4 s tl I Israel speelt listig spel met humanitaire dekmantel De wonderlijke chaos in Zuidelijk Libanon het goede hek” De politiek van r te Jan s r E a w I wlr F' F -«F At Wt btt’. IHi ifi 5 door Jaap van Wesel H l:l 4 Rode lijn Elias woont in het dorp Rmesh, drie kilometer van de Israëlische grens. Hij is een welvarende tabaksplanter. Van morgen is hij naar het „goede hek” gekomen om zijn zuster te ontmoeten. Hij en vijf broers zijn in 1948 uit Haifa gevlucht, zijn zuster is achtergebleven. Het is de eerste keer in 28 jaar dat hij haar weer kan zien. Elias is dus eigenlijk Palestijn. Maar hij dient bij de christelijke militia in zijn dorp. Er is een directe telefoonlijn tus sen de militaire basis van de falangis- ten in Rmesh en het naburige Israëli sche legerkamp. Een paar dagen gele den heeft hij bij de Israeli’s een ver zoek ingediend om zijn zuster te mogen ontmoeten, en vanmorgen vroeg werd hij door de Israeli’s opge beld dat zijn zuster vandaag naar het hek in Dovev zal komen. Inkopen Tragisch Nieuwe wegen Kabels doorsnijden Bizar f- Kt fc. Een Israëlische militair helpt een Libanese vrouw. I i een logie, nder- arom irden ürur- Humanitaire hulp en goede buren, dat is het motto: daarom mogen Libanese boe ren in Israel rondkijken, zij worden rond geleid in Israëlische modelboerderijen, zij krijgen technische hulp aangeboden voor de ontwikkeling van hun eigen landbouw, zelfs mogen Libanese boeren meedoen aan een Israëlische landbouwtentoonstel ling die in Tel Aviv wordt georganiseerd. Er komen ook andere verzoeken. Kunnen de Israeli’s niet helpen bij het reorganise ren van het onderwijs? Sinds het uitbre ken van de burgeroorlog zwerft de jeugd op straat, omdat de meeste leraren zijn gevlucht. Aanvankelijk hebben de tabaksplan ters hun tabak verkocht aan een Israëli sche sigarettenfabnek, waarbij ze ook de arbeiders leverden voor de fabricage maar de prijzen waren te hoog, vonden de Israeli’s Het schijnt dat Libië de partijen tabak tegen een hogere prijs dan de marktprijs heeft opgekocht om roei m het eten te gooien En zaken zijn zaken, al is Libië nog zo’n grote vijand van de chnste- Libanezen mogen ook in Israel werken. Meer dan 150 arbeiders komen iedere dag ’s morgens om half zeven naar het „goede hek” De mannen worden meteen in het zionistische arbeidsproces ingeschakeld, en werken bij de bosaanplantingen van het joods nationaal fonds in Maalot en Tsefat Meisjes werken veelal in een kou- senfabriek in het dorpje Gush Chalav, dicht bij de grens Er rijzen zo nu en dan problemen De Libanezen zijn ontevreden over de koers die zij voor het Libanese pond krijgen: IL 2,40 in plaats IL 2,60. nen. Dat bewijst ook de levendige zwarte- handel die in Zuid-Libanon is ontstaan. Aan Syrië heeft Israel verder duidelijk gemaakt, dat er een rode lijn is die Syrië niet mag overschrijden. Daarom zal het Syrische leger het niet wagen de rivier de Litani over te trekken. Israel voert een dubbele politiek in het noorden steunt het de christenen en de Syriërs tegen de link se Palestijnen. in het zuiden steunt het de linkse krachten en de Palestijnen tegen Syrië In het zuiden is het Libanees-Arabische op la ng, an >or ijn en de >or en ei- en ie- of ijf en 20- en tot gi- ral >re ige of iet te- te tie en de n” :h- en tal >el de an iet m- >or >et er- ui- co- ns. ol. bij nader inzien toch geen diplome' 'eke smoes te zijn. Zij gelden echter niet voor incidenten langs de grens, maar voor Israëlische activiteiten in Libanon. De Israeli’s patrouilleren regelmatig langs de belangrijkste grensweg in Libanon, en zetten wegversperringen op om het ver keer te kunnen controleren. Dat zijn mobiele controleposten, die na een paar uur weer vertrekken. Dat moeten de heren van het Libanees-Arabische leger natuurlijk wel