Wa cndan dit nog 2 Vrouw al drie weken spoorloos TNO: Gehoorbeschadiging in lawaaiige bedrijven vergroot M W Tl 20 LENINGGARANTIE VOOR GARNALENFONDS di Bt WERKGROEP VAN KNMG IN RAPPORT: i vn t\w K SR Hongerstaking lutionaire Volkspartij zouden het voornaamste doelwit zijn van de mili- tiare junta, die ruim twee jaar geleden de macht in handen nam na keizer Haile Selassie tot aftreden te hebben gedwongen. EtWPISWtW I I 1 I1 ar Thaise meisjes worden uitgewezen een miljoen gulden aan prijzen Notarissen geven gratis adviezen I I I I I I J flut I I I I ZAT ZATERDAG 2 9 BINNEN- EN BUITENLAND Klemmender UTRECHT (ANP). Als de huisartsenopleiding niet beter wordt afgestemd op de te verwachten werkgelegenheid hebben we in 1980 wellicht 2000huisartsen teveel. Dat getal wordt bereikt wanneer de helft van de afstuderenden ook werkelijk huisarts wordt. Momenteel kiest maar circa veertig percent van de afstuderenden het huis artsenberoep, maar dan nog zouden we in 1980 met een overschot van 1400 tot 1500 huisartsen zitten (op een totaal aantal arbeidsplaatsen van circa 5400). Wij hebben u nodig! Alcohol Verzameling Somber Zorgen LO? het in: ring ii BR der v oppo heeft natie Labo zeggf Euro door tot ei OKTOBER 1976 lp Niet welkom Doorgereden Vertrouwen Com mando wisseling Leugendetector U DELFT (ANP). Meer dan de helft van de werknemers in de Nederlandse industrie loopt het risico van ernstige gehoorbe schadiging door het teveel aan lawaai van machines en dergelij ke in de werkomgeving. In de Nederlandse industrie werken ruim 1,1 miljoen werknemers, meer dan 500.000 van hen zijn dag in dag uit aan ernstige ge luidsoverlast blootgesteld, zoda nig dat zich op den duur een aanzienlijke beschadiging van het gehoor voordoet. Dit ver schijnsel is des te ernstiger omdat het vooral gaat om verlies in het frequentiegebied van de spraak, waardoor gesprekken moeizamer verlopen, en omdat het moet worden opgeteld bij het normale verlies van het gehoor naarmate men ouder wordt. V oedingsgewoonten W L V Winst door ongelukken S||i| Honden en katten dood Naar Roemenië s •c? ao CDA In 1980 wellicht overschot C van tweeduizend huisartsen G «Ma i Vooruitzichten voor maandag: en 4 25 (I 2tt 0.1 2 1 3 1 1 1 naam adres plaats Ta winnan in tie Nationale Pwaelaktie t.b.v. Nationaal Fonds Beter Leven Maak het blokje van uw keuze zwart zonder postzegel sturen naar CDA Antwoordnr. 1700 Den Haag Het signalement van de vrouw luidt 1,76 meter lang, slank postuur, bruin haar, brildragend. Kleding o.m. beige suède jas. De vrouw zou een tas van blauwe spijkerstof bij zich hebben. De politie houdt zich aanbevolen voor inlichtingen die tot opsporing van de vrouw kunnen leiden 070-614141 toestel 2440 of 2405. Tot die conclusie komt een door de Maatschappij Geneeskunst (KNMG) inge stelde werkgroep artsenaanbod. Volgens de werkgroep is men op de verkeerde weg als men maar blijft proberen aan de groei ende vraag naar opleidingsplaatsen te vol doen zonder naar de werkelijke praktijk- behoefte te kijken. De zaak wordt des te klemmender als men bedenkt dat de huidige kloof tussen aanbod van jonge huisartsen en de vesti- gingsmogelijkheden niet van tijdelijke aard is. Ook na 1980 is er nog een toevloed 6 3 ARNHEM (ANP). De enige maanden geleden van start gegane bureaus voor rechtshulp in Arnhem en Nijmegen, heb ben besloten hun diensten uit te breiden met de instelling van een wekelijks spreekuur waar notarissen gratis advie zen geven. Amsterdam begon als eerste stad met deze hulp. van nieuwe huisartsen te verwachten die het aantal vestigingsmogelijkheden verre zal overtreffen. Bij een keuzepercentage van de afstuderenden van veertig tot vijf tig percent zal er alleen al in de periode van 1980 tot 1985 opnieuw een overschot van 1600 tot 2300 huisartsen gaan ont staan waarmee voor de jaren 1975 tot 1985 in totaal 3000 tot 