Waarschuwing tegen optimisme ZWARTE LEIDER WAARSCHUWT VORSTER Kansen keerden in één week Fords verkiezingscampagne komt tot stilstand MARGARET THATCHER WIL KRUISTOCHT TEGEN LABOURPARTIJ 200 miljoen voor dijkverbetering Belgische kust Vervolging van advocaten groep Baader-Meinhof Maatregelen van regering Italië goed Belgische gemeenteraadsverkiezingen ontvangen A Eenheidslijsten opmerkelijke voorboden „ER ZIT IETS OP JE HOOFD“ ZATERDAG 9 OKTOBER 19 7 6 BINNEN- EN BUITENLAND 3 2 A torn 1 4 ohol LONDEN (Reuter, AFP). De conferentie voor het instellen van een voorlopige multi-raciale rege ring in Rhodesië wordt op maandag 25 oktober in (Van onze redacteur in Washington, Henk Kolb) ?ling lood i-Zuid inden iolitie d van wor- .1 wer- iieren akken ;ken ctor iraelj- ïbben it een iraeli- judeh ir het elijke it. Nu over men. iten ings zoek l van ider r zal land- Het hans zloed Iheid BRIGHTON (Reuter). De lei der van de Britse conservatieve oppositie, Margaret Thatcher, heeft gisteren opgeroepen tot een nationale kruistocht tegen de Labourregering, die naar haar zeggen de „grote verkwister van Europa" is geworden en die daar door Groot-Brittannië nagenoeg tot een bankroet heeft gebracht. wen n Uyi ihoud iets ;id uit laand den lik is tegen lauto i. De ver is na ver- i met gen ienië la -ling m 25- •isant- i zijn ndien i min in. De laakte Duits- uit de (Van onze redacteur in Brussel Jan Gerritsen) BRUSSEL De Belgen kiezen morgen hun raadsleden, schepenen (wethouders) en burgemeesters die de komende zes jaar belast zijn met het bestuur van de 589 gemeénten waarin België met ingang van volgend jaar is opgedeeld. Nu zijn er nog een dikke 2300 gemeenten, waarvan zeer vele te klein om levensvatbaar te zijn reden voor een rigoureuze herindeling die enkele jaren geleden werd doorgevoerd. WASHINGTON. Op de voor pagina van de meeste Ameri kaanse dagbladen prijkte giste ren een bijna symbolische foto: President Ford wuivend uit het cockpitraam van de omstreden kostbare B-l-bommenwerper, recht boven de handhoge letters „nooduitgang”. Symbolisch van wege het feit dat voor Ford in één week de verkiezingskansen ten kwade zijn gekeerd. (Van onze redacteur in Rome, Gerard Verlinden) ROME. De Italiaanse regering-Andreotti heeft gister avond haar eerste grote doel bereikt. Precies een week nadat de premier van het door de oppo sitie voorzichtig toegelaten christen-democratische kabinet had aangekondigd een urgentie programma te zullen samenstel len, voornamelijk bestaande uit bezuinigingen, kwam de premier gisteravond om acht uur met het resultaat, dat blijkbaar in alle opzichten door de oppositie (voornamelijk de communisten) en door de vakbonden is goedge keurd. Genève geopend. Dit heeft de Britse minister van buitenlandse zaken Anthony Crosland gisteren bekendgemaakt. ft' Conferentie Rhodesië in Genève 25 oktober Margaret Thatcher t** t* I ■ft gis- dstad in het ■leger- )e uit lilwell iy het 1 van ’edies fkom- pioen f jaar <t en >pijen iljoen koch- door ibilist r kon vet is ndere lanier rings- ’voor irsen zeede nnen ;t het i hun van nege- s met oond. roege teren BRUSSEL (ANP» België gaat ruim 200 miljoen gulden uitgeven voor verbe tering van dijken in het kustgebied en in de buurt van Antwerpen Dat is gisteren besloten tijdens het wekelijks kabinets beraad in Brussel. Het Belgisch waterloopkundig labora torium in Borgerhout moet, aldus de rege ring. er voor zorgen dat er voorstellen voor een doeltreffende dijkverbetering op tafel komen Eind vorig jaai braken verschillende dijken m de