James Hunt KNAU-VERGADERING: LIEF dicht bij ZIJN VOOR ELKAAR de titel JEAN PIERRE COOPMAN NADERT EUROPEES TITELGEVECHT Lubbers verloor t Van der Smissen beste bandstoter VERGAAY BEHEERST NAAR OVERWINNING Ciska Janssen Beidschat niet naar WK stopt ermee K IX MAANDAG door Pieter Mul Moordende rechtse Moker Blessures t): ie ANTWERPEN De natte slierten haar hingen in een wild patroon naar beneden. Onder het linkeroog een dikke dot watten, noodzakelijk stootkussen voor het bloed dat royaal over zijn gelaat stroomde. Hennie Thoonen toegetakeld. Het Antwerps sportpaleis gilde en juichte. Favoriet Jean Piere Coopman had die Hollander lelijk te grazen genomen. De wraak voor de diskwalificatie in Rotterdam vijf maanden terug was com pleet. Die Hollander twee keer op zijn gat in zes ronden tijd. „Sjanpjer” was de held die de boze boef zijn terechte straf had toegediend. een het Thoonen ontsnapte aan pak slaag ei 6.36.5 Ciska Janssen (Van onze honkbalmedewerker) Alkmaai oor nde ie NTC-voorzitter Hes Grewer: kritiek op (ondermeer) zijn plannen niet ge deeld door de unieraadsvergadering. In de derde ronde liep de 33-jarige Eindhovenaar weer een blessure onder het linkeroog op, en dit keer was de Kwik zich De werkloze Brabander mocht daar voor 14.000 gulden incasseren, Coopman iets dergelijks plus de zege. En het idee Beenders vindt’ deelname aan de WK in december niet in zijn voorberei dingsschema vallen en Charles Urbanus wil koste wat het kost het eerste jaar van zijn studie aan de academie voor lichamelijke opvoeding tot een goed ein de brengen. Bij onvoldoende studieresultaten zou hij namelijk niet tot het' Pittige kritiek van de zijde van het KNAU-bestuur dus aan het adres van de NTC’en, maar tijdens de vergade ring bleek niets van een kloof tussen het KNAU-bestuur én de technische leiders. Opgelucht werd gereageerd op de stemming in de unieraad, dat iedereen de handen in elkaar moest slaan. Jackie Ickx wordt per brancard afge voerd nadat hij in de Grand Prix van de Verenigde Staten gecrashd is. Vermoede lijk heeft Ickx een beenbreuk en wat lichte brandwonden opgelopen. Hij ver keerde echter niet in levensgevaar. vi- M1 M De FC jax ren. lag isch tst. Ld- ul- lag >ie- er- ten, de Ik 10e- ajn itief eer m: 57.2, -. pl 2,40 ging 1OC- van lam pe- «rkt rta. "oor De te de de om heb aans uit- rlo- i de Het •stel eus, >mt, Ml.” im- Vi- ■rs- ■FC an il en >e- ite de en- x— sv, n id_ MADRID (AFP). Rudi I.ubbers heeft in Madrid door interventie van de scheidsrechter in de derde ronde een nederlaag geleden in de boks- partij tegen de zwaargewicht Alfredo Evangelista uit Uruguay. Evangelista, die vermoedelijk binnenkort de Spaan se nationaliteit zal verkrijgen, bleef daarmee ongeslagen. ge financiële redenen afgezien moet worden van „echte” indooratiletiek, zonder commentaar ontvangen, en le verde de door de bondstrainers Kei zer en Swinkels aangestoken lont ei genlijk alleen maar opvoedkundige lessen op; zo in de trant van: „We zijn allemaal grote kerels, dus laten we de handen ineen slaan”. Promotor Pete Brackeniers kon het zich niet mooier wensen. In de zesde ronde van doffe slagen over en weer verklaarde arbiter Deswert dat Thoonen technisch knock-out was gegaan toen hij na acht tellen, volgend op de tweede knock-down, niet in de voorgeschreven bokshouding stond. Coopman zette zijn zegereeks voort en maakte de ongeveer 4000 toeschouwers opgetogen met zijn