Huisvesting Schipholwerkers steeds onwaarschijnlijker In de Vishal PvdA en CDA oneens over groei-grens Schiphol Wat doet Pa? Feestavond in Heliomare WEEKEINDEN DOORBRENGEN IN HET TEKEN VAN DE PADDESTOEL Buiten waait de wind om het huis I BOUWMARKT l<KEUR B.V>| KROMMENIE^ (fedb® Vliegtuigbewegingen contra passagiers bewegingen Bedankt voor beroep Koudenhom 54 Natuurhistorische vereniging 75 jaar Tekort begroting Noord-Holland n o n si 9 V R IJ D A G 8 OKTOBER 19 76 IJMOND MODELFLAT SPKUYPERPLANTSOEN Ook voor de toekomstige bewoners von het S.P. I Kuyperplontsoen in Oud (Van een onzer verslaggevers) IJmuiden zijn wij bezig modelflat in te een richten zodat zij een indruk kunnen krijgen de mogelijkheden om van hun toekomstige woning maken De openingstijden van de flat delen wij u tijdig mee. Wel kunt u nu reeds in zaak aan het onze Marktplein vrijblijvend de tekeningen bekijken de maten noteren. en Ons vakkundig personeel geeft u gaarne alle gewenste inlichtingen. WONINGINRICHTING (Van een onzer verslaggevers) I MARKTPLEIN 38-40 telef. 12348 IJMUIDEN (Papakt PARADE, de zachtere vieux) OPEN HAARDEN GASBLOKKEN EN ACCESSOIRES. Openingstijden: dagelijks van tel. 023-321212. (Van een onzer verslaggevers) Beroemd Actie L BH ROTE SORTERING* 8.00 - 12.30 uur 13.30 - 18.00 uur zaterdags van 8.30 - 16.00 uur neme .BASI I® 35,- pJ 85,- p.H 17,-p.H 65,- p.H 81,- p.H 99,- p.ffl 11,- p.H 25,- p.m 92,- p.m 19,- p.n 19,- p.n 34,- p.n 40,- p.rt 39,- p.H 39,- p.m 54,- p.m punten van de nota van uitgangs punten voor het Amsterdam-Noord- zeekanaal. Voor de PPR ging de beperking van Schiphol lang niet ver genoeg. HAARLEM. Van de grote fracties in Provinciale Staten heeft alleen de woordvoerder van de PvdA de heer De Boer zonder reserve ja gezegd tegen het beper ken van de groei van de luchthaven Schiphol tot 17 miljoen-passagiers- bewegingen per jaar. De VVD en het CDA waren het om te beginnen niet eens met deze normstelling. Men voelde meer voor het aantal vliegtuigbewegingen en het aantal Kosteneenheden als groei-grens. De grens van 17 miljoen passagiers- bewegingen is één van de uitgangs- Natuurlijk niet. Toch maakt u er kans op. Sommige winkels lokken u met spotgoedkope aanbiedingen in Novilon. Maar men tracht u iets anders te verkopen. Imitatie-spul. Namaak van Novilon. Dus meestal lang zo goed niet. A Vandaar deze waarschuwing. Even Js, opletten dus: op échte Krommenie Novilon staat de naam ..Novilon” gedrukt. De enige vloerbedekking met het GOUDEN Keurmerk van de Ned. Ver. van Huisvrouwen. HAARLEM. Wie er in weer en wind op uit gaat om de vogeltrek van Jan van Genten en eidereenden te bespieden, weekeinden door brengt in het teken van mossen of paddestoelen en vakantie houdt in' unieke uithoeken van Europa als Lapland en Ierland, moet wel een doorgewinterd natuurliefhebber zijn. zo gezellig mogelijk te HAARLEM Voor woningbouw in de Meerlanden lijkt het tij in de Staten van Noord-Holland aan het kenteren. Daarvan mag men uitgaan, als de commissie ter bespreking van de Nota van Uitgangspunten voor het Amsterdam-Noordzeekanaalgebied representatief is voor de krachtsver houdingen in Provinciale Staten. De woningbouw in de Haarlemmermeer heeft lange tijd de getijstroom van de „overloop”-gedachte tegen gehad. Bij de gedachtenwisseling over het hoofdstuk Schiphol uit de Nota van Uitgangspunten, donderdagmorgen leek het erop dat de stroom gaat keren. (ADVERTENTIE) Kansen wonin gbouw in Mee Handen keren (ADVERTENTIE) unie (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) ook stelling vereniging neemt „De F Bouwmaterialen P.V.C.