Docherty haat George Real Benfica was zo goed niet De van wraak Best IA r eau ersoneel IAR In moeilijkheden WW 11 n door Mare Serné Onthullend boek Nieuwe vriendin RS L 4024 G 7742 Leo Hom ERS Teleurstellend *1 j Illllllll» iiiiiiiiiiin ).a. George Best met de man die hem naar Fulham haalde President-directeur Tony Trimder, die vroeger furore maakte als televisiekomiek R gen kun- STOPPER lai i zette :n van r na een beheren te uw ak wof naking Ik heb nu drie kwartier van de ander half uur televisieregtstratie tenigge- zien. dank zij de herhalingen naaraan- Daarom beweert Best dat Fulham niet zijn zoveelste gril is. In 1974 heeft hij al een serie benefietwedstrijden gespeeld, terwijl hij ook voor de vierde-divisieclub Dunstable Town uitkwam. Volle stadions waren het gevolg. Via Stockport County, Cork en Canada tekende hij in december bij de Los Angeles Aztecs, de Amerikaan se voetbalclub van popzanger Elton John. Best: „Als ik over een paar jaar uitge voetbald ben dan ga ik definitief in Ame rika wonen. Het klimaat in Californië is geschikt voor mij, je leeft er relaxed en Amerika is gewoon groter. Eén van de redenen dat ik Manchester wel moest ver laten was dat het in feite maar een kleine stad met een nog kleinere mentaliteit is. Ik had daar totaal geen privacy meer. Iedere stap die ik deed werd in de pers breed uitgemeten. Belachelijk natuurlijk. Want laten we eerlijk zijn: Ik ben natuurlijk niet de enige voetballer die van een drankje en vrouwen houdt. Hier in Londen lopen de dingen een stuk gemakkelijker voor mij. Londen is een echte wereldstad en hier Ondanks de kritiek op mijn levenswandel heb ik altijd met erg plezier gevoetbald. Dat doe ik nog steeds. Een wedstrijd in de eerste divisie of in de tweede divisie maakt voor mij niet zoveel uit. Ik vind het gewoon vaak prachtig om negentig minu ten te voetballen”. word ik niet zo veelvuldig herkend. Dat zijn voor mij allerlei bijkomende omstan digheden dié het verblijf bij Fulham pret tig maken voor mij”. Het merkwaardige is dat Best over enkele jaren spreekt terwijl Fulham een principe-overeenkomst van vijf seizoenen met hém heeft afgeloten. Tussen de bedrijven door wil Best in de zomermaan- gehad dan die van Bep Bakhuys, Paavo Nurmi, koningin Juliana. Abe Lenstra en René Vingerhoedt, die Ed van Opzeeldnd terloops wel ter sprake brengt Bovendien kan zijn nieuwe vriendin Angela MacDonald Jones, een part-time model, moeilijk in Londen aarden. Zij heeft vijf jaar in Los Angeles gewoond en wil graag terug. Aan iedereen die het horen wil roept blonde Angela onvermoei baar uit dat het vanaf nu afgelopen is met de uitspattingen van Best. Door haar is zijn leven totaal veranderd, omdat hij nu conclusie is, dat zelfs het huidige Ajax, en zelfs NAC of NEC die finale zonder veel moeite zouden winnen als zij in hun tegenwoordige vorm moch ten aantreden tegen het Real Madrid (en ook het Benfica) van 1962. Natuur lijk, veertien jaar is een onoverbrugba re tijd in de sport (vergelijk de tijden maar eens in de atletiek, het zwemmen of het schaatsen), het is dus geen kunst van NEC om van het Real Madrid van Puskas, Gento en Di Stefano te win nen. Het spel is sneller geworden, har der ook, de tactiek is doordachter (hoe zelden krijgt een voorhoedespeler nog de kans om zo ongehinderd rechtuit binnendoor te gaan als Puskas deed bij het eerste doelpunt, en Di Stefano Geen wonder dus dat er nu veel beter wordt gevoetbald dan toen in die zin, dat een elftal van toen het niet zou kunnen bolwerken tegen een elftal van nu. Wat me echter onaangenaam ver raste was, dat er door de beide gelijk waardige. bewierookte en op het hoog ste voetstuk geheven elftallen tegen elkaar ook zo matig werd gevoetbald. Hoe zelden zag je niet een mannetje passeren, in deze tijd zonder mandek king? Gento twee