mededeling nu wel eens voor de Europe se titel te willen knokken. Hennie Thoonen (links) was zaterdagavond in Antwerpen niet in staat de Belg Jean Pierre Coopman af te stoppen. HAARLEM Werper Herman Beidschat zal niet kunnen deelnemen aan de wereldkampioenschappen honkbal, die in december in Colombia zullen wor den gehouden. De Schoten-pitcher kan van zjjn werkgever in die periode geen verlof krijgen. Voor de KNBSB is het niet meegaan van Beidschat een geduch te tegenvaller, daar eerder sterpitchers als Nol Beenders en Charles Urbanus al te kennen hadden gegeven niet voor opname in de nationale ploeg in aan merking te willen komen. WATKINS-GLEN. De strijd om het wereldkampioenschap van de coureurs is na vijftien van de zestien wedstrijden nog volkomen open. James Hunt won zondag op Watkins Glen de Grote Prijs van de Verenigde Staten en heeft in het klassement nu nog slechts drie punten achterstand op titelhouder Niki Lauda, die door zijn ongeluk op de Nürnburg- ring een aantal wedstrijden heeft moe ten missen. De zestiende en laatste wed strijd, de Grote Prijs van Japan op 24 oktober, zal beslissen of de titel bij Lauda blijft, of naar Hunt gaat. Lauda heeft op dit moment 68 punten, Hunt die zijn tweede Grand Prix-overwinning in successie behaalde, staat op 65. Een aardige kreet, maar wanneer Keizer en Swinkels na afloop van de vergadering zeggen dat zij „de poot stijf houden” in de spoedig volgende bijeenkomst met de beide NTC’en, lijkt deze nieuwe bespreking rond het te vormen trainingsplan al bij voor baat te mislukken. Zes beurten had hij maar nodig om warm te draaien. In net zo' veel moge lijkheden maakte hij daarna 128 punten. Vultinks voorsprong was ineens een uit zichtloze achterstand. Drie beurten later wias het afgelopen. Het toernooi was in feite al beslist. De stelling diende alleen nog maar bewezen te warden. Vultink had als stootbumper gefungeerd, want Van der Smissen had ’s avonds geen kind aan de Papendrechter, die niet verder kwam dan 31 zielige punten. Van der Smissen liet nog eens Zien welk een terecht kampioen hij is. Tien beurten gebruikte hij slechts in de beslissende ontmoeting. Het duel van zondag tegen Vultink werd daardoor een overbodig versiersel, maar wel erg mooi- Van der Smissen ging als een vorst van start met 92 caramboles in drie beurten. Vultink antwoordde in deze vriendelijk gespeelde partij zonder ca- rotte, met een reeks van 111. Zeven punten minder dan het Nederlands re cord dat de Willebrorder al twee jaar in dat hij om de Europese titel gaat boksen tegen de winnaar van het treffen tussen de Britten Richard Dunnen, de continen tale titelhouder, en de teruggekeerde Joe Bugner. Managei en promotor Henk Ruhling weet beter: „Als eerste komt de Span jaard Urtain aan bod; dat is al beslist. Coopman moet nog geduld hebben.” Maar dat konden de opgetogen Belgen zaterdagavond niet weten. en de inspraak van de trainers ont brak. te beschikken ruime afstand Thoonen maakte lang niet de indruk aan het einde van zijn latijn te zijn, beweerde wei in de bokshouding te heb ben gestaan, maar wist waarschijnlijk wel beter. De Belgische hoop bij de zwaargewichten had hem vermoedelijk een pak rammel gegeven als het gevecht was doorgezet. Maar dat was zeker niet gebeurd als we bondsafgevaardigde 1. Naron 2. Lady WYCHEN (ANP). Emotie was in Wychen ver te zoeken. Christ van der Smissen reageerde koeltjes op het vero veren van zijn