-artikelen Wand- en vloertegels Open haarden Ijzerwaren Verfwaren Elektra art. Sanitair Tuinartikelen Hout- en plaatmat. Er zijn landelijke contacten via een maandblad, men houdt ledenbijeenkom sten, voordrachten en determineeravon- Een van de tradities die de K.N.N.V. zorgvuldig in ere houdt is de jaarlijkse vogelexcursie in alle vroegte op Hemel- vaartdag. Onder leiding van de voorzit ter trekt men door de Kennemerduinen om alle vogels te horen ontwaken. D „Laten we reëel zijn. De Schipholwer kers mogen niet het slachtoffer worden van idealen die we niet kunnen berei ken. Laten we dan in godsnaam maar bouwen in de Meerlanden, liever dan de mensen te laten uitvloeien op het platte land van Utrecht en Zuid-Holland. Dan maar liever geconcentreerd bouwen ten westen van Hoofddorp”, aldus de heer Achterstraat. De heer Achterstraat wees daarbij op een persbericht dat onlangs door Am sterdam isverspreid over de verdeling van de huizen in het toekomstige Alme- „Met opzet hebben we met onze jubi leumviering gewacht”, zo besluit me vrouw Roesink-Rem, „tot Jan van de Kam klaar was met zijn Oosterschelde» film, want we willen deze allemaal bij zonder graag zien.” CDA-woordvoerder Achterstraat pleit te wel voor een beperking van Schiphol tot het huidige vier banen-stelsel en de grens van 40 Kosteneenheden. De VVD vertegenwoordiger in de speciale staten commissie, de heer Alma, verklaarde zich vierkant tegen de beperking van Schiphol, zoals GS zich die voorstellen in hun nota van Uitgangspunten. ..De natuur fascineert”, zo luidt een folder van de natuurhistorische vereni ging, „Plant en dier verliezen n immer hun aantrekkingskracht. Het zelf werke lijk in de natuur meebeleven van al datgene wat zich daar afspeelt is nog ''oeiender dan het kijken naar natuur- "?.ns. Besteedt een deel van uw vrije tijd aan het ontspannende waarnemen van de levende natuur”. De feestavond, die vanavond om 20 uur begint in de aula van de Mr.Bruch- school aan de Zijlvest, zal worden ver zorgd door de cineast Jan van de Kam. Hij vertoont zijn nieuwste film over de Oosterschelde en wanneer de tijd het toelaat nog een film over de Dollard. HAARLEM. In drie vlak bij elkaar liggende scholen in Parkwijk is in de nacht van woensdag op donderdag inge broken. Door het uitnemen van ruiten kwamen onbekenden de scholen binnen, die staan aan de Prins Bernhardlaan en de Prinses Beatrixdreef. re. Zestig procent zou ten goede komen aan de Amsterdamse woningbehoefte, twintig aan die van het Gooi en twintig aan de Rijksdienst voor de IJsselmeer- polders. Schiphol komt op dat lijstje niet eens voor, zo stelde hij. Ook de stemming van de overige com missieleden was somber, wat betreft de mogelijkheid om Schipholwerkers in Al- mere te huisvesten. De VVD-vertegen- woordiging zag er de mogelijkheid niet van in, omdat de infrastructuur (wegen en spoorwegen) ontbrak. Ook de PvdA vreesde dat het onbreken van behoorlij ke (spoor)verbindingen tussen Schiphol en Almere struikelblok zou worden voor overloop daarheen. De CPN-afgevaardig- de vroeg zich af, of de Schipholwerkers zelf de huisvesting in Almere wel zou den willen. IJMUIDEN. Ds. S. Cnossen uit Spakenburg heeft bedankt voor het op hem door de Gereformeerde kerk vrijge maakt uitgebrachte beroep. ling contact houden, ervaringen uitwis- ging mevrouw A. Roesink-Rem, „onder den ook tentoonstellingen gehouden, maar dat gebeurt nu niet meer. Het streven is nu: laat in de natuur staan wat er nog sitaat, want voor zo’n ten toonstelling moest veel worden verza meld, geplukt en meegenomen”. IJMUIDEN. Aan de donderdag- markt werd aangevoerd: 50 kg. ton; 2 kisten tarbot