keer, Del Sol twee keer, Coluna enkele keren. Eusebio twee keer, daar bleef het wel bij. En werkelijk verbijsterd was het aantal foutieve passes en waren de keren dat men de bal vrij knullig kwijtraakte. deed bij de ten onrechte niet toegeken de strafschop tegen het eind van de wedstrijd), de techniek is veel geavan ceerder. de ware getroffen heeft. De 29-jarige Best laat haar maar praten. Hij heeft dat ver haal wel vaker gehoord. Van eerdere vriendinnen als ex Miss Great Britain Carolyn Moore en ex Miss World Marjorie Wallace. Al dit gebabbel interesseert Best niet erg, want hij laat nu al openlijk weten dat hij zélfs met Angela voorlopig niet van plan is te trouwen. Best heeft andere zorgen aan zijn hoofd. Peinzend denkt ook hij over zijn vorm na. Of het nog mogelijk is voor hem om werkelijk top voetbal te kunnen spelen. De Engelse pers is daar uiterst sceptisch over gestemd. Brian Scovell van de Londense Daily Mail, die Best sinds het begin van zijn carrière gevolgd heeft: „Best is wat min der onbeschoft en wat gedisciplineerder geworden. Dat is ook logisch. Zolang je de beste bent kun je je wat permitteren. Maar dat is afgelopen. Best is natuurlijk nog wel een goede voetballer, maar de geweldige speler die hij was, is hij beslist niet meer. Het spel van Best was ook grotendeels gebaseerd op enorme atleti sche kwaliteiten. Naast zijn geweldige dribbel moest hij het ook hebben van zijn sprintsnelheid. Die is hij kwijt. Hij heeft weinig conditie, want ook momenteel drinkt hij weer erg veel. Best is op grond van zijn inzicht en techniek goed voor twee, drie goede momenten in een wed- Er was één man die dat met pijn in zijn hart tenslotte ook moest toege ven. Dat was de menselijke sir Matt Busby, de beroemde ex-manager van Manchester United, die Best als vijf- Op instigatie van Busby ’heeft Manchester United Kerstmis 1975 aan de Engelse voetbalbond laten weten dat het geen transferbedrag voor Best meer claimt. Daardoor kon Best na zijn Amerikaanse voet- balavontuur bij de Los Angeles Aztecs ook transfervrij bij Fulham neerstrijken. Busby hield als een vader van Best. Het volgende ver haal bewijst dat ook. Op een ochtend kwam Best het kantoor van de secre taris binnenstormen omdat hij 1000 pond voorschot nodig had om wat meubelen te kopen voor een in finan ciële nood geraakte ex-vriendin. De secretaris hanteerde echter strin gent de regels en zei dat Best daar eerst toestemming voor moest heb ben en dat hij niet van plan was om het bedrag te geven. Best beet hem echter toe: „Ach barst jij eigenlijk ook met je 1000 pond. Ik wil ze ai niet eens meer hebben”. Hiermee zou het incident zijn afgedaan als Busby het voorval niet ter ore was gekomen. strijd. Met zo’n man als Marsh erbij is dat voor Fulham voldoende. Daarom staat de club ook zo hoog. Maar Best zal wat voetballen betreft nooit meer de oude worden”. Op het eerste gezicht lijkt het aantrek ken van George Best door de Engelse tweede-divisieclub Fulham niet meer dan een ordinaire publiciteitsstunt. De club heeft naast Best dit seizoen ook nog de beschikking over de ex-internationals Bobby Moore en Rodney Marsh, ook al zo’n rebel als Best, die via Manchester City naar Amerika uitweek om daar grof geld te gaan verdienen. Het is eigenlijk een gekke zaak met dat Fulham. Het zou een vergelijkbare situatie zijn wanneer bij ons plotseling een eerste-divisieclub als FC Den Bosch met Piet Keizer, Gerrie Mühren en Willem van Hanegem zou gaan spelen. Fulham, dat al enkele seizoenen door de concurrentie van Queens Park Rangers danig in de versukkeling zat, profiteert gretig van zijn nieuwe „ster ren”. Sinds de komst van Best en Marsh, twee wedstrijden na het begin van de competitie, is de recette van de Londense club in thuiswedstrijden verdubbeld. Ik was ook niet bijster onder de