4000 huisartsen te veel zullen zijn. Het vervelende is, aldus de werkgroep, dat nu juist de werkgelegenheid in de sociaal-geneeskundige sector nog de gun stigste perspectieven biedt. En zolang de De garnalenadviéscommissie van het Produktschap voor vis en visprodukten heeft dit gisteren in Den Haag te horen gekregen van twee hooldambtenaren.van hel ministerie van Landbouw en Visserij. De directeur der visserijen, ir. T. Tienstra en het hoofd zee- en kustvisserij drs. A. C. Ereling. De regering wil mei rechtstreeks een extra cursussen en door de capaciteit van de basiscursus met ruim het dubbele te vergroten tot minimaal 250 plaatsen. Bij de specialistenopleidingen zal het capaciteitsgebrek absoluut het grootste blijven maar zullen gezien de omvang van het aantal opleidingsplaatsen dat jaarlijks beschikbaar komt extreme wachttijden naar alle waarschijnlijkheid uitzondering blijven. Dat neemt overigens niet weg dat zich ook hier lange wachttijden kunnen voordoen (van twee tot vijf jaar). der niet. Natuurlijk kan men ook van geluiden onder 80 decibel hinder onder vinden, maar de onherstelbare beschadi gingen aan de gehoorzenuw die het gevolg zijn van constante blootstelling aan een hoger nivéau, zijn dan afwezig. Ter vergelijking: een startend straalver- keersvliegtuig produceert 130 decibel (a), wat door iedereen als een waanzinnige herrie wordt ondervonden, een beatband met de knoppen wijd open produceert 120 decibel (a), een cirkelzaag 110 decibel (a), een helikopter en sommige metaalbedrij ven 100, een met 120 km per uur voorbij denderende trein 90 decibel (a), terwijl het normale gespreksniveau zich op 60 deci bel (a) afspeelt, gefluister 20 decibel (a) scoort en een vallend blad van een boom 10 decibel (a) produceert. De mate van gehoorbeschadiging neemt volgens mevr Passchier. die het rapport heeft samengesteld, zeer sterk toe tussen een continue belasting van 90 en 100 deci bel (A). Bij continue belasting in de fabriek van 85 decibel (a) heeft 4 pet van de werknemers die er hun gehele leven werken, kans op gehoorbeschadiging, bij 90 decibel (A) is dat percentage opgelopen tot 15 pet en bij 100 decibel (a) springt het naar 70 pet. De beschadiging is onherstel baar, geen oorarts die er iets aan kan doen. Drie christen-democratische partijen straks samen op één lijst. Wij vragen nu al uw steun. Word lid van één van de drie of rechtstreeks van het CDA. Het aantal slachtoffers van een van Indias ernstigste methylalcoholtragedies is gestegen tot 94. De alcohol was afkom stig uit een illegale stokerij. De politie van Delft heeft bij een 25- jarige man uit die plaats 57 brisant- granaten in beslag genomen. In zijn woning in de binnenstad werd bovendien een grote hoeveelheid gevaarlijk en min der gevaarlijk oorlogstuig gevonden. De man ging vaak met een zelfgemaakte detector naar het Reichswald in Duits land, waar nog veel blindgangers uit de Tweede Wereldoorlog liggen. In eei heeft b( „die op met he maand; ties en VN-aml genheic gesprek de nam MAANDAG 11 OKTOBHK Zon en maanstanden Zon op 6.59 uur onder 17 56 uur Maan op 19.26 uur onder 10.13 uur Waterstanden Llmuiden Hoog water 5.13 uur en 17.25 uur Laag watei 111 uur en 13 39 uur 1. bew. zw. bew. zw. bew. geh. bew. h. bew. geh. bew. zw. bew. zw. bew. zw. bew. 1. bew. zw. bew. onbew. onbew. zw. bew. onbew. zw. bew. h. bew. 1. bew. motregen 1. bew. 1. bew. onbew. 