Hinderwet is nog steeds in beweging S@juq] (fe losplank In de Vishal IN IJMUIDEN: Aanpassen woningen Stadhuis krijgt nog sneller donkere kamer Huis weer bewoonbaar KvanVEBEN ■1 I Ij L II f I 4 2 f Jj BETER LEVENiL 99 3 iy Voor minder-validen Voor foto-archief MEER GELD VOOR PSYCHOLOGENHULP UITVAARTCENTRUM VELSEN WORDT Carillonklanken Kort Umond-nieuws Gevonden voorwerpen VERBETERD 19 7 6 IJMUIDEN - VELSEN 9 OKTOBER i I Normen Willem I MOZAIKA- Tegeldokumentatiecentrum voor sanitair, tegels, plavuizen of open haard. f EERSTEI JMUI DER M4RKIEZENFABRIEK (V ZATERDAG Tl ■Ti (ADVERTENTIE) 1 is voor de ander geen bezwaar n tur- miljoen miljoen id za- miljoen miljoen ntsoen, nd 9-12 r 25555, it Van* De jubilarissen gezamenlijk op de foto. eert. ;nd 14' AB V A-jubilarissen nd weer feestelijk gehuldigd de bij ‘g: alle aat 4a: een (ADVERTENTIE) dag. ;nd 14- sevaart ■rt door :q. van :rk, tel. volwal- .7.30 en cposlti» -net 11 lag tof 81, tel. IJmui- Chr. Lezing arllch. agoch- IJmui- plant- geo- Het meest tot de verbeelding spreken de jubileum was van de heer C. Weller uit Beverwijk. Districtsbestuurder A. J. Haaij sprak de jubilaris die zijn 50-jarig lidmaatschap herdacht, in lovende be woordingen toe. De jubilaris zelf schet ste in het kort zijn loopbaan. Begonnen als bankwerker bij de Staatsmijnen en opgeklommen tot technisch hoofdambte naar, bleek uit het toespraakje. Behalve een aardige attentie kreeg de heer Wel- VELSEN. „Als je vroeger een schoorsteen zag roken, dan dacht je: daar wordt gewerkt. Als je het nu ziet, dan zeg je: dat moet ophouden, dat is vervuiling”. Met dit voorbeeld geeft de heer J. H. van der Vlies, ambtenaar van de secretarie afdeling openbare werken, aan, hoe er gevoelsmatig veel veranderd is in de laatste jaren. „Dat maakt het wel eens moeilijk om de hinderwet goed toe te passen. In die wet staan aanduidingen van begrippen als redelijkerwijs, voldoende, hinder, en die be grippen zijn in ons denken in ontwikkeling.” MIDDENHAVENSTRAAT 27 IJmuiden - tel. 02550-14108 gers 5, Haar- 4.30 u.: Ton en Schey- ag vai 3.30 tot bij F 25120. :positie eopend iren. g 18.4S nest", 3.30 u: ;tlval", 16.15, ickoo’s allen- Jweer Jmui. ■Zuid o, ge- andag men- Een GOED advies Is toch wel 10,- waard? Bel 023-331403 en u ontvangt het boekje „Tegels" plus gewenste folders. Bij aan koop Tegels uw 10,- retour. Wij leiden u weer naar de vakman. .15 in 14.45- 15-16.15 6.45-8-, oJ was- at. 10- Noord, en 13- a. 9-11 as en Wijk- Vel- Schip- u.: de 19 en e wre- MARKJ&pj/ZONNESCNGRMEN POUKW' LUXAMXX AAUUZIS6N De gemeenteraad krijgt donderdag 14 oktober een voorstel te behandelen een geldlening tot dat bedrag te verstrekken aan de Stichting Uitvaartcentrum Vel- sen. Burgemeester en wethouders stellen voor het gevraagde bedrag te verstrek ken in de vorm van een 15-jarige lOpct. annuïteitslening. 19 en .Vader 19 en IJMUIDEN In gebouw Velserduin in IJmuiden zijn vrijdagavond 23 jubila rissen gehuldigd van dit district de Al gemene Bond Van Ambtenaren (ABVA). Deze bij het NVV aangesloten vakorga nisatie had eigenlijk vijf jubilerende le den meer om te huldigen maar die moesten vanwege persoonlijke omstan digheden verstek laten gaan. VELSEN. Het programma dat door beiaardier H. de Ligt op zaterdag 9 oktober van 16.00-17.00 uur op het stad huiscarillon van Velsen ten gehore zal worden gebracht luidt als volgt: 1. Mars voor beiaard Leen ’t Hart 2. a. Een kalanmander rok b. De boer had maar ene schoen c. Komt vrienden in het ronde. 3. 2e Sonatine Baldassare Galuppi. 