tweede nationale kampi oenschap bandstoten en bij Hans Vul tink kwamen de tranen ook nog lang niet over de wangen, toen hij zaterdag al na twee verliespartijen zijn titel ver speelde. „Wat maakt het uit,” was zijn nonchalante reactie na zijn nederlaag tegen Hans Sundquest. Die partij zou de inleiding vormen tot een toch wel dra matisch weekeinde. Sundquest, weer met een bandage om zijn linkerknie vanwege een binnenmeniscus, was na twee mis lukte dagen voor een paar uur weer een bezield biljarter. een van de Montreal (Van onze sportredactie) AMSTERDAM. Het vat bevatte geen kruit, maar een soort „verzoe- ningspoeder”, waardoor zaterdag tij dens de unieraadsvergadering van de Koninklijke Nederlandse Atletiek Unie (KNAU) de door velen ver wachte explosie uitbleef. Na een hele dag vergaderen zaten de voorzitters van de beide nationaal technische commissies nog achter de bestuursta fel en konden de „opstandige” trai ners Hans Keizer en Sjef Swinkels alleen maar constateren dat de door hen aangestoken lont alleen maar weinig gevaarlijke losse flodders had veroorzaakt. Als zo vaak bleek de uit veertig leden bestaande unieraad te weinig inhoud te hebben om op essentiële punten corrigerend op te treden. Agendapunten als atletiek voor mini- pupillen en de wegatletiek brachten velen in beweging. Daarentegen werd de mededeling, dat er dit jaar vanwe- De vergadering werd geleid door Wim de Beer omdat voorzitter Frans Jutte plotseling in het ziekenhuis werd opgenomen. Een ouderwets Holland-België-sfeertje 'zaterdagavond in het Antwerpse sport paleis. Het circustent achtige gebouw was maar voor hooguit een kwart gevuld, en tijdens het voorprogramma heerste er de rust van een rouwdienst. Onder meer Adri Hussen slaagde erin enig leven in de brouwerij te brengen tijdens de tien de 'partij die hij als professional bakste. Tegen de Belg Eric Seys handhaafde de Utrechter zijn ongeslagen record. Hussen is een technisch goede bokser die zijn hoofd erbij houdt. De middengewticht ontbeert echter nog de kracht om een partij voortijdig te beslissen. Seys wan kelde diverse malen, maar de Nederlan der kreeg hem niet tegen de mat. Een puntenzege werd zijn deel. Pas na de pauze begon het grote spel waarvoor het merendeel der toeschou- jaap veel dieper. In de vierde ronde had de Nederlander al steun nodig bij het afklemmen van de Belgische vuisten, maar hij kon niet voorkomen dat hij neerging. Een rechtse directe trof Hen nie Thoonen vol in het gezicht en onder enorm tumult sloeg hij zijdelings tegen de vlakte. De Nederlander was tijdig ter been en probeerde in de volgende ronde het initiatief te nemen. Maar als gezegd Coopman was de betere bokser en vocht zich uit de touwen. De partij haalde de volle tien randen niet, doordat de 30- jarige Coopman in de zesde ronde een fraaie links-reehts-combinatie uit de schouders liet dreunen, waarop de Ne derlandse kampioen opnieuw onderuit ging. Duizenden Belgen hieven een over- winningsgehuil aan toen de scheidsrech ter besliste dat Thoonen niet tijdig ge reed was om de strijd te hervatten. Ciska Janssen, die als weinige Nederlandse atleten bereikte en daar een fikse teleurstelling moest incasseren, ligt al vijf wëken in het ziekenhuis, waar ze onder behan deling is bij dr. Kriek. „Al een week of acht heb ik last van de linkerarm. Het is een acute gewrichtsontsteking, en mij is al verteld dat het een chronische ontsteking kan worden