Amerikanen weten ons weer te vinden BEURSCRISIS 3 HOUDT AAN VERGELIJK ONZE HOGE RENTE Haven spaofbonk nut^paarbank IJmuider Courant/ Beverwijkse Courant bij alle spaarvormen als extra voordeel ’rente over elke dag’ I' GASTENBOEK Nederlandse promotiecentjes voor Lufthansa spaarspecialisten sinds 1817 t) l Haarlemmer overleden GROEISPAARBEWIJZEN SPAARBIIxJETTEN SPAARDEPOSITO’S PERFEKTREKENING SPAAR SELEKTREKENING bij botsing met een rijdende winkel DE ZILVERVLOOT TERMIJNREKENINGEN 9 ZATERDAG 9 19 7 6 REGIO OKTOBER "x”. I Plaats Niet voldoende Schepje Nieuwe order 73 I Maak uw hokje zwart en stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar: Damiate Pers B.V., Antwoordnummer 416, Haarlem. ■i Naam Adres ULM/t fWKfedQftd F Gebeurtenissen in het Witte Huis? IJmuider Courant en Beverwijkse Courant zijn er thuis. Met correspondenten in de Verenigde Staten. En met de vele kanalen van de internationale pers bureaus. IJmuider Courant/ Beverwijkse Courant komen met snelle en objectieve informatie uit alle windstreken. Dag in dag uit. Dus als u wilt weten wat er in de wereld werkelijk aan de hand is, neemt u nu een abonnement (Van een medewerker) AMSTERDAM Opnieuw was het een bijzonder slechte week voor het internationale beurswezen. Wall Street vief, vooral in het be gin van de week, bijna bodemloos weg. En Londen kwam, evenals Amsterdam, op nieuwe laagtepun- ten van het jaar. Op het Damrak hield de crisis onverminderd aan en blijkt elke poging tot enig her stel direct weer in de kiem te wor den gesmoord. En zo kon het ge beuren dat reeds woensdag voor het algemene beurscijfer, waarmee 55 aandelen in hun koersontwikke ling worden gevolgd, een nieuw laagteniveau werd aangeslagen, dat sedert begin januari 1975 niet meer is voorgekomen. We willen goede informatie over wat er aan de hand is in de wereld. Noteer ons daarom voor een maandabonnement kwartaalabonnement jaarabonnement op de IJmuider Courant of de Beverwijkse Courant (aankruisen wat gewenst is). Wij krijgen de krant de eerste 14 dagen gratis. (ADVERTENTIE) e 8V ÖV tri- AR- le- Thuis in huis i ten b®0 Bit (.Mln) jtqouis (ADVERTENTIE) 61% 9 10% !5 51% 71% 51% lOt 9 81% 81 41% 61% ur e bes voor 5 jaar vast vrij voor de aankoop van een eigen huis voor 3 jaar vast vrij voor de aankoop van een eigen huis voor 2 jaar vast vrij voor de aankoop van een eigen huis voor 4 jaar vast vrij voor de aankoop van een eigen huis ontvangt u over de bedragen die op de rekening blijven staan; u betaalt 1% van de bedragen die u opneemt jeugdspaarregeling 'de Zilvervloot' extra: een belastingvrije premie van 10% 6 maanden opzegging vrij voor de aankoop van een eigen huis 24 maanden opzegging vrij voor de aankoop van een eigen huis 12 maanden opzegging vrij voor de aankoop van een eigen huis >sin i de te le af aal n van I rente in vijf jaar oplopend tot 10% (gemiddeld 7% per jaar) zonder opzeg termijn blijft uw geld ieder moment beschikbaar f 2.500,- per kalender maand vrij. Vrij voor de aankoop van een eigen huis; aankoop van effekten via de spaarbank; betaling van rente en aflossing op een hypotheek van de spaarbank, betaling van belasting ook met dagafschriften aan toonder 5 jaar vast (rente op rente) per biljet stort u f 650,- na afloop van de termijn ontvangt u f1.000,- aan toonder 2 jaar vast (rente op rente) per biljet stort u f 870,- na afloop van de termijn ontvangt u f1.000,- I- ber 6. t- irts, E 2or- jns, J. Den 158, lan- len- A. 88, Dte- est- ort- Den om, G. lijs- aan >en- »ns- oor ge- j" t- an or rs ler- ro- cel- ge- nta Dur au- ro- >rd •ry- ■er- )U8 ex il t rtz k- i- ar 3 a HAARLEM Vrijdagavond is de 47- jarige G. H. Koster uit Haarlem dodelijk verongelukt. Hij reed in Boesingheliede op de parallelweg van de Schipholweg met zijn bromfiets tegen een rijdende winkel. Deze wagen, waarvan de ver lichting brandde, stond aan de rechter kant van de weg geparkeerd. 