I Anti-PIDE-wet Amerikaanse in Portugal student ongrondwettig maakte NKOMO EN MOEGABE VERDUIDELIJKEN HUN STANDPUNTEN OPRICHTSTERS NOORDIERSE VREDESBEWEGING GEWOND ft I 4 d „atoombom" Boek van Giscard WACHTEN IN CHINA IS NU OP ANDERE BENOEMINGEN Voedselverspilling in Bangladesj OPGELET! GELD ADVOCAAT IRA start officiële campagne tegen „Peace People" MAANDAG 1 1 OKTOBER 19 7 6 BINNEN- EN BUITENLAND 4 i n it 15 :n ld I (Door onze speciale medewerker Jaap van Ginneken) PEKING. Hoea Koeo Feng zal China’s nieuwe partijvoorzitter en legerleider zijn. Wellicht zal hij daarbij de functie van eerste-minister aan een ander moeten overdragen Mao’s lichaam zal in een mauso leum worden bijgezet. Op korte termijn zal worden begonnen met de uitgave van zijn volledige werken. Dit zijn de beslissingen die zater dag, na een bijeenkomst van de topleiding zijn bekendgemaakt, precies één maand na het overlijden van China’s Vader des Vader lands. 90 id >ta ‘ld üd Ise ric i- g ie in h- ri. sr- door Nico Scheepmaker BELFAST (Reuter, DPA, AP) De twee leidsters van de Noordier se vredesbeweging, „Peace People”, Betty Williams en Mairiad Corri gan, zijn door een groep aanhangers van het Ierse republikeinse leger (IRA), voornamelijk vrouwen, aangevallen op een gisteren in Belfast gehouden bijeenkomst. De twee vrouwen liepen lichte verwondingen op en moesten zich in een taxi in veiligheid stellen. Hun eigen auto was door woedende IRA-vrouwen vernield. BOELAWAJO (UPI, AFP, Reu ter). Joshua Nkomo en Robert Moegabe, de leiders van de twee belangrijke Rhodesische nationa listische bewegingen, hebben gis teren ontkend dat zij nieuwe voorwaarden hebben gesteld voor hun deelneming aan de door Engeland georganiseerde confe rentie over de toekomst van Rho desië. PRINCETON (AFP). Een 21-jarige student van de uni versiteit van Princeton in de Amerikaansse staat New Jer sey is er in vier maanden in geslaagd een „atoombom” te vervaardigen. MB trijfël Hoea Koeo Fengs benoeming geen wijziging bestaande verhoudingen Hoea Koeo Feng ■n P Door de uitspraak werd de agent, José Coelho Ines, van rechtsvervolging ontsla gen. Waarnemers vragen zich nu af of ongeveer 1.250 ex-PIDE-dgenten die nog hun voorgeleiding wachten, nog gevonnist kunnen worden. PARIJS (Reuter) President Valery Giscard d’Estaing van Frankrijk heeft zaterdag in het Elysée vertegewoordigers van de pers de eerste exemplaren uitge reikt van zijn boek over politieke strate gie, waarin hij een Franse koers uitzet naar een democratisch ideaal tussen het Russische en het Amerikaanse stelsel. Het thema van Giscards boek, getiteld „Franse Democratie”, is dat Frankrijk een land van tegenstrijdigheden is, waar van het volk behoefte heeft aan een plan ter inspiratie en ontwikkeling van zijn maatschappij. Giscard verschaft dat plan, niet in concrete nieuwe voorstellen, maar in theorie. Het ideale systeem dat de president beoogt, is nauw verbonden met het leven in West-Europa en de toekomst van de Europese Gemeenschap. Het is het tegen overgestelde van het communistische stel sel en anders dan de klassiek liberale, kapitalistische maatschappij van de Vere nigde Staten, waarvan hij vindt dat het een te zware last op de schouders van de individu legt. Giscard lijkt te mikken op een soort sociaal-democratie, niet zeer verschillend van het huidige Westduitse en Britse model, maar hij mijdt de term „socia lisme”. Het is misschien wel aardig voor je om te weten dat we vrijwel niets aan de tekst hebben hoeven doen, misschien drie taal fouten schrappen, en om druktechnische redenen zijn er geloof ik dertien regels uit gehaald. Aage heeft het samen met een celmaat heel nauwkeurig opgeschreven. Het kon zo de deur uit”. Hoea werd tot op heden echter steeds beschouwd als een compromis-figuur, en „We hebben op geen enkele wijze voor waarden vooraf gesteld”, zo verklaarde Nkomo gisteren in Boelawajo. „Wat we wèl hebben gezegd is dat, om een sfeer te scheppen die tot een goede conferentie leidt, gevangenen moeten worden vrijge laten”. „We hebben duidelijk gemaakt