als ik niet voor zichtig ben. Ik ben nu 32 jaar. Ik geloof dat het beter is nu een punt achter mijn carrière te zetten”, aldus Ciska Janssen zaterdagavond in Avro’s sportpanorama. Van onze sportredactie) AMSTERDAM. Ook na de Olympi sche Spelen van Montreal blijft de bles sure en de ziektebacil de Nederlandse topatletiek teisteren. Zo zelfs, dat de nationaal recordhoudster verspringen (6.53 m), de Amsterdamse Ciska Janssen, heeft moeten besluiten de topsport vaar wel te zeggen. Lauda heeft op Watkins Glen met zijn derde plaats nog vier kostbare punten veroverd in de strijd om het wereld kampioenschap De wereldkampioen, die nog lang niet volledig hersteld lijkt van zijn ongeluk, heeft zich zondag overigens niet kunnen mengen in het gevecht tussen Scheckter en Hunt om de eerste plaats. De Zuidafrikaan in zijn zeswieli- ge Tyrrell en Hunt met MacLaren wa ren in eerste posities vertrokken en Scheckter nam meteen de topplaats in bezit. Pas na 36 van de 59 ronden van 5435 meter moest hij de eerste plaats afstaan aan Hunt, die echter vier ronden later weer terug moest naar de tweede positie. Het plaats ruilen gebeurde nog een keer, dertien ronden voor het einde schoof Hunt zijn McLaren weer langs de wagen van Scheckter en nu voorgoed. In de rond zeventig kilometer die nog te rijden waren, vergrootte Hunt het gat geleidelijk tot acht seconden. Lauda, die aanvankelijk het tweegevecht van nabij had gevolgd, moest in de slotfase nog vrij veel terrein prijsgeven, maar zorgde er wel voor binnen te komen voor Jochen Mass, die de Oostenrijker dichi benaderde. De stand: 1. Lauda 68 punten, 2. Hunt 65, 3. Scheckter 49, 4. Patrick Depaaller (Fra) Tyrrell 33, 5. Regazzoni 29 6. Watson en Jacques Laffite (Fra) Liigier 20, 8. Mass 19, 9. Andretti (Vst) Lotus 13, 10. Gunnar Nilsson (Zwe) Lotus, Ronnie Peterson (Zwe) March en Tom Pryce (Gbr) Shadow 10 punten. De beide matadoren zijn voorbeelden van typische laatbloeiers in de boks sport. Jongens die technisch niet veel bijzonders in hun mars hebben, maar wel over dynamiet in hun armen be schikken. Bij Thoonen is dat nog meer het geval dan bij zijn opponent van zaterdag. De Eindhovense stratenmaker is pas drie jaar beroeps-pugilist, won negen van zijn 13 partijen en bezit een moordende rechtse. Coopman is een veel gevarieerder bokser, zit een jaar langer in het vak dan Thoonen, en zegevierde in 25 van zijn 30 partijen. De steenhouwer uit Izegem maakte vooral furore toen hij in februari tegen Ali in de ring kwam. Manager De Jager: „Daar had hij nog last van toen hij in mei tegen Thoonen stond. Zijn conditie is nu veel beter.” Lambert Baker Martin Vergaay had gehouden en lag tot op een ronde voor de finish nog in de laatste positie. In die laatste ronde pakte hij geleidelijk paard voor paard en bij het uitkomen van de laatste bocht zat hij in de tweede posi tie. Bij de daarop volgende eindspurt bleek zijn paard Jheronimus nog over voldoende reserves te beschikken om Kwik Hannover op ruime afstand te zetten. De uitslagen van de gisteren in gehouden koersen: VESTINGPRIJS 2380 m: 1. Joke (J. Caron) 3.34.8 1.30.3, 2. Omazzel T, 3. Marionette Quick Winn 7,10 pl 2,40 2,40 4,20 kopp 4,70 TRIO 890,90. ALKMAARPRIJS 2040 m.: 2040 m: 1. Nimbus (R. Pools) 3.08.4 1.31.5, 2 Orson Hanover, Omar van de Unie. Niet gestart: Over Prid Winn 5,80 pl 2,- 1,90 1,90 kopp 17,90. WILLEM VAN ORANJEPRIJS 2380 Karina Darnley (B. Dapper) 3.27.6 