4. Improvisatie H. de Ligt, 5. Petit en Fritsen Suite Willem Vogel, 6. Passepied Willem Pijper, 7. a. The entertainer Scott Joplin, b. When the saint go mar ching in Paul Campbell, c. tes feuilles mortes, Jos Kosma, 8. Toccatine, adagio en Scherzo, Leen’t Hart. Collecte. Simavi, de vereniging voor directe medische hulp in de tropen, heeft besloten dit jaar de gebruikelijk Simavi-naj aarscollecte in Kennemerland te laten vervallen, om volgend jaar, evenals elders in het land, de collecte in april te houden. Het foto-archief maakt een belangrijk deel uit van de historische en topografi sche documentatie van het gemeentear chief. In W.S.W.-verband is een medew- werker aangetrokkén diie zal worden belast met fotografische werkzaamheden ten behoeve van het archief en afdelin gen van de secretaris. De betrokken medewerker zal zijn eigen foto- en do- ka-apparatuur beschikbaar stellen. De raadsleden worden verzocht daarvoor een vergoeding van 1.000,- per jaar te geven. 20 u.: en Wil ier met nuiden ;t o.a. oeven- Dergelijke besluiten hoeven dan niet eerst door de raad te worden goedge keurd zodat er sneller kan worden ge werkt. Voor het aanpassen van wonin gen stelt de rijksoverheid, via de ge meente, gelden beschikbaar. De staatsse cretaris van volkshuisvesting heeft de gemeenten nog eens op de mogelijkhe den gewezen die de Woningwet biedt. Mozart. Zaterdag zal tijdens de H. Mis van 19 uur in de St. Josefkerk aan de Laan der Nederlanden te Beverwijk de Spatzenmesse van Mozart worden gezongen. Medewerking verleent de Alk- maarse organist Kees Bornewasser. Kroon, maar alleen dan als bij de hoor zitting aanwezig is geweest. Een gemeente kan overigens niet zo maar een hinderwetsvergunning wei geren. Volgens de wet kan dat alleen als gevaar, schade of hinder van ernstige aard zal worden ondervonden en daar aan redelijkerwijs niet door het stellen van voorwaarden voldoende kan worden tegemoet gekomen. Tglng, lociale 0 u,ur geval- .andag 0 uur, scheiding gekomen, van een I: vol- 7.30 en en Smith' 15 U.1 lave. g 471, Martine iterdag irstar”; opper* ne van Het college stelt verder voor de heer W. Schaafsma, eigenaar en bewoner van het pand Meervlietstraat 38 in Velsen- Zuid, een bijdrage in de bouwkosten te verstrekken van 5.679,-. De minister van cultuur, recreatie en maatschappe lijk werk verleent eenzelfde bijdrage. De woning is in 1974 gebouwd overeenkom stig de bepalingen van het bestemmings plan Beschermd Dorpsgezicht Velsen en draagt daarom bij tot het historisch karakter van het dorp Velsen. concert umkoor laai 3, rt door Duffer. 22 u.: Optre- :msessi- T; Maar wat hinder nu precies is, blijft een moeilijke zaak. De heer Van der Vlies zegt: „In een aantal gevallen is het wel duidelijk. Harde geluiden of een door dringend gegier is duidelijk hinder. Daar zal niemand een definitie van vragen..- Maar hoe 'hard moet een geluid zijn om als hinderlijk ervaren te worden? Dat zal mede afhankelijk zijn van de omge ving”. ATTENTIE! Met de slagzin van puzzel 5. die u vandaag op de puzzel- pagina aantreft, moet ook het totale aantal letters „M” worden opgestuurd die gevonden zijn in de puzzels 1 tot en met 5, om mee te dingen naar de grandioze periodtenprijzen zoals een Ford Fiesta L, ƒ5.000.