weten, wil je „grensinci denten” vermijden. De praktijk blijkt nog eenvoudiger te zijn. Zowel de Palestijnen als de troepen van El Katib hebben het in Het noorden zo druk met vechten dat zij er in het zuiden geen troepenmacht van betekenis op na kunnen houden; wat is Syrië toch goed voor Israel. Hoewel het gebied langs de Israëlische grens „formeel” onder hun controle staat, zijn de Israeli’s vrijwel de enigen die er patrouilleren. En ten slotte: hoe staat de plaatselijke bevolking, christenen en moslims, zelf tegenover deze gang van zaken? Natuur lijk zijn diegenen die door Israel in hun nood geholpen worden dankbaar. En al zijn ze dat niet, dan zeggen ze het toch, want het is in de Arabische wereld uiter mate onbehoorlijk iemand niet naar de mond te praten. tenen wapens leveren”, zegt een rege ringsfunctionaris, „maar natuurlijk leve ren wij de christenen wapens’ Uit militair oogpunt wil Israel voorko men dat het Syrische leger van de Libane se grens gebruik kan maken om het front te verlengen Een Syrische aanwezigheid in Zuid-Libanon zou betekenen, dat Syrië met Jordanië een front kan openen yan de Middellandse Zee tot de Rode Zee In de strijd tegen Syriërs en Palestijnen is iede re maronitische anti-Palestijnse enclave welkom. leger van El Katib de belangrijkste mili taire macht Dat de Israeli’s voorkomen dat aartsvijand Syrië Zuid-Libanon bin nentrekt. geeft El Katib aanleiding tot dankbaarheid aan Israel. Al heeft het Libanees-Arabische leger dan in zijn radio-uitzendingen een grote mond, zoals we hebben gezien is het een feit dat er sinds juli geregeld bijeenkomsten plaats vinden tussen Israëlische officieren en officieren van hel Libanees-Arabische leger Die bijeenkomsten vinden plaats in de grensplaats Rosh Hanikra, volgens de Israeli’s op verzoek van de Libanezen. Daar worden „louter technische zaken besproken” zoals dat door de jaren heen gebruikelijk was met het Libanese gere gelde leger, en het doel is „grensinciden ten vermijden” Het is duidelijk hoeveel belang El Katib bij die Israëlische rode lijn heeft Daarom heeft hij met de Israe li’s een deal gesloten. Israel houdl Syrië uit het zuiden weg en het Libanees- Arabische leger zal zich mei verzetten tegen het „goede hek’ Die „technische besprekingen’ blijken Verder mogen de Libanezen in Israel inkopen doen: voedsel, butagas, benzine, meel, koffie, suiker en rijst. De hulp is voor Maronieten bedoeld, maar ook mos lims worden geholpen. Ze kunnen met Libanees geld betalen. Ook de post kan verstuurd worden vanuit Israel: aan het „goede hek” staat een barak die als post kantoor dienst doet. De post wordt gestempeld met: Dovev - het goede hek. Het is ook mogelijk om, via Israel, post te versturen naar de Libanese dorpen. Adressen: naam, adres, plaats, Libanon, goede hek - Dovev - Israel. Er komt iedere dag een auto om de post op te halen. Maar het is allemaal veel tragischer. Voor de burgeroorlog, toen de Palestijnse commando's nog actief waren in het „Fatachland”, had de plaatselijke bevol king veel te lijden. De doodarme Shia- moslims, die een meerderheid van de Zuidlibanese bevolking vormen, werden gemangeld m de strijd tussen de Palestij nen, Israel en het Libanese leger. Het verhaal van een Libanese vrouw uit die tijd: hoe zij eerst haar identiteitskaart moest laten zien aan de Palestijnen, ver volgens aan de Israeli’s en tenslotte aan de soldaten van het eigen Libanese leger Dat alles m het tijdsbestek van een paar uur. „Kunnen ze me dan met met rust laten verzuchtte zij. En de man die bezoek krijgt van de Israëlische soldaten met het verzoek Palestijnse commando s te verjagen, met als garantie Israëlische steun en beveili ging. De volgende dag worden zijn huis en landerijen bij een Israëlisch artillerie- bombardement in