756 miljoen gulden tegen een rente van 13 percent en op onderpand in lenings- verband worden verstrekt. De regèling mqar op het nippertje en maakte de zal géiden tot 21 oktober en komt haast de steun die nu al regelmatig plaats vindt door middel van de aankoop van de flauw gestemde dollar. ONZE MAN IN NEW YORK heeft zowel Noord-Amerika als Canada als werkterrein. En een van de zaken waar hij zich nu bijzonder voor in spant is niet alleen de Amerikanen te laten komen, maar ook nog langer dan twee nachten wat nu nog de gemiddelde verblijfsduur is. „Dat is een enorm moeilijke zaak”, zei hij me, „door de enorme bedragen die de KLM in deze markt gepompt heeft zijn we een typische toegangspoort tot Europa geworden en veel minder een bestemming. We proberen naast de stad Amsterdam nu zovéél moge lijk ook andere delen van Nederland te verkopen, met name de Randstad. Er zijn campagnes voor bezoeken aan Den Haag, Rotterdam en door de gelukkige omstandigheid dat er nu een film wordt gemaakt over de slag bij Arnhem, zijn er ook campagnes om de mensen naar Arnhem te krij- gen en daar de slagvelden te bezoe ken rondom de brug. Daarmee ver wachten we dan dat naast een bezoek aan Amsterdam van twee nachten het verblijf in ons land kan worden uitgebreid tot drie a vier nachten”. „DAT IS NATUURLIJK niet alleen een zaak van public relations, daar voor moet ook een produkt gecreëerd worden, niet alleen in Nederland, maar ook bij de Nederlandse touro perators en de touroperators hier- Dit laatste voordeeltje voor onze geld markt was echter niet voldoende om de zaak buiten de extreme krapte te hou den, zodat nu dus op andere wijze is bij gesprongen. Hiermede heeft de Neder landse Bank waarschijnlijk kunnen voorkomen dat de rente op de beurs toch voorbij de 10 percent zou gaan stijgen. Gezien de slechte stand in grote delen van onze economie, laat zulk een hoge rente zich moeilijk verdedigen. DE AMERIKANEN weten Neder land weer te vinden. Twee jaar gele den stortte het Amerikaanse toerisme aan ons land volledig in, maar de patiënt is aan de beterende hand. John Bertram, de directeur van het Nationaal Bureau voor Totrismt in New York vertelde me dezer dagen in „zijn stad dat het een stuk beter gaat. „We waren enorm teruggelopen, van 500.000 Amerikanen in 1972 naar 325.000 in oktober 1975. Maar sinds dien gaat het weer beter en boeken we een winst van vijftien tot twintig percent per maand”, aldus Bertram. De toename in de winter is zelfs groter dan in de zomer. 'i' 91 weinig is ook hij van mening en met hem KLM-president-directeur drs. Serge Orlandini, die hier nog onlangs in een weekbladinterview over filoso feerde. Bertram: „We zouden veel meer geld moeten hebben om ons te bemoeien met markten buiten de tra ditionele als New York en het noord oostelijke gedeelte van de VS. Wij hebben een kwart miljoen dollar, maar de KLM geeft een veelvoud daarvan uit, toch zeker een miljoen dollar. Daarbij moet worden gezegd dat we erg veel samen doen, elkaar bij projecten advies vragen die in nauwe samenwerking uitvoeren. We zijn eigenlijk een beetje vier handen op een buik.” EEN KWART MILJOEN dollar staat John Bertram ter beschikking om het aardige gezicht van Neder land aan de Amerikaan te tonen. Te Thuis in Washington Maar vopr de aandelenmarkt was het een rampzalige week. Alom vielen er zware klappen. Unilever daalde van f 113 op 108 en Koninklijke Petroleum van 121 op 117. Öok velé topfóndsen va n de lokale markt raakten weer ge heel van streek. Zo zagen onder andere Océ-Va n der Grinten, Elsevier en Des- seaux het, herstel krachtig afgebroke- n. Een naar verhouding zwaar verlies