- en ƒ2.500,- een retour Europoort-Hull. VELSEN Door middel van algemeen raadsbesluit willen B. en W. van de gemeente Velsen de snelheid van werken bevorderen bij het aanpassen van woningwet woningen voor minder- validen. Indien de raad in zijn vergade ring van 14 oktober een dergelijk besluit neemt, is het college bevoegd voorschot ten en jaarlijkse bijdragen in de exploi tatiekosten beschikbaar te stellen. Spreekuur. Op maandag 11 okto ber komt het spreekuur van wethouder A. C. Hoogeboom te vervallen. Een bedrijf, dat ergens van start gaal en onder de hinderwet valt, moet voor het in werking treden een hinderwet vergunning aanvragen. Iedereen, die bezwaren heeft, kan die dan bij de gemeente indienen, maar alleen de ge bruikers van hetzelfde pand en de direkk aangrenzende panden worden door de gemeente aangeschreven, dat er een bin- derwetsvergunning is aangevraaigd. De gemeente Velsen gaat een stapje verder, hoewel ze daar wettelijk niet toe ver plicht is, door een ruimere aanschrijving te doen, als blijkt dat de kring van belangstellenden groter is. De bezwaren kunnen schriftelijk worden ingediend en vervolgens wordt er op het stadhuis een hoorzitting gehouden, waarbij de bezwa ren mondeling kunnen worden toege licht. Om hinder of schade en gevaar te voorkomen, kan de gemeente dan aan het verlenen van een vergunning voor waarden verbinden. Mocht een klager of het bedrijf vinden, dat de voorwaarden niet ver genoeg of te ver gaan, dan kan men daartegen beroep indienen bij de VELSEN In de periode van 1 tot en met 7 oktober werden aan het hoofdbu reau van politie de volggende gevonden voorwerpen gedeponeerdMeerkleurig gebreide ceintuur, etui met 1 sleutel en 2 penningen, bruin etui met 4 sleutels, lipssleutel, jonge rode poes, handelaars kentekenplaat, zilveren dames dasspeld, geruit jurkje, etui met 7 sleutels, zwart wit leren bal, hondepenning, autosleutel (Mercedes), zilveren armband zonder naamplaatje, verz.plaatje, zwart nylon jack, rechter gymschoen, ring met 2 sleutels, sleutelhanger met 3 sleutels korte leren jas met regenbroek. bos sleutels (6), hond „brak”, blauwe wollen deken, groen gekl. brievenbus, ketting met hangslot, aansteker. 3 muziekcasset- tes. gele regenbroek. Deze voorwerpen kunnen iedere dinsdag en vrijdag tussen 16.30 en 17.30 uur worden afgehaald. Inlichtingen kan men dagelijks aan het hoofdbureau verkrijgen De hinderwet is overigens niet iets van de laatste jaren. Napoleon Bonapar te deed er al iets aan en in Nederland was het koning Willem I, die bij soe verein besluit maatregelen uitvaardigde ter voorkoming van hinder in de „rege ling voor fabrijken en travijken (werk plaatsen)” De hinderwet, zoals wij die nu kennen, dateert van 1875. De heer Van der Vlies vertelt, dat de opzet van de wet is het voorkomen van gevaar, schade of hinder van inrichtingen naar naar buiten. Aanvankelijk omvatte de wet alle vormen van gevaar, schade en hinder, maar in onze tijd zijn er twee specifieke problemen uitgehaald en in VELSEN Om de opbaringen onder passende omstandigheden te laten plaatshebben, zullen in het Uitvaartcen trum Velsen in de Eemstraat enkele verbeteringen worden aangebracht. Een en ander kost 27.000,- heater- lephant ,how. o: ,.D» HET IS VOOR de visaanvoer zowel als voor de vishandelaar een week vol tegenstellingen geworden. Aan de maan- dagmarkt kon men de totale aanvoer niet opnemen. De kotters waren ditmaal allemaal present in tegenstelling tot voorgaande weken, toen men de vrijdag markt prefereerde boven de maandag- markt. De kottervloot zorgde nu voor een aanvoer van rond de drieduizend bakken wij ling “efi’clat 'was echt'te véél van het goede. Rond de 1200 bakken bleven onverkocht in de hdllen achter en moesten afgevoerd worden naar de vis verwerkende industrie. Naast de wij