puin geschoten In Zuid-Libanon heersten willekeur en chaos. „Wie een wapen heeft vormt een militie” is het devies. En dat betekent: wie een wapen heeft mag roven. Naar de wil van de bevolking wordt mei gevraagd. De arme boeren hebben tot 1969 m armoede en vrede geleefd. Sindsdien hebben zij én de Palestijnen en de Israeli’s leren haten. „Niemand weet hoe lang de burgeroor log nog zal duren”, zeggen moslims en christenen eensgezind, „zelfs God weet het niet” Langs die weg. die van Rosh Hanikra aan de Middellandse Zee tot Mrtulla in het noorden loopt (ongeveer 150 km), is een elektronisch beveiligde versperring aan gebracht De kliniek en het postkantoor liggen aan weerszijde van de opening in die grensverspernng De kliniek is even als het postkantoor een keet waar een Israëlische en een Libanese dokter dienst doen, geassisteerd door een Libanese ver pleegster. Zij heeft van veie Israëlische Een Libanese vrouw, die door Israëlische artsen behandeld zal worden, wordt hier door het gat in het grenshek naar Israel gedragen. Elias is geen echte soldaat. Hij is ta baksplanter, een business die de Pales tijnse nationale gevoelens heeft doen ver vagen. Alleen ’s nachts loopt hij wacht. „Overdag wordt het dorp bewaakt en ver dedigd door echte soldaten van de christe lijke falangisten”, vertelt hij. „Die komen vanuit Junieh, de hoofdstad van christe lijk Libanon, en vandaar via de Israëli sche grens naar Zuid-Libanon”. Een andere weg is er niet, want alle wegen naar het noorden worden door Palestij nen en moslims beheerst. De plaatselijke militie in Rmesh is goed georganiseerd. Getraind, opgeleid en uit gerust door de Israeli’s. „Vijftig mannen uit ons dorp ondergaan op het ogenblik training in een Israëlisch legerkamp. De wapens waarmee zij getraind hebben blij ven in Israel”, zegt Elias. Daarna, vertelt hij, keren de mannen, als gewone arbei ders ongewapend naar Rmesh terug. Er zijn in Zuid-Libanon langs de grens met Israel twee christelijke enclaves in een gebied dat grotendeels bevolkt wordt door arme Shia-moslims. Rmesh, Ein Ebl, Debel, en Al Mashab liggen in de buurt van het Israëlische Moshav Dovev, en meer naar het noorden, ter hoogte van Metulla, vormen de dorpen Kleia en Khor- be een tweede maronitisch bolwerk. Te| zamen hebben die dorpen ongeveer 10.000 inwoners. Op de samenwerking met deze christe lijke, anti-Palestijnse dorpen heeft Israel zijn strategie gebouwd om de Palestijnse commando’s die met hun raids in Israel zoveel paniek en ellende hebben veroor zaakt, op een afstand te houden. Officieel wordt in Israel de open- grenzenpolitiek verkocht onder een humanitaire dekmantel. Daar wijst in de eerste plaats de naam al op: het „goede hek”. De „politiek van het goede hek” is ingevoerd om de bewoners van Zuid- Libanon humanitaire hulp te geven. Als gevolg van de burgeroorlog werd begon nen met hulp aan gewonden. Eerst in mobiele klinieken, later in permanente veldklinieken op verschillende plaatsen langs de grens: bij Hanita, Dovev en Metulla. tt.' '..nt.'. Wltn.li i." Israels natuurlijke bondgenoten in Libanon zijn de christenen Zij krijgen ook op grote schaal Israëlische wapens „Officieel ontkennen wij dat wij de chris- Handelaren kopen tegen lage prijs op grote schaal in Israel en doen dan tegen zeer hoge prijs hun schaarse goederen op de markt van het stadje Marzjayoen van de hand. Zo profiteren ook moslims en Palestijnen, die in Marzjayoen hun inko pen doen maar al te graag van de Israë lische produkten. Soms hebben de handelaren ook een strop: als kwade leden van het Arabisch- Libanese leger de zaken op de brandsta pel gooien. Voor die zwarte markt is nu een stokje gestoken: de moekhtars van de maronitische dorpen hebben bij de Israe li’s geklaagd dat de goederen niet de plaats