indruk van de leiding van Leo Hom. Aan het tweede doelpunt van Benfica (hoog m de hoek) ging een handsbal van Eusebio vooraf, die de bal op schouderhoogte even wegtikte. Nadat Hom een doelpunt van Eusebio, die ijk to- -erken in ,.v. 64. Best: „Ik mis inderdaad momenteel wat wedstrijdritme. Ik heb te lang stil gestaan. Want in Amerika leer je niks. Hoewel er erbarmelijk slecht wordt gevoetbald, heeft Manchester United tijdens een tour nee door de States geen wedstrijd daar gewonnen. Daar kun je alleen maar geld verdienen. Bij Fulham speel ik een beetje als teruggetrokken spits. Maar over een paar wedstrijden wil ik weer naar de spits verhuizen. Verdedigers passeren en goals maken. Dat heb ik tenslotte mijn hele leven gedaan. Maar daarvoor moet mijn conditie eerst wat op peil komen. Fulham is met Moore en Marsh een constante uitdaging voor mij. Die spelers voelen mij aan. Een paar van die voetballers heb je toch nodig, want anders ga je er aan”. X Best: „Ik ben door de omstandigheden in moeilijkheden geraakt bij Manchester United. Docherty heeft het hele oude elf tal opgedoekt omdat hij helemaal over nieuw wilde beginnen. Dat neem ik hem niet kwalijk. Nadat Charlton en Law afscheid hadden genomen was de kwali teit binnen het team zover teruggelopen, dat ik dat standpunt kon billijken. Wat ik Manchester echter niet vergeef is dat de club mij nooit de keus heeft gegeven om ergens anders opnieuw te beginnen. Man chester vroeg krankzinnige transferbe- dragen voor mij aan belangstellenden. Ik weet ook wel hoe dat komt. Binnen de club was men ontzettend benauwd dat ik ergens anders weer zou schitteren en dat de supporters zich zouden gaan af vragen: Waarom hebben ze Best in hemelsnaam laten gaan? Ik ben namelijk populair weet je. Na drie fabuleuze dribbels ligt het publiek weer aan mijn voeten. Manches ter was daar bang voor omdat het mijn mentaliteit kent en weet dat ik met voet ballen altijd de beste wil zijn. Want hoe er privé ook over mij geroddeld is, de liefde voor het spel heb ik altijd behouden. Bovendien wil Best Fulham aangrijpen om straks met succes een allesvernieti gende aanval op het Engelse voetbal en zijp officials, scheidsrechters, coaches en spelers, te doen. Best is van plan om over enkele jaren een onthullend boek te schrijven. Hij zegt al een uitgever te heb ben en gniffelt: „Dat wordt een bestseller. Ik kan het nu nog niet schrijven want als het gepubliceerd wordt dan word ik voor mijn leven door de FA (Engelse voetbal bond red.) geschorst. Ik moet een beetje voorzichtig zijn. In dat boek zal ik op veel lange tenen trappen. Eerst wil ik hier echter nog een paar jaar bewijzen dat ik nog echt niet afgeschreven ben. Ook al denkt het merendeel van wel”. Scovell lijkt gelijk te hebben. In het duel tegen Southampton kwam Best nauwe lijks aan de bal, verdedigde hij niet mee omdat hij daar ten enenmale de conditie voor mist, en werd hij tenslotte ook nog van het veld verwijderd. De faam lijkt Best op dit moment ten onrechte vooruit gesneld, hoewel Fulham sinds zijn komst enorm omhoog is geschoten. Summa summarum: voor die tijd blijkbaar een bijzonder mooie en opwindende wedstrijd, onder een strakke, goede leiding. Voor onze tijd een wedstrijd met een boeiend score- verloop, enkele mooie doelpunten, veel balverlies en slechte, onbeholpen passes, en enkele twijfelachtige arbi trale beslissingen. Dat Manchester United was verre weg het beste clubelftal dat Enge land, zelfs naar Europese maatsta ven gemeten, ooit heeft gehad. Maar zelfs dat waardeerde Best maar matig. Zijn nachtelijke escapades met een rits, liefst blonde, vriendin nen, stortten een dosis negatieve publiciteit over het nette Manches ter United uit, die zelfs medespelers, bestuursleden, directeuren, coaches en supporters murw maakten. Best was niet