ting werd er slechts een enkele partij kabeljauw en gul aangevoerd en de schelvisvangsten ontbraken bijna hele maal. Het tekort aan schelvis kon wor den opgevangen door de noordboot VL 73, die ook op de maandagmarkt loste. Tegen alle verwachtingen in was het de enige noordboot, die deze week aan de markt verscheen. Men had er meer ver wacht, nu er een zevental trawlers de haringvisserij hadden losgelaten om op verse vis over te gaan. TWEE VORIGE WEEK donderdag uitgevaren zij trawlers hebben in de om geving van het Farned-diep toch op haring gevist en met redelijk succes. Reeds zaterdagavond konden zij melden, dat er rond de 200 kansjes haring aan boord gehaald konden worden. Het ge volg was, dat de deze week verder uitgevaren schepen allemaal zijn opge stroomd naar deze vangplaats. Door de inmiddels opgestoken stormwinden, kon men maar heel weing uitrichten en werd er maar een enkel uur gevist met weinig of geen vangst. DE GROTE AANVOER door de kot ters was er de oorzaak van dat de KW 45 na een overweekse reis, met 1100 bakken met in hoofdzaak platvis, niet kon lossen en moest blijven liggen tot de dinsdagmarkt. Dat kan ook de reden geweest zijn, waarom er nog twee kot ters aan de dinsdagmarkt hun vangetje losten. De handel, die zich op de maan dag- en dinsdagmarkt bevoorraad heeft, zal hier zeker geen spijt van gehad hebben, want aan de woensdag- en don- derdagmarkt was er practisch geen aan voer. De schepen, die met. een minimum aan vangst binnenkwamen, omdat ver der vissen door het slechte weer onmo gelijk was geworden, hebben wel het maximum aan geld kunnen besommen. AAN DE VRIJDAGMARKT kwamen al een vijftal zogenaamde maandagklan- ten met hun vangst aan de markt. Hun Men is bezig om bepaalde normen voor hinder te ontdekken Zo zijn er geluidsnormen gekomen voor industriële wijken, voor woonwijken, voor ver keerswegen. maar al die normen zijn nog niet wettelij'k vastgelegd. „In de praktijk merk je ook, dat de bezwaren steeds een stapje verdef- gaan. Winkels vallen niet onder de hinderwet, maar kens bezwaren. Zodra echter in een kens bezwa?en. Zodra echter in een winkel een apparaat werkt, dat naar buiten hinder kan opleveren valt het gehele bedrijf wel weer onder hinder wet”, aldus de heer Van der Vlies. Bij aanpassingen kan een jaarlijkse bij drage in de exploitatieklasten worden gegeven. Bij de aanleg van een centrale verwarmingsinstallatie kan een bijdrage tot een maximum van 1750,- worden versterkt. vangsten, die in hoofdzaak uit wijting bestonden werden graag af gen omen, va riërend van 65 tot 55 per bak. De enkele kist kabeljauw en gul werd graag gekocht voor bedragen ver boven de f 100 ptr bak, met een top van f 140. Schol ontbrak bijna geheel, waardoor zelfs de kleinste schol altijd nog goed was voor rond de 100 per bak. De haringvisserij van de spanvissers was déze week erg moeilijk én totnu Toe heeft niet een schip zich met vangst gemeld. Hiertegenover staat dat de grote hektrawlefs met de grootst mogelijke vangsten op de oceaan ten noord-westen van Schotland binnen liepen. Naast de gevulde tonnen had men ook de ruimen goed vol met diepgevroren haring en een enkel pak makreel. De VL 142 kwam bijvoorbeeld binnen met 1200 kantjes haring, 5300 platen haring en bovendien had men nog eens 300 plastic zakken gevuld met steurharing. Bij binnenkomst moesten deze zakken eerst overgepakt worden in tonnen alvorens verzonden te worden. VELSEN Ten behoeve van het foto-archief is het nodig dat in het stadhuis een donkere kamer wordt inge