streek tussen Antwerpen en Mechelen. Dorpen en landerijen liepen onder water, de bevolking moest hier en daar geëvacueerd worden. Het bekendst werd het geval van Ruisbroek, waar de bevolking zeer veel schade ondervond van de overstromingen. Vorster ontmoette de zwarte leiders in januari 1975 voor het laatst. Onlangs teruggekeerd van een buiten landse reis verklaarde zij: „Wij staan niet alleen Over de gehele wereld, van Austra lië tol Zweden, van Nieuw-Zeeland tot West-Duitsland is het socialisme op de terugtocht. Het getij keert. Het ts nu onze beurt' De conferentie zal naar verwachting minstens twee weken duren. De te vormen voorlopige regering moet de afgescheiden Britse kolonie binnen twee jaar naar een zwart meerderheidsbewind en onafhan kelijkheid leiden. De conferentie is bijeen- renfie zijn uitgenodigd volgende week in het parlement zal bekendmaken, mogelijk dinsdag. Boethelezi deelde de premier mee: „Als wij geen gemeenschappelij ke basis kunnen vin den, zal ons volk den ken dal geweld het enig overgebleven alternatief is voor de zwarte bevol king van Zuid-Afrika". De politieke betekenis van de verkiezin gen ontstijgt ditmaal verre het lokale belang: België staat aan de vooravond van de beslissende dialoog tussen Vlamingen en Walen over wat hier de „definitieve regionalisering” heet de opdeling van het land in twee van elkaar gescheiden gemeenschappen. Voor de grote politieke partijen die alle hun gedachten hierover op papier hebben gezet, betekenen de verkiezingen een laatste peiling van de krachtsverhoudingen Het vraagstuk van de „gewestvorming” spits zich, zoals alle problemen die met de Belgische taalstijd te maken hebben, toe op de situatie in en rond Brussel, het overwegend Franstalige waterhoofd >n Nog afgezien van dit alles blijkt de speciale Watergate-aanklager nog steeds in Fords verleden te snuffelen en heeft de belastingdienst vastgesteld dat Ford en zijn vrouw in 1972 aan vijf tot dertien dollar zakgeld per week genoeg hadden ben vervreemd), hij heeft ook zijn minis ter van landbouw Earl Butz. moeten ont slaan wegens enkele grove opmerkingen over het zwarte volksdeel en het blijkt dat groothandelsprijzen de laatste maand zijn gestegen met een percentage dat omgere kend op jaarbasis de 11 percent over schrijdt. geroepen door Engeland omdat Londen nog steeds het legale gezag voert over Rhodesië. Volgens ingelichte kringen in Londen zullen Zuid-Afrika en de zwarte Afrikaan se „frontlijn-staten” - Zambia, Tanzania, Botswana, Mozambique en Angola waar van de presidenten een belangrijke rol hebben gespeeld bij de onderhandelingen die tot de conferentie hebben geleid - niet in Genève vertegenwoordigd zijn. Of ver tegenwoordigers van deze zwarte Afri kaanse landen als „waarnemers” naar de conferentie zullen komen en mogelijk contact zullen houden met de verschillen de zwarte Rhodesische delegaties was in deze kringen niet bekend. om rond te komen. Ford was in die tijd fractieleider van de minderheid in het Huis van Afgevaardigden en betoonde zich volgens de belastingdienst zelf vei baasd over het feit dat hij maar zo weinig geld nodig had om de week door te komen. Het belastingdocument is ook aan de volksvertegenwoordiging overgelegd toen Ford tot vice-president moest worden benoemd doch er zijn aanwijzigingen dat zijn collega-volksvertegenwoordigers er maar ternauwernood een oog op hebben geworpen. De democraten zullen de kans niet laten liggen om aan de hand van Fords belas- tingopgaven nog eens de verrotting van het Washingtohseipolitieke Systeem aan te tonen. Het succes van de Vlaamse eenheidslijs- ten in de voorstad Elsene doet zelfs de bekende schrijver Marnix Gijsen („Klaag lied om Agnes”) mee is mede te verkla ren uit het voortduren van de botte peste rijen waaraan Vlamingen in Brussel nog steeds af en toe zijn blootgesteld. 