1. bew. geh. bew. 1. bew. onbew. h. bew. 1. bew 1. bew. onbew. onbew. onbew. onbew onbew. zw bew. 1. bew. onbew zw. bew. zw. bew. geh. bew. zw. bew. 4 5 Sombere geluiden laat de werkgroep ook horen over de specialistenopleidingen en de opleidingen in de sociaalgeneeskun- dige sector. In de laatste sector bedraagt het aantal gegadigden voor de basiscur sus nu al het viervoudige van de beschik bare opleidingscapaciteit. Dat aantal zal bij een gelijkblijvende capaciteit in de komende vier jaar naar verwachting tot het achtvoudige oplopen waardoor wacht tijden van zeven tot acht jaar tot de moge lijkheden gaan behoren. Noteer mij als lid van □ARPQCHU□KVPnCDA Het onderzoek, aldus CIVO-TNO, is opgezet omdat vele zich zorgen maken over de slechter wordende voedingsge woonten bij de oudere jeugd. Docenten, sportleiders en school- en militaire artsen hebben volgens CIVO-TNO de indruk dat etenswaren uit automaten en snackbars de plaats innemen van de huiselijke boter ham en-of warme maaltijd. Bovendien hebben ze het idee dat alcoholgebruik op steeds jeugdiger leeftijd begint. j( (UP der mie Zui stre dat con dat alte poli krij BRI 200 m tering de hu beslo' beraa Het toriui nng. voort tafel Em dijke Mech ondei daar werd bevol de ov G poli gro loes 3 4 3 2 2 1 2 4 2 15 16 1'5 14 17 15 16 15 16 17 14 28 24 16 25 18 21 19 11 22 15 23 21 15 20 25 25 25 23 22 15 24 27 24 14 23 22 Md co 7’ Uj c z 0 0 0 o o o o o o 0 o o o o o o o 0.4 o 0.6 0 0 0.6 0 0 0 o o o o o o o o o o WkUSlEH het weer De ouders van Hoogeveense kleuters en van leerlingen van de eerste en tweede klassen van het basisonderwijs kunnen dezer dagen een brief verachten met het advies de door de middenstand van hun woonplaats georganiseerde intocht van Sinterklaas op 13 november a.s. te nege ren. Alle schoolhoofden zijn het eens met dit initiatief van de Onderwijzersbond. Deze had er op gewezen dat een zo vroege komst van de goedheiligman de kinderen veel te lang in spanning houdt. De 38-jarige P. de Jong uit Bunnik is donderdag in Odijk met zijn tractor tegen een van rechts komende personenauto gereden en kort daarna overleden. De bestuurder van de personenauto - ver moedelijk een rode of gele Volvo - is na het ongeluk doorgereden. De politie ver zoekt de bestuurder van de wagen met haar contact op te nemen. Het vertrouwen in het kabinet-Den Uyi is sinds het bekend worden van de inhoud van Troonrede en Miljoenennota iets afgezwakt. Het NIPO heeft dit afgeleid uit de resultaten van een eind vorige maand gehouden landelijke steekproef. DEN HAAG (ANP). Minister Van der Stee van Landbouw en Visserij is bereid het uitgeputte opvangfonds van de garnalenvissers te helpen door het garanderen van een lening en eventueel liet geven van rentesubsidie. Van het bedrijfsleven wil de minister graag voor stellen zien voor een regeling om structu rele verbetering van de garnalenvloot en daarmee kwaliteitsverbetering van de Nederlandse garnalen te bevorderen. Met groot militair ceremonieel heeft gis teren m de Zuidkoreaanse hoofdstad Seoel een verandering plaatsgehad in het commando van de in Zuid-Korea geleger de Amerikaanse strijdkrachten. De uit actieve dienst getreden generaal Stilwell droeg zijn opvolger generaal Vessey het opperbevel over Drie hoge ambtenaren van het Israëli sche ministerie van Defensie hebben geweigers een test te ondergaan met een leugendetector. Dit berichtte de Israëli sche pers gisteren. De proeven zoudèh zijn bedoeld om uit te zoeken waar het „lek” zit waardoor steeds vertrouwelijke regeringsinformatie in de pers komt. Nu is het weer de vraag hoe het nieuws over de leugendetector in de pers is gekomen. Dit laatste is volgens mevrouw Pas schier des te meer reden maatregelen te nemen om die gehoorbeschadiging te voorkomen Dat kan op drie manieren: de geluidsbron zelf wordt zo ontworpen dat deze minder lawaai produceert, de geluidsbron wordt afgeschermd en, ten derde, de mensen die in een lawaaiige omgeving moeten werken krijgen oorbe- schermers, terwijl hun gehoor regelmatig wordt gecontroleerd. Dertien Ethiopische studenten zijn gisteren in de Mozes en Adronkerk te Amsterdam voor enkele dagen in hon gerstaking gegaan wit protest tegen de wat zij noemen „fascistische onder drukking” door de militaire junta in hun vaderland. De studenten beschul digen dé junta