Enquête toont aan: Grote Ook Wiegel verbaasd over grote groei VVD Premier terug uit Afrika N V H Twee doden bij botsing Schaatsen weer uit het vet Thaise meisjes uitgewezen en dan dit noq het xx/eer Optimisme over politieke aardverschuiving I s economisch herstel W;- k f Ara kW L 1 bw Wfi Duisenberg: Toch angst voor nieuwe inflatie-aanval Auto met alcohol in beslag genomen Vissterfte in België ew few a MAANDAG MA zh w J X, (Van onze parlementsredactie) ,r Verlies AR W Nog verder Aanvaring Mig-25 Reclame Mount Everest Brand Overval op casino PI lege aan leun uitg dag, pree lanc B ter) Moi bel; list: ten voc voc Enj ren des N. bela verl dub wel! de en had gen: klar ver] de t gesl in C mo< stel woi kol< nati blai slee din zak sch ner dor var (Rh toe: pro ver vrij bet Zin 21 ve Ai se; ge ve BA Uit het lood geslagen ,/W DEN HAAG. Verkiezingen op dit moment zouden een ware aardverschuiving in de Nederlandse politiek tot gevolg hebben. Uit het meest nauwkeurige verkiezingsonderzoek dat ooit in ons land is gehouden, blijkt dat de VVD een gigantische winst zou boeken, de progressieve partijen gevoelig zouden verliezen en het CDA de grootste politieke partij van Nederland zou worden. Overleden Niet ondersteboven Geen losgeld betaald Maatregelen iii fii liiii - B ill Teruggevonden Mijnenveger W WWW d -F F t 2 BINNEN- EN BUITENLAND p- "tl (Van onze parlementsredactie) Volgens de onderzoekers maakt het feit 'V WEERRAPPORTEN Het Deense schip Kristina Coast en de Franse tanker Rigel zijn in de nacht van vrijdag op zaterdag in Het Kanaal in dich te mist met elkaar in aanvaring gekomen. Het Deense schip zonk meteen. Vier per sonen worden vermist. De Sovjet-Unie heeft zaterdag meege deeld dat zij deze week met Japan bespre kingen zal beginnen over de teruggave van de Mig-25 die vorige maand door een gedeserteerde Russische piloot in Japan aan de grond was gezet. Waterstanden IJmuiden Hoogwater 5.45 uur en 17.59 uur Laagwater 1.42 uur en 13.48 uur 18 18 18 18 18 17 17 18 17 19 15 26 25 22 24 19 22 21 10 23 13 20 21 17 21 16 21 25 22 22 10 23 26 25 11 20 21 23 4 12 9 14 15 19 19 0 0 dat de drie christendemocratische partij en volgend jaar gezamenlijk als CDA de verkiezingen in gaan geen verschil uit voor de groei. Ook in de kleine partijen wordt verlies geleden. De Boerenpartij zou geheel ver dwijnen, DS’70 slinkt van 6 Kamerzetels naar één, de CPN verliest twee zetels (wordt 5) en de RKPN zou ook verdwij nen. Stabiel blijven volgens de enquêtecij- fers de PSP, het GPV en de SGP. Daaruit blijkt dat de grote ommekeer in de Nederlandse politiek zich heeft ingezet in het voorjaar van 1975. Toen konden de SCHIPHOL (ANP). Minister Duisenberg van Financiën heeft in de jaarvergade ring van het Internationale Monetaire Fonds en de Wereldbank van vorige week gezegd, veel vertrouwen te hebben in de voortzetting van het economisch herstel uit de recessie. Hij heeft dit zaterdag bij zijn terugkeer Schiphol uit Manilla op Schiphol meegedeeld. Met name de Duitse regering is vol optimisme over het verdere conjunctuur- beloop. Tot voor kort vreesde men in Duitsland, dat het economisch herstel was gaan stagneren, maar de Duitse regering is er nu van overtuigd, dat zij zich had laten misleiden door het verwarrende sei- zoenpatroon van de afgelopen zomer. Zij ziet de toestand nu rooskleuriger in dan enige tijd geleden en is van mening dat er wel degelijk sprake is van voortgezet eco nomisch herstel