4. Afschaffing van vijf christelijke feest dagen, waarbij ook de bijbehorende populaire werkvrije overbruggingen met het naastliggende weekeinde auto matisch komen te vervallen. Het zijn: Sint Jozef, Hemelvaartsdag, Corpus Domini, Petrus en Paulus, en Allerheili gen. Deze maatregel is getroffen na rug gespraak met het Vaticaan en is in feite de eerste wijziging in het concordaat van Lateranen, dat in zijn volle omvang pas op 18 november aanstaande in het Italiaanse parlement aan de orde zal komen. STUTTGART (AFP). Het parket van Stuttgart is een juridische procedure begonnen tegen een aantal vertrouwens- advocaten van de Baader-Meinhof-groep, onder meer tegen Kurt Groenewold, Otto Schily, Klaus Croissant en Christian Stroebele. 3. Een nog niet gepreciseerde verhoging van de prijzen van stookolie; dat Nols, die tijdelijk uit zijn ambt werd ontzet, niet toch uit zijn martelaarschap verkiezingsvoordeel peurt. 3, is aken gsge- nten, rtsen k dat :bars icter- idien ik op leden istuur Is van 1 naar al vijf ’n De kiezers zijn blijven zitten met de vraag hoe het Russische toezicht op zijn Oosteuropese satellieten moet worden genoemd als het geen overheersing heet (volgens Ford dan) en hoe Fords econo misch wonder van herstel zal stand hou den in het licht van toenemende inflatoire tendensen waartegen de democraten al maandenlang luidkeels lopen te waar schuwen. En de joodse kiezers, verheugd over Fords belofte de namen te zullen prijsgeven van firma’s die meewerkten aan de Arabische boycot van Israel, slik ken slechts moeizaam de teleurstelling weg nu blijkt dat daarvan geen sprake zal zijn. Kortom: Ford heeft precies de onmacht en het gebrek aan leiderschap gedemonstreerd dat Carter hem voortdu rend voor de voeten werpt. De conferentie in Genève werd moge lijk nadat Ian Smith de Brits- Amerikaanse voorstellen voor een zwart meerderheidsbewind in zijn land had aan vaard. Diplomatieke waarnemers in Lon den hebben al gewaarschuwd voor een te groot optimisme over de kansen op een snel akkoord in Genève. 2. Een verhoging, door te voeren in de komende drie maanden, van de tarieven van post, telefoon, elektriciteit, gas en openbaar stedelijk vervoer; bij deze maatregel komt nog de verhoging met 10 procent van de spoorwegtarieven per 1 december; De eenzijdige onafhankelijkheidsver klaring in 1965 door het blanke minder- heidsbewind van Ian Smith was illegaal en bracht de Verenigde Naties tot het opleggen van economische en andere sancties. Premier Smith zal vrijwel zeker naar Genève komen. De andere delegaties zullen voornamelijk bestaan uit zwarte Rhodesische nationalisten. Naar ver wachting worden ze geleid door Joshua Nkomo, bisschop Abel Moezorewa en Robert Moegabe. In haar slotrede op het jaarlijks congres van de conservatieve partij gaf de 50- jarige mevrouw Thatcher duidelijk te kennen dat zij niet gelooft, dat de socialis tische regering nog lang aan de macht zal kunnen blijven, gezien de economische crisis waarin het land verkeert. Niet alleen heeft hij in het tweede televi siedebat met Jimmy Carter ten minste een tweetal kostbare fouten gemaakt (die I belangrijke kiezersgroepen van hem heb- JOHANNESBURG (UPI). Een zwarte lei der heeft gisteren pre mier John Vorster