en griet; 22 kisten kabel jauw; 9 kisten schelvis; 57 kisten wijting; 18 kisten schol; 1 kist schar; 3 kisten makreel en 4 kisten diversen. Almere, het gat waarheen de provinci ale plannenmakers een belangrijk deel van de overloop hadden willen laten vloeien, is voor de stroom Schipholwer kers onbereikbaar. Het rijk heeft ver zuimd te zorgen voor een goede verbin ding tussen Schiphol en Almere: een besluit over de aanleg van de Almere- spoorlijn is opnieuw uitgesteld. De woningzoekenden onder de Schip holwerkers stromen een andere kant op, dan Gedeputeerde Staten zouden willen: in de richting van het Groene Hart van de Randstad. Volgens drs. J. Achter straat, behalve CDA-Statënlid ook di- rekteur van het sociografisch bureau Dë Meerlanden, komen „griezelig veel” Schipholwerkers de laatste tijd terecht op het platteland van Zuid-Holland. Gedeputeerde Van der Knoop trok de juistheid van de woningverdeelsleutel voor Almere in twijfel. Vooral vanuit ’t Gooi zouden naar zijn mening minder mensen naar Almere trekken dan ge noemde twintig percent. En dat schiep ruimte voor andere woningzoekenden. De cijfers van de Schiphol woningraad bevatten naar zijn mening dubbeltellin gen. Daar waren ook woningzoekenden bij, die op de Amsterdamse lijst stonden. En deze woningzoekenden zouden dan wel in Almere terecht kunnen. Wit u rommel op de vloer? De heer Van der Knoop bleef donder dag optimistisch: weliswaar zijn er in de Meerlanden al te veel huizen gebouwd (of in aanbouw) om de groei in 1980 tot het minimummodel beperkt te houden, maar met een sterke fasering in de bouw was dat model misschien nog mogelijk voor 1990. Maar, zo liet de gedeputeerde er veelbetekenend op vol gen, ook voor de Meerlanden geldt, „dat GS de idealen van de ruimtelijke orde ning niet willen uitvechten over de rug gen van de woningzoekenden”. De K.N.N.V. telt onder haar leden, georganiseerd i n 50 landelijke afdelin gen, zowel volkomen leken als knappe biologen. Vanaf de oprichting op 16 maart 1901 hebben de 1 eden van de Haarlemse afdeling in elk geval altijd plezierig met elkaar samengewerkt. AI 75 jaar maken in Haarlem en wijde omgeving leden van de Koninklij ke Nederlandse Natuurhistorische Vere niging een hobby van hun natuurstudie. De 350 leden houden ter ere van dit jubileum vrijdagavond 8 oktober een feestelijke bijeenkomst. De afdeling Haarlem is een van de oudste afdelingen in het land. Ouder zelfs dan de landelij ke K.N.N.V. Voorzitter R. Kofman van de K.N.N.V. vertelt iets over de eerste periode: „In het begin stond onze plaatselijke vereni ging onder grote invloed van de bekende natuurhistorici Thijsse, Heinsius en Hei mans. Nog meer beroemde leden waren de schrijver Van Eeden en de architect van de Bloemendaalse Zeeweg: Springer. De vereniging ontstond aan h et begin van deze eeuw toen de belangstelling voor de natuur opleefde. In dezelfde tijd werden de Ornithologische Vereniging en de Nederlandse Vereniging tot Be houd van Natuurmomumenten opge richt”. Iedereen kon lid worden van de Haar lemse K.N.N.V., vooral in het begin wa ren er veel onderwijzers bij. De enige eis die men stelde was dat men volwas sen moest zijn, wat geldt tot op de dag van vandaag. „De activiteiten zijn dezelfde geble ven”, zegt de secretaresse van de vereni- de dingen genieten. Naast excursies wer- selen, samen ergens naartoe gaan en van den. Speciale weekends worden georga niseerd in het teken van paddestoelen, mossen, vogels of strand. Landelijk zijn er dë buitenlandse kampen en reizen zoals nog niet zo lang geleden naar Ierland, Lapland en de Pyreneeën. De kinderen mogen dan