en dat er geen stagnatie is geweest. Het vertrouwen is een aanhou den van de economische opleving gaat echter wereldwijd gepaard met ongerust heid, dat de inflatie weer krachtiger zal worden, aldus de minister. progressieven nog rekenen op bijna 40 percent van de stemmen (nu 30), de chris tendemocraten op 33 percent (nu 34) en de WD op 20 percent (nu 25). In de eerste jaren na de verkiezingen van november 1972 maakten de progressieven veel winst. Als in voorjaar 1975 verkiezingen waren gehouden, had de PvdA kunnen rekenen op 52 kamerzetels. De socialisten hebben» er nu 43 en volgens het Rooie Haan-NIPO- onderzoek zou dat aantal nog verder slinken. De 35-jarige H. Kranski uit Duisburg is zaterdagavond bij een verkeersongeval in Den Helder gedood. Zijn auto, waarin nog twee mensen meereden, is met hoge snel heid van de weg geraakt en tegen een graanpakhuis gebotst. De twee passagiers vielen nu veel meer samen. Zo waren de industrielanden en de ontwikkelingslan den het erover eens, dat de bestrijding van de werkloosheid voorrang heeft, maar dat dit alleen kan gebeuren als tegelijk de inflatie krachtig wordt beteugeld. kabinet er zit om belangrijke veranderin gen tot stand te brengen. SCHIPHOL (ANP). Terug van zijn bezoek van een week aan Tanzania en Zambia heeft premier Den Uyl zaterdag middag op Schiphol verteld hoezeer het hem was opgevallen dat Nederland in deze beide landen een bijzondere naam heeft. „Je wordt er met open armen ontvan gen op soms aandoenlijke wijze”, zo zei hij, „omdat onderkend wordt dat Neder land een bijzondere plaats inneemt ten opzichte van niet alleen de ontwikkelings samenwerking, maar ook ten aanzien van de strijd om de vrijmaking van de gelijk- van de heer Kranski raakten levensge vaarlijk gewond. De brandweer heeft de drie inzittenden met pneumatische zagen moeten bevrijden. De 54-jarige mevr. A. Janssen-Pelsers uit Heerlen werd zwaar gewond toen vriendin mevr. C. Savelberg eveneens uit Heerlen werd zwaar gewond toen zij op een voetgangersoversteekplaats werden aangereden door een personenau to. De vrouwen werden over enige afstand meegesleurd. De automobilist, een man uit Bocholtz, zei de vrouwen niet te heb ben opgemerkt. De 47-jarige mevr. J. van der Hoop uit Assen, die met haar auto op de linkerweg- helft reed, is zaterdagavond op slag gedood toen zij frontaal in botsing kwam met een tegenligger. Het ongeluk gebeur de bij Ruinen. waardigheid van de zwarte bevolking in Zuid-Afrika.” Met de presidenten van beide republie ken had hij ook gesproken over de ont wikkelingen in Zuid-Afrika. De voorbe reidende conferentie op 21 oktober in Genève zal voorts een mogelijkheid bie den om in Rhodesië een keer ten goede te brengen. De premier verklaarde voorts onder de indruk te zijn gekomen van de vaste over tuiging die in Tanzania en Zambia leeft, volgens welke er grote haast is met het zoeken naar oplossingen voor Rhodesië en Namibië. De zwarte leiders stellen dat het westen de volledige verantwoordelijk heid draagt voor het voortduren van de illegale aanwezigheid van Zuid-Afrika in Namibië. Wanneer daarin niet snel veran dering wordt aangebracht, zal de explo sie, die daar dreigt niet kunnen worden voorkomen, aldus de premier. waaraan ook Nederland zou moeten bij dragen, zei minister Duisenberg er voor stander van te zijn de hulp op zodanige voorwaarden te verstrekken dat perio diek, bijvoorbeeld na ieder kwartaal kan worden nagegaan