van een groot aantal moorden op tegenstanders. Aanhan gers van de geheime Ethiopische Revo- o o o o o o o ono o ono uw no w.st. nw ozo o nno w.st. wnw w.st. wzw w w.st. o ozo w.st. w.st. w.st. no w w zo wnw nnw w.st. zzo o nw w.st. z nno «Veer in binnen- buitenland Amsterdam De Bilt Deelen Beide Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Zuid-Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Kopenhagen Lissabon Locamo Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zurich Casablanca Las Palmas New York Tunis Op het spreekuur van de notarissen kan het publiek terecht voor vragen, adviezen en problemen bij erfenissen, testamenten, boedelscheiding, notariële akten, opfich- ten van verenigingen, huwelijksvoor waarden en dergelijke. Is de notaris op het spreekuur niet in staat door tijdge brek of door verder noodzakelijk onder zoek afdoend antwoord te geven, dan kan de cliënt voor een kosteloos advies naar een notaris worden verwezen, aldus het bureau voor rechtshulp in Arnhem. L Het Centraal Instituut voor Voedings- onderzoek TNO in Zeist is een onderzoek begonnen naar de voedingstoestand van vijf- en zestienjarigen. Voor dit onder zoek, dat ongeveer anderhalf jaar zal duren, zijn 1200 leerlingen van Nederland se onderwijsinstellingen uitgekozen. Het is de bedoeling na te gaan of de thans bestaande voedingsgewoonten invloed hebben op de lichamelijke gezondheid van de oudere jeugd. tientallen in ons land studerende Ethi- opiërs, zei gisteren, dat de junta het de laatste tijd ook heeft gemunt op Ethio pische studenten in het buitenland. Vorige iveek zouden in TVest- Duitsland twee Ethiopische studenten door toedoen van de junta om het leven zijn gebracht na afloop van een congres van Ethiopische studenten uit de gehele wereld. Ook al zou men er dan inmiddels in zijn geslaagd de gemiddelde praktijkomvang terug te brengen van rond 2800 patiënten nu tot 2100 wat voor circa 1400 huisart sen brood op de plank zou betekenen dan nog zouden er in 1980 1600 tot 2000 huisartsen te veel zijn. Dat aantal zou volgens de werkgroep na 1985 nog in versneld tempo oplopen, aangezien de gemiddelde praktijkomvang dan waar schijnlijk niet veel verder meer terugge bracht zal kunnen worden. Bovendien is het onwaarschijnlijk dat het keuzepa troon van de afstuderenden ingrijpend zal veranderen. Deze gegevens kwamen naar voren op een persconferentie van de technisch- fysische dienst van TNO en de Technische Hogeschool in Delft en het Instituut voor Milieuhygiëne en Gezondheidstechniek TNO Beide instellingen houden zich onder meer bezig met de problematiek van geluid en geluidsoverlast Volgens mevr. Passchier en de andere TNO-deskundigen heeft er lange tijd een soort onverschilligheid bestaan ten opzichte van gehoorbeschadigmgen ten gevolge van. blootstelling aan overmatige herrie op het werk Men accepteerde net als een onvermijdelijk gevolg van het beroep. De „beroepsdoofheid” van sme den. ketelmakers. wevers of arbeiders van scheepswerven werd als een gegeven aan vaard. Dit is echter, aldus de mensen van TNO, met meer nodig Een voormalig Westduits kampioen motorrijden heeft in de afgelopen vijf jaar 84 verkeersongelukken veroorzaakt en daarmee verzekeringsmaatschappijen opgelicht voor in totaal een half miljoen mark. De man en een medeplichtige koch ten steeds oude auto’s en zorgden door plotseling remmen dat de automobilist achter hen een aanrijding niet meer kon vermijden. Volgens de Westduitse wet is een automobilist die achterop een andere auto rijdt, altijd schuldig. Op die manier wist de handige oplichter de verzekerings maatschappijen van de „schuldigen” voor een half miljoen te grijpen. DEN HAAG (ANP). De Haagse poli tie heeft om opsporing verzocht van de 55-jarige Elisabeth Boeghom-Jansen. De vrouw liep op 16 september weg uit een psychiatrisch ziekenhuis in Den Haag