geen lid worden, ze kunnen altijd wel met de ouders mee op excursie. PRIJZEN IN GULDENS Per 1 kg.: grote-, grootmiddel- en kleinmiddel tong 12,20; tarbot 13,40- 12,40. Per 40 kg,: tarbot 360-232; griet 280- 200; kabeljauw drie 192; kabeljauw vier 168; kabeljauw vijf 134-132; schelvis twee 160; schelvis drie 150-140; schol twee 134-132; schol drie 118-92; schol vier 116-92; wijting drie 100-72; makreel twee 61; hardes 108. De besommingen waren: UK 18 f 470; UK 23 9.065: UK 200 3.600. HAARLEM. In het artikel over provinciale begroting in de krant van woensdag is een domme verschrijving geslopen. Abusievelijk werd een begro tingstekort gemeld van vijftig miljoen gulden. Als het begrotingstekort werke lijk zo groot was geweest, was dat natuurlijk in grote opmaak op de voor pagina gemald. Uit het bericht op de voorpagina en de rest van het verhaal op een van de binnenpagina’s zal men wel hebben begrepen, dat er sprake was van een abuis en dat er had moeten staan een tekort van vijfeneenhalf mil joen gulden. Toch ook nog een leuk bedragje. IJMOND. Zestig jeugdige patiëntjes van het revalidatieoord Heliomare in Wijk aan Zee hebben gisteravond een onvergetelijke avond beleefd aan het optreden van het jeugd-Rode Kruis. Dankzij de bemiddeling van de „Club van 500” waren een aantal leden van het jeugd-Rode Kruis niet alleen bereid zich te belasten met de organisatie van de feestavond, maar boden tevens spon taan aan het feestprogramma te verzor gen- wanneer dat nodig is”, zegt voorzitter Kofman, „Bij dreigende wegenaanleg of bebouwing in natuurgebieden laten wij onze stem horen. Dit is niet iets van de laatste tijd, want in 1930 voerden wij al actie tegen plannen voor de bebouwing van de Zeeweg met huizen. Ook hebben wij destijds geprotesteerd tegen de weg door het Brouwerskolkpark. Ons devies is nu eenmaal: natuurbescherming in ruime zin. Meestal is het zo dat onze vereniging „mede met anderen” haar stem laat horen”. Naar zijn mening zou het van meer begrip voor de werkelijkheid getuigen, wanneer de provincie meer woningbouw in de Meerlanden zou toelaten. Eenstemmigheid bij de commissieleden was er wel over de vijfde baan: die werd afgewezen, zij het, dat de VVD- vertegenwoordiging nog een slag om de arm wilde houden. Studie over de moge lijkheden om de vierde baan (Zwanen burgbaan) te draaien werd bepleit door VVD, CPN en CDA. Het CDA was er wel in beginsel voor. Het zelfde gold voor de PvdA, tenzij een ander lan- din-gsysteem een betere oplossing zou zijn- De PPR-fraetie wees de draaiing van de vierde baan af omdat daarmee de geluidshinder maar naar een ander (dichter bevolkt) gebied werd verplaatst. Het PSP-statenlid Bos was alleen al voor draaiing van de vierde baan omdat aanleg van een vijfde daardoor ónmoge lijk zou worden. Over de aanleg van een luchthaven in de Markerwaard was de commissie zeer verdeeld. De scheidslijnen liepen daarbij door sommige fracties heen. Alleen de PPR kon een stem-verhouding geven drie leden waren voor verplaatsing van de luchthaven naar de Markerwaard., twee leden vonden, dat een kostbaar stuk natuur (Ijsselmeer) niet mochi worden opgeofferd aan de luchthaven. Ook de PvdA viel in deze twee menin gen uiteen, maar een stemverhouding was nog niet te geven. Het CDA en de WD verschilden van mening over de mogelijkheid dat een luohthaven in de Markerwaard Schiphol zou kunnen aanvullen. Volgens de WD waren de luchthavenactiviteiten dermate verweven, dat dat niet kon. Charter vluchten bijvoorbeeld worden vaak uit gevoerd tussen twee lijnvluchten in. Dus heeft het geen zin om de chartervluch ten te verplaatsen