richt. Om dat mogelijk te maken, wordt de gemeenteraad een krediet van 8.715,- gevraagd. Donderdag 14 oktober komt hel in behandeling. over Hooi leears i zijl VELSEN Het pand Middendorp- straat 6 in Velsen-Zuid is weer bewoon baar. Daarom vragen B. en W. aan de gemeenteraad de onbewoonbaarverkla- ring op te heffen. Onlangs is met finan ciële medewerking van het rijk en na goedkeuring van het restauratieplan door de rijksdienst van monumentenzorg het pand helemaal gerestaureerd en in bewoonbare toestand teruggebracht. De raad zal in zijn vergadering van donder dag 14 oktober over het gemeenteblad beslissen. VELSEN Voor de toelatings- en herhalingsonderzoeken van leerlingen van scholen voor buitengewoon onder wijs is dit jaar 80.000,- meer nodig dan voorzien was. Dat komt omdat het rijk de norm van 1/3 klokuur die een psy choloog per groep (klas) per week wordt betaald, is verhoogd tot twee klokuren. De gemeente ontvangt het bedrag dat ze beschikbaar stelt, in zijn geheel terug van het rijk.Het is wel nodig dat ge meenteraad een extra krediet beschik baar stelt, hetgeen tijdens de vergade ring van donderdag 14 oktober kan ge beuren. „Wat de een als hinder beschouwt, De heer Van der Vlies is één van de vier mensen bij de gemeente, die zich in het bijzonder met de milieuhygiëne en de hinderwet bezig houden. Als waarne mend chef van de afdeling openbare werken, waaronder ook ook milieuhygie ne valt, is hij meestal de man. die op de hoorzittingen van hinderwetszaken naar klachten luistert. In het administratieve vlak wordt hij geassisteerd door D.C. van Leeuwen, die speciaal belast is met zaken met betrekking tot de milieuhy giëne. En aan de technische kant staan op het bedrijf Openbare Werken ook twee mensen klaar om bij hinderwetsza ken in actie te komen. H. van der Berg, hoofd van hinderwetszaken en H.R. de Quartel als chef bouwtoezicht. 19.30 u. J. H. van der Vlies: „Trachten ver houding tussen bedrijf en omgeving op goede basis te brengen.” De opbrengst puzzel 3 was alweer hoger dan die van puzzel twee, waardoor nu reeds een bedrag van f 485.091,14 voor het Nationaal Fonds „BETER LEVEN” ontvangen is. In de EXTRA prijzenpot kwam een bedrag van 3.300,91 binnen, waardoor de totale som op 10.991,83 werd gebracht. Dank zij de extra stortingen boven die f 1,25 groeit ook dit bedrag elke week mee, en zal straks door Notaris J. H. Birkhoff aan de prijswinnaars worden uitge keerd in briefjes van 1.000,- ler ook de bij dit gouden jubileum behorende versierselen opgespeld. Ver volgens kwam de heer Spakman uit Heemskerk aan de beurt die 40 jaar lid van de „rode bond” zoals de districtsbe stuurder het uitdrukte. Tenslotte werden, voordat het feestge druis losbarstte, ook de leden gehuldigd die 25 jaar lid van de ABVA zijn. De jubilarissen zijn: H. Alders uit IJmuiden, W. Barg (IJmuiden), R. Bons (IJmuiden), C. Bosch (IJmuiden), C. Hoogland (Be verwijk), A. van Iperen (Santpoort), H. Lichtendahi (IJmuiden), T. van Maanen (IJmuiden), P. Oepkes (IJmuiden), G. Oudemast (IJmuiden), J. Peenen (Vel- sen), A. Poppe (IJmuiden), A. van de Scheur (IJmuiden), H. Scholten (IJmui den), J. Scholts (IJmuiden), C. Schoon (IJmuiden), D. Slim (Driehuis), C. Tie- lenburg (IJmuiden), G. Tieman (IJmui den), P. van Vuuren (IJmuiden), R. War- tena (IJmuiden), J. van de Wel (Wijk aan Zee), J. Wiersma (Haarlem), C. Wolf (IJmuiden), W. Wyker (IJmuiden) en H. Zwart (IJmuiden). Het is o verigens niet zo, dat elke inrichting automatisch onder de hinder wet valt. Een winkel bijvoorbeeld