van Zuid-Afrika recht streeks gewaarschuwd dat de Afrikanen tot de conclusie zullen komen dat geweld hun enige alternatief is als zij geen politieke rechten krijgen. Opmerkelijk gevolg van de „Vlaamse uitdaging” is dat het Nederlands zich meer dan ooit in de hoofdstad laat lezen via de verkiezingspropaganda waarvoor naar goede Belgische gewoonte geen kale muur of schutting gespaard is gebleven. Een Franstalige politicus vap het extre mistische FDF (Front des Francophones) presteert het zelfs zich in puur Nederland se pamfletten tot Vlaamse kiezers te richten. Hoewel het belastingonderzoek (dat via een Carter-supporter uitlekte) niet aan toont dat Ford belasting heeft ontdoken, is het wel duidelijk dat Ford slechts een zo gering beroep op eigen beurs behoefde te doen doordat anderen zoveel voor hem betaalden, met name uit overheidsfond- sen, vanwege zijn status in de volksverte genwoordiging (een gratis auto in Wash ington), vanwege de Republikeinse Partij, waarvóór hij veel op reis was in het land. Bovendien ontving Ford fondsen van twee grote vakbonden van zeevarenden (het is daarnaar o.a dat de Watergate- aanklager een onderzoek leidt) die op een aparte rekening voor politieke doeleinden werden gestort. Ford werd eenmaal fors beboet omdat hij met dat geld kleren had gekocht en dit niet onder inkomen had gemeld. Hij heeft er ook een familieva kantie mee betaald maar stortte dit geld Igter terug. In een verklaring zegt Crosland dat hij heeft besloten een conferentie te beleggen „die op donderdag 21 oktober bijeenkomt met het oog op een formele opening op maandag 25 oktober”. Dit zal de delega ties en de conferentievoorzitter, de Britse VN-ambassadeur Ivor Richard, in de gele genheid stellen inleidende privë- gesprekken te voeren. Crosland zei dat hij de namen van degenen die voor de confe- Het gedrang om de macht is het grootst in de grote steden, zowel in Vlaanderen als m Wallonië. In Antwerpen treden de voorzitters van twee grote partijen ais lijsttrekkers m het strijdperk. In Gent strijden twee ministers (De Clerck van financiën en De Paepe van volksgezond heid) om de sjerp, het ereteken van waar digheid waarmee Belgische burgemees ters zich gaarne in het openbaar tooien. De regeringsmaatregelen, die zonder eni ge twijfel volgende week door het parle ment zullen worden goedgekeurd (anders waren de communisten de behoedzame Andreotti wel eerder in de nek gesprongen) bevatten o.a.: Typerend voorbeeld leverde FDF- burgemeester Roger Nols in de voorstad Schaerbeek met diens vernéderende „apartheidsregeling” bij de loketten in het gemeentehuis. Daaraan werd weliswaar een krachtdadig einde gemaakt door de regering, maar velen zijn er met gerust op „Economisch gezien is Engeland op de knieën gebracht. Als het huidige kabinet niet de moed heeft om te vechten, laat het dan opstappen. Wij mogen niet veel langer in de oppositie blijven”, aldus verklaarde mevrouw Thatcher onder het gejuich van de 5000 afgevaardigden. Vele conservatie ven zijn van oordeel dat er onvermijdelijk binnen een half jaar verkiezingen moeten worden gehouden. Politieke waarnemers menen dan ook dat Fords verkiezingscampagne, die zo goed op gang was gekomen dat hij Carter ten naaste bij in de opiniepeilingen had achterhaald, krakend tot stilstand is geko men. Het zal hem niet meevallen om de kar weer in beweging te krijgen. Immers: twee van zijn voornaamste thema’s zijn weggerukt. Zijn beheersing van het bui tenlands beleid en de weldaden van zijn economische politiek. De gemeenteraadsverkiezingen