlbrief op 1 school verschenen. „Daarvoor had ik hulp van werkloze mannen, die de aardappelen schilden en de groenten schoonmaakten. Voor het koken had ik dames uit de gegoede middenstand, die ook wel meegingen als leidsters tijdens de uitstapjes. Deze dames hadden allemaal thuis een dienst meisje, dus die konden gemakkelijk weg. Van de melkinrichting kregen we ketels om in te koken, dus dat was voor elkaar- Ik moet zeggen dat ik altijd met alles veel medewerking kreeg, anders had ik het ook nooit kunnen doen. Maar dat was ook om- aan iets Juffrouw Vijlbrief met een van haar klasjes van de bewaarschool. Wanneer de foto precies is genomen, is niet bekend. Het moet voor de oorlog zijn geweest, in de tijd dat de kleuterbewaarschool nog was gevestigd in het gebouw aan de Hout manstraat. Juffrouw Vijlbrief, nu 84 jaar, in haar woning aan de Heerenduinweg in IJmuiden. y Bert Pasman (26) en Hans Verbeek (23) zijn twee enthousiaste technici met een op dit gebied gespecialiseerde opleiding en ervaring. Zij hebben een goedbetaalde werkkring eraan gege ven en kozen de onzekere toekomst van een eigen bedrijf. En daarvoor moeten in deze tijd toch alle zeilen worden bijgezet. Het idee van de accudienst is overgewaaid uit de Ver enigde Staten en voor Kennemerland uniek. Hun kantoor is gevestigd op het Marsmanplein, maar zij hopen de meeste uren in hun bestelwagens te rijden op weg naar mensen die pro blemen hebben met de stroomvoor ziening bij hun auto. In de twee servioewagens zijn ko lossale accu’s met een zeer groot vermogen (200 A/h) gemonteerd. Daarmee kunnen ook vrachtwagens opgestart worden. Verder zullen de blauwe Oitroëns deze week worden voorzien van mobilofoons, die het overbodig maken steeds opnieuw te rug te rijden naar de centrale post. Hierdoor kan zeer snel na de pech- sporen en te verhelpen. De Accu- dienst zal voor veel automobilisten deze winter een uitkomst betekenen, omdat de garages hierin niet gespeci aliseerd zijn en minder vlug kunnen komen. Ook de prijs die zij moeten berekenen' ligt meestal hoger. wat brood en een fles water. Dus dan schreef ik alle schoolhoofden en zo kwam ik aan die kinderen. Voor eten ging ik de bakkers en melkboeren langs, zodat we de kinderen onder weg lekker eten konden geven. Tja, ik kon met* mensem opschieten en ik kon organiseren. Als je zoiets hebt meegekregen, moet je er niet trots op zijn, maar moet je het gebruiken”- Na vijf jaar te hebben gewerkt in de kinderbewaarplaats aan de Casem brootstraat, werd juffrouw Vijlbrief hoofd van deze school. Acht jaren later werd zij, per 2 januari 1933, benoemd als fröbelonderwijzeres aan de B.L.O.-school aan de Houtman straat. Zij ging daar werken met imbeciele kinderen. In diezelfde tijd brak de crisis uit, aanleiding voor juffrouw Vijlbrief om het een en ander te regelen. De schoolvoedng kwam tot. stand, voor kinderen die met lege magen op Het schip op de foto is de Jacqueline Clasine, groot 206 bruto ton, lengte 35,69 m, breedte 6,60 m én holte 3,50 m. De voortstuwing geschiedde door een 3 cil. triple expansie machine, fabrikaat Mac- Coll en Pollock te Sunderland, vermo gen 360 pk. De stoom werd geleverd door een kolen gestookte Schotse ketel. Met een aantal andere schepen kwa men de Jacqueline Clasine en Christina in 1920 in exploitatie bij de nieuw opgerichte Vereenigde Exploitatie Maat schappij toen onder -directie staande van de heren A. J. Veltkamp en S. Koster. In die tijd was L. Koster schipper op de Jacqqueline Clasine, in 1927 gevolgd door M. de Boer, in 1931 door Abr. de Goede. In 1933 kwamen de schepen in exploitatie bij de N.V. Visscherij Onder neming De Vem onder directie van de heer F. Thiel. In 1934 werd Jac. Vink schipper op de Jacqueline Clasine, in 1938 H. Ouwehand en in 1940 M. J. G. J. Peeters. Toen de trawler op 3 mei 1940 van IJmuiden ter visserij vertrok kon niemand vermoeden dat dit voor het laatst was als IJmuidens trawler. „Ja”, knikt juffrouw Vijlbrief stellig, „inderdaad, heel IJmuiden kent me, zo is dat nu eenmaal.” Maar zo was het natuurlijk nog lang niet toen juffrouw Vijlbrief als jonge vrouw en onderwijzeres uit Utrecht naar IJmuiden verhuisde. Welk jaar dat precies was, weet ze niet meer, tnaar volgens het gemeentearchief dat geweest in 1920. „Toen ik rfaar Umuiden ging, zei den co-llega’s in Utrecht: „wat ga jij nu doen, ga jij naar de hei?”, zo herinnert juffrouw Vijlbrief. „Ach, IJ - muiden was klein. Echt gezellig was het niet, trouwens daar had ik ook geen behoefte aan: ik had m’n werk”. Maar afgezien van werk op de kleuterbewaarschool en later met de geestelijk gehandicapte kinderen, nam juffrouw Vijlbrief heel wat meer taken op zich. Het doet haar zichtbaar plezier deze herinneringen op te halen. „Vroeger kon je met de boot varen van het kanaal naar het strand. Nu 'wilde die man, ik dacht dat hij Van Dosten ofzo heette, die boot wel be schikbaar stellen voor tochtjes met arme kinderen, maar hij wist niet hoe hij dat moest organiseren en dus werd ik gevraagd. Toen gingen we uit met kinderen die in de grote vakantie zelfs geen dagje uit gingen, die niet verder kwamen dan het strand, met -- A A- - ■- f r' 4

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 7