dat we bepaalde zaken graag verwezenlijkt zou den zien en die hebben we genoemd. We hebben ook gezegd dat, afhankelijk van de verwezenlijking van bepaalde facto ren, wij de constitutionele conferentie in Genève zullen bijwonen. Deze twee din gen staan apart en die zijn door de pers door elkaar gehaald”, aldus Nkomo. Hij herhaalde echter dat de conferentie moet worden uitgesteld. Gisteren verklaarde een andere Rhode- sische nationalistische leider, Ndabaningi De jongeman, John Phillips (foto), verklaarde dat hij zijn resultaat ver kregen had door alleen maar gebruik te maken van de informaties die in de hele wereld te krijgen zijn. Hij legde uit dat hij duidelijk wilde maken dat ieder die een atoombom wil maken, met name een terroristische groep, dat kon doen als men de nodige plutonium kon stelen. Hij voegde er aan toe dat hij Sithole, dat het bondgenootschap tussen Nkomo en Moegabe geen levenskans heeft. Sithole is de oprichter van de ZANU en werd vier jaar geleden door Moegabe als leider aan de kant gezet. Hij zou echter nog steeds op een flinke aan hang onder de zwarten in Rhodesië kun nen rekenen. Sithole zei te verwachten de voorgestelde conferentie in Genève bij te wonen. ’’Waar de totale overdracht van de macht in Zimbabwe wordt besproken zal ik heen gaan. Ik zal echter niet de politiek van de bendevorming volgen, zoals Nko mo doet”, zei hij. Toen zij zich op het toneel bevonden van het gebouw waar de demonstratie werd gehouden en mevrouw Williams het woord zou voeren, ontstond tumult. Man nen en vrouwen uit het publiek drongen het toneel op en begonnen de twee vrou wen te mishandelen, waarbij een van hen het bewustzijn verloor. Het duurde geruime tijd voor leden van de vredesbeweging erin slaagden de vrou wen te ontzetten en naar buiten te bren gen. Het incident volgde nog geen 24 uur nadat de Sinn Fein, het politieke orgaan van de IRA in Dublin een campagne had aangekondigd tegen de vredesbeweging, Dr. Frank Chilton, natuurkundige bij de marine die thans in dienst is bij de maatschappij „Science Apllicati- ons”, die via een contract aan het Ame rikaanse ministerie van defensie is ver bonden, gaf te kennen dat de bom, ofschoon deze volgens een oude tech niek was vervaardigd, „volmaakt” kon werken. door zijn werk de verspreiding van kernwapens wil tegengaan. dan zal dit zeker worden uitgelegd als een stap naar links; wordt hij niet benoemd, dan kan dat worden uitgelegd als een stap naar rechts. Zonder meteen een overdreven waarde aan dergelijke tekenen te hechten, kan men er toch anderzijds ook weer niet omheen. De beslissing datMao’s stoffelijk overschot verder zal worden gebalsemd en in een kristallen sarcofaag zal worden opgebaard, heeft nogal lang op zich laten wachten. Sinds de vestiging van de volks republiek in 1949 werden alle overleden Chinese leiders gecremeerd en is hun as veelal uitgestrooid. In verband met de kritiek die Mao zelf de laatste jaren op de cultuur rond zijn persoon heeft uitgeoefend, zou het begrij pelijk zijn geweest wanneer men ook in dit geval aan die gewoonte had vastgehou den. Maar zowel vanuit de basis als aan de top schijnt sterke aandrang te zijn uitge oefend om een speciaal mausoleum te bouwen, net zoals dat in Moskou voor de vader van de revolutie, Lenin, bestaat. Phillips verklaarde aan journalisten die hem vragen kwamen stellen dat er 6.96 kg plutonium nodig is om de bom te maken hetgeen 100.000 dollar (ruim 250.000 gulden) zou vergen. Hij zei dat „zelfs als men het mechanisme buiten beschouwing laat en de bom geen ker nexplosie veroorzaakt, het explosieve vermogen dat zij bevat naar alle kan ten plutonium - 236 zou verspreiden. En ik geloof dat dit genoeg is om terro risten er toe aan te moedigen de bom te vervaardigen”. Toelichtend hoe hij gewerkt had, verklaarde Phillips dat hij reeds gepu bliceerde documenten had gebruikt, zoals een door de regering gepubli ceerd rapport dat handelt voer de moeilijkheden waarvoor de geleerden zich gesteld zagen die de eerste Ameri kaanse bommen maakten. Over de