of Engeland in voldoen de mate orde op zaken stelt. Pas als dat het geval is zou de volgende tranche van het krediet moeten worden verstrekt. Over dit hulpkrediet van het internationa le Monetaire Fonds gaan de onderbande-, lingen nu beginnen. In Nederland zijn de reclamebestedingen voor merkartikelen en -diensten in het eerste halfjaar van 1976 ten opzichte van dezelfde periode van 1975 gestegen met 11.2 percent van 299,3 miljoen tot 332,7 miljoen. Per medium varieert het percen tage van plus 21 percent voor de dagbla den tot min 4 percent voor de radio- en tv- bladen. Van de bestede bedragen nam de pers 74,2 percent voor haar rekening (v.j. 72.2 percent), de TV 23,1 percent (24,6 percent) en de STER-radio onveranderd 2,7 percent. Twee Amerikanen, Chris Chandler en Bob Cormack,hebben vrijdag jl. de top van de Mount Everest bereikt. Dit is zater dag door het Nepalese ministerie van Bui tenlandse Zaken bekendgemaakt. De 28- jarige arts Chandler en de 30-jarige piloot Cormack bereikten de top via de traditio nele route „The Hillery Steps”. De sjerpa- berggids heeft de top niet bereikt. Hij moest wegens zuurstofgebrek de beklim ming staken en terugkeren naar de zesde verzorgingsbasis op 8383 meter. De Mount Everest is 8840 meter hoog. Bij een brand in een houten landhuis in de buurt van de Franse stad Troyes zijn gisteren acht bewoners, onder wie vijf kinderen om het leven gekomen. De oor zaak van de brand, die de slachtoffers in hun slaap verraste, is nog niet bekend. Twee gemaskerde mannen hebben gis ternacht het casino in Hittfeld bij Ham burg overvallen. De buit bedraagt twee honderdduizend D-Mark. Op het moment van de overval waren er zeker 250 mensen in het casino. Hc besc zw.bew. h.bew h.bew. l.bew. l.bew. l.bew. zw.bew. h.bew. l.bew. h.bew. regen l.bew. geh.bew. zw.bew. zw.bew. h.bew. l.bew. mist motr. onbew. zw.bew. geh.bew. geh.bew. regen h.bew. geh.bew. l.bew. zw.bew mist geh.bew. geh.bew. zw.bew. onbew. onbew. geh.bew. motr. mist zw.bew onbew. onbew. onbew. l.bew. Ho op g betel Hoea voor: ben van aang dat l belai leger be] dei hel de rer Ge gei doi hei wc sis Amsterdam De Bilt Deden Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Zd. Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zürich Casablanca Istanboel New York Tel-Aviv Tunis me aa de we die die do ve: kr te he da di< na dc stt wa Nk wé sch lek lat< C a 0 o o o o o o o o o 0.4 o 9 0 1 0 0 0 0.2 0 0.3 2 0 3 0 11 35 8 0 0 0.2 0 0 0 0 0.1 0.1 2 Volgens drs. De Hond is de enquête zeer nauwkeurig. Het afwijkingspercentage ligt op maximaal één. Vooral gezien het feit dat deze enquête vergeleken is met eerdere cijfers (NIPO ondervraagt weke lijks 1000 mensen over hun politieke voor keur), moet grote waarde worden toege kend aan deze resultaten, aldus drs. De Hond. len van den Heuvel, voorzitter van de PvdA, vond de enquêteresultaten een bit tere pil, „maar er is nu nog tijd om er hard tegen aan te gaan. Deze cijfers zijn natuurlijk een hele labiele basis voor een eventueel tweede kabinet-Den Uyl, maar we hebben gelukkig nog acht maanden voor de boeg”. len van den Heuvel vond dat in die acht maanden aan de kiezers duidelijk gemaakt moet worden dat dit Rijk en: arm beseffen verder, dat de wereld in de komende jaren zal worden geconfronteerd met sterk uit het lood geslagen betalingsbalansen. Zowel de industrielanden als de ontwikkelingslan den waren het erover eens, dat de beta lingsbalanstekorten