valt niet onder de hinderwet, maar wel een bakkerij of slagerij. Er is een speciale lijst samengesteld van activiteiten, die onder de hinderwet vallen en daar worden voortdurend nieuwe zaken aan toegevoegd, zoals skelterbanen, gasdruk regel- en meetstations, enzovoorts. LEZEN IS ZIEN DOOR ANDER MANS OGEN was de oplossing van puzzel drie. De namen van de geluk kige prijswinnaars vindt u op f de puzzelpagina, elders in deze krant. Bij de hoofdprijswinnaars won Mej. E. van Beekhoven Elzenplein 25 te Haarlem de prijs van een half jaar Skolbier. Klaverjassen. Op donderdag 14en 28 oktober zijn er in het buurthuis De Werf aan de Jan Llgthartstraat te Heemskerk klaverj asdrives. Men begint om 20 uur. „Ik zie mijn taak als ambtenaar op zo'n hoorzitting dan ook niet enkel in het noteren van de bezwaren, maar ik tracht altijd de verhouding tussen een bedrijf en zijn omgeving op een goed basis te brengen. De gemeente moet een evenwicht tot stand brengen. Dat bete- kent, dat niet alle hinder moet worden weggenomen. Maar welke hinder toe laatbaar is en welke niet, is telkens een afweging van het gemeentebestuur. Als ambtenaar draag je daarvoor de bouwste nen aan. Een ambtenaar, die zich bewust is van zijn taak voelt mee, zowel ten aanzien van het bedrijf als van de omwonenden. Je stelt je niet op jegens de een of jegens de ander. Het is wel eens moeilijk om objectief te blijven.” Extra moeilijk is het voor de ambtenaar vaak, omdat heel veel, soms erg redelijke, klachten niet onder de hinderwet vallen. Zo is bijvoorbeeld de bevoorrading van een bedrijf door vrachtauto’s geen hin- derwetszaak. Dit is geen hinder van binnen naar buiten. Maar ook hierin is een kentering te zien en steeds meer wordt gekeken, hoe bij overlast door bevoorrading toch voorwaarden in het kader van de hindderwet gesteld kunnen worden. En zolang niet wettelijk om schreven is, wat hinder is en welke normen daarvoor wettelijk gelden, zal de hinderwet nog heel wat discussies ontlokken. een aparte wet ondergebracht: de lucht verontreiniging en de vervuiling van het oppervlaktewater. Op de vraag: Wat is dan hinder, is moeilijk een afgerond antwoord te ge ven. Wat de een als hinder beschouwt, vindt een ander helemaal geen punt. Vroeger werd werken in een woonomge ving als heel normaal beschouwd, maar nu is er steeds meer een tussen wonen en werken Vroeger werden de geuren boerderij -gezonde lucht” genoemd, nu valt een boerderij met een mestvaalt onder de hinderwet. IJMUIDEN. Aan de vrijdagmarkt werd aangevoerd: 100 kg tong; 16 kisten tarbot en griet; 435 kisten kabeljauw; 98 kisten schelvis; 1004 kisten wijting; 124 kisten schol; 6 kisten schar;719 kisten makreel en 22 kisten diversen. Prijzen in gulden- Per 1 kg: grote tong 14,29. grootmiddel tong 13,02; kleinmid- del tong 12,57; tong één 12,56; tong twee 11,06; tarbot 14,80-13,20. Per 40 kg: haai 108-82; kleine kreeft 110; tarbot 407-208; griet 238-153; kabel jauw één 174-156; kabeljauwe twee 196- 148; kabeljauw drie 146-128; kabel jauw vier 142-128; kabeljauw vijf 132-80; schelvis één 148-144; schelvis twee 144-100. schelvis drie 100-80; schel vis vier 76; schol één 116-108; schol twee 116-92; schol drie 120-90; schol vier 120-102; wijting drie 75-51; makreel één 56-41; makreel twee 55-22; schar 108- 100; hake 224-174; tongschar 120-98. De besommingen waren: KW 152 10.300, KW 185 22.400, KW 226 14.400, KW 221 21.700, IJM 154 20.000 WR 47 8180, LE 62 25.800, LE 63 19.400. k

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 5