ontsteking van de bom zei Phillips dat hij de naam had gekregen vah een explosief dat het Amerikaanse leger voor zijn atoomproeven gebruik te door slechts op te bellen naar de maatschappij „Dupont”. zeggende dat deze de bevolking van Ulster „misleidt”. Waarnemers in de Ierse Republiek en Noord-Ierland hebben er op gewezen dat dit betekent dat de IRA zich zorgen begint te maken over het succes van de vredesbeweging, die ook zaterdag weer enkele grote samenkomsten organiseerde in Ulster, de Ierse Republiek en Enge land. De beweging wordt bedreigd door extremisten zowel van rooms-katholieke als protestantse zijde. In de katholieke sloppenwijken van Noordierse steden werden pamfletten verspreid waarin de vrouwen werden beschuldigd van „ver raad van de katholieke minderheid”. De eerste vleugel werd vertegenwoor digd door diens tweede plaatsvervanger, Chang Choen Chiao, die waarschuwde dat de sociale gelijkheid te veel uit het oog werd verloren. Toen de tegenstellingen zich toespitsten, werd de positie van mid denfiguur en vijfde vice-premier Hoea Koeo Feng belangrijker. Op een congres over zijn specialisatie, de landbouw, stelt hij voor het voorbeeld van de model- communestaat Tsjai centraal te stellen en daarmee de economische ontwikkeling en de sociale gelijkheid te combineren. Zelfs toen nog was hij in geen enkel opzicht een figuur van de eerste orde. Dat werd hij pas in januari 1975, toen het vierde volkscongres, het Chinese parle ment, hem de vertrouwensfunctie gaf van minister van openbare veiligheid. Kort na zijn benoeming ontstonden spanningen tussen linker- en rechtervleugel. De laat ste werd aangevoerd door de gerehabili teerde Peng Hsiao Ping, die als eerste plaatsvervanger van premier Tsjoe En-lai grote nadruk legde op economische ont wikkeling. Voor de uitspraak is geen motief gege ven, maar het hof heeft vermoedelijk geredeneerd dat iemand niet kan worden berecht krachtens een wet die werd aan genomen ruim twaalf maanden na de omverwerping van het bewind waarvan de PIDE-agenten de dienaren waren. Dit hebben de senatoren Humphrey en Case gezegd toen zij zaterdag een rapport publiceerden van de subcommissie voor hulp aan het buitenland van de commissie voor buitenlandse zaken van de Ameri kaanse senaat. Washington (UPI). In Bangladesj is 200.000 ton voedselhulp uit de Verenigde Staten, bestaande uit graan, rijst en soja- boonolie ter waarde van 50 miljoen dollar ten offer gevallen aan schimmel, insecten en knaagdieren. Het aardige is nog, dat er een duidelijke afspraak bestond tussen Nieuwe Revu en het Algemeen Dagblad, dat het dagblad recht op voorpublikatie zou krijgen. Theo Koomen was daar blijkbaar niet van op de hoogte, en had door zijn stuk op maan dag 27 september, de dag van Aages vrij lating, deze deal van zijn hóofdredacteur met Nieuwe Revu van een dag tevoren, wreed verstoord, waardoor Nieuwe Revu dat recht op voorpublikatie uit Aages boek, dat op 1 oktober was gepland, weer introk. Jis- m- ee- ent sen i s t i LISSABON (Reuter). Een militaire rechtbank in Lissabon heeft in een zaak tegen een voormalige agent van de Portu gese politie, uitgesproken dat een wet die vorig jaar tegen voormalige collabora teurs of leden van de ontbonden geheime politie PIDE werd aangenomen, in strijd is met de grondwet. in ijn ijf or- in 1. e 6 d i t i t 7 de de aar nat in i- 8- jt a- n- le rat m- 13 ■n- ig- Se- in iet ise im- :ok als het er- [en hol aar an- via Opgelet, opgelet! Een feest van rectifi caties, aanvullingen en verbeteringen! Waar was ik donderdag ook alweer geble ven? Behoren Bum Verbiezen en Bert Voorthuysen tot de handlangers van Henk van der Meyden, die onder zijn naam hun bijdragen aan de showpagina in De Telegraaf leveren? Bum wel, dat is algemeen bekend, maar Bert heeft me verzekerd dat hij nooit van zijn leven ook maar één stuk voor Privé geschreven heeft of zelfs maar een onderwerp ervoor heeft aangebracht. Hij zit bij de nieuws dienst van De Telegraaf, Bum Verbiezen kent hij niet eens, lucky fellow! „En klopt dat bedrag van 26.000 