hebben nog een geheel ander maar evenmin te onderschatten aspect dooi' de schaalver groting bij de gemeenten is de functie van burgmeester of van schepen een aantrek kelijke recrutenngsbasis voor het aan trekken van nieuwe kiezers. Het aantal parlementsleden en ministers dat zich verdringt om de gunst van lokale stem mers is ongekend groot? Het gaat om een kleine 200 parlementsleden op een totaal van minder dan vierhonderd. In haar aanval richtte de conservatieve leider zich niet alleen tegen de regering- Callaghan. maar ook tegen het socialisme. Volgens haar wordt de vrijheid van een natie die eens groot was, .bedreigd door het socialisme. „De labourpartij is nu overgenomen door extremisten. Zij heeft zich verplicht tot uitvoering van een pro gram dat openlijk en schaamteloos marx istisch is. Ik loep de conservatieve partij op tot een kruistocht. Ik richt mij ook tot alle mannen en vrouwen die geen marxis tische toekomst wensen. Het voortbestaan van onze wetten, onze instellingen en ons volkskarakter staat op het spel”, aldus mevrouw Thatcher het Vlaamse land In de hoofdstad waar de Vlamingen een minderheid vormen (ongeveer een kwart van de bevolking) doet zich een opmerkelijk verschijnsel voor: vooi' het eerst besloten de Vlaamse lokale politici samen te werken door zoge naamde eenheidslijsten. Op deze lijsten zijn Vlamingen van ver scheidene politieke pluimage vertegen woordigd met geen ander doel dan zoveel mogelijk Vlaamse stemmen te trek ken. De verkiezingen m de negentien gemeenten van de agglomeratie-Brussel (met ruim een miljoen inwoners) worden dan ook algemeen beschouwd als een referendum waarin de Vlaamse Brusse laars wordt gevraagd zich als Vlaming te manifesteren Een woordvoerder van het parket deel de gisteren mee dat de stap is genomen naar aanleiding van klachten van de federale minister van justitie Hans- Jochen Vogel en het hoofd van de veilig heidsdienst Horst Herold. De klachten betreffen verklaringen die de advocaten hebben afgelegd op pers conferentie of in artikelen met betrekking tot de dood van Holger Meins in 1974 na verscheidene maanden hongerstaking in de gevangenis en de zelfmoord van Ulrike Meinhof in mei van dit jaar en uitlatingen over marteling door „isolering”. Bovendien zijn de twee nationale feest dagen op 2 j uni en 4 november verschoven naar de eerste zondagen van de respectie velijke maanden. 1. Een verhoging van de prijs van de benzine van 400 naar 500 lire (dat is ruim 1,50). Deze verhoging is direct al ingegaan. Wellicht zal zij worden gevolgd door een autoloze zondag of zelfs een reeks autoloze dagen per week; met zeven andere thuis- landstamleiders. De zwarten hadden om de bijeenkomst gevraagd teneinde de recente golf van rassenonrust in het land te bespreken. Min stens 376 personen zijn omgekomen bij tegen de regering gerichte uitbar stingen die midden juni begonnen. Hij stelde voor dal „politieke gebruiken en instellingen zoals de wes telijke vrije wereld die vaststelde, in Zuid- Afrika worden aan vaard”. Gatsja Boethelezi, politieke leider van de grootste stam, de Zoe loes, ontmoette Vorster Jl TT» Een van de foto’s die in Brussel te zien is op de tentoonstelling „Vijftig jaar persfoto’s in België”. De expositie werd gisteren geopend om de vijftigste verjaardag van de Belgische vereniging van persfotografen te vieren. Deze foto werd in de zomer van 1942 genomen. Af geheeld zijn twee dorpsjochies vergezeld van hun „huisdieren”: twee roeken. Mn'

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 3