1.27.2, Lord Careless, 3. Mae West. Winn 9,60 p_ 1,60 1,80 kopp 19,10 trio 338,-. Kortom, grote verzoendag bij de KNAU. De underaadsleden toch het parlement vormend voelden er niets voor om boosdoeners aan te wijzen. Dit onder het motto dat ie dereen die verantwoordelijk is, vrijwilliger is die wekelijks een fiks aantal uren in de atletiek steekt. Hans Keizer en Sjef Swinkels had den duidelijk meer verwacht van hun actie, die ieder unieraadslid bekend was. Allen hadden zij van het duo een uitvoerige documentatie ontvan gen over de voorbereiding op Montre al en de gang van zaken rond het nieuwe trainingsplan, waarin de trai ners de afgelopen maanden in het geheel niet gekend werden. Een trai ningsplan van de nationale-technische commissies beter gezegd: alleen van de beide voorzitters dat zelfs door het KNAU-bestuur werd terug verwezen omdat het plan geen totaal technisch beleid omvatte, het oplei- dingswerk er niet in was betrokken Tijdens het gevecht liet de 30-jarige ster van de supportersclub Keihard geen twijfel bestaan over zijn kunnen. Hij overklaste de nog immer te zware Thoonen (102,5 kilo) die zijn rechtervuist als moker hanteert om de tegenstander voorgoed aan zijn sportieve einde te helpen. De Belg woog met zijn 89 kilo zes pond lichter dan destijds in Rotter dam. „Dilt gewicht beviel me veel beter. Ik denk dat het mijn snelheid ten goede komt. Dat Thoonen mij met zijn veel zwaardere lichaam tegen de touwen zet te, was geen probleem. Daar kwam ik wel uit. Op de training immers neem ik iemand van 110 kilo op m’n nek.” Met name in de vijfde ronde probeer de de Eindhovenaar zijn tegenstander in de touwen te worstelen en hem daar vervolgens doorheen te slaan. Jean Pier re Coopman bokste echter te goed om zich zo te laten pakken. Thoonen op zijn beurt was wel tot zijn agressieve strijd wijze gedwongen, omdat de Belg in voorgaande ronden flink te keer was gegaan. Al in de openingsfase kwam hij goed door Thoonens dekking heen. In de tweede ronde plaatste de steenhouwer een serie linkse, soms in combinatie met een rechtse directe. De Nederlander bloedde onder zijn linkeroog na die ronde. Volgens eigen zeggen omdat Coopman er zijn elleboog had doen be landen. De Vlaamse Leeuw, als immer in zijn supergrote broek: „Het kan zijn dat ik hem zo heb geraakt, maar dan zeker niet opzettelijk”. Thoonen zocht het vooral in opstoten, die af en toe dreunend op Coopmans kin eindigden maar doorgaans diens dekking troffen. Guitjes mogen geloven: „Als de scheids rechter het gevecht niet had gestaakt, zou er toch een eind aan het duel zijn gekomen. Ik had zijn manager Ruhling opdracht gegeven de handdoek in de ring te gooien, want Hennie kreeg te veel klappen.” wers (duurste kaarten 100 gulden) was gekomen. Als een plots opstekende or kaan rolde het rumoer van de 'tribunes nog vóór Thoonen of Coopman in de arena was. Gevangen in lichtbundels kwam Thoonen als eerste binnen, voor afgegaan door een vlaggedrager met de Nederlandse driekleur. Het afkeurende gejoel der Vlamingen., die er snel voor gezorgd hadden dat de speaker zijn tweetalige aankondigingen staakte, over trof het applaus der Nederlanders, verre. „Vuile Ollander,” was de meest gebezig de kreet voor de royaal gebouwde Thoonen. De entree van de Leeuw van Vlaanderen”, omgeven door de grijsge- blazerde bestuursleden van zijn suppor tersclub, was er een gelijk aan die van Muhammed Ali. Het spelen van de volksliederen verleende het gebeuren een extra pompeus karakter. VICTORIEPRIJS 2040 m' 1. Odysner (J. Hendrlkx) 2.57.7 1.28.0, 2. Narcis- G, 3. Lode- wijk B. Niet gestart: Mantoya R en Nora ■Nimble. Winn 2,- pl 1,50 1.40 4,80 kopp 3,40. GEUZENPRIJS 2040 m: 1. Leny Noordlandia (A. Posthumus) 2.56.0 1.26.3, 2. Louis de Leede. 