gulden, dat Theo Koomen had horen verluiden”, vroeg ik. Ton van Dijk: „Die zaak ligt heel eenvoudig. Wij hebben met Aage Meinesz afgesproken dat hij zijn boek bij ons zou publiceren, in ruil voor exclusiviteit. Van de verkoop krijgt hij het gebruikelijke percentage, 10 of 12 percent, dat zou ik moeten nakijken. Op de te verwachten verkoop heeft hij een voorschot gekregen van 5000 a 6000 gulden. Voor de drie verhalen die we uit het boek in de Nieuwe Revu publiceren, hebben we verder de gewone paginaprijs betaald, naar boven afgerond, zodat hij alles bij elkaar zo’n 10.000 gulden heeft ontvangen. De eerste oplage van „Mijn nachten met de thermi sche lans” bedraagt 10.000 exemplaren. Via zijn advocaat, mr. Th. R. Bremer, heeft Aage Meinesz het Algemeen Dag blad laten weten dat de van hem gemaak te foto’s zonder zijn opdracht gemaakt waren, dat het zogenaamde interview dat Koomen met hem gehad had, in strijd met de werkelijkheid was, dat hij een en ander tevoren per telefoon aan de redactie had meegedeeld en dat hij verlangde dat door het AD de onrechtmatigheid van een en ander erkend werd, dat het zich van soort gelijke publikaties in de toekomst zou onthouden, dat zij erkende schadeplichtig te zijn en dat een rectificatie zou worden geplaatst. U merkt het wel, er is bijzonder veel leed en wanhoop in de sensatiejoumalis- tiek. Morgen zal ik daarom één zin over het verschijnsel „personality-schrijver” uit de brief van de heer Abram aan Nieu we Revu voor u aan een analyse onder werpen. ur- de in ;jes ire- n l- s- 1- f- e fe- •e- ve en in Hoofdredacteur Abram van het Alge meen Dagblad antwoordde dat Theo Koomen met een net van medewerkers werkte, dat een van die medewerkers, K. Boost uit Hoorn, op 14 september met de heer Meinesz in de sporthal had gespro ken en dat de heer Meinesz zich terdege bewust was geweest van het feit dat hij met een verslaggever sprak, en dat de foto op de openbare weg te Hoorn was geno men. Hij zag daarom geen reden, op een van de eisen van de heer Meinesz in te gaan. Wat was er verder? Heeft Aage M. inderdaad 26.000 gulden ontvangen van de Nieuwe Revu voor de exclusieve rech ten op zijn herinneringen, en heeft de AVRO een deel van de schade op zich genomen door de Nieuwe Revu te betalen voor het exclusieve optreden van Aage M. in de Vuist van Duys? Henk van der Molen, perschef van de AVRO, heeft me verzekerd dat de AVRO NIETS heeft betaald, en Ton van Dijk, de hoofdredacteur-in-afbouw van de Nieuwe Revu, heeft mij dat bevestigd. „Nee hoor, ze konden ’m krijgen of niet, over geld is helemaal niet gepraat. Ik hou niet van die zakelijke vermengingen. We wisten dat Aage belangstelling zou trekken, en we hebben gezegd: wie belangstelling heeft, kan hem krijgen. TROS-radio was de eer ste, maar de televisie van de TROS had blijkbaar minder belangstelling, en toen kwam Willem Duys. Als Achter het Nieuws of Brandpunt eerder waren geweest, hadden die hem gekregen. De AVRO was wel vreselijk bang voor het effect. Gerard Zuur is nog op de perscon ferentie wezen kijken om te controleren of Aage niet al te veel grove taal uitsloeg”. De bomaanslagen en andere geweldda den gingen inmiddels ook zaterdag voort. In twee steden in het protestantse graaf schap Antrim ontploften een zestal brand bommen. Een vrouw werd gedood in Bal- leymena, waar een winkel door een brandbom werd verwoest. De zeven jaar van burgerstrijd hebben nu aan minstens 1632 mensen het leven gekost. Hoea Koeo Feng is 54 jaar en is net als Mao geboren in Hoenan, een centraal gelegen provincie met een bevolking en oppervlakte ter grootte van een West- Europees land als Frankrijk, Duitsland of Engeland. Het is tevens een van de aller belangrijkste graanschuren van China, en Hoea hield zich er oorspronkelijk bezig met de modernisering van de landbouw en de verhoging van de produktie. Van 1958 tot 1967 was hij vice-gouverneur, en ondanks kortstondige moeilijkheden met de rode gardisten tijdens de culturele revolutie behield hij in 1968 een soortgelij ke positie als vice-voorzitter van het