onderging ook Van Gelder Papier door van 44 op 36 terug te vallen. BAM Holding beantwoordde het tussentijdse bericht, waarin een winstdaling werd voorspeld, met een koersdaling van 5. Slecht in de markt lagen ook de fietsen- fabrisk Unikap met een val van 133 op 115 en Van Nelle, die terugzakte van 266 op 235. Een tegenvallend bericht van Veneta liet hier de koers teruglopen van 45 op ƒ41. Het tussentijdse bericht van het Rijn- Schelde-Verolme-concern dat door het accepteren van verliesgevende orders de tot dusver in 1976 nog behaalde winst in een belangrijk verlies zal omslaan, legde nieuwe druk op het fonds, dat terugviel van 81 tot f 14- VMF, die steeds pro beerde zich te herstellen, viel door dit bericht ook weer 5 terug, terwijl ook Van der Giessen-De Noord en de Arn- hems'che Scheepsbouw dit bedrag weer terug moesten. Holec kwam beneden pari mei een verlies van 10 en Twent- sche Kabel verloor p 20. Even zag het ernaar uit dat de Neder landse Bank voor enige verademing zou kunnen zorgen. Inziende dat de krappe positie van de handelsbanken tot n ieuwe extreme rentestijgingen zou gaan leiden eind vorige week steeg de daggel- drente alweer tot boven de 30 percent als de komende weken enorme belas tingafdrachten zullen plaatsvinden, ging de centrale bank onverwacht overstag. Een deel van de deze zomer aangekochte guldens ter ondersteuning van onze munt tegen wilde buitenlandse aanval len die de Nederlandsche Bank uit infla- tieangst steeds in kas had gehouden, zal nu aan het bankwezen kunnen worden uitgekeerd. Deze steun k an oplopen tot Dat er uit eigen land en eigen beurs geen stimulans is voortgekomen om het zo toegetakelde koerspeil wat op te vij zelen, is niet zo verwonderlijk. Maar de aanhoudende terugslag van Wall Street was toch wel een bijzonderheid. Binnen een week tijds viel daar de i ndex van de Dow Jones v an 1010 op circa 965 terug, en dat terwijl nu vrijwel alle banken, dusdanige verlichting, dat de daggel- dre-nte zich op het meer normale niveau van circa 12 tot 13 percent kon handha ven. Ook de aandelenmarkt veerde er zelfs door op. maar de vraag was zo gering, dat zelfs enig buitenlands aanbod het herstel aanstonds al afremde, terwijl nadien de beurs snel naar nieuwe diep tepunten bewoog. Wel werd de onder grond van de obligatiemakrt erdoor ver sterkt en kwam aan de koersdalingen, die de vorige week weer benauwende vormen gingen aannemen, een einde. dooi Udo J Buys .'’Bertram gelooft in dat opzicht dat er vaak wat al te gemakkelijk tegen het toerisme wordt aangekeken. „Dat is een enorme misvatting, het is geen amateuristische zaak waarbij mensen een bezoekje aan het buitenland af leggen en zich dan amuseren. Het is een zeer harde zaak, het is een indus trie die moet concurreren met de verkoop van auto’s, televisies en noem maar op. Ook het Nationaal Bureau voor Toerisme (NBT) is zich daar terdege van bewust, wij stellen ons dan ook zeer commercieél op deze markt op en hopen dat Neder land een produkt kan ontwikkelen wat geschikt is vooi’ deze markt. Je bent er niet meer door te zeggen wij hebben Volendam en Marken, dus kom maar op, die tijd is voorbij.” JOHN BERTRAM HAMERT ook graag op het serviceaspect. „Tot mijn spijt geloof ik dat een Nederlander niet iemand is die te wachten staat om diensten te verlenen aan een buitenlander. Ik geloof dat we moe ten beseffen dat de toeristische in dustrie in Nederland te vergelijken is met de landbouw, het is de derde, inkomstenbron van ons land en bo vendien geloof ik dat men zich hele maal niet hoeft te schamen om aar dig te zijn tegen een buitenlander.” Donderdag. aangekomen Mount Park, Hull; Bomma, Oslo; Tor Britania, Gothenburg; Vemetia, Norfolk; Bernd, Gonfreville; Thyra