3. Natalie Hanover. Winn 6.60 pl 2,50 3,50 1,84» kopp 22,70 trio 773,-. SLUITINGSPRIJS 1700 m: 1. Leonard (J. de Wit) 2.24.0 1.24.7, 2. Koncorde, 3. Kemal Hag heweyde. Winn 4,10 pl 1.90 1,60 1,80 kopp 6,-. ALVAPRIJS (le aid.) 2040 m: Buitenzorg (C. Imming) 2.54.7 1.25.6, Lyric, 3. Liselot Spencer. Winn 1,50 pl 1,40 4,20 8,10 kopp 6,60 trio 243,- (Van onze sportredactie) ALKMAAR. Met de 4,5 kilometer van Alkmaar werd gisteren op deze renbaan voor 5000 toeschouwers het sei zoen succesvol afgesloten. De koers, die de langste is in Nederland en een van de langste in Europa, kende een spannend verloop met afwisselende leiders Heel Alkmaar hoopte bij het uitgaan van de laatste bocht nog op een over winning voor de op dat moment aan de leiding gaande Alkmaarder Ton Kooy- man met Kwik Hannover, maar het was uiteindelijk Martin Vergaay met Jhero nimus die op overtuigende wijze de 7500 gulden voor de winnaar binnensleepte. Vanaf de start werd het dertien paar den tellend veld achtereenvolgens aangevoerd door Luno W, Karl Dear, en Kwik Hannover. heel koest DE VIER EN EEN HALVE KILOMETER VAN ALKMAAR 4420 m.: 1. Jheronimus (M Vergay) 6.36.5 1.28.5, 2. Kwik Hanover 3 Ireland. Winn 2,60 pl 2,10 4,60 4,50 kopp 18,10 Niet gestart:Victorious II. ALVAPRIJS (2e afd.) 2040 m: 1. Loko Bui tenzorg (C. Imming) 2.52.8 1.24.7. 2. Lady Heleen V, 3. Kris Spencer. Winn 2,70 (stalver- band) pl 4,- 2,20 7,60 kopp 10,90 trio 1431,50. •liet gestart: Lentebode. NASSAUPRIJS 2380 m.: 1. Locomotief (G. Onrust) 3.25.6 1.25.7, 2. Katrien Axklt, 3. Jounstjerre. Winn 4.70 pl 1,60 1,80 2,70 kopp 12,70. Niet gestart: Kris Areta. TOTALISATOROMZET 439.306,-. Ook de teleurstellende resultaten tijdens de Olympische Spelen van Montreal waren voor de unieraadsle- den nauwelijks aanleiding om wie dan ook op de vingers te tikken. „Als we niet zoveel pech hadden gehad (gedoeld werd op de talrijke blessu res), hadden we nu niet naar elkaar gewezen. Er is geen behoefte aan een stok om mee te slaan; zonder gekan ker moeten we samen doorgaan”, klonk het- uit de mond van een van de unieraadsleden, die even later een collega de afgelopen moeilijke maan den hoorde karakteriseren als de „hongerwinter van de KNAU”. zijn bezit heeft. Een „normale biljarter zou na zo’n klap instorten. Van der Smissen niet: 200-139. De eindstand is: 1. Van der Smissen 14, 88, 12,72; 2. Vultink 8, 111, 9.46; 3. Vet 8, 89, 7.15. 4. De Kleine 8, 44, 6.31; 5. Velthuis 6, 59, 6.87; 6. Sundquest 4,47, 6-63; 7. Havermans 4, 42, 5.74; 8. Van Ha"> 4, 70, 5.62. KNBSB in Colombia de kostbare uitzending moeten waarmaken zijn: Bertil Haage (TTT), Carlos van Heiningen (Dorias Quick), Ferry Neuteboom en Bart Volkerijk (beiden Olga/ADO), Martin Walsma (Giants) en Henk Meyer (Scho ten). De verhindering van Beidschat heeft de technische leiding van de natio nale ploeg voor het probleem gesteld uit de werpers die nog over zijn in de hoofdklasse en van wie de kwaliteit toch moeilijk op internationaal niveau te schatten is, nog een zevende pitcher te kiezen.

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 15