niet moeten worden opgevangen door middel van het sluiten van leningen, maar dat naar herstel van het evenwicht moet worden gestreefd door middel van aanpassing van het eco nomisch beleid in de betrokken landen. Een ander punt, waarover men gelijk dacht, was dat er nu snel mogelijk krach tige gedragsregels moeten komen voor het zweven van de valuta’s. Nederland heeft In Manilla is verder naar voren geko men, dat de ontwikkelingslanden erken nen, dat zij zelf in de eerste plaats zich moeten inspannen om tot een beter wel vaartspeil te komen en dat van hun zelf de grootste krachtsinspanning moet uitgaan. voor dergelijke gedragsregels binnen de EEG gepleit en Nederland liep met zijn voorstellen vooruit op wat nu algemeen aanvaard wordt door het wereldforum. In Lieshout (bij Helmond) is gister avond de zeventienjarige A. Cremers uit St. Oedenrode om het leven gekomen bij een verkeersongeval. Het ongeluk gebeur de toen hij tussen twee geparkeerde auto’s de weg overstak en werd gegrepen door een passerende auto. Hij was op slag dood. ZIJPE (ANP). Bij een botsing tussen twee personenauto’s in de Noordholland- se plaats Zijpe zijn gisteravond de bestuurders van beide wagens om het leven gekomen. De slachtoffers zijn de 55-jarige J. Klant uit Petten en de 24- jarige A. Schotman uit Den Helder. „Het is mij duidelijk geworden dat de veel besproken onenigheid tussen de zwarte leiders van Rhodesië de kans op een gemeenschappelijke strategie van deze leiders in Genève zeker niet uitsluit”, aldus Den Uyl. Zelfs achtte hij de kans op zo’n gemeenschappelijke strategie zeer groot. De r.k. aartsbisschop van Southwark in Engeland, Cowderoy, is gisteren op 71- jarige leeftijd overleden. De aartsbis schop, die sinds 1949 zijn positie bekleed de, werd door een hartverlamming getrof fen toen hij in zijn auto huiswaarts keerde na elders een mis te hebben opgedragen. Weer in binnen- en buitenland Vooruitzichten voor woensdag, enige tijd regen, ook opklaringen en minder zacht. - De leiders van de diverse politieke par tijen hebben deels verheugd, deels teleur gesteld, en deels ongelovig gereageerd op deze gegevens, die zaterdag bekend wer den gemaakt in het VARA- radioprogramma In de Rooie Haan. DEN HAAG. De leiders van de diver se politieke partijen hebben zaterdag zeer verbaasd op de resultaten gereageerd. Vooral de grote groei van de WD was door niemand verwacht. Ook niet door WD-fractielid Hans Wiegel: „Wat wel duidelijk is, is dat men een ander beleid in dit land wil. Men wil de WD in de rege ring. En al die CDA’ers die er steeds van uitgegaan zjn dat met de PvdA verder geregeerd zou worden, moeten nu toch de ogen zijn opengegaan”. Volgens Wiegel zullen veel CDA’ers naar de VVD overlo pen als het CDA weer met de PvdA samengaat. De omvang van de groei van de WD had Wiegel ook verrast. „Ik ben allang blij als het er 28 of 30 zetels worden”, zo zei hij Wiegel stelde dat „de hoogmoed waarmee het kabinet Den Uyl onze waarschuwin gen over de ellende waarin het ons land zou storten heeft weggewuifd en onze voorstellen van tafel heeft geveegd, nu wordt afgestraft”. PPR-voorzitster Ria Beckers noemde de WD-winst zaterdag „volstrekt irreëel”. Zij stelde weinig waarde te hech ten aan de enquête, omdat de meeste mensen hun stem pas echt bepalen op het moment dat er werkelijke verkiezingen zijn. Premier Den Uyl zelf zei zaterdag niet ondersteboven te zijn van de cijfers. „Enkele weken geleden