Behrens, Im- mingham; Jan, Bremene; Brinda, Poole, Ymuiden; Fridel, Kingslyan, Ymuiden; Falkur, Emden, Ymuiden; Karin, Bristol; Setlabudhi, Bremen; Paulina Brinkaan. Possgrun, Ymuiden; Haico Holwerda, Grangemouth: Akrou, Abidja; Tugro- Selby; Rollness, Spitsbergen. Donderdag vertrokken Else G. Holongonvik: Mailing, Birken head; Hai, Stettin; Tor Britania, Gothen burg; Caracas, Bilbao; Janto, Kopenha gen; Noord Holland, Noordzee; Giannis Xilas, St. Maarten; Edda, Ymuiden, Ant werpen; Goldenstar, Gothenborg; Irtysh ies, Velsen; Archangel; Narwal, Cromer- ty. Vrijdag aangekomen: Sandved, Antwerpen; Falcon, Kristi- ansand; Autoweg, Esbjerg; Bischof stein, Antwerpen; Prinses Margriet, Leith: Stad Sea, Cont Plat. Vrijdag vertrokken Thuntank 2, Grenaa: Djati Barang, London; Bomma, Antwerpen; Sea Bure, Cont Plat; Polar Argentinia, St. Lau- rentz; Rybnik, Lagos; Hebe, Stockholm; Lovima, Stavanger; Jan, Hamburg; Sa- tucket, London; Yssentuki, Ventspils; Celia, Le Havre; Fridel, Rochester, IJ- muiden: Ijsselmeer, Delftzijl; Fridel, Rochester; Lone Diana, Rostock; Kenrix, Kingslynn, IJmuiden. A econortiie. En toen de mi- - financiën van dat land er nog een schepje bovenop gooide met de ver klaring dat volgens hem het. hersteltem- po ook volgend jaar erg zou tegenvallen, sloeg Wall Street helemaal de deur dicht. Bij toenemende handel zakte het koerspeil bijna bodemloos weg. Maar vooral de stilte die het politieke klimaat in eigen land omgaf aan de vooravond van de be,ro'tingsdebatten in de Tweede Kamer, schiep een klimaat van afwachten, zonder duidelijke stimu lansen. De aandacht werd hierdoor nog meer op de tegenvallende conjunctuur gericht. Zo zag Hoogovens, waarover ge ruchten over nieuwe werktijdverkortin gen al enige tijd de ronde doen, zich deze week van 46 op 40 teruggedrukt. Ook de rest van de metaalsector lag opnieuw gedeprimeerd. ONDANKS DAT KWARTETJE handen op een buik schroomt hei NBT niet waar dat nodig is met andere luchtvaartmaatschappijen in zee te gaan. Een belangrijke markt bijvoorbeeld is de westkust van Ame rika. De KLM heeft daar geen lan dingsrechten en de Duitse Lufthansa daarentegen een directe verbinding tussen Los Angeles en Amsterdam En dat heeft geleid tot samenwer king. „Ja zeer nauw”, zegt Bertram „met de beperkte middelen die we voor de westkust van de VS hebben, werken we zo nauw mogelijk met hen samen. We hebben samen recla mecampagnes ontwikkeld, creëren workshops samen met Lufthansa, maar door de beperkte middelen die we hebben werken we zeer direct en proberen dus die middelen zoveel mogelijk daar uit te geven waar we menen directe resultaten te berei ken.” BERTRAM VINDT het heel nor maal dat niet alleen met maatschap pijen onder Nederlandse vlag wordl samengewerkt. „Er is behalve met dc Lufthansa ook een nauwe samenwer king met Pan Americain en Finnair die medewerking bestaat met mede weten van de KLM. Het is niet zo dat wij moeten vragen of we iets we) of niet mogen doen. Voor ons is het belangrijkste dat de mensen naar Ne derland komen en het blijft het NBT om het even of ze met de KLM vliegen of met iemand anders.” ca dat terwijl nu vrijwel alle banken, zij het stilletjes, het renteniveau tot 6.75 percent hebben verlaagd. Maar blijkbaar is ook dit weer niet goed. John Bertram, „onze man” in New York: „Werken naar een langere verblijfs duur van Amerikanen'in ons land”. Niet meer de geringe inflatiegraad zou de oorzaak zijn van de rentedaling, maar het tegenvallende Jherstel van~de Amerikaanse nister van 1— een Toch slaagde de 9.75 percent-lening van de Waterschapsbank tegen 99,5 percent Nederlandse Middenstandsbank een le ning bekend die op een rentebasis van 10,5 percent Is gesteld. Maar de hulp van de centrale bank bracht toch wel een

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 9