van bestemming bereiken, en de Israëli’s zoeken nu naar een ander distri butiesysteem. Om het grensverkeer soepel te doen verlopen zijn goede wegen onontbeerlijk. En daar ontbreekt het wel eens aan. Van Rmesh naar de grens loopt een pad tussen de landerijen door. Dat is in 1948 aange legd als vluchtweg voor Arabieren, ’s Win ters is dat pad door de regenval onbegaan baar. De Israeli’s zijn daarom begonnen een weg aan te leggen voor de regenval begint. Grote vrachtwagens rijden via het „goede hek” Libanon binnen, gevuld met kiezel, zand en asfalt, en alles wat voor het aanleggen van een weg nodig is. Bulldo zers en walsen maken het rotsachtige ter rein effen. Allereerst wordt er een fat soenlijke parkeerplaats aangelegd: dat is nu allemaal geïmproviseerd. De Libanese auto’s, meest taxi's, staan op een open plek zo’n honderd meter van het hek geparkeerd. Er is daar een Israëli sche controlepost waar Israëlische solda ten de bezoekers op wapens onderzoeken: er mocht eens een verklede Palestijnse commando tussen zitten. Dan gaat het verder naar het hek. Nog steeds aan de Libanese kant doet een Israëlische leger tent dienst als wachtkamer voor de medi sche kliniek. Direct daarnaast is een twee de controlepost met een slagboom Solda ten laten de patiënten één voor eén bin nen De kliniek is op Israëlisch grondge bied, gelegen aan de weg direct langs de grens, een weg die een paar jaar geleden is aangelegd om het patrouilleren te vereen voudigen, en infiltraties van Palestijnse commando’s te bemoeilijken. En zo zijn we dan bij de politiek beland, waar het natuurlijk allemaal om gaat. Voor Israel staan twee zaken voorop de facto demilitarisering van Zuid-Libanon en het rekken van de Libanese burgeroor log Zolang de Arabieren onderling ver deeld zijn, hebben zij geen tijd vooi Israel. Zolang zij geen tijd hebben voor Israel behoeft Israel niet te onderhandelen. Zolang Israel met hoeft te onderhandelen, kan het moeilijke beslissingen over toe komstige grenzen uitstellen. Zolang er geen beslissingen genomen hoeven te wor den, hoeft er geen kabinetscrisis te komen en zolang er geen kabinetscrisis dreigt kan Rabin premier blijven Uitstellen en tijd winnen, dat is het waar het Rabin om gaat. soldaten al een huwelijksaanzoek gehad, heeft ze alle aangenomen, maar gaat toch iedere middag gewoon naar huis in Rmesh. De Israëlische dokter is een reser vist, een kinderarts die speciaal voor dit doel is opgeroepen. De Libanese dokter is werkloos in zijn dorp, aangezien hij geen medicijnen meer heeft en het naburige ziekenhuis in Bint Jbbeil in handen van de moslims is. De dokter is bang, wil daarom zijn naam niet noemen en ook niet op de foto. Het is al gebeurd dat als fotografen verklede com mando’s van de Libanese kant naar de grens zijn gekomen. Keren wij terug naar Elias. Hij vertelt dat de Palestijnse commando’s iedere avond na zonsondergang de elektriciteits kabels doorsnijden, om te voorkomen dat de Libanezen naar de Israëlische televisie kijken, ’s Morgens wordt de kabel dan weer gerepareerd - waarschijnlijk door de Israeli’s. Verder proberen de Palestijnen 's nachts het pad en de weg in wording te ondermijnen. Voorzichtigheid is dus geboden. Dat blijkt ook als wij de kousen- fabriek in Goesh Chalav gaan bezoeken. Voor de deur houdt een soldaat de wacht. Binnen werken achttien meisjes uit Rmesh. Het leger heeft de fabriek ver zocht om de meisjes te werk te stellen. „Wij hebben aan dat verzoek gehoor gegeven, voor 70 percent uit nationaal plichtsbesef en voor de rest uit economi sche overwegingen", zegt de bedrijfslei der trots. Economisch is voor hem het project riskant. De meisjes moeten ander halve maand worden opgeleid, en wie weet hoe lang ze blijven werken. De 30 percent economisch belang is dan