en is sindsdien spoorloos. De vrouw is zwaarmoedig. Een ongeluk wordt gevreesd. Overwegend droog met opklaringen. Weinig verandering in temperatuur. Nieuw op de markt: Een Kaiser kleurvergro- tingsapparaat met lens Schneider Componar C. Een geschenk van ca. 1.200,- van TRANSCONTINENTA B.V., Amsterdam. Een van de vruchten daarvan is een rapport over de geluidsbelasting waaraan werknemers in industriële bedrijven blootstaan. Berekend is onder meer dat ruim 220.000 werknemers hun werk moe ten doen in een geluidsniveau van 90 tot 100 decibel (a), bijna 60.000 mensen wer ken in een geluidsniveau van meer dan 100 decibel (a), en rond 150.000 werken in een omgeving waar voortdurend 85 tot 90 decibel (a) wordt geproduceerd. Bijna 740.000 werknemers zitten wat gunstiger' hel geluidsniveau in hun bedrijf ligt onder 85 decibel (ai, ook al is djj nog geen geluidsniveau dat als draaglijk ol aange naam kan worden omschreven. Wel slaat volgens de TNO-mensen vast dat bloot stelling gedurende de tijd dat men werkt aan een niveau boven 80 decibel schade aan hel gehoororgaan oplevert en daaron wachttijden voor een sociaal- geneeskundige opleiding veruit het langst zijn, kan daardoor de toch al geringe animo onder de jonge artsen om deze kant uit te gaan moeilijk groter worden. Boven dien werkt men in de hand dat het aantal artsen, dat een sociaal-geneeskundige functie gaat uitoefenen zonder de geijkte opleiding te hebben gevolgd, groter wordt. Er zal dan ook volgens de werk groep voor moeten worden gezorgd dat de bestaande wachtlijst met 325 gegadigden zo snel mogelijk wordt weggewerkt via bedrag stóften in hel garnalenfonds en ook de vissers geen inkomensgarantie geven. Garnalénvissers en handel, vertelde ir. Tienstra na afloop van de bijeenkomst, zullen nagaan wat ze samen kunnen doen voor de kwaliteitsverbetering van de Nederlandse garnalen. Nu is er naar zijn mening sprake van een vicieuze cirkel. Bij de minimumprijs van 2,32 per kilo is het voor de Nederlandse vissers voordeliger, grote hoeveelheden te vangen en aan de kwaliteit wal minder aandacht te beste den. dan kleinere hoeveelheden van bete re kwaliteit legen een hogere prijs aan de makr te brengen Die voorkeur voor ..veel boven „beier" leidt er echter wel toe dal de handel zich in hei buitenland voorziet. Komt er dan toch een schip met goede Nederlandse garnalen aan de markt, dan is daar geen afzei voor. Aantal uren zon: 1 tot 7; minimum temperatu ren: omstreeks 10 graden; maximum tempera turen: omstreeks 18 graden; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 percent; kans In een nieuwbouwwijk in Arnhem-Zuid zijn de afgelopen twee dagen tien honden en twee katten dood gevonden. De politie houdt rekening met de mogelijkheid van vergiftiging. Op de dieren zal sectie wor den verricht. Enige maanden geleden wer den in dezelfde omgeving huisdieren gedood met van een zgn. „gebakken spons”. ZONDAG M) OKTOBER Zon- en maanstanden Zon op 6.57 uur onder 17.58 uur Maan op 18.53 uur onder 9.13 uur Waterstanden Umuiden Hoogwater 4.42 uur en 16.58 uur Laag water 0.39 uur en 12.49 uur Kibret Abebe. leider van de enige 3 2 3 2 4 3 4 2 7 3 4 3 At s* Pn Alt SITTARD (ANP). De tien Thaise meisjes, die maandag 4 oktober in Sittard- Oirsbeek en Heerlen werden gearres teerd, worden op korte termijn het land uitgezet. Het onderzoek in deze zaak is volgens de rijkspolitie afgesloten. De meisjes hebben bekend dat ze in Zuid- Limburg in bars gewerkt hebben. Ze had den slechts een toeristen-visum voor Nederland, aldus de rijkspolitie. Als leider van een uit vier leden bestaande delegatie van het stadsbestuur van Den Haag is burgemeester Schols van de Residentiie gisteren van Schiphol naar Boekarest vertrokken. Het bezoek zal vijf dagen duren. op een geheel droog etmaal 60 percent. ■m.

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 2