naar elders, want het vliegtuig zal dan toch van de lijnluch thaven moeten opstijgen en er weer landen. Dat gaf volgens de VVD alleen nog maar extra hinder. Volgens het CDA daarentegen was aanvulling wel mogellijk. Met een beetje goede wil van het luchtvaartwezen was wel uit te puzzelen welke aktiviteiten naar een an der luchtvaartterrein konden worden verplaatst. De heer de Boer verwees bij zijn verdediging van de groeigrens van 17 miljoen passagierbewegiingen naar een PvdA-rapport diat daarover is versche nen. Dat kwam inderdaad op dat getal ongeveer uit- Hij was het eens met de stelling dat het aantal vliegtuigbewe gingen bepalend was voor de mate van de geluidshinder. Maar de eenheid „pas- sagierbewegingen” was gekozen, omdat men daarmee gemakkelijker de druk op de infrastructuur kon bepalen (het aan tal treinpassagiers van en naar de lucht haven, het aantal auto’s op de wegen naar en van Schiphol). Wanneer Schiphol boven de groeigrens van 17 miljoen passagierbewegingen zou uitgroeien kunnen de wegen de stroom reizigers van of naar de luchthaven niet meer aan. Rijksweg 4 zou opnieuw moe ten worden verbreed, maar zou dan klem komen te zitten in de Schiphol- tunnel die met zijn zes banen veel te smal zou zijn. Ook rijksweg 6 zou moe ten worden verbreed, hetgeen in Bad- hoevedorp een onmogelijkheid is. De weg ligt daar al ingeklëmd tussen de huizen. Ook de treinen op de Schiphol- lijn zouden de toevloed van reizigers nauwelijks kunnen opvangen. De discussie over Schiphol was de laatste van een serie voorbesprekingen van de nota van Uitgangspunten in een speciale Statencommissie. De uiteindelij ke beslissing is gepland in de Statenver- gademgen van 6 en 13 december. (Niet oktober zoals abusievelijk was vermeld in de krant van 5 oktober). r De Gedeputeerde zou de kwestie Al mere op korte termijn met minister Gruijters bespreken. Hij deelde nog mee, dat de Rijksdienst voor de IJsselmeer- polders aan de Schipholwoningraad had bericht, dat de woningzoekende Schip holwerkers welkom waren in Almere. „De redelijke eis is daarbij wel, dat ook werkgelegenheid van Schiphol naar Al mere wordt overgeheveld”, zo vertelde de heer Van der Knoop verder. Een doortrekking van Rijksweg 6 (Velsertunnel-Amstelveen) naar de Rijksweg Amsterdam-Amersfoort achtte de gedeputeerde niet bij voorbaat uitge sloten. Dan zou een verbinding ontstaan tussen de rijkswegen Amsterdam- Utrecht en Amsterdam-Amersfoort. Bij de aanleg van deze weg (schakel in de verbinding Schiphol-Rijksweg 4-klaver- blad Badhoevedorp-Rijksweg 6-IJssel- meerpoiders en Almere) zou men stuiten op het schilderachtige riviertje ’t Gein. Volgens de heer Van der Knoop gaat het Rijk er van uit, dat ondertunneling van ’t Gein mogelijk moet zijn. Eerder in de discussie over de Nota van Uitgangspunten had de gedeputeerde echter al gezegd, dat het achterwege blijven van een behoorlijke (rail)verbin- ding tussen Schiphol en Almere en het uitblijven van een beslissing over Schip hol en de Tweede Nationale Luchthaven er toe zouden kunnen leiden, dat de belangrijkste uitgangspunten (beperking van de groef van stad en bedrijvigheid beneden het Noordzéekanaal) zouden moeten worden herzien. Ook in de nota zelf houden GS deze slag om de arm. Nu de rijksbeslissingen uitblijven en uitblijven, wordt steeds duidelijker, dat de voorbehouden niet voor niets zijn gemaakt. En daarbij gaan ieders gedach ten naar de Meerlanden, waar in dat geval de grenzen van het middenmodel voor de bevolkingsgroei en zeker die van het minimummodel zouden worden overschreden.

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 9