nieuw gevormde revolutionaire comité. In 1969 werd hij lid van het negende centrale comité, in 1970 eerste secretaris van het provinciale partijcomité. In 1971 speelde hij een rol bij het onderzoek tegen defen sieminister Lin Piao, en in 1972 kreeg hij als gevolg daarvan de moeilijke post van politiek commissaris in de belangrijke militaire regio van Kanton. In het daarop volgende jaar 1973 werd hij vervolgens gekozen in het politiek bureau; de partij leiding. De twee leidsters van een beweging die dikwijls demonstraties houdt om een beëndiging van het geweld in Noord- Ierland te bepeleiten, waren aanwezig op een protestvergadering die was uitgeroe pen om te protesteren tegen de dood van een dertienjarige jongen. Deze was tien dagen geleden door een van kunststof gemaakte anti-oproerkogel van het Britse leger getroffen en gisteren aan zijn ver wondingen bezweken. Links, Betty Williams en rechts, Mairiad Corrigan Zaterdag werd in zijn cel in de gevange nis van Leicester het voormalige IRA-lid Noël Jenkinson dood aangetroffen. Hij was wegens zijn aandeel aan een bomaanslag, die aan zeven mensen het leven kostte, tot levenslang veroordeeld. Hoewel deze besluiten de politiek weer op gang hebben gebracht, is hun ware betekenis toch nog moeilijk in te schatten. Hoea Koeo Feng werd als eerste-vice- voorzitter algemeen als de beste kansheb ben beschouwd om Mao aan het hoofd van de partij op te volgen. En de vorig jaar aangenomen nieuwe grondwet legt vast dat hij daarmee tevens voorzitter van de belangrijke militaire commissie, dus legerleider wordt. Na aankomst in Boelawajo, de in belangrijkheid tweede stad van Rhodesië, verklaarde Nkomo tot meer dan honderd duizend zwarte volgelingen die hem ver welkomden, dat het woord „conditie” in de gemeenschappelijke verklaring die hij en Moegabe zaterdag in Dar Es Salaam hadden af gelegd niet was gebruikt. Vol gens hem was de gemeenschappelijke ver klaring onjuist geïnterpreteerd. (ïn die verklaring hadden volgens persberichten de twee leiders de volgende voorwaarden gesteld: de besprekingen van 25 oktober in Genève over de toekomst van Rhodesië moet minstens twee weken worden uitge steld. Het overleg dient alleen gevoerd te worden tussen Groot-Brittannië, als de kolonaliale mogendheid, en de zwarte nationalisten. Vertegenwoordigers van de blanke regering van Rhodesië zouden slechts beschouwd worden als een uitbrei ding van de Britse delegatie. Om de nood zakelijke sfeer voor de conferentie te scheppen moeten alle politieke gevange nen vrijgelaten worden, de beschermde dorpen worden afgeschaft, de beperking van de politieke activiteit in Zimbabwe (Rhodesië) worden opgeheven, de nood toestand worden beëindigd, alle politieke processen worden gestaakt en de ter dood veroordeelde vrijheidsstrijders worden vrijgelaten. Alle leden van de bevrijdings bewegingen moeten ongehinderd naar Zimbabwe kunnen terugkeren). zijn benoeming brengt dus geen enkele wijziging in de bestaande verhoudingen. Belangwekkend wordt het pas om te zien of hij zijn functies van premier en minis ter van openbare veiligheid zal neerleg gen. In het officiële communiqué dat wordt duidelijk voor mogelijk gehouden en in het verleden is een scheiding van deze taken wel wenselijk genoemd. En de volgende vraag is dan door wie hij daarin zal worden opgevolgd. De belangrijkste kandidaat daarvoor lijkt eerste-vice- premier Chang Choen Chiao, die bekend staat als een radicaal. Wordt hij benoemd. Betty Williams, heeft verklaard dat de IRA-propaganda haar niet zal doen afwij ken van haar koers. De tientallen tot nu toe gehouden bijeenkomsten toonden vol gens mevrouw Williams aan dat „een gro te meerderheid van de Noordieren vrede willen en niets anders”. De bom, die beschreven wordt in een memorandum van 34 pagina’s en die is aangeboden aan de universiteit, heeft de omvang van een strandballon, weegt bijna 72 kg en heeft een kracht die gelijk is aan één-derde van de bom die op Hirosjima 70.000 mensen doodde.

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 3