ook grotendeels de publiciteit die de fabriek krijgt van de vele journalisten die er op bezoek komen. Het is er allemaal piekfijn georgani seerd: via een rooster kunnen wjj zelfs precies het personeel naar herkomst inde len: de namen van de Druzen zijn in het rood geschreven, de moslims zijn groen, de plaatselijke (maronitische) bevolking van Goesh Chalav is blauw en Tsjerkes- sen (in de vorige eeuw uit Rusland geïrn migreerde moslims) zijn van een kruisje voorzien. Na werktijd mogen de meisjes twee maal in de week onder de geleide van de bedrijfsleider en een soldaat inkopen doen in een kruidenierswinkel. Dan wor den zij weer teruggebracht naar de grens, in een wagen waarop een sticker geplakt is met de slogan: De Golan is een onaf- scheidelijk deel van Israel! Een geluk dat de meisjes geen Hebreeuws kennen. Zij zien er overigehs zeer verzorgd uit. gaan goed gekleed; een charmante combinatie van k'eding uit Beiroet en Te) Aviv, die zeer goed bij elkaar blijkt te passen. Dat zijn allemaal zaken waarover de Israëlische pers uitvoerig en vrijelijk kan schrijven, geheel in aansluiting bij het menslievende karakter van de Israëlische hulp. Israëlische zegslieden voegen daar nog aan toe dat het ideaal is' om met de Libanezen een zelfde soort relatie te krij gen die al sinds 1967 met Jordanië bestaat dank zij de open-bruggenpolitiek. En zou het niet ideaal zijn als ook met Syrië een zelfde goede-hekpolitiek gevoerd zou kun nen worden? Een eerste stap in die richting is al gezet, toen pas geleden voor het eerst Druzen van de Golan en uit Israel familieleden uit Syrië mochten ontmoeten in het nie mandsland op de Golan onder toezicht van Syrische, Israëlische en VN-soldaten. Per slot van rekening zijn Syrië en Israel nu bondgenoten tegen de Palestijnen. De lezer zal zich wellicht afvragen: is dit allemaal niet wat onwaarschijnlijk, is dat nou echt waar? Is het echt zo dat Libane zen met een Libanees paspoort Israel ver laten via het vliegveld bij Tel Aviv? En als hij naar de Egyptische propaganda had geluisterd dan was zijn twijfel wellicht versterkt. Zo verging het ook Arabische notabelen uit de Gazastrook. Zij geloofdèn de verha len over het „goede hek” niet voor ze het zelf gezien hadden. En zij werden in bus- sen naar Metulla gebracht om het bizarre tafereel zelf te kunnen aanschouwen. Ook Amerikaanse geldgevers, in Israel op bezoek, worden in bussen naar het „goede hek” gebracht om te kunnen zien hoe goed hun geld wordt besteed. De gemiddelde Israeli krijgt dus te horen hoe goed en menselijk hij en zijn regering is, gespeend van eigenbelang. Hij ziet maar één zijde van de medaille. Uiter aard wordt er van Arabische zijde anders aangekeken tegen deze idylle. Daar staat het niet-humanitaire militaire aspect voorop in de propaganda. Zo heeft het Libanees-Arabische leger, bestaande uit gedeserteerde moslims van het wijlen geregelde leger van Libanon, via de radio een oproep gericht tot de Arabische wereld: „De Arabische wereld moet zich verdedigen tegen de verovering door Israel van Zuid-Libanon. Israel heeft nu zijn ware gezicht laten zien. Het wil een buffer creëren tussen zijn grens en de commando’s. Syrië werkt samen met Israel nu het de Palestijnen heeft gedwon gen zich uit Zuid-Libanon terug te trekken Dat sluit aan bij de woorden van de Israëlische minister van Buitenlandse Zaken. Alton, die onlangs op een perscon ferentie zei: „Wij zullen niet toestaan dat de Syriërs. extreme moslims, of de PLO tot een compromis zullen komen ten koste van Israël Zo’n compromis betekent dat aan de PLO het recht wordt gegeven om van Libanees grondgebied gebruik te maken voor het uitvoeren van militaire en terreuracties tegen Israel” '7:.- 'te .'•W

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 19