nog bleek uit een andere NIPO-enquête dat het vertrouwen in het kabinetsbeleid groter is dan ooit”. CDA-voorzitter Piet Steenkamp zei dat de christendemocraten de nieuwe minister-president moeten leveren als het CDA volgend jaar inderdaad de grootste partij wordt. Hij zei een tweede kabinet- Den Uyl niet uit te sluiten, „maar niet meer als vanzelfsprekend te zien”. Hij deed een beroep op de leiders van de grote partijen om samen afspraken te maken over de aard van de verkiezingscampagne van volgend jaar. Volgens Steenkamp moeten tonelen als in Duitsland („waar meer met modder werd gegooid”) voorko men worden. KVP-fractieleider Frans Andriessen vond dat de grote winst van de WD „een beetje onrecht doet aan de goede resulta ten van het kabinetsbeleid”. Volgens hem is dit onderzoek wel een bevestiging van tendensen die zich al eerder kenbaar heb ben gemaakt. Evenals Steenkamp ver wachtte ook hij veel van de definitieve vorming van het CDA. CHU-fractieleider Kruisinga zei zeer verheugd te zijn over de winst van vier zetels die zijn partij blijkens het onder zoek kan halen. „Dat stemt de CHU tot grote dankbaarheid”, zo zei hij. Hij con cludeerde tevreden dat we in de Neder landse politiek toegaan naar drie grote groeperingen: christendemocraten, socia listen en liberalen. Over de financiële hulp voor Engeland in de vorm van een miljarden krediet van het Internationale Monetaire Fonds, De Nederlandse ambassade in Bogota heeft ontkend dat Nederland een losgeld van 140.000 dollar zou hebben betaald voor de vrijlating van de Nederlandse consul honorair in Columbia, Eric Leupin. EERSEL (ANP). De rijkspolitie in Eersel heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag tijdens een verkeerscontrole nabij de Belgische grens een personenau to met daarin 21 vaten met ruim 600 liter alcohol aangehouden. De bestuurder, een 30-jarige man uit Eersel, werd aangehou den. Een tweede inzittende wist te ontko men. De zaak wordt verder onderzocht door de douane-recherche. Vermoed wordt dat de alcohol afkomstig is uit een illegale stokerij. Het onderzoek is gebaseerd op enquête resultaten van het Nederlands Instituut voor Publieke Opinie (NIPO), dat daar voor 4000 mensen ondervroeg. Dat is drie tot zes maal zoveel als bij dergelijke onderzoeken gebruikelijk. Deze cijfers zijn in opdracht van In de Rooie Haan bewerkt en geanalyseerd door de socio loog drs. Maurice de Hond. Hij heeft de cijfers het onderzoek vond plaats tus sen 6 en 27 september Qvergeleken met resultaten van de afgelopen jaren. Onderstreept werd echter, dat de rijke landen hierbij meer hulp moeten ver schaffen en dat zij in een sneller tempo hun handelsbelemmeringen moeten slechten, opdat de ontwikkelingslanden ook in staat zullen zijn om tot grotere ontplooiing te komen. Die maatregelen om de arme landen te helpen bij hun pogingen tot vergroting van hun export zijn veel belangrijker dan de financiële ontwikkelingshulp op zichzelf, onder streept minister Duisenberg. 