langer te handhaven. Op 2 mei 1962 was ik een van de 61.257 toeschouwers in het Olympisch Stadion die tussen half acht en kwart over negen een wedstrijd zagen die volgens Ed van Opzeeland in zijn boek .,15 jaar Europa Cup” als volgt door de verschillende kenners werd beoor deeld: „Onvergetelijk” (Leo Hom), „Fantastisch" (Abe Lenstra), „Verbijs terend” (Elek Schwartz). Befaamde scheidsrechters, begenadigde voetbal lers en verwende trainérs, meldt Ed van Opzeeland, „spuiden hun rijk gevarieerde bewondering voor het parelsnoer van hoogtepunten, dat Real Madrid en Benfica aaneen hadden geregen Andere genoteerde kwalifi caties: „Heerlijk, fantastisch, onge looflijk” Meer hoogdravende, om niet te zeggen snorkende kwalificaties bespaar ik u nu even, hoewel ik u toch niet dit zinnetje wil onthouden, dat Ed van Opzeeland opschreef om de gemoedstoestand van de Spanjaarden te schetsen, nadat zij een 2-0 voor sprong tot 2-2 zagen teruggebracht: „Real Madnd huiverde alsof het voor elf elektrische stoelen stond” De dne kwartier samenvatting geven natuurlijk geen volledig beeld van die beroemdste Europa Cup-finale aller tijden, maar wel het rooskleurig- ste beeld omdat alle doelpunten en verdere hoogtepunten erin zaten Was ik erg onder de indruk? Allerminst. Ik heb die dne kwartier dank zij de video nu vier keer teruggezien, en mijn slot- Als er één man bij Manchester Uni ted een hekel aan George Best heeft dan is het wel manager Tommy Docherty. De rap babbelende en altijd grappen makende Docherty, die in veel opzichten op Haarlem- trainer Barry Hughes lijkt, haat Best. Als je alleen de naam Best maar bij Docherty laat vallen dan betrekt het gezicht van deze vriende lijk coach op slag. Docherty heeft dan ook wat ellende met dit Ierse voetbalwonderkind moeten doorma ken. De ene week miste Best de trein voor een belangrijke uitwedstrijd van Manchester United, terwijl hij de nacht ervoor nog wel was gesig naleerd in een exclusieve nachtclub in het Londense uitgaanscentrum Soho, de andere keer vertelde Best de Engelse pers dat Docherty er tac tisch nauwelijks iets van begreep en de week daarop kritiseerde hij de kwaliteiten van zijn medespelers. Vaak op het onredelijke af. Tenslot te speelde Best jarenlang in één elf tal met de legendarische Bobby Charlton, aartsschoffelaar Noby Sti les, Dennis (Danny Kaye) Law en Brian Kidd. Een team dat op de pijlers hardheid, individuele klasse en conditie rustte en als enige Engel se vereniging tot nu toe erin slaagde om tegen Benfica (4-1) de finale van de Europa-cup voor landskampioe nen te winnen. In de zes bladzijden tekst over deze wedstrijd verzuimt Ed van Opzeeland die blessure merkwaardig genoeg te vermelden, zoals het voor een stan daardwerk ook te betreuren valt dat de opstellingen van beide elftallen niet zijn af gedrukt, waardoor we in de loop van zijn wedstrijdverslag alleen te weten komen dat bij Benfica mee speelden: Costa Pereira, Germano, Aguas, Coluna, Cavern en Eusebio, en bij Real Madrid: Araquistain, Puskas, Gento, Di Stefano, Del Sol, Santama ria. Tejada en Pachin. Bij Real Madnd ontbreken nog Casado, Miera en Felo, bij Benfica de voorhoedespelers Augusto en Simoes, en verder Joao, Angelo en Cruz. Ik had de namen van deze weggelaten spelers er liever bij den in Amerika spelen omdat hij drin gend om geld verlegen zit. Terwijl sommi ge voetballers er een sigarenwinkel of in deze tijd een slijterijtje of bruin café op na houden, opende Best een nachtclub, Slack Alice genaamd. Een transactie die hem bij de gedwongen verkoop veel geld heeft gekost. Bovendien heeft Best allesbehalve braaf en oppassend geleefd. Zelfs na zijn formidabele carrière is zijn bankrekening nagenoeg leeg. Fulham-manager Alec Stock daarom: „We zijn een vriendelijke club. Als Best van de zomer weer een paar maanden in Amerika wil gaan spelen dan zullen wij hem geen strobreed in de weg leggen. Een jongere speler zou ik zoiets verbieden. Die zou op die manier niet aan vakantie en rust toekomen. Maar Best kun je toch moeilijk tegenhouden? Dat zou onzin zijn”. De Best in deze vorm kan natuurlijk voor het elftal van Noord Ierland, dat woensdag in de Rotterdamse Kuip tegen het Nederlands elftal speelt, een factor van betekenis vormen. Alleen zijn aanwe zigheid geeft de anderen al meer zelfver trouwen. Maar als de Best van het duel tegen Southampton tegen een Willy van de Kerkhof of Johan Neeskens komt te staan, dan wordt het een drama voor de Noordier. Hij sprak op zijn beurt woedend tegen de betrokken secretaris: „Waag het niet om nog één keer zo’n speler te vernederen. Als hij om 1000 pond vraagt, dan geef je hem die. Heb je dat goed begrepen?” En daar na wat vriendelijker: „Begrijp het toch. Ondanks alles wat de jongen uitspookt heeft Manchester United miljoenen en nog eens miljoenen aan Best verdiend. Dat moet je nooit vergeten”. tienjarig voetballertje uit de sloppen van Belfast haalde. Ontelbaar zijn de keren geweest dat Busby het vol slagen onberekenbare- gedrag waar mee Best iedereen en alles binnen en buiten de club tot wanhoop dreef, recht praatte. Tenslotte nam Busby Best zelfs zijn villa af om hem in een pension onder te brengen, zodat zijn hospita kon controleren of hij wel op tijd op bed lag. Het was een laatste poging van mister Manchester Uni ted himself om Best in het rechte spoor te krijgen. Maar ook dat mis lukte en Best verbrak zijn contract met United. leiding van de zilveren bruiloft van het Nederlandse volk met de televisie. Alle acht doelpunten zaten er in, vijf voor Benfica, drie voor Real Madrid. De niet gegeven strafschop aan Di Stefano zat erin, en de noodlottige verwonding van Reals rechtsback Casado, die eerst geruime tijd op de rechtsbuitenplaats bleef meehinken, en tegen het eind zelfs uitviel. Inval lers waren in die dagen nog niet toege staan. Best en Marsh worden per week betaald omdat je het met zulke vrijbuiters maar I nooit weet wanneer zij weer eens niet komen opdagen. Best ontvangt 500 pond per week (ongeveer 2200 gulden) en Marsh werkt op contractbasis. De club verdient I er dik aan. Fulham heeft snel een lening j van 250.000 pond afgesloten om de accom modatie te verbeteren en wanneer het team erin slaagt om, zoals nu, bovenaan in de competitie mee te draaien, ziet ook de naaste toekomst er rooskleurig uit. Bovendien profiteren ook de tegenstan ders mee. Vorige week zaterdag was de uitwedstrijd Southampton-Fulham tot de laatste plaats bezet (29000) toeschouwers om het duo Best-Marsh in actie te zien. Fulham lijkt een gouden slag te hebben geslagen. Temeer daar Best op wraak zint. Hij koestert een ongekende rancune tegen de bondsofficials, scheidsrechters, supporters die hem hebben laten vallen en Manchester United, de club die na zijn breuk in januari 1974 ruim 300.000 pond aan Chelsea, Queens Park Rangers en Glasgow Rangers vroeg, allemaal vereni gingen die Best graag wilden inlijven. Hom kon kiezen tussen indirecte vrije schop wegens blokkeren en penalty wegens omverlopen, en koos voor penalty. Later, toen Di Stefano door het midden oprukte en door drie mangelende Portugezen vlak voor doel ten val werd gebracht, wuifde hij alle protesten weg, waarbij hij ook zijn fluitje met een sierlijke boog weg wuifde. een via een Real Madrid-speler afge stuite bal opving en vlak voor doel scoorde, wegens onzichtbaar buiten spel had afgekeurd, liet hij Benfica doorspelen toen Gento door de rechts back na een stomp in de maag van de bal was gezet. Eusebio kon Oprukken langs de lijn, drong door tot het straf schopgebied, waar Pachin hem „sneed”. '4

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 27