27 25 De sfeer op deze jaarvergaderingen van het Internationale Monetaire Fonds en de Wereldbank was heel anders dan op vori ge bijeenkomsten, aldus minister Duisen berg. Er was nu veel minder sprake van botsingen tussen de industrielanden en ontwikkelingslanden. De standpunten SCHIPHOL (ANP) Acht Thaise meisjes van een groep die begin septem ber door drie Limburgers uit Bangkok naar Nederland was gebracht om hier als animeermeisjes of als prostituées in het levensonderhoud te voorzien, zijn gister ochtend als ongewenste vreemdelingen uit ons land gezet. Zij werden op Schiphol door de koninklijke marechaussee naar een lijnvliegtuig gebracht van de Jordaan se luchtvaartmaatschappij Aha, dat ze via Brussel naar Amman bracht. Bij het vertrek liep een van de Limbur gers, een 34-jarige man uit Heerlen, die de meisjes naar Nederland had gehaald, in de val. Hij wilde samen met de meisjes vertrekken, maar werd door de mare chaussee gearresteerd De terugreis van de meisjes kost de Nederlandse overheid geen geld, want de dames waren met een retourbiljet naar ons land komen vliegen dat bij aankomst door de marechaussee zekerheidshalve in bewaring was genomen. Er zijn op grond van het onderzoek een aantal grote winnaars en grote verliezers aan te duiden. De aanhang van de PPR zou slinken met bijna de helft (van 7 naar 4 zetels), terwijl D’66 (nu 6 zetels) slechts één Kamerzetel zou verwerven. De drie progressieve partijen slinken dus in de Tweede Kamer van 56 naar 46 zetels. Verlies is er ook voor de AR, die van 14 op 12 zetels zou belanden, terwijl de CHU groeit vn 7 naar 11 zetels. Groei zit er ook in voor de KVP, die van 27 op 29 zou komen. In de Samber in België, bij de plaats Thuin, zijn in het weekeinde honderden vissen gestorven. De Samber is waar schijnlijk vervuild door een van haar zijri vieren. Daar heeft men een groene stof in het water gevonden. De Amsterdamse Jaap- Edenkunstijsbaan heeft gisteren de poorten weer geopend. Er was veel belangstelling, maar de kwaliteit van het ijs was als gevolg van de hoge temperatuur van de buitenlucht (twin tig graden) niet zo best. De schaats-enthousiasten moesten met „ribbeltjes-ijs” genoegen nemen. k. Als nu Tweede-Kamerverkiezingen gehouden zouden worden, zou de WD- fractie in het parlement groeien van 22 tot 39 zetels. De PvdA zou twee zetels verlie zen, terwijl de drie christendemocratische partijen, die nu samen 48 zetels bezetten, op 52 zouden komen. Twaalf schilderstukken van de Italiaan se surrealist Giorgio de Chirico, die op 13 september waren ontvreemd op een ten toonstelling in Venetië, zijn zaterdag avond onder een brug in die stad terugge vonden. De schilderijen, die keurig in plastic waren verpakt, hebben niet geleden. DINSDAG 12 OKTOBER Zon- en maanstanden Zon op 7.00 uur onder 17.53 uur Maan op 20.05 uur onder 11.10 uur De Engelse mijnenveger Fittleton is zaterdag op sleeptouw Den Helder uitge varen. Met noodreparaties zijn de gaten in de romp van het schip gedicht. De Engelse sleepboot Roysterer heeft het schip dat betrokken was bij een botsing waarbij zeventien opvarenden omkwamen naar Chatham gesleept. Aantal uren zon: 1 tot 7. minimum temperatuur, omstreeks 10 graden. Maximum temperatuur: omstreeks 16 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 percent. Kans op een geheel droog etmaal: 70 percent. Premier Den Uyl, zelf net terug van een bezoek aan Afrika, begroette gistermid dag op Schiphol de Noorse premier Odvar Nordli, die samen met zijn minister van Milieuzaken Nederland bezoekt. W) c a cd ■O*- ÉX tv Kc 3 ij zo zo zo ozo zo ozo zzo ozo zzo zo zo w.st. w.st. nnw z z no w.st. o wzw ozo wzw w.st. zo z zzw nw w z ono zzw zzo w.st. nnw wzw zo zzw z no nw ozo zzo «5 £5 13 14 13 11 13 13 13 13 15 12 11 16 26 13 15 14 9 8 2 6 12 16 8 